'Wij filmen altijd vanuit de mensen' Geslachte varkens zweven door Amsterdam Cultuur Kunst "hristie's trekt valse Appels van veiling terug Den Haag wil orkest en Philipszaal redden Jonge Brit bezit oude opnamen Beatles-leden Enthousiasme over nieuw ontwerp Van Abbemuseum Gaaikema Schrijft weer musical 1/OENSDAG 21 ME11997 chef jan rijsdam. 071-5356444 Huldeblijk aan 70-jarige Mulisch uktfrdam Voor Harry Mulisch is 1997 een jubileumjaar. Vijftig bargeleden debuteerde hij met het korte verhaal 'De kamer'. In uli bereikt de gevierde auteur ook zijn zeventigste verjaardag. )e bewogen wereld van Harry Mulisch staat op zondagavond 1 (0 juli centraal in het Amsterdamse Paradiso. Met Peter van Ingen "voert hij een avondvullend gesprek, afgewisseld door film- en vi deofragmenten. Onderwerpen zijn het schrijverschap van Mu lisch, zijn collega's, zijn vriendschappen en zijn jeugd. Half miljoen voor Annie Schmidt Huis /oftfrmeer/utrecht» Staatssecretaris Nuis van cultuur heeft een j^jfmiljoen gulden ter beschikking gesteld voor het Annie M.G. Schmidt Huis in Utrecht. Dat heeft hij gisteren bekendgemaakt, op de geboortedag van de schrijfster. Het Annie M.G. Schmidt Huis is een kunstencentrum voor kinderen tussen 5 en 15 jaar. Het Huis stelt zich onder meer ten doel het culturele erfgoed van Annie M.G. Schmidt voor kinderen toegankelijk te houden. In het gebouw worden onder meer een theater ondergebracht, een bioscoop, een mediatheek, een expositieruimte voor schilderij en, foto's en beeldhouwkunst, een bibliotheek en artotheek en studio's waar kunstenaars aan het werk zijn. Verder komt er een kindercafé en een winkel waar jeugdboeken, cassettes, CD's en video's verkocht worden en artikelen die een relatie hebben met kunst. Roger en Robert Busschots succesvol met Infofilm Alles doen ze samen. „De mensen worden er hopeloos van." Roger en Robert Busschots, een Belgische tweeling die in Leiden werkt en woont. Eind jaren zeventig kwa men ze naar Leiden voor een studie culturele antropolo gie en bleven er vervolgens 'hangen'. Ze richtten Infofilm op, een klein, succesvol bedrijf, gespecialiseerd in audio visuele producties. Een van hun laatste projecten was de inrichting van de tentoonstelling Passie van Leiden, in de Lakenhal. STERDAM ANP Amsterdamse veilinghuis uistie's heeft zes aan Karei ipel toegeschreven werken uit op 4 juni te veilen collectie oderne kunst gehaald. Appel If herkent de werken niet als zijne. Het gaat om een gouache, tekeningen, twee decor- ukken en een tapijt. De luache, gemaakt in 1945, oest 70.000 tot 90.000 gulden ibrengen en zou daarmee de mrste van de nu ontmaskerde erken worden. Appel kreeg twijfels toen hij catalogus van Christie's, die altijd automatisch krijgt toe- ionden, thuis doorbladerde, irt voor Pinksteren bekeek hij kavels bij Christie's in Am- erdam. Hij constateerde dat zes werken niet van hem nden zijn. Een iets groter ntal andere werken is wel van hand. Die komen op 4 juni larokopera's Dp zestiende festival )ude Muziek utrecht gpd Oude muziek en niets an ders dan oude muziek. Onder de nieuwe directie van Casper Vogel stopt het Holland Festival Oude Muziek met de vrijage met andere muzieksoorten. Hoogstens als 'leuke disso nant' of als 'volstrekt lo- zijlijntje van het hoofdprogramma' zal dit internationaal georiën teerde festival nog andere imuzieksoorten in de pro grammering opnemen. De komende 16e afleve ring - van 29 augustus tot en met 7 september op tal van Utrechtse locaties - geheel in het teken van de muziek uit de mid deleeuwen, renaissance, barok en vroege roman tiek. Twee barokopera's ijgen in de Stadsschouw burg een opvoering, alle- van Giovanni Bononci- ni, die in zijn eigen tijd po- Julairder dein Handel was: trionfo di Camilla en Amor Doppio. Eerstge noemde is een eigen festi valproductie onder leiding van dirigent Jos van Velt- hoven en regisseur