'Zelf beslissen over seks en dood' Frankrijk heet dictators welkom Schotland wacht op ontknoping van abortusruzie Uitzichtloze strijd Turken tegen PKK Feiten &Meningen VRIJDAG 23 ME11997 NIEUWSANALYSE Turkije houdt er een erg vreemde manier van solliciteren op na. 'Ankara' wil graag zo snel mogelijk toetreden tot de Europese Unie, maar terwijl de laatste brief net uit de computer is gerold, is het Turkse leger mas saal het noorden van Irak binnengevallen. De EU-landen hebben daarmee een nieuw argument in handen gekregen om Turkije voorlopig in de wachtkamer te hou den. Dat is tegen de wens van de Amerika nen. Die willen dat Turkije zo snel mogelijk als volwaardig lid wordt geaccepteerd. Op die manier wordt volgens de Amerikanen voorkomen, dat Turldje een islamitische staat wordt en het slechte voorbeeld van Iran volgt. Europa heeft die druk van de Amerikanen tot nu toe weten te weerstaan. Terecht. Mensenrechten spelen in het Europees Par lement gelukkig nog een belangrijke rol. In Turkije zijn die al enige tijd op de bon. Vice- premier en minister van buitenlandse za ken Chiller heeft in maart nog toegegeven dat op politiebureaus wordt gemarteld en in het zuid-oosten van het land worden de Koerden op grote schaal vermoord. Dat laatste gebeurt met als argument dat de 'terroristen' van de Koerdische Arbei derspartij PKK onder controle moeten wor den gebracht. Deze groepering strijdt al sinds 1984 voor een onafhankelijke staat voor de Koerden. De afgelopen dertien jaar zijn daarbij zo'n vijftienduizend mensen, voornamelijk Koerden, om het leven geko men. Omdat de PKK het noorden van Irak als uitvalsbasis gebruikt voor de aanvallen te gen het leger heeft Turkije voor de derde maal in twee jaar een groot offensief ge opend. In maart 1995 werden 35.000 mili tairen ingezet, in juli van dat jaar 30.000 en nu 50.000. Net als toen worden journalisten geweerd. Volgens militaire bronnen zouden al duizend PKK'ers om zeep zijn geholpen. Dezelfde cijfers begeleidden ook de invasies in 1995. Daarna is echter gebleken dat voor al veel onschuldige burgers om het leven waren gebracht en dat de PKK niet veel aan kracht had ingeboet. De strijd is voor alle partijen dan ook uit zichtloos en kent uitsluitend verliezers. Dat geldt zeker ook voor de Koerden, die zich voor de zoveelste maal tegen elkaar hebben laten uitspelen. Zoals de twee Koerdische partijen in Noord-Irak, de KDP en de PUK, elkaar regelmatig naar de strot vliegen, zo vecht de Koerdische Democratische Partij nu aan de zijde van Turkije tegen de PKK. De KDP beschouwt de PKK'ers als indrin gers en wil af van de invallen door Turkije. Het sprankje hoop waarvan vorig jaar sprake was voor de Koerden, is door al deze ontwikkelingen weer vervlogen. In maart 1996 merkte de toenmalige premier Yilmaz op dat militaire maatregelen nooit tot een oplossing zouden leiden. Er moest een dia loog op gang komen: bommen moesten worden vervangen door woorden. De Koer den werden zelfs 'volledige rechten' in het vooruitzicht gesteld. Yilmaz zit inmiddels echter in de opposr- tie. De huidige minister-president, Erbakan, leek een aanwinst voor de Koerden. Als eer ste islamitische premier van Turkije moet hij echter zoveel moeite doen om zich te handhaven, dat het er alle schijn van heeft dat hij het leger niet onder controle heeft. Zo zou hij niet op de hoogte zijn gesteld van het tijdstip waarop Noord-Irak werd binnengevallen. Het leger beschouwt Er bakan met zijn islamitische ideeën als een bedreiging voor het land en wil hem het liefst aan de kant schuiven. In die sfeer mag niet worden verwacht dat Turkije zich plotseling vreedzamer zal opstellen en zal gaan onderhandelen met de PKK. Toch is dat nodig als de