Koerden krijgen hulp in strijd tegen Turken 'ommissie Dutroux in zwaar weer Buitenland 'Welvaartspartij voert Turkije naar oorlog' Iran gaat morgen naar stembus Jchte dooi na gesprek Noord-Ierland Congo heeft nog geen regering lONDERDAG 22 MEI 1997 Duizend kinderen ziek van salade rnguN Zeker duizend kinderen zijn gisteren in ziekenhuizen in furïjnopgenomen met verschijnselen van voedselvergiftiging. De kinderen, pupillen van acht kleuterscholen en lagere scholen in de plaats Giaveno, hadden lunches gegeten die afkomstig wa- renvan dezelfde leverancier. De kinderen klaagden over buikpij nen, misselijkheid en koorts. Volgens de eerste aanwijzingen van gezondheidsinspecteurs is een salade met tonijn en maïs de boosdoener. Nederlandse diplomaat naar Hutu's phaag De Europese Unie heeft de Nederlandse diplomaat mr. B. Kórner aangewezen als waarnemer om namens de EU toezicht te houden op de repatriëring van Rwandese vluchtelin gen van Congo naar hun thuisland. Het ministerie van Buiten landse Zaken maakte gisteravond bekend dat de stationering van Kórner naar verwachting twee maanden zal vergen. Topfunctie bij EU voor Nederlander jgussELDe Nederlander mr. Carlo Trojan is gisteren benoemd tot secretaris-generaal van de Europese Commissie in Brussel. Trojan (55) is al sinds oktober 1987 adjunct-secretaris-generaal. Hij volgt per 1 augustus de Brit David Williamson op, die met pensioen gaat. De nieuwe hoogste ambtenaar van de Europese Commissie geeft leiding aan het administratief en financieel be heer van het dagelijks bestuur van de Europese Unie. Trojan werkt al sinds 1973 voor de commissie. Akkoord over verkiezingen in Albanië De politieke partijen in Albanië zijn het eens geworden over de verkiezingen van 29 juni. Een concessie van president Sali Berisha is voor de leider van de grootste oppositiepartij, Fa- ios Nano, voldoende om te verklaren dat zijn partij aan de ver kiezingen zal deelnemen. Voorwaarde is wel dat er toezicht van de internationale gemeenschap is. Nano sprak kennelijk ook na- nens de andere oppositiepartijen. Tyrannosaurus Rex leed aan jicht inden De Tyrannosaurus Rex raasde niet alleen gedreven joor honger over de vlaktes. Een deel van die machtige dino- auriërs leed hoogstwaarschijnlijk aan de pijnlijke gewrichtsaan doening jicht, wat knorrig gedrag kan veroorzaken. Dit meldden Amerikaanse onderzoekers gisteren in het tijdschrift Nature. Een medisch centrum in Ohio trof in restanten van Tyrannosaurus- ledematen sporen aan die wijzen op jicht. Doden bij aardbeving in India w delhi» Zeker 27 mensen zijn vannacht om het leven geko- bij een aardbeving in Midden-India. De beving in de deel staat Madhya Pradesh had een kracht van 6,0 op de schaal van lichter. Elders in de wereld schudde de aarde zonder slachtof- irs te vergen. Er kwamen meldingen uit Vanuatu in de Stille Oceaan, Midden-Japan, El Salvador en Spanje. Oppositieleden opgepakt in Myanmar wgoonHet aantal leden van de oppositie dat het militaire re- ime in Myanmar (voormalig Birma) heeft gearresteerd is van- lacht opgelopen tot ruim zestig. Het militaire bewind begon gis- eren met de aanhoudingen, naar verluidt vanwege de naderen- leverjaardag van de verkiezingsoverwinning van de Nationale voor de Democratie op 27 mei 1990. De militairen legden uitslag toen naast zich neer. De meeste arrestanten werden lestijds tot parlementslid gekozen. "rins ontkent verkering met serveerster rocKHQLMPrins Albert van Monaco zegt dat de Zweedse rouw met wie hij deze maand werd gezien, niet meer is dan m goede kennis. Dat meldt de Zweedse krant Expressen. In de weedse media verschenen eerder deze maand enthousiaste erhalen over de verhouding tussen de 