Technolease spleet politiek van 'actiegroep' Loesje wil politiek in f Anti-abortuspater Geef de lente een (laatste) kans! KeuKenhof Binnenland Veehouders staken mestboycot Hoofddorps paar praat niet meer met de pers Boek Bolkestein over moslims Dierenbescherming kan niet optreden tegen varkensleed Beperkt treinverkeer {NSDAG21 MEI 1997 raag naar thuiszorg gaat toenemen gjK. Het ministerie van volksgezondheid verwacht de ko lde jaren een groei van 2,2 procent in de vraag naar thuis- Dit komt door de vergrijzing en de verschuiving van ver eg- en ziekenhuiszorg naar de thuiszorg. In 2010 zullen ver ten met nu bijna 40.000 mensen meer thuiszorg nodig heb- Dit blijkt uit de nota Thuiszorg en zorg thuis die gisteren irde Tweede Kamer is gestuurd. Vrijdag maakten de be- dslieden Borst en Terpstra al bekend dat er 103 miljoen extra 1. l/nmf An rnt OM1 nf IflM de thuiszorg komt en tot 200.1 of 2002 geen nieuwe com- ciële instellingen worden toegelaten. ken vart bejaarden slachtoffer criminaliteit haag» Ruim een kwart van de ouderen is de afgelopen vijf het slachtoffer geweest van criminaliteit. Dat blijkt uit on- Jzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het iaal-Cultureel Planbureau (SCP). In totaal was 28 procent alle 65-plussers de dupe van inbraak, bedreiging en mishan- ng Telefoonterreur treft 200.000 ouderen, vooral alleen- nde vrouwen tussen 65 en 69 jaar die in steden wonen. i« rdachten brandstichting in bewaring haag» De rechter-commissaris in Den Haag heeft gisteren jf Koerdische mannen die zaterdag zijn aangehouden op enking van brandstichting in de Frans Halsstraat in de j ilderswijk, in bewaring gesteld. Door de brand kwamen op naart zes leden van een Turks gezin om; de moeder (41) en ran haar kinderen. Over tien dagen beslist de rechter-com- ia][ saris of de vijf mannen, die allen een Koerdische achtergrond ben, in voorlopige hechtenis blijven. 2 men in Nederland flink gestegen wei i nu !mg» De lonen in Nederland zijn aan het stijgen. In de yec )'s die na 1 januari zijn afgesloten, gaan de lonen dit jaar met njf iddeld 2,4 procent omhoog. In eerder overeengekomen s die dit jaar nog doorlopen, is de loonstijging 0,8 procent, jlijkt uit de zogeheten Voorjaarsrapportage die minister ;ert van sociale zaken en werkgelegenheid naar de Tweede er heeft gestuurd. De rapportage, verzorgd door de Arbeids- ectie, is gebaseerd op 131 grote CAO's. jinig invloed overheid op onderwijs IMGUniversiteiten en hbo's profiteren niet van de invloed rationale overheden hebben op de inrichting van de studie. Ie Europese landen blijkt dat de bemoeienis uiteindelijk lig doeltreffend uitpakt. Ook missen eenmaal doorgevoerde [regelen veelal de bedoelde uitwerking. Het zou daarom be- ijn als de overheid zich tevreden stelt met een minimale rol. e conclusies trekt de Amsterdamse onderwijskundige Olaf C. laniel uit een onderzoek onder zeshonderd onderwijsdes- 'igen uit zeventien landen in West-Europa. ardi >S( Mij Jt 1 en bonden: Apart praten met Peper .nil DOn' )ki 'ePei erdam De ondernemingsraad van de politie Rotterdam- md wil niet tegelijk met de vakbonden met korpsbeheer der rond de tafel om over het conflict rond korpschef ,gg! kman te praten. De bonden ACP, ANPV en NPB willen dat e Q. niet en willen bovendien niet tegelijk met andere vakorgani- ismet Peper praten. OR en de Nederlandse Politiebond be- jnn nikken hun eigen verantwoordelijkheden inzake het conflict. n» ROLOGIE: PATER KOOPMAN aandag op 76-jarige leef- Nijmegen overledén pa- n Koopman, lid van de egatie van het Heilig Sa int, stond bekend om zijn iortusactiviteiten in Ne- 1 Als eerste demon- de hij in 1974 tegen abor- lieken. Dertien jaar lang Ie hij elke tweede dins- i de maand op het Bin- van een bollenboer. Hij uit een gezin van tien en. In de oorlogsjaren )er' j actief in het verzet waar- t0 lij in 1980 een koninklijke scheiding kreeg. 