De overeenkomst tussen een robot en een krekel Wetenschap Techniek Planetarium wervelt door ruimte en tijd DONDERDAG 22 MEI 1997 BEN APELDOORN Combinatie van Amerikaans en Brits onderzoek levert opvallend resultaat op terpretatie van die specifieke geluidsgolven kan ze de voor haar voorbestemde bruidssuite feilloos vinden." „Welk neurologisch principe daaraan ten grondslag ligt, is nog onbekend. Misschien is het een zeker timbre, een klank kleur in de gespeelde melodie dat we tot dusverre nog niet konden opsporen. Het moet, hoe dan ook, iets heel subtiels zijn; iets ongelofelijks." Webb experimenteerde met een robot, gebouwd van 'tech nisch Lego' en voorzien van ge luidssensoren met ongeveer dezelfde gevoeligheid als het neuro-systeem van een krekel. De sensoren waren gekoppeld aan het aandrijvingsmechanis me en werden 'gevoed' door een geluidsbron op afstand. Na een groot aantal experimenten werd duidelijk dat de robot zich op vrijwel dezelfde riianier naar de bron begaf als de krekel. „Door geluidspulsen van een zekere golflengte en in een ze ker ritme uit te zenden bleken we in staat te zijn de richting te beïnvloeden waarin zich zowel een krekel als onze Lego-robot placht te begeven", aldus Webb. „Ons onderzoek beperkt zich tot nu toe puur tot de micro- elektronica" zegt JPL's Sarita Thakoor. „Maar met dat van Barbara Webb erbij ontstaat de mogelijkheid om krekels uit te rusten met die mini-sensoren en -camera's en ze met speci fieke geluidsgolven op bepaal de doelen af te sturen." Wie bang is voor insecten als krekels en aanverwante we zens, doet er alvast verstandig aan die angst te overwinnen. Wetenschappers van het Ameri kaanse 'Jet Propulsion Labora tory' GPL) in de Californische stad Pasadena zijn druk bezig met de ontwikkeling van mini- robotten. De allerkleinste zijn niet groter dan een flinke bacte rie, onzichtbaar voor het men selijk oog. De grootste blijven nog onder de tien centimeter. Volgens de onderzoekers kun nen ze binnen enkele jaren in grote hoeveelheden worden ge produceerd. De productiekos ten per exemplaar zullen zo laag zijn dat kan worden gesproken van 'weggooi-robotjes'. De inzetbaarheid is afhankelijk van de grootte van de robot. De allerkleinste krijgen een enkele, beperkte taak, bijvoorbeeld het in ontoegankelijke ruimten de tecteren van schadelijke stoffen. Ook kunnen ze worden ingezet bij het opsporen van slachtof fers in puinhopen na een na tuurramp. De opvallendste bij zonderheid van deze mini-ro- botjes is dat ze zich, hoe klein ook, geheel onafhankelijk in een bepaalde richting kunnen ver plaatsen. De JPL-onderzoekers maken daarbij gebruik van de bijzon dere eigenschappen van be paalde ceramische materialen, die zelfs op micro-schaal sterk reageren op bijvoorbeeld licht. Door de vormveranderingen die daarbij optreden, gedragen de ze materialen zich als het ware als (beweegbare) ledematen. En als je die veranderingen goed op elkaar afstemt kun je 'stu ren', draadloos en desnoods vanaf grote afstanden. „Micro-robotten zijn de parade- Een krekel bij een bouwwerkje van technisch lego dat is uitgerust met een zelfdenkend bewegingsmechaniekje. paardjes van de chip-industrie en de ruimtevaart", zegt JPL- onderzoeker Sarita Thakoor. „Het is nu al mogelijk om een videocamera, nauwelijks groter dan de doorsnede van een mensenhaar in te bouwen in een chip. Op diezelfde chip kun je de complete elektronica in zetten, nodig voor de beeldbe werking van de camera. Alle maal niet groter dan een vinger- Wetenschapper Thakoor werkt samen met Barbara Webb, ver bonden aan de Engelse univer siteit van Nottingham en gespe cialiseerd in kunstmatige intelli gentie. Zij houdt zich bezig met de bruikbaarheid van de 'robotica' bij insecten, met na me bij krekels. „Deze insecten hebben een uniek neurologisch systeem voor het volgen van geluidsgol ven", aldus Webb. „Om te be ginnen bevinden de trommel vliezen, hun eigenlijke oren dus, zich bij de onderste gewrichten van hun voorpoten. Ook via twee aparte Lichtopeningen in de luchtpijp, die zich vlak ach ter de kop aan de bovenzijde van hun lijf bevinden, bereiken trillingen van een geluidsbron hun centrale zenuwsysteem. In totaal dus vanuit vier richtin gen." Volgens Webb zijn de kre kels daarmee in staat 'griezelig nauwkeurig' richting te bepa len. En dat niet alleen. „Een vrouwtjes-krekel kan van kilo meters