Leiden ^Wethouders gereserveerd over samenvoeging vuilnisdiensten Leidschenveen populaire wijk «•""S Gezellig wiskunde met sluizen en springende kaarten Strenge uitbater wil nu naar de Italiaanse opera AMENS dt CHEF* HANS JACOBS. 071-5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEIJN, 071-5356436 Wl/KLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54,2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: leidschdagblad@hdc.nl. STEVENSHOF Zuid-Afrika staat op 3 juni centraal tijdens een toeris tische informatieavond in bibliotheek Stevenshof aan de Trix Ter- windtstraat 6. De heer Wolters toont aan de hand van dia's de reis mogelijkheden in dit land. Daarnaast vertelt de heer Toet over de wijnen uit Zuid-Afrika, waarbij de aanwezigen natuurlijk een slokje kunnen proeven. De avond begint om acht uur. Kaarten a 2,50 gul den zijn te bestellen bij de bibliotheek, tel. 071-5318100. BOS- EN GASTHUIS Het veiligheidsproject in de Van 's Gravensan- destraat en omgeving begint vruchten af te werpen. De gemeente heeft intussen extra verlichting geplaatst en diverse lantaarnpalen vervangen. Het openbare groen is op een aantal plekken gesnoeid. Daarnaast heeft woningbouwvereniging De Sleutels haar huurders veiligheidspakketten aangeboden met bijvoorbeeld een intercom- installatie, extra sloten en dievenklauwen. Bij de huurders was veel animo voor de pakketten, die deze en komende week worden ge plaatst. ZUID-WEST Het woon-zorgcentrum Haagwijk, Beethovenlaan 2, is het afgelopen jaar grondig opgeknapt. Het centrum heeft daarnaast een ruime huiskamer gekregen voor bewoners die extra begelei ding nodig hebben en de herinrichting van de tuin is bijna vol tooid. De renovatie en uitbreiding wordt morgen van half elf tot half vier gevierd met een open dag voor belangstellenden en buurt bewoners. Tijdens de open dag zijn er rondleidingen, informatie stands en, ook voor kinderen, leuke activiteiten. ZUID Stichting Dienstverlening Leiden zoekt vrijwilligers die voor Tafeltje-Dek-Je in de wijken Roomburg, Tuinstadwijk, Zuid-West en de Mors maaltijden willen bezorgen bij ouderen en mensen met een handicap. De vrijwilligers moeten tijd hebben om één keer per week maaltijden rond te brengen en in het bezit zijn van een auto. Zij krijgen een onkostenvergoeding. Voor meer informatie: 071- 5123744. MIDDEN BINNENSTAD Hondervijftig meter kraampjes met singletjes, maxi's, lp's, cd's, cd-singles, cassettes, muziekvideo's, picture discs en limi ted editions. Op de internationale platen- en cd-beurs in het Anto- nius Zalencentrum, Lange Mare 43, is een groot aanbod voor de liefhebbers die hun muziekverzameling compleet willen maken. De beurs is op zaterdag 31 mei van 10 tot 16 uur. De entree bedraagt vier gulden. Een internationale platenbeurs, de oudste van Nederland, in het Antoni- us Zalencentrum. foto archief BINNENSTAD Boeken, video's en cd's voor de kleine beurs. De Cen trale Bibliotheek Leiden houdt op vrijdag 30 en zaterdag 31 mei een grote boekenverkoop. De video's en cd's kosten vijf gulden per stuk, de boeken 1 of 2,50 gulden. Vrijdag kunnen boekenliefheb bers van 10-17 uur in de bibliotheek, Nieuwstraat 4, terecht en op zaterdag van 10-16 uur. BINNENSTAD Werkgemeenschap 'De Ratel' stippelt op zondag 1 ju ni een fietspuzzeltocht uit die leidt naar Wassenaar. Deelnemers kunnen kiezen voor een route van 20 of 35 kilometer. Voor dege nen die liever wandelen is een route uitgezet door de stad. De fiets tocht en wandeling starten tussen 9.00 en 9.45 uur bij het Leidse Volkshuis, Apothekersdijk 33 a. Deelname kost 2,50 gulden per per soon. NOORD DE KOOI Stichting Wijkkomitee Plan Noord houdt op zondag 25 mei een 26 kilometer lange fietstocht langs boerderij 't Geertje in Zoeterwoude, Voorschoten en park Cronesteyn. Bij het eindpunt krijgen de deelnemers een medaille. De tocht begint tussen 13.00 en 14.30 uur bij buurthuis 't Spoortje, Bemhardkade 40. De kosten zijn twee gulden, aanmelden kan vanaf 12.30 