'Rusland moet direct kerncentrales sluiten' Turkse regering overleeft motie van wantrouwen Palestijnen geven makelaars land 'informele' doodstraf Buitenland Ex-premier Rusland )etrokken bij aanslag' lusland verhinderde reis sjetsjeense vice-president Japan voerde biologische experimenten uit in oorlog Wanhoop na cycloon Kabila zwijgt in Kinshasa WOENSDAG 21 ME11997 Bre-X betaalt fors voor ontslagen jakarta Het in opspraak geraakte Canadese mijnbouwbedrijf Éj^Xbetaalt 740.000 Amerikaanse dollar (ruim 1,4 miljoen gul den) voor het ontslag van 549 werknemers op het eiland Borneo. De onderneming zegt de dienstverbanden op, nadat de regering van Indonesië de activiteiten van Bre-X op haar grondgebied verbood. Daarmee reageerde Jakarta op een onafhankelijk on derzoek, waaruit bleek dat in de mijnen in de oerwouden van Busang nauwelijks goud is aangetroffen. Eerder beweerde Bre-X daar de grootste goudvondst van de eeuw te hebben gedaan. Jeltsin ontslaat minister van defensie moskou.; De Russische president Boris Jeltsin heeft gisteren de topgeneraal en plaatsvervangende minister van defensie Kon- stantin Kobets ontslagen, nadat hij door het openbaarministerie was aangeklaagd wegens corruptie. Kobets werd tevens uit het leger gezet. Jeltsin was 'woedend' toen hij hoorde dat Kobets wordt aangeklaagd wegens het aannemen van 241.000 dollar smeergeld van een bouwbedrijf, in ruil voor de opdracht tot de bouw van een militair woningcomplex. Ouderdom nekt 'stipte' Big Ben-klok winden De Big Ben, de beroemde klok in de gelijknamige 19de eeuwse Londense toren, kampt met ouderdomsverschijnselen. Gisteren stond het uurwerk voor de tweede keer binnen drie we ken stil. Technici ontdekten slijtageverschijnselen aan het me chanisme dat de wijzers beweegt. Kritische waarnemers ver moeden dat de klok, die ooit bekend stond om haar stiptheid, te lijden heeft onder de aanleg van een metro in de buurt. Tapie met hartklachten in ziekenhuis iix-en-prqvenceDe voormalige zakenman en Franse oud-minis- ler Bernard Tapie is vandaag opgenomen in een ziekenhuis met klachten over pijn op de borst. Artsen in het ziekenhuis van Aix- en-Provence noemden de toestand van de gevangen zittende voormalige eigenaar van de voetbalclub Olympique Marseille stabiel. Tapie (53) werd 's nachts naar het ziekenhuis overge bracht uit de Luynes-gevangenis, waar hij is ingesloten geduren de zijn proces wegens vermeende financiële malversaties bij Olympique. Nieuwe motor verkort ruimtereizen houston Het Massachusetts Institute of Technology (MIT) ont wikkelt een motor die ruimtereizen over enige tientallen jaren sterk zal verkorten. Een reis Mars vice versa duurt dan geen drie meer, maar zeven maanden. De zogeheten plasmamotor werkt op superverhit (tot tien miljoen graden) waterstofgas. Maar daarvoor is veel stroom nodig, die wordt geleverd door kernreactors. De waterstof gaat in vloeibare vorm mee in enor me tanks, die lijken op die van de huidige ruimteveren. WHO wil roken in Europa bestrijden kopenhagen De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) wil de strijd tegen het roken in Europa opvoeren en daarvoor bij de re geringen aan de bel trekken. De WHO dringt aan op een verho ging van de tabaksbelastingen, een reclameverbod voor sigaret tenmerken en de instelling van meer rookvrije ruimtes. Dit ei senpakket wordt op wereldnietrokersdag op 31 meiwaan alle Eu ropese regeringsleiders overhandigd. MI5 plaatst vacatures voor spionnen ionden De Britse geheime dienst werft in een kleine adverten- riaag spionnen. Het is voor het eerst in de 88 jaar oude geschiedenis van de Militaire Inlichtingen/sectie 5 (MI5), dat agenten met een krantenadvertentie worden geworven. Een kleine annonce in het dagblad The Guardian onder het hoofd stuk Inlichtingen biedt 'ervaren' mensen de post van geheim agent of officier van de contraspionage aan. De werkgever zoekt vooral figuren uit de reclamewereld, het onderwijs, journalistiek en mensen die in het buitenland een betrekking hebben. oskou hans