Turken echt een einde willen maken aan de con frontaties en toegelaten wilen worden tot de Europese Unie. JAN PREENEN Ethica en WD 'er Heieen Dupuis: Ze zat jarenlang bij D66, maar stapte over naar de WD. Daar is geen vaagheid en kan ze zeggen wat ze wil. ,,Het is een club waar niet alles en iedereen in een worst wordt geperst." De liberalen lijken blij met de Leidse ethica Heieen Dupuis (51). ,,Ik had me nog niet aangemeld of ze vroegen al wat ik wilde gaan doen." Met zo'n 28 jaar ervaring bij de Leidse universiteit, van assistent tot hoogleraar, behoort ze al tot de oude rotten in het academi sche vak. Bovendien is ze zo'n beetje het ethische gezicht van Nederland. Bij gevoelige medi sche onderwerpen als euthana sie of abortus doen de media graag een beroep op haar. Sinds kort zit ze in tal van WD-mee- denkclubjes en is ze lid van de partijraad. De ethica is een liberaal van de 'oude soort'. Ze vraagt beleefd of ze een kopje koffie 'mag' in schenken. Maar van kouwe kak is geen sprake. Dupuis werkt in een oude kamer waar de schil der al jaren niet langs is ge weest. De bank is versleten en zakt door. Toch zou ze voor geen goud naar die nieuwer wetse kantoorkolos iets verder op willen verhuizen. De algemene ledenvergadering van de WD bespreekt dit week einde in Venlo het rapport waaraan zij heeft meegeschre ven. 'Vrij en verantwoordelijk' schetst het liberale toekomst beeld voor de komende tijd. De tijd van vrijheid, blijheid en van 'lekker jezelf zijn' (de kreet van oud-voorman Nijpels) is voorbij. Maar geen enkele libe raal wil betrapt worden op mo raliseren. Sterker nog, de partij raad heeft vorig jaar de VVD-top Bolkestein voorop verbo den het woord zelfs in de mond te nemen. Jammer, maar wat nu? PEDOFILIE Dupuis: ,,We houden in ons stuk wel degelijk een pleidooi voor een publieke moraal. We werken met z'n allen toe naar burgerdeugden. We moeten niet doen alsof moraal alleen iets is dat met tuttige Victori aanse ideeën over seks te ma ken heeft. De Grondwet heeft natuurlijk ook alles met moraal te maken." ,,Als partij moeten we een on derscheid aanbrengen. Met het persoonlijk leven moeten we ons niet bemoeien. Mensen moeten zelf over seks, ouder schap en dood kunnen beslis sen. Wat mij betreft moet op deze gebieden alles kunnen, al leen pedofilie gaat te ver. Daar in verschillen we sterk van het CDA, die hierover als politieke partij wel uitspraken doet. Waar liberalen het over hebben zijn deugden als verantwoordelijk heid, vrijheid en zelfredzaam heid." Hoewel ze fulltime met volksge zondheid bezig is, vindt ze on derwijs eigenlijk belangrijker. Daar moet veel geld naar toe. Het leraarsvak heeft een opfris beurt nodig, docenten moeten De Leidse Heieen Dupuis is ze zo'n beetje het ethische gezicht van Nederland. foto gpd roland de bruin weer prestige te krijgen. De juf of meester voor de klas vormt immers de 'verantwoor delijke burger' die de WD voor staat. Daar begint het debat over normen en waarden. Ze is geen fan van Hans Wiegel, maar deelt wel zijn pleidooi voor or de, discipline en regelmaat bij de jeugd. Dupuis wil zelfs een Teleac-cur- sus om ouders het 'vak' van op voeder te leren. „Scholen kun nen het niet alleen, het is in de eerste plaats een zaak van de ouders. Ik erger me wild als ik zie, dat ze een abri hier in de buurt elk weekend in elkaar timmeren. Om razend van te worden." FILOSOFIE jongeren en ook allochtone nieuwkomers bij de samen leving bevorderen. Daarom moeten filosofie en geschiede nis verplichte vakken worden. Helaas heeft de Tweede-Kamer fractie dit idee uit het rapport totaal genegeerd. „Ja, ik weet het", verzucht Dupuis. „Die ene woordvoerder wilde er niet aan. Daardoor hoeven havo- en vwo-leerlingen