Kwart van treinen is niet op tijd Strenge beveiliging Clinton Auschwitz is remedie tegen racisme Binnenland vamer wil invloed an bedrijfsleven ip hbo beperken Knutselen aan beren Herculesramp roept nog steeds vragen op Hillary eerder in Nederland dan Bill Voortbestaan werkklomp alsnog veiliggesteld Gebed tegen porno-rock pONDERDAG 22 MEI Opvolger van TCR veroordeeld pnrrERDAMDe economische politierechter in Rotterdam heeft gisteren het bedrijf WW veroordeeld tot een boete van 54.500 gulden wegens een reeks overtredingen van milieuwetten. De officier van justitie had een boete van ruim 140.000 gulden ge- eist tegen de opvolgers van het beruchte Tanker Cleaning Rot terdam (TCR). Vaders vechtend over kraamafdeling nfn haag Geweld gaat zelfs de kraamafdeling niet voorbij. Dat ondervond het Haagse Westeindeziekenhuis, waar de beveili gingsdienst eraan te pas moest komen om tussen bevallende vrouwen vier vechtersbazen uit elkaar te halen. Het ging om mee toekomstige vaders en twee zwagers die het bij het in- en uitgaan van een behandelkamer met elkaar aan de stok kregen. De politie hield één vader in spe en diens familielid aan. De twee mannen uit Eindhoven, die een flinke slok op hadden, zouden direct op hun opponenten hebben ingeslagen. De andere vader m wording raakte gewond aan zijn neus. Maar veel tijd om zijn wond te behandelen was er niet; hij moest direct zijn vrouw te hulp schieten, omdat ze was begonnen met bevallen. Geen verbod free-fightgala Utrecht mtrecht Burgemeester Opstelten van Utrecht is niet van plan het op 29 juni in zijn stad voorziene free-fightgala te verbieden. Als organisator en oud-judoka Chris Dolman met politie en brandweer overeenstemming bereikt over de organisatie, mag het evenement in De Vechtsebanen doorgaan wat de gemeente betreft. Het zou het vierde free-fightgala in Nederland zijn. De eerste drie zijn sinds 1995 in Amsterdam gehouden. Na het eer ste gala riep staatssecretaris Terpstra (sport) op tot een verbod op de sport, die een combinatie is van kick- en van thaiboksen. Volgens een rapport, opgesteld in opdracht van het ministerie van volksgezondheid, welzijn en sport, waarborgen de regels en medische faciliteiten de veiligheid van deelnemers voldoende. Spoorambulances bij treinongevallen ialten De Nederlandse Spoorwegen gaan spoorambulances in zetten bij treinongevallen. Het Aaltense bedrijfTruckbouwAal- ren heeft opdracht gekregen voor de bouw van tien zogenoemde 'trackpack combinaties'. Elke combinatie bestaat uit een elek trisch aangedreven wagon en twee wagons met hulpgoederen. Aan boord is ook gereedschap om de schade aan spoorwegover gangen en rails zo snel mogelijk te herstellen. Volgens een woordvoerder van NS zijn de spoorambulances - voor zover be kend - uniek in de wereld. De bouw ervan is een uitvloeisel van t nieuwe calamiteitenplan van de NS. De combinaties komen zeven strategisch belangrijke plaatsen aan het spoorwegnet, verspreid door het land. 'Superpolitiehond' bij voetbalrellen -ivERSUMHevige voetbalrellen kunnen wellicht het beste wor den bestreden dooreen 'voetbalinterventiemacht':politieagen ten met een nieuw soort superpolitiehonden die snel per heli kopter worden verplaatst. Het idee voor de 'surveillancehond- plus' en de heli's is van Leo Roosjen, hoofdinspecteur bij het re giokorps Gooi en Vechtstreek en tevens secretaris van de Neder landse Bond voor de Diensthond. Roosjen deed zijn suggestie in het bondsblad De Politiediensthond naar aanleiding van het bloedige supportersgevecht in Beverwijk, waarbij eind maart een dode viel. Volgens