Gebrek aan informatie wekt wrevel Voor de beveiliging is alles uit de kast gehaald Kantoorunits Plannen Starrenburg oogsten kritiek Brand richt grote schade ;;aan in zwembad De Does TE HUUR: Krikke c.s. Leiden Regio Dorpsstraat Warmond in de bloemen Oegstgeestse wethouder Van Eisen kraakt collega BANKHARVINK kroes interieur [Honderd jaar brandweer' optocht door Leiderdorp VRIJDAG 23 MEI 1997 belangenvereniging A4 ergert zicli e ingi riet is 'een misser van de eerste orde' dat rijkswaterstaat in haar Trajectnota MER/A4 met geen woord rept over J je aard en omvang van de bouwwerkzaamheden tijdens ;rra de aanleg van de verbreding van de A4. T. Bresters van de Jelangenvereniging A4 trok gisteren fel van leer tijdens een hoorzitting over de trajectnota in het AC-restaurant n Leiderdorp. „Rijkswaterstaat doet alsof de jarenlange werkzaamheden ongemerkt aan de bewoners van Lei derdorp voorbij zullen gaan", schamperde Bresters. leiderdorp» judy nihof e huis moeten verlaten vanwe ge de verbreding van de A4 doet pijn, maar mogen blijven bete- T kent misschien nog wel meer I ellende. Daarvan is het bestuur qran de Belangenvereniging A4 teer wel doordrongen. De ach terblijvers weten immers niet tenl nat hen te wachten staat, als ze n straks een enorme bouwput oor de deur krijgen. „Hoe $c groot zal de geluidsoverlast zijn, jets ferdag maar ook 's nachts? Hoe zit het met stof en ander ,uv uil? Wordt ervoor gezorgd dat iet werkverkeer zo min moge- vej ijk overlast teweeg brengt, bij- y [oorbeeld door aan- en afvoer n(]j iver het water?" Bresters drong e]iij rijkswaterstaat aan op duide- zul ijkheid over al deze zaken. ,Veel van onze leden zien im- ners sterker op tegen de werk zaamheden zelf, dan tegen het esultaat ervan", aldus de Lei- 5gg derdorper. Ier| De Belangenvereniging A4 neest dat de achterblijvers 'tus- SDI sen wal en schip vallen', ook als iet gaat om schadevergoedin- ;en. Bestuurslid Bresters pleitte ;oor een 'klantvriendelijke' en duidelijke' schaderegeling. .Niet alleen zij die moeten ver- rekken, moeten volledig aan lun trekken komen. Ook de achterblijvers moeten maximaal vorden gecompenseerd voor i materiële schade tijdens en na n( LEIDERDORP MARCEL SMEETS uitslaande brand heeft van- er, ochtend in het Leiderdorpse teii zwembad De Does voor onge- |Sn veer een miljoen gulden schade ingericht. De brand ontstond rand vijf uur in het ketelhuis. Vermoedelijk is kortsluiting in het technische gedeelte van het bad de oorzaak. De technische recherche heeft vandaag de pre cieze toedracht onderzocht. Het ele complex heeft rookschade Keiopen. j Snel ingrijpen van de Leider- Drpse brandweer kon voorko en dat de vlammen oversloe- 8k-^l II'II liHWilIMf/5 Op een van de mooiste locaties in Leiden, vier minuten lopen van het Centraal Station, vindt u een aantal zeer representa tieve kantoorruimtes. In drie historische panden aan Oude Vest 7-9-11 is nog I50 m2 beschikbaar, eventueel in afzon derlijke units. Inlichtingen: (071) 5I4 57 92, Ronald Krikke. MARKETING. COMMUNICATIE VORMGEVING de bouw en voor de inbreuk op hun woongenot tijdens de bouw." Ingenieur Tjalma van rijkswaterstaat beloofde de Be langenvereniging op korte ter mijn aandacht te besteden aan de gevolgen van de bouwwerk zaamheden voor de achterblij vers. De hoorzitting van rijkswater staat trok ongeveer honderd be langstellenden. Daarvan kropen er vijftien achter de microfoon om hun zegje te doen. J. van Engelenburg wees rijkswater staat erop dat niet alleen de Oranjewijk en de Kerkwijk veel last hebben van de herrie en de stank van de A4. Ook de bewo ners van Holtlant en Voorhof hebben het zwaar te verduren. *,Veel mensen zitten niet meer in de tuin vanwege de herrie. Steeds meer mensen slapen met oordoppen." F. van Dok was voorstander van strengere normen als het gaat om geluidsoverlast. „Bij metingen zou je gebruik moe ten maken van een gevoelsge- luidsnorm, net zoals men spreekt van gevoelstempera tuur. Want jq. kunt wel zeggen dat je met 55 decibel onder de norm zit, maar dat kan voelen als 100 decibel." Het is nog tot 12 juni mogelijk (schriftelijk) te reageren op de trajectnota. Rijkswaterstaat be trekt de reacties bij het nemen van een ontwerp-tracébesluit. chef hans jacobs. 