Uver Schalke rijkelijk beloond Sunderland tast diep in de buidel voor Zoetebier Tonkov regisseert en domineert loordwijk bekert gen AFC of ACV Sport Sampras haakt af in Düsseldorf Schalken bij laatste acht opspelers iele» voor irte cursus Lewis: 'Dopingprobleem genegeerd' wee punten gelijkspel uitwedstrijd' JNDERDAG 22 MEI 1997 chef willem spierdijk. 071 -5356464, plv -chef rob onderwater, 071 -5356463 "])eep Blue mogelijk naar Groningen jsKQUAls het aan voorzitter Kirsan Ilioemzjinov van de we- Jeldschaakbond FIDE ligt, doet de supercomputer Deep Blue 0ki: ind dit jaar mee aan de voorronde voor de wereldtitelstrijd in - jroningen. Hij heeft dat plan geuit in een vraaggesprek met de ussische krant Sport Express. Deep Blue baarde eerder deze naand opzien door Gari Kasparov in een historische strijd tus- en mens en machine met 3,5 - 2,5 punten te verslaan. Een an- |ere Rus, Anatoli Karpov, is titelhouder volgens de FIDE. De veekampen in Groningen zijn van 16 december tot en met 8 ja- uari. De volgende fase is in Lausanne of in Elista, hoofdstad ■st an de republiek Kamoekië, waarvan Ilioemzjinov president is. ikah loopt in Kerkrade tegen Maase jkrade* De organisatoren ven het internationale atletiekgala iKerkrade zijn erin geslaagd de Marokkaan Khalid Skah aan te ekken. De olympische kampioen van 1992 op de 10.000 meter an Barcelona is morgenavond één van de tegenstanders van eidenaar Kamiel Maase op de 5000 meter, waarmee het pro- lamma in stadion Kaalheide wordt afgesloten. Ook de Keny- anse tweevoudig oud-wereldkampioen Ismael Kirui (1993 en 1995) doet mee op deze afstand. s teilduo Smolders/Groth begint goed fDEMBLiKHet duo Bob Smolders/ Karsten Groth heeft een Uit ende start gemaakt bij de Spa Regatta. In Medemblik bezetten (St ezeilers uit Leiderdorp en Leiden na de eerste dag de vijfde j laats in de 49er-klasse. Carolijn Brouwer trof het gisteren min- er. De Leidse wereldkampioene viel door een aantal slechte arts terug naar de zevende plaats in het algemeen klassement. lasketbalsters openen met zege inchal De vrouwenbasketbalploeg heeft de EK-kwalificaties oil Funchal op Madeira geopend met een overwinning. Zwitser- ni jid was gisteravond kansloos, 96-56. Topscorer was Carla Maas mlandskampioen Lieshout met 19 punten. Oranje speelt op m adeira een halve competitie met Portugal, Zwitserland, Kroa- Israël en Ierland. De eerste twee kwalificeren zich voor de live finales van het EK in 1999. Naast Maas eindigden ook Ma- JÏ tLutterman (13), Ellis van der Kooi (13), Daphne Berends (12) 1 j iSonia Raaijmakers (10) in de dubbele cijfers. Vandaag speelt ederland tegen Kroatië. Huub Stevens aan de basis van eerste internationale hoofdprijs Lisse of Noordwijk gaat op oek bij AFC in de eerste ron- ■l tan de Amstel Cup. Dat wees loting uit, die de Amster- zondaghoofdklasser lelde aan de kampioen van derde periode uit de hoofd- ise A bij de zaterdagama- De periodekampioenen de hoofdklassen amateur- tbal spelen voor een plaats tweede ronde, die met Q [clubs volgens een poulesys- in ii in augustus wordt afge- !P- Lisse eindigde in de derde g iode het hoogst, maar draagt periodetitel over op Noord als het zaterdag ten koste Scheveningen kampioen wordt. De kampioenen van de hoofdklassen en de winnaars van de negen districtsbekers kwalificeren zich namelijk auto matisch voor de tweede ronde. Mocht Scheveningen de titel grijpen, dan moet Noordwijk op bezoek bij ACV uit Assen. Resultaat van cje loting: Zaterdag 31 mei: Achilles Veen-Capel le 115.00), Zwart Wit'28-Quick'20 (18.00), Urk-winnaar derde periode hoofdklasse B zondag (18.00), AFC- winnaar derde periode hoofdklasse zaterdag FC Lisse of Noordwij] (18.00), ACV-winnaar eerste periode hoofdklasse A zaterdag Schevenin gen of Noordwijk (15.00). Zojid,ag)il juni: Sportclub Feyenoord- Panningcn j( J 4.00)winnaar tweede per-ibd'e troQfdWasseB TSC of WSC De Treffers (14.30). Vrijgeloot: Hollandia en Drachtster Het verkeer op de stoffige Autobahnen in het