27-jarige leeftijd I Nadat hij in 1973 was te- !!eceerd, richtte hij de Stich- por Recht Zonder Onder op, het kader voor zijn anti-abortusactiviteiten. ;0Ul naam was een persiflage numegen» anp jkenhof heeft haar openingspcriode verlengd tot en met zondag 25 nu waardoor u ook het komend weekend nog kunt genieten van kleurenpracht en lentegeuren. Kom de grootste lelietentoonstelling de wereld met meer dan 350 soorten lelies aanschouwen in het schitterende Prins Willem Alexander Paviljoen i de Anjers-Zomerbloemen Parade is te mooi om te moeten m aid t/m zondag 25 mei. Van 08:00 tot 19:30 uur. Kassa's tot 18:00 u Dc mooiste lente vind je in de Keukenhof. Economische Zaken wees bezwaren Financiën af Tweede Kamer wilde geen 'neetegen Fokker zeggen De ministeries van financiën en economische zaken heb ben langdurig geruzied over de wenselijkheid van de technolease-constructies tussen de Rabobank, Philips en Fokker. In deze strijd heeft Financiën onder druk van de Tweede Kamer zijn verzet op moeten geven. Het princi pe van gelijke behandeling tussen verschillende onderne mingen gaf daarbij de doorslag. Dit bleek gisteren uit de verklaringen van de oud-bewindslieden Van Amelsvoort van financiën en Andriessen van economische zaken (beiden CDA) voor een commissie van de Tweede Ka- den haag»anp De commissie, onder voorzit terschap van de CDA'er Wol- ters, onderzoekt of Van Amels voort destijds de Kamer wel goed heeft geïnformeerd. De oud-bewindsman had de Ka mer laten weten dat de techno lease in principe ook voor ande re bedrijven openstond. Tegelij kertijd had hij echter in een brief aan zijn collega Andriessen laten weten dat het 'eens en tie waarbij een bedrijf zijn tech nologische kennis verkoopt aan een bank en vervolgens terug- huurt. Het bedrijf krijgt dan een groot bedrag ineens in handen. Tegelijkertijd kan de bank de investering aftrekken van de winst en hoeft zij dus minder belasting te betalen. Van Amelsvoort erkent dat hij van meet af aan afwijzend was ten opzichte van deze 'fiscale grensverlegging'. Het 'eens en nooit weer' sloeg echter niet op de wenselijkheid van de techno- lease-constructie zelf, maar op de langdurige onderhandelin gen tussen de belastingdienst, Philips en de Rabobank. De be windsman wilde voorkomen dat toekomstige aanvragen ook zoveel tijd in beslag zouden ne men. Van Amelsvoort liet echter doorschemeren dat hij wel de gelijk moeite had met de tech nolease-constructie als zodanig en dat hij bang was voor een stortvloed aan nieuwe aanvra gen. Toen Fokker een jaar later iets dergelijks wilde, nam de be windsman dan ook een terug houdend standpunt in. Pas on der druk van de Kamer ging hij akkoord met het beginsel 'gelij ke monniken, gelijke kappen'. Op de achtergrond speelde het ministerie van economische zaken een belangrijke rol. Oud minister Andriessen vond de technolease juist een prima in strument voor de financiering van kennisintensieve bedrijven. Toen Van Amelsvoort weigerde om Philips en de Rabobank dui