Bolkestein vernieuwt vooroordeler Veeartsen en boeren voelen niets voor pottenkijkers «Mee, to is £M£, «vwol SiWTS ie gr go£F Las Beloof ^J032 IKJ Sfoiceo, /VWSTEfó A //PTT WS PAT Verzoening blijkt moeilijk voor de W aarheidscommissie Feiten &Meningen DONDERDAG 22 MEI 1997 152 to JIJ JtTcrr Vt IS(AA1 NAMTJ& 80LIC£sn2WS BOÖ< tol" Wie ivwnmem g&p,/- ^Cj coN)T(2oieeF ik akt wacwt - e;0O">^ Dierenartsen en varkensfokkers staan alles behalve te springen om pottenkijkers toe te laten bij het doden van een half miljoen pasgeboren biggetjes. De ge rechtelijke uitspraak dat minis ter Van Aartsen van landbouw journalisten de toegang tot de stallen niet mag weigeren, ver andert hieraan niets. De dierenartsen die de klus moeten uitvoeren hebben het te druk, hebben geen zin, of zijn bang voor hun reputatie. Ande ren beginnen pas later met het werk, dat nu nog maar nauwe lijks op gang is. Ook de boeren zitten niet echt te wachten op toeschouwers bij het macaber werkje waar zij zich met hand en tand tegen hebben verzet. Ze hebben genoeg van de negatie ve berichtgeving over hun sec tor, maar zijn bovenal als de dood dat ze alsnog de ziekte binnenhalen op hun bedrijf. Dierenartsen in het gebied rond Boekei en Venhorst.voelen wei nig voor contact met de pers. ,,Het is hier een gekkenhuis. Ik moet afbreken want ik heb geen tijd. Wilt rnmij niet meer bel len." Tuut, tuut, tuut... Andere veeartsen in het gebied waar de eerste varkenspest is uitgebro ken, willen wel wat toelichting geven, maar niet te veel. ,,Het kost onevenredig veel tijd, levert geen cent op en staat zelfs de interne communicatie in de weg", aldus een dierenarts van een grote groepspraktijk in Vol- kel. Een korte beschrijving van de klus wil hij echter nog wel ge ven. De pasgeboren biggen krij gen een injectie in de borst met het middel T-61. Wat dat pre cies betekent, heeft de veteri nair niet paraat. „Iels termi naals, zou ik zeggen." Het spul moet in het hart van de big wor den ingespoten, in elk geval di rect in de bloedbaan. Het dier is dan binnen twee seconden bui ten bewustzijn en de spierver slapper stopt de ademhaling, waardoor het diertje binnen vijf seconden dood is. Het makkelijkst vinden de art sen het, als de boer de beestjes aan de achterpoten omhoog houdt, met de borst van zich af. Je steekt de naald in de borst, zuigt wat bloed aan, zodat je weet datje in de bloedbaan zit en injecteert." KRIJSEN Dierenarts G. van Dommelen uit Katwijk in de buurt van Cuijck heeft op de eerste dag van de grote operatie ruim drie honderd biggen gedood. Het is hem persoonlijk meegevallen. „Het is een diervriendelijke me thode, nagenoeg pijnloos. Je voelt de spanning uit zo'n dier weglopen." Toch begrijpt hij de terughoudendheid van zijn col lega's wel. Dat komt door de grijpers die de kadavers van halfwas- en volwassen varkens ruw in vrachtwagens kwakten. Dat spookbéeld is bij de kran tenlezer en televisiekijker op het netvlies gebrand. Van Dommelen vertelt eerlijk, dat een enkele keer niet kan worden volstaan met die ene in jectie. In die gevallen lijkt de methode ineens niet meer zo diervriendelijk. Daar komt nog eens bij dat een varken maar een beperkt expressievermogen heeft. „Als hij lacht, zingt of huilt, hij krijst altijd. Ook als je hem op zou pakken om hem aan te halen: horen en zien ver gaat je. De veeartsen zitten er niet op te wachten zich om die reden als dierenbeulen te laten afschilderen." Het ministerie kent geen die renartsen die er anders over