Leiden Regio 'Slagboom Vrouwenweg is lastig' Borkents mikken op 'beste' kindercentrum Eis tien maanden voor mishandeling Nieuwe sporthal bij De Zijl Afscheid van 'onvoorstelbaar lief mens' Leidse scholiertjes doen verkeersexamen Automobilist slaat voetganger knock out OEF HANS JACOBS, 071 -5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEUN, 071 -5356436 Wrevel De Belangenvereni- I ging A4 kapittelt rijkswaterstaat. Ze zegt dat gebrek aan informatie wrevel wekt. Wildparkeren q Zoeterwoude gaat I Z/ het wildparkeren van vrachtwagens binnen de gemeentegrezen be straffen. Vrouw vindt bromfiets terug ijiDEN» Zij had nog maar juist ontdekt dat haar bromfiets was ;estolen, toen de 41-jarige Leidse gistermiddag bij verzorgings- iuis Robijnzicht aan de Robijnhof haar tweewieler voorbij zag rijden. Samen met een collega slaagde de vrouw erin de 15-jari- ge bestuurder aan te houden en aan de politie over te dragen. )e jongen verklaarde dat hij de brommer even tevoren had ge tocht. De politie is nog op zoek naar de eventuele verkoper. Scholier bedreigd ifiDENEen 14-jarige Wassenaarse scholier is gisteren in Leiden meteen vlindermes bedreigd door een 19-jarige Leidenaar. De Leidenaar hield zich op bij de school van de Wassenaarder. Die laatste vroeg de mem wat hij bij het schoolgebouw te zoeken had. Een scheldkanonnade en de bedreiging waren het ant woord van de Leidenaar. Deze kon even later worden aangehou den bij het volkstuinencomplex aan de Mamixstraat. Hij kreeg een boete van 500 gulden. LEIDEN AAD RIETVELD Vasthoudend en energiek. On vermoeibaar, maar soms ver moeiend. Kritisch. Warm en beschermend. Lief, innemend en gek. Altijd op de bres voor de zwakken. Iemand aan wie je niets kon weigeren. Al die woorden klonken gis teravond van de kansel van de Pieterskerk. En het ging alle maal over één vrouw. Een vrouw die Leiden missen zal: EllyKerckhoffs. Het middenschip van de Pie terskerk zat vol en er moesten stoelen worden bijgesleept voor de herdenkingsdienst. Leiden nam afscheid van 'één van onze liefste vriendinnen', zoals burgemeester Cees Goe- koop haar noemde. In een dienst met veel Bach en Grego riaanse gezangen. Precies zoals zij het wilde, zei haar jongste broer Hans. Elly Kerckhoffs overleed op tweede pinksterdag en er ging een schok door Leiden. Want al was zij een geboren Limburgse, ze had haar hart aan Leiden verloren. En dat gebeurde lang voordat zij de erepenning van de stad ontving en voor de PvdA lid van de gemeenteraad werd. Aan partijgenote Hedy d'An- cona bood zij vaak een veilige omgeving. Een warm nest. Want al was ze kritisch, tegen over de buitenwereld stond Elly Kerckhoffs pal achter de Euro parlementariër. „Dan zei ze: 'Kindje, wat heb je het toch vreselijk druk. Zou je niet eens wat minder doen", zei d' Ancona. „En vervolgens legde ze nog wat klussen bij je neer. Op zo'n manier dat je niet kon weigeren." Elly Kerckhoffs is dood. Maar haar warmte is dat niet, zei d'Ancona. „En als je door die toorts bent aangeraakt kun je weer heel lang verder. Wij ne men hier afscheid van een on voorstelbaar lief mens. Een mens om trots op te zijn." SEN HAAG/LEIDEN RUUD SEP ,\an de mishandeling ging een ingewikkelde en moeizame re latie vooraf, zo veel was wel dui delijk. Een knipperlichtrelatie waarin hij aan de ene kant ei genlijk niets van haar wilde lebben, maar aan de andere kant vreselijk jaloers was wan- oeer zij weieens met een ander np stap ging. Op 26 april vorig jaar bereikte de relatie een treu- ng dieptepunt toen de 31-jarige Leidenaar bij zijn veel jongere iïiendin de deuren in trapte om haar vervolgens naar eigen zeg- gen flink door elkaar te schud den. Voor de meervoudige ka mer van de Haagse rechtbank hoorde de man gisteren tien maanden cel plus vijf maanden voorwaardelijk eisen voor mis handeling, vernieling en bedrei- ing. Wat er precies aan de uitbar- 'oorafging, bleef gisteren onduidelijk. Het slachtoffer had erklaard dat hij haar had ge leld en telefonisch had be- Daarna was hij naar haar toe gekomen. De