delijkheid vooraf te geven, kwam Andriessen dan ook per soonlijk tussenbeide. Tijdens een 'dramatische' bij eenkomst onder voorzitter schap van oud-premier Lub bers confronteerde hij Van Amelsvoort met een 'gepeper de brief van een onafhankelij ke deskundige die alle bezwa ren van Financiën van tafel veegde. Vervolgens gingen het kabinet en de Kamer alsnog ak koord. Andriessen erkende dat Van Amelsvoort hem kort daarna een brief heeft gestuurd met de gewraakte passage 'eens en nooit weer'. De minister vond deze brief echter 'niet zo han dig geschreven' en vond het dan ook niet nodig om op deze brief te reageren. Het onderzoek van de Ka mercommissie gaat volgende week maandag verder. Dan ko men premier Kok (destijds mi nister van financiën) en oud premier Lubbers op bezoek. Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Volendam 'stapel krankjorenT van Maria-bezoekers volendam anp Volendam wordt 'stapel krank- jorem' van de vele mensen die een kijkje komen nemen bij het huilende Maria-beeld. „Er zijn er al duizenden geweest", aldus vice-voorzitter E. Woerlee van de St. Vincentius a Paulo-parochie in Volendam. Het parochiebestuur heeft met enige scepsis gereageerd op het huilende beeld. „We gelo ven wel in wonderen, maar er moet eerst maar eens onder zoek komen of dit echt is", al dus Woerlee. Maandagmiddag begon het Mariabeeld in een kapel in het Boelenspark rode tranen te plengen. De politie heeft een traanmonster genomen dat wordt onderzocht. Bisschop Bomers van Haar lem wacht met een reactie tot dat hij door de priesters uit Volendam is ingelicht. op Stimezo (Stichting voor Me disch Verantwoorde Zwanger schapsonderbreking) In 1974 begon hij met zijn de monstraties voor Bloemenhove en andere abortusklinieken. In 1976 organiseerde hij met ande re instellingen een landelijke handtekeningenactie voor de bescherming van het menselij ke leven. De petitie met 700.000 handtekeningen werd later aan de regering aangeboden. Dat zelfde jaar was er de grote anti- Avenhorn geboren als abortusmars met 20.000 men- den bosch Veehouders stoppen met hun boycot tegen het mestbeleid. De actievoeren de boeren hebben besloten alsnog hun mest- boekhouding over 1996 in te sturen. Zij ho pen dat door dit gebaar het openbaar minis terie afziet van verdere vervolging van de boeren die weigeren hun mestboekhouding over 1995 in te leveren. Dit heeft F. Meulen- meesters van het comité Wij zijn het zat van morgen bevestigd. Gisteren stonden in de Bossche Brabanthallen 75 boeren terecht voor het niet bijhouden van een mestboek houding. Officier van justitie mr. G. Bos eiste zeshonderd gulden boete tegen 25 boeren. Wegens tijdgebrek werd de zaak tegen de vijftig andere boeren voor onbepaalde tijd aangehouden. sen in Den Haag. Het straffeloos doden van on geboren kinderen noemde hij 'de ergste ramp die ons Neder landers ooit is overkomen'. Tij dens een pro life-demonstratie -jarige leeftijd begon hij met kardinaal Simonis en de e priesteropleiding. Vanaf hervormde predikant dr. J. hij missionaris in Bra- Hoek in 1994 op het Haagse Malieveld riep Koopman de driehonderd aanwezigen op om bij de Kamerverkiezingen op het GPV te stemmen. 