denken. De Nederlandse Chris telijke Boerenbond in Tilburg biedt geen soelaas. En bij het crisiscentrum in het gemeente huis van Boekei begint de tem peratuur ook op het kookpunt te raken. „Ik hoop niet dat u hier moeilijkheden komt ver oorzaken", snauwt de woord voerster als niet onmiddellijk genoegen wordt genomen met de melding dat er 'geen mede delingen' worden gedaan. WACHTEN Varkensfokker J. van Lankvelt in Volkel kan nauwelijks wachten tot ze zijn biggen komen afma ken. Hij scharrelt wat rond in de voortuin en weet dat hij pas over een week aan de beurt is. Zijn bedrijf wordt van pest ver dacht, zoals de blauwe borden bij de oprit laten zien. „Sperma van het K3-station in Wanroy", verklaart hij. „Maar de biggen die normaal 23 kilo wegen, zit ten nu al op veertig kilo en ste ken met de poten uit het hok", vertelt hij beeldend. Er moet wat gebeuren, ook al bevalt het hem helemaal niet. „Ik ga er 's nachts bij zitten om te zorgen dat de biggen goed op de we reld komen. Het is niet leuk als ze dan drie dagen later worden doodgespoten." „Zielig", vindt zijn dorpsgenote T. van de Brandt „Wat heeft het voor zin? Je gaat het kraamhok binnen als alles gezond is en als je weggaat, zijn ze allemaal dood." De lol is ervan af, vindt ze, zeker nu de spanning maar niet wil wijken dat haar eigen bedrijf alsnog door de pest wordt bezocht. „We hebben al maanden geen bezoek ontvan gen. Verjaardagen vieren we niet. De telefoonrekening is twee keer zo hoog." E. van Dijk uit Boekei voelt de spanning al haast niet meer, zegt hij. Hij heeft gezien dat bij bijna al zijn buren de stallen zijn geruimd. „Met zijn vijven zijn we de laatsten in dit deel van Boekei die nog varkens hebben." De laatste ruiming was vier weken geleden, vertelt hij terwijl hij in het dorpscafé met drie slokken nog een biertje naar binnen giet. En dan ineens gloort er weer wat hoop: dat is alweer zo lang geleden, ra schien ontspringt hij de d „Erg voor de biggen? Ik vil veel erger als mijn zeugen ten worden afgemaakt, w< dan ben ik mijn bedrijf kw SPECULATIE! De wetenschap weet nogj niet precies hoe het pestvi zich verspreidt. Maar des laties zijn niet van de lucl bij het ruimen van zieke 1 ven geen massa's haren waaid en bij de buren hel latiesysteem ingezogen?! het toch overgebracht dol ten en vogels? Is het onve dig geweest geruimde bei gelijk schoon te maken?V het niet beter geweest het een week te laten afstervf dierenarts die optreedt alt troleur weet het ook nietl Hij heeft het grootste bedt de buurt 'het best geïs van allemaal' met 15.0 ren te gronde zien gaan.r voorzie dat er straks bedii komen met een eigen die arts die nergens anders ffl NIEUWSANALYSE Onpartijdig onderzoek naar de politieke misdaden uit de apartheidstijd, zowel van regeringszijde als van de anti apartheidsbewegingen. Dat was de opdracht waarmee de Zuid-Afrikaanse Commissie van Waarheid en Verzoe ning (TRC) begin vorig jaar van start ging. Maar vorige week is die taak te zwaar gebleken. De onpartijdigheid kon niet worden gehandhaafd toen de commissie achtereenvolgens het ANC en de Nationa le Partij (NP) verhoorde. Nadat vice-president Thabo Mbeki en een aantal andere ANC-topmensen niet onkri tisch, maar ook niet onwelwillend, over het verleden van hun organisatie waren uitgehoord, werd oud-president F.W. de Klerk aan een waar kruisverhoor onderworpen. Alsof dat niet genoeg was, verklaarde Waarheidscom missie-voorzitter Desmond Tutu na het verhoor met tra nen in de ogen dat