Asperge moet seizoengroente blijven Smaak Asperges met gamba's Aspergeroutes ook in Drente Franse Elzaswijn doet asperge recht VV -. VRIJDAG 23 ME11997 REDACTIE. WIMVAN B Nodig: 400 gr. asperges citroensap snuije zout 200 gr. rijst 1/2 dl crème fraiche 1 el paprikapoeder 3 el mayonaise 1/2 komkommer 1 bosje radijs 1 kropje sla 2 el fijngehakte kervel 1 el fijngehakte basilicum 1 el fijngehakte peterselie 150 gr. gepelde gamba's Maak de asperges schoon en snijdt de uiteinden eraf. Leg ze in een pan met water en voeg een scheutje citroensap en snuije zout toe. Kook ze in 10 minuten gaar. Kook de rijst volgens de ge bruiksaanwijzing op de verpak king gaar en laten afkoelen. Snijd de topjes van de asperges af en bewaar ze voor garnering. Snijd de rest van de asperges in plakjes. Meng de crème fraiche, papri kapoeder, het sap van 1 citroen en mayonaise in een slakom. Schep er de plakjes asperges, in plakjes gesneden komkommer en radijs, de sla, kervel, basili cum, peterselie en de afgekoel de rijst doorheen en breng met zout en peper op smaak. Gar neer met de gekookte en gepel de gamba's en aspergepunten. In navolging van de regio Ber gen op Zoom en Noord-Lim burg staan de asperges dit sei zoen ook op bijzondere wijze in de regio Borger in Noord-Dren- te centraal. Want deze provincie neemt - samen met een stukje Groningen - na Noord- en Mid den-Limburg en West-Brabant een steeds belangrijker rol in op het gebied van de teelt van as perges. Tot voor kort werden al le in Drente geteelde asperges naar de veiling Grubbenvorst gebracht om hun leven te be ëindigen als Limburgse asper- ges. De VW in Drente is een campagne gestart rond de Drentse asperge met een auto- en/of fietsroute (van 85 en 34 kilometer) langs kweekbedden en restaurants. En daar waar de asperges kunnen worden gege ten wordt de 'Cuvee de Asper ges' geschonken, een ietwat droge (Elzas)wijn, die speciaal voor de aspergecampagnes door wijnhuis Dopff au Moulin in de Elzas is gebotteld. OPGAVE OPLOSSING CRYPTOGRAM Horizontaal: I. Wagen voor pluimvee? (6); 4. Verlichte toespraak? (8); 6. Naam van een zanger... (3); 7. ....en een zangeres die keihard is (3); 9. Lessen bij de politie (7); IIDoor het geloof wordt het de cor gewijzigd (5). Verticaal: 1. Bergmeubel met cellen (4); 2. Voor de laatste en de eerste lite ratuur (5); 3. Van nature heeft een luiaard geen mensen nodig (4); 5. Stoeien in een roeiboot (6); 6. Kloppende trommel (3); 8. Het komt erin en dat'is niet netjes! (4); 10. Doeltreffend Duits beestje (3). KRUISWOORDRAADSEL j amale ur-k-l-om deel-elba a-natie-i soeplepel -erel - filatelie 1-edele-m aria-ante nu-m-n-al kipest WIM VAN BEEK Tot Sint Jan (23 juni) zijn ze nog overal volop verkrijgbaar: een van de weinige nog overgebleven typische seizoengroenten. Zoals witlof ooit een typische (na)winterse groente was, spruiten, bloemkool, boeren kool en zuurkool alleen 's winters verkrijg baar waren en dus gegeten werden, zo hoorden de asperges bij het voorjaar, zoals de sla en peentjes bij de zomer hoorden. Maar bijna alle groenten zijn nu jaarrond verkrijgbaar en niemand die er nog moeite mee heeft 's winters een kropje sla en 's zo mers zuurkool of spruitjes te eten. Asperge wordt altijd nog als een bijzondere groentensoort beschouwd, doordat ze slechts in april, mei en juni wordt aangebo den. Ze is nog één van de weinige primeur- groenten die we in ons land kermen. Dankzij moderne teeltmethoden in kassen en import uit subtropische streken is het een klein kunstje om straks ook jaarrond asperges