39-jarige Monegaskische roonprins en de 21-jarige serveerster Anna-Karin Hasselborg, ladat de twee samen een autorace in Monaco hadden bezocht. )e prins heeft echter gezegd dat zijn relatie met Hasselborg geen romantisch' karakter heeft. Ook Hasselbergheeft gezegd lat zij en prins Albert gewoon vrienden zijn. Ifghaanse Taliban melden successen wiABADDe fundamentalistische Taliban in Afghanistan en urn nieuwe bondgenoten hebbeiTgisteren overwinningen ge- neld in hun strijd tegen de generaal Dostum, de krijgsheer die iet noordwesten van Afghanistan controleert. Begin deze week iep generaal Malik, de gouverneur van de noordelijke provincie :aryab, naar de Taliban over. Het Afghaanse persbureau AIP zei lat de Taliban-strijders in vier provincies in opmars zijn. SyriëIran en Irak sturen troepen naar enclave Syrië, Irak en Iran trekken troepen samen rond een Koer dische enclave in Noord-Irak, waar het Turkse leger op treedt tegen Koerdische rebellen. Volgens het Turkse persagentschap Anatolia schieten de drie landen vluch tende Koerdische rebellen van de marxistische onafhan kelijkheidsbeweging PKK te hulp. rug te trekken. Met het offensief op Iraaks grondgebied brengt Ankara de vrede in de regio in gevaar, zo menen Turkije's buurlanden. De felste reactie van Iraks buurlanden kwam uit Da mascus. Het bewind van Assad beschouwt het Turkse offensief als niets minder dan een inva sie. „De Turkse invasie op ANKARA Rtr-ANP-DPA-AFP Syrië, dat geldt als belangrijkste ondersteuner van de PKK, zou aan de grens met Noord-Irak een troepenmacht opbouwen onder het mom van een oefe ning. Syrië, de Verenigde Arabische Emiraten en Qatar riepen giste ren Turkije op zijn troepen te- Iraaks grondgebied is een uiting van de slechte bedoelingen van de Turkse autoriteiten ten op zichte van hun buren", aldus een hoge Syrische functionaris. De Iraakse ambassadeur in Athene noemde het Turkse of fensief gisteren 'een schending van de Iraakse soevereniteit, na tionale integriteit en internatio nale overeenkomsten'. Hij waarschuwde dat Bagdad zich gerechtigd acht tot 'een passen de reactie op deze agressieve daad'. Turkije beschouwt de PKK- aanhangers, die in de regio voor een eigen staat strijden, als ter roristen. Ankara begon vorige week een grootscheepse grens overschrijdende klopjacht, waarbij ruim tienduizend man schappen zijn ingezet. De aan val op de separatisten leverde de Turkse regering ook veel kri tiek op van westerse bondgeno ten. Militaire bronnen beweerden eerder deze week dat het aantal dode PKK-strijders in Noord- Irak de duizend nadert. Het le ger nam een kleine honderdvijf tig rebellen gevangen. Veertien militairen sneuvelden. Maar de pro-Koerdische MED-TV meld de de dood van meer dan dertig Turkse soldaten. ISTANBUL» JESSICA LUTZ CORRESPONDENT De Turkse procureur-gene raal heeft gistermorgen de opheffing geëist van de rege rende fundamentalistische Welvaartspartij door het Con stitutionele Hof. „We hebben bewijzen dat de partij het land naar een burgeroorlog leidt", aldus procureur Savash in zijn aanklacht. De door premier Erbakan geleide Wel vaartspartij zou het centrum geworden zijn van anti-secu- fiere acties. De scheiding van staat en godsdienst is een van de grondbeginselen van de door Atatiirk opgerichte mo derne Turkse staat. Als voorbeeld noemde Sa vash de uitspraak van premier Erbakan vlak na de algemene verkiezingen van december 1995, waarin zijn partij met 21,4 procent van de stemmen als grootste uit de bus kwam. In de roes van de overwinning zei hij: „We komen aan de macht, met of zonder bloed vergieten." Recentelijk verklaarde een ander partijlid: „Als gepro beerd wordt de religieuze scholen te sluiten, wordt