verdach- le hield het erop dat zij hem ge held had met de vraag langs te lomen. Ze moesten praten over haar zoontje: was de Leidenaar ouwel of niet de biologische va der van het kind? Eenmaal aangekomen bij de vriendin, wilde zij de deur niet open doen. De man trapte hier- de voordeur in. De vrouw zich inmiddels opgesloten n de badkamer - en dus moest 10k de badkamerdeur eraan ge- iven. Volgens de vrouw pakte man haar vervolgens bij de eel waardoor ze bijna stikte en oeg hij haar met haar hoofd erschillende malen tegen de uur. „Hij sloeg mij waar hij ne maar raken kon en beet me iimijn rechter oog", verklaarde elater tegenover de politie. De ïrdachte verklaarde gisteren at hij haar 'alleen maar' bij de had gepakt en haar flink elkaar schudde. „Daarbij ivam ze inderdaad één keer 'met haar hoofd tegen de wand aan", bekende hij. Het gehuil van de baby maak te een eind aan de mishande ling. De man ging de kleine troosten, de vrouw vluchtte naar buiten. Met het kind op zijn arm vernielde de man ver volgens nog de telefoon en een lamp. De verdachte: „Zij terrori seerde mij via de telefoon. De telefoon zag ik daardoor als de grote pleeggeest. Toen ik die zag, rukte ik die uit de muur. Daarbij viel ook een lamp van het dressoir." De officier van justitie vond het redelijk om volledig uit te gaan van de verklaringen van het slachtoffer. Zij had welis waar later geprobeerd haar ver klaring in te trekken, maar ze deed dat naar eigen zeggen niet omdat ze in eerste instantie niet de waarheid zou hebben ver teld. Ze wilde de relatie met haar ex herstellen en wilde daarom een punt zetten achter de hele affaire. Nog een reden om aan te ne men dat de vrouw de waarheid had gesproken, vond de officier in de lange lijst van geweldple gingen die de man inmiddels op zijn naam had staan. Ze eiste tien maanden cel plus vijf maanden voorwaardelijk. De advocaat van de Leidenaar vond dat alleen de vernieling kon worden bewezen en vroeg daarvoor een korte voorwaarde lijke straf of eventueel een werk straf. De rechtbank doet op 5 juni uitspraak. Deelnemers aan het verkeersexamen krijgen de laatste instructies voor ze op pad gaan. FOTO LOEK ZUYDERDUIN KUNST- ANTIEK- en INBOEDELVEILING KIJKDAGEN Veilinghuis Oude Gracht Oudegracht 26-1811 CL Alkmaar tel. 072-5154206, fax 072-5116011 tel. 06-53429360, privé 028-5270519 Register Veilinghouder R. G. Schitf. LEIDEN HETTY VAN DER VEEN „In Leiden hebben we van die grote, gele bananen op wielen, ook wel 'bussen' genoemd; die houd je dus echt niet tegen met je linkerhand. Als je straks links af slaat, kijk je dus eerst achter om en daarna steek je je hand uit." Een groepje leerlingen van de islamitische basisschool Er Risèlèh kregen gisteren van agent A. van der Linden enkele laatste aanwijzingen voordat zij 'opstapten' voor het verkeers examen. Van der Linden hield zijn praatje vanaf vorige week dins dag al tientallen keren; in totaal deden meer dan 1200 leerlingen van meer dan veertig Leidse ba sisscholen aan het verkeersexa men mee. Gisteren was het de beurt aan de Professorenwijk; 230 leerlingen werden zo'n 2,5 kilometer lang getest op hun kennis van de verkeersregels. Langs de route controleerden twaalf ouders of de hoofden tij dig werden gedraaid, de armen duidelijk werden uitgestoken en de gebodsborden ondertussen niet werden genegeerd. „De ou ders blijken vaak nog strenger dan de aanwezige politie-agen- ten", weet Van der Linden, „als niet helemaal duidelijk is of een bepaalde leerling zijn hand wel heeft uitgestoken, dan zijn de meeste ouders toch geneigd die leerling een fout aan te rekenen. Bij het controleren van de fiet- LEIDEN «RUUD SEP Een boze automobilist heeft gis termiddag op het zebrapad tus sen de Blauwpoortsbrug en de Haarlemmerstraat een 22-jarige Leidse voetganger knock out ge slagen. De automobilist kwam vanaf de brug en reed linksaf de Turfmarkt op. Door vol op de rem te gaan staan, kon hij op het laatste moment voorkomen dat hij de voetganger op het ze brapad aanreed. De bestuurder van de auto ontstak