afstand het geluid van haar bruidegom onderscheiden temidden van vele andere vrij ers die zo op het gehoor precies dezelfde melodie spelen", zegt Webb. „Aan de hand van de in- Sinds kort draait in het Artis Planetari um in Amsterdam het nieuwe pro gramma 'Leven in het heelal'. Het is een wervelende show van dia's, hemel- projecties en computeranimaties met een boodschap: we zijn niet alleen, maar wél uniek. Dat klinkt misschien wat pretentieus, en dat is het natuurlijk ook. Maar het moet gezegd: de samenstellers van de voorstelling hebben erg hun best ge daan. De projecties zien er verzorgder uit dan ooit, al is het jammer dat de binnenkant van de koepel van het pla netarium als projectiescherm zo lang zamerhand niet meer voldoet. Met na me als er heldere beelden op de koepel verschijnen, zijn de talrijke naden dui delijk te zien. Gelukkig zijn beeld- en geluidskwaliteit én het niveau van de gesproken tekst dermate hoog, dat de technische be perkingen van het projectiegeweld de neutrale toeschouwer nauwelijks zul len opvallen. In ruim een half uur tijd wordt het verhaal verteld van de im mer voortdurende speurtocht naar le ven in het heelal. Onze aarde is im mers maar één van negen planeten bij een kleine doorsnee-ster (de zon). Het zou wel erg vreemd zijn als al die mil jarden andere sterren in het heelal pla- netenloos zouden zijn. En er zijn ook sterke aanwijzingen dat nabije sterren inderdaad een eigen planetenstelsel hebben. Maar of er op deze verre pla neten ook leven is of kan ontstaan, blijft natuurlijk koffiedik kijken. In ons zonnestelsel is de kans op bui tenaards leven nog het grootst op Mars, al is het maar zeer de vraag of er ook nu nog leven op deze nabije buur- planeet voorkomt. In het planetarium programma wordt uiteraard veel aan dacht besteed aan de leefomstandighe den op Mars, waar het in het verre ver leden warmer en vochtiger moet zijn geweest dan nu. Vorig jaar kwam de planeet volop in het nieuws, toen we tenschappers bekendmaakten dat ze mogelijk fossiele resten van primitief leven hadden aangetroffen in een me teoriet waarvan wordt aangenomen dat hij van Mars afkomstig is. Onvermijdelijk vliegt er tijdens de voorstelling ook een UFO voorbij, waarbij gelukkig duidelijk wordt ver teld dat er tot op heden geen enkel tastbaar bewijs is gevonden voor het bestaan van vliegende schotels die van verre werelden afkomstig zouden zijn. De afstanden tussen de sterren zijn ook zo groot, dat ze vrijwel onover brugbaar lijken. Gelukkig stellen moderne telescopen en andere sterrenkundige instrumen ten ons in staat om sterren en andere hemelobjecten vanaf grote afstand te bestuderen. De laatste jaren zijn aanwijzingen ge vonden voor het bestaan van planeten bij andere sterren, maar het gaat in alle gevallen om reusachtige werelden van het formaat Jupiter en groter. Zelfs al wordt de ontdekking van deze objec ten de komende jaren bevestigd, het lijken nu niet bepaald geschikte oor den voor het ontstaan van leven. Er zullen ongetwijfeld ook kleinere, meer op de aarde lijkende planeten worden ontdekt, maar tot nu toe hebben we nog nergens uit het heelal een radio bliepje opgevangen dat op het bestaan van een verre beschaving duidt. De kosmos zwijgt. Toch menen de makers van het nieu we planetariumprogramma dat het heelal 'zwanger van leven' is en dat het slechts een kwestie van tijd is voordat we een 'tweede aarde' vinden. We zul len zien. Voorlopig zullen wé het moe ten doen met de talrijke soorten op on ze kleine planeet, waarvan een kleine gulden voor kinderen van 4 t/m 11 jaar). Het p rium is niet apart te bezoeken. 1 23456789 OPGAVE OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. vruchtengelei, Engels bier; 2. bijbelse stad, voorzetsel; 3. part, eiland in de Middellandse Zee; 4. volk; 5. eetgerei; 6. bijwoord, oude lengtemaat; 7. liefhebberij voor postzegels; 8. man van adel; 9. zangstuk, wandpilaster; 10. thans, bijwoord; 11. vogel, Euro peaan. Verticaal: 1. bijbelse naam, zijkant; 2. vlaktemaat, uitroep, verenwisse ling; 3. van dezelfde soort; 4. slag, bijbelse naarrr; 5. ten laatste, voorzetsel; 6. rivier in België, vuur; 7. met een lepel eten; 8. boogbal, bijbelse naam, stapel; 9. tandglazuur, muggelar- SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. speedway; 2. carriere; 3. ha gelwit; 4. overheid; 5. margriet; 6. mondharp; 7. emigfant; 