Tur kije een tweede Algerije. Of erger nog. Maar laat het bloed maar vloeien. Dat is de enige manier om democratie te krij gen, net als in de Franse Re volutie." Een woordvoerder van de Welvaartspartij wees de be schuldigingen van de hand en zei dat zijn partij altijd gehan deld heeft binnen de grenzen van de Grondwet. Het is de vraag of het Constitutioneel Hof het aan zal durven om een partij die zo'n vijfde van de bevolking vertegenwoor digt. te verbieden. EU-kandidaten krijgen 16 juli rapportcijfer BRUSSEL ANP Europees commissaris Hans van den Broek, verantwoorde lijk voor de uitbreiding van de Europese Unie, geeft kandidaat lidstaten op 16 juli uitsluitsel over hun mogelijkheden tot toetreding. In het Europees Par lement zal hij rapporten pre senteren over de tien Midden- en Oost-Europese landen die willen toetreden tot de Europe se Unie. De afgelopen maanden zijn adviezen opgesteld over tien kandidaten (Polen, Hongarije, Tsjechië, Slowakije, de drie Bal- tische staten, Slovenië, Bulgarije en Roemenië) Voor Van den Broek staat vast dat niet alle tien de aspirant-leden rijp zijn voor toetreding. De Amsterdamse Top, waar voor morgen in Noordwijk wordt vooroverlegd, moet vol gens Van den Broek voldoende zijn voor uitbreiding van de Eu ropese Unie. Hij neemt daar mee afstand van de christen democratische regeringsleiders die gsiteren niet uitsloten dat de toetreding van nieuwe lidstaten een nieuw verdrag noodzakelijk maken. Van den Broek vindt dat tij dens de Top van Amsterdam- zeker spijkers met koppen moe ten worden geslagen. De rege ringsleiders en staatshoofden van de Europese Unie kunnen moeilijke onderwerpen niet doorschuiven naar een later tijdstip, aldus Europees com missaris en optimist Van den Broek. Hij wil de vaart houden in het 'mooi project' Europa, „ook al gaat het soms vooruit als een slak op een teerton". aangenomen wordt dat een echte doorbraak niet vóór de al gemene verkiezingen op 6 juni in de Ierse republiek is te ver wachten. De nieuwe Britse premier To ny Blair hief vorige week het verbod op contacten met de re publikeinen op, in de hoop de IRA te bewegen tot een nieuw bestand. In dat geval zou Sinn Fein alsnog kunnen worden toegelaten tot het vredesoverleg over Noord-Ierland, dat op 3 ju ni verder gaat. ertegenwoordigers van de ritse regering en Sinn Fein, de an de IRA gelieerde politieke artij, hebben gisteren voor het rst in zestien maanden met kaar gesproken over Noord- De nieuwe Britse mi- ster voor Noord-Ierse zaken, o Mowlam, vulde de rest van l met een opvallend ont- ïnnen bezoek aan de provin- Volgens Martin McGuinness van Sinn Fein vond het overleg met de Britten plaats in 'een to taal andere sfeer' dan onder de Conservatieve regering van John Major. „Het was goed te merken dat de onderhandelaars nieuwe bazen hebben." Mow lam noemde het overleg 'zinvol' en op punten 'positief. McGuinness gaf echter geen enkele indicatie over een snelle afkondiging van een nieuw IRA- bestand. De Britten en Sinn Fein spraken af elkaar binnen kort weer te ontmoeten, maar Matthias Rust niet naar Moskou De Duitser Matthias Rust (29), die 28 mei tien jaar ge leden met zijn sportvliegtuig je een opzienbarende lan ding maakte op het Rode Plein, gaat niet' naar Moskou om zijn vlucht te herdenken. Het Russische dagblad Komsomolskaja Pravda had hem uitgenodigd. Toen Rust 20.000 dollar vroeg liet de krant het plan maar varen. tUSSEL PAUL KOOPMAN >e parlementaire onderzoeksccmmissie- hitroux dreigt aan interne affaires en po- itieke twisten ten onder te gaan. Net nu Ie commissie zou beginnen aan een gron donderzoek naar mogelijke bescher- g van de bende-Dutroux, publiceert ;en prominent ex-commissielid