Zoeterwoude il af van ildparkeren Met de vijand in een stom, klein Hollands dorp halfjaar cel geëist voor ontucht met knecht Rijn Veenstreek >11 bliek tevreden over pvang politiebureau Meimaand, grasmaand Inspecteur tikt Jacobswoude op de vingers Wellicht toch maatregelen op Vriezen weg Leimuiden Compromisvoorstel moet eind maken aan conflict over steiger op Kaageiland Kritiek op verkeersplan Stompwijk fclJDAG 23 MEI 1997 chef hans jacobs, 071 -5356414plv -chef rudolf kleun, 071-5356436 \lphense jongen neergestoken iij-hen aan den rijn Een ruzie tussen twee Alphense jongeren is gisteren op een steekpartij uitgelopen. Het tweetal, 16 en 18 jaar oud, kwam elkaar op de Hooftstraat tegen. Er ontstond een woordenwisseling waarbij de 16-jarige op een gegeven moment een mes trok en de ander in zijn onderbeen stak. Het slachtoffer is ter behandeling overgebracht naar het Elisabethziekenhuis, de dader is gearresteerd. Uerinneringsbord boerenkaas itcoBSWQUDE» Ze maken de beste boerenkaas van Nederland en daar wilde burgemeester Van Beek wel even bij stilstaan. De fa milie Mooren uit Hoogmade die onlangs de Jan-den-Besten-tro- fee in de wacht sleepte werd daarom gisteravond tijdens de raadsvergadering in het zonnetje gezet. Uit handen van Van Beek kregen man en vrouw daarom een herinneringsbord. Ook een andere kaasmaker uit Hoogmade, de familie Van der Meer, die tijdens de verkiezing tweede werd, kreeg een onderschei duig- ,,Dat de twee best geklasseerden uit een dorp komen is warempel iets om trots op te zijn", aldus Van Beek. 1 Prijs voor hoogleraar iti wassenaar De Leidse hoogleraar A. van der Eb heeft de IRS- prijs gewonnen. IRS staat voor interuniversitair onderzoeksinsti tuut voor Radiopathologie en Stralenbescherming. Hij ontving de prijs voor zijn baanbrekende onderzoek naar de effecten van straling en virussen op zoogdiercellen. jeterwoude gaat het wjldparkeren van vrachtauto's nnen zijn grenzen bestraffen. De gemeentelijke alge- jene politieverordening (APV) verbiedt het parkeren van agens buiten de Miening en de Loethe. Politie laat par- ;ren elders oogluikend toe. Plaatselijke chauffeurs krij- ?n binnenkort een brief van de gemeente waarin zij [aarschuwt dat het huidige gedoogbeleid binnenkort tijd is en dat wildparkeerders worden aange- leterwoude marcel smeets een jarenlang dispuut is dit zoveelste schijnoplossing ir het fout parkeren, luidt de ïtting onder de geadresseer- ^n. „Op de door de gemeente ïgegeven plekken is geen zegt A. Van der Krogt. blgens de chauffeur, die zijn ilegger noodgedwongen en nnenkort illegaal op de Burge- eester Smeetsweg parkeert, is ;n van de trottoir- _tad aan de Loethe een betere itie. Door de inrit te verrui- en, kunnen ook grote wagens dat terrein parkeren. „Daar- lor krijg je extra ruimte voor ie a vier wagens, voor een mi- mum aan geld", aldus Van iBerg. Twee jaar geleden is een lit gedeelte van de Miening ergegaan naar een andere ei- naar. Daardoor nam de par- er- en manoeuvreerruimte op terrein aanmerkelijk af. Het iultaat is dat vrachtauto's, te- de zin van het gemeentebe- lur, verspreid staan over het* Ie dorp. „We hebben het wel probeerd, maar bij het keren de combinatie te kante- aldus Van der Krogt. CI8UC 1 If.aldi hen aan den rijn* aangiftekamers in het Al- ïense politiebureau zijn in- ddels opgeknapt, de wacht- ner is voorzien van lektuur het wachten te veraangena- in en de bezoekers kunnen ds kort voor een bakje leut echt bij het