Afblazen stadsprovincie valt goe MULTIMEDIA IN EEN No-nonsense strateeg topman KLM NOTENDOP* 4995TM BEL GRATIS Wilde staking in Amsterdamse havi Requiem voor een koninklijk Randstad COMPAQ. DONDERDAG 22 MEI 1997 l.PLV.-CHEF* RUDOLF KLEUN, Brommers botsen: twee gewonden leiderdorp* Een gebroken arm en een hersenschudding. Dat wa ren voor een 33-jarige bromfietser uit Roelofarendsveen de ge volgen van een aanrijding gisteren op het fietspad langs de Persant Snoepweg in Leiderdorp. Door onbekende oorzaak kwam de man ter hoogte van het kruispunt met de Voorhoflaan frontaal in botsing met een bromfietsend, 16-jarig meisje uit Hoogmade. Behalve enkele gekneusde ribben, liep ook zij een hersenschudding op. Beide betrokkenen zijn overgebracht naar het AZL. De brommers raakten zwaar beschadigd. Hennepkwekerij in Voorschoten voorschoten Bij een 30-jarige Voorschotenaar aan de Veurse- weg heeft de politie gisteren een hennepkwekerij aangetroffen. Bovendien had de man een vuurwapen met munitie in huis. Dé politie was op het spoor gezet door collega's uit Pijnacker, die ontdekten dat er een relatie was met een man uit Voorschoten. De ongeveer 100 weedplanten, de accessoires en het wapen zijn in beslag genomen. Autodieven botsen met politieauto den haag Vier mensen zijn gisteravond gewond geraakt toen zij met een gestolen auto op een Haags kruispunt tegen een politie wagen botsten. De vier zijn mefnog onbekend letsel naar een ziekenhuis gebracht. De politiemensen zijn ongedeerd. De vier hadden de auto gestolen op de Meppelweg. 'Wij zijn er nooit voorstander van geweest' De Zuid-Hollandse bestuurders reageren voorzichtig op timistisch over het afblazen van de vorming van een stadsprovincie Den Haag. „Wij zijn nooit voorstander ge weest. Het lijkt nu de goede kant op te gaan", aldus de Wassenaarse burgemeester P.H. Schouten. Ook Commis saris van de Koningin J. Leemhuis-Stout reageert positief: „Ik hoop dat er hiermee een einde komt aan de discus sie. Er moet nu snel duidelijkheid komen." den haag monica wesseling De drie regeringspartijen WD, D66 en PvdA hebben gisteren besloten om wèl een stadspro vincie Rotterdam (zonder de Hoeksche Waard) en een rondom Eindhoven te vormen, maar de vorming van de pro vincie Haaglanden af te blazen. De grote geldproblemen van Den Haag moeten worden op gelost met een flinke financiële injectie. Den Haag krijgt er bo vendien bouwlocaties bij: door grenscorrecties wordt extra ruimte voor woningbouw ge vonden. Over de toekomst van schiphol* bill meyer Leo van Wijk (50) heeft zijn ge hele werkzame leven doorge bracht in dienst van de KLM. Net als zijn voorgangers stamt hij dus uit de eigen KLM-vijver. Ook deze keer geen buiten staander aan het roer, hoewel geruchten de ronde doen dat minister Hans Wijers gepolst is. Van Wijk is een harde. Een no- nonsense strateeg. De vakbon den voor het grondpersoneel zien 'm wel zitten. Gaat hij nu eindelijk die grof verdienende vliegers aanpakken? Pieter Bouw had al min of meer de onderhandelingen met de vliegers overgedragen aan Van Wijk. Nog afgelopen pink- sterweekeinde sprak Van Wijk met Benno Baksteen en vrien den. De discussie eindigde in een scheldpartij richting pilo ten. Van Wijk is zakelijk, maar laat ook snel zijn emoties de vrije loop. Razend was hij. Eem Amsterdamse straat vechter, zo kenschetst een be wonderaar hem. Sinds 1991 lid van de KLM-directie. Met Pieter Bouw de strateeg in het team. Maar een man met een totaal verschillend karakter dan de wat stijve, maar uiterst vriende lijke en sociaal-bewogen Bouw. Met zijn financiële collega Rob Abrahamsen is Van Wijk beter geschikt om het conflict met de Amerikaanse partner f Hel Intel Inside Logo en Pentium zijn geregistreerde hondelsmerken van Intel Corporation. De Presario 1060 draagbare multimedia lomputer De basis van dit zeer compacte notebook wordt gevormd door een snelle Pentium® Processor 