hierop in woede. Hij stapte uit en sloeg de voetgan ger met een welgemikte vuist slag bewusteloos. Hierna ver volgde de automobilist zijn weg. De voetganger moest met hoofd- en oogletsel worden overgebracht naar het acade misch ziekenhuis. De politie was vanmorgen nog op zoek naar de automobilist. Het kenteken van de auto en het signalement van de be stuurder zijn bij haar bekend. HiDEN/VOORSCHOTEN Eindelijk, zegt Voorschotenaar Fred Borkent tevreden. Einde lik is na meer dan drie jaar het einde van de reis in zicht. In 1993 kwamen hij en zijn vrouw Torna op het idee een particu lier kinderopvangcentrum te openen. Begin augustus opent kindercentrum De Spelerij aan 'ie IJsselkade in Leiden zijn (leuren. En dat moet, zegt Bor kent, „het beste kindercentrum worden dat er maar bestaat." Het wordt in elk geval een van ie weinige opvangcentra in Ne derland waar ouders hun kinde ren 24 uur per dag en zeven da len in de week kunnen bren- |en. De bouw van het kindercen- "um in de wijk Meerburg vor dert snel. Over twee weken gaat Eet dak erop. In de huiskamer ten de Borkents aan de School gaat in Voorschoten staat de maquette op tafel. Het echtpaar ker trots op. Vooral op de enor me tuin die naast het gebouw „Dat moet een prachtige min worden, met planten en doemen en fruitbomen. En een teel groot deel van de buiten- mimte wordt overdekt, zodat de onderen ook naar buiten kun- ten als het regent. Da's niet al- leuk voor de kinderen, het peft de leidsters ook rust. Want Joiten kunnen kinderen hun goed kwijt. Met de 24-uursopvang den Fred en Torna Borkent een in de markt te hebben aan Want bijvoorbeeld al- omstige kinderopvangcentrum de Spelerij. De aanmeldingen FOTO MARK LAMERS leenstaande ouders die op on regelmatige tijden of in de con tinudienst moeten werken kun nen nu in de Leidse regio geen opvang voor hun kinderen vin den. „Er zijn ziekenhuizen waar de kinderopvang voor het per soneel aan het einde van de middag dichtgaat. Mensen die 's avonds of 's nachts werken hebben daar niets aan. Bij op vangcentrum Dientje in Den Haag - dat ook dag en nacht open is - vertelden ze ons dat ze veel politiepersoneel onder hun klanten hadden. Dus zijn wij la minute naar de politie Hol lands Midden gegaan om te in formeren naar de belangstel- ling." Over de levensvatbaarheid van hun initiatief maken de Borkents zich niet al te veel zor gen meer. „We zittén op een prachtige plek, goed bereikbaar. En in de buurt, in Roomburg, wordt over een poosje een hele nieuwe wijk gebouwd." De aan meldingen stromen al binnen. „We hebben er nu zeventig. We verwachten dat dat ongeveer dertig kindplaatsen oplevert. En bij 24 kindplaatsen hebben we al twee volledige groepen." Dat de behoefte aan meer kinderopvang in Leiden en om geving groot is staat volgens het echtpaar buiten kijf. „Tien pro cent vraagt hoe ons beleidsplan eruit ziet, negentig procent vraagt alleen maar wanneer we opengaan", zegt Fred Borkent. „Dat geeft wel aan hoe hoog de nood is. Want je vertrouwt je kind niet aan zomaar iedereen toe." En zo lijkt het plan waar ban ken aanvankelijk geen brood in zagen dan toch te slagen. „Ik ben begonnen als verkoper en heb dertien jaar gewerkt bij de Leidse Nutsspaarbank, maai' daar zag ik mezelf mijn pen sioen niet halen", vertelt Fred Borkent. Hij begon voor zich zelf. Vanuit zijn raam kijkt hij nu nog uit op de zaak, die hij ruim drie jaar geleden verliet: nu eethuis Catootje, toen nog De Causerie. „Dat waren zeven leuke jaren, maar wel op e.en minimum-inkomen. Na de komst van onze kinderen zijn we met de zaak gestopt." Torna werd gastouder en dat bracht de Voorschotenaren op hun idee. Fred: „We hebben die jaren sinds het eerste plan no dig gehad om te zien wat er al lemaal bij het oprichten van een kindercentrum komt kijken. Ik heb er nachten over liggen ma len. Maar nu zijn we ervan over tuigd dat wij heel goed, markt gericht kunnen werken. We wil len er commercieel én sociaal een goeie onderneming van maken. We hebben straks een prachtige ruimte, een goed be