pas geplaatste Ee-apparaat. Deze kwali- tsverbetering werpt zijn ichten af, constateert de poli- IRijn- en Aarlanden. lit de langlopende enquête faliteitsmeter Publieksop- ig' is gebleken dat de bezoe- is zich steeds meer op hun mak gaan voelen in het poli bureau. Ze zijn tevreden over manier waarop ze worden gevangen. En met de privacy balie, daar was in eerste tantie 24 procent van de on dervraagden ontevreden over, is het sinds - alweer - een verbou wing nu ook al beter gesteld. Maar volgens de politie kan het nog beter. Uit de enquête blijkt dat de wachttijd op som mige tijdstippen te lang is. De politie is daarom momenteel bezig om meer receptionisten aan te nemen en op te leiden te mogen opne- Nog steeds krijgt iedere be zoeker een enquêteformulier in zijn handen gedrukt met vragen over bereiklbaarheid van de po litiebureaus in het district Rijn en Aarlanden, de wachtruimten, de aangiftekamers en de manier waarop agenten en receptionis ten hun werk doen. De politie bekijkt in juli opnieuw of er ze de kwaliteit van de dienstverle ning nog verder kan vergroten. hazerswoude-dorp marijn kramp Twaalf jaar geleden was ze er zelf één; een 'Huni-kindje'. Sa men met veertig andere Noord- Ierse katholieke en protestantse jongeren had ze een onvergete lijke vakantie in. Hazerswoude. Nu, inmiddels 27 jaar oud, woont Donna McErlean in de plaats waar ze toen werd uitge nodigd en is ze zelf actief voor de Huni, de werkgroep Hulp Noord-Ierland. De organisatie die haar op jonge leeftijd de mogelijkheid gaf om haar blik te verruimen. „Want het was een schok hoor! Je kent niets anders dan Belfast; een grote grauwe stad met gescheiden wijken voor katholieken en protestan ten en dan ineens ben je nota- bene met de 'vijand' in zo'n stom, klein dorp in Nederland!" 'Vijand', ze kan het woord te genwoordig alleen nog maar gekscherend zeggen, maar toen, twaalf jaar geleden, had de ka tholieke Noord-Ierse nog nooit een protestant gezien. Alles wat ze van hen wist was dat zij de slechteriken waren. De mensen die de katholieken hun onaf hankelijkheid hadden afgeno men en hen hadden ingelijfd bij het Britse koninkrijk. In Hazerswoude kwam ze er achter dat zij meer gemeen had met de protestanten dan met die rare Hollanders. „Want wij vonden jullie gek hoor! Jullie deden hagelslag op je brood. Dat gebruiken wij alleen maar voor op de taart. En dan die mayonaise waar jullie je patat in dippen. Wij wilden azijn op ta fel als we bij de gastgezinnen 'chips'aten." Het was voor haar een vreem de gewaarwording. De enorme kloof die er in Noord-Ierland is tussen de katholieken en pro testanten bleek op Nederlandse bodem minder groot te zijn. Ze grinnikt als ze eraan terugdenkt. „Wat was ik verbaasd toen ik ze voor het eerst zag! Er bleken he le knappe protestantse jongens te bestaan. Uiteindelijk werd ik dan wel verliefd op een Neder landse jongen, maar in de eer ste week was ik toch ook in een aantal van hen geïnteresseerd." Vakantieliefdes tussen de ka tholieken en de protestanten komen vaak voor, vertelt Don na. „Het is spannender hè; ie mand die je helemaal niet kent. En tsja...", vervolgt ze lachend, „je kan zeggen wat je wilt, maar het doel van het vakantiepro ject; elkaar goed leren kennen en erachter komen'dat 'die an deren' ook maar normale men sen zijn, wordt op die manier wel gehaald". Op de vraag of dat ook op langere termijn wat uitmaakt in het Noord-Ierse conflict, volgt een diepe zucht. „Laatst was