Roosjen zouden honden niet afzonderlijk of met een paar begeleiders, maar meer vanuit 'een militair con- tept' moeten worden ingezet. TIJ Delft werft elfjarige kinderen QiiFT» Met lesmateriaal en theatervoorstellingen probeert de technische Universiteit Delft basisscholieren te lokken. De TU heeft dit jaar 20.000 gulden geïnvesteerd om elf- en twaalfjarigen ie interesseren voor techniek. Uiteindelijk doel is dat zij kiezen oor een technische studie. Momenteel is er al een tekort aan ipgeleide ingenieurs. Het is de eerste concrete campagne die ach op basisscholieren richt. Technische studies kampen met tn slecht imago en de laatste jaren vermindert het aantal stu- lenten dat een technische richting kiest sterk. Voorlichting aan cholieren in het voortgezet onderwijs heeft die ontwikkeling iet doen keren. tanslag op Turkse slagerij tBURG» Bij een Turkse slagerij annex levensmiddelenzaak in ilburg is gisteren een poging tot brandstichting gedaan. Onbe- enden gooiden rond zes uur een steen en een molotovcocktail loor de voorruit van de zaak aan de Bredaseweg. Er ontstond ;een brand doordat de benzine de brandende lap juist doofde in 'laats van aanwakkerde. Volgens een getuige renden kort na het ncident twee allochtone mannen weg. Over het motief valt vol- ens de politie weinig te zeggen. De slager wil geen aangifte oen, maar de politie neemt de zaak hoog op en stelt een-onder- lekin. lussen beroofd door landgenoten LtPPEL Drie Russische handelaren in tweedehands auto's zijn erder deze maand door drie landgenoten op een camping in lavelte bedwelmd en beroofd van hun handelsgeld. Door de og onbekende stof waarmee hun wodka werd vermengd zijn eslachtoffers (40,44 en 53 jaar) volgens de politie zeker vier igen 'compleet van de wereld geweest'. Ze waren zo onhandel- aar dat ze moesten worden opgenomen in een psychiatrisch ekenhuis. Nu de stof is uitgewerkt en de drié weer bij hun po lieven zijn, deden ze aangifte van de beroving. ntiek op 'te opgewekteRitzen jhaag anp 1 is goed als hbo-studenten "deel van hun studie erva- opdoen in het bedrijfsle- Dat mag er echter niet toe ftn dat bedrijven zich ver- ftd met de inhoud van het herwijs kunnen bemoeien, idenWD, D66 en CDA. Minister Ritzen (onderwijs) graag dat veel meer hbo-stu- Men tijdens hun opleiding 'gere tijd doorbrengen bij een frijf. Dankzij zo'n 'duale' op- !|ng komen zij volgens de nister gemakkelijker aan een en verdienen studenten al eg in hun studie een aardig bij. Werkgevers kunnen üjken of studenten later in dienst kunnen komen en ftseholen kunnen hun on tijs beter afstemmen op de ftefte van het bedrijfsleven. Zonwering oprollen, vuilnisbakken binnen den haag «anp De herdenking in Den Haag van het begin van de Marshall-hulp aan Europa, vijftig jaar geleden, wordt volgende week dinsdag 27 en woensdag 28 mei omgeven door on gekend zware veiligheidsmaatregelen. De autoriteiten laten niets aan het toeval over om de veiligheid van de Amerikaanse presi dent Clinton en 54 Europese regeringslei ders te waarborgen. Zo'n zevenduizend Hagenaars hebben een brief in de bus gekregen waarin precies staat wat ze wel en niet mogen: geen vuil nisbakken op straat, geen vlaggen uithan gen, groene brievenbussen naar binnen ha len en zonweringen oprollen. Automobilisten mogen op veel plekken niet stoppen, laat staan parkeren. En som mige routes zijn helemaal taboe voor auto mobilisten. Het gebouw van de Tweede Kamer is zelfs enkele dagen onbereikbaar voor de auto. Dat betekent bijvoorbeeld dat tal van Kamerleden die normaal hun auto stallen in de parkeergarage onder