Jos proenier, waarvoor een in ternationale solistenteam is aangetrokken met onder anderen Guillemette Lau rens en Guy de Mey. Andere componisten waarop een extra schijn werper wordt gezet, zijn de polyfonist Johannes Ockeghem (500 jaar gele den gestorven), de Italiaan Francesco Landini (600 jaar geleden gestorven) en Franz Schubert (200 jaar ti geboren). Van Schubert wordt een be langrijk deel van zijn kla vierwerk uitgevoerd, op in strumenten uit z'n tijd. Het traditioneel overla den programma - 60 uit voeringen in het hoofd programma en ongeveer 50 gratis concerten - be licht ook uitgebreid facet ten van de niet-westerse muziek. Twee zeer vroege Latijns-Amerikaanse ope ra's krijgen een scenische ppvoering. Voorts wordt er in samenwerking met Rasa rat thema 'sjeiks, sjahs en soefi's' belicht. Een van de raogtepunten binnen dit foema is het optreden van de 'wervelende derwisten', een mystiek ritueel uit de 5°efi-cultuur. ook gewoon onder hamer. Christie's onderzoekt nog hoe de pijnlijke vergissing kon wor den gemaakt. Het is niet de eer ste keer dat het veilinghuis per ongeluk een valse Appel op de markt brengt. Vorig jaar werd er ook een ten onrechte aan de Cobra-kunstenaar toegeschre ven gouache verkocht. De af wikkeling van die zaak loopt nog. „Er zijn veel valse Appels op de markt. De werken die we nu wilden aanbieden, leken van een goede herkomst. We had den geen reden te twijfelen. In een aantal van deze gevallen zou Willem Sandberg, de vroe gere directeur van het Stedelijk Museum in Amsterdam, er zelfs bij de aankoop door de huidige eigenaar aan te pas zijn geko men. In elk geval zullen we voortaan bij elke Appel de schil der zelf consulteren," aldus de woordvoerster. leiden erna straatsma De gezamenlijke studie culture le antropologie in Leiden was de basis voor Infofilm. In België was het, destijds, niet mogelijk deze studierichting te kiezen, en zo kwamen de broers in Leiden terecht. „Daarna zijn we blijven hangen, we hadden hier inmid dels een vrienden- en kennis senkring opgebouwd. Het beviel ons hier goed. Nederlanders zijn van die vriendelijke mensen en de taal hier is zo mooi. Zo helder en duidelijk." De Busschotsen verdiepten zich aan de universiteit met na me in het onderwerp 'etnocine- matografie', ofwel: audio-visue- le toepassingen bij antropolo gisch onderzoek. Ze maakten tijdens hun studie films over Mexico en Spanje en 'van het een kwam het ander'. „Na onze studie kregen we meteen een opdracht van het Tropenmuse um en hebben we voor de IKON een film over een Marokkaans gezin gemaakt." Even was er een periode waarin de wegen van Roger en Robert zich scheidden. Robert werd docent visuele antropologie aan de Ka tholieke Universiteit in Nijme gen en gastdocent bij de Rijks academie voor Beeldende Kun sten in Amsterdam. Roger: „In tussen heb ik Infofilm opge richt." In 1983 ging het tweetal gezamenlijk verder met het be drijf, gevestigd in een klein pand aan de Haarlemmerweg. Als tweeling vormen ze een soort symbiose. Roger, lachend: „Ik ben Robert gewoon gevolgd. Zo gaat het altijd. We hebben tot ons twaalfde jaar ook altijd in dezelfde kleding gelopen. We vormen echt een twee-eenheid. Eigenlijk is dat niet zo goed. Je wordt altijd aangesproken als 'de Busschotsen'. Nu heb ik daar niet de tijd meer voor, maar een tijd geleden was ik ook actief als beeldend kunste naar. Toen er op een gegeven moment een poster verscheen waarin mijn expositie werd aan gekondigd was dat een heerlijke ervaring: 'Roger Busschots' stond er op die posters. 