te telen. Maar is dat in het voor deel van die groente en kunnen restaurants daar een jaar lang beter mee uit de voeten? Wordt daarmee niet het product asperge gedegradeerd tot zo'n alledaags product, zoals dat ook de witlof is overkomen? Culi nair expert Hans Belterman vindt dat witlof een seizoenproduct moet blijven en met hem vinden dat ook de meeste restaura teurs. Voor de telers in Limburg, West-Brabant en Drente/Groningen is het een koud kunstje ervoor te zorgen dat we het hele jaar door verse asperges zouden kunnen eten. Dat het tot dusverre nog niet zover is gekomen, heeft niet alleen met de prijzen te maken. Ook het feit dat de asperge kan degraderen tot een gewone, alledaagse groentensoort is een belangrijke reden, schrijft Belterman in Horeca Journal, een veertiendaags blad voor horeca-ondernemers. „Begin april komt de aanvoer van verse as perges op gang. Aanvankelijk komen ze uit kassen of van verwarmde bedden. De prij zen zijn daardoor altijd vrij hoog. Pas in de eerste veertien dagen van mei worden de eerste asperges van de volle grond gesto ken. De ware aspergeliefhebbers menen dat de vollegrond-asperges een betere smaak hebben dan die eerstelingen uit de kassen of verwarmde bedden. Proefondervindelijk is echter vastgesteld dat er geen of nauwe lijks smaakverschillen zijn." Naast de blanke asperges komen er ook steeds meer groene asperges op de markt. Ze hebben, volgens Belterman, een uitge sprokener smaak dan de blanke asperges. Ook de zogenoemde korenaarasperges (ook wel wilde asperges genoemd) lijken wat smaak betreft op groene asperges. Dat in veel restaurants de gasten de voor keur aan de blanke asperges geven, heeft niet alleen met de smaak te maken, volgens Belterman. „Het is ook het gevoel voor het instandhouden van de traditie om blanke asperges te eten. Want juist deze asperges staan voor een typische Nederlande delica tesse. Naast de hoge prijzen houdt men er ook rekening mee, dat de belangstelling voor asperges zal teruglopen als ze het hele jaar door verkrijgbaar zijn. De asperge wordt dan net zo gewoon als sperziebonen, snijbonen, bloemkool, broccoli en bleeksel derij dat nu al zijn", volgens Belterman. Bert Damsteeg en Steven van Goinga van 't Heerenhuis in Wijdewormer vinden ook dat asperge een seizoensproduct moet blijven. Van Goinga: „Ik kan me niet voorstellen dat er iemand snakt naar asperges in de herfst. Voor ons betekenen asperges voorjaar, zo mer..." Ze waarderen asperges ten zeerste en wer ken er mee op een wel heel opvallende ma nier. In hun restaurant aan de Zuiderweg 74 worden asperges op heel traditionele wijze met (been)ham en ei en de traditionele bo ter- of Hollandaisesaus met nieuwe krielaardappeltjes geserveerd. Beide koks hebben van dit aspergeseizoen iets heel bij zonders gemaakt en hebben tot het einde van het aspergeseizoen dan ook als een van de weinige restaurants een speciale asper-- gekaart. Daarop staan verschillende voorge rechten, tussen- en hoofdgerechten en zelfs een nagerecht (zelfgemaakt aspergeijs) rond de asperge. Dat is niet zomaar ge beurd. Daar is lang over nagedacht en heel lang mee geëxperimenteerd. Tot op heden hebben ze niets anders dan lof voor hun initiatief ontvangen. Want wat te denken van asperges met tongfiletrolletjes, met ko renaarasperges, zalm en ook zelfs met amandelen of op z'n oriëntaals bereid? „De receptuur komt uit eigen huis. We heb ben wat nieuwe varianten uitgeprobeerd en daar onze eigen draai aan gegeven en alles binnen het budget gehouden waarvoor in ons