Ruhrge- bied raast ook vandaag door. Maar Gelsenkirchen ligt voor één dag volledig plat. Daar is tot in de vroe ge ochtend gefeest. Tot vanavond toe. Als eerbe toon aan Schalke 04 dat het schier onmogelijke presteerde en de pot naar de pot haalde, de UEFA Cup naar de Kohlenpott. Via strafschoppen, maar wat doet het er toe. milaan/enschede gpd De mannen van trainer Huub Stevens hielden Inter gister avond in het volgepakte Gi useppe Meazza-stadion af van een derde UEFA Cup, die de club eerder won in 1991 en 1994 en ook nu voor zichzelf had gereserveerd. Voor Schalke was het de eerste internationale hoofdprijs in de historie van de club. Het ongeloof straalde van de gezichten toen Mare Wil mots, in navolging van Ander- brügge, Thon en Max, wel raak schoot, terwijl Zamorano en Winter vanaf elf meter faalden. Hij wil er zelfs niets van we ten, maar het succes van Schal ke is het succes van Huub Ste vens. Hij heeft de kwaliteitsar me ploeg zelfvertrouwen gege ven en, zo bleek al bij Roda JC, hij verstaat als geen ander de kunst om een team te motive ren. 'Met concentratie en werk lust', houdt hij de spelers keer op keer voor, 'is veel te berei ken'. In de dubbele finale tegen Inter straalde de ploeg een enorme vechtlust uit en was de bereidheid om voor elkaar door het vuur te gaan oneindig groot. Het symbool van Duitse on verzettelijkheid was Yves Eigen- rauch, niet per toeval één van de populairste spelers in Gel senkirchen. Hij volgde de Fransman Djorkaeff als een schaduw en haalde de geniali teit uit de Italiaanse ploeg met Duitse koelbloedigheid: hard en zakelijk. Oud-international Olaf Thon en de Tsjech Nemec vormen het hart van Schalke, zij worden omringd door harde werkersT voor wie niets te veel is. Daar aan dankte de Bundesligaclub het dat het eerder in het Park- WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊKÊBÊÊÊÊÊÊÊÊtÊÊÊÊÊÊÊÊMÊÊÊÊÊM Aron Winter kan wel door de grond zakken nadat hij een strafschop heeft gemist voor Inter. Schalke 04 pakte even later de UEFA Cup. foto ap stadion (1-0, doelpunt Wilmots) en nu in Milaan fier overeind bleef. Als opvolger van Bayern München is de ploeg met een hoog Nederlands gehalte (Ste vens, De Koek, Van Hoogdalem, Mulder en straks Eijkelkamp) daarmee ook volgend seizoen verzekerd van Europees voetbal. Tot zes minuten voor tijd leek er gisteravond voor 'Schalke geen vuiltje aan de lucht. De ploeg stond weliswaar flink on der druk, maar kansen kreeg In- ter nauwelijks. De Duitsers had den de UEFA Cup in de regulie re speeltijd binnen handbereik, maar in de slotminuten sloeg Stevens de schrik om het hart. Ineens scoorden de Italianen toch. Via Zamorano, die tot dan nauwelijks in het stuk was voor gekomen. Ince kopte een verre ingooi door, de Chileense inter national kroop voor De Koek en doelman Lehmann stond als versteend op de doellijn. Weg was de voorsprong, twee weken geleden in het Parkstadion ver kregen door het zondagsschot van Wilmots. Schalke voelde op slag de pijn en de vermoeidheid, maar kreeg hulp vanuit onverwachte hoek, van scheidsrechter Aran- da, die tien keer de gele kaart trok. De Spanjaard slingerde Fresi in de slotminuut voor de tweede keer op de bon, waar door Inter tot grote woede van de vertrekkende trainer Roy Hodgson (naar Blackburn Ro vers) de verlenging in moest met tien man. Het was voor Schalke niet eens een voordeel. Het gevecht van man tegen man, de ijver en bezetenheid waarmee de Duit sers anderhalf uur lang de strijd waren aangegaan, had zijn tol geëist. Het gros van de ploeg strompelde over het veld, Schal ke beet op zijn tanden en had het geluk mee. Eerst bij een strafschoprijpe overtreding van De Koek op Ganz, vervolgens bij een boogbal tegen de lat van In ters topscorer. Inter was de betere ploeg. Het was alleen een elftal zonder gif, op Paul Ince na. De Engelsman begreep hoe je Duitsers op de knieën kunt krijgen. 