WRR: Scholing sleutel voor groei van banen iekenhuisdief berooft itiënten in hele land dustriebond FNV wil leer ruimte voor individu "Een droomhuis gezien? Maar kan ik het betalen?" Binnenland Volendamse Maria huilde mensenbloed Open deurtje zorgt voor ravage Media Plaza serieuze oprit voor elektronische snelweg Karei Vpostuum probleem voor Kok 'PTT tapt concurrent Versatel af Machtsstrijd Rotterdam testcase voor andere korpsen [haag Onderkoning van Nederland, zo luidt de bijnaam van vice-voorzitter van de Raad van State, het hoogste adviesor- i| m van de Nederlandse regering. CHU'er Scholten droeg de ti- ■j: zeventien jaar, maar gisteren kwam voor hem het moment j lafscheid. Lovende woorden (uiteraard) van zijn voorzitter, lingin Beatrix, en verder was iedere belangrijke politieke be- urder aanwezig. Onder hen de opvolger van Scholten, de dA'er Tjeenk Willink, die tot voor kort voorzitter van de Eerste I ner was. foto gpd maurice nel wan roen licht voor AKZO-CAO De leden van de industriebonden van FNV en CNV nen in meerderheid in met het akkoord over korter werken ZO-Nobel. Vorige week wezen de leden van de vakbond Jirhoger personeel (VHP) de overeenkomst af. Bijna zeventig leent van de FNV-leden kon zich vinden in het akkoord. De middelde werkweek gaat terug naar 36 uur, maar werknemers tonen ook kiezen voor een extra loonsverhoging van 3,2 pro- [eer informatie over 06-nummers [haag Aanbieders van telefonische informatiediensten (de 0- en 0900-nummers die op termijn de 06-nummers gaan vangen) moeten op hun tellen gaan passen. Zo moet bij elke lame duidelijk het tarief worden vermeld. En een informatie- nst die adverteert met geactualiseerde informatie, zal dit ook eten doen, is een andere regel die per 1 juli in gaat. Wie thten heeft, kan zich wenden tot de Reclame Code Commis- J, on het stelen en het zwer- niet laten, de 21-jarige ivkoper die ziekenhuizen it hele land afstroopte op I naar geld en goederen. De e'h ndelijke oogst voor de Zut- ise rechtbank gistermiddag: :is van tien maanden cel. |lf jongeman is een geestelijk n| afde knaap, maar psy- !n, h snel in de war als hij niet ijd de juiste medicijnen in(Drie jaar zwierf hij door ,j0 iele land. Hij 'vergat' zijn j V( icijnen en vertoonde her en fiejtulk vreemdsoortig gedrag met de regelmaat van de werd opgenomen in (psy- rv-rische) ziekenhuizen. Om- lij al die tijd onverzekerd isl wg a ïdustriebond FNV zal het inde CAO-seizoen tussen rie en vier procent meer eisen. Bovenop koop- itbehoud wil de bond zo kleine echte loonverbete- realiseren voor de achter- r zo heeft CAO-coördinator LorWildt gisteren gezegd in :ht tijdens het driejaarlijkse ires van de bond. onmatiging blijft het devies it het goed is voor de werk- enheid, maar het congres wel minimaal koop- itbehoud. Het congres fde even het bestuur te ver ren om de komende jaren eisen te gaan stellen die maal één procent boven de tijging liggen. Als argu- atie wezen de deelnemers )ij steevast naar de optiere- in gen voor managers. Vak- edpoorzitter Krul noemde zijn openingstoespraak I en en snaaien' door de top w het bedrijfsleven. Dit zet fk« Rabobank en belletje en u weet het. Want via de Rabobank 'eI! Ted «ypotheeklijn weet u snel tot welk bedrag u een gj fpotheek kunt krijgen. 24 uur per dag! U ziet het: net de telefoon kunt u ALTIJD de Rabobank in! De Rabobank Hypotheeklijn: 0900 - 9279 (20 ct/min). Raad wil meer bemoeienis overheid met arbeidsmarkt den haag anp Scholing, daar draait het om. Iedere arbeidsgeschikte uit keringsontvanger moet het recht krijgen op scholing en begeleiding naar werk. De overheid zelf moet meer Melkertbanen scheppen plus extra banen in het onder wijs en de zorg. Werkgevers moeten structurele loonkos tensubsidies krijgen voor werknemers die anders niet aan de bak kunnen komen. Naarmate meer vijftigers op houden met werken, komt het draagvlak voor het stelsel van sociale zekerheid in gevaar. Een eerste mogelijkheid om de participatie op peil te hou den is het verlagen van de uit keringen, inclusief de AOW. De WRR sluit