uur. DE KOOI De flat Paramaribohof aan de Willem de Zwijgerlaan wordt aangesloten op stadsverwarming, de centrale stookinstallatie in Leiden Noord van het energiebedrijf Rijnland (EWR). Stadsver warming heeft verschillende voordelen. Huurders van woningen in de flat zijn goedkoper uit, de milieuvervuiling is minder en de in stallatie is minder storingsgevoelig. Het EWR hoopt de flat voor 1 september aangesloten te hebben. De bewoners zullen van de werkzaamheden geen last hebben. MERENWUK Landschappen, bloemen, stillevens en abstracten in transparante kleuren. Het werk van aquarelliste Netty Beukers-van Steen is tot 26 juni te zien in de bibliotheek Merenwijk, Rosmolen 4. De tentoonstelling is tijdens de openingsuren van de bibliotheek te bezichtigen. HOUTKWARTIER De warmte van de laatste week heeft de bloei van planten flink gestimuleerd. Dat is niet alleen een lust voor het oog, maar vaak ook voor de neus. De geuren van fluitekruid, daslook en andere planten, maar ook die van bladeren en boomschors staan centraal tijdens een wandeling door het Heempark. De wandeling in het park aan de Oegstgeesterweg is op zondag 25 mei en begint om 14.00 uur. HOUTKWARTIER Bezoekers van het Diaconessenhuis kunnen vanaf 1 juni makkelijker met het openbaar vervoer naar Centraal Station Leiden. Buslijn 14 maakt gewoonlijk het rondje Station, Leiden Zuid-West, Kooipark en weer terug naar het station. In de nieuwe dienstregeling rijdt lijn 14 de hele week een extra rit die aansluit op het bezoekuur in het ziekenhuis en voert naar het station. •J BDEN/REGIO MONICA WESSELING ien besparing van 1,5 miljoen gulden per 30 "ar is voor de milieu-wethouders in de eidse regio geen reden om direct, volmon- lig en klakkeloos akkoord te gaan met de Pa mienvoeging van de verschillende ge- neentelijke vuilnisdiensten. Alleen de wet- m louders van Warmond en Zoeterwoude ijn onomwonden vóór. Ook Leiden en - Éemade zien wel voordelen, maar stellen iel voorwaarden. De samenvoeging mag ijvoorbeeld niet ten koste van het perso- leel gaan. De Gemeenschappelijke Vuilverwerking eiden (een samenwerkingsverband van legen gemeenten) heeft laten onderzoeken loeveel de samenvoeging van zeven vuil- lisophaaldiensten. Voor vrijwel alle 'ge beenten betekent zo'n samenvoeging een 53i «sparing. Voorschoten zou het per huis- 51' iouden 62 gulden per jaar kunnen opleve- 53 m, Sassenheim 14 gulden. Voor Leiden en 531 Vassenaar levert samenvoeging geen voor deel op: die gemeenten werken al heel 55i Dedkoop. Het verwachte voordeel blijkt geen door- w laggevend argument voor een fusie. Wet- louder A. Wagemakers-Van Oursouw, van assenheim ziet het zelfs helemaal niet zit ten om de vuilnisdiensten samen te voegen. „Wij hebben een prima werkende dienst dus samenvoeging levert ons niets extra op." De wethouder wil niet verder gaan dan samen auto's kopen. Voor Zoeterwoude ligt de zaak anders: deze gemeente heeft geen eigen vuilnis- dienst. De Leidse dienst rijdt ook door Zoe terwoude. „Maar ik ben erg vóór. Alles wordt duurder en dus kan samenwerking in de toekomst wel voordelig worden", zegt J. Stuijt. De Wassenaarse wethouder A. Pruijs laat via zijn voorlichter weten het te vroeg te vinden voor een standpunt. Wethouder J. van der Poel van Voorscho ten is geen principieel tegenstander van sa mengaan van de gemeentelijke vuilnisdien sten, maar vindt het niet het juiste moment om erover te praten. „Zoiets is een ingrij pende klus die gevoelig ligt. We gaan rich ting verkiezingen, dus lijkt het moment me niet juist." Ook C. Huigen-Van Boven, wethouder van Leiderdorp, houdt een slag om de arm. Een besparing van 1,5 miljoen gulden waaar het milieu niet slechter van wordt, is ook voor haar aantrekkelijk. t„Maar het is nog niet te overzien wat de gevolgen zijn voor onze gemeentelijke organisatie. De be- sparingscijfers van het Gevulei-rapport kloppen niet helemaal." De wethouder denkt dat de gevolgen verstrekkender zullen zijn dan in eerste instantie lijkt. Leiderdorp