120 MHz, voorzien van 16 MB EDO geheugen. De vaste schijf is riant: 1 GB. De 6X Speed CD-speler bedient u met de Easy Access Buttons-, De 16 bits stereogeluidskaart en geïntegreerde Premier Sound luidsprekers bieden u sublieme geluids kwaliteit (met regelbaar volume). Voor een vloeiende weergave van grafische videobeel den beschikt de Presario 1060 over een 128 bits grafische controller (MPEG, tot 30 beeldjes per seconde). Het 29 cm STN kleurenscherm ondersteund door 1 MB videogeheugen zorgt voor een haarscherpe beeldweergave. Een handig lichtgewicht (slechts 3.18 kg) die z'n hand niet omdraait voor zware applicaties. Met legio mogelijkheden voor opvallende bedrijfspresentaties of gebruik op het Internet. Bovendien hebben we extra aandacht besteed aan de vorm geving. Maar dat was u wellicht al lang opgevallen. «Pc-privé projecten t 'Uw persoonlijke 1 accountmanager f 'Netwerken m AMERSFOORT AMSTERDAM APELDOORN ARNHEM ASSEN CS MasterCvd DEN HAAG EINDHOVEN EMMEN ENSCHEDE GRONINGEN LEIDEN W LEEUWARDEN NIJMEGEN ROTTERDAM UTRECHT ZWOLLE ALLE prijzen inclusief BTW. prijzen EN modelwijzigingen ónder voorbehoud en geldig zolang de voorraad strekt Amsterdam moet in een later stadium worden gepraat. In Zuid-Hollafid valt het paar se voorstel in elk geval goed. WD-burgemeester P.H. Schou ten van Wassenaar: „Het zou van de gekke zijn als de provin cie in drieën werd geknipt. Wat overblijft, zou veel te klein zijn." De gemeente Wassenaar zou naar zijn idee ook geen garen spinnen bij overgang naar "een Haagse provincie. „We hebben erg veel samenwerkingsverban den in de Duin- en Bollenstreek en de Leidse regio." De Zuid-Hollandse gedepu teerde H. van der Goot (WD, bestuurlijke vernieuwing) rea geert 'voorzichtig positief. „We moeten nog afwachten of het kabinet dit standpunt over neemt, maai" het is in elk geval prettig om te merken dat er een kamerbrede steun is voor finan ciële steun aan Den Haag." Vor ming van twee stadsprovincies binnen Zuid-Holland, rondom Rotterdam en Den Haag, leidt volgens Van der Goot tot een onfortuinlijke driedeling. De Commissaris van de Ko ningin J. Leemhuis-Stout (ook van de WD) blijft vooralsnog bezorgd over de financiële posi tie van de gemeente Den Haag. „Welke bestuurlijke vorm er ook komt, er moet vooral eerst ge zorgd worden voor een gezonde financiële uitgangspositie. Ik hoop dus werkelijk dat de toe gezegde steun groot genoeg en bewaarheid wordt." De provin cie heeft enkele maanden gele den ook al voorgesteld Den Haag een financiële injectie te geven en de stad van enkele ex tra bouwlocaties te voorzien. Grond alleen is niet genoeg: bij de bouwlocaties moet ook geld. Net als voor haar partijgeno ten is driedeling voor Leem huis-Stout geen goede optie. „Vorming van twee provincies rondom Den Haag en Rotter- dan is één, maar het kabinet moet zich afvragen wat er dan overblijft." Eerder heeft de provincie Zuid-Holland zich uitgesproken voor alternatieven v provincie. Gedeputeei dachten door grens bouwruimte aan Den te voegen. Ook zag ht van de provincie mogi om Den Haag met en| gemeenten samen te v Het paarse voorste] doorbraak in de imp de regiovorming. M Dijkstal had dinsdag, dat de discussies rond giovorming stokten,! de coalitiepartijen gele De minister noen eerste' reactie het vot interessante oplossing Northwest snel te beëindigen en de draad weer op te pakken. Begrijpt de Amerikaanse cul tuur dan ook beter dan Bouw. In Minneapolis, het hoofdkwar tier van Northwest, wordt dan ook opgelucht adem gehaald dat de 'regent' Bouw vertrekt, hoewel ze dat natuurlijk niet hardop zeggen. „We wish Pieter well", zo reageert topman John Dasburg in een zesregelig pers- berichtje. Recht toe, recht aan. Hard, maar duidelijk. Sommi gen preferen deze stijl van lei ding geven. Anderen niet. De vliegers vrezen dat de econoom Van Wijk er een one-man show van gaat maken. Van Wijk is in derdaad