leidsplan en we kunnen inspe len op wat ouders willen. Als we ook nog kunnen zorgen dat kin deren zich er thuis voelen dan denk ik dat we het goed doen. Politie zoekt slachtoffer LEIDEN HANS KOENEKOOP De Leidse politie worstelt met de aanhouding van een groep 'gabbers'. De jongeren, in de leeftijd van vijftien tot twintig jaar, zijn afgelopen zaterdagnacht in de Leidse Hout aangehouden omdat ze een 18-jarige Rijnsburger en een 19-jarige Rijnsburgse hadden beroofd. Uit verkla ringen van de verdachten blijkt dat ze eerder die nacht ook een jongen op de Ter- weegweg in Oegstgeest in el kaar hebben geslagen. De politie weet echter niet wie dat is en wil graag in contact komen met getuigen van de mishandeling op de Ter- weegweg en uiteraard met' het slachtoffer zelf. Zij kun nen bellen met 071-5258657. Van de twaalf aangehouden jongeren zitten er nog vier vast. Na het ongeluk is het onderbordje met tijden bij het inrijverbod van de Vrouwenweg onleesbaar ge maakt. FOTO LOEK ZUYDERDUIN sen ben ik zelf vrij soepel; als een fiets niet in orde is, verwijt ik dat de ouders, niet de kinde ren. Ik stuur een kind met een afgekeurde fiets daarom nooit terug, maar laat het op de fiets van een ander vertrekken." Welke leerlingen zich voort aan 'veilige fietsers' mogen noe men, werd gisteren later op de dag bekendgemaakt. 'Zakkers' mogen volgend jaar opnieuw een poging wagen. De Vrouwenweg is moeilijk af te sluiten voor sluipverkeer maar in principe valt er met de gemeentelijke afdeling verkeer en vervoer te praten over maatregelen. Dat zegt verkeerskundig medewerker H. van Zeijl van de gemeen te naar aanleiding van actievoerende bewoners van de Vrouwenweg. Een aantal bewoners gaat momenteel met een handtekeningenlijst van deur tot deur om een ver zoek tot plaatsing van slagbomen of paaltjes kracht bij te zetten. LEIDEN ANNET VAN AARSEN „Sluipverkeer, dat de files op de Europaweg probeert te omzei len, is bij ons een oud en be kend probleem", zegt de ver- keersdeskundige Van Zeijl. „We zijn er al vaker mee bezig ge weest. Op de Vrouwenweg heb ben we bijvoorbeeld eenrich tingverkeer ingesteld tijdens de spits. De politie controleert daar op verzoek van de bewoners ge regeld. We hebben wel eens eerder een verzoek gehad om de Vrouwenweg helemaal af te sluiten voor verkeer. Maar niet alle bewoners van de Vrouwen weg zagen een dergelijke zware maatregel zitten." De discussie rond gevaarlijke verkeerssituaties op de Vrou wenweg is sinds woensdag op gelaaid. Hoge snelheden, maar ook het sluipverkeer zijn daarbij belangrijke onderwerpen voor een grote groep bewoners. Aan leiding voor de handtekenin genactie was een ongeluk met een vuilniswagen, waarbij woensdag een zesjarig meisje om het leven kwam. Na die af schuwelijke gebeurtenis, die overigens met sluipverkeer niets van doen had, staken zo'n der tig, veertig bewoners de koppen bij elkaar. Volgens hen is het momen teel te druk en te onveilig op de Vrouwenweg. De maatregelen in de spits tegen het sluipver keer helpen niet voldoende. En de snelheidsremmende obsta kels, die vorig jaar werden ge plaatst, hebben ook al niet het gewenste effect, zeggen ze. Morgen komen de actiebereide bewoners opnieuw bij elkaar om te overleggen over welke stappen ze gaan nemen. Verkeersdeskundige Van Zeijl vraagt zich af of afsluiting van de Vrouwenweg noodzakelijk is. Hij verwacht dat het filepro bleem op de Europaweg vol gend jaar grotendeels zal zijn opgelost als rijkswaterstaat klaar is met de werkzaamheden bij het viaduct over de A4. „Dan draait het daar een stuk soepe ler en zullen minder automobi listen geneigd zijn de sluiproute over de Vrouwenweg te kiezën'. De Vrouwenweg helemaal dichtgooien is volgens hem wel mogelijk maar dan moeten er nog veel problemen worden op gelost. „Landbouwverkeer moet bijvoorbeeld over de Vrouwen weg. De Europaweg is voor der gelijke voertuigen verboden ter rein. En als je een slagboom of iets dergelijks plaatst, dan moet er een ontheffingsregeling ko men. Voor bewoners, voor de bezoekers, voor