50% korting redere A4 ok ten koste an ijsbaan 'Dit is de generale repetitie voor het echte werk' k dacht echt dat sloop rder van m'n bed was' Leiderdorp wil aantal speelplaatsen opheffen 'Ik ben geen lezer, nooit geweest ook' Leiden Regio 'Liever oude bussen dan die paar kabouterhuisjes' W4g- 3 DAGEN STUNTN/ERKOOP rikbord JJSDAG 21 MEI 1997 CHEF HANSJACOBS, 071-5356414. PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN, 071-5 volkstuinen moet opschuiven Vervolg van voorpagina ingende woningbouw voor Leiderdorpers die uit huis moeten vanwege de verbreding van de A4, volgens het college van B en W niet alleen komen !t weiland aan de Ruigekade, maar ook op de lokatie n de jachthaven en de Mauritssingel. Een deel van ilkstuinen aan de Mauritssingel kan volgens wet- er C. Huigen dan wellicht opschuiven in de richting Ie Kleine Zandput. De andere tuinders zouden een grond moeten krijgen op een ander tuincomplex in rdorp. Verstopt achter stapels pallets en ingeklemd tussen de duinen en metershoge tenten, staat de haringkar van meneer Caspers. Hoewel het geen strandweer is, zet hij nog redelijk wat om. Niet aan hongerige badgasten maar aan de werklui die druk bezig zijn met de voorbe reidingen van de Eurotop. Toch gaat Caspers morgen ver- een generale repetitie op het kassen. In goed overleg met de echte werk: de top in Amster- Rijksvoorlichtingdienst heeft hij dam. In de tussentijd kunnen besloten zijn mobiele bedrijf eventuele kinderziektes tijdig een paar honderd meter verder worden bestreden, op te trekken. Hij doet er hele- Tot nu toe verloopt alles ech- maal niet moeilijk over. Want ter zonder problemen. In veer- jQRP» JUDY NIHOF aan het Leiderdorpse ge- ebestuur ligt. gaat de ver- van de A4 vanaf de Eri- tot aan Hoogamde ver- oostelijke richting. Dat int dat de ijsbaan moet ijnen. Gedacht wordt aan atsing van de baan naar lemerd. Nabij het vijfde m voetbalvereniging RCL ervoor nog ruimte zijn. bthaven kan blijven. Het na de verbreding ijft van de Munnikenpol- Doet recreatieterrein wor- >or wandelaars en fietsers, jemeester en wethouders bij Rijkswaterstaat voor geluidwerende voorzie- langs het hele tracé tus- ticalaan en Hoogmade. Is dat niet mogelijk, dan wil Lei derdorp ook daar een verdiepte ligging van de A4. In dat geval kan de HSL op maaiveld de A4 passeren 'en daaraan hecht het college veel waarde', aldus wet houder Huigen. Het ruimtebeslag voor de ver breding staat voor Huigen en haar collega's niet ter discussie. De gemeente wil meewerken aan een maximale verbreding, waarbij nu al ruimte wordt ge- reserveerd om in de toekomst eventueel nog eens extra rijstro ken aan te leggen. De gemeente Leiderdorp or ganiseert vanavond een infor matiebijeenkomst voor de in woners en instelligen die wor den getroffen door de verbre- ding. op 23 mei wordt het hele terrein be volkt door journa listen. ,,En die heb ben hun eigen ca tering, dus die ko pen niks bij mij." Caspers biedt tot die tijd de helpen de hand. Iemand van de organisatie komt even infor meren naar het vermogen van het electriciteitskastje achter zijn kar. Hij wil wat stroom af tappen. „Maar dan moeten we wel zorgen dat die lij nen lekker liggen. Want het moet niet zo zijn, dat als jij straks de frituur aanzet de minister in de fik vliegt." Bij de organisatie van de Eu rotop komt heel wat improvisa tietalent kijken. Nog maar twee weken geleden bezocht de RVD het terrein waarop het allemaal moet plaatsvinden. De korte or ganisatieperiode betekent een zware belasting voor de RVD maar daar kleven niet alleen na delen aan. De betrokkenen be schouwen de ingelaste top als af. tien dagen heeft de RVD een heel persdorp uit de grond gestampt. In de werkruimte voor de schrij vende pers wordt de laatste hand gelegd aan de in richting. Hon derden bureaus wachten op de 1500 journalisten die de top ko men verslaan. De PTT is druk bezig met de aanslui tingen voor tele foons, faxen en