Horecapier Zegerplas veel kleiner Veense kwekers bang voor verzilting tuinbouwgrond Zoeterwoude verkoopt kabelnet toch i^oor liefhebber van rust, mimte en het boerenleven Rijn Veenstreek Klei voor monumentale dakpannen 'Leiden onder curatele als bouw Grote Polder niet wordt toegestaan' Peuterzaal duurder door eisen gezondheidsdienst ilVOENSDAG 21 MEI 1997 chef hans jacobs, 071-5356414, plv -chef rudolf kleun, 071-5356436 Flat doelwit van inbreker nphen aan den rijn» Tot vier keer toe heeft een dief getracht gis teren op klaarlichte dag in te breken in een flat aan de Venus- straat in Alphen aan den Rijn. Pas bij de vierde keer was het De inbreker nam een videorecorder, dertig cd's en twaalf cheques mee. Man blijft weg na proefrit aiFUWKOOPHij zocht dinsdag een fraaie motor uit in Nieuw koop voor een proefrit, een donkerpaarse Suzuki met een waar de van 6500 gulden. De eigenaar van de motorhandel vertrouw de de 25-jarige man de machine toe. Hij bleef echter weg. Het kenteken van de motor is MP-63-JX. Sigaretten gestolen tiphen aan den rijn Twee onbekenden hebben afgelopen nacht ineen 'rijdende' winkel ingebroken. De eigenaar van de winkel wagen hoorde glasgerinkel en toen hij op onderzoek uitging, zag hij de twee daders er met sigaretten vandoor gaan. Ze hadden een ruitje van de wagen kapotgeslagen. Protest tijdens hoorzitting over verbreding A4 Krol komt met soberder plan Ie horecapier die onroerend-goedbelegger Verenigde edrijven Krol (VBK) in de Zegerplas wil bouwen wordt en stuk minder groot dan hij had gewild. De beoogde xploitanten van de pier hebben afgehaakt omdat het lan volgens hen niet haalbaar is. Krol zoekt de komende t ïaanden naar een soberder alternatief. nieuwe wetering marieta kroft Kwekers in RoelofaTendsveen vrezen dat de aanleg van de ho gesnelheidslijn en de verbre ding van de A4 tot verzilting van de omliggende grond leidt. De angst dat het grondwater daar om onbruikbaar wordt voor het besproeien van de bloemen en er drassige onbruikbare gebie den ontstaan, is groot. Dat bleek gisteravond op een hoor zitting van rijkswaterstaat over de verbreding van de A4 in het Cultureel Centrum in Nieuwe Wetering. Volgens secretaris E. Verhaar van de Westelijke Land- en Tuinbouwbond (WLTO) dient het rijk in verband hiermee re kening te houden met schade claims van tuinders. Ze wist te vertellen dat in het verleden in de Gogerpolder (Sotaweg en de Baan) ook al verzilting optrad na werk aan de infrastructuur. Verhaar was tevens bij akker bouwers in Haarlemmerméér nagegaan welk effect de aanleg van de Schiphollijn op hun land heeft gehad. ,,In- en intriest is het wat er allemaal kan gebeu ren en niet meer te herstellen is", deed ze verslag. „Honder den zoute wellen liggen er, zou te en drassige gronden en er is zelfs een scheur in het land ont staan van zes bij anderhalve meter." Rozenkweker J. Rodewijk schaarde zich achter de WLTO- bestuurder. „We hebben een oerzee hier diep in de grond. Als dat zoute water naar boven komt en er verzilting optreedt, kunnen we geen grondwater meer voor de teelt gebruiken." Nieuwe-Weteringer P. Klerks maakt zich vooral zorgen om de visstand bij verzilting van de grond. „Dat zag je toen hier zo'n twintig jaar geleden de NAVO-pijpleiding werd aange legd. Sindsdien is in die omge ving geen vis meer gevangen." Projectleider N. van der Mark van rijkswaterstaat besefte dat Alkemade net als Haarlemmer meer vanwege de bodemstruc tuur gevoelig is voor zogenoem de zoutwaterwellen. „Een gede tailleerd bodemonderzoek moet nog worden gehouden. Aan de hand van die resultaten bekij ken we welke bouw- en aanleg- technieken we gebruiken om het probleem van de verzilting te minimaliseren." Hij kon niet garanderen dat het probleem helemaal zou worden opgelost. In totaal reageerden twaalf mensen gisteravond in Nieuwe Wetering op de Traject nota/MER over de verbreding van de A4. De Nieuwe-Weterin- gers onder hen pleitten voor een verdiepte ligging (vier me ter onder het maaiveld) van de snelweg en de daaraan gekop pelde HSL. Hiermee wordt hori zonvervuiling als gevolg van een hoog geluidsscherm naast ge- luids- en stankoverlast het beste vermeden. Cjprpeling K. Uit den Boogaard vindt dat het rijk extra geld beschikbaar moet stellen voor deze variant in ruil voor de lphen aan den rijn» d6bert minkhorst een extra horecavoorzie- ing aan de recreatiepias moet omen, daar is het bedrijf nog eeds van overtuigd, laat com- lercieel directeur F. Rossel we- n. „Er is nu veel te weinig ver- er, terwijl de behoefte daaraan root is." „Aan de ontwikkeling van het 7^bied wordt nu ook aan alle uiten gewerkt. De gemeente eeft een strand aangelegd en ■rder komt er een teleski- aan." Overigens moet de ge- eente de plannen voor die R> aterskibaan nog goedkeuren. :gin juni is er een hoorzitting Ze hebben hun diensten op ho- recagebied inmiddels wel bewe zen. Zij kunnen iets in korte tijd van de grond krijgen. We wilden ook geen verschillende exploi tanten. De pier moest zich dui delijk onderscheiden van ande re horecagelegenheden. Krol wilde zelf tien miljoen gulden in Pier 0ne investeren. De nieuwe uitbaters zouden daarbij nog 4,5 miljoen op tafel moeten leggen. Dat betekende dat zij een omzet van 150.000 gulden per week dienden te ha len. Te hoog, vonden de kandi daat-exploitanten. Reden ook voor Krol om de plannen nu bij te stellen. „Want als zij dat niet kunnen, weet ik ook niet wie wel", aldus Rossel. „Dit komt ons eigenlijk wel goed uit", laat wethouder D. van der Veen Meerstadt (ruimtelijke ordening) weten. De gemeente heeft het al druk genoeg met de ontwikkelingen rond Archeon en het Master- plan en het is daarom prettig, aldus de bestuurder, dat Krol zijn plannen over de zomer heen heeft getild. hazerswoude Een 'excava- teur' van de Hazerswoudse dakpannenfabrikant Nieuwe Werklust schraapt het klei- mengsel, dat speciaal voor de reproductie van monumentale dakpannen is samengesteld, van de grote hoop. „Klei is ei genwijs", weet eigenaar-direc teur D. Blanken. Met de groot ste zorg selecteert hij grondsoorten uit het hele land. De samenstelling en vorm van dakpannen zijn bepalend voor het resultaat. Krimp en vervor ming behoren tot de onzeker heden van het pannenbakkers vak. „Je weet nooit hoe een pan zich in de tijd gaat gedra gen", zegt Blanken. Net als wijn moet grond 'rijpen'. Door de grondsoorten lange tijd op het bedrijfsterrein te laten in zakken, ontstaat na verloop van tijd de juiste samenstel ling. De graafmachine schept de grond vervolgens in een wagon, die de bakovens als eindbestemming heeft. FOTO HENK BOUWMAN Alleen PZ stribbelt nog tegen Krol en Rossel lanceerden plannen met de Zegerplas n! iderhalf jaar geleden. De idee- i werden gedoopt als het Pier ie Project. De horecapier lerd na een eerste haalbaar- ïidsonderzoek alleen maar oter, omdat een kleine pier et rendabel zou zijn. Op de zouden zich behalve een chtclub, café, een bioscoop mogelijk zelfs een hotel, ook n themarestaurant moeten* Van der Veen Meerstadt gaat stigen. er overigens vanuit dat Krol in- Het uiteindelijke plan nam derdaad met een nieuw plan 13 iOO m2 in beslag. Dit jaar komt. „Als hij zich ergens in serieuze onderhande- heeft vastgebeten, laat hij ook met de uitbaters van eslong in Hillegom en van de iukenhof in Oegstgeest. Rossel betreurt het dat zij er geen heil in zien. „Wij wil- niet meer zomaar los." Rossel: „We komen voor het eind van het jaar nog met de definitieve plannen. We denken dat h.et nu alleen meer een gelegenheid alleen met hen in zee gaan. aan het water zal worden. zoeterwoude marcel smeets Zoeterwoude verkoopt zijn ka belnet toch aan Casema, de huidige beheerder. Behalve Pro gressief Zoeterwoude (PZ), bij monde van M. Booij, leggen alle raadspartijen zich neer bij het bod van een miljoen gulden van de kabelexploitant. Na een jaar politiek gekrakeel is het nu de hoogste tijd de knoop door te hakken, vindt burgemeester M« de Sutter: „Als we het nu niet doen, krijgen we het deksel op onze neus en kun nen we naar het miljoen flui ten." PZ blijkt nu alleen tevre den met het onderste uit de kan. „Ik zeg niet dat ik het on zin vind, maar ik twijfel", aldus Booij. Volgens Booij, die net als alle anderen ook graag wil verko pen, is Casema een toegeeflijk onderhandelaar gebleken. „Het is wel erg gemakkelijk naar een miljoen gegaan", aldus Booij. Volgens haar zou een betere prijs tot de mogelijkheden be horen: „Ik vraag mij af of het niet nog hoger kan zijn." Met die opvatting haalde zij de ergernis van de overige par tijen op de hals. „Is mevrouw Booij wel op de hoogte van de acties van Van der Kooi", zo vroeg een getergde P. van Son (CDA) zich af. September vorig jaar al stuurde WD-fractievoor- zitter H. van der Kooi het colle ge terug naar de onderhande lingstafel met de opdracht Ca sema te bewegen dieper in de buidel te tasten. Destijds meen den de liberalen dat de ge meente niet alleen moest kijken naar de boekwaarde van het ka belnet, maar ook naar het mo gelijke profijt ervan in de toe komst. Winstdeling en partici patie in aandelen waren volgens Van der Kooi reële opties. Burgemeester-onderhande laar De Sutter moest de leden van de commissie burgerij en welzijn gisteravond echter te leurstellen. Casema bleef bij een miljoen en een andere onder handelingspartner, energiebe drijf Nuon, maakte onverwacht bekend niet langer geïnteres seerd te zijn in het Zoeterwoud- se kabelnet en trok zijn bod. dat ruim een half miljoen hoger lag dan dat van Casema, in. „Direct daarna zijn we als een haas te ruggekeerd bij Casema en zijn eerste bod", vertelt De Sutter. Die maatschappij liet tevens weten vóór 5 juni een definitief besluit van de gemeente te ver wachten. „Wij als college me nen dan ook dat we dit bod met beide handen moeten aangrij pen", aldus De Sutter. „Het is twee voor twaalf." WD'er R. de Ridder had weliswaar gehoopt op meer, maar liet zich toch overtuigen. „Misschien is het beter dat we het miljoen maar nemen", aldus De Ridder. Ook de christen-democraten, die al vanaf het begin instemden met het Casema-bod, gaven het col lege groen licht voor de ver koop. In het doemscenario van het college blijft de gemeente zitten met een onrendabel en sterk verouderd kabelnet. „Het alter natief is dat we het miljoen mislopen en blijven zitten met een net dat straks niets waard is", waarschuwde De Sutter. eimuidens gezin Straathof begint minicampihg op melkveebedrijf muiden robbert minkhorst wen tot een camping met vijf tien plaatsen." Inmiddels heeft het gemeen tebestuur voorgesteld om, voor uitlopend op een nieuw be stemmingsplan, de nieuwe re- creatiewet in te voeren. Wan neer goedkeuring vanuit de plaatselijke politiek volgt, mag het gezin Straathof ook vijftien gasten toelaten. De familie houdt er al rekening mee dat die politieke steun er komt. Het weiland telt reeds vijftien plaat sen, alleen is het terrein bij vijf kampeerders voorlopig 'vol'. Straathof denkt dat zijn kam peerterrein een grote kans van slagen heeft. „Kampeerterrei nen bij de boer zijn in het Groe ne Hart ondervertegenwoor digd, terwijl er veel vraag naar is. Mensen willen graag de Randstad bezoeken, maar heb ben geen zin in een reguliere, drukke camping. Juist op die mensen mikt het gezin Straathof. „Mensen die Rist en ruimte zoeken, van de natuur houden en er graag op uit trekken." Want meer dan de gasten lekker in het zonnetje van het Groene Hart laten ge nieten en hen wat leren over het boerenleven, kunnen Aad en Annemarie Straathof niet bie den. Willen ze ook niet: „Want dit is heel leuk om erbij te dQen", zegt Annemarie Straat hof. Haar echtgenoot zegt