de mensen die daar een volkstuintje hebben, voor de bedrijfjes die langs de weg zitten... En je moet regelen dat daar iemand portier gaat spelen. Over dergelijke zaken moet heel goed worden nage dacht. Er komt nogal wat bij kij ken. Maar in principe is het mo gelijk. We zijn nu toch ook met iets dergelijks bezig op de Bree- straat?" Zoeterwoude: Vrouwenweg moet veiliger ZOETERWOUDE MARCEL SMEETS Het gemeentebestuur van Zoeterwoude heeft Leiden gevraagd extra veiligheids maatregelen te nemen op de Vrouwenweg. Door het plaatsen van verkeersborden en door de staat van de weg en de berm te verbeteren kan de veiligheid op de weg tus sen Zoeterwoude-Dorp en Leiden worden verhoogd. Het verzoek volgt op het tra gische ongeval dat woensdag op de Vrouwenweg gebeur de. „Het gaat ons te ver om de schuldvraag te stellen, maar de Vrouwenweg valt onder de verantwoordelijkheid van Leiden", stelde burgemeester M. de Sutter van Zoeterwou de gisteravond in de com missievergadering middelen. De straat wordt gezien als een belangrijke schakel in de fiets- en wandelroute tussen de twee gemeenten. Dage lijks maakt schoolgaande jeugd uit Zoeterwoude ge bruik van de verbinding. Toegenomen sluipverkeer en onduidelijke verkeerssitua ties maken de weg onveilig. „Ik vind het niet het mo ment om, zo vlak na het on geluk, de zaak op te klop pen", aldus De Sutter. Maar 'mensen die dagelijks ge bruik moeten maken van de Vrouwenweg en de Miening hebben al meer dan eens om doeltreffende maatregelen gevraagd om ook de veilig heid van het langzaam ver keer te bevorderen', schrijft het college in een brief aan Leiden. „Leiden moet nu wel iets gaan doen", zegt de eer ste burger van Zoeterwoude. In het dorp heeft het onge luk diepe indruk gemaakt. De leden van de raadscom missie middelen namen gis teravond een minuut stilte in acht ter nagedachtenis van het slachtoffer. LEIDEN «AAP RIETVELD Met de bouw van een sporthal bij zwembad De Zijl aan de Pa- ramaribostraat wil Leiden het verlies van de Groenoordhallen voor de zaalsport compenseren. De hal zou komen op de plek waar nu het peuterbadje van De Zijl is. Door de privatisering van de Groenoordhallen raakt Leiden met ingang van 1999 zes zaal- sportvelden kwijt. De nieuwe ei genaar van de hallen, Libéma, vergoedt dat verlies met een be drag van drie miljoen gulden. En dat betekent dat de bouw van een sporthal aan de Para- maribostraat financieel geen probleem oplevert. Die hal moet vier miljoen gulden kos ten. Tegen het plan om huizen te bouwen naast het zwembad ontstond een paar jaar geleden massaal verzet. Maar dat kwam, weet Pechtold, omdat die bouw ten koste zou gaan van de zon neweide bij De Zijl. En dat is, zoals buurtbewoner Bram Groeneweg het noemt, voor de mensen in De Kooi 'ons eigen Palma de Mallorca'. De sporthal kost alleen een peuterbad, dat vanwege de slechte staat van de vloer toch al vervangen moest worden. „En het wórdt ook ver vangen", zegt de wethouder. „Absoluut." Ook na de bouw van de sport hal bij het zwembad heeft Lei den nog een gebrek aan zaal- sportaccommodaties. Dat te kort hoopt de gemeente op te lossen door bij de nieuwbouw van het Zeehospitium in de Vo gelwijk een sporthal te bouwen. „Die school moet sowieso een eige'n gymzaal hebben. Tegen betrekkelijk geringe meerkosten kunnen we daar een sporthal van maken, die in de avonduren en de weekends gebruikt kan worden", aldus Pechtold. „Daarover wordt met het Zee hospitium gesproken. Een andere mogelijkheid om aan de behoefte van zaalspor ters tegemoet te komen is vol gens de notitie van de gemeen te de bouw van een sporthal bij zwembad Het Wedde, in sa menwerking met de gemeente Voorschoten. Maar daarvan zouden Leidse sporters maar beperkt gebruik kunnen maken. De gemeente hoopt dat de hal naast De Zijl voor de start van het sportseizoen 1998-1999 klaar is. Met een bouwtijd van acht a twaalf maanden zou dat betekenen dat de eerste paal aan de Paramaribostraat nog dit jaar geslagen moet worden.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13