hoogendijk !e vroegere Russische vice-pre- en ex-secretaris van de na- anale veiligheidsraad Lobov is eman die de Japanse AUM- tkte het strijdgas Sarin leverde oor de aanslag op de metro Tokio in 1995. Bij de aan- ag vielen elf doden en duizen- in gewonden. schrijft de gezaghebben- Russische krant Izvestia van- ïag. Volgens het blad is een en ader bij het proces tegen de JM Sjinri Kyo, ASK, in de Ja- tnse hoofdstad duidelijk ge- orden. Lobov zou in 1993 in ïrijs ongeveer 100.000 dollar tbben ontvangen voor het gif- ia Sarin. „Uiteraard ontkent obov categorisch elke betrok- Enheid. Maar toen hij nog te-premier was, speelde hij En sleutelrol bij de registratie de zogenaamde Russische- panse Universiteit, die als tbnantel fungeerde voor de ik infiltratie in Rusland. Di- cteur van die instelling is oeravjov, een ex-KGB-kolonel i nauwe partner van Lobov", brijft de krant. Verder meldt het blad dat als ipanse zakenlieden vermomde K-militanten militair getraind ftkou hans hoogendijk Respondent ei naar onafhankelijkheid 'evende Tsjetsjenië heeft ^land er gisteravond van be- thuldigd een regeringsvlieg- ag te hebben verhinderd naar ;n Haag te vliegen. Russische ?eringsfunctionarissen kon- in geen commentaar geven P het incident, dat de eerste Neiging vormt voor het vori- week door Russen en Tsjets- nen getekende vredesak- fird. Vandaag komt de lEtsjeense regering in spoed ig bijeen. Een provocatie door de ^en bedoeld om het vredes oord te torpederen", zei de ^vervangend premier van ^tsjenië Oegoedov gister- Qnd. Vice-president Arsanov, ^naar Nederland wilde vlie- om op uitnodiging van buitenlandse zaken een confe rentie in Den Haag bij te wo nen, noemde de gebeurtenis 'een grove schending van onze rechten'. Arsanov verklaarde dat de Russische autoriteiten toestem ming hadden gegeven via Rus sische gebied direct naar Ne derland te vliegen. Volgens zijn lezing kreeg hij kort na de start van de Russische luchtcontrole opdracht in de Zuid-Russische stad Mineralnije Woda te lan den. Hij weigerde dit en keerde vergezeld van twee Russische gevechtstoestellen terug naar de Tsjetsjeense hoofdstad Grozni. jysanov verklaarde dat hij eeii aantal Russische vertegen woordigers tot vanmiddag de tijd gaf Tsjetsjenië te verlaten. Ook verlangt Tsjetsjenië, dat Jeltsin diegenen die verant woordelijk zijn voor het inci dent straft. Parlementsleden gaan tijdens debat op de vuist istanbul-jessica lutz correspondent Het Turkse parlement heeft gisteravond met een meerderheid van 271 tegen 265 stemmen een voorstel tot een motie van wantrouwen tegen de regering afgewezen. De drie oppositiepartijen hadden dat gezamelijk ingediend, nadat het le ger de afgelopen maanden steeds meer druk uit oefende om de islamitisch-conservatieve coali tieregering van premier Erbakan ten val te bren gen. Meer moties zullen echter volgen, zo ver klaarde oppositieleider Yilmaz al voor de stem ming. Als voorbeeld van hoe slecht de relatie tus sen het kabinet en het leger is, haalde Yilmaz de column aan van een ex-diplomaat in de krant Milliyet. Hij citeert daarin een anonieme gene raal die beweerde, dat de regering niet op de hoogte gesteld werd van het tijdstip waarop de militaire operatie begon in Noord-Irak tegen de separatistische Koerdische Arbeiderspartij PKK. Dat om te voorkomen dat kabinetsleden infor matie door zouden spelen aan de PKK. „Premier Erbakan is gedwongen de ontwikke lingen te volgen via de kranten en heeft geen toegang meer tot de reguliere kanalen van de staat", aldus Yilmaz. Woedend bestormden daar op leden van de fundamentalistische Welvaarts partij het spreekgestoelte. Ze sloegen en schop ten naar iedereen die hen tegen probeerde te houden. De parlementsvoorzitter moest de zit ting voor korte duur schorsen. De regering heeft weliswaar de elfde motie doorstaan, maar de uitkomst betekent niet dat ze gerust achterover kan zitten. Coalitiepartner gil ler heeft steeds meer moeite haar Juiste Pad Par tij in de hand te houden. Een groeiend aantal partijleden vindt dat ze