'We heb ben hier alleen een kans als we scoren', smoorde Stevens voor af de euforie in Gelsenkirchen. De kans daarop kreeg Wilmots al in de openingsminuten, op aangeven van Nemec. Maar al leen voor doelman Pagliuca raakte hij de bal niet vol. Na een kwartier pakte Inter het initia tief en kreeg het kleine kansen via Ganz en Djorkaeff. Daar stonden twee snoeiharde scho ten van Btiskens tegenover. Als Inter dezelfde ijver en be zetenheid aan de dag had ge legd als Schalke, zou het niet eens tot een verlenging zijn ge komen. Maar net als eerder in Gelsenkirchen manifesteerde Inter zich niet als een team, maar als individualisten die hun kwaliteiten niet in dienst stellen van het elftal. Daarom kreeg de ploeg de kous op de kop en kunnen de spelers fluiten naar de premie van honderdduizend gulden de man die voorzitter Moratti had uitgeloofd. Daarom was het niet eens onterecht dat Schalke er met de cup vandoor ging. Ilver loont. Voor Huub Stevens, die in 1978 als speler van PSV al eens de UEFA Cup won, kan zijn eerste seizoen in de Bundesliga niet meer stuk. De twintig miljoen gulden die Schalke aan dit UEFA Cup-toer nooi heeft overgehouden, mag hij voor een flink deel investe ren in nieuwe spelers. Dat is geen overbodige luxe. Inter Milan: Pagliuca; Bergomi (71. Angioma), Paganin, Fresi en Pistone; Zanetti (120. Berti), Sforza (82. Winter), Djorkaeff en Ince; Zamorano en Ganz Schalke 04: Lehmann; Linke, Thon, De Koek en Büskens; Latal (111. Field), Ei- genrauch, Müllèr (97. Anderbrügge) en Nemec; Wilmots en Max düsseldorf anp Pete Sampras houdt het op het vochtige gravel van Düs seldorf voor gezien. Ook zon der de weersvoorspellende kwaliteiten waarover Goran Ivanisevic tegenwoordig be schikt, was het gisteren dui delijk dat de stortbuien en de gladde banen van de West- Duitse provinciehoofdstad Sampras' geblesseerde lin kerdijbeen geen goed zou den doen. In Monte Carlo en Rome beperkte de nummer één van de wereld zijn optreden ook al tot een ronde zodat hij zonder enige voorbereiding naar Parijs vertrekt. „Vorig jaar ging het precies zo en haalde ik op Roland Garros de halve finales", hield de Amrikaan de moed erin. Ivanisevic voelt wel pijn. Als er regen opkomt, klopt zijn middelvinger van belang. Vier weken geleden klemde hij hem thuis tussen de deur. Gelukkig betrof het niet de hand waarmee hij het racket vasthoudt. Mede daardoor kon hij deze week in Düs seldorf zijn come-back ma ken. Gisteren sleepte hij ver volgens eerst zijn minvermo gende maat Hirszon mee naar winst in de beslissende dubbel tegen Tsjechië en vloerde vervolgens Chang in drie sets. Inmiddels kan in de rode groep alleen Ivanisevic voor kómen dat Australië met de zege scheepgaat. Philippou- siss en Woodforde hadden aan de enkelspelen genoeg om na Amerika ook Tsjechië te overmeesteren. st. polten anp Sjeng Schalken heeft voor de tweede keer in dit jaar de kwartfinales van een ATP-toer- nooi bereikt. De Limburger drong in Sankt Pölten door tot de laatste acht door de overwin ning op de Slowaak Kroslak, 7-6 (4) 6-2. In de kwartfinales staat hij-tegenover de Zweed Magnus Norman. Schalken versloeg in de eerste ronde de als vierde ge plaatste Tim Henman. onofficieel steekproefje in heeft uitgewezen dat bij mialige topspelers interesse laat voor een verkorte -een cursus coach betaald voet- De KNVB onderzoekt nu Ier de haalbaarheid van het iatief, enige weken geleden directeur betaald voetbal Vogelzang gelanceerd, iet name Rijkaard en Gullit n weten belangstelling te 1 ben voor de opleiding, die recht geeft in Nederland op hoogste niveau te mogen ken. Gullit is succesvol (spe- manager van Chelsea in eland, waar geen diploma ig is. Rijkaard is sinds hij jaar geleden stopte weinig rbij de sport betrokken ge nu toe is er een speciale ius voor oud-profs, maar die rt drie jaar. Voor de nieuwe iding zouden spelers in merking komen die ten ite veertig interlands achter naam hebben, dan wel bij rdere Europa Cup-finales, of WK's betrokken waren, enlandse spelers met grote erlandse binding (Arnesen, ersson) behoren ook tot de Leeds United wil Jerrel