'Roger!', ik was ineens 'Roger', dat was nooit eerder voorgekomen." Theeceremonie Infofilm kreeg als een begin nend bedrijf veel opdrachten van Leidse musea. Voor het Rijksmuseum voor Volkenkun de maakten ze een film over een Japanse theeceremonie, waarmee ze de Sony Video Award wonnen. Van de Stich ting Leiden Museumstad kwam de opdracht om films te maken over alle Leidse musea. Voor het Rijksmuseum van Oudheden maakte Infofilm vijf producties waarvan de laatste over 'Egypte, het land van 30 dynastieën. Voor Museum Boerhaave werkt het bedrijf aan een film over medische instrumenten. Later breidde het werkterrein van Infofilm uit met producties in de gezondheidszorg en voor lichting aan allochtonen. Sinds kort is Infofilm ook actief op het gebied van nieuwe media, zoals cd-roms en Internet-sites. Zo kreeg Infofilm onder meer de opdracht om een Internet-site te maken voor Museum Boer haave. „Onze antropologie-achter- grond is wel bepalend voor de visie die wij hebben bij het ma ken van films. Wij filmen altijd vanuit de mensen. Anderen zijn geneigd om eerst een script en een scenario te maken. Wij zijn flexibel, heel vrij. We observeren meer, waardoor je een veel jovi aler resultaat krijgt. Het enige nadeel van onze manier van werken is dat het monteren veel meer tijd vraagt." „De portret ten van bekende Nederlanders die wij voor de Passie van Lei den maakten zijn een goed voorbeeld. Het liefst nemen we zo'n filmportret in één take op, zonder te knippen. Het resul taat was een serie, korte, sym pathieke portretjes." Passie van Leiden is een expositie die be staat uit een aantal favoriete voorwerpen van bekende (oud- JLeidenaars, onder wie oud wielrenner Gerben Karstens, ca baretier Paul van Vliet en bur gemeester Cees Goekoop. Echt groot willen de broers hun bedrijf echter niet maken. Zoals het nu is, is het wel goed. De opdrachten komen hen 'aangewaaid' zeggen ze. Robert: „Al die groei, dat hoeft toch niet. Elke groei levert meer Co2- uitstoof op, ja toch? Wij zijn er ook niet zo voor: al die media. Je wordt doodgegooid met in formatie." Roger: „Nee, hoe minder hoe beter eigenlijk... Ja, daar heb je gelijk in, dat is wel een beetje dubbelhartig als je er zo over denkt en bij een bedrijf als Infofilm werkt. Maar wij pro beren ons te beperken tot, ho pelijk, nuttige zaken." Schilder Gordijn daalde af in diepe krochten van de stad amsterdam francoise ledeboer In het Amsterdam van schilder Herman Gordijn zweven ge slachte varkens in de Leidse- straat langs de bovenleiding van de tram. Ook laat hij een lange rij treurige travestieten en naak te vrouwen langs de Schreier storen trekken en naakte baby lijkjes met een schepnet uit de Brouwersgracht tillen. In het Amsterdams Historisch Muse um (AHM) ontvouwt zich zo een surrealistisch panorama waarop beklemmende beelden uit het onderbewuste van de schilder een macaber huwelijk met de realiteit aangaan. Gordijn maakte de afgelopen jaren voor deze expositie elf schilderijen en een drieluik dat maar liefst 6 bij 3.20 meter be slaat. Het is aangekocht door het AHM en toont onder meer in bomen copulerende homo's in het Vondelpark en een over zicht van de Dam waarop zich een waanzinnige kermis af speelt. In de catalogus licht conser vator Annemarie de Wildt het ontstaan van de serie toe. De kiem werd gelegd toen Gordijn zo'n vijftien jaar geleden in het AHM een aantal portretten ex poseerde. In gesprekken met de toenmalige directie uitte de Een lange rij treurige travestieten en naakte vrouwen trekt langs de Schreierstoren. foto gpd schilder zijn ergernis over de wanstaltige moderne architec tuur, incompetente bestuurders en liefdeloze omgang met het verleden van de stad. Bij nader inzien leek het Gor dijn toch geen goed idee die er gernis weer te geven in een he dendaags groepsportret van 'een stel in- en uitgezakte figu ren rond een tafel met asbakken en plastic koffiebekertjes'. Als alternatief besloot hij na veel wikken en wegen tenslotte tot een reeks schilderijen waarin niet de bestuurders, maar de stad zélf centraal zouden staan. Reservoir Gordijn (1932) vestigde zich in 1960 in Amsterdam maar koos in 1984 voor de rust van Gelder land. Hij bezoekt de stad echter nog geregeld om er het