071-5356414. plv -chef rudolf kleun. 071 -535643' Voorstel samenscholingsverbod krijgt staartje van de vergadering om zijr voorstel niet weer te geven uil angst voor represailles van de jongeren. Van Eisen schrijft in zijn 'co lumn' dat De Soeten - 'De heei J. de S., gemeenteraadslid, ovei het leefbare smaldeel, heeft iets met jongeren op straat. Eigen lijk heeft hij niets met jongeren' - terugkrabbelde omdat die de bui al zag hangen. „Hij had dan toch liever in beslotenheid ver gaderd! En zo gleed koning openbaarheid op zijn koninklij kegat." De wethouder noemt De Soe ten 'een prototype van dat van een symptoombestrijder, dege ne die met het gezicht de ver keerde kant op strijden'. Zich zelf noemt hij daarentegen ie mand waarbij 'de gewoonte om te proberen de oorsprong van problemen te vinden diep ge worteld is'. In zijn bijdrage voor Profiel stelt Van Eisen De Soe ten een flinke dosis retorische vragen: 'Jongeren willen rond hangen, en waarom mag dat niet? Waar is goed jongeren werk in Oegstgeest? Waar is die coffeeshop? Heer De Soeten. waar bleef uw voorstel om echt iets te doen?' Van Eisen schreef de bijdrage aan zijn achterban omdat hij, en zijn collega M. Noort, zich 'nogal hebben opgewonden' over het voorstel van De Soeten: warmond De karakteristieke Dorpsstraat in Warmond heeft een metamorfose ondergaan. Over de hele lengte zijn zo'n honderd bloembak ken met fleurig, eenjarig perkgoed geplaatst. De verfraaiing van de Dorpsstraat is een initiatief van de gemeente en de Ondernemersvereni ging Warmond. Bewoners konden voor vijf gulden een bloembak met een waarde van tussen de veertig en zeventig gulden kopen. Een tien tje werd bijgedragen door de ondernemersvereniging, de rest werd gesubsidieerd door de gemeente. foto dick hocewoninc oegstgeest dimitri walbeek In Oegstgeest blijft het voorstel van Leefbaar Oegstgegst-fractie- voorzitter J. de Soeten om een samenscholingsverbod voor jongeren in het leven te roepen, een veelbesproken onderwerp. Ditmaal opent een wethouder, G. van Eisen, het vuur op zijn collega. In het partij-orgaan Profiel van Progressief Oegst geest schiet hij uit zijn slof. „Sa menscholingen verbieden, wan neer deden we dat ook alweer? Hebben we dan echt niets ge leerd?", schrijft hij. Deze verwijzing naar de Duit se bezetters tijdens de Tweede Wereldoorlog is het sluitstuk van een 'lollig' en vooral ridicu liserend stukje over het voorstel van De Soeten. Die nam het in een vergadering van de raads commissie voor openbare orde op 14 april op voor de Oegst- geestenaren, met name in het Oranjepark, die last ondervin den van 'hangjongeren.' De Soeten vroeg tijdens die vergadering om harde maatre gelen tegen de ordeverstoor ders. De politie moet zonodig samenscholingen kunnen ver bieden. Burgemeester S. Scheenstra en de politie keur den het voorstel echter zonder pardon af. De Soetens collega, P. Wuisman, nam later afstand van het plan. De Soeten vroeg de verzamelde pers na afloop Juridische constructie 'net op het randje' gen naar het zwembadgedeelte. Het vrijwilligerskorps was met alle beschikbare- materiaal uit gerukt. Assistentie van korpsen uit de regio bleek niet nodig. Een woordvoerder van de brandweer sprak van een 'mid- delbrand'. Door de brand- en rookscha de is het zwembad zelf voorlo pig niet meer bruikbaar. De ge plande 'Nacht van Leiderdorp' zal in gewijzigde vorm door gaan. De zwemmarathon komt te veravallen. Overige activitei ten, zowel binnen als buiten de sporthal, gaan vooralsnog ge woon door. voorschoten willem sprenkeler De plannen van het Voorschoten college van B" en W omtrent de nieuw te bouwen Starrenburgwijken ondervinden heftige kri tiek van de verschillende raadsfracties. Vooral de juridische constructies die het college in het leven heeft geroepen, laten aan duidelijkheid te wensen over, vindt de politiek. Burgemeester en wethouders van Voor schoten hebben een ingewikkelde juridi sche