af moet treden, voor het leger zich genoodzaakt ziet in te grijpen. Dat is bezorgd over de toenemende islamisering van de samenleving en presenteerde eind februari een eisenpakket om die terug te draaien.'De Turkse justitie wil een verbod op de partij van premier Erbakan, de islamitische Welvaartspartij. Het parket bij het hof van beroep (cassatie) is een procedure bij het Constitutioneel Hof begonnen om het verbod te bewerkstelligen. De aanklager is de topjurist Vural Savas. Hij weigerde iets los te laten over de motieven van zijn stap. Greenpeace waarschuwt voor gevaarlijkste reactoren ter wereld De kerncentrales bij de Russische stad Sint Petersburg en op het Kola-schiereiland bij Moermansk zijn extreem ge vaarlijk en dienen onmiddellijk gesloten te worden. Dat staat in een rapport van Greenpeace dat vandaag in de Russische hoofdstad Moskou is gepresenteerd. vervangen, maar door niet-nu- cleaire energieproducenten. Bij Sint Petersburg in het dis trict Leningrad staan vier reac toren van het Tsjernobyl-type, op Kola vier WER-440 reacto ren. Volgens een Amerikaanse regeringsstudie, waarop Green- moskou hans hoogendijk correspondent Volgens Greenpeace, dat een onderzoek liet verrichten door het gerenommeerde Duitse Oe- ko-instituut, moeten de reacto ren niet door nieuwe worden peace beslag heeft weten te leg gen, horen de centrales op Kola tot de gevaarlijkste ter wereld. De oudste reactoren op Kola en bij Sint Petersburg draaien al 24 jaar en zullen waarschijnlijk in 2003 worden gesloten. Het Russische ministerie voor atoomenergie wil nieuwe reac toren van het type WER-640 bouwen. Volgens Greenpeace zijn deze gemoderniseerde ty pes ook zeer gevaarlijk. Greenpeace citeert uit een studie van het Russische atoomministerie over de WER- 640, waarin staat dat, ondanks alle voorzorgsmaatregelen, nu cleaire ongelukken niet kunnen worden uitgesloten. Een Russi sche expert verklaarde: „Staat ons een tweede Tsjernobyl te wachten, maar dit keer in een WER-640?" In de reactorblok- ken bij Sint Peterburg en op het Kola-schiereiland hebben zich in het verleden tientallen inci denten voorgedaan, waarvan enkele zeer ernstige gevolgen hadden kunnen hebben. China vindt urnen met beenderen welijke missie was Eenheid 731, die werkzaam was in het noord oosten van China. Hoeveel ur nen zijn ontdekt, werd niet ge meld. Over de situatie in Guang dong is nog weinig bekend, maar Eenheid 731 doodde ten minste drieduizend Chinese, Russische, Koreaanse en Mongoolse gevangenen met in jecties van miltvuur, tyfus en dysenterie. Een historicus van de universiteit van Guangdong zei in 1994 dat ten minste twin tigduizend vluchtelingen uit de Tweede Wereldoorlog in het ge bied zijn omgebracht door proeven met biologische wa pens. Ook uit andere gebieden in China zijn dergelijke experi menten gemeld. In het zuiden van China zijn manshoge urnen gevonden met de resten van mensen, op wie de Japanners in de Tweede We reldoorlog biologische experi menten hebben gedaan. Hevige regenval legde de urnen bloot. In ieder van de urnen bleken de beenderen van twee of drie mensen te zitten die vermoede lijk bij de experimenten zijn omgekomen. De ongelukkigen zijn slacht offer van een groep Japanse ge leerden die in de omgeving van Guangzhou, de hoofdstad van de zuidelijke provincie Guang dong, actief was onder code naam Eenheid 8604. Een andere groep met een soortgelijke gru- werden bij Russische elite-een heden. Izvestia drukte delen af van een contract over trainin gen, dat was gesloten tussen de 'universiteit' en het militaire district van Moskou. Het blad voegt daaraan toe dat het wel zeer toevallig was dat de Moskouse journalist Cholodov met deze affaire bezig was, toen hij werd gedood door een bombrief. Opvallend noemt Izvestia het verder dat op 26 maart 1995 een brand woedde op de 'universiteit' waarbij vrij wel alle documenten die iets te maken hadden met de contac ten met de AUM-sekte verloren gingen. Een jaar geleden meldde de krant Komsomolskaja Prawda al, dat de AUM-sekte