in deze vakken geen eindexamen te doen. Heel teleurstellend." De amateurpolitica is ook in an dere zaken teleurgesteld. Zoals de 'krenterigheid' bij zwanger schapsverlof en de onmogelijk heid het werk nu eens eerlijk te verdelen. „De vorige kabinetten hebben de arbeidsmoraal on dermijnd. Zelfs mensen met een leuke baan, zoals artsen en advocaten, weten nu al, dat ze er voor hun 65ste mee willen ophouden. Dat kan toch niet. Daar moeten we creatiever mee omgaan. Waarom niet op je dertigste minder gaan werken, zodat je leuke dingen kunt doen. Maar dan wel doorwer ken zolang je dat wilt, al ben je zeventig jaar." De kwaliteit van het leven staat bij Dupuis voorop. Een van haar- liberale stokpaardjes is de eu thanasiepil van Drion. Ze houdt er een vurig pleidooi voor. „Al heb je hem maar in je nacht kastje liggen. Stel je bent negen tig jaar bent en niemand noemt je nog bij je voornaam. Dan moet je zelf kunnen bepalen dat het genoeg is geweest. Worden we er zoveel wijzer van als we oud worden? Ik verwacht dat die pil in de volgende eeuw nog heel belangrijk wordt." LEIDEN MARGIT KRANENBURG EN WILFRED SCHOLTEN James en Lynn Kelly besloten acht weken geleden hun tweejarig huwelijk te beëin digen. Er was een vervelende bijkomstigheid: Lynn was net zwanger geworden. De 21-ja rige Schotse wilde naar een abortuskliniek, maar haar 26- jarige echtgenoot eiste het ongeboren kind op en stapte naar de rechter in Edin burgh. Die maakte van de af weging tussen vader- en moederrechten een puin hoop, zodat de abortusruzie van de Kelly's is uitgegroeid tot een nationaal drama. Begin deze week zette het ci viele Hooggerechtshof in Edinburgh het abortuslicht in eerste instantie op rood voor pubzangeres en danse res Lynn. Maar in de tweede rechtbankzitting op woens dag hief dezelfde rechter, Lord Eassie, dit tijdelijke ver bod weer op. Dakdekker Ja mes boekte echter gisteren een voorlopige overwinning, doordat de drie rechters van de beroepskamer van het Hooggerechtshof de uit spraak van collega Eassie weer terugdraaiden, in af wachting van een definitief vonnis dat vandaag zal wor den uitgesproken. Beide partijen zijn zo verbit terd, dat tijdens de zitting van gisteren door de advoca ten van Lynn werd gezegd dat zij al in de abortuskliniek was en de abortus had plaatsgevonden. Die infor matie kwam van de vader van Lynn en werd naderhand weer schielijk ingetrokken. De advocaten konden of wil den niet meedelen waarom op het laatste moment was afgezien van afdrijving. EIGENDOM Achter James staan de Schot se rooms-katholieke kerk en de anti-bortusbeweging. Lynn krijgt morele steun van vrouwen- en pro-abortus groepen. Die laatste Redene ren dat baarmoeder en in houd het eigendom vaii dé vrouw zijn. Carol Kearney van de Nationale Abortus Campagne een beweging die de abortuswetgeving wil hervormen vond dat Lynn zwaar was benadeeld. „Een vrouw neemt niet zomaar het besluit tot abortus. Deze uitspraak is een belediging voor vrouwen en hun vermo gen om afgewogen besluiten te nemen. James Kelly moet maar een andere vrouw zoe ken als hij zo graag een kind wil", zei ze gisteren. De anti-abortusbeweging wijst als te doen gebruikelijk op de rechten van het onge boren kind. Het hoofd van de Schotse rooms-katholieke kerk, kardinaal Winning, ont dekte ook een juridische te genstelling. „Een vader kan door de autoriteiten worden verplicht in het onderhoud van zijn kind te voorzien, maar heeft geen enkele zeg genschap over het recht op leven van zijn kind zolang het in de baarmoeder is",; hij. Er is nog een tweede kind slachtoffer van het drama Het oorspronkelijke abortui verbod voor Lynn Kelly was mede gebaseerd op de be schuldiging van James dat] een slechte moeder was, dn