Internet. Aan de andere kant van het plein is de tent waarin de persconferenties zullen worden gehouden bijna Eric Maas, RVD-coördinator ter plaatse, spreekt vol lof over de inzet van alle betrokkenen. „Alles loopt op rolletjes. Ieder een is keihard bezig en met de Noordwijkse politie en de bur gemeester is het goed zaken doen." Volgens Maas is zelfs aan dingen die niet direct voor de hand liggen aandacht beL Op en rond het Gat van Palace heeft de RVD een compleet persdorp uit de grond gestampt. steed. „We verwachten onge veer 70 procent mannen en 30 procent vrouwen die natuurlijk van de zenuwen allemaal vlak voor een persconferentie naar de wc moeten. Daar moet je re kening mee houden. Dus heb ben we een overcapaciteit aan toiletvoorzieningen. Hij geeft een kleine rondlei ding door de grote tent en wijst naar boven. „Kijk, het dak be staat uit een dubbele laag plas tic. Als het nou heel warm weer wordt kan daartussen lucht worden gepompt. Dat werkt dan als een soort isolatie." Maas heeft het druk, hij wordt van alle kanten aangeschoten Ook zijn zaktelefoon laat hem niet met rust. Iemand moet we ten hoe de aankomst van de bo bo's geregeld is. „Nou, als ze op Valkenburg landen zorg je dat FOTO HIELCO KUIPERS de rode loper uitligt. Je haalt het baasie uit de kist, je laat hem er over heen lopen, en je stopt hem in de limo richting Huis ter Duin. Hup, klaar voor de vol gende." PABLO CABENDA EN MARIJN KRAMP ties na onheilsbericht over A4 Kritiek op hangplekken Leiderdorp 0RP JUDY NIHOF e boodschap plofte gisteren in de bus bij yoners van de huizen in de Kerkwijk die wijken voor de nieuwe rijstroken van de de Resedastraat hoefde de bezorger maar ik of wat huizen over te slaan. Daar moe- mers alle oneven nummers en tien even ers eraan geloven. Hoewel mevrouw lom al jaren weet dat haar huurwoning plat gaat, is de brief van de gemeente in- ■n als een bom. „Hoe kan dat nou? Ik krijg ie weken nieuwe plafonds!", roept ze uit. e buren heeft de woningbouwvereniging ook nog voor duizenden guldens aan on- udswerk uitgevoerd, weet de bewoonster Resedastraat te vertellen. Al die opknap- stelden mevrouw Oudshoorn en veel an- ludere buurtbewoners gerast. „Je denkt gaan heus niet meer investeren in huizen gmoeten. Maar ik heb me vergist. Ik dacht allemaal verder van mijn bed was." rouw Oudshoorn en haar 73-jarige man dolgraag in het huis blijven waar ze al 38 jnen. Ook al omdat ze zo verknocht zijn buurt. Dat geldt volgens haar overbuur- uke van Wieren (46) voor veel ouderen, ieren, die actief is bij de Belangenvereni ging A4, leeft vooral met deze groep mensen mee. „Voor hen is het triest. Oude bomen móet je niet verplaatsen." Zelf is Van Wieren opgelucht dat er na bijna tien jaar eindelijk duidelijkheid is over het lot van zijn (koop)woning, waar hij achttien jaar met veel plezier heeft gewoond. Toch is hij als bouwkundi ge realistisch genoeg om te beseffen dat je beter huizen kunt slopen aan de westkant dan in de Oranjewijk. „Stedebouwkundig gezien is het de beste oplossing. De Oranjewijk is een nieuwere wijk, ziet er netter uit en is veel ruimer van opzet dan de Kerkwijk." De voortdurende onzekerheid was eigenlijk het ergste. Zijn vrouw knikt instemmend. „Je doet niks meer aan je huis. Je onderhoudt het wel, maar je gaat niet echt meer investeren. We had den negen jaar geleden nét een nieuwe keuken uitgezocht, toen ze begonnen over die verbre ding. Toen hebben we er maar van afgezien." Toen Van Wieren het huis begin jaren tachtig kocht, had hij niet eens in de gaten dat er een snelweg langs liep. Nu weten hij en zijn vrouw wel beter. „In de tuin met z'n tweeën praten gaat nog wel. Maar met een groep mensen kun je el kaar echt niet meer verstaan. Dat is wel irritant. En je ramen krijg je ook nooit echt schoon." LEIDERDORP JAAP VAN SANDIJK „De gemeente Leiderdorp doet niets voor de jongeren." Wethouder C. Kerner (CDA/welzijn) kreeg gister avond de volle