Onderwijsbond wil toch uitstel nieuwe pakketten aar vrienden stierven uren voor bevrijding Binnenland Hozen met de buren Veel meer geld nodig in technisch onderwijs Amaretto-producenten strijden om etiket Bewoners rivierenland in psychische problemen Huisartsen: Minder vragen over aids •Even geen tram lENSDAG 21 ME11997 alkoengieren in Oostvaardersplassen gTAD_i In de Oostvaardersplassen tussen Lelystad en Almere jben medewerkers van Staatsbosbeheer twee zogenoemde ioengieren waargenomen. Hoe de beesten in het natuurge- dzijn terechtgekomen is onduidelijk. De roofvogels horen lis in Amerika. Staatsbosbeheer vermoedt dat ze zijn ontsnapt een natuurpark. Het zijn uitstekende vliegers en kunnen van zijn gekomen. De vogel meet van kop tot staart tachtig centi- Jper en behoort daarmee tot de grootste ter wereld. Het dier is [gevaarlijk voor de mens. De kalkoengieren maken volgens atsbosbeheer een redelijke kans te overleven. Als aaseters men zij zich in de Oostvaardersplassen te goed doen aan de lavers van bijvoorbeeld de grote grazers die daar voorkomen. jenheul zoekt foto geboorte gorilla innoRN» De Apenheul in Apeldoorn is op zoek naar bezoe- sdie met hun film- of fotocamera de geboorte van een gorilla iben vastgelegd. Die uitzonderlijke kans deed zich afgelopen erdagvoor. Moeder Dalila bracht haar baby, waarschijnlijk dochter, op klaarlichte dag ter wereld en deed dat boven- nop het apeneiland buiten. De Apenheul hoopt nu dat er ]den van deze gebeurtenis zijn gemaakt. Zelf had de gespe- iseerde dierentuin geen camera in de aanslag, omdat de ge- irte een complete verrassing was. Een gorillamoeder baart ia nooit overdag. Dalila en haar kind maken het prima. roenland-expeditie nadert finish mik/groenland» De drie poolreizigers Ronald Naar, Coen stede en Ekon Hartog hebben op een kleine zestig kilometer iun Trans-Groenland Expeditie voltooid. Naar verwachting veren de drie Nederlanders zondag aan de westkust van enland, waar ze worden opgewacht in Illulisat. De drie zijn 8april vertrokken uit Nederland. Hun Trans-Groenland Ski editie vergde een barre tocht van bijna duizend kilometer, voerde langs pieken en dalen op de Noordelijke ijskap. De Dcht door Groenland staat onder leiding van Ronald Naar die in 1995 de geslaagde Nederlandse expeditie op de istaanse K2, de gevaarlijke broer van de Mount Everest, aan- tde. speriment met eco-agrariërs ierbantMinister de Boer van volkshuivesting, ruimtelijke sning en milieubeheer, heeft gisteren in Swifterbant het ischot gegeven voor een experiment met twee milieuvrien- jke agrarische bedrijven. De twee zullen pogen hun op- ngst gelijk te houden aan die van moderne agrarische onder- ïingen, maar zullen daarbij zo weinig mogelijk milieubelas- Ie middelen gebruiken. De proef wordt gehouden op de ir. Minderhoudhoeve, een afdeling van de landbouwuniversi- Wageningen. Deze universiteit wil de ideale bedrijfsvoering j rde 21ste eeuw ontdekken. loriichting over huursubsidiewet haag» Staatssecretaris Tommei van volkshuisvesting heeft eren het startsein gegeven voor een landelijke voorlichtings- ipagne over de nieuwe huursubsidiewet. De D66-bewinds- n wil met de actie vooral mensen bereiken die recht hebben en bijdrage in de huur, maar deze om welke reden dan ook aanvragen. Met een speciale huursubsidiekaart kunnen irders voortaan snel zien of ze voor huursubsidie in aanmer- komen. Volgens schattingen vragen ruim 200.000 mensen huursubsidie aan, terwijl