deze mogelijkheid niet uit, maar vindt dat Neder land nog voldoende speelruim te heeft om andere wegen in te slaan. De Raad ziet meer in een combinatie van intensieve indi viduele begeleiding (scholing, begeleiding, bemiddeling) loon- Dat is de kern van een advies van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) over de sociale zekerheid in de komene jaren. Volgens de we tenschappers kan Nederland na vijftien jaar loonmatiging en in grepen in de sociale zekerheid niet op zijn lauweren gaan rus ten. Ongeschoolden en langdu rig werklozen profiteren nog nauwelijks van de groei van de werkgelegenheid. Bovendien veroudert de beroepsbevolking. kostensubsidies en de creatie van eenvoudige banen in de collectieve sector. Zo kunnen ook laaggeschoolden aan de slag. Ook het ouderenbeleid moet op de schop. De overheid en de sociale partners zullen afspra ken moeten maken over perma nente scholing, zodat werkne mers langer meekunnen. Voor zover dat niet helemaal lukt moeten ouderen overgeplaatst kunnen worden naar een lichte re baan, al dan niet met een loonkostensubsidie. De WWR erkent dat deze be nadering niet van de ene op de andere dag tot stand kan ko men. Zo moeten uitvoerders in de sociale zekerheid zich gaan richten op individueel maat werk. Dat kan alleen als de be geleider over voldoende midde len kan beschikken op het ge bied van bemiddeling, scholing, loonkostensubsidies en aanvul lende banen in de collectieve sector. Deze aanpak vereist onder meer een flexibere inzet van premiegelden dan nu mogelijk is. Ook moet sprake zijn van verplichtingen over en weer tus sen begeleiders, cliënten en werkgevers. De WRR pleit zelfs voor bindende contracten met sancties voor partijen die zich niet aan de afspraken houden. Een verlaging van het mini mumloon is voor de WRR mo menteel niet aan de orde. Wel moeten kansarme groepen tij delijk of structureel onder het minimumloon kunnen werken. Door dit te combineren met een toeslag die de werkgever uit keert, hoeft de werknemer niet naar de sociale dienst voor een aanvullende uitkering. 'Italiaanse TV-ploeg was al op weg' volendam gpd De 'tranen' op het Mariabeeld in het Boelenspark in Volen- dam zijn van menselijk bloed. Eenvoudig politieonderzoek heeft dat uitgewezen. De veel besproken tranen zijn inmid dels even plotseling verdwe nen als ze afgelopen maandag waren verschenen. Hille Kok. de vrouw die de Mariakapel in het Boelenspark heeft op gericht, weet echter zeker dat dit keer geen sprake is van een wonder. De tranen zijn weggepoetst. Met een dui- zend-dingen-doekje. Een on bekende vrouw is gisteravond over het hek rond het beeld geklommen en heeft de opge droogde bloedsporen wegge wassen. Hille Kok heeft zwaar aan geslagen aangifte gedaan bij de politie. Ze ervaart de on verwachte uiting van de be kende Volendamse proper heid als een klap in haar ge zicht. „Op dit moment is een cameraploeg uit Italië onder weg om te komen filmen. En er zou morgen een Benedic- tijnse monnik komen om een monster te nemen van de tra nen." Hille Kok werd gisteravond ingelicht door een jongen die de vrouw over het hek had zien klimmen en vervolgens Maria's gezicht had zien poetsen, terwijl haar twee kinderen bij het hek toeke ken. Hille Kok: „Dit doet pijn. Maar ik hoop nu op een twee de teken van Maria. Dat zal het bewijs zijn dat ze echt heeft gehuild". De politie vermoedt dat het bloed tijdens de Luilakviering in de ogen van de Madonna is terechtgekomen. Met Luilak is in Volendam nogal fors ge vochten. was, hebben de ziekenhuizen dat geld echter nooit gezien. De man stalintussen portemon nees van patiënten, toiletartike len, kledingstukken, ondergoed, scheermesjes en bankpasjes. Op 10 februari hield de politie de 'ziekenhuisdief eindelijk aan. „Achteraf heb ik er spijt van dat ik spullen stal van men sen die het al zo moeilijk met zichzelf hebben. Maar ja, toen had ik niets om van te leven en dan moet je wel", zei hij gister middag voor de rechtbank. Na zijn vrijlating heeft hij een ka mer in een sociaal pension. „Dan heb ik weer