heeft bijvoorbeeld een eigen onderhouds dienst. Het wegvallen van eigen vuilnis auto's heeft daar ook gevolgen voor. W. de Vos van Warmond vindt het per soonlijk een goed plan.Als kleine gemeen te moet je de problemen van je grootte on derkennen." Het Warmondse vuilnis wordt opgehaald door de Sassenheimse vuilnis- dienst. „Maar zelfs samen zijn we klein. We hebben geen vuilniswagens in reserve en onderhoud is al moeilijk in te plannen. Ik ben dus groot voorstander van samen gaan." G. van Eisen (Oegstgeest) noemt het te kort door de bocht om nu al conclusies te trekken. Hij wil eerst de gemeenteraad ho ren en met het personeel overleggen. Voor hem staat als een paal boven water dat er in elk geval geen gedwongen ontslagen mogen zijn. „Ik ben voor op de uitdrukkelijke voor waarde dat de rechtspositie van ons perso neel niet verandert, het milieu er beter van wordt en de operatie voor elke gemeente budgettair neutraal is", aldus de ALkemade- se wethouder W. Nugteren. VERVOLG VAN VOORPAGINA Hoewel ze de dreiging van een grenswijziging uiterst serieus neemt, gaat Dwarshuis-Van Beek onverminderd voort met de voorbereidingen voor de bouw van de nieuwe woon wijk met 6800 woningen. „Ik weiger vooruit te lopen op sce nario's die me niet bevallen. Ik ben niet bezig met doemsce nario's. Overigens verwacht ze niet dat een overgang naar Den Haag de bouw vertraagt. De wijk blijkt overigens ui terst populair onder woning zoekenden. Voor de eerste 300 huizen meldden zich ruim 1500 gegadigden. Maar er woont nog niemand. De eerste huizen van de wijk, gelegen in de oksel van de A4 en de A12, worden halverwege volgend jaar opgeleverd. 'De Leids- chenvener' kan zijn stem dus nog niet laten horen. „Maar", zegt Dwarshuis, „ik kan u ver tellen dat het voor een Leids- chenvener leuker is om bij Leidschendam te horen dan bij Den Haag. Een mens woont nu eenmaal liever in een gemeente met veertigdui zend inwoners dan in een stad met tien keer zo veel." De gegadigden voor de nieuwe wijk komen uit alle buurgemeenten. Omdat de in schrijving nog maar net is ge sloten kan de Leidschendamse wethouder H. Dwarshuis-van de Beek nog niet vertellen hoe veel Leidenaars en Hagenaars er onder de gegadigden zitten. Direct na de zomer wordt de inschrijving van 1200 wonin gen in het gedeelte Waterland opgesteld. Net als de eerste 300 en de 5300 die nog volgen zijn de woningen in principe voor iedereen te koop en te huur. Minister M. de Boer (ruimtelijke ordening, volks huisvesting en milieu) vindt dat inwoners van de Leidse re gio in Leidschenveen een huis moeten zoeken. In Haag landen zou plek genoeg zijn om ook woningzoekenden uit de Leidse regio te huisvesten. itlPEN MARINA VAN DEN BERG '°°i Tot aan de allerlaatste minuut :r- zaten ze nog te puzzelen en te 2 rekenen. Wiskunde-B voor ha- vo; leraar R. de Boer van het VYft vlietlandcollege noemt het zon- 0 dermeer het zwaarste vak voor de havo. En het zag er zo gezel- uit, dit examen. Wiskunde is de loop der jaren een leuk vak geworden: een boot in een sluis, een springende kaart met 21 hartjes en beertjes, hier kan je je Noi als alf -mens zelfs nog wat bij voorstellen. „Op havo-niveau is wiskunde-B ook veel prakti- :her dan bij het vwo", volgens de Boer. Toch blijft het een taai rak, dat veel vraagt van leerlin- »en. „Het gaat over zo veel ver schil lende nee iei b ken, >ed meet- mi hinde, construeren, functies, en er komt veel inzicht bij." Opgewonden pratend verla- in de 18 leerlingen de examen- De spanning moet er even la uit. „Ik vreet het boekje op, als die niet goed heb!" Even later vo zet Zoula buiten haar tanden in vaii het papier en dreigt het examen consumeren. Daarna gaat ze ;ev balend weg, omdat ze denkt dat e het niet gehaald heeft. Een klasgenootje roept ook: „Ik wil rr niks over horen!" Toch staat ten groot deel van de wiskun- le-B-leerlingen lang en inten- lef na te praten. Er komt zelfs iemand biertjes uitdelen. Ri- :en hard de Kort was als één van de eersten