structuur bedacht om met twee parti culiere ondernemingen te kunnen samen werken. Het college zag zich hiertoe ge noodzaakt, omdat deze bedrijven een ge deelte van de grond bezitten waarop de nieuwe wijk moet verrijzen. De gemeente neemt nu samen met deze bedrijven deel in twee nieuw op te richten vennootschappen, die de grond voor de wijk bouwrijp gaan maken. Hoewel een gerenommeerd adviesbureau werd ingeschakeld om de plannen op te stellen, rezen er gisterenavond toch de no dige twijfels bij de leden van de commissies financiën en openbare werken. S. Harlaar (GroenLinks) vroeg zich af of de belangen van de commerciële bedrijven niet botsen met de belangen van de woningzoekenden en daarmee met de gemeente. Ook op de juridische structuur zelf werd veel aangemerkt. PvdA-fractievoorzitter P. den Hartog had twijfels over de redenen voor de gecompliceerde structuur. Die mo tieven betreffen het verdelen van de risico's en het beperken van de aansprakelijkheid. Tenslotte zou de constructie ook fiscale voordelen hebben. „Het ziet er allemaal nogal gekunsteld uit", zo zei B. Jagt (D66). Zijn collega Harlaar vond het allemaal 'net op het randje'. Een meerderheid vroeg zich af in hoever re de gemeenteraad nog controle zou kun nen uitoefenen over de activiteiten van de vennootschappen. „Ik wil dat het volstrekt duidelijk is welke bevoegdheden de raad precies moet afdragen", liet Den Hartog weten. Blijft het gewenste inzicht achterwe ge, dan zal hij niet instemmen met het voorstel van B en W, zo dreigde de sociaal democraat. „We willen in ieder geval perio dieke verantwoording van het college", voegde P. Verschoor (WD) hier nog aan Wethouder A. Draijer (CDA/financiën) leek geërgerd door alle kritiek. Volgens hem is de gemeente vorig jaar al een samenwer kingsovereenkomst aangegaan en kan die nu niet meer worden teruggedraaid. „Bovendien weiger ik met de verschillende partijen om de tafel te gaan zitten als er niet genoeg vertrouwen is." Draijer beloofde wel een aantal wijzigingen in de plannen aan te brengen. in stof vanaf 2450,- adviseurs in modern wonen ilDERDORP KEES VAN KUILENBURG i de Jan van der Heiden-handpomp uit 1890 tot de Iveco-tank- litospuit uit 1995. Een eeuw vrijwillige brandweer in Leiderdorp lordt morgen zichtbaar tijdens de optocht van brandweervoertui gen die vanaf twee uur door het dorp trekt. De 'stoet rijdt ter gele enheid van het honderdjarig bestaan van het vrijwillige Leider- - ïorpse korps. Naast de twee genoemde voertuigen zijn er nog zo'n 15 verschillende brandweerauto's en andere apparaten te zien. De stoet wordt muzikaal begeleid door de korpsen Tamarco (Lei- lerdorp), VIOS (Zoeterwoude) en Jong K G (Leiden). De optocht •tart om twee uur in de Hoofdstraat en legt daarna de volgende Ioute af: Hoogmadeseweg, Kastanjelaan, Lindelaan, Acacialaan, 'an der Valk Boumanweg, Laan van Ouderzorg, Splinterlaan, Dijk- lavenlaan, Heemraadlaan, Vronkenlaan, Heinsiuslsaan, Gal- fslaan, Voorhoflaan, Simon Smitweg, Rijnland Ziekenhuis, brand- 'eerkazerne, Hoogmadeseweg, Leythenrode naar de achterzijde an de gemeentewerf. Na afloop wordt er bij de kazerne een parade gehouden. Meneer Hage woont in één van de appartementencom plexen die direct grenzen aan hotel Huis ter Duin. De plek waar de regeringsleiders van de EU voor een dagje chique zullen kamperen. Zijn balkon geeft een prachtig uitzicht op het zonneterras van het hotel. Mocht meneer Hage schiettuig toe niemand bij hem heeft ge en kwade bedoelingen hebben, klaagd. „Mijn buurman zei wél dan zou hij bijvoorbeeld met zoiets van 'dan komen we op tv een welgemikt schot in de buik en dan zal je zien dat de flat ge- van een 'bakkende' Tony Blair,, van de eerste top van En- gelands nieuwe pre mier gelijk de laatste kunnen ma ken. Maar meneer Ha ge heeft he lemaal geen kwade be doelingen laat staan schiettuig. En als hij zou beslui ten dat spe ciaal voor de Eurotop aan te schaffen dan zou hij bij de eerste politiecontrole langs de weg al door de mand vallen. Aan de Rudolf Tappenbeck- weg staat een grote legergroene tent waarin de bewoners van