in Rusland contacten onderhield op het hoogste niveau en dat tientallen sekteleden een commando-op leiding volgden op de bases van de Russische geheime dienst en het leger. Volgens deze krant betaalde de 'goeroe' van AUM, Asahara, 30.000 gulden per cur sist. De beweging, die in Japan ongeveer 10.000 leden had, heeft volgens schattingen in Rusland 30.000 aanhangers. Een flink aantal van hen zou nog actief zijn in Rusland. Taliban willen heel Afghanistan ISLAMABAD Rtr-AFP In Afghanistan lijken de funda mentalistische Taliban gisteren aan hun eindspurt te zijn be gonnen. De strikte islamieten, die al tweederde van het land veroverden, riepen hun tegen standers op tot capitulatie. Zij deden die oproep na de inname van een maandenlang bevoch te, uiterst strategische pas. De inname van de Shibar-pas biedt de Taliban toegang tot een regio van gematigde mos lims. Deze sjiieten, die onder steuning krijgen van het Iraanse regime, meldden eerder nog dat zij een aanval op de pas hadden chittagongEen moeder en haar kinderen zitten wanhopig voor de ruïne die is overge bleven van hun huis in de Bengaalse havenstad Chittagong. Het huis werd vernield tijdens de wervelstorm, die maandag naar schatting vijfhonderd levens eiste. Enkele duizenden personen raakten gewond. Volgens de jongste cijfers raakten zo'n 2,5 miljoen bewoners dakloos. Novib heeft gisteren een eerste bedrag van zeshonderdduizend gulden beschik baar gesteld voor de opvang van overlevenden. foto reuters rafiqur rahman kinshasa-lome tel aviv ad bloemendaal correspondent In Nebi Mussa, even ten oosten van Jeruzalem, markeren vers gedolven zand en een platte, on beschreven steen het graf van Farit Bashiti. Vol gens de hoogste islamitische instantie in Jeruza lem was de 70-jarige Palestijnse makelaar een ongelovige omdat hij land had verkocht aan jo den. Het lichaam van Bashiti werd op 9 mei gevon den in een steeg naast het politiebureau in de Palestijnse stad Ramallah. Zijn handen waren achter zijn rug geboeid, pleisters bedekten zijn mond en zijn schedel was ingeslagen. Volgens de Israëlische politie was hij een paar dagen eerder door een vrouw die zogenaamd land wilde ver kopen, naar een hotel in Oost-Jeruzalem gelokt. Vandaar zou hij zijn ontvoerd door agenten van de Palestijnse veiligheidsdienst. Afgelopen vrijdagavond kreeg de Palestijnse politie in Ramallah een anonieme telefonische melding over de vondst van een ander lijk. Op nieuw ging het om een Palestijnse landmakelaar. Harbi Abu-Sara (46) was enkele malen van korte afstand in het hoofd geschoten. Dergelijke moorden zouden een paar jaar ge leden nauwelijks opzien hebben gebaard. Tij dens de intifada waren de Palestijnen bereid el kaar veel te vergeven, twee dingen duidelijk uit gezonderd. Wie samenwerkte met de Israëlische veiligheidsdienst of wie land verkocht aan Israë liërs, kon een executieteam aan de deur verwach ten. Een paar honderd Palestijnen hebben op die manier het leven gelaten. Sinds drie jaar is er een Palestijnse Autoriteit (PA), met eigen wetten en voorschriften, maar de sentimenten onder het volk zijn niet veranderd. Integendeel. De nederzettingenpolitiek van Israël en de verklaringen daarover van de regering- Netanyahu, drukken de Palestijnen nog eens ex tra op het belang van grondgebied in de strijd voor onafhankelijkheid. Volgens Abu-Medein, minister van justitie in de PA, zijn de landmake- laars genoeg gewaarschuwd. „Wie land verkoopt aan joden en kolonisten, is gevaarlijker dan een collaborateur. Daarom moet zo iemand terecht staan en de doodstraf krijgen." Hij heeft voorge steld daarvoor een wet in te voeren. De Palestijnse Autoriteit kent de doodstraf, maar tot nu toe heeft PA-president Yasser Arafat ter dood veroordeelden steeds gratie verleend. Of in het geval van landmakelaars de executie wer kelijk wordt uitgevoerd, moet worden afgewacht. De PA heeft iedere bemoeienis met de moorden ontkend. Maar de dood van Bashiti en Abu-Sara zou erop kunnen wijzen dat de Palestijnse veilig heidsdiensten of