reser voir aan beelden in zijn hoofd bij te vullen. Volgens De Wildt ziet Gordijn Amsterdam in vor men als de bogen van een brug of de slingerende lijnen van pa den in het Vondelpark. Maar het zijn vooral de bewoners die hem fascineren en die daar zijn opschrijfboekjes met modelte keningen, schetsen, beelden en 'impulsen uit de buitenwereld' vullen. Die impulsen verwerkte hij in zijn Gelderse 'binnenwereld' in schilderijen waar zijn woede over de verloedering van de stad vanaf spat. .Maar Gordijn heeft liever niet dat zijn Amster damse werken alleen als maat schappelijke aanklacht worden geïnterpreteerd, dat zou geen recht doen aan de intensiteit van de emoties die hij wil uit dragen. Als Gordijn dode naakte vrouwen laat drijven in de Leid- segracht, een blote man op de rand van een dak aan het Oude- kerksplein plaatst en in verval geraakte bejaarden aan gym nastiek laat doen, zorgt hij in derdaad voor Jeroen Bosch achtige tableaus die zo'n simpe le maatschappijkritische dui- MxEJC In het Amsterdams Historisch Museum (AHM) ontvouwt zich zo een surrealistisch panorama waarop beklemmende beelden uit het onderbe wuste van de schilder een macaber huwelijk met de realiteit aangaan. foto gpd den haag gpd De gemeente Den Haag gaat samen met sponsors de gigan tische financiële problemen van de dr. Anton Philipszaal en het Residentie Orkest op lossen. Dat blijkt uit een ver trouwelijke notitie die aan staande vrijdagmiddag in een besloten vergadering van de gemeenteraadscommissie voor cultuur zal worden be sproken. Het gaat om een reddings operatie waarmee in totaal voor de concertzaal aan het Spui in Den Haag een bedrag van 4,7 miljoen gulden is ge moeid. Hiervan komt 1,2 mil joen voor rekening van het be drijfsleven. Voor de resterende 3,5 miljoen heeft de gemeente afspraken gemaakt met kabel exploitant Casema die samen hangen met de verkoop van het kabelnet aan Casema. De miljoenen zijn nodig om de schulden van het Haagse muziekcentrum te saneren. Al bijna een jaar is de nv dr. An ton Philipszaal niet meer in staat om leningen bij de bank af te lossen. Om ook het orkest zelf uit de rode cijfers te halen, is nog eens een eenmalige in jectie van 450.000 gulden van de gemeente nodig. Daarnaast wil Den Haag toekomstige exploitatieproble men bij de zaal voorkomen door de programmeringssub sidie van 265.000 gulden per jaar te verhogen tot 400.000 gulden. De nieuwe stichting die de programmering van de concertzaal moet gaan verzor gen, krijgt bovendien een startsubsidie van 50.000 gul den. Tot slot is het orkest - om te vermijden dat ook daar op nieuw tekorten ontstaan - een verhoging van de jaarlijkse subsidie met 80.000 gulden toebedacht. Vorig jaar zomer werd dui delijk dat de zaal met een dra matisch verliesgevende exploi tatie - het gevolg van een fi nancieel rampzalig verlopen eigen programmering - regel recht op een bankroet afste vende. Het orkest zelf kampte daarnaast door stijgende werkgeverslasten met structu rele tekorten van circa een kwart miljoen per jaar; inmid dels is dat opgelopen tot een totale schuld van zes ton. ding verre overstijgen. Hij is af gedaald in de diepe krochten van de stad en zijn bewoners en toont daarmee een verontrus tend beeld van de absurditeit van het leven waar ook ter we reld. In het AHM is ook een aantal van de prachtige portretten te zien waarmee Gordijn grote faam verwierf. Dat betekent ge nieten van het grote vakman schap waarmee hij koningin Beatrix, oud-burgemeester Samkalden, het echtpaar Brons, acteur Ton Lutz, zijn favoriete modellen Lida Polak en Mona Monte en vele anderen portret teerde. Wie zich door Gordijn laat vereeuwigen is een geluks vogel omdat hij er steeds in slaagt tot de kern van een per soonlijkheid door te dringen. 