restaurant een hoofdgerecht wordt ge maakt. En dat zijn populaire prijzen. En we hebben er erg veel succes mee, want men komt van heel vef om onze uitgebreide cu linaire probeersels met asperges eens te proberen", zegt Steven van Goinga niet zonder trots. Zo is uit hun culinaire koker een voorge rechtvan asperges met een zalmtartaartje getoverd, bestaande uit gerookte en rauwe zalm en voorzien van kappertjes en dille. En wordt de asperge op oriëntaalse wijze be reid, bovenop carpaccio van rauwe tonijn met een scheutje sojasaus, verse gember en gemberchutney, bamboescheut en vers ko rianderblad. En daar waar asperges zijn ver werkt in een hoofdgerecht, zoals dat met tongfiletrolletjes, morillesaus, verse morilles en korenaarasperges en het gerecht met verse gamba's roergebakken met amande len en Thaise rijst, krijgen ze de waardering van liefhebbers, die over de andere vaak onbekende mogelijkheden met Hollandse asperges enthousiast zijn. „Dan hebben we nog asperges op de kaart, waarin gerookt speenvarken met een ho- ningmosterdsaus is verwerkt en waarin naast de pikante smaak van speenvarken ook het zoetachtige van de saus bij de sap pige asperge is uitgeprobeerd. En verder komen we natuurlijk niet uit onder de tra ditionele (vegetarische) aspergesoep, die we dan ook tot het einde van het aspergesei zoen op de kaart hebben." Informatie: 075 - 61 62 10 2. Geen wijn gaat zo goed samen met een as pergegerecht als wijnen uit de Noord-Fran se Elzasstreek, zoals de Pinot Blanc, Gewür- ztraminer en Riesling. Hun specifieke karak ter. en zachtkruidige smaak laten de zacht- zoete, aspergesmaak uitstekend tot haar recht komen, oordelen kemiers. De wijn gaarden van de Elzas ('Alsace') bevinden zich in een relatief droog en zonnig gebied ten oosten van de Vogezen. De streek wordt geroemd door de verscheidenheid aan voornamelijk witte druivenrassen die elke Elzaswijn zijn eigen karakter geven. MmmmB WMmwmmm R I P HEINZ A/OU IEEET //O /-/ET/ E'E /-/E/&//AO A/A7Vl/i /-//ET SP/JT./ TOM POES Tom Poes en de Tijwisselaar Oene Horletoet trok de pees zover mogelijk terug en richtte de pijlpunt met grote nauwkeurigheid op een langsdrijvende vederwolk. Daarop liet hij los. „Dat is dat", sprak hij, terwijl hij de gonzende boog liet zinken. „Precies in de gevoelige plek. Dat wordt een fris buitje; let maar eens op." „Ja, Oene", zei de leerling volgzaam. „Een fris buitje. Mag ik ook eens re gen schieten?" „Nog niet", hernam de tijwisselaar. „Daarvoor is de tijd nog niet geko men; je bent nog te jong. Zeven jaren moet men leerling zijn en goed op letten. Want het is een moeilijk vak, dat men alleen kan leren door diepe aandacht en met groot gevoel voor de elementen." „Hoe kan er nu regen komen?" vroeg heer Ollie, die niet ver van daar het eiland passeerde. Hij had zich naar de railing begeven en staarde fron send naar het zwerk. „Ik vind, dat het mooi weer is", stel de hij vast. „En om de weerberichten geef ik niet. Dat is allemaal geknoei." „Hm", zei Tom Poes, „de kapitein zegt..." „Ach wat", riep heer Bommel onge duldig uit. „Ik ben een volwassen heer, die al heel wat regen het hoofd geboden heeft. Ik heb een groot ge voel voor de elementen, jonge vriend en ik zeg...." Op dat moment werd hij getroffen door een neervallende regendruppel en terwijl hij onthutst terugdeinsde begon er een frisse bui neer te dalen. HET WEER DOOR JAN VISSER Luchtdruk is de kracht die het gewicht van de lucht in de at mosfeer op een oppervlak uitoefent. Luchtdruk kunnen we meten met een barometer die een