laag tijdens een gespreksavond in Sjelter. Ruim veertig Leiderdorpse jongeren gaven gehoor aan de oproep van de gemeente om met de wethouder te praten over de invulling van de jeugd en jon- gerennota, waaraan door Lei derdorp wordt gewerkt. Van meepraten was nauwe lijks sprake. Wel werd er flink kritiek gespuid, bijvoorbeeld op de hangplekken in het dorp. „Zet gewoon een paar oude bussen neer. Daar ben ik blijer mee dan die paar kabou terhuisjes", aldus Jairo Reynen, die na ruim een uur met een groep vrienden de Sjelter voortijdig verlaat. Zij zijn kwaad omdat ze vinden dat de gemeente niet naar ze luistert. „Dat is een zwakte bod", roept Kerner de rebelle rende groep nog na. Nadat de jongeren hun hart hebben gelucht over het ge meentelijk beleid komen dan toch de suggesties. Ze willen graag een eigen honk: „Ge woon een clubhuis waar een flipperkast staat, met een bankje en een goaltje buiten." Ook een plek om te skateboar den ontbreekt volgens hen in Leiderdorp. De wethouder en haar ambtenaar noteren de wensen van de jongeren. In een klein lesje staatsin richting legt Kerner vervolgens uit dat de suggesties niet van zelf worden uitgevoerd. „De dingen die jullie noemen, ko men eventueel in een voorstel. Ik heb dit ook niet zomaar overmorgen geregeld." De kri tiek op de hangplekken vindt de wethouder niet terecht. „Daarvan wordt door onge veer driehonderd jongeren ge bruik gemaakt", voert ze aan. De boekenkast van Jan van Bo- moet leeg. En biedt ',S heemen daarom hij de laatste restjes leesvoer te koop aan via ad vertenties bij supermarkten in Leiden en Voorschoten. Zelf geeft de 53-jarige Voorschoten naar weinig om de vaderlandse monarchie. „Ik ben geen le zer", zegt hij, „Nooit geweest ook." Zijn vrouw Adri interesseerde zich meer voor de wereld van Juliana en Beatrix, maar sinds haar dood liggen ze daar maar: stapels tijdschriften met het wel en wee van het konings huis. 'Het koninklijk journaal, 'In naam van Oranje', 'Vorsten Vandaag', en 'Vorsten'; het zijn herinneringen waarVan Bo- heemen weinig mee kan. De foto in de woonkamer zegt hem meer dan 22 jaargangen koninkrijk. Adri was niet alleen een bijzon dere vrouw, het was tevens een uitzonderlijk huwelijk. Allebei lijdend aan de 'vallende ziekte', ontmoetten ze elkaar in het epilepsiecentrum in Heemste de. Ze werden verliefd en in 1977 besloten ze te trouwen. Vanaf dat moment waren ze veel op elkaar aangewezen. „Ze had het veel zwaarder te pak ken dan ik", blikt hij terug, „Zo'n vier tot vijf keer per dag lag ze op de grond." Hij wist echter als geen ander met haar epilepsie-aanvallen om te gaan. En dat scheelde aanzienlijk. „Je weet hoe je el kaar aan moet pakken en dat is een stuk praktischer", zegt Van Boheemen. „Als ze gevallen was, moest je haar even laten liggen tot ze weer bijkwam." Toch maakte zijn.vrouw het hem niet altijd even makkelijk. „Ze was ontzettend eigenwijs. Hoewel er regelmatig bloed vloeide, wilde ze niet aan een helm. Onze beide moeders hebben haar uiteindelijk moe ten overhalen." Na ruim zeventien jaar wel en wee met elkaar te hebben ge deeld, verloor Adri de strijd te gen haar ziekte. Jan moest zich alleen zien te redden en dat viel hem zeker in het begin niet mee. Van Boheemen: „Op het moment van een aanval besef je het zelf niet. En er was nie mand meer om mij in de ga ten te houden. Dan iuurd';^ Lorv/.. zie'eeen 89nSPl VÉ vaas op de grond liggen en denk je: het was weer zover van- Met wat hulp van buitenafkan hij inmiddels prima voor zich zelf zorgen. Sinds hij zijn hand eens ernstig verbrandde, wor den zijn maaltijden verzorgd door 'Tafeltje Dek Je'. En als hij op stap gaat, is er in Voorscho ten altijd wel iemand die hem in de gaten houdt. „Ik moet al leen wel zorgen dat ik niet vlak langs een sloot ga wandelen", zegt hij, „Maar de hele dag achter het raam «Ui* t?i zitten, Jan van Boheemen met de 'Oranjetijdschriften' waar hij vanaf wil. FOTO MARK