^Leidsch Dagblad 'Val van Srebenica was toeval' Hittegolf? 23 B8233T 1 1 Grenscorrectie is politieke koehandel en niets anders' luiQS tormloop op kaarten isse-Scheveningen ongetje zwaargewond na ngeluk met grasmaaier Auto Marestad uw Peugeot dealer H Auto Marestad VERHUIZENz 90% organisatie 10% vervoer Alex van Warmerdam verfilmt 'Kleine Teun' Gevraagd: 100 auto mobilisten die de Carisma I jaar testen. i wesselman TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Supersnel autowassen IIJDAG 23 ME11997 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR 41394 jjblnnenland Diamanten Adje 'belazerde veel mensen' Buitenland Cultuur en Kunst Soekarnoputri doet niet 7 mee aan Indonesische verkiezingen Fotograaf uit Katwijk M biedt expositie aan J op Internet Sport Rijkaard keert terug als 'Suriprof' Voormalige Bosnisch-Sen'ische president Karadzic: De val van de Bosnische moslim-enclave Srebrenica in juli 1995 was toeval en kwam voor het Servische opper bevel als een totale verrassing. De overrompeling bleek alleen mogelijk omdat het moslim-leger de enclave op bevel van de eigen legerleiding had verlaten. „De mos lims hebben Srebrenica zelf opgegeven", zo zegt de ge wezen Bosnisch-Servische president Radovan Karadzic in een interview met deze krant. pale rob siebelink dovan Karadzic: „Srebrenica i| sniet gevallen als moslims wa- tgebleven". ARCHIEFFOTO EPA Karadzic, die door het Tribunaal in Den Haag is beschuldigd van oorlogsmisdaden, zegt dat hij de val van Srebrenica nooit heeft bevolen. Wel bestond er een 'permanente order om aan te vallen' vanwege de vele prik- acties die het moslim-leger vanuit de enclave uitvoerde op Servisch grondgebied. „Elke uit val werd door ons beantwoord met een tegenaanval. Zo ging dat ook begin juli 1995", zegt Karadzic. „We deden een tegen aanval en plotseling boekten we terreinwinst. 0^> een gegeven moment werd ik gebeld door generaal Mladic, die me vertel de dat hij in Srebrenica stond. Ik was verbaasd en vroeg hem waar het moslim-leger dan was. Daarop vertelde hij dat de mos lims waren vertrokken. Er werd overal gevochten, zei hij, maar dat was in de bergen. Natuurlijk hadden we in de gaten dat het allemaal zeer fcmgewoon was. Toen wisten wé nog niet dat de moslims hadden besloten om uit te breken." Westerse inlichtingendien sten constateerden direct na de val van de enclave dat er zó wei nig tegenstand, werd geboden dat het Servische leger verrast moet zijn geweest over de snelle opmars. „Het moslim-leger was opeens verdwenen en de hoge re officieren hadden de enclave al eerder verlaten. De Serviërs, die aanvankelijk slechts opruk ten met een kleine voorhoede, hebben hun aanval waarschijn lijk niet eens gepland." Volgens de inlichtingendien sten was de tegenaanval van het Bosnisch-Servische leger daags ervoor uitgelokt nadat de mos lims Servische eenheden aan de zuidkant van de enclave met mortieren onder vuur hadden genomen. Karadzic zegt dat de verove ring van Srebrenica onmogelijk zou zijn geweest als het mos lim-leger, was gebleven. „Dan hadden we minimaal 40.000 militairen nodig. Ons probleem was dat we een zeer lang gerekt front hadden en te weinig man schappen. We konden niet overal troepen vandaan halen en ons op de enclave concen treren." Eén van de zwaarste beschul digingen van het Oorlogstribu naal tegen Karadzic is dat hij mede-verantwoordelijk wordt gehouden voor de grootschalige moordpartijen door het Bosnisch-Servische leger na de val van Srebrenica. Volgens de VN worden er nog ruim vijfdui zend mensen vermist. Karadzic wijst die beschuldiging met Op bommenjacht voor Eurotop ibrouwer-de koning één