regelmaat, dan heb ik weer inkomsten en dan gaat het dus niet meer fout", zei de man. Jaarbeurs wil ondernemer interesseren voor Internet harungenEen enorme ravage bij de aanleg- kort naar rechts had gestuurd om een tegenlig- een flinke zwieper. De bus schoot de dijk op steigers van de veerdienst Harlingen-Terschel- ger te ontwijken. Toen hij naar links wilde cor- die het parkeerterrein omringt en werd letter- ling was vannacht het gevolg van een niet rigeren, schoot een zijdeurtje open waar hij lijk gelanceerd. De schade bedraagt zeker een goed gesloten deurtje in een bus. Het ongeval met een arm tegen leunde. De chauffeur ver- half miljoen gulden. deed zich voor n^dat de 45-jarige buschauffeur loor zijn evenwicht en de stuurcorrectie werd foto gpdwietzelandman utrecht frank buurman Een mooi decor voor een nieu we Star-Trekserie, zo omschreef minister Wijers van economi sche zaken gistermiddag het spinternieuwe Media Plaza, het demonstratiecentrum voor de elektronische snelweg in de Jaarbeurs Utrecht. Maar volgens de minister is Media Plaza nog veel meer dan dat: „Media Pla za gaat geschiedenis schrijven over de elektronische snelweg. Er zijn azijnplassers die zeggen dat er in Nederland niets ge beurt op dit gebied, maar ik weet dat er miljarden worden geïnvesteerd in de elektronische snelweg". Media Plaza, een elegante constructie van staal, glas en neon die in de Marijkehal is 'opgehangen', zal slechts drie jaar bestaan. Gedurende die tijd zullen 100.000 zakelijke bezoe kers wegwijs worden gemaakt op Internet en alles wat ermee samenhangt. Het centrum is tot 2000 al voor zeventig procent volgeboekt, ondanks het pittige prijskaartje: omstreeks tiendui zend gulden voor een ochtend, middag of avond. „Nederland zou als vooraan staande handelsnatie voorop moeten lopen als het gaat om de elektronische snelweg", al dus bestuursvoorzitter Vervest van de stichting Media Plaza. Het bedrijfsleven heeft er blij kens onderzoek nog niet al te veel vertrouwen in. Iets meer dan de helft van de ondervraag de managers denkt dat Internet het bedrijf niet veel te bieden heeft, slechts een op de vijf di recteuren gelooft er wel in. Wel valt op dat het midden- en kleinbedrijf aanzienlijk slag vaardiger opereert op Internet dan de grote bedrijven. „Het is aan de jonge, innovatieve on dernemers om de economie te moderniseren", vindt Wijers. Vandaar dat het ministerie in het najaar een prijs van 100.000 gulden zal uitreiken aan de meest innovatieve ondernemer, genoemd naar het onlangs overleden WD-Kamerlid Broos van Erp. Bij een bijeenkomst over de elektronische snelweg kon na tuurlijk Internet-goeroe Mauri ce de Hond niet ontbreken en die kwam gisteren dan ook in beeld via een directe videover binding met Amsterdam. Met lovende woorden: „Ik was even bang dat Media Plaza een soort Evoluon zou worden. Mensen gaan zich daar even aan de toe komst vergapen en dat was het dan. Maar deze toekomst is er nu. We moeten er vandaag al bij zijn. Gelukkig voldoet Media Plaza aan die eis". volgens hem het beleid van loonmatiging onder druk. Onder de noemer 'Samen meer kansen' wil de Industrie bond meer collectieve afspra ken maken die werknemers meer individuele keuzen bie den. Er moet bijvoorbeeld meer ruimte komen om mensen loonsverhogingen te geven als zij zich door studie verder heb ben bekwaamd. Ook werkne mers die breed inzetbaar zijn, hebben volgens het congres recht op hoger loon. De bond wil echter eerst de gemiddelde werkweek terugbrengen naar 36 uur. Met investeringscontracten en afspraken over permanente scholing wil de bond de ar beidsmarktpositie van werkne mers versterken. Dat moet voorkomen dat werknemers naarmate ze ouder worden aan de kant komen te staan. Ook de verdere ombouw van collectie ve VUT-regelingen tot individu ele rechten op vervroegd pen sioen kreeg steun. Premier overlegt met SGP, GPV en RPF den haag koos van wees Karei de Vijfde mag dan al meer dan vier eeu wen dood zijn, de acties van deze Spaanse mo narch tegen alles wat niet katholiek was vermag enkele