hij 'diep geschokt' was over de ver klaringen van De Klerk. „Te zeggen dat hij niet wist van de misstanden, maakt me bedroefd", hield Tutu journa listenvoor. De Nationale Partij reageerde op de te venvachten wij ze. De partij, die vanaf het begin twijfels had over de on partijdigheid van de Cómrmssie van de Waarheid, be sloot na de uitspraken van Tutu zijn medewerking aan de TRC op te zeggen. Een onafhankelijk, onpartijdig oor deel was niet meer mogelijk, aldus de NP-verklaring. De Klerk was zijn getuigenis begonnen met een uit voerige verontschuldiging voor het leed dat apartheid de mensen heeft aangedaan. Maar wat de commissieleden niet accepteerden, is dat hij zegt persoonlijk geen schuld te hebben omdat martelingen en moorden geen rege ringsbeleid waren en hooguit het eigenmachtige werk van veiligheidsagenten. Ook ontkent de Klerk met klem dat er ooit door de regering een derde macht is opgezet, met het bewuste doel het politiek geweld in het land aan te wakkeren en moorden op politieke tegenstanders te plegen. De Klerk zegt destijds niet van de moorden en marte lingen door de veiligheidsmachten geweten te hebben. Toen hij zich ervan bewust werd, heeft hij, zei hij, diver se malen onderzoekscommissies in het leven geroepen om de zaak te onderzoeken. Op de vraag, waarom hij en andere NP-politici berichten over martelingen lange tijd negeerden, gaf hij als verklaring dat hij die altijd als pro paganda van de anti-apartheidsbeweging had be schouwd. Bij de TRC en bij aartsbisschop Tutu gaat het er niet in dat De Klerk echt van niets wist. Opmerkelijk is echter, dat de commissie een dag eerder van de ANC-leiding zonder morren identieke verontschuldigingen accep teerde voor zaken als de zogenaamde halsbandmoorden (waarbij verraders een met benzine gevulde, brandende autoband om de nek kregen) en een aantal aanslagen op winkelcentra en snackbars. 'Geen officieel beleid', 'zonder ons medeweten' en 'mogelijk het eigenmachtige werk van kaderleden' wa ren verontschuldiging van de ANC-leiding, samen met de bewering dat veel van de aan de anti-apartheidsbe weging toegeschreven aanslagen eigenlijk het werk wa ren van de geheime dienst. En niemand is over die ver klaring erg geschokt. Het probleem is dat de Waarheidscommissie ondanks haar poging tot onpartijdigheid een visie op de waarheid heeft die dichter bij de anti-apartheidsbeweging dan bij de Nationale Partij ligt. Dat kun je de commissieleden, die veelal hun sporen in de strijd tegen de apartheid hebben verdiend, niet helemaal kwalijk nemen. Maar hoe moeilijk het ook is om De Klerk te geloven, het is mogelijk dat hij en andere NP-politici echt niet ge weten hebben van de schaal waarop er gemarteld en ge moord werd. Het is net zo goed mogelijk dat veiligheids agenten op eigen houtje (of hooguit met medeweten van hun directe superieuren) hebben gehandeld als dat ANC-kaderleden op eigen houtje een bom hebben ge legd. Het hoeft geen officieel regeringsbeleid te zijn ge weest. Maar zelfs als dat de waarheid is, zal De Klerk voor de meerderheid van de Zuid-Afrikanen altijd een leugenaar blijven, omdat zij dat niet kunnen en willen geloven. Bij de Waarheidscommissie was de eerste reactie dat het terugtreden van de NP geen problemen voor het werk van de commissie zal opleveren. Dat laatste is wat al te optimistisch. Na het verhoor van De Klerk wordt twijfelachtig of mensen als oud-president P.W. Boüia nog bereid zullen zijn de commissie vrijwillig te woord te