8. lastpost. De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn: SCHOM MEL en ERGERNIS. Het sleutel woord luidt: WACHTLOPER. HEINZ TOMPOES Tom Poes en de Tijwisselaar De passagiers van de 'Albatros' zaten in gemakkelijke houdingen aan dek en het zal de oplettende lezertjes niet moeilijk vallen in hen heer Bommel en Tom Poes te herkennen. „Een zeereis naar het zuiden zal ons goed doen'.', had heer Ollie gezegd. „Geen gedoe met het weer; zon en frisse lucht, dat is wat we nodig heb ben." Geen wonder dan ook, dat hij onaan genaam getroffen was toen kapitein Walrus klossend van de brug daalde en uitriep, dat hij regen verwachtte. „Regen", herhaalde heer Bommel opschrikkend. „En de zon schijnt! Dat moet een vergissing zijn; in deze buurt is het toch altijd mooi weer?" „Dat zou je wel willen", sprak de ge zagvoerder. „Op deze breedte kan het oude wijven regenen, meneer. En praat me niet over vergissingen. Ik heb net het laatste radiobericht bin nen; het weerkundig instituut vergist zich niet meer. Ze zitten vol met fijne technische snufjes, laat ik je dat ver tellen." Heer Ollie zakte ontmoedigd terug en staarde bitter naar de vriendelijke wolkjes die langs de blauwe lucht dreven. Ook Oene Horletoet keek er naar vanaf een landtong, maar op zijn ge laat was geen ontstemming te lezen. „Daar hangt vochtigheid, Kobbe", mompelde hij. „De kunst is om-het naar beneden te krijgen; want hoog is droog, onthoudt dat." „Ja, Oene", zei de leerling eerbiedig. „Kan je erbij, denk je?" „Wat moet, dat moet", verklaarde de grijsaard, „en als ik er niet was zou er nooit regen komen. Let op, dit wordt een moeilijk schot waar je wat van kan leren." Zo sprekende legde hij een pijl op zijn boog en richtte zorgvuldig op het zwerk. REDACTIE: SASKIA STOELINCA 023-5155 H E W E DOOR JAN VISSER In Katwijk werd gisterochtend ruim 34 millimeter afgetapt. Het grootste deel van deze etmaalhoeveelheid werd dinsdag middag al opgevangen want gisteren overdag nam de buiig heid in onze streken af. Alleen in het midden en oosten wa ren nog heftige buien actief en Schiphol kreeg daar nog een staartje van 6 mm van te verwerken. Minder buien gisteren maar het bleef meestentijds bewolkt. Dankzij enkele kortstondige opklarinkjes kon het kwik plaat selijk nog tot zo'n 16 graden stijgen. In een aantrekkende west tot noordwestelijke luchtstroming, IJmuiden rapporteer de windkracht 5, hobbelde het kwik in de loop van de m' echter steeds verder achteruit. Om 20 uur was het op Valken burg bij Leiden slechts 10 graden. Onder invloed van een hogedrukgebied tussen Schotland en IJsland stroomt geleidelijk drogere lucht naar ons land. Voor al in de kustgebieden zal de zon zich morgen dan ook gere geld laten zien. Meer landinwaarts gaat de zon dikwijls schuil achter stapelwolken. Uit de 'bloemkoolwolken' valt waar schijnlijk geen bui meer. De temperaturen dalen de komende nacht naar waarden om streeks 5 graden maar daar waar het langer helder blijft kan het best nog een graadje kouder worden en in beschutte duingebieden zou grondvorst kunnen optreden. Morgen loopt de temperatuur op tot 12-13 graden. De wind waait uit het noorden tot noordwesten en is matig van sterkte. In het weekeinde komt het hogedrukgebied dichterbij. Deze ontwik keling heeft tot gevolg dat het droog blijft met geregeld zon. Bovendien wordt het overdag weer wat minder koel. Opzondagzijn maximumtemperaturen mogelijk van onge veer 17 graden. De nachten blijven nog wel uitgesproken fris. Na het weekeinde wordt met een noord tot noordwestenwind een nieuwe hoeveelheid koude lucht aangevoerd. Kortom ge durende de rest van mei zal het waarschijnlijk niet meer zo mers warm worden. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Wolkenvelden en af en toe regen, in het noorden ook sneeuw. Hier en daar ook zonnige perioden. Middag- temperatuur van 6 graden in het noorden tot 13 in het zuiden. Zweden: Wolkenvelden en vooral in het midden en zuiden kans op een bui, mis schien wel met onweer. Middagtemperatuur van 6 in het noorden tot 13 gra den in het midden en zui- Denèmarken: Overwegend bewolkt en kans op enkele buien, ook met onweer. Maximum temperatuuromstreeks 14 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Geleidelijk iets beter met hier en daar zon, maar vooral in het zuidwesten nog kans op een regen- of onweersbui. Maxi ma uiteenlopend van