ik in Belfast in een pub in mijn wijk en toen begon een oude vriend tegen mij te zeuren. Zo van 'wat hebben die drie weken in Nederland nou voor zin? Daarna gaan ze toch weer naar huis, naar hun gescheiden wij ken met al die rottigheid en die vijandige sfeer'. Hij bleef maar doorgaan met dat negatieve ge praat en ik zat me steeds meer op te winden. Maar toen werd ik op mijn rug getikt. Daar stond een meisje die ik herken de van een vakantie in Hazers woude. Ze begon gelijk honder duit te praten over die drie mooie weken, de mooiste van haar leven. Toen hoefde ik mij# alleen nog maar om te draaien naar die jongen. Ik keek hem aan en vroeg 'begrijp je het nu?'. Hij zei niets meer." Donna woont inmiddels al een aantal jaren in Hazerswou de en heeft een baan als jeugd werkster in Zoeteimeer. Daar naast blijft ze zich met hart en ziel inzetten voor het Huni-pro- ject. Samen met vier anderen is ze al bijna twee jaar bezig de komende ontvangst op 2 juli voor te bereiden. Zij weet als geen ander hoe belangrijk die drie weken kun nen zijn voor Noord-Ierse jon geren. De deelnemers komen uit de 'beroemdste' wijken van Belfast. Wijken waarin de strijd het meest fanatiek gevochten wordt. „Als je daar woont dan weet je niet beter. Je komt de wijk niet uit. Je groeit ejrop, gaat Sponsorloop De stichting Hulp Noord-Ier land heeft ook dit jaar weer vierentwintig Noord-Ierse jongeren uitgenodigd voor een verblijf van drie weken in Rijnwoude. Om de financie ring van dit project rond te krijgen organiseren ze zater dag een sponsorloop die start bij de tafeltennisvereni ging Avanti aan de Sport parklaan in Hazerswoude- Dorp. Actievelingen die wat geld bij elkaar willen lopen zijn daar vanaf 10 uur wel kom. Ook heeft de stichting nog enige gastgezinnen no dig die vanaf 2 juli onderdak kimnen bieden aan twee Noord-Ierse jongeren. Infor matie hierover is te verkrij gen bij Geert Janssen, tele foon 0172-218942. er naar school, hangt wat rond in het jongerencentrum, raakt zwanger en trouwt. Je man vindt heel misschien een baan, maar waarschijnlijk blijft hij werkloos. Dat is het leven daar. Kun je je dan voorstellen wat voor een buitenkansje zo'n reis naar een ver land is." Donna in elk geval wel. Klachten van chauffeurs dat de ruimte op de Miening ontoe reikend is, wimpelt de gemeen te van de hand. Begin dit jaar hebben ambtenaren een proef laten doen met een ruim zes tien meter lange oplegger. Zo wel parkeren als keren op het terrein levérde geen problemen op, aldus de gemeentè. „Nu gebleken is dat het par keren op het parkeerterrein goed mogelijk is, verzoeken wij u om uw vrachtwagen op het parkeerterrein aan de Miening te plaatsen", schrijft het college aan zo'n vijftien chauffeurs. Op welke datum de nieuwe rege ling ingaat, is nog niet bekend. „Vanaf die datum zal de politie het verbod om vrachtwagens el ders dan op een door ons aan gewezen plaats te parkeren, handhaven", zo vervolgt het ge meentebestuur in zijn brief. Waar chauffeurs hun wagens kwijt moeten in geval de Mie ning en Loethe bezet zijn, laat de gemeente over aan de vin dingrijkheid van de gedupeer den. Volgens de gemeente zijn het eigen bedrijfsterrein of het industriegebied Grote Polder 'de beste oplossing'. zoeterwoude Meimaand is grasmaand - en dus ook hooikoortsmaand - heeft iedereen die de afgelopen weken de polder in fietste kunnen constateren. Op veel plaatsen wordt het gras 'geoogst', zoals hier in de Grote Polder bij Zoeterwoude. foto