verwante groepenliever op 'informele' wijze met hun slachtoffers afreke nen. De nieuwe Congolese macht hebber Laurent-Désiré Kabila is gisteravond naar Kinshasa gekomen. Kabila zei helemaal niets in het openbaar. De komst van Kabila schept ver wachtingen onder de bevol king, die het bij gebrek aan in formatie moet doen met ge ruchten over de nieuwe koers van Congo, het voormalige Zaï re. Velen rekenen spoedig op een verhelderende toespraak tot de natie van de nieuwe lei der. Daarin zou hij zijn rege ring en zijn regeringsplannen bekendmaken. Leden van de burgerlijke op positie tegen de verdreven pre sident Mobutu verwachten dat de leider van de rebellenallian- tie AFDL hen zal betrekken in een nieuwe regering. Sommi gen menen dat de politieke ve teraan Tshisekedi de post van premier krijgt aangeboden. Waarnemers geloven dat de AFDL zich ervan bewust is, dat ze de politieke oppositie tegen Mobutu in Kinshasa niet ge heel kunnen negeren. Er staat nog geen zegetocht voor Kabila in Kinshasa op het programma, mogelijk omdat de stad nog onveilig is. Gisteren werden twee Franse zakenlie den vermoord. Kabila wordt algemeen er kend als president van de De mocratische Republiek Congo. De Europese Unie hield- giste ren bij monde van de Neder landse minister Van Mierlo een slag om de arm en zei dat het nieuwe regime alleen steun krijgt als het vrije verkiezingen houdt en een democratische rechtstaat vestigt. De EU eist ook respect voor de mensen rechten en een oplossing voor het vluchtelingenvraagstuk in Oost-Congo. Mobutu is in Togo. De autori teiten geven zijn aanwezigheid in de hoofdstad Lomé nog steeds niet officieel toe. Slechts vijf personen zouden tot Togo zijn toegelaten, onder wie Mo butu's zoon, Mobutu Kongolo. De rest, ongeveer tachtig men sen, zijn op de luchthaven van Lomé in afwachting van een volgende bestemming. Mobutu wacht daar ook op. De 66-jarige ex-dictator lijdt aan kanker en zou te ziek zijn om door te rei zen. Hij wil naar Frankrijk. Maandag veroverden milities van de fundamentalisten al twee steden op een andere te genstander, de in het noorden heersende Oezbeekse krijgsheer Dostum. Op diezelfde dag be gon hun opmars in vier noorde lijke provincies. De weerstand tegen de op rukkende Taliban lijkt vermin derd door toenemend verzet binnen de eigen milities van Dostum. Een deel ontwikkelde zich tot voorstanders van de Ta liban en scheidde zich af. De muiters zelf veroverden al twee steden, meldden de strikte mos lims. Nederland houdt eigen commissaris den haag paul koopman en maurice wilbrink Nederland en de kleinere Eu ropese lidstaten hoeven hun 'ei gen man' in de Europese Com missie niet op te offeren voor een slagvaardiger Europese Unie. Ook bij de verdere uit breiding van de Unie kan elk land een eigen vertegenwoordi ger in het dagelijks bestuur van de EU te Brussel houden. Over dit principe zijn de vijftien Eu ropese ministers van buiten landse zaken het gisteren in Den Haag eens geworden.. De omvang en taak van de Europese Commissie behoren tot de meest gevoelige onder werpen in de onderhandelingen voor een nieuw Europees ver drag, dat volgende maand in Amsterdam moet worden geslo ten. Bij de grote lidstaten is er begrip voor de positie van de 'kleine landen', zo benadrukte ook de kersverse Britse minister van buitenlandse zaken Cook. „Het is niet realistisch dat klei ne landen, waaronder Neder land, hun eigen commissaris opgeven", aldus Cook. De Commissie (nu twintig le den) dreigt uit zijn voegen te barsten bij de uitbreiding van de Europese Unie. Nederland heeft voorgesteld dat de vijf gro te lidstaten met elk twee com missarissen één post inleveren om ruimte te maken voor nieu we toetreders. De grote lidsta ten eisen in ruil daarvoor wel een groter aantal stemmen in de vergaderingen van Europese ministers en regeringsleiders. Volgens de Duitse minister Kin kel zal deze deal pas op 17 juni in Amsterdam gemaakt worden tijdens een 'nacht van de lange messen'.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7