haar artiestencarrière bovet hun achttien maanden oud dochtertje Hazel stelde. Ja mes wil dat ook Hazel aan hem wordt toegewezen. Vol gens Lynn echter was Jame de slechterik; hij zou haarn gelmatig hebben mishan deld. Lord Eassie bleek woensdag gevoelig voor ha verhaal, mede omdat zieks huisartsen hadden inge stemd met het abortusver- zoek van Lynn. Als de rechtbank alsnog be sluit dat Eassie woensdagii onrechte het abortuslichtc groen zette, is er een juri disch precedent van jewels In 1979 werd in een soortg lijk geval door de rechter b( paald dat de bestaande alx tuswetgeving een vader en/of echtgenoot geen reel geeft om een abortus te vo komen. DRAAGMOEDER Volgens de Britse media is het alleen in Verenigde Sta ten een keer voorgekomen dat de rechter ten gunstev de vader intervenieerde. Een uitspraak ten gunste v Lynn ligt ook in de lijn van de Britse wetgeving op draagmoeders. Een wensvi der kan geen enkel recht oj het (ongeboren) kind doen gelden, als de draagmoede dat wenst te aborteren ofn geboorte alsnog zelf te hou den. In het geval van de weduw Diana Blood bleek het be schikkingsrecht van de vrouw uiteindelijk ook het bezit van het sperma van haar overleden echtgenoot omvatten. Na een lang juti disch gevecht werd Blood kunstmatige inseminatie] gestaan, hoewel haar in co ma verkerende man nietd volgens de wet vereiste schriftelijke toestemming had kunnen geven om spei ma bij hem weg te halen voor bevruchting van zijn echtgenote. Het ethische en juridische gevecht over de eigendom rechten van zaad en baar moeder zal ongetwijfeld re geruime tijd voortwoekert! Volgens columniste Yvono Roberts van de Londense Evening Standard roept dt affaire-Kelly echter een hei andere vraag op. „Het defc kan beter gaan over de va waarden waaronder een is dividu het recht op ouder schap verdient", meendei „Dat is pas een echt enge discussie". LONDEN HANS GELEIJNSE CORRESPONDENT Frankrijk, het land dat de mensenrechten uitvond, toont zich genadig voor in onmin geraakte dictators met diepe zakken. Bokas- sa streek er neer en Baby Doe woont er nog altijd. Deze week wordt ook Seso Seko Kuka Ngbendu Wa Za Banga, 'Mobutu' voor zijn vrienden, verwacht. Verscholen in het dal van de Aubette lag een pittoresk gehucht dat levensgenot bood aan enkele honderden eerzame boeren, die met hard werk hun plaatsje onder de zon hadden verdiend. Het grootste huis, een kasteel, was het bezit van Baby Doe, de voormalig dictator van Haïti. Haïti genoot een reputatie als armste land ter wereld, maar Baby Doe verdiende er een leuke boterham. Nadat hij de scepter had overgenomen van zijn vader, de beruchte Papa Doc, was hij begonnen belasting te heffen op elke zak meel. Dat was zo'n suc ces, dat hij besloot hetzelfde te doen met al le andere zakken. En zo kon er op het eiland geen zak suiker of cement meer worden verkocht, zonder dat Baby Does bankrekening groeide. Jaar lijks hield Jean-Claude Duvalier, Baby Doe genoemd om zijn onschuldige gezicht, al leen al aan deze belasting acht miljoen gul den over. Maar dezer dagen is het zwembad bij het kasteel overwoekerd met onkruid. De duik- plank is kapot, de barbecue verroest, de bar leeg. De barkrukken liggen op de grond. Het verhaal van Baby Doc is de droeve ge schiedenis' van een dictator die overal aan had gedacht, behalve aan zijn eigen oude dagsvoorziening. Toen hij in 1986 zijn land ontvluchtte, zag hij de meeste van zijn bankrekeningen geblokkeerd. De villa's die hij bezat aan de Cóte d'Azur moest hij de één na de ander van de hand doen en drie jaar geleden moest hij ook zijn kasteel in Thémericourt, het gehucht ten westen van Parijs, verkopen. Het laatste dat van hem bekend is, is dat hij woont in een bescheiden huis