ze er wel recht op hebben. denkplaat voor bemanning X-11 mond» Plaatsvervangend bevelhebber van de luchtmacht, majoor A. de Jong, onthult vandaag in Roermond een nkplaat voor de in 1962 op Irian Jaya (voormalig Neder- sNieuw-Guinea) verongelukte bemanning van de Dakota De plaquette, die bij het Indië-monument komt, is een ini- fvan de Koninklijke Luchtmacht Veteranen Nederlands w-Guinea. Het vrachtvliegtuig van de Koninklijke Lucht- itis op 28 juni 1962 tegen het onherbergzame Carstensge- Tte te pletter geslagen. In het vliegtuig bevonden zich vijf be- ningsleden en drie passagiers. Pas in 1991 kon een expeditie offelijke resten van de inzittenden bergen. teroken: dubbele kans op hartkwaal Passief roken is nog slechter dan tot nu toe werd aange- f, len. Mensen die regelmatig in de rookwalm van anderen zit- hebben een twee maal zo grote kans op hartkwalen dan isen die altijd in rookvrije ruimten verblijven. Dit blijkt uit Amerikaans onderzoek. Onderzoekers van de Harvard-uni- ■I iteit hebben tien jaar lang de gevolgen van 'meeroken' op I OOniet rokende vrouwen onderzocht. Bij vrouwen die af en neeroken, stijgt de kans op een hartinfact met 64 procent. 1 rouwen die regelmatig andersmans rook inademen, steeg o isico zelfs met 88 procent. Op basis van deze gegevens ver den de onderzoekers dat alleen al in de Verenigde Staten ijks 50.000 mensen overlijden aan hartkwalen die worden orzaakt door passief roken. jaarde dood in uitgebrande kamer Na een brand in een afgesloten slaapkamer van een ewoning in Deventer heeft de brandweer gisteren het leven lichaam aangetroffen van de 78-jarige alleenstaande be- nster. De politie sluit niet uit dat de vrouw al enige dagen den eerder is overleden. Op 15 mei had zij nog haar huisarts ichtvoor medicijnen, maar die heeft ze nooit afgehaald bij (apotheker. De brandweer trof op het bed van de vrouw een trische deken aan die door onbekende oorzaak was gaan alen, waardoor brand is ontstaan. Ergernis in Kamer over 'zwalkendekoers AOb De onderwijsbond AOb vindt dat de vernieuwingen in de hoogste klassen van het voortgezet onderwijs toch tot 1999 moeten worden uitgesteld. In de Tweede Kamer is daarop gisteren met ergernis gereageerd. Vooral de VVD heeft zware kritiek op de 'onbegrijpelijke' opstelling van de bond. den haag anp De AOb noemde het uitstel gis teren nodig, omdat het kabinet niet meer dan vijftig miljoen gulden extra wil uittrekken voor de invoering van de vier nieuwe vakkenpakketten in havo en vwo. De AOb had om honderd miljoen gevraagd, te besteden in twee jaar, plus een bedrag voor de volgende jaren. „Dat verschilt te veel met het bod van het kabinet", aldus AOb- bestuurder T. Rolvink in een toelichting. Bovendien was het AOb-bestuur uit een spoeden- quête onder 505 leraren geble ken dat de leraren in havo en vwo aarzelen of zij wel zo snel kunnen voldoen aan de eisen die de veranderingen aan hen stellen. Net als staatssecretaris Nete lenbos zijn de WD en D66 ho gelijk verbaasd over deze 'onverwachte wending'. Ook twee weken geleden drong de AOb er bij de Kamer op aan om de invoering van de nieuwe vakkenpakketten in havo en vwo uit te stellen tot 1999. De scholen konden zich dan beter voorbereiden. Maar vier dagen later, tijdens het Kamerdebat over het vernieuwde onderwijs, kregen de Kamerleden een spoedfax met het verzoek toch voor 1998 te kiezen. „Ik snap hier niets meer van", aldus WD-er Cornielje. Juist hij hecht grote waarde aan de