Hasselbaink volendam anp Edwin Zoetebier vertrekt aan het einde van het seizoen bij FC Volendam. De 27-jarige doelman kwam gisteren een driejarig contract met de En gelse degradant Sunderland overeen. De Britse club betaalt 750.000 gulden voor Zoete bier, die in zijn contract een aflopende transfer som had staan. Vorig jaar kostte hij nog 1,2 mil joen gulden, volgend seizoen hadden geïnteres seerden 250.000 gulden moeten betalen. FC Volendam hield al langer rekening met het vertrek van de keeper, die aan een van zijn beste seizoenen bezig is. Onlangs trok de club Rob Hil- bers, reserve-doelman van FC Groningen en voormalige amateur-international, aan. Zoete bier, die zes keer uitkwam voor Jong-Oranje, de buteerde in 1988 voor Volendam en was sinds het seizoen '90-'91 eerste keuze. Martin Koopman wordt met ingang van het ko mend seizoen assistent-trainer van FC Gronin gen. De 40-jarige ex-profvoetballer tekende voor twe.e seizoenen. De huidige beheerder van het jeugdinternaat van Go Ahead Eagles krijgt het tweede elftal onder zijn hoede en gaat samen met Jan van Dijk de nieuwe hoofdtrainer Wim Rijs- bergen assisteren. Leeds United heeft de onderhandelingen met Jerrel Hasselbaink, voormalig speler van AZ en Telstar, over een transfer geopend. De 25-jarige aanvaller maakt dit seizoen furore bij Boavista in Portugal, waar hij met twintig doelpunten de tweede plek op de nationale topscorerslijst in neemt. De Nederlander haalde gisteren met zijn club uit Portugal de finale van het nationale be kertoernooi, door een zege met 3-2 na verlenging op Sporting Lissabon. Het tweede doelpunt van Boavista was van Hasselbaink, die met de bij naam Jimmy door het leven gaat. Het bestuur van de Schotse club Heart of Mid lothian heeft de voormalige Franse international Stephane Paille ontslagen nadat hij positief had gereageerd op een dopingcontrole. In de urine van Paille, afgenomen op 5 april na een uitwed strijd tegen Kilmarnock, werden sporen van het op amfetamine gebaseerde medicijn Dinintel, een middel om het lichaamsgewicht op peil te houden, aangetroffen. Na een onderzoek legde de tuchtcommissie van de Schotse voetbalbond de Fransman, ooit voetballer van het jaar in zijn land, een schorsing op van vier maanden, van 19 juli tot 19 november. De kwestie was aanleiding voor het bestuur van de club Paille de wacht aan te zeggen. Het is de tweede keer dat de Fransman positief reageerde. In september 1995 overkwam hem dat bij een test na een wedstrijd voor de tweede divisie van zijn toenmalige club Mulhouse tegen Niort. obleem is wel dat met na- de Coaches Betaald Voetbal 1 nog niet onverdeeld en- isiast zijn. Daarom wil de fB er ook niet bepaald een cursus van maken. ,,Kort zwaar", noemde een idvoerdër de opzet. De Rus Pavel Tonkov won de vijfde etappe van de Giro en verstevigde zijn leiderspositie. foto Af monte carlo rtr/dpa terminillo anp Pavel Tonkov blijft, de Ronde van Italië regisseren en domine ren. Gisteren deelde de Rus de concurrentie weer enkele tikken uit. Hij verkocht zijn landgenoot Evgeni Berzin zelfs een geweldi ge dreun. De titelverdediger won in Ter- minillo de eerste bergrit in de 80ste Giro d'Italia. Na een rit over 215 kilometer vanaf Arezzo versloeg de 28-jarige Oost-Euro peaan op de top van 1675 meter hoogte zijn vijf medevluchters; de Fransman Luc Leblanc en de Italianen Marco Pantani, Ivan Gotti, Michele Coppolillo en Leonardo Piepoli. Berzin, tot gisteren tweede in het klassement op één tel, arri veerde op ruim vijf minuten. Geveld dom de zogenaamde fringale, geeuwhonger, zoals hij na afloop beweerde. Ook de nummer twee van verleden jaar Enrico Zaina verloor kostbare minuten, evenals Pjotr Oegroemov, de nummer vier van de vorige editie. Tonkov boekte zijn tweede overwinning na de winst in de tijdrit van afgelopen maandag. Twaalf maanden geleden won de Rus slechts één etappe. In het algemeen klassement heeft hij 41 seconden voorsprong op Leblanc, de ploegmalcker van Gerrit de Vries bij Polti, en ruim één minuut op Gotti. ,,Het was ontzettend zwaar vandaag", steunde Tonkov. ,,Ik moest tot op de bodem gaan om hier te kunnen winnen. Maar ik heb veel aan mijn ploegmakkers van Mapei te danken. Ze waren een geweldi ge steun." De enige die zich kon meten met de Rus was Pantani. 