'Geschokt door overnemen van leugens dorp, zo stond paginagroot in de Daily Mail te lezen, was er een conflict gerezen omdat de draagmoeder meer geld vroeg dan de eerder afgesproken 40.000 gulden. Maandagavond zond SBS 6 een documentaire over de kwestie uit. Daarin vertelde Ka ren Roche onder meer over de manier waarop Clemens Peet- ers het zaad bij haar inbracht en trok ze de oprechtheid van de kinderwens van het stel uit Hoofddorp in twijfel. De wensouders benadrukken in de verklaring nogmaals uit zuivere motieven te handelen. „We zijn al tierujaar kinderloos en verlangen erg naar een kind je. We willen daarvoor vechten, maar niet via de media." Het echtpaar beraadt zich momen teel op juridische stappen tegen de draagmoeder. hoofddorp anp Sonja en Clemens Peeters, de veelbesproken wensouders van de baby van een Britse draag moeder, doen de pers in de ban. Zij geven voorlopig geen inter views meer. In een verklaring laten ze weten 'geschokt te zijn over de manier waarop de Ne derlandse pers klakkeloos de leugens overneemt die door de draagmoeder zijn geuit'. De familie Peeters en de draagmoeder kregen het on langs met elkaar aan de stok. De pers, Britse sensatiekranten voorop, besteedden veel aan dacht aan deze ruzie. Het begon allemaal toen de draagmoeder, de 32-jarige Karen Roche, de Daily Mirror vertelde dat ze abortus had laten plegen. Die bewering trok ze later in. Vol gens het echtpaar uit Hoofd- den haag gpd hij met zeven moslims sprak. De WD-voorman herhaalt zijn opvatting dat met funda mentele politieke beginselen (scheiding van staat, vrijheid van meningsuiting, verdraag zaamheid en nondiscriminatie) nooit gesjoemeld mag worden. Bolkestein stoort zich aan min derheden die zich te veel oriën teren op hun land van her komst. Zo kijken veel Turken dankzij hun schotelantennes uitsluitend naar Turkse zen ders. Minister Borst (volksgezond heid) had nooit begrip mogen tonen voor een allochtone vrouw die een abortus wilde, omdat zij een meisje verwacht te. Abortus op grond van ge slacht druist in tegen de nor men en waarden in de Neder landse samenleving, waarover niet te marchanderen valt. Dat schrijft WD-leider Bolkestein in zijn morgen te verschijnen boek 'Moslim in de polder', waarvoor Biggenslacht vandaag pas goed op gang gekomen den haag anp-gpd Het openbaar ministerie (OM) heeft de Landelij ke Inspectiedienst Dierenbescherming (LID) de bevoegdheid ontnomen proces-verbaal op te ma ken bij geconstateerd dierenleed in het varkens- pestgebied. Dat zegt W. Koedijk, directeur van de LID. De dienst mag alleen nog maar toekijken, eventuele misstanden constateren en die melden aan justitie. De dienst, die gelieerd is van de Die renbescherming, heeft officieel wel opsporings bevoegdheid. De inspectiedienst is volgens Koedijk ook ver boden eventueel dierenleed of andere misstan den aan de grote klok te hangen. ,,We mogen er niet over praten met derden. Zelfs niet met onze eigen Dierenbescherming", aldus Koedijk. Overi gens komen die misstanden in het varkenspest- gebied volgens hem wel degelijk voor. Eerder wees de organisatie reeds op overvolle vrachtwa gens en dieren die bij de elektrocutie in het kader van de pestmaatregelen onnodig zouden lijden. Het ÓM in Den Bosch, dat verantwoordelijk is voor de justitie-optreden in de varkenspest, was onbereikbaar voor commentaar. Het doodspuiten van 500.000 jonge biggen is vandaag pas goed op gang gekomen. De meeste boeren kregen pas donderdag of vrijdag de beno digde papieren binnengekregen en de verwerking daarvan duurt enkele dagen. Vandaar dat de meeste dierenartsen pas vandaag kunnen begin nen met het inspuiten van de biggen. Voor de omstreden vergiftiging van de biggen krijgen de boeren 