loekzuyderduin 'Gemeente had bouw woning MS-patiënt niet mogen toestaan hoogmade robbert minkhorst De gemeente Jacobswoude had nooit mogen toestaan dat de Hoogmadenaar D. van Rijn op het erf van zijn broer een wo ning laat bouwen. Dat zegt de inspecteur ruimtelijke ordening van het ministerie van VROM. Hij heeft tegen de beslissing van de gemeenteraad beroep aan getekend. Met de bouw van de woning aan de Vlietkade is twee maanden geleden begonnen. De werkzaamheden zijn inmid dels stilgelegd. In het ergste ge val kan Van Rijn worden ge dwongen zijn nieuwe huis weer af te breken. De Hoogmadenaar is MS-pa tiënt en zit in een rolstoel. Met het oog op de toekomst wilde hij een huis bouwen op het erf van zijn broer. Hij woont nu met zijn wouw en drie kinderen in een te kleine en ongeschikte woning aan het Noordeinde. Dat huis moest worden aange past, maar Van Rijn verhuisde liever naar het erf van zijn broer. Hij vreest dat zijn vrouw straks de zorg niet meer in haar eentje aankan. De Jacobswoudse politiek dubde lang over dat voorstel en bedacht uiteindelijk een con structie die voor iedereen aan vaardbaar zou moeten zijn. Het bestemmingsplan stond een ex tra woning op de grond niet toe en burgemeester en wethouders verwachtten dat de provincie een wijzigingsvoorstel ook nooit zou accepteren. Het college koos er daarom voor om Van Rijn een tijdelijke woning te la ten bouwen. Met een artikel 17- procedure kon de Hoogmade naar voorlopig voor vijf jaar een huis neerzetten. Die periode zou eventueel steeds verlengd kunnen worden. Politici hiel den, toen zij dat voorstel goed keurden, daar al rekening mee. Raadslid K. de Lange van Ge meentebelang zei destijds: „De ze procedure is een tijdelijke noodvoorziening, terwijl we ei genlijk al weten dat die oplos sing niet tijdelijk van aard zal Donna McErlean: „Want wij vonden jullie gek hoor! Jullie deden hagel slag op je brood." foto henk bouwman leimuiden robbert minkhorst Er komen mogelijk toch snel- heidsremmende maatregelen op de Vriezenweg in Leimuiden. Het voorstel van burgemeester en wethouders om alle plannen met de weg in te trekken ging gisteravond in dè ogen van de gemeenteraad te ver. Wethou der L. Bruins gaat nu met leden van de commissie openbare werken overleggen wat wel re- eel en wenselijk is. Na de vorige commissiever gadering eind april verkeerde Bruins in de veronderstelling dat niemand iets voor de maat regelen voelde. „Ik had van die avond begrepen dat we over iets praatten dat eigenlijk helemaal geen probleem was." Na over leg met het college werd daar om besloten de voorstellen te laten voor wat ze waren. Maar dat had Bruins toch an ders moeten zien, zeiden raads leden gisteravond. De commis sie was inderdaad tegen de aan leg van twee drempels, maar vond daarmee niet dat alle voorstellen overbodig waren. Die verkeersdrempels hadden volgens de commissie niet het beoogde effect en zij noemde de maatregel daarom 'geld verspilling'. CDA'er Th. van Wieringen: „We hadden echter wel het ge voel dat we het nog een keer over de andere voorstellen zou den hebben." Behalve de twee drempels wilde het college ook fietsstroken aanleggen, lan taarnpalen neerzetten en een visuele versmalling aanbrengen. Bewoners hadden om maatre gelen gevraagd omdat de weg onveilig was en automobilisten er bovendien te hard reden. „Ik zou het erg jammer vin den als de overige voorstellen het nu ook niet meer halen"/ vond F. Witteman van Gemeen