een snelle debater en zijn tegenstanders meestal een stapje voor. Of hij het conflict met de vlie gers tot een goed eind weet te brengen, zal afhangen van de steun die hij weet te verwerven in de rest van het bedrijf. Vol gens de ene vakbondsbestuur der is hij er wel een man naar om op de zeepkist te gaan staan. Volgens anderen staat hij juist niet in de dagelijkse reali teit van het luchtvaartbedrijf. Ooit schijnt Van Wijk tijdens een vlucht het bordje 'fasten se at belts' te hebben genegeerd. Toen een stewardess hem als collega vroeg te gaan zitten, re pliceerde Van Wijk: 'Ik ben uw collega niet. Ik werk op het hoofdkantoor." De ongeveer driehonderd arbeiders van de havenpool SHB in de Amsterdamse haven zijn vanochtend niet aan het werk gegaan. De arbt I meldden zich op het overslaggebied op zoek naar medestanders. Het gaat om een wilde staking. l amsterdam anp De ongeveer driehonderd arbeiders van de havenpool SHB in de Amsterdamse haven zijn vanochtend niet aan het werk gegaan. Het gaat om een wilde staking voor 24 uur. De actie werd gisteren al aangekondigd. De havenarbeiders zijn boos dat er na an derhalve maand nog steeds geen duidelijk heid is over de toekomst van de arbeids pool. „Voor de families en gezinnen thuis is dit zo langzamerhand uitgegroeid tot een onmenselijke situatie", aldus het actiecomi té. Vorige maand blokkeerden boze haven arbeiders nog de ingang van de Coentun- nel. Het personeel eist een garantie van loon en werkgelegenheid tot 31 december dit jaar. In de tussentijd moet het mogelijk zijn een oplossing te vinden voor de finan ciële problemen van de arbeidspool. Hoe wel de bonden sympathiek staan tegenover de wilde actie kunnen zij die niet overne men omdat zij nog met de werkgevers in onderhandeling zijn. Bestuurder T. Ko- ningh van de Vervoersbond FNV vindt het onbegrijpelijk dat kennelijk niemand zich zorgen maakt over de situatie bij de SHB, een soort uitzendbureau in de haven. „Be halve het personeel en een 1 de Vervoersbond maakt niemand n Dat is onvoorstelbaar. Begin februari werd bekend ds grote financiële problemen verkt serves zijn nagenoeg uitgeput. I die de pool bij de afnemers ii bracht bleken te laag te zijn. Dl e bond verzet zich tegen inkrimp! s personeelsbestand. „De Amstei ven heeft die driehonderd man d dig", aldus Koningh. Hij hoopl druk van de acties de onderhand een stroomversnelling komen. LaaLste Fokker vliegt morgen uit schiphol-oost» gpd martin de bruin „Een paar schoonheidsfoutjes verhelpen en een wasbeurt ge ven. Dat was het dan. Morgen gaat-ie naar Ethiopië." De grondwerktuigkundige kijkt sip naar de Fokker 50, net terug van de laatste testvlucht. De paar Fokkerianen, gesecon deerd door enkele vertegen woordigers van Ethiopian Airli nes, lijken zich nauwelijks be wust van de historische ge beurtenis, die zich afspeelt voor de hangardeuren op Schiphol-Oost. De laatste test vlucht van de allerlaatste Fok ker met registratie PH-EXB. Morgen vroeg zet hij koers richting Afrika. Het is over en uit. Hans Quist, productiedirec teur en nog tot eind deze maand in dienst van de curato ren van de failliete vliegtuigfa briek, glimlacht. Tegen beter weten in, geeft hij ook zelf toe, heeft hij nog een allerlaatste sprankje hoop. Er lopen nog contacten met potentiële over namekandidaten, onder wie zakenman drs. J.R. Rosen Ja- cobson die volgende week met een groep Russische en Chine se investeerders langs komt. In de kamer van Quist in kantoorgebouw nummer 9 brandt ook nog licht. De inven taris is eveneens voorbestemd om te figureren op de grote veiling die eind dit jaar wordt gehouden om de schuldeisers nog enigszins tevreden te stel len. Bijna zeventien jaar heeft hij bij de NV Koninklijke Ne derlandse Vliegtuigfabriek Fok ker gewerkt. Het laatste jaar heeft hij meermalen bijna af scheid moeten nemen. Na het faillissement in maart 1996 werd Quist rondgeslingerd