staan. Natuurlijk blijft de commissie altijd nog de moge lijkheid van dagvaardingen. Voor de geschiedschrijving én het verzoeningsproces in Zuid-Afrika zou het mooi zijn geweest als ook de aan hangers van de apartheid hun bijdrage aan de Waar heidscommissie vrijwillig hadden geleverd. Dat zullen ze nu zeker niet meer doen. Helaas heeft de emotie bij de commissie de overhand gekregen bij het zoeken naar de waarheid. En dat maakt de kans op een evenwichtig eindrapport straks een stuk geringer. KAAPSTAD RUNA HELLINCA CORRESPONDENT WD-leider bundelt interviews met geslaagde islamieten Een boek van Frits Bolkestein over moslims in Nederland dat is oppassen. Wat wil de WD-leider met zo'n geschrift bereiken, een jaar voor de verkiezingen van de Tweede Kamer? En welke taboes op het minderhedenbeleid zullen er nu weer sneuvelen? Iedere lezer die de politiek redelijk volgt, zal met deze wantrouwende vragen in het achterhoofd beginnen aan 'Moslim in de polder, Frits Bolkestein in gesprek met Nederlandse moslims'. Om maar direct de argwaan uit de wereld te helpen: het valt al leszins mee. Nieuwe taboes worden niet doorbroken. Er wordt maar één scherpe politie ke uitspraak gedaan: geen arts mag overgaan tot abortus, om dat een buitenlandse vrouw geen meisje ter wereld wil bren gen. Een tik op de vingers van minister Borst die dit met be roep op de term 'noodsituatie' wel kon billijken. Bolkestein doet ook een zinnige suggestie: waarom de Nederlandse kabel niet open stellen voor Turkse programma's. Zodat de Turkse zapper die nu vaak uitslui tend via de schotelantennes buitenlandse zenders ont vangt ook eens een Neder lands programma bekijkt. Voor de rest bevat het boek alle (voor)oordelen van de WD-lei- der over minderheden die we inmiddels van hem kennen. In tegratie van minderheden in de samenleving is niet mogelijk met behoud van de eigen iden titeit, er moeten Nederlandse opleidingen komen voor imams, de criminaliteit onder allochtonen is een groot pro bleem, Nederlands leren is be langrijker dan de aandacht voor de eigen taal, enzovoort. Na een inleidend hoofdstuk met de expliciete mening van Bolke stein, volgen zes interviews met moslims van Turkse, Surinaam se en Marokkaanse origine en een Hollandse aanhanger van de islam waar de opvattingen van de WD'er in de vraagstel ling tot uitdrukking komt. De keuze van de ondervraagden (het schoolhoofd, de journalis ten, de moskeebestuurder, de ondernemer en de ambtenaar) blijft redelijk vaag. Ze zijn ge slaagde migranten, die een 'rol model' kunnen vervullen en geen blad voor de mond ne men. Ze zijn bovendien islamiet en 'stellen zich open en ver draagzaam op jegens anders denkenden'. En ze zijn uitgeko zen door zijn fractiegenoot Cherribi, zelf een geslaagde al lochtoon. Daar moeten we het mee doen. Het klinkt wat oneerbiedig, maar de ondervraagden lijken er vooral toe te dienen om de genoemde (voor)oordelenvan Bolkestein te bevestigen. Han dig straks om te gebruiken in de verkiezingscampagne. En wan neer hij zijn gelijk niet haalt, sleept Bolkestein zijn bewijs er gens anders vandaan. Zoals in het geval van het Amsterdamse schoolhoofd Niamut, die voor delen ziet in de 'verzuiling' van minderheden als middel om te emanciperen. De WD'er noemt in zijn eigen beschouwing de uitwassen op de Edese school 'El Inkade', waar de kanton rechter goedkeuring hechtte aan het ontslag van leerkrach ten die weigerden zich aan streng-islamitische voorschrif ten te houden. 