een boek waarin hij uit vertrouwelijke hoorzittingen Keert en de Waalse liberale partij PRL in Ie verdachtenbank plaatst. Het boek De driften van een commissaris kan een «m zijn onder de commissie, zo wordt evreesd in het Belgische federale parle- gepresenteerd. De eensgezindheid van de commissie, noodzakelijk om in België de verlammende greep van partijbesturen op het politieke reilen en zeilen te breken, lijkt echter geen lang leven beschoren. Bij de stemming over eventuele sancties te gen de oud-minister van justitie Wathelet, die indertijd Dutroux op vrije voeten stel de, kon de commissie de unanimiteit slechts in schijn bewaren door zich van stemming te onthouden. Premier Dehae- ne had Wathelet in bescherming geno men; de oppositiepartijen bleven vinden dat hij niet vrijuit mocht gaan. De belangrijkste aanbeveling uit het rap port-Dutroux is inmiddels na traditionele Belgische Waals-Vlaamse twisfen van een dikke laag stof voorzien. „Een eenheids- politie is nu wellicht verder weg dan ooit", zei de minister van binnenlandse zaken Vande Lanotte onlangs. Justitie- en poli tiediensten kwamen met succes in op stand nadat de commissie had aanbevo len de drie politiediensten samen te voe gen omdat uit de zaak-DutroiL\ was geble ken dat de gemeentepolitie, rijkswacht en gerechtelijke politie elkaar vaker besnij den dan met elkaar samenwerken. Waalse politici poneerden de stelling dat de com missie Dutroux Vlaanderen had ontzien en de zwaarste kritiek liet neerdalen op franstalig België. In dit klimaat werd er al aan getwijfeld of de commissie-Dutroux er wel in zou sla gen om aan zijn belangrijkste taak te be ginnen: het ontzenuwen of bevestigen van alle samenzweringstheorieën rond de bende-Dutroux. Ex-commissielid Moriau heeft het er met zijn boek, dat morgen ge presenteerd wordt, niet eenvoudiger op PRL-fractieleider Reynders heeft kamer voorzitter Langendries gevraagd of er geen mogelijkheden zijn om tegen het explosie ve boek op te treden. Reynders is woe dend over het feit dat Moriau in zijn boek suggereert dat de PRL het werk van de commissie wil saboteren. Vandaag buigen de fractievoorzitters van alle federale partijen zich over het pro bleem. Het uiteenvallen van de commis sie-Dutroux wordt niet verwacht, omdat de Belgische publieke opinie dat zou .zien als het ultieme bewijs dat hoge politici en magistraten de bende Dutroux inderdaad beschermd hebben. Aan de andere kant heeft de commissie vrij kort na zijn meest glorieuze moment al veel van zijn prestige verloren. „Het on derzoek naar bescherming zal hoe dan ook niet fraai zijn", heeft voorzitter Ver- wilghen reeds gewaarschuwd. President Kabila overlegt met diverse partijen KINSHASA Rtr-AFP De zelfbenoemde president van voormalig Zaïre, Laurent Kabila, is er nog niet in geslaagd een overgangsregering te vormen. Hij voert momenteel overleg met diverse partijen. Gisteren heeft Kabila's rechterhand ge sproken met Etienne Tshiseke- di, de leider van de oppositie in het tijdperk-Mobutu. De Franse ambassadeur in Kinshasa, Michel Rougagnou, heeft gisteren om audiëntie ge vraagd bij Kabila. De ambassa deur brengt volgens het minis terie Van buitenlandse zaken in Parijs een boodschap over waarin Frankrijk in het bijzon der „zeer snel te houden vrije verkiezingen vraagt, onder toe zicht van de internationale ge meenschap". Dinsdag vermoordden gewa pende mannen twee Franse in gezetenen. De moord op de twee Fransen zou volgens hem niets te maken hebben gehad met de anti-Franse houding van de nieuwe gezaghebbers in Kinshasa. Tientallen leden van het ge volg van de ex-Zaïrese president Mobutu Sese Seko zijn inmid dels uit Togo vertrokken naar Ndjamena, de