tus sen hoop en vrees, zoals hon derden andere'n. Met vijf man onder aanvoering van Joop Poelwijk (33 Fokker-jaren) vormde hij het management in dienst van de curatoren. Quist: „Ik heb nog geen vastomlijnd idee van wat ik ga doen. Het denken aan mijn eigen toe komst kon ik eenvoudigweg niet combineren met de ver antwoordelijkheid voor de pro ductie in de afbouwfase. Maar het is wel een enorm leerzame periode geweest, die ik voor geen prijs had willen missen. Ik weet nog het moment waarop de curatoren ons vroegen of we nog enkele toestellen wilden afbouwen. Vrijdag was het fail lissement uitgesproken, zater dag en zondag hebben we onze beste mensen opgebeld. Maan dag en dinsdag hebben we ze ontvangen en woensdag zijn we gewoon aan het werk ge gaan. Zomaar. Alsof er niets was gebeurd. Voor een paar weken werd gezegd. Het zijn veertien maanden geworden doordat de curatoren nieuwe opdrachten konden binnenha len." Russen, Chinezen, Canade zen, Koreanen, Maleisiërs, Ne derlanders: overal kwamen in die periode de delegaties van daan. „We werden heen en weer geslingerd. Maar wonder wel liep de productie op rolle tjes. Er was een grote saamho righeid onder het personeel, de kwaliteit die werd geleverd was optimaal. Onze vliegtuigen zijn goed, maar de laatste toestellen waren nog beter". „We hadden een kleine, werkbare organisa tie. Het is gek, maar de mees ten hebben nog nooit zo pret tig gewerkt, hebben nog nooit zo'n leuke periode gehad. Ze waren enorm gemotiveerd, hadden een groot eergevoel. En toen de eincfiijn die steeds ver der werd gesloten. Elke vrijdag een afscheid". Waar het precies mis ging met de nu 86 jaar oude fabriek, de directeur laat het aan histo rici over om, daar een oordeel over te vellen. Of het draaipunt lag bij het Duitse Dasa dat Fokker finan cieel liet vallen, bij Bombardier dat alleen in de boeken rond neusde, bij Samsung dat plot seling met andere Koreaanse bedrijven moest onderhande len, bij Maleisië dat geen geld op de bankrekening wilde stor ten. Of toch bij de politiek. „Ik heb er geen antwoord op. Van geval tot 'geval is dat zo ver schillend geweest. Ik heb er wel een wrange smaak aan overge houden. Er waren vele dead lines. Telkens dachten we: als we ons nog even inspannen, dan komt het toch wel goed. Die houding zag je ook bij de toeleveranciers. Als je niet al te ambitieus wilt zijn, is een door start mogelijk. Die fabriek is nog op te bouwen, heus". Een beetje wegdromend: „Met een productie van dertig straal vliegtuigen per jaar, de Fokker 70 en de Fokker 100. Langzaam aan. Er zou best nog iets kun nen gebeuren". Dat 'iets' bestaat uit de con tacten die toch nog doorlopen. „Laten we nou eerlijk zijn", zegt Quist. „Onze producten zijn goed, heel de markt, in prijs, in Voor de Fokker 70 is een concurrent. Daai zo verdomd triest beurt. Ik begrijp het weg niet. Als je er te beetje geld instopt beide Fokkers nog mee. Je hebt twee een doorlooptijd van jaar nodig om een vliegtuigbouwprograi te starten, met FokkfL vtre voor maximaal van dat bedrag de weer beginnen". Het wordt elke da ker. Quist heeft er negen. Zijn teamlei Hofstede uit Maasdij wat meer: tot 1 hij heeft er zo'n zeve opzitten, begonnen houdsmonteur op Yp later verhuisd naar Oost. „Ik ben sinds ko solliciteren, naar een vende functie. Maa' wat voor product, va niek zelf hoef je niel pen. En vliegtuigbou tenslotte niet meer." De bel rinkelt schf laatste ronde, de hangardeuren schui Requiem yoor een fabriek. De Fokker Ethiopian Airlines w zichtig de immens weer binnengereden wolken barricaderen de Aalsmeerbaan drukte van belang, gende vliegtuigen. Een Fokker van kleurt de hemel in groet aan het allerla ker-toestel. 6X Speed CD-ROM-speler 29 cm STN SVGA kleurenscherm Easy Access Buttons Grafische controller PCI 128 bits Geïntegreerde Premier Sound Luidsprekers

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16