LAMERS LEIDERDORP JUDY NIHOF Van de 93 speelplaatsjes in Lei derdorp moeten er de komende jaren 23 verdwijnen of 'onder houdsarm' worden gemaakt. Het gaat vooral om plekken waar amper kinderen komen, bijvoorbeeld omdat ze een be tere speelplek vlak in de buurt hebben. Het onderhoud van de ze 'onaantrekkelijke' plaatsjes, aan onder meer de Hondsdraf- zoom, Waterbieskreek en Ie penschans, wordt te duur. In de wijken Ouderzorg, Kerkwijk en Oranjewijk zijn juist te weinig speelplaatsen en moeten er op den duur vijf bij komen: een in Ouderzorg, een in de Kerkwijk en drie in de Oranjewijk. Dat blijkt uit het rapport 'Spe len in Leiderdorp' van de Stich ting Speelruimte uit Amersfoort. Dit adviesbureau deed in op dracht van de gemeente onder zoek naar de spreiding, de kwa liteit en de veiligheid van de speelvoorzieningen in Leider dorp. Volgens de Stichting Speel ruimte zit Leiderdorp vergele ken bij veel andere gemeenten ruim in haar speelvoorzienin gen. In Voorhof en Buitenhof zou zelfs een 'overaanbod' zijn. het adviesbureau concludeert dat 64 procent van de plaatsen veiliger moet worden, om te voldoen aan de steeds strengere normen van het rijk. Hoewel de 'wipkippen', schommels en an dere speelvoorzieningen er over het algemeen goed bij staan, verkeert vijf procent van de speelplekken in abominabele staat. Zo zijn de toestellen aan de Lijsterstraat 'verveloos en roestig' en zijn de 'tegels ver zakt', aldus de stichting. De gemeente wil op basis van het onderzoek van het Amers- foortse bureau een meerjaren planning maken waarin komt te staan welke speelplaatsen wan neer worden opgeheven of een 'face-lift' krijgen. Met het veili ger maken van de speelplaatsen is de gemeente al begonnen. De meest gevaarlijke speeltoestel len zijn aangepakt. Nog dit jaar wil de gemeente een groot aantal speelplekken die mogen blijven, verbeteren en veiliger maken. Ook op het programma voor 1997 staat de aanleg van een speelplaats in de Oranjewijk en een speelplaats in Ouderzorg. Waar deze moe ten komen, is nog niet duidelijk. Kerner wil hierover eerst praten met de wijkbewoners. Ook wil ze in de nabije toekomst om de tafel gaan zitten met de omwo nenden van de 23 speeltuintjes die wegmoeten of 'onderhouds arm' moeten worden. Al deze gesprekken zullen nog heel wat voeten in de aarde hebben, verwacht Kerner. „Zo werkt dat nu eenmaal. Wie geen speeltuin heeft, wil hem niet voor zijn deur, en wie wel een speelplaats in de buurt heeft, wil hem niet kwijt." Een aantal jaren geleden' stuitte het plan voor een speelplek in de Oran jewijk op zoveel weerstand, dat de gemeente er maar van af zag. Maar nog steeds krijgt de ge meente van alle kanten verzoe ken om meer speelvoorzienin gen in deze wijk. Kom naar de Stuntverkoopdagen van Sola in Voorschoten. 6,9 en 12 persoons cassettes: nü tot méér dan Sola levert rechtstreeks van fabrikant aan consument. De grootste collectie met de mooiste bestekken, pannensets, porselein, kristal en huishoudelijke artikelen koopt u rechtstreeks bij Sola in Zeist. En... voor ongekend lage prijzen! Kunt u J niet naar Zeist komen? Geen nood. Sola 41^9 komt naar u toe. Profiteer van ITI I f kortingen tot méér dan 50%. Wacht 111 I vjl/IdJ niet, want de Soia-Stuntverkoopdagen meer keus, meer kort,ng. 6 persoons. 22-delig adviesprijs 484,- n 6 persoons. 30-delig L§2J adviesprijs 577,50 j vanaf Sola-Stuntverkoopdagen Donderdag 22 mei 12.00 - 21.00 Vrijdag 23 mei 12.00 - 17.00 Zaterdag 24 mei 10.00 - 16.00 l",eVrvt.n ongekend lagepgzenl Hotel De Gouden Leeuw Veurseweg 180, Voorschoten ingen in elke supermarkt: fprikborden met kaartjes »p particulieren goederen >p aanbieden, een oproep doen of hun diensten tvelen. Vaak gaat het om ilische boodschappen die de nieuwsgierigheid opwekken. In de rubriek lord het verhaal achter de 'rte berichten. Deze week flmt het kaartje uit Albert Heijn in Leiden.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17