Nederlandse parlementariërs nog steeds tot grote opwinding te brengen. Zozeer zelfs dat premier Kok de fractieleiders van SGP, GPV en RPF naar het Torentje noodde om te verne men of een bezoek van Koningin Beatrix aan de herdenking van Kareis vijfhonderdste geboorte dag op problemen zou stuiten. Die viering staat in het jaar 2000 gepland in Spanje. Karei gold als een van de symbolen van de hardvochtige en bloeddorstige Inquisitie, die aan talloze niet-katholieken het leven kostte. En omdat hij van 1506 tot 1555 ook nog vorst van de Nederlanden was, liet zijn bewind zich ook hier onder aanhangers van de Reformatie hard voelen. Aan de andere kant was hij ook niet wars van het sluiten van compromissen, zolang maar erkend werd dat hij de baas was. Maar het bewind van de als humorloos en lelijk omschreven zoon van Johanna de Waanzinnige en Filips de Schone, kende hier opvallend wei nig enthousiaste aanhangers. Wat precies is besproken in het Torentje van Kok blijft onbekend. RPF-fractieleider Van Dij- ke zegt geen enkele behoefte te hebben uit de school te klappen. Wel erkent hij dat het initia tief uitging van de premier. Of de koningin, zelf protestant, door mogelijke bezwaren van de kleine christelijke fracties afziet van een bezoek aan de viering is dus niet duidelijk. Ze heeft nog drie jaar om er over na te denken. Goedkoop-bellenbedrijf stapt boos naar Brussel amsterdam gpd PTT Telecom tapt het telefoon verkeer af van.nieuwkomer Ver satel, een bedrijf dat goedkope gesprekken naar het buitenland verkoopt. De PTT misbruikt de informatie om klanten terug te winnen die zijn overgestapt naar de concurrent, stelt jurist Van der Heijden van Versatel. De Amsterdamse onderneming heeft een klacht tegen PTT Tele com ingediend bij de Europese Commissie in Brussel. Versatel zegt over een groot aantal be wijzen te beschikken en ver wacht daarom de zaak in Brus sel binnenkort te winnen. Het bedrijf beweert dat PTT Telecom systematisch 'afluis tert' welke klanten van Versatel aan het bellen zijn. Computers slaan het telefoonverkeer op in een gigantische database met de naam KADO, een vergaarbak van gedetailleerde informatie over het belgedrag van klanten. Marketingmensen van PTT Te lecom staan vervolgens door gaans binnen drie dagen op de stoep bij de klanten van Versa tel. Doel is klanten met stunt aanbiedingen te laten terugke ren naar PTT Telecom. Volgens Van der Heijden wordt daarbij geen middel ge schuwd. „Er zijn bijvoorbeeld ruswijk ron meershoek Wie dezer dagen probeert andere korpschefs te bewegen tot inhoudelijk commentaar op de penibele situatie waarin hun collega Brinkman van de politie Rotterdam-Rijnmond verkeert, vangt bot. „Het is een ongeschreven re gel dat ze zich in dit soort gevallen ont houden van commentaar", legt de woordvoerster van de Raad van Hoofd commissarissen uit. Achter de schermen heet het dat Brinkman in zijn conflict met de onder nemingsraad veel steun geniet van zijn collega's. Van die steun is de Amster damse advocaat Albers vorige week niets gebleken. De korpschefs wilden van de spécialist Albers wel eens horen hoe dat in de politiepraktijk moet met de ondernemingsraden. Die zijn bij de politie net als bij andere overheidssec toren immers een relatief jong ver schijnsel. Pas onlangs - op 5 mei - kwam et een einde aan een overgangsperiode van twee jaar waarbinnen de zogenoemde dienstcommissies de fakkel van de me dezeggenschap moesten overdragen aan de nieuw gekozen ondernemings raden. Die operatie is inmiddels bij alle 25 regionale korpsen en het landelijke korps voltooid. De advocaat zelf constateerde dat het gezelschap er een gezonde visie op na hield: „Wat van hun kant naar voren kwam, was dat het oneindig veel beter is om te proberen in de organisatie draagvlak te krijgen voor je beslissingen door ruimhartig te overleggen met je ondernemingsraad. Dat betekent dat je niet zozeer bij voorbaat het overleg moet vastpinnen op de bevoegdheden van de raad". Wat er bij het Rotterdamse korps is gebeurd, gaat volgens hem „een stap verder. Daar