het Plein voor het Kamergebouw, elders een parkeer- plaatsje moeten zoeken of naar de Kamer moeten fietsen of lopen. Het CDA vindt het allemaal erg overdre ven. „Het ontbreekt er nog maar aan dat we allemaal worden gefouilleerd. Zijn Kamerle den zo gevaarlijk?", vraagt een woordvoer der van de grootste opositiepartij zich af. Fractieleider De Hoop Scheffer kondigde aan dat zijn partij op versoepeling zal aan dringen. Of dit lukt is zeer de vraag. Want net als in Rotterdam, waar Clinton na de herden king woensdagavond een borstbeeld van Marshall zal onthullen op de kop van Zuid, hebben de veiligheidsmedewerkers van Clintön in de residentie de regie overgeno men. Sinds vorige week zijn ze al in Neder- eindhoven-veen Een grottenbeer kon je, zo te zien, maar beter niet tegenkomen. Een mede werker van het Milieu Educatie Centrum in Eindhoven legde gisteren de laatste hand aan de opstelling van het skelet van de reusachtige beer. Het krijgt een plaats naast het net zo zeldzame skelet van de Wolharige mammoet in een tentoonstelling over de Ustijden. Vanaf zaterdag zijn de resten van beide oerdieren in Eindhoven te bezichtigen. Aan een heel ander soort beer wordt geknutseld in de beeldengie terij De Smelterij in Veen. Het beeld van de stripbeer Olivier B. Bommel, de beroemde cre atie van Martin Toonder, onderging gisteren een behandeling met ijzerchloride voor een mooie bronskleur. De bronzen Bommel, ge maakt door Harr Wiegman, wordt zaterdag in het stadje Den Bommel onthuld door Eiso Toonder, de zoon van Martin. Den Bommel ligt op het Zuid-Hollandse eiland Goeree- Overflakkee aan het Haringvliet, foto's anp Nabestaanden eisen parlementair onderzoek den haag peter de knegt hans van soest Waarom duurde het zo lang voordat de slachtoffers van de Herculesramp uit het wrak werden gered? Na de laatste bijeen komst die de Luchtmacht gistermiddag heeft gehouden over de dramatisch verlo pen hulpverlening blijven de nabestaanden nog steeds met die ene vraag zitten. Ze ei sen daarom een parlementair onderzoek. Op 15 juli vorig jaar stortte een Hercules neer op vliegbasis Eindhoven. Van de 41 in zittenden kwamen er 34 om het leven, voornamelijk door inwendige verbrandin gen. Tot de dag van vandaag vechten tegen strijdige werkelijkheden over de hulpverle ning met elkaar om het gelijk. Volgens de officiële rapporten van Binnenlandse Zaken en Defensie ligt de oorzaak bij menselijk fa len van de hulpverleners ter plaatse. Vooral de verkeersleider, de brandweercomman dant en de commandant van de lucht machtbasis moeten het in de rapporten ontgelden. Zij zouden te laat hebben onderkend dat er tientallen mensen in het vliegtuig zaten, te laat de hulp van de regionale brandweer hebben ingeroepen en te laat (pas na 25 minuten) met de redding van de slachtof fers zijn begonnen. Hadden zij adequater gehandeld, dan zouden meer mensen de ramp hebben overleefd. De drie zijn begin oktober uit hun functie ontheven. Tegen hen is een strafrechtelijk vooronderzoek be gonnen. In een onafhankelijk onderzoek van de cember vorig jaar wees de Leidse professor Rosenthal op basis van dezelfde onder zoeksgegevens de gebrekkige organisatie binnen de Luchtmacht als hoofdschuldige aan. Er was niet geoefend met rampenplan nen, de bezetting was ondermaats en de communicatieapparatuur verouderd. Vol gens Rosenthal zou niet alleen naar de drie moeten worden gekeken. Ook de lucht- machttop en wellicht de minister van de fensie treffen blaam. Binnenlandse Zaken en Defensie weigerden inhoudelijk op dit onderzoek in te gaan en legden het terzijde. De derde waarheid is nu, na maanden van stilte, door de drie 'schuldigen' naar buiten gebracht. In hun beleving van de werkelijkheid van 15 juli 1996 is veel min der tijd verstreken tussen het ongeval en daadwerkelijke hulp. 