uur tijd zijn gisteravond Lisse 1.500 kaarten aan de in gebracht voor de wedstrijd sen FC Lisse en Schevenin- die.morgen om 15.00 uur gint op het terrein van Rijns- irgse Boys. Vanavond wordt voorverkoop in het clubhuis de zaterdaghoofdklasser Mtgezet. Eerder deze week rden in Scheveningen ook al 00 kaarten verkocht, leide clubs verwachten dat de wedstrijd, beslissend voor het kampioenschap in de Hoofdklasse A, morgen is uit verkocht. De Rijnsburgse club beslist vandaag over het bou wen van extra tribunes. TV West ziet af vtan een recht streekse televisie-uitzending van de wedstrijd. Wel is een uit gebreide samenvatting te zien tijdens de sportuitzending die zondag om 18.00 uur begint. Pagina 25: fc Lisse: van geza pig 'doorhollen' naar de ama- teurtop wijk conny smits 16-jarig jongetje uit Katwijk I gistermiddag zwaargewond lakt aan beide voeten en een nadat hij was overreden r een elektrische grasmaai- fchine. «et kind was met wat vriend- laan het spelen op het gras de Prins Bernhardlaan, waar een 50-jarige Katwijker het gras maaide. De man had de spelende kinderen al enkele ke ren van het gras gestuurd, maar toch raakte een van hen onder de maaier toen deze achteruit .reed. Vermoedelijk is het jongetje uitgegleden over het natte gras. Zijn verwondingen zijn volgens de politie ernstig. miandag t/m vrijdag van 8.00 - 18.00 uur zaterdag van 8.30 - 17.00 uur uiirdag magazijn «n werkplaats geopend van 9.00 - 13.00 uur vrijdag koopavond tot 21.0i PEUCEOT Weversbaan 9 (Autoboulevard), 2352 BZ Leiderdorp Tel.: 071-5411110 noordwuk» De beveiliging van Huis ter Duin en het pers dorp op het Gat van Palace in Noordwijk draaide vanoch tend, voor het begin van de tussentijdse Eurotop, op volle toeren, ledereen die het gebied wilde betreden, moest een pasje kunnen overleggen. Auto's werden zo veel mogelijk geweerd maar soms, zoals in het geval van de wagens van 'idschendam verbijsterd over 'verlies' van Leidschenveen jjchendam/den haag nica wesseling is verbijsterd. „Het is ver- irikkelijk dat mijn partij aan fis meedoet. Het is politieke e. (handel en niets anders." De Jschendamse wethouder Dwarshuis-Van de Beek heeft geen goed woord ivoor het voorstel van de re- ïgsfracties in de Tweede Kamer om de nieuwbouwwijk Leidschenveen, waar straks ook de woningzoekenden uit de Leidse regio naar toe moeten, via een grenscorrectie aan Den Haag te geven. De regeringsfracties zien, zo bleek deze week, af van de vor ming van een stadsprovincie t rondom Den Haag. Om de pro blemen van de residentie op te lossen, willen de regeringspar- LEIDEN: Longegrocht 5 (noost DIGROS) fTÏTÏÏiyi AlPHEN A/D RIJN: Hohkhlslrool 7 mm VALKENBURG (LH): Voorscholerweg 45o UlliMJ!l7.1!l,n^rW,lJJ!li|'7l!IH'!.5M.!.IH tijen Den Haag één miljard gul den plus een aantal bouwloca ties 'schenken'. Leidschenveen, de nieuwbouwwijk ten oosten van Leidschendam, is al volop in ontwikkeling. Halverwege 1998 worden- de eerste huizen opgeleverd. '„Toedeling van Leidschen veen aan Den Haag levert die stad geen enkel voordeel op. Ze worden daar financieel niet be ter van en ook voor het ruimte gebrek biedt het geen enkel soe laas. Den Haag heeft geen pro fijt, Leidschendam heeft grote schade." Dwarshuis begrijpt niet wat de regeringspartijen met toedeling van Leidschen veen aan Den Haag denken te bereiken. Leidschenveen is een zogeheten Vinex-bouwlocatie (door het rijk aangewezen). „En gemeenten die een Vinex- bouwlocatie ontwikkelen zijn daar nooit rijk van geworden." Ze verwijst het idee dat hiermee de Haagse woningnood wordt gelenigd, naar het rijk der fabe len. „Iedereen, en dus ook Ha genaren, kan inschrijven