83,75 gulden per big. De dierenartsen die de slacht uitvoeren werken tegen stukloon. ,,We krijgen een paar gulden per big, inclusief de injectie. Als we vijftig tot zestig biggen per uur halen, komen we aan het norm bedrag van 160 gulden per uur. Dat is het stan daardtarief dat we berekenen." Om vijftig biggen te halen, moet flink worden doorgewerkt. Voordeel voor de dierenarts is wel dat hij slechts één spuitje hoeft te zetten. „Bij huisdieren is het gebruikelijk dat je ze eerst een slaapspuitje geeft en pas daarna de dodelijke in jectie. Dat doen we meer voor het baasje dan voor het dier, want of je het eerste of het tweede spuitje voelt, dat maakt voor het beest geen ver schil. Bij de biggen geven we maar één spuitje en binnen een paar seconden is het biggetje dood." an zee «gpd van de hedendaagse problemen en we helemaal niet nodig'. Vaste 'elezers zullen deze kreet direct nnen: Loesje-stijl. De 'actiegroep' ederland al veertien jaar over- It met goede adviezen, doordenker- n vreemde kreten op zwart-witte wil de politiek in. Of liever ge- een aantal van de mensen achter e vindt het na woorden nu tijd daden. Ze noemen zichzelf De Ide- 1 ti. Ze hebben nog geen lijsttrekker, j structuur of programma. En dat "ze ook helemaal niet. 'En alsje- geen partijleden!' e is al veertien jaar ongrijpbaar. In verschenen plotseling in de grotere nde met een meisjesnaam onder- de affiches. Teksten van zeer kriti- toslag en vaak linkse signatuur. „Het verschijnen van Loesje was een re actie op de neergaande lijn die in actie voerend Nederland zichtbaar was", ver telt Brabander Jan Verschuren, één van De Idealisten. „Alle groepen hadden problemen met een slinkende achter ban, de kraakbeweging deed alleen nog maar aan uitzichtloze vechtpartijen met de ME. Wij hebben geprobeerd met een klein groepje mensen een nieuw geluid te laten horen, de maatschappij te voe den met originele gedachten. En dat is ons heel erg goed bevallen." Loesje is inmiddels internationaal bezig en heeft ongeveer tweeduizend leden, van wie zeshonderd actief. Nu wil een aantal 'Loesjes' het politieke pad op. Sommigen denken zelfs al aan tien Kamerzetels, anderen zeggen dat het alleen maar om het gebaar gaat. Verschuren: „We hebben zonder enige vorm van reclame of commercie vorig jaar zestienduizend Loesje-schoolagen- da's verkocht. Dat wil toch wat zeggen. We willen nu onze gedachten rond strooien op de plekken waar de beslui ten worden genomen. Dat rondstrooien gebeurt niet onder de naam Loesje. „Lang niet iedereen bij Loesje wilde de politiek in. Sommigen vinden dat Loesje er helemaal niets mee te maken moet hebben en alleen affi ches moet blijven maken", aldus Ver schuren. Het is nogal een gok, vindt hij. om te proberen een massa mensen op de been te brengen in een tijd waarin nauwelijks nog plaats is voor acties of tegengeluiden. „We hebben er over ge discussieerd, maar er zijn geen beslui ten over genomen. Bij Loesje is iedereen vrij om te doen wat hem of haar invalt." Maar dan dus wel onder een andere naam. 