luchtledig doosje bevat dat, afhankelijk van de drukverandering, meer of minder wordt in gedrukt. Het is overigens niet zo dat een lage barometerstand van bij voorbeeld 1.000 hPa (de huisbarometer wijst regen aan) per definitie slecht weer betekent en een hoge luchtdrukwaarde van omstreeks 1.025 hPa mooi weer. Belangrijker zijn de drukveranderingen. Een sterk dalend maar ook een langzaam gestaag zakkend weerglas betekent in de regel regen en wel licht ook veel wind. Een langzaam en gestaag stijgende lucht druk is een voorbode van een duidelijke weersverbetering. Dezer dagen stijgt de barometer vrijwel constant tot een waar de van ruim 1.030 hPa welke zondag wordt bereikt. De druk- stijgingen gaan uit van een hogedrukgebied bij IJsland dat zich naar de Britse eilanden verplaatst. Dankzij het gebied van hoge barometerstanden is het dit weekeinde droog weer met flinke perioden met zon. Bovendien lopen de temperaturen weer enkele graden op. Morgen wordt het tijdens de middaguren 15-16 graden, op zondag kan het kwik een-maximale waarde bereiken van 17- 18 graden. De nachten verlopen evenwel vrij koud met vooral in beschutte duinkommen kans op een graadje grondvorst. Het weerbeeld wordt zaterdag gekenmerkt door perioden met zon maar komen er ook stapelwolken tot ontwikkeling, behalve in de kustgebieden. Op zondag zal het overal meestentijds zonnig zijn. De wind is zwak tot matig van sterkte en waait uit richtingen tussen noord en oost. Op maandag komt er weer meer bewolking en krimpt de wind naar het noordwesten. Gisteren was het overwegend bewolkt met nog wat lichte regen (Leiden 2 mm). De tempera turen waren frisjes met geen hogere waarden dan 14 graden (Bloemendaal 14,3). Gedurende lange tijd was het niet war mer dan circa 11 graden. Igglggllg KNMI 11 u Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Langs de kust zonnige pe rioden maar in de hogere streken in het binnenland bewolking en kans op re gen of sneeuw. Middag- temperatuur op vandaag van 6 graden in het noor den tot 14 in het zuiden; later iets hogere maxima. Zweden: Hier en daar zon maar ook wolkenvelden en vooral in het midden kans op een bui, misschien wel met onweer. Geleidelijk iets hogere maxima; morgen uiteenlopend van een graad of 9 in Lapland tot 16 lokaal in het zuiden. Denemarken: Vandaag nog meest be wolkt en kans op enkele buien, mogelijk met on weer. Morgen op de mees te plaatsen droog, geleidelijk meer zon en iets hogere maxima, rond 15'gratien. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag in het zuidwesten nog bewol king en kans op een bui. Verder perio den met zon en droog en iets hogere maxima; morgen van 11 graden in het uiterste noorden tot 17 in Ierland. België en Luxemburg: Zonnige perioden maar vandaag ook nog enkele wolkenvelden. Droog. Middag- temperatuur omstreeks 16 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag nog enkele wolkenvelden; ver der flinke'zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Een stevig aan trekkende oostelijke wind. Lichte stij ging van temperatuur; morgen maxima van 19 graden bij Nancy tot 25 in de omgeving van Clermont-Ferrand. Portugal: Half tot zwaar bewolkt en vooral van daag een aantal buien, ook met onweer en hier en daar veel neerslag. Middag- temperatuur ongeveer 21 graden. Madeira: Wolkenvelden en kans op wat regen; soms ook zon. Middagtemperatuur rond 20 graden. Spanje: Van het westen uit meer bewolking en enkele fikse regen- of onweersbuien. Vooral in het oosten eerst nog zon. Mid dagtemperatuur uiteenlopend