klaar. Geen wiskun- leknobbel, maar overmoed vol gens zijn leraar. Zelf is Richard vol vertrouwen. „Ik vond het heel gemakkelijk, ik wist precies wat ik moest doen." De eerste opgave was het bekende opwar mertje, een functie berekenen. De tweede opgave vond hij zelfs erg leuk. Van de sluis - met rijnaak erin - moest onder an dere de hoeveelheid uitstro mend water bepaald worden. En daarna hoe lang de touwen moesten zijn waaraan je je bootje moest vastleggen. Dat gaat dus nooit meer fout met je zeilbootje bij de Margrietslui zen. Richard was te spreken over dit onderdeel. „Geeft een kick, hè, als je goed uitkomt", zegt hij grijnzend. De derde op gave was een weggevertje, vol gens de mees ten. „Dat kon ik al in de bfug- klas", zegt een meisje. Zelfvertrouwen hoort blijkbaar bij wiskundigen. Volgens leraar De Boer zat het antwoord van vraag 10 al in de opgave, als je die goed las. Een klassieke goniometrie-opgave; voor leken: het plaatje erbij be stond uit een slingerende lijn met daardoor heen een boog. Het was De Boer opgevallen dat de meeste leerlingen al snel door de eerste drie opgaven heen waren. Maar toen kwam de springende kaart. Gezellig ogende foto's, maar wat was het moeilijk. „Ik zat de hele tijd met mijn vingers in gedachten die kaart in te drukken", zegt een meisje. Die kaart was zo'n op vouwbaar kartonnetje dat je kan versturen in een envelop. Als de Leerlingen van het Vlietlandcollege, na het wiskunde-examen. „Erg weinig gegevens en veel ruimtelijk inzicht nodig." afzender die opent, springt de kaart in een vorm, omdat er een elastiekje inzit. „Erg weinig ge gevens, en veel ruimtelijk in zicht nodig", volgens de Boer. Toch was het volgens hem een uitgebalanceerd examen met afwisselend gemakkelijke en moeilijker vragen. „Deze groep staat niet echt sterk, dus ik ben blij dat het niet overdreven zwaar was." Het leidt tot een discussie over de moeilijkheids graad van dit vak. „Voor ons is wiskunde-A een makkie", roe pen de leerlingen in koor, met die heerlijke zelfovertuiging. Op de havo wordt dat vak al voor iedereen verplicht gesteld, maar voor het vwo is daar nog discus sie over. De vraag is wat je aan wiskunde hebt als je leraar Duits wil worden. Deze groep vindt het wel terecht. „Kijk, wij hebben verplicht een vreemde taal, dus het is wel zo eerlijk", zegt Richard. De Boer ziet niet veel problemen voor degenen met een wiskundedeuk in plaats van knobbel. „Wiskunde-A is bij foto loek zuyderduin sommige vakkenpakketten een slap aftreksel van wat het nu is." En zijn pupillen, wederom vol overtuiging: „We kunnen ons niet vóórstellen dat mensen daar moeite mee hebben!" De Boer heeft ze in ieder geval zelf vertrouwen bijgebracht. Hopelijk vertaalt het zich in voldoendes. Afscheid van een uitbater en zijn vriendin. Willem van Barneveld en Marie. foto mark lamers Jan Duivesteijn (links) ontvangt de versierselen behorend bij het erel idmaatschap van de Leidse Bond van Amateur Tuinders. foto mark lamers begint de speech door zijn tas pontificaal op de tafel te zetten en zelf op tafel te gaan zit ten. „Hij heeft vast geen lef meer om me nu eraf te gooien", zegt hij lachend. Van Barne veld laat hem begaan. Car<?n wenst wil veel sterkte en meldt terloops dat de kantine voortaan geëxploiteerd gaat worden door Ton Menken. Wils vriendin Marie is blij. „We gaan lekker niets doen. Ik hoop dat we eens naar de Itali aanse opera kunnen gaan, dat vindt Wil prachtige muziek. Misschien kunnen we nu zelfs eens gaan trouwen." Erelid Jan Duivesteijn (55) is erelid van de Leidse Bond van Amateur Tuinders. Officieel erelid. De oud-directeur van de dienst sport en re creatie ontving gisteren op het Cronesteyn- complex het eerbetoon voor zijn inzet en verdiensten voor de Leidse volkstuinen. Zo had Duivesteijn in zijn functie een groot aandeel in het ontstaan van de volkstuinen Cronesteyn en Veldtuin. Ook maakte hij zich sterk voor een definitieve status in het be stemmingsplan van Sonneveld en Ons Bui