'Het Amsterdam van Herman Gordijn' in het Amsterdams Historisch Museum (Kalver- Straat 92, Amsterdam) duurt t/m 28 september. Openings tijden: maandag t/m vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur, zater dag en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. londen afp Een jonge Brit blijkt in het bezit van nooit uitgebrachte muziek van de Beatles Paul McCartney en John Lennon. De magneet band uit 1974, vier jaar na het uiteenvallen van de beroemde popgroep, heeft een lengte van 35 minuten. De 25-jarige eigenaar uit Li verpool, de geboorteplaats van de Beatles, kocht de band twaalf jaar geleden van een Californi- sche verzamelaar voor driehon derd dollar. Hij dacht aanvan kelijk dat de muziek uit de jaren zestig stamde. Inmiddels zou de tape drie miljoen dollar, bijna zes miljoen gulden, waard zijn. Paul McCartney bevestigde vorige week het bestaan van de opnamen, die ontstonden in Los Angeles. Hij wil de band graag kopen. eindhoven anp Het nieuwe ontwerp van architect Abel Ca- hen voor de uitbreiding van het Van Abbe museum in Eindhoven is met enthousias me ontvangen. Wethouder A. Scherf zei dat bij de presentatie van het plan. De bouw kosten bedragen ruim 48 miljoen gulden. Cahen maakte al eerder een ontwerp voor de uitbreiding. Omdat daarvoor weinig vierkante meters beschikbaar waren, teken de hij als het ware een nieuwbouw over het bestaande gebouw heen. Daardoor zou de bakstenen voorgevel verdwijnen, evenals het karakteristieke klokkentorrentie. Plaat selijke en andere landelijke instellingen vin den dat het bestaande gebouw, een ont- werp van de vermaarde architect Krophol ler, moet blijven zoals het is. De rechter stelde de tegenstanders van het eerste plan Cahen in het gelijk. Daarop besloot de ge meente hem andermaal opdracht te geven om een ontwerp te maken. Omdat uitbrei ding op het bestaande terrein onmogelijk was, besloot de gemeenteraad meer vier kante meters ter beschikking te stellen. Vol gens Cahen is zijn tweede ontwerp net zo mooi, zo niet mooier dan het eerste. Het voorziet in de bouw van twee van el kaar gescheiden blokken achter het oorps- ronkelijke museum. Het ene, waarin de ten toonstellingsruimten komen, is aan drie zij den omsloten door water. Om dat te berei ken wil Cahen het langs het museum stro mende riviertje de Dommel verbreden. Het andere gebouw ligt aan de andere kant van het water. Daarin komen onder meer een aula, een restaurant en werkruim ten. De beschikbare ruimte in het museum wordt ruim drie keer zo groot. Die uitbrei ding is nodig om de internationaal hoog ge kwalificeerde collectie eigentijdse kunst op een verantwoorde manier te kunnen expo seren. De bouw van het eerste ontwerp van Cahen zou 29 miljoen hebben gekost. antwerpen gpd Seth Gaaikema werkt aan een nieuwe musical gebaseerd op het bijbelse verhaal over Adam en Eva. De musical-afdeling van het Koninklijk Ballet van Vlaan deren neemt de voorstelling mogelijk al in het seizoen 1998/1999 in productie. De mu sical heeft voorlopig 'De slang van Rio' als werktitel. Klaas van Dijk componeert de muziek. Gaaikema verplaatst het ver haal van Adam en Eva naar het Rio de Janeiro van vandaag de dag. „Het speelt zich af tijdens het jaarlijkse carnaval in die stad", legt Linda Lepomme, ar tistiek directeur van het Vlaam se musical-gezelschap, uit. „Al les draait om een jonge danse res die in het drugs-milieu te recht komt. Het moet een vrolij ke voorstelling worden na al die zware musical-producties van de afgelopen jaren." 'De slang van Rio' wordt de vijfde eigen musical van Seth Gaaikema. Eerder was hij ver antwoordelijk voor 'Swingpop' (1978) en 'Publiek' (1986). Vol gende maand gaat zijn 'Catheri ne' in première in de stads schouwburg van Aken. De pro ductie 'De Drie Musketiers' ligt al vier jaar ongebruikt op de plank. Het Koninklijk Ballet van Vlaanderen heeft belangstelling voor die musical, maar de rech ten liggen nog bij Joop van den Ende.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9