tebelang. Wethouder Bruins bood daarom aan om het over de overige maatregelen nog een keer te hebben. Die handreiking stemde de gemeenteraad tevre den. zijn. De inspecteur ruimtelijke or dening geloofde niet in de tijde lijke aard van de oplossing en vroeg Jacobswoude om ophel dering. Het college kon hem niet overtuigen, waarop de in specteur een bezwaarschrift in diende. Aanvankelijk vroeg hij ook een kort geding aan, maar trok dat verzoek na overleg met de gemeente in. Wel houdt hij een rechtszaak nog 'achter de hand'. Wanneer de commissie beroep en bezwaar hem geen gelijk geeft, of wanneer Ja cobswoude dat advies naast zich neerlegt, kan hij via de rechter proberen de beslissing ongedaan te maken. kaageiland marieta kroft Een aanlegsteiger voor een boot vormt nu al twee jaar de inzet van een ruzie tussen bewoners van Kaageiland. Tussen de twee kemphanen in staat de ge meente Alkemade. De eilandbe woners H. Margadant, H. van der Est, D. Lokhorst M. Opdam vinden Alkemade moet optre den tegen S. Visser, eigenaar van de in hun ogen 'illegale' steiger. Twee jaar is daarover al een briefwisseling met de ge meente gaande. De omwonenden zijn fel te gen de steiger omdat daardoor in het water bij de Emmalaan te weinig ruimte overblijft om hun eigen boten te kunnen draaien. Het zit ze bovendien dwars dat Visser achteraf e'en vergunning krijgt voor de steiger, terwijl an deren daar, aldus Margadant, geen toestemming voor hebben gehad. In hun antwoordbrief schrij ven B en W dat ze inmiddels met Visser zijn overeengeko men dat hij zijn steiger slechts in incidentele gevallen gebruikt voor het afmeren. Indien er toch een boot ligt, als anderen hun vaartuig willen keren, dan haalt hij die even weg. Visser, heeft hiervoor bij de gemeente een verklaring getekend. Dezelfa de regels gelden voor zijn even tuele rechtsopvolgers. B en W vinden dat ze hiermee voldoen de tegemoet zijn gekomen aan ieders wensen. „En willen de aangelegenheid hiermee als af gedaan beschouwen", staat in de brief die maandag aan de ge meenteraad wordt voorgelegd. Of de kwestie voor de omwo nenden hiermee ook is afge daan, valt echter te betwijfelen. „Ik wil die verklaring zien", zegt Margadant. „Die moet vastge legd zijn bij de notaris, anders heb ik geen vertrouwen in de naleving." HAAG/HAZERSWOUDE-DORP ilger jens de verdachte hadden ten zijn toen 17-jarige knecht en maar zichzelf bevredigd vijl ze op zijn slaapkamer •ar een pornofilm keken, aar de jongen had daar dui- -lijk andere ideeën over. Zijn i, een 36-jarige kweker uit i azerswoude-Dorp, zou wel s fgelijk met zijn handen aan tol gezeten hebben. De Ha- s tswoudenaar stond gisteren or de meervoudige kamer to de Haagse rechtbank op r) schiüdiging van ontucht met to minderjarige in een onder- schikte positie. Hij hoorde hiervoor zes maanden cel plus vier maanden voorwaardelijk eisen. De jongen werkte in juni vo rig jaar op de kwekerij van de verdachte. Op de 24ste van die maand nodigde de man zijn knecht na de lunch uit om met hem mee naar zijn huis te gaan. In zijn slaapkamer zette- hij vervolgens de pornofilm op waarvan hij de jongen een paar dagen eerder al kleine stukjes had laten zien. Over wat er daarna gebetirde, lopen de le zingen uiteen. Volgens het licht autistische slachtoffer zou zijn baas bij hem de broek naar beneden hebben gedaan om hem ver volgens met zijn handen te be vredigen. Daarna maakte hij onverstoorbaar zijn werkdag af. 