'Niet 25 minuten, maar slechts tien minuten zitten er tussen het moment dat de romp vuurvrij was en de eerste reddingspogingen. Volgens de drie hebben de onderzoeksrapporten dit opzettelijk verzwegen om hen de schuld van de gebrekkige hulpverlening in de schoenen te schuiven. Daarmee zou de luchtmachttop haar eigen straatje willen schoonvegen. De tegenstrijdige werkelijkheden hebben de nabestaanden flink in verwarring ge bracht. Een parlementair onderzoek is voor hen op dit moment de enige mogelijkheid om de echte waarheid op tafel te krijgen, hopen ze. Als de politiek in juni tijdens het debat over de Herculesramp aan dat ver zoek gehoor geeft, is het echter maar de vraag wat dit oplevert. Want de tegenstrijdi ge verklaringen zullen blijven bestaan. Ook de politiek blijft tenslotte afhankelijk van de aangedragen 'feiten'. n Nederlands RefSbur land om hun werkterrein te verkennen. Op last van de Amerikanen zijn gisteren containers van de Amerikaanse rederij Sea- land opgestapeld langs de Wilhelminapier in Rotterdam. Ze moeten de president en zijn gevolg beschermen tegen mogelijke aanvallen vanaf het water. De Haagse politie verzekert dat de resi dentie zeker geen onneembare vesting wordt. „We moeten zorgen voor een onbe lemmerde doorgang van de VIP's. Maar we hopen wel dat veel mensen naar Den Haag zuilen komen om langs de route hun waar dering te laten blijken voor de Marshall hulp." Den Haag hoopt dat het een soort prins jesdag wordt. Weliswaar zonder Gouden Koets, maar met in de hoofdrol koningin Beatrix en Bill Clinton in een decor van sire nes, helikopters en waarschijnlijk dure glimmende limousines. 'First Lady' bezoekt Anne Frankhuis den haag gpd Als de Amerikaanse president Bill Clinton volgende week dinsdag met Air Force One op Schiphol landt, heeft zijn vrouw Hillary er al een complete dag in Amsterdam opzitten. Hoewel het precieze reisprogramma van de Clintons in verband met strenge veiligheidsmaatregelen niet bekend mag worden ge maakt, bezoeken Hillary Cliii- ton, ambassadeursvrouw Mari lyn Dombush en hun gevolg in elk geval het Anne Frankhuis in Amsterdam. De 'First Lady' wordt ook bij de zieke kinderen in het VU Ziekenhuis in de hoofdstad verwacht. Hillary Clinton ontmoet haar echtgenoot pas aan het einde van de dag weer op Schiphol. De president komt dan vanuit Parijs, waar hij naar alle waar schijnlijkheid dinsdag met de Russische president Boris Jeltsin een verdrag over de uitbreiding van de NAVO ondertekent. Het echtpaar Clinton reist veiyol- gens waarschijnlijk per helikop ter naar het Malieveld in Den Haag. Daarvandaan rijden de president en zijn vrouw naar het paleis Noordeinde, waar zij de nacht doorbrengen. Bill Clintön reist vermoedelijk donderdagochtend naar Lon den waar hij de nieuwe Britse premfèf Tony Blair ontmoet. Vooral spits en maandagochtend probleem Een kwart van de treinen rijdt volgens het jaarlijkse on derzoek van de Consumentenbond met vertraging. Dat is een verbetering ten opzichte van vorig jaar, maar de bond vindt die nog lang niet voldóénde. dan 16 eenderde van de treinen niet op tijd. Op maandagoch tend is het zelfs 42 procent. Op stille uren in de middag en in het weekeinde rijdt tussen de vijftien en achttien procent niet volgens de dienstregeling. Hét onderzoek is gehouden door zevenhonderd leden van de Consumentenbond, die in oktober 