ten, en zorgde hij voor een gedegen riolering. Duivesteijn staat echter vooral te boek als de man die de verstandhouding tussen ge meente en tuinders aanmerkelijk verbeterde. Duivesteijn heeft, met zijn gedwongen ver trek bij sport en recreatie, een turbulente tijd achter de rug. „Daarom hebben we bewust een tijdje gewacht, tot de spanningen om trent zijn oude functie waren weggeëbd. Want Jan moet verder, en wij ook", sprak bondsvoorzitter H. de Groot. Hij haalde daarmee de innige band aan die de Leidse tuinders 18 jaar lang met Duivesteijn, nu in dienst bij De Zijl Bedrijven, onderhielden. De bezitters van volkstuinen hebben dan ook veel akn hem te danken. Ze werden niet alleen - eindelijk - als serieuze gesprekspart ners beschouwd, hij bracht ook de nodige fa cilitaire verbeteringen aan. Bovenal werd hij door de 'amateurs' beschouwd als een van hen; 'een kritisch klankbord wiens betrok kenheid bij onze hobby verder ging dan ver wacht', aldus De Groot, „jan stond bekend als een gewone jongen, altijd recht voor z'n raap. Hij zou daarmee een doorsnee-tuinder kunnen zijn." Duivesteijn bleef nuchter onder alle lof, en noemde zichzelf 'slechts een exponent van sport en recreatie'. Hoewel hij het erelid- maatschaap 'een geweldige eer' vond, kon hij de inzet van anderen niet genoeg bena drukken. „Bescheiden politici als Hans de Goede hebben hiervoor de beleidsruimte ge geven", roemde Duivesteijn zijn voormalige chef. „De volkstuinen zijn voor de gemeente de meest goedkope vorm van ontspanning; er is alleen veel grond voor nodig. Het is de verdienste van de politiek en van jullie dat de volkstuinen een volwaardige plaats in dit spanningsveld hebben bemachtigd." Dui vesteijn doelde daarbij vooral op het her nieuwde contract met de gemeente. Het ga randeert de tuin-recreanten een schadeloos stelling, wanneer Leiden besluit de overeen komst op te zeggen. Het is voor hem de an gel van het succesvolle beleid. „Er wordt niet meer, zoals vroeger, tijdelijk een lapje grond verstrekt. De gemeente gaat nu op een struc turele wijze met de tuinders om", aldus Dui vesteijn, „Hun belangen zijn gewaarborgd, en dat is winst. Pure winst." De kantine van de Vijf Mei-hal staat vol. Niet met zwetende sporters maar met feestende mensen in een net pak. Uitbater Willem van Barneveld stapt zelfverzekerd door zijn win keltje op deze speciale woensdag. De kleine man met de grote mond gaat binnenkort stoppen. Daarom is er een grote afscheidsre ceptie voor hem georganiseerd. „Ja, er zijn hier regels. Als mensen zich daar niet aan houden dan kan ik best verve lend zijn", zegt Van Barneveld. Vijftien jaar geleden heeft hij eigenhandig de 'pestzooi', die de kantine was, opgeknapt. Hij vindt het niet erg om te vertrekken. „Ik ben blij dat ik nog kwiek en gezond ben", zegt hij. Over de regels van Willem van Barneveld weten bijna alle klanten wel wat te vertellen. In de kantine hangt een groot bord waarop staat: geen tassen op tafel en niet op de tafels zitten. „Als je dat deed, dan werd hij toch boos", zegt Theo Kreek, vaste bezoeker van de kantine. „Dan vertelde hij je onomwon den hoe hij daarover dacht." Van Barneveld maakte zich niet altijd even geliefd door zijn strenge gedrag. „Een paar maanden geleden gleed hij uit over een plas bier. Hij viel hard op zijn rug. Ik denk dat er meer dan 150 man in de kantine waren. Nou, je kon een speld horen vallen hoor. Ie dereen was geschrokken. Zelfs de mensen die hem wat minder mogen", zegt zaalop zichter J. Gorree. De hoogtijdagen van basket balclub Parker waren ook de hoogtijdagen van de kanti ne. Rob van Hooven, voor malig Parkersupporter, en nu voorzitter van BS Leiden, kan dat beamen. „Bomvol was de kantine destijds. Wil was ook een echte supporter van Parker. Nu staat hij vaak te foeteren langs de lijn, hij is een stuk kritischer gewor den." Een toespraak van Karei Ca- ron, chef sportaccommoda tie, leidt tot veel gejoel. Hij

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15