'De Idealisten' blijven voorlopig net zo ongrijpbaar als Loesje. Een lijsttrekker is er nog niet, evenmin als een kandi datenlijst of een partijprogram. „Dat zijn allemaal van die bekende structu ren. Dat willen we juist helemaal niet. Iedereen die dat wil, kan lijsttrekker worden", aldus Loesje-veteraan Abraham. „Maar dat is helemaal niet belangrijk. We zijn gewoon een groep mensen met leuke ideeën. Geen con stante partijlijn, elke dag weer een nieuw idee." Wel komt er een 'Jij-doet- het-zelf-pakket' over De Idealisten, aan te vi agen bij het Arnhemse postbus nummer 1045. „Wij gaan het heel anders doen dan de huidige politieke partijen", zegt Ga- briëlle. „Wie wil er op een mooie dag over, zeg maar, de begroting vergade ren? Wij nodigen de Kamerleden dan uit om een dagje naar het strand te gaan." Knooppunt Amersfoort Vrijdag 23 mei na 22.30 uur; zaterdag 24 en zondag 25 mei de gehele dag. Wegens spooruitbreiding rond Amersfoort wordt het treinverkeer op alle lijnen van/naar Amersfoort (behalve Amersfoort - Hilversum - Amsterdam) gedurende dit weekend stilgelegd. De stremmingsduur leest u hieronder. NS zet bussen in en leidt treinen over andere routes. Extra reistijd Het reizen per bus of via een omleidingsroute kost 30 min. extra. Wanneer u VIA Amersfoort reist terwijl er op meer trajecten tegelijkertijd gewerkt wordt (bijvoorbeeld Utrecht - Amersfoort - Zwolle/Apeldoorn op zaterdag) loopt de extra reistijd op tot 60 mini Houd rekening hiermee, zeker wanneer u een een vliegtuig of internationale trein moet halen, 's Avonds laat kunnen laatste aansluitingen verloren gaan. Probeer daarom op vrijdag-, zaterdag- en zondagavond Amersfoort voor 22.30 uur gepasseerd te zijn. Reist u op de trajecten Utrecht - Amersfoort of Den Dolder - Baarn? Op vrijdagavond na 22.30 uur en op zaterdag de gehele dag geen treinverkeer tussen Utrecht Overvecht - Amersfoort en Den Dolder - Baarn v.v.. Intercity's worden tussen Utrecht CS en Amersfoort omgeleid via Hilversum. Stoptreinen worden vervangen door bussen. Reist u op het traject Amersfoort - Apeldoorn? Op vrijdagavond na 23.30 uur en op zaterdag en zondag de gehele dag rijden er bussen in plaats van treinen tussen Amersfoort en het tijdelijke station Stroe. Van Stroe naar Apeldoorn - Deventer - Enschede v.v. rijden 2 keer per uur Intercity's. Reist u op het traject Amersfoort - Zwolle? Op zaterdag en zondag de gehele dag rijden er bussen in plaats van treinen tussen Amersfoort en Nijkerk. Van Nijkerk rijden 2 keer per uur stoptreinen naar Zwolle v.v. en 2 keer per uur Intercity's naar Zwolle - Groningen/Leeuwarden v.v.. Reist u op het traject Amersfoort - Barneveld? Op vrijdagavond na 23.45 uur en op zaterdag en zondag de gehele dag rijden er bussen in plaats van treinen tussen Amersfoort en Barneveld Centrum. Op het traject Barneveld Noord - Barneveld Centrum - Ede-Wageningen v.v. rijden 2 keer per uur stoptreinen. Reist u op zaterdag of zondag met de internationale treinen Schiphol - Berlin? De dagtreinen vertrekken vanaf Amsterdam CS en worden omgeleid via Duivendrecht en Utrecht CS naar Hengelo - Bad Bentheim. De stops in Schiphol, Amersfoort en Deventer vervallen. Bij de nachttrein vervalt alleen de stop in Amersfoort. Deze trein stopt extra in Utrecht CS. Bel voor meer informatie met 0900-9296 (50 ct/m). Utrecht CS - Hilversum Zaterdag 24 mei I.v.m. de werkzaamheden bij Amersfoort moeten sneltreinen op dit traject plaats maken voor omgeleide Intercity's Utrecht CS - Hilversum - Amersfoort v.v. Deze vertrekken op andere tijden dan de opgeheven sneltreinen. De stoptreinen blijven volgens het spoorboekje rijden. Meer informatie? Kijk op Teletekstpagina 754, bel OV Reisinformatie 0900-9292 (50 ct/m). raadpleeg Internet (http://www.ns.nl) of haal de gele folder op het station.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3