de 'Duindistel' en de 'Duinroos' vriendelijk doch dringend wordt verzocht de geheimen van hun boodschappenmandjes prijs te geven. Bommen kunnen ook in Albert Heijn tasjes zitten. De ga rage onder het hotel is afgeslo ten, het gebied rond het hotel en de appartementen is afgeslo ten en niemand komt er nu nog in zonder de badge, die 'duide lijk zichtbaar op de kleding moet worden gedragen'. Misschien een beetje om slachtig voor de bewoners en hun mogelijke bezoekers. Maar meneer Hage, eigenaar van badge nummer 072 en voorzit ter van de vereniging van huis eigenaren, verzekert dat tot nu Een serie artikelen rond de Eurotop in Noordwijk lijk weer duur der wordt'. Ik heb er geen moeite mee. Het enige dat ik een beetje jam mer vind, is dat ik nu niet elke ochtend mijn baantjes kan trekken in het hotelzwembad. Ja, op straat hoor je soms wel eens dingen over belasting centen en zo, maar ik neem aan dat er ook zat mensen zijn die het machtig interessant vin den." Zoals de twee iets te nieuws gierige huisschilders van twee jaar geleden. Met grote telesco pen probeerden die toen op on conventionele wijze de NAVO- top te volgen. Ze werden gelijk door zes man politie in de kraag gevat en ondervraagd. „Dat is wel begrijpelijk, vind ik. Van een afstand lijken die dingen een beetje op geweren en dan kun je beter het zekere voor het on zekere nemen." Iets waar de politie het ken nelijk helemaal rhee eens is. Voor de beveiliging van de top conferentie is alles uit de kast gehaald. Ongeveer 500 man van het regionale en landelijke poli tiekorps zullen over het gebied waken, een helikopter wordt in gezet om de boel van boven in de gaten te houden en op zee zal een marineschip surveille ren. Het geheel wordt gecoördi neerd vanuit de mobiele com- POLITIE Het zenuwcentrum van de politie tijdens de Eurotop in Huis ter Duin. municatie-unit; een van alle ge makken voorziene werk/woon ruimte waar alle dingen een beeldscherm of antenne heb ben. Hier zetelt het hart van de dienst 'Technologie en Opera tionele Ondersteuning' van de Koninklijke Landelijke Politie diensten. De bus, die staat op het par keerterrein van Huis ter Duin, is 14 meter lang, 4 meter hoog en 3,20 meter breed. In de unit staan de radio's afgestemd op de frequenties van de politie, de brandweer, de Koninklijke Ma rechaussee. het rampenkanaal en er is een marifoon aan boord. Het 'infomonster op wielen' is verdeeld in een verga derruimte, een commando eenheid en een radiogedeelte. Allemaal van elkaar gescheiden door geluidsdichte wanden. Keuken, toilet, klimaatbeheer sing en vochtregulatie maken het behaaglijk voor de dienst doende politiemannen die altijd 'stand by' zijn bij calamiteiten en grote evenementen. André van Roon, de coördina tor van de dienst, vertelt kalm pjes dat zijn mobiele multifunc tionele alleskunner binnen tien minuten operationeel is en bin nen vier uur waar dan ook in Nederland aanwezig kan zijn. Hij laat even een stilte vallen en geeft verwondering de ruimte. „Ja, toen we bij Pinkpop ston den, keek de Duitse politie ook haar ogen uit." De surveillancewagen waar alle beelden binnenkomen, lijkt op de wensdroom van een over spannen controlefreak met re gisseursambities. Vol trots speelt Van Roon wat met de knopjes en hendeltjes op het paneel. „We hebben een came ra op het dak van het hotel, één op de mast hierboven, één op een achterdeurtje, en twee an deren moeten nog worden ge ïnstalleerd." Op twintig moni tors in allerlei maten, is te zien wat de camera'., opnemen. Ca- foto loekzuyderduin mera's die zover kunnen in zoomen dat zelfs het arbeider- sethos van Wim Kok is te zien. „Als alles goed loopt, hoeven wij alleen maar toe te kijken. Zo niet, dan staat iedereen gereed om snel en adequaat in te grij pen." Bij een laatste blik op de hoge loopbrug waarover de pre miers en ministers naar de persruimtes zullen worden ge leid, heeft Van Roon even zijn bedenkingen. „Heb je gezien hoe hoog die is? Nou daar hoe ven ze mij echt niet op af te stu- pablo cabenda en mapjn kramp

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17