Forse winstdaling KLM Cel geëist tegen eigenaar van Alphense coffeeshop 'Nuis moet Erasmusbeeld redder Grote partijen verdