eidsch H Dagblad Nederland raakt Chinese orders aan Fransen kwijt v Leiderdorp kiest voor westelijke verbreding A4 Trauma-heli op Garenmarkt Loesje in optocht over strand «-kliniek in deelte van jlmerbajes Fotograaf Henk van den Ende overleden Pieter Bouw weg bij KLM Gevraagd: 100 auto mobilisten die de Carisma I jaar testen. TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Wassenaarse man bekent ontucht met 13 jongens 3ENSDAG 21 MEI 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Ministeries ruzieden langdurig over technolease Buitenland Palestijnen geven landverkopers doodstraf Cultuur en Kunst Roger en Rober Busschots filmen 'vanuitmensen' Sport Modderbad heeft heilzame werking op Van den Akker en. Een 'vreemde gast' gistermiddag op de Garenmarkt in Leiden. Netjes in de zwarte vakken parkeer- daarde trauma-helikopter. De hulp van het traumateam was nodig nadat een 17-jarige Leidenaar van arkeergarage boven de Hoogvliet was gevallen. De jongen maakte een duikeling van zo'n zeven me en brak beide benen. Hij had even tevoren op een rand gezeten en verloor vermoedelijk zijn evenwicht. foto hielco kuipers Straf voor kritiek op mensenrechtenbeleid Frankrijk heeft in China twee orders ingepikt die al aan een Nederlands bedrijf waren vergeven, Netherlands Air- port Technology. Het gaat om de verbetering en moder nisering van twee vliegvelden in Zuid-China. De Chine zen hebben de contracten ingetrokken als straf voor de kritische opstelling van de Nederlandse regering tegen over het mensenrechtenbeleid van China. peking yvonne van der heijden correspondent Frankrijk wordt beloond omdat het vorige maand, tijdens een vergadering van de Verenigde Naties in Genève, voorkwam dat China veroordeeld zou wor den voor het stelselmatig schenden van de rechten van de mens. De ambassadeur van de Eu ropese Unie (EU) in Peking, En- dymion Wilkinson, heeft giste ren een protest ingediend tegen de discriminatie door de Chine zen van EU-lidstaten die in Ge nève, enkele weken geleden, de kritische motie tegen China hebben gesteund. De Europese Commissie 'ziet met grote be zorgdheid' dat Nederlandse en Deense bedrijven worden ge straft voor pogingen China te recht te wijzen, zei hij. Dene marken nam in Genève, ge steund door Nederland, nood gedwongen het voortouw bij het indienen van een motie van afkeuring, omdat Frankrijk zich niet wilde aansluiten bij de EU- motie. Ook de Denen zijn door een Chinese strafmaatregel getrof fen: toestemming voor uitbrei dingsplannen van de Deense reder Maersk is op de lange baan geschoven. De Europese Unie noemt deze actie tegen Nederlandse en Deense bedrij ven 'onverenigbaar' met Chi na's streven naar toelating tot de Wereldhandelsorganisatie. Volgens de Chinezen is er geen sprake van discriminatie tegen Nederland en Denemar ken. Het veranderen van part ners voor de vliegveldcontrac ten is volgens het ministerie van rard Joling FC Lisse- heveningen urg. rob van der zanden oetbalwedstrijd FC Lisse - reningen wordt zaterdag- lag voorafgegaan door een iden van Gerard Joling. Op kld van Rijnsburgse Boys, het beslissingsduel om het lioenschap in de hoofd- A wordt gespeeld, ver- ie zanger om twee uur live-optreden van een half De sponsors van Lisse heb- lat financieel mogelijk ge- 1 wedstrijd tussen Lisse en ouder Scheveningen be- om drie uur op sportpark lelmors. Het Rijnsburgse tpark kan ongeveer zesdui- toeschouwers herbergen, ht de belangstelling groter ian zullen er extra tribunes len gebouwd. Rijnsburgse wacht de voorverkoop af ïat eventueel pas zaterdag- :nd over tot het bouwen le tribunes. pporters van Lisse kunnen met de pendelbus naar g. Retourtjes voor de en, die vorige week ook al en ingezet bij het competi- lel tegen Rijnsburgse Boys, ïen de komende dagen op portpark van FC Lisse wor- gekocht. Morgen en vrijdag en 19.00 en 20.00 uur) en (vanaf 12.00 uur) zijn gewone kaartjes te wijk aan zee Loesje heeft een dochter gebaard die de politiek in gaat. Een deel van de groep die achter de opvallende Loesje-affiches zit, heeft een politieke partij opgericht. De naam van de dochter: 'De Idealisten'. Volgens een beginselverklaring die de kersverse politici gisteren uitdeelden op het strand van Wijk aan Zee staat de partij voor'inspiratie, dromen, plan nen, liefde, volkomen irrationele bevlogenheid, en dat alles zonder voorzitter'. De Idealisten moeten niets hebben van een constante partijlijn; elke dag willen ze een nieuw idee lance ren. De partij wil meedoen aan de Kamerverkiezingen van volgend jaar en rekent op kiezers die niets meer zien in de gewone politieke partijen. De nieuwe politieke partij koos gisteren op het strand bij Wijk aan Zee voor een opvallende presentatie. Pagina 3: Dochter van 'actiegroep' Loesje wil politiek in. foto joop boek Imsterdamse gevangenis de onderdeel van de Bijl es, wordt omgebouwd fen tbs-kliniek. Als de in- tie voor de geestelijke ge leid akkoord gaat met het l komen halverwege vol- Ijaar een kleine zestig tijde- opvangplaatsen beschik- voor tbs-passanten, lister Sorgdrager is op naai- 140 tot 145 extra Isen voor de opvang van K. De langdurige wachttij- L n de minister inmid- voor problemen geplaatst, 'e Hoge Raad wachttij- ;er dan drie maanden acceptabel vindt. Passanten een huis van bewaring dan deze periode op be uling moeten wachten, ko- 'n aanmerking voor een ^vergoeding. overige extra plaatsen wil lager binnen bestaande ünieken creëren. Inmid- heeft een aantal klinieken Ibreidingsplannen inge- Idie voor de benodigde ex- ®paciteit kunnen zorgen, ninister verwacht binnen- de Tweede Kamer volledig formeren over de stand van leiderdorp judy nihof De rijksweg A4 moet tussen de Oude Rijn en de Ericalaan in Leiderdorp worden verbreed aan de kant van de Kerkwijk, en niet in de richting van de Oranjewijk. Volgens het Leiderdorpse gemeentebestuur is de aanleg van nieuwe rij stroken in een tunnel aan de westkant de 'minst slechte optie'. Dit betekent dat in Kerkwijk 101 huizen moe ten verdwijnen aan de B.G. Cortslaan, Reseda straat en Hoofdstraat. Ook het rouwcentrum van Soek aan de Van Geerstraat moet tegen de vlakte. Voor een 'goede stedebouwkundige in passing' van de A4 moeten volgens B en W ech ter ook aan de oostkant een paar panden weg. Het gaat om huizen aan het Frederik Hendrik plantsoen en de Bernhardstraat. Ook moet het gebouw van de bridgevereniging plat. 'De keuze voor een verbreding aan de west kant komt niet helemaal uit de lucht vallen. Uit allerlei onderzoeken van de afgelopen jaren kwam deze mogelijkheid vrijwel steeds als 'bes te' uit de bus. Volgens het gemeentebestuur gaat een verbreding aan de kant van de Kerk wijk ten koste van minder woningen dan aan de kant van de Oranjewijk. Ook zou een weste lijke verbreding zorgen voor minder geluids overlast en luchtverontreiniging. Het Leiderdorpse gemeentebestuur maakt een ommezwaai als het gaat om de ligging van de weg. Wethouder C. Huigen zette aanvanke lijk in op een verdiepte, deels overkapte ligging tussen Oude Rijn en Ericalaan, maar wil nu bij Rijkswaterstaat pleiten voor een geheel verdiep te ligging. Zij heeft de afgelopen weken steeds meer argwaan gekregen ten aanzien van het standpunt van deskundigen van Rijkswater staat. Volgens hen is een volledige ondertunne ling pertinent onmogelijk vanwege de kans op explosies van vrachtwagens met gevaarlijke stoffen. „Waarom kan een volledige ondertun neling bij Schiphol dan wel", vraagt Huigen zich nu af. „Van Rijkswaterstaat krijgen we daar maar geen bevredigend antwoord op." LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 2,25 WaiW.l.l: Oriana Fallaci Een journalist is de histori cus van zijn eigen tijd. lisse wim wegman De Lissese persfotograaf Henk van den Ende is zaterdag onver wacht overleden. Van den Ende. was vele tientallen jaren actief in de Duin- en Bollenstreek en de Leidse regio. Hij genoot wassenaar gpd Een 55-jarige