21.100 treinreizen maakten. Zij reisden iets meer dan gemiddeld in de spits, wat van invloed kan zijn op de uit komst. De NS zeggen in een reactie dat de cijfers van de Consu mentenbond overeenkomen met de eigen meting, maar te kenen daarbij aan dat oktober 1996 een 'extreem slechte' maand was. „We hadden toen veel calamiteiten: onweer, aan rijdingen en dergelijke. Daar naast zijn er altijd de werk zaamheden die vertraging ople veren", aldus een NS-woord- voerder. In het afgelopen kwartaal presteerde het spoorbedrijf naar eigen zeggen heel wat beter: toen reed slechts tussen de der tien en vijftien procent van de treinen niet vertraging. De in terne NS-norm is dertien pro cent. Vorig jaar werd die vaak bij lange na niet gehaald. Op termijn gaat de norm naar tien procent den haag anp Het onderzoek is gehouden in oktober vorig jaar. Toen kwam 25,8 procent van de treinen te laat op het station. In oktober 1995 was dat nog 29,3 procent. „Als een kwart van de treinen te laat is, is dat nog steeds veel te veel", aldus een woordvoerder. Wat wel een redelijk percentage zou zijn, weet de bond niet. „Wij zijn pas tevreden als de vertragingen substantieel afne men. Er zijn de afgelopen jaren veel verbeteringen aan de spoorbaan gerealiseerd, maaf die hebben nog niet geleid tot minder vertragingen. Hij voegt eraan toe dat reizi gers zich niet alleen boos ma ken over het niet op tijd rijden, maar ook over het gebrek aah informatie. De NS vertellen nog steeds niet altijd wat de beste alternatieven zijn voor een ver traagde dienst. Wel constateren de onderzoekers een lichte ver betering op dit punt. Alleen vertragingen van drie minuten of meer zijn meege teld. Grote vertragingen van meer dan een kwartier komen bij 1,7 procent van de treinen voor. Bijna zestien procent van de treinen was tussen de drie en vijf minuten te laat. De meeste vertragingen ko men voor in de ochtendspits: leeuwarden anp Door vijftigduizend gulden be schikbaar te stellen, lijkt het mi nisterie van economische zaken het voortbestaan van de werk klomp in Nederland te hebben veiliggesteld. Het geld is be stemd voor een onderzoek naar de veiligheid van het schoeisel, dat zal worden uitgevoerd door TNO in Waalwijk. Arbodiensten ontraden de klomp sinds vorig jaar als werk schoen, omdat het schoeisel niet is getoetst aan de Europese Woordvoerders van WD, CDA en D66 relativeerden giste ren de 'te opgewekte toonzet ting' van Ritzen. Zij waarschuw den er voor dat een student wel eens moeilijk elders aan de slag zou kunnen komen na langere tijd bij één bedrijf te hebben ge werkt. Ook vonden zij dat be drijven niet mogen uitmaken wat hbo-ers in hun opleiding le ren. Dat gevaar achtte WD-er M. de Vries zeker aanwezig, want 'wie betaalt, bepaalt'. Ritzen was het niet eens met de kritiek. De praktijk wijst vol gens hem uit dat 'iedereen erg enthousiast' is over de duale opleidingen in het hbo. Het is - echter niet de bedoeling de op leiding te versmallen tot een scholing die alleen maar aan sluit op de wensen van het be drijfsleven, zo zei hij. Museum in Overloon wil met randgroepjongeren naar concentratiekamp overloon hugo van hamersveld Het Oorlogs- en Verzetsmuseum in het Noord-Limburgse Overloon heeft ver gevorderde plannen om in september met vijfenveertig 'randgroepjongeren' uit Nijmegen en Eindhoven een reisje naar concentratiekampen te maken. Zo wil het museum de jongeren confronte ren met de gevolgen van racisme. Als het initiatief een succes wordt, wil het museum elk jaar zo'n reis organiseren. De reis is bedoeld voor jongeren tus sen de zestien