voegt daar aan toe dat daarbij ook fi nanciën een rol spelen. „Twee ënhalf jaar geleden heb ik het bedrijf van mijn ouders overge nomen. Sindsdien is de prijs Aad en Annemarie Straathof: „Onze boerderij blijft eerste prioriteit. Een camping is heel leuk om erbij te doen.' van een liter melk een paar cent per jaar gedaald, terwijl de vaste kosten bleven stijgen." En een camping 'voor erbij' is gewoon goedkoop, legt Straat hof uit. Voor de prijs van één koe heeft hij nu een kampeer terrein. Het kopen van rug. Met Hemelvaart stond het melkquota kost per dier 30.000 terreintje vól. De camping is gulden. Straathof is voor elke echter nog niet af. Voorzienin- kampeerplaats 2.000 gulden gen voor water en stroom legt kwijt. Straathof deze zomer nog aan. De eerste kampeerweek heeft Voor een schappelijk prijsje het gezin inmiddels achter de heeft hij al wel een bouwkeet op FOTO MARK LAMERS de kop getikt, waarin cfouches, toiletten en wastafels zijn on dergebracht. Ook heeft Straafhof bomen geplant om de kampeerders het open terrein een beetje uit de wind te zetten. medevOerking van inwoners van Nieuwe Wetering. De verdiepte ligging in Nieuwe Wetering kost circa 200 miljoen gulden duur der dan die op vier meter hoog te. Enige veehouders uit Hoog- made en Rijpwetering vreesden dat ze hun bedrijf niet voort kunnen zetten na verbreding van de A4 en de aanleg van de HSL. „Er blijft te weinig land over om verder te kunnen boe ren", merkte J. Hoogeveen uit Hoogmade op. Zijn buren direct aan de an dere kant van de A4, C. Hoog eveen en M. Schouten, verkeren eveneens in onzekerheid over het behoud van hun boerderij. De twee pleitten voor het be houd van een directe verbin ding met het dorp Hoogmade. Zoals de plannen er nu liggen verdwijnt de tunnel onder de A4 tussen het Noordeinde en de Blauwemolenweg, de weg waar aan ze wonen. Ze moeten dan enkele kilometers omrijden om het dorp te bereiken. „Wildtun- nels komen er ook, waarom is er dan voor ons geen tunnel?", schamperde Hoogeveen. „We moeten zeker eerst als sociaal zakelijke zoogdieren worden beschouwd." Reacties op de trajectnota kunnen schriftelijk nog tot 12 juni naar rijkswaterstaat wor den gestuurd. De reacties wor den meegenomen bij het sa menstellen van een ontwerp- tracébesluit. leiden monica wesselinc Leiden dreigt weer een artikel s-gemeente (onder financiële curatele van het rijk) te worden als de Grote Polder in Zoeter woude niet mag worden be bouwd. De polder is onontbeer lijk als plek voor nieuwe wonin gen en bedrijven. Groen blijven van de polder leidt tot een leeg loop van de regio en uitholling van Leiden. Dat constateren Bouwfonds Woningbouw en Am vest Vastgoed. De twee beleggingsmaat schappijen hebben het onder zoeksbureau Kolpron Consul tants laten onderzoeken wat de beste bouwlocatie in de Leidse regio is. De twee, beide 'groot grondbezitters in de Grote Pol der', komen tot de conclusie dat de Grote Polder met glans en wimpel als beste bouwplek slaagt. In dit deel van het Groe ne Hart moeten tussen 2005 en 2010 zo'n 6000 woningen en 50 hectares bedrijfsterrein komen. Onderzoek Net als het ministerie van volks huisvesting, ruimtelijke orde ning en milieu heeft Kolpron al le mogelijke bouwlocaties (waaronder Valkenburg, Rijns burg en Haaglanden) met elkaar vergeleken. De Grontmij heeft vervolgens de door het ministe rie uitgevoerde milieueffectrap portage nog eens overgedaan. Vrom-minister M. de Boer komt op grond van dat onderzoek tot de conclusie dat de Leidenaren in de toekomst in Haaglanden een huis kunnen en moeten vinden. Bebouwing van de Gro te Polder wijst ze af omdat de polder in het Groene Hart ligt. Voor J. Slappendel van Bouw fonds is die mening veel te star. Het Groene Hart is niet overal even groen. De keuze voor Haaglanden is niet op grond van échte argumenten gemaakt, maar zuiver het gevolg van het moratorium