inwoner van Was senaar heeft bekend ontucht te hebben gepleegd met tenmin ste dertien jongens. De man werd zondag aangehouden. De politie sluit niet uit dat nog meer aangiften tegen de man zullen binnenkomen. De Was- Buitenlandse Zaken gebeurd op grond van 'normale commer ciële factoren'. Het EU-protest kwam aan de vooravond van een vergadering in Genève vandaag van de werkgroep die zich bezighoudt met de aanvraag van China om tot de Wereldhandelsorganisa tie te worden toegelaten. Het besluit om in Peking te protesteren is vorige week in Brussel genomen met de in stemming van Frankrijk. Op dat moment was de Franse presi dent Jacques Chirac voor een vierdaags staatsbezoek in Chi na. Tijdens zijn verblijf in Pe king en Shanghai werd door Franse bedrijven voor twee mil jard dollar aan contracten in de wacht gesleept. schiphol» bill meyer President-directeur Pieter Bouw (55) van de KLM legt met in gang van 5 augustus zijn functie neer. Bouw wordt opgevolgd door de tweede man bij de KLM, Leo van Wijk. Van Wijk (50) staat bekend als een hard liner. In tegenstelling tot de wat minder aansprekende Bouw zou hij de confrontatie met de piloten over hun hoge salaris sen niet uit de weg gaan. Het opstappen van Bouw werd vanmorgen tegelijk be kendgemaakt met de teleurstel lende jaarcijfers. De KLM no teerde een bescheiden winst van 236 miljoen gulden. De winst komt volledig voor reke ning van de deelnemingen van de KLM. Zo leverde de verkoop van preferente aandelen Northwest Airlines alleen al 293 miljoen gulden op. Het bedrijfsresultaat van de KLM was (na het aftrek ken van een speciale voorzie ning voor ombuigingen) 210 miljoen gulden in de min. Het opstappen Van Bouw, die sinds 1 januari 1991 in dienst was, komt niet als een complete verrassing. Bouw wordt verwe ten het conflict met de Ameri kaanse partner Northwest Airli nes op de spits te hebben ge dreven. Ook zou Bouw het 'piloten- probleem' niet tot een goed eind heben weten te brengen. Het conflict met de piloten slui mert nog steeds. Tot slot wordt Bouw verweten er nog altijd niet in te zijn geslaagd een Eu ropese partner voor de KLM te vinden. Officieel meldt de KLM dat Bouw vrijwillig opstapt. In de wandelgangen in Amstelveen wordt gezegd dat Bouw onder druk van de raad van commis sarissen en zijn mede-directeu ren is vertrokken. Drs. P. Hart man komt na het vertrek van Bouw in de directie. bewolking en regen 77140 57140 571 go 20% 20% 10% 30% 40% 50% Binnenland Buitenland Cultuur Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad16 Regio13,15,17,19 RTV/programma's 11 Sport20,21 Strips Uitgaan 18 QBjQQZHHH Kortingsbon vooreen optre den van het William Byrd Vocaal Ensemble in de Stadsgehoorzaal met pro gramma 'Oorlog en Vrede'. De Nationale Carisma Actie Maak een proefrit in de Carisma bij de Mitsubishi dealer en maak kans op 1 jaar gratis testrijden. Kijk vanavond naar de televisie. Ned. 2: 17.55, Ned. 3: 22.11 en 22.30 uur. "mojois11 Imp MMC Auto Nederland B.V.. tel. 10252)26 61 II. vooral bekendheid met zijn werk voor de huis-aan-huisbla- den van Buijze Pers en het in middels opgeheven dagblad de Leidse Courant. Henk van den Ende werd 47 jaar. Hij is giste ren in besloten kring begraven. Ia, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. senaarder is vandaag voorgeleid aan de officier van justitie. De politie kwam de van on tucht verdachte man, die in een recreatiepark werkt, op het spoor nadat ouders van een 16- jarige jongen vorige week aan gifte deden van seksueel mis bruik van hun zoon. 1 Tel: - ll-v e bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |Q Per maand Per kwartaal O automatisch (f. 92,05) l automatisch (f. 31,95) Oacceptgiro If. 93,05) - Handtekening: - i Nr. bank/giro: i Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadea Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 712141 "4001 1 4" maandag t/rn vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1