is de inhoud van de be sluitvorming aanleiding om de wijze van leiding geven van Brinkman en de chemie tussen hem en het personeel ter discussie te stellen. Dat heeft veel weg van een ordinaire machtsstrijd". Albers constateert met de burge meesters Jansen en Broekhuis, die op verzoek van korpsbeheerder Peper ad viseerden over het conflict, dat de be voegdheden die de OR van het korps Rotterdam-Rijnmond zich aanmeet, de Wet op de ondernemingsraden ver te boven gaan: de OR heeft geen vetorecht over benoemingen en de reorganisaties, zoals Brinkman die kennelijk wil door voeren. Mogelijk heeft- Brinkman's voorgan ger Hessing zo'n medebeslissingsrecht mondeling toegezegd of het stilzwij gend gelaten bij de oude situatie, toen de inspraak van het personeel nog liep via de dienstcommissie, oppert Albers. De oude dienstcommissies hadden meer inspraak bij reorganisaties dan de ondernemingsraden formeel hebben. „Misschien had Hessing goede ervarin gen met de vorige situatie. Of wellicht wilde hij geen ruzie. De organisatie graad bij de politie ligt op zo'n 90 pro cent. Dat is een belangrijke machtsfac tor", aldus Albers. Voorzover hij weet is Rotterdam vooralsnog een uniek geval. „Wel hoor ik dat hier en daar wordt getwist over de grenzen van de bevoegdheden van de ondernemingsraden. Bij de politie en de overheid heerst ook een heel an dere cultuur dan in het bedrijfsleven. Men is gewend over van alles mee te praten. Is het niet in de ondernemings raad, dan is het wel via de vakbonden". Albers meent dat het Rotterdamse conflict in zekere zin een testcase kan zijn voor ondernemingsraden bij ande re korpsen. „Volgens de wet kunnen ondernemingsraden geen directe in vloed uitoefenen op de taken en het be leid van die organen en op de uitvoe ring daarvan. Dus eigenlijk over alles niet, behalve over personele gevolgen. Dat brengt potentiële botsingen met zich mee omdat de OR zegt: dat is niks. In die zin kan Rotterdam van invloed zijn op de vraag of de bevoegdheden van de ondernemingsraden bij de poli tiekorpsen en andere overheidsorganen wel voldoende zijn." Hoe het in Rotterdam afloopt, is ook voor Albers nog de vraag. „Juridisch ge zien doen Peper en Dijkstal het goed. Een ondernemingsraad kan een korpschef niet wegsturen. Maar als de ondernemingsraad zich tegen Brink man blijft verzetten, dan zullen Peper en Dijkstal er vermoedelijk aan moeten geloven. Een bestuurder die voortdu rend ruzie heeft met zijn personeel is moeilijk te handhaven. Ook al heeft hij gelijk. Zo kan in het in een huwelijk ook gaan. Gelijk hebben en toch moeten ac cepteren dat het op een echtscheiding uitdraait". gratis bedrijfscentrales aange boden om onze klanten over de streep te trekken. Hiermee maakt PTT Telecom misbruik van haar honderd jaar oude monopoliepositie. De winsten die met gemeenschapsgeld op 'spraaktelefonie zijn gemaakt, worden nu gebruikt om ons uit de markt te prijzen." PTT Telecom zegt niet te wil len reageren zolang de klacht bij de Europese Commissie ligt. Volgens een woordvoerder is in middels een verweerschrift op gesteld. Ook het ministerie van verkeer en waterstaat geeft geen commentaar. Allerlaatste kans voor USZO den haag gpd Het USZO. de instantie die de wachtgelduitkeringen aan on derwijspersoneel uitkeert, krijgt een 'aller-aller-laatste waar schuwing' van minister Ritzen van onderwijs. Als binnen een half jaar niet veel minder fouten worden gemaakt bij de uitkerin gen aan ontslagen onderwijs personeel, stapt de minister naar een organisatie die het be ter kan. Ritzen gaf gisteren de Kamer tekst en uitleg over zijn mede deling afgelopen zaterdag dat hij het contract met de Uitvoe ringsorganisatie Sociale Zeker heid Overheid en onderwijs (USZO) wil opzeggen. Drie da gen daarvoor had hij de Kamer nog laten weten voldoende ver beteringen te zien om met de USZO verder te gaan. Ritzen geeft de USZO op aan dringen van de Kamer nog een kans, maar gaat wel alvast op zoek naar een ander bedrijf om de uitkeringen te regelen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3