van rond 20 graden in het noordwesten tot tegen de 30 graden plaatselijk in het binnen- Canarische Eilanden: Vandaag nog zonnige perioden en tot de avond waarschijnlijk droog. Morgen meer bewolking en kans op een bui. Middagtemperatuur iets dalend tot om streeks 22 graden op morgen. Marokko: Westkust: vandaag eerst nog zon maar van het westen uit meer bewolking en kans op een regen- of onweersbui, voor al in het noorden. Middagtemperatuur meest tussen 20 en 25 graden. Tunesië: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 25 graden maar aan zee in het zuiden wat lager. Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden; een lokale on weersbui is niet helemaal uitgesloten. Middagtemperatuur uiteenlopend van een graad of 21 aan de Cote d'Azur tot ruim 25 graden aan de voet van de Pyre- Mallorca en Ibiza: Vandaag flinke zonnige perioden en droog. Morgen van het westen uit meer bewolking en later enkele regen- en on weersbuien. Middagtemperatuur onge veer 25 graden. Italië: Flinke zonnige perioden. Vooral in het noorden nu en dan bewolking en moge lijk een regen- of onweersbui. Vooral morgen warm met zo goed als overal meer dan 25 graden. Corsica en Sardinië: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur oplopend tot ongeveer 26 graden. Malta: Zonnig. Middagtemperatuur oplopend tot ongeveer 27 graden. Griekenland en Kreta: Rustig en zonnig. Aan zee maxima rond 25 graden, landinwaarts daarboven. Turkije en Cyprus: Veel zon en op de meeste plaatsen droog. Morgen in het noorden mogelijk een regen- of onweersbui. Middagtem peratuur tegen de 25 graden. Duitsland: Naast zon ook bewolking en vooral in het oosten en zuiden nog kans op een bui, misschien met onweer. Middagtempera tuur uiteenlopend van een graad of 15 in het noorden tot iets boven 20 graden in het zuiden. Zwitserland: Nu en dan zon maar ook kans op een re gen- of onweersbui, vooral rn het noor bewolkt ï|Is. onweer -T- warmis regen sneeuw -T- koufron opklaringen L lagednl mist windrichting H hoged. zonnig 19 temperatuur -.«OO-talM den. Middagtemperatuur van 20g aan de noordkant van de Alpen tc de omgeving van Locarno. Oostenrijk: Half tot zwaar bewolkt en vooral m enkele fikse regen- en onweert Middagtemperatuur omstreeks 2C den; morgen in het zuiden hogerei ma. Polen: Nu en dan zon en vooral vandaij kans op een bui, misschien metoivu Middagtemperatuur van slechts dl graad of 12 langs de Oostzee-kus n rond 20 graden in hetzuide Tsjechië en Slowakije: Af en toe zon maar ook een enke gen- of onweersbui. Middagtempes I ongeveer 18 graden. 1 Hongarije: Naast wat zon ook bewolking e morgen enkele fikse regen- en on#u, buien. Middagtemperatuur rond 2! ZATERDAG 24 MEI 1997 Zon- en maanstanden Zon-op 05.34 Zon onder Maan op 23.34 Maan onderO id Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.46 18.07 05.19. Laag 01.46 14.10 01.27 Weerrapporten 22 mei 20 uur: Amsterdam De Bilt Deelen' Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Boedapest Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen LasPalmas onbew. Lissabon licht be Luxemburg Madrid licht bew. licht bew licht bew. licht bew. onbew licht bew. onbew, licht be onbew. half bew. half bew. Split Stockholm Warschau Wenen Zurich regenbui Bangkok regen Buenos Aires half bew. Casablanca half bew. Johannesburg onbew. Los Angeles half bew. New Orleans onbew New York zwaar be* Tel Aviv Tokyo Vancouver licht bew. zwaar bew. licht bew. half bew half bew. 15 K 29 III) 19 I hc

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10