'Wat zou hij (de kantonrechter, red.) zeggen als een islamitische school een le raar wegens homoseksualiteit ontsloeg?', is de suggestieve, tiek op de softe aanpak van de Nederlandse politie passeert de revue. „Als je door de politie wordt opgepakt en je krijgt een sigaret in plaats van een pak slaag, is de rekensom snel ge maakt", citeert Bolkestein. Vervolgens schrijft hij: „Maar het is niet doenlijk allochtone en autochtone jongeren te be handelen naar de cultuur waar uit zij voorkomen. Intussen heeft de helft van de jongeren in een justitiële jeugdinrichting een niet-Nederlandse achter grond." Punt, volgende onder werp. Maar wat-s-uggëreèrf Bol kestein met deze twee zinnen? Een daadkrachtig politicus die hij toch wil zijn had hier nog een derde zinnetje aan toe gevoegd, met een poging tot een oplossing. Helemaal bont maakt de libera le 'staatsman' het met opnieuw een radicale afwijzing van Tur kije als EU-lid. Zijn redenering is dat het 'een illusie' is te den ken dat 'een lidmaatschap dit land zal helpen in zijn strijd te gen het fundamentalisme'. Ster ker nog: de islam in Turkije en andere landen onttrekt zich aan de invloed van het westen. Maar wat citeerde Bolkestein vorig jaar september in een rede (als laatste hoofdstuk bijge voegd) met instemming? „Het is juist het westen, met zijn ideeën over democratie, individualis me en pluralisme, dat een be dreiging vormt voor de wereld van de islam." Dat pleit dan toch vóór een lidmaatschap van Turkije? Een ander doorkijkje op de ma nier waarop Bolkestein als poli ticus te werk gaat, is de kwestie rond de Aya Sofya-moskee in Amsterdam-West. De moskee- fo bestuurders willen in striji het bestemmingsplan een bied bebouwen met eeng bedsruimte en voorzie™ (zoals winkels). Een slepe; zaak, waarbij het stadsdee stuur en de buurtbewonei jaren protesteren tegen de komst van de moskee. Bol stein zegt halverwege het! plompverloren dat hij hel de laatste partij eens is. J wel ik ook niet weet hoe b dat bestemmingsplan pre zit." Ach, details staan een hing maar in de weg, is he Bolkestein bewijst in zijn'i ook dat journalistiek eenii dat niet zomaar iedere po! beheerst. Hij springt vani op de tak, vraagt onvoldoi door en geeft pas uitleg vi naam en een kwestie diel zestig bladzijde daarvoor eens heeft genoemd. Toti lens toe blijft de WD'er vi over de imam-opleiding,! over de kansen op een isli tische partij zwijgt hij. Los van Bolkesteins conni taar, haperende interview niek en (voor)ingenomen gen is 'Moslims in de poli een interessant boek, vani de visie van liberaal denh moslims over de noodzaa integratie van minderhed ons land. Het is alleen de of de bundel ook zou zijn vallen als de auteur een ai me deskundige was gewei die het journalistieke méti beheerste. Frits Bolkestein, 'Moslim de Polder', uitgeverij Cor Prijs/29,90. DEN HAAG WILFRED SCHOLTEH maar onbeantwoorde vraag van Bolkestein bij dit onderdeel. Hier herkennen we de typische wijze van opereren van de WD- voorman. Een probleem signa leren, een suggestieve vraag stellen (en geen antwoord ge ven) en de kwestie is in veel ge- tekening wim stevenhagen vallen goed voor een incident. Nog zoiets. De criminaliteit on der allochtone jongeren wordt aangestipt en de bekende kri- Bolkestein in gesprek met een groep Turkse imams. Bij een varkenshouderij in het Brabantse Mortel worden de tonnen klaargezet, waarin de gedode biggetjes moeten worden gestopt. foto anp marcel antonisse

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2