'Elefantino' bewees dat hij bezig is een geslaagde come-back te maken aan het front na zijn on geval anderhalf jaar geleden tij dens Milaan-Turijn. In oktober 1995 botste de nummer drie van de Tour de France dat jaar frontaal op een vrachtwagen. Daarbij liep hij een1 gecompli ceerde breuk van het scheen- en kuitbeen op. Amateurs lijken niet meer te mogen winnen in de Olympia's Ronde. De Italiaanse baanploeg en de profs van Foreldorado Golff beheersen de wedstrijd volledig, Andrea Collinelli won gisteren de zesde etappe voor John Talen en Wilco Zuijder- wijk. Met zijn sprintzege breid de de olympisch kampioen ach tervolging zijn voorsprong in het algemeen klassement uit tot 22 seconden. Oud-prof Zuijderwijk pakte op de openingsdag nog wel de overwinning in de proloog. Daarna kwamen de amateurs er niet meer aan te pas. Foreldora do behaalde met Van der Wolf (twee keer), Talen en Van den Akker vier overwinningen, de Italianen twee (ploegentijdrit en Collinelli). Even leek er in de zesde rit een einde te komen aan de heerschappij. Al na 26 kilometer ontsnapten negen renners uit het peloton. In deze groep was Foreldorado Golff alleen met Lucien de Louw vertegenwoor digd. De rest bestond uit 'vrijwilligers'. Het negental had een maximale voorsprong van zes minuten. Carl Lewis heeft de Amerikaan se atletiekbond ervan beschul digd het gebruik van doping in de doofpot te stoppen. „Er be staat bij mij geen twijfel dat de bond meer weet over de vier dopinggevallen dan ze het pu bliek laat weten." Lewis reageerde via de video vanuit Houston op vragen vanuit Monte Carlo waar de olympische sportbonden (ASOIF) vergaderen met het IOC. In Monaco werd gisteren bekend dat vier Amerikanen bij na een jaar geleden positief hebben gereageerd bij controles tijdens de olympische selectie wedstrijden voor Atlanta. „Het probleem in de Ameri kaanse atletiek is", aldus negen voudig olympisch kampioen Le wis, „dat het dopingprobleem bewust wordt genegeerd en ge bruik soms oogluikend v ordt toegestaan. De bond ziet het door de vingers en heeft in en kele gevallen de betrokkene at leet beschermd." Zoals in het geval van Sandra Farmer-Patrick en Mary Slaney- Decker. De internationale atle- tiekfederatie IAAF bevestigde gisteren dat Farmer-Patrick voor vier jaar is geschorst. De 34-jarige nummer twee van de 400 meter horden op het WK van 1993 in Stuttgart, op de Spelen in de halve finales uitge schakeld, had testosteron geno men. Met de schorsing kwam aan de loopbaan van Farmer-Pa trick een einde. Andere hoogte punten van de in Jamaica gebo ren atlete waren de tweede plaats op de Olympische Spelen van 1992 in Barcelona. Al in 1986 eindigde ze op de WK als vierde, startend voor Jamaica, vijf jaar later herhaalde ze die prestatie. Na een langdurige blessureperiode keerde ze in 1996 terug in wedstrijden. Het Internationaal Olympisch Comité (IOC) maakte begin de ze week bekend op. korte ter mijn met speciale controles te beginnen die moeten uitwijzen of atletes hun toevlucht hebben genomen tot testosteron ten einde meer spiermassa te ver krijgen. Momenteel volgt een schorsing als uit onderzoek blijkt dat de verhouding testos teron en epitestosteron groter is dan 6:1. Ook tegen de veterane Mary Slaney (midden afstand) loopt een onderzoek. Volgens haar advocate Doriane Lambelet-Co- leman is er bij Slaney tijdens de olympische trials eveneens een ontoelaatbaar hoge testosteron- spiegel geconstateerd. „Er is al leen nog geen schorsing uitge sproken", zei Lambelet-Cole- man. „We verwachten ook niet dat dat zal gebeuren." De na men van de andere twee atleten die positief reageerden, zijn niet bekend gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 23