op vatting van de leraren. „Veran dert de AOb elke week van me ning?" Volgens Rolvink heeft de AOb echter niets misdaan. Al leen tijdens het eerste gesprek met de Kamer is een fout ge maakt. De woordvoerder die de bond toen vertegenwoordigde 'heeft toen verzuimd om mee te delen dat het algemeen be stuur nog geen definitief stand punt had ingenomen'. Het be stuur was uiteindelijk tegen uitstel, aldus Rolvink, mits er genoeg geld bij kwam. Staatssecretaris Netelenbos vindt de reactie van de bond merkwaardig, aldus een woordvoerder. „De honderd miljoen waar de AOb om vroeg was bedoeld voor twee jaar. Vijftig miljoen voor 1998 komt daarmee overeen." Netelenbos stelt zich op het standpunt dat het huidige kabinet geen inves teringen na 1998 kan toezeg gen, omdat er dan verkiezingen zijn. In een brief aan de Tweede Kamer herinnerde Netelenbos eraan dat in de bekostiging aan de scholen een bedrag van honderd miljoen gulden per jaar zit voor deskundigheidsbe vordering. Dat kunnen de scholen gebruiken voor de arnhem» anp De producent van Nederlands meest ver kochte likeur, di Saronno Amaretto Origina- le, vindt dat een importeur van een concur rerende amandellikeur ten onrechte een graantje meepikt van het succes van zijn populaire versnapering. De concurrent ver koopt flessen met een sterkgelijkend etiket, waarmee deze volgens de' klagende produ cent inbreuk maakt op het merkenrecht. Gisteren eiste hij dat de importeur van het merk Amaretto Italia Giori zijn flessen van een nieuw etiket voorziet, op straffe van een dwangsom van vijftigduizend gulden. Volgens de advocaat van producent Illva Saronno Italia is haar Amaretto Originale de best verkochte likeur in Nederland. Amaret to heeft een marktaandeel van 27,5 procent op de Nederlandse likeurenmarkt. Op grote afstand volgt Tia Maria met een aandeel van 12,5 procent. Andere likeuren hebben een aandeel onder de tien procent. Hoewel de glazen flessen uiterlijk wel ver schillen, raakt de consument volgens advo caat mr. J. Steinhauser van Illva Saronno Italia wel degelijk in verwarring door de sterke gelijkenis van de etiketten. „Het eti ket van onze amaretto is geelgoud van kleur en geeft de suggestie van oud-perkament. Dat maakte onze likeur bekend bij het Ne derlandse publiek. Het succes is volgens de raadsman der mate groot dat di Saronno Amaretto Origi nale in Nederland vele malen populairder is dan in het land van herkomst, Italië. Vol gens Steinhauser hebben de flessen van Amaretto Italia Girori vrijwel hetzelfde eti ket en zijn ze zeven gulden goedkoper. De importeur van Amaretto Italia Giori zegt al tien miljoen flessen te hebben ver scheept naar Amerika en Australië. Volgens hem zijn in Italië flessen amaretto met een vergelijkbaar etiket te koop. Hij vindt dat de rechter niet alleen moet kijken naar het etiket, maar naar het hele product. De rechter doet op 3 juni uitspraak in het ge schil. Oud-voorzitter VNO, Van Veen: den haag» anp voorbereiding op de vernieu wingen. De toegezegde vijftig miljoen komt bovenop een be drag van 147 miljoen dat al was gereserveerd voor de boven bouw. Netelenbos denkt de vier profielen in augustus 1998 te kunnen invoeren. Voor D66-Kamerlid Lam- brechts is de brief van Netelen bos aanleiding om vast te hou den aan uitstel van de operatie. De PvdA ziet de brief juist als een bewijs dat de profielen wel degelijk in 1998 van start kun nen. De regeringsfracties heb ben er vorige week bij Netelen bos in