op het Groene Hart. "Een eerlijke vergelijking wijst uit dat huisvesting van Lei- denaars in Haaglanden het milieu meer kwaad doet dan bebouwing van de Grote Polder. Haaglanden leidt tot veel extra autokilometers", beargumen teert M. Maas van Amvest. Verhuizing van Leidenaars naar Haaglanden holt volgens de twee beleggers ook de eco nomische positie van Leiden uit. Leiden moet. door ontbre ken van een bouwlocatie dicht bij de stad, meer huizen binnen de stad bouwen. Dat is duur, onder meer omdat binnenste delijke locaties vaak vervuild zijn en bovendien de grond veelal voor andere dingen in ge bruik is. Bedrijven Zonder nieuwbouw in de nabij heid van Leiden gaan mensen met geld elders wonen. Ook be drijven vertrekken bij gebrek aan nieuwe vestigingsmogelijk heden. Leiden komt in een neerwaartse spiraal terecht en zal uiteindelijk financieel onder curatele komen te staan. In Den Haag is dit al gebeurd. Leiden moet dichtbij de stad een bouwlocatie krijgen. Daar voor komt ook ook Valkenburg in aanmerking, maar het minis terie van defensie weigert de luchthaven eerder te sluiten. Bouwfonds en Amvest erken nen dat bebouwing van de Gro te Polder schade toebrengt aan de natuur. Zij denken echter die schade meer dan te kunnen compenseren door geld te ste ken in het bestaande rijksbeleid om in het Groene Hart natuur gebieden te maken en te ver fraaien. Voor dit Groene-Hart- beleid heeft het rijk onlangs 25 miljard extra beschikbaar ge steld. „Maar u begrijpt dat een gebied als het Groene Hart veel meer geld nodig heeft. Dat kan uit de private sector komen", aldus G. Dekker van Kolpron. Het onderzoek is naar minis ter De Boer gestuurd. Geld en fototoestel ontvreemd koudekerk aan den rijn Bij een inbraak in Koudekerk aan den Rijn zijn gisteren onder meer een onbekend geldbedrag en een fototoestel meegeno men. De bewoners van de woning aan de Kievitlaan ontdekten gisteravond dat een raam aan de achterzijde van het huis was opengebroken. Zoeterwoude past 15.000 gulden bij zoeterwoude marcel smeets De Zoeterwoudse peuterspeel zaal Drie Turven Hoog krijgt ex tra geld van de gemeente om niet-begrootte voorziéningen aan te brengen in haar nieuwe onderkomen. Volgens de GG en GD Leiden, die controleert of kinderdagverblijven in de regio voldoen aan wettelijke kwali teitseisen, schort het aanzienlijk aan de nieuwe speelaccommo- datie in het multifunctioneel gebouw De Eendekooi. Om te voldoen aan de criteria van de inspectiedienst trekt de ge meente zo'n 15.000 gulden uit. In een brief aan de gemeente somt de dienst tien punten op. waar onder een apart toilet voor de staf van de speelzaal, 'kinderveilige' stopcontacten en warmwatervoorzieningen in de verschoningsruimte, waaraan hoognodig iets moet gebeuren. Leden van de commissie burge rij en welzijn, die gisteren beslo ten over de subsidie, waren ver baasd over de bevindingen van de GG en GD. „Het zijn toch ba sale dingen", meent I. Sanders (WD). „Het is merkwaardig dat niemand daaraan gedacht heeft." Ook Progressief Zoeter woude (PZ), bij monde van M. Booij, vond het een 'rare zaak'. De kritiek betrof vooral uitla tingen van wethouder R. Hoge- nelst (welzijn/CDA), die de raadsleden eerder bezwoor dat de voor het onderbrengen van de speelzaal benodigde verbou wingen aan De Eendekooi niet méér zouden kosten dan 157.000 gulden. „Het is jammer dat de wethouder eerst zegt 'het kost dit en niet meer' en nu vraagt om extra geld", aldus Booij. Hogenelst verdedigde zijn be loftebreuk door te wijzen naar het onverwacht negatieve oor deel van de GG en GD. „Het is een vorm van overmacht", al dus de wethouder. De liberalen voelden zich voor het blok gezet en twijfelen aan het inschat tingsvermogen van Hogenelst. „We kunnen niet anders, maar het had beter begroot moeten worden", aldus woordvoerder Sanders.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19