en negentien jaar, die niet of nauwelijks meer naar school gaan. „Via school krijgen jongeren veel te horen over de Tweede Wereldoorlog. Die komen dus ook naar ons museum. Jongeren die niet meer naar school gaan, zien we hier nooit," zegt M. de Jong, hoofd van de educatieve dienst van het Overloonse museum. „Toch willen we ook die jongeren graag berei ken. Wat ze over de de Tweede Wereld oorlog en het racisme te horen krijgen, pikken meestal van de straat op. Ze zijn daardoor meer vatbaar voor de ideeën van uiterst rechtse clupjes. Hun beeld van de Tweede Wereldoorlog is boven dien hoofdzakelijk afkomstig van spec taculaire oorlogsfilms op de televisie. Dat beeld willen we aanvullen." Het museum wil de jongeren op an dere gedachten brengen door hen de gevolgen van de fascistische ideologie te laten zien. De Jong: „Het programma is nog niet helemaal rond. We willen naar Tsjechië om Theresienstadt en de joodse wijk in Praag te bezoeken. Daar na gaan we naar Krakau en vervolgens naar Auschwitz. In Krakau willen we de jongeren in contact brengen met Poolse leeftijdsgenoten. Er staat ook een be zoek aan een joods cabaret op het pro gramma. Op de terugweg bezoeken we nog de tentoonstelling 'Die Topograp- hie des Terrors' in het voormalige SS- hoofdkwartier in Berlijn." De jongeren hoeven de reis, die in to taal ongeveer 40.000 gulden gaat kos ten, zelf niet te betalen. De gemeenten Nijmegen en Eindhoven betalen de helft van de kosten. Voor de andere helft verwacht het museum financiële ondersteuning van het ministerie van volksgezondheid, welzijn en cultuur en van afdeling jeugdvoorlichting van het Nationaal 4 en 5 Mei Comité. Het Na tionaal Comité tegen Racisme heeft de subsidieaanvraag van het museum in middels afgewezen; volgens De Jong omdat het vindt dat dit soort projecten niet tot de taken van het comité be hoort. Als de gevraagde instanties niet over de brug komen, wil het museum zelf een deel van de kosten dragen. „Er is ons veel aan gelegen om dit project door te laten gaan," aldus De Jong. Eind juni moet de subsidiëring rond zijn. Dan worden via het welzijnswerk In Nijmegen en Eindhoven ook de jonge ren benaderd die gevraagd worden met de reis mee te gaan. De Jong is niet bang dat het uitstapje door de jongeren opgevat wordt als eetl gratis plezierreisje: „Het ligt nogal voör de hand te verwachten dat ze door hun bezoeken aan als Auschwitz en The resienstadt diep onder de indruk zullen raken. Bovendien willen we dat deelne mers een logboek van de reis maken." normen. Als gevolg van het ar- bo-advies kelderde de omzet van de klompenindustrie in Ne derland. Dat leidde tot grote on rust bij de klompenmakers. „Wij zijn heel opgelucht dat het onderzoek er toch komt. We hebben de afgelopen maanden onze verkoop zien dalen", zegt M. Wiersema Van klompenma kerij Scherjon uit Noardburgum (Fr). Samen met zijn collega- klompenmdkers begon Scher- jon in januari van dit jaar de fondswerving Voor het TNO-on- défzoek. ZETLAND ANP Gelovigen in het Oost-Bra bantse dorp Zeeland houden vanavond een gebedswake tij dens een optreden van de om streden porno-rockband Rock- bitch. De christenen zullen in dé kérk van de parochie heilige Jflcobus de Meérdere voor de bezoekers van het concert bid den, terwijl het optreden in het 'uitgaanscentrum pal tegen over de kerk plaatsheeft. De Engelse band combineert rock-muziek met seks. Zo mo ge fi bezoekers die een gouden condoom opvangen, zich en kele minuten achter het podi um verpozen met een van de vröuweujke bandleden.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5