een graad of 10 in Noordwest-Schotland tot 16 plaatselijk in Ierland. België en Luxemburg: Geleidelijke overgang naar droog weer met wat zon, maar vandaag eerst nog bewolkt en af en toe wat (mot)regen. Middagtemperatuur ongeveer 15 gra- Noord- en Midden-Frankrijk: Geleidelijk meer zon en vanaf morgen op de meeste plaatsen droog. Middag temperatuur op vandaag rond 18 gra den, morgen iets hoger. Portugal: Vandaag nog zonnige perioden en tot de avond bijna overal droog. Morgen meest bewolkt en een aantal buien, mogelijk 'met onweer en in het noorden veel neer slag. Langs de kust in het westen maxi ma rond 20 graden; langs de Spaanse grens 25 graden of meer. Madeira: Vandaag perioden met zon en droog. Morgen meer bewolking en mogelijk re gen. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Spanje: Vandaag flinke zonnige perioden en droog. Morgen in het westen kans op en kele buien, ook met onweer. Middag temperatuur uiteenlopend van een graad of 20 in het westen van Galicië tot tegen de 30 graden in het binnenland. Canarische Eilanden: Vandaag veel zon en droog. Morgen meer bewolking en mogelijk een bui. Middagtemperatuur ongeveer 25 gra- Marokko: Westkust: eerst veel zon. Morgen van het westen uit toenemende bewolking maar tot de avond waarschijnlijk droog. Middagtemperatatuur variërend van iets boven de 20 graden in het noorden tot rond 30 in het zuiden. Tunesië: Veel zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden, aan zee hier en daar wat lager. Zuid-Frankrijk: Flinke perioden met zon en op de mees te plaatsen droog. Middagtemperatuur op Vandaag rond 21 graden; morgen iets hogere maxima, in het zuidwesten bij föhn meer dan 25 graden. Mallorca en Ibiza: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 25 graden. Italië: Flinke zonnige perioden. Vandaag in het zuiden eerst nog een enkele bui; Morgen in het midden mogelijk een lokale1 on weersbui. Middagtemperatuur rond 25 graden maar bij buien lagere maxima. Corsica en Sardinië: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur ongeveer 24 graden. Malta: Veel zon, maar vandaag eerst ook nog wolken en kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur rond 26 graden. Griekenland en Kreta: Veel zon en mogelijk een lokale on weersbui; eerst alleen in het noorden maar morgen later op de dag ook elders. Maxima aan zee tussen 24 en 28 gra den; morgen op Kreta nog warmer. Turkije en Cyprus: Zonnig. Morgen later op de dag in het noordwesten mogelijk een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur meest tussen 25 en 30 graden. Duitsland: Veel bewolking en wat regen of motre gen, lokaal mogelijk onweer. Morgen in het noorden opklarend, maar in het zui den nog hardnekkige bewolking en kans op een regen- of onweersbui. Middag temperatuur uiteenlopend van 14 gra den in het noorden tot iets boven de 21 graden in het zuiden. Zwitserland: AAn de noordkant van de Alpen veel be wolking en enkele regen- of onweersbui en. In het zuiden wat zon. Morgen afne mend buiig. Middagtemperatuur uiteen lopend van 20 graden in het noort* rond 25 in de omgeving van Locam Oostenrijk: Vandaag naar het oosten trekken: gen- en onweersbuien. Morgen v velden en kans op wat regen. In marken en Karinthië dan waarscltL droog. Middagtemperatuur dalen rond de 20 graden; in het zuida iets warmer. Polen: Langzaam naar het zuiden trek- buien, mogelijk ook onweei leen in het zuiden nog eer noorden dan geregeld zon. peratuur van 14 graden in het u noorden tot 18 in het zuiden. Tsjechië en Slowakije: Véél bewolking en een enkele regÉl onweersbui. Middagtemperatuuri veer 20 graden. Hongarije: Toenemende bewolking er gen- of onweersbuien. Vai schijnlijk enkele zware bu dalend tot rond 20 graden. VRIJDAG 23 ME11997 Zon- en maanstanden Zon op 05.35 Zon onder Maan op 22.37 Maanonderü Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.07 17.29 04.40 Laag 00.55 13.30 00.36 Weerrapporten 22 mei 08 uur: Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissmgen Maastricht Athene Barcelona Boedapest Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta licht bew. r mistbanken v halt bew. half bew. 5T n Stockholm o Warschau o Wenen n Bangkok li Buenos Aires t Casablanca t Johannesburg o Los Angeles z New Orleans New York Tel Aviv wnw3 17 I )j onbew. regenbui Vancouver regenbui

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10