voor een huis in Leidschenveen. De woningmarkt is open." Pagina 15: Leidschenveen po pulaire wijk Tipker verhuist particulieren en bedrijven soepel en efficiënt naar waar ook ter wereld. Ook boedelopslag en piano-, kunst- en antiekvervoer. .Jj ERKENDE VERHUIZERS Bel voor informatie of offerte: 071-561 7542 Dobbeweg 8, Voorschoten. Fax 561 94 45 haarlem homme siebenga Alex van Warmerdam begint in augustus met de opnamen van zijn vierde speelfilm. Het script is gebaseerd op de theatervoor stelling Kleine Teun, die vorig jaar in première ging. De drie hoofdrollen worden, net als in de toneelversie, vertolkt door Kees Hulst, Annet Malherbe en Ariane Schlüter. Kleine Teun is een platte landsdrama over een driehoeks verhouding tussen een boer, zijn vrouw en een jonge onder wijzeres. De opnamen zijn in augustus en september. Naar verwachting gaat de film voor jaar 1998 in première. Alex van Warmerdam maakte vorig jaar furore met zijn derde speelfilm De Jurk, die onder meer de Persprijs in Venetië en de prijs van de Filmcritici tij dens het Nederlands Film Festi val in de wacht sleepte. LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG ƒ2,25 HET WOORD IS AAN Suzan L. Wiener Het beste van niets zeggen is dat het niet herhaald kan worden. kfem van de hand, maar hij ont kent niet dat er tal van persoon lijke wraakacties zijn geweest. Volgens hem hebben de mos lims dat vooral aan zichzelf te wijten gehad, omdat vanuit de enclave onophoudelijk aanval len op de omliggende Servische dorpen zijn uitgevoerd. „Srebrenica is nooit een gede militariseerde zone geweest. Er zijn 1.260 Serviërs om het leven gekomen toen de enclave een zogenaamde 'safe haven' was. Als er is gemoord, dan zijn het individuele wraakacties ge weest." Het volledige interview met Karadzic staat morgen in het Zaterdags Bijvoegsel. jf. J] fris ifréar r zonnig «716° 5716° 10% 10% ÏSESSh?? 60% 50% 50% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 1Q VANDAAG 260 PAGI- Binnenland Buitenland Cultuur Economie -3,5 -6,7 21 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad16 Regio13,15,17,19 RTV/programma's 11 Sport23,24,25 Strips10 Uitgaan20 Weg en wiel9 Met de bon drie kaartjes ha len, twee betalen naar de be kroonde film 'Breaking the Waves' van Lars von Trier in het Cultureel Centrum in Voorschoten. De Nationale Carisma Actie de cameraploegen, moesten ze er toch in. Dan volgde een 'bommencheck', met de hond of met de hand. FOTO HENK BOUWMAN Maak een proefrit in dc Carisma bij de Mitsubishi dealer en maak kans op I jaar gratis testrijden. Kijk vanavond naar de televisie. Ned. 3: 21.56 en 22.11, en SBS6: 22.53 uur of SBS6 Text pag. 660. "MorawT' Laat die hittegolf maar komen, want als u nü meubels koopt bij Baalbergen bent u er straks helemaal klaar voor! Voor elke 1.000.- die u besteedt krijgt u nu 100 punten. Deze punten kunt u weer inwisselen voor fantastische zomer- cadeaus: tuinmeubelen en vacantieartikelen. Kom daarom snel naar Baalbergen en profiteer t/m zaterdag 24 mei van deze schitterende zomeractieü SCHITTERENDE ZOMERACTIE BIJ BAALBERGEN MEUBELEN. RAMEN DEUREN Kia dealer Vlietwijk v. Beethovenlaan 67 Voorschoten (i.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: □Permaand □Perkwartaal Qaütomatisch If. 92.05) l automatisch (f. 31,95) Oacceptgiro (f 9:1.05) Bij automatische betaling krijgt u een handige recrealiekaarl cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. envelop, zonder postzegel. Deze bon ir Leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-5128030 712141 "4001 14" maandag l/m vrijdag l

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1