in het Zuid- Franse Valauris. Hij moet nu,zelf zijn bood schappen doen en volgens de plaatselijke correspondent van Le Monde heeft hij tegen één van zijn buren al eens gezegd: „Als je een klusje hebt, denkt eens aan mij. Maakt niet uit wat het is." Zijn mooie vriendin heeft hem verlaten. Baby Doc was slechts één van de despoten die na hun val neerstreken in Frankrijk, dat al sinds de Revolutie gastvrijheid verleent aan politieke vluchtelingen. Sommigen, zoals de Libanese generaal Aoun, waren weinig meer dan een voetnoot in de ge schiedenis. Anderen vulden hele hoofdstuk ken in de schandkronieken van de mens heid. Eén van de meest beruchte dictators die de mensheid heeft voortgebracht, was Jean- Bedel Bokassa. Als heerser mocht de 'keizer' van de Centraal-Afrikaanse Republiek zich zeker meten met een Santé Anna, de Mexi caanse despoot die ooit een staatsbegrafe nis voor zijn afgeschoten been organiseer de. Bokassa at mensenvlees, maar wierp diamanten in de schoot van Franrijks president Giscard d'Estaing. En hij be schouwde zich als Gods dertiende apostel. Het beloofde land voor Bokassa was na zijn val uiteraard Frankrijk, waar hij over wat onroerend goed beschikte. Maar in '87 be vestigde Bokassa de bangste vermoedens omtrent zijn verstandelijke vermogens, door terug te keren naar de Centraal Afri kaanse Republiek voor zijn eigen berech ting. Hij ontsnapte aan de doodstraf, maar moest voor zes jaar de cel in. Erger was, dat zijn bezittingen verbeurd werden verklaard. Na zijn vrijlating in 1993 kreeg hij één van zijn oude villa's in de hoofdstad Bangui terug, maar hij was gedwongen rond te komen van een Frans militair pensioentje. Zo berooid was hij, dat hij in '94 een jour naliste van JeuneAfrique nederig om 50.000 francs voor het interview moest vragen. De correspondente weigerde en Bokassa kon zelfs niet datgene doen wat hij vroeger deed met onwelwillende journalisten hen be dreigen met zijn scepter. Bokassa was een ander voorbeeld van een dictator die met goedgevulde beurs naar Frankrijk was gekomen, om uiteindelijk toch te verkommeren. Al wat de familie-Bo- kassa nu nog zou bezitten, is haar kasteel bij Hardricourt, een dorpje niet ver van Ba by Does voormalige chateau in Thémeri court. Maar de meubels, tapijten, schilderij en en Rolls Royces hebben zijn kinderen hij had er zestig moeten verkopen om het hoofd boven water te houden. Niet alle dictators hebben hun zaken zo be roerd geregeld als Baby Doe en Bokassa. Maarschalk Mobutu van Zaïre speelde als despoot niet in dezelfde divisie als Bokassa. Zijn voornaamste wapenfeit was dat hij eens een politieke tegenstander arresteerde, martelde en dwong zijn eigen urine te drin ken, alvorens de man een goedbetaalde mi nisterspost aan te bieden. Dat haalde het niet bij het afgeschoten been van Santé An- De villa van Mobutu in Roquebrune is twintig miljoen gulden waard. foto gpd jacqix Maar Mobutu heeft wel voor een onbekom merde oude dag gezorgd. Voordat hij zich mogelijk deze week definitief in Frankrijk vestigt, zal Mobutu zijn gedachten eerst over een aantal andere mogelijkheden hebben laten gaan. Want hij beschikt over een twintigtal optrekjes, van een paleis in Marokko tot een kasteel in België en een luxe appartement in Zwitserland. Alleen al de villa in Roquebrune, aan de Franse Cöte d'Azur, is twintig miljoen gul den waard. Mobutu's vermogen, becijferde de Financial Times vorige week, beloopt bijna acht miljard gulden. Dat is meer dan de buitenlandse hulp aan zijn land in de periode 1982-'91, en evenveel als de totale staatsschuld. Acht miljard gulden iso noeg om nog een paar jaren als Godi Frankrijk te leven. THEMERICOURT CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2