hoofdstad van Tsjaad. Mobutu zou hen volgen zodra zijn gezondheid dat toe laat. De vader van Ajax-voetballer Kiki Musampa wordt mogelijk de vertegenwoordiger van het nieuwe Congo in Nederland. De in Ede wonende T.R. Musampa reageerde gisteravond terug houdend. Hij vindt berichtge ving daarover prematuur. „Ik ben wel kandidaat, ja, maar zo lang er geen verkiezingen zijn geweest, is er geen sprake van een officiële vertegenwoordi ging." Hij laat wel weten deze week bij de Congolese ambas sade in Den Haag te zijn ge weest om de medewerkers daar te zeggen, dat ze moeten ver trekken nu Mobutu niet meer aan de macht is. Sinds deze week zijn er voor het eerst sinds een kwart eeuw tijd weer twee landen met de zelfde naam. Kabila doopte Zaï re om tot de Democratische Re publiek Congo. Naast 'zijn' Congo ligt de Republiek Congo, een voormalige Franse kolonie. Daarmee keert Midden-Afrika terug naar de spraakverwarring van de jaren '60, toen er even eens twee Congo's naast elkaar leefden. In de omgang heette het latere Zaïre 'Congo-Kins hasa' en het buurland 'Congo- Brazzaville', naar hun respectie ve hoofdsteden. Congo-Brazzaville heeft daar geen moeite mee. „Wij liggen allebei aan de rivier de Congo, daarom hebben we allebei evenveel recht deze naam aan ons land te geven", aldus cultu reel attaché Akani van de Con golese ambassade in Brussel. In lekke kano naar Kinshasa KINSHASA HANS LEBER VERVOLG VOORPAGINA De nieuwe leiders hebben de grens tussen Kinshasa en Braz zaville, aan de overkant voor de Congo, naar verluidt tot maan dag gesloten. Er zit niets anders op dan in een houten kano met twee gehuurde schippers te stappen. Onderweg wordt ge hoosd, de boot loopt vol. Terug kan niet meer, verdergaan lijkt ook niet bepaald wijselijk. Het zijn de zelfverzekerde blikken van de twee jongens die nog een beetje vertrouwen ge ven. Ze pakken op een kleine bank in de rivier vier kilome ter breed en niet één zoals op het oog leek een hand nat leem en stoppen daarmee de gaten. Even later bewegen hun stoere lijven de peddels weer in een rustige, maar effectieve be weging door het water. Aan de overkant, in Kinshasa, blijken de militairen in geen velden of wegen te bekennen. Wel horden straatarme burgers, die evenals bij het vertrek uit Brazzaville slechts met een hoop praten tot bedaren ge bracht kunnen worden. Ze wil len geld en rukken aan de tassen. Wie de bagage afgeeft, moet honderd meter verder duur betalen aan de 'bagagist'. De taxi die tevoren telefo nisch werd besteld, staat klaar en rijdt in donker Kinshasa, vlak voor het ingaan van de avond klok, met hoge snelheid door de straten. De chauffeur is liever niet onderweg op dit uur. Laurent Kabila is overal de baas. Behalve bij de schippers die met hun uit boomstammen gehakte kano's over de Congo peddelen. Die varen gewoon, als ze maar vorstelijk betaald krijgen. teheran Gesluierde vrouwen lopen voorbij posters van Ali Akbar Nateq-Noori, die waarschijnlijk morgen wordt geko zen tot het nieuwe staatshoofd van Iran. De conservatieve parlementsvoorzitter is de kandidaat van het heersende re gime van de islamitische republiek. Zijn voornaamste uit dager is de gematigde voormalige minister Muhammad Khatami, die democratie en persoonlijke vrijheid voorstaat. Hij heeft vooral aanhang onder Iraniërs die de overheersing van de regerende geestelijken willen terugdringen. Volgens opiniepeilingen staat Nateq-Noori voor met 54,63 procent van de stemmen, gevolgd door Khatami met 37,42 procent. Twee andere kandidaten behalen nog geen vijf procent. FOTO EP A Nederland Uganda Rwandal I Congo Brazzaville Burundi| I Congo Kinshasa Angola

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7