's Avonds merkte zijn moeder dat er iets niet in orde was met haar zoon. Hij vertelde dat zijn baas aan hem had gezeten. De verdachte vertelde een heel ander verhaal aan rechter J. Holtrop. De jongen zou bij het zien van de film aan zijn broek hebben gefriemeld. De kweker zou hierop hebben ge zegd dat hij er geen bezwaar te gen had wanneer de jongen zichzelf zou bevredigen. Nadat deze dit had gedaan, volgde de baas zijn voorbeeld. „Ik heb hem echt niet aange raakt", verzekerde de man de rechter. „Omdat ik weet hoe kwetsbaar ik ben en ook hoe kwetsbaar hij is." Vorig jaar zat hij voor een soortgelijke zaak drie maanden in voorarrest voordat hij uiteindelijk werd vrijgesproken. Door zijn maan- deiilange afwezigheid liep zijn bedrijf een schade op van rond de twee ton. Verder liep hij ook emotioneel nogal een deuk op. Sindsdien is de man onder be handelingvan een seksuoloog. De officier van justitie ging ervan uit dat de jongen en niet de verdachte de waarheid sprak. Maar ook in het geval dat de man de waarheid zou spreken, zat hij volgens haar helemaal fout. Binnen de machtsverhouding van baas en knecht zou het samen mastur beren ook strafbaar zijn. Zij eis te een celstraf van zes maan den, die, wat haar betrof, even tueel omgezet mocht worden in 240 uur dienstverlening. De advocaat van de Hazers- woudenaar vroeg vrijspraak. Hij wees erop dat de verschil lende verklaringen van de jon gen nogal uiteenlopen en daar om onbetrouwbaar zijn. Bo vendien is het samen mastur beren volgens hem niet aan te merken als ontucht. De rechtbank-doet op 5 juni uitspraak. gerard van der geest De verkeersoplossingen voor Stompwijk, riepen gisteravond bij de dorpsraad en verontruste dorpsbewoners weerstanden op. Met name de onhoudbare verkeerssituatie op de Dr. van Noortstraat en de Stompwijk- seweg baart hen zorgen. Beide wegen zijn in slechte staat en volkomen ongeschikt voor het zware wegverkeer. Fietsers zijn vogelvrij. Voetgangers zijn extra kwetsbaar door het nagenoeg ontbreken van trottoirs. Het verkeers- en vervoersplan van de gemeente rept over een aantal beperkende maatregelen voor het zware wegverkeer. Bo vendien moet er een ontslui- tingsweg komen in het verleng de van de Westeinderweg. Te gelijkertijd zouden de aanslui tingen van de Tuinbouwweg en Huyssitterweg op de. Dr. van Noortstraat moeten verdwijnen. •Verder wordt voorgesteld een tweerichtingenfietspad achter de bebouwing aan te leggen ten oosten van de Stompwijkseweg. Dorpsraadslid G. Belt miste in het gemeentelijke plan de ge wenste trottoiren. En de Stomp wijkseweg wilde hij exclusief bestemmen voor fietsers. Twee insprekers gingen aanmerkelijk verder. M. Cornelissens begreep niet, dat bedrijven zich nog steeds in de dorpskern mogen vestigen. Daardoor neemt de verkeersdruk alleen nog maar toe. „Woensdag werd nog een zesjarig meisje doodgereden op de Vrouwenweg", vertelde zij. „Die weg is qua verkeersonvei ligheid te vergelijken met de Dr. van Noortstraat en Stompwijk seweg. Iedere keer verslechtert de situatie. Gemeente, ik snap u niet", aldus Cornelissens. Volgens S. Jansen zijn de ge meentelijke plannen slecht on derbouwd. Door eerst een ver keers- en vervoersplan te ma ken en daarna pas over bestem mingsplannen na te denken, draait de gemeente de volgorde om. Wethouder E. van Ewijk be streed dit krachtig. Maar vol gens Jansen is er maar één op lossing denkbaar: een omlei- dingsweg rond Stompwijk.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19