een motie op aangedron gen dat er extra geld bij komt voor bijscholing en andere noodzakelijke voorbereidingen op de vernieuwingen. Het CDA heeft om negentig miljoen ge vraagd. De organisatie van schoollei ders WO noemt de eenmalige impuls van vijftig miljoen 'vol strekt onvoldoende'. Invoering van de profielen en een meer zelfstandige manier van leren in 1998 is daarom 'onverant woord'. Er is tweehonderd miljoen gulden nodig voor opwaarde ring van het technisch middel baar beroepsonderwijs. Met dat geld kunnen twintig tech nocentra worden opgericht, als onderdeel van de regionale opleidingscentra waarin het beroepsonderwijs is onderge bracht. Dat schrijft C. van "Veen, oud-minister onder wijs en voormalig \roorzitter van VNO, in een open brief aan minister Ritzen (onder wijs). Van Veen maakt zich blijkens de brief grote zorgen over de financiële situatie van het technisch beroepsonder wijs. Er is veel te weinig geld, veel scholen zitten in oude ge bouwen en werken met verou derde apparatuur. Omdat het aantal leerlingen daalt, dreigt de situatie alleen maar verder te verslechteren. Van Veen stelt voor dat in de technocen tra al het technisch beroeps onderwijs wordt onderge bracht. In een reactie laat minister Ritzen weten dat hij de zorgen over het technisch onderwijs niet deelt. Wel noemt hij 'meer aandacht voor de cruciale rol van het beroepsonderwijs zeer gewenst'. De oprichting van technocentra vindt Ritzen een goed idee. Hij vindt het nood zakelijk dat de verschillende opleidingen binnen een regio gezamenlijk gebruik maken van de technologische voor zieningen op de scholen en universiteiten. rotterdam Een wolkbreuk bezorgde bewoners van Rotterdam-Zuid gisteren handenvol werk. Straten kwamen blank te staan en kelders liepen vol. Op veel plaatsen konden de riolen de stortvloed niet verwerken, zodat allerlei viezigheid omhoog kwam. Hozen was de boodschap. foto anp cees spruijt Na evacuatie tijdens hoog water 1995- den haag gpdnen door de evacuatie kregen, werden vooral veroorzaakt Duizend tot tweeduizend bewo- doordat een aantal zaken rond ners van het Rivierenland heb- hun gedwongen vertrek niet ben psychische problemen on- goed was geregeld. Bijvoorbeeld dervonden van hun evacuatie onduidelijkheid over het evacu- tijdens de watersnood van be- atieadres, het moeten afstaan gin 1995. Het gaat vooral om van huisdieren en het verhuizen oudere mensen. Onderzoek van van persoonlijke eigendommen, dr. R. de Graaf en dr. R. Bijl, bei- Er was, zo stellen De Graaf en den verbonden aan het Trimbos Bijl, soms onvoldoende onder- Instituut, heeft dit uitgewezen, steuning van derden bij de eva- De resultaten zijn gepubliceerd cuatie. Met name ouderen die in het Maandblad voor de Gees- nog alleen woonden, hadden telijke Volksgezondheid. In ja- daar last van. Beide onderzoe- nuari 1995 werden 200.000 kers menen dat de overheid bij mensen uit het Rivierenland ge- mogelijke evacuaties een fase- evacueerd uit vrees voor een ring moet aanbrengen opdat dijkdoorbraak. Die kwam er uit- betrokkenen zich rustig kunnen eindelijk niet. De ouderen die voorbereiden. Zo zouden bur- psychische klachten kregen, gers opgeroepen kunnen wor- waren veelal op hoge leeftijd en den zelf een ander adres te or- hadden een zwakkere gezond- ganiseren voor het geval ze weg heid; sommigen waren al licht moeten. aan het dementeren. Ze woon- Door een fasering kunnen fa- den nog zelfstandig, maar wa- milie en vrienden ook ingescha- ren wel afhankelijk van hulp keld worden waardoor sociale van derden. netwerken intact blijven. De Bij de ouderen die al psychi- mogelijkheid van telefonisch sche problemen hadden, kwa- contact is daarbij erg belangrijk men niet verwerkte iror- om gevoelens van angst en ont- logstrauma's weer boven. Bij heemding te voorkomen. Bij de deze groep waren ook mensen evacuatie in 1995 waren tele- die relationele problemen had- foonverbindingen slecht. Te- den of al onder behandeling genstrijdige berichten van di stonden van een psychiater. verse kanten versterkten de ge- De problemen die betrokke- voelens van paniek. het aantal mensen met vragen af te nemen, in 1996 ging het om zestien mensen per 10.000 patiënten. De daling doet zich volgens het NIVEL vooral voor op het platteland, in de steden neemt het aantal bezorgde pa tiënten nog altijd toe. Patiënten vragen steeds va ker om een aidstest. Dit heeft te maken met betere behande lingsmogelijkheden. Artsen bieden de test ook vaker aan. De studie wijst volgens het NIVEL uit dat aids in Neder land hoe langer hoe meer wordt gezien als een ziekte die iedereen kan treffen en niet al leen bepaalde groepen. „De voorlichting over aids heeft haar doel dus niet gemist. Mensen praten er makkelijker over en komen met een duide lijker doel bij de huisarts dan vroeger, namelijk een aidstest", aldus het NIVEL. den haag anp Mensen stappen steeds minder vaak naar de huisarts met vra gen over aids. Vooral mensen uit risicogroepen als homo seksuelen en drugsgebruikers laten zich minder vaak zien. Bij na de helft van de patiënten die vragen hebben over aids maakt zich zorgen over de consequen ties van onveilig vrijen met ie mand van het andere geslacht. Dit blijkt uit een studie van het onderzoeksinstituut NIVEL dat gisteren is verschenen. Volgens de onderzoekers zijn mensen uit risicogroepen goed voorgelicht. Zij hebben daarom weinig behoefte aan informatie van hun huisarts over aids. In 1988 zag de doorsnee-arts op iedere 10.000 patiënten elf mensen met een vraag over aids. In 1994 was dit aantal op gelopen tot 22. Daarna begon ry Bastiaans krijgt in Wassenaar Israëlische onderscheiding iaar. danny verbaan Egon erop te lijken alsof Corry Bas- geen vreugde mocht hebben, de beide keren dat daar alle aan boor was, stortte voor de in fer van Deventer de wereld in el- 'de periode dat ze werkte aan een folie afronding van haar tekenop- fusilleerde de Duitse bezetter 'der. Een jaar later herhaalde de Kienis zich: Deventer vierde de ding, maar voor Bastiaans brak op- periode aan van rouw. Zes or de komst van de Canadese n werden enkele van haar vrien- «dgeschoten. fn in het verzet en hadden zich gehouden in een verlaten fabriek. Jn stenguns zouden ze die tiende 945 in actie komen als de gealli- oDeventer naderden. Maar de 'verd ontdekt en in koelen bloede 'teerd. „De vlaggen hingen uit, ~^n dansten met de Canadezen •n dan mijn naaste vrienden, itig, dertig jaar heb ik er niet tonen spreken. Ik kon zelfs niet piode is uiteindelijk verwerkt, kan Bastiaans er tot haar opluchting aan toe voegen. De zaken zijn zelfs omgedraaid: zo vaak als het maar kan, zou ze nu wel haar verhaal willen vertellen. „Omdat ik voel dat het moet", zegt de inmiddels 77-jarige. „Mijn generatie wordt steeds kleiner: Als we nu niet spreken, is onze kans straks voorbij. En dat het nodig is ons verhaal te doen, blijkt wel uit de op komst van de neonazi's." Een uitgelezen gelegenheid om haar re laas te doen dient zich morgen aan. Bas tiaans, nu woonachtig in Amersfoort, neemt dan op de Amerikaanse school in Wassenaar de Yad Vashem-medaille in ontvangst. De onderscheiding wordt slechts toegekend aan (niet-joodse) mensen die zich met gevaar voor ei gen leven hebben ingespannen voor het redden van joden. Onzekerheid Dat Bastiaans de penning krijgt, dankt ze aan de hulp die ze bood aan Edith Hausler, een joodse vluchtelinge uit Duitsland die dringend verlegen zat om een onderduikadres. Corry zag kans iets te regelen in de Randstad. Met de trein gingen ze vanuit het oosten van het land naar Voorburg. „Bij het station stond een man die het teken gaf. Edith sprong met haar koffertje en al achterop en daar ging ze. Tot het einde van de oorlog leef den we in onzekerheid of ze het had ge red." Het was ook Edith die Bastiaans voordroeg voor de Yad Vashem-medail le. Ze is dankbaar voor zo'n prachtig ge baar, maar vindt niet dat ze nu als held moet worden afgeschilderd. „Ik was niet zo moedig, hoor", schudt ze haar hoofd. Neem die keer dat ze bij een huis een tas kwam afhalen: een van de leden van het verzet had deze kort daarvoor moeten achterlaten tijdens een vluchtpoging. Corry belde aan en fluisterde het doel van haar komst. Het diende zo voorzich tig mogelijk te gebeuren, aangezien de Gestapo nog in de woning aanwezig kon zijn. „Ik kan u wel vertellen: het moment dat ik dat deed, stond ik te klappertan den van angst." Enkele jaren eerder waren Corry's ou ders vanuit Den Haag naar Deventer verhuisd. Haar vader nam er openlijk af stand van de Duitse overheersing. Te vens verspreidde hij de illegaal verschij nende verzetskrant Trouw. Dat leidde tot zijn arrestatie. In kamp Vught werd hij op 53-jarige leeftijd geëxecuteerd. Corry belandde bij de ondergrondse. Voortaan werd ze 'het meisje van de bakker'. Ze deed alsof ze brood bezorg de, maar gebruikte dat als dekmantel voor haar werkelijke activiteiten. Ze gaf boodschappen door en werd ook voor tal van andere klussen ingezet. Flirten De laatste dag van de oorlog moest worden geprobeerd de bruggen te be schermen. Met stenguns onder de jas sen liep de groep naar een verlaten fa briek. De bevrijding was in zicht, wat zouden ze zich zorgen maken. „We wa ren aan het babbelen en liepen een beetje te flirten. Ik ben daarna op m'n gemak weer teruggegaan. Je moet je moeder beschermen, hadden ze tegen Even Jater voltrok zich de rampspoed. De groep werd ontdekt en met rook en vuur uit de fabriek verdreven. Eén man wist te ontsnappen, de anderen kregen de kogel. „Een Duitser verrekte het om ze te fusilleren. Toen schoot een officier ook hém dood." Corry had eens moe ten weten. Feestend en juichend be sloot ze kort daarna bij het hoofdkwar tier langs te gaan. „Ik informeerde waar de jongens waren. 'Weet je dan niet wat er is gebeurd?', kreeg ik toen als ant woord." scheveningen» Er reed net even geen tram toen gis teren een betonbalk van zes bij veertien meter van een bouwwerk aan de Gevers Deijnootweg (langs het strand) in Scheveningen losraakte en omlaag stortte. De betonmassa vernielde de bovenleiding van de tram en kwam dwars over de rails terecht. Wegspattende brokstukken troffen twee bouwvak kers, die daardoor lichte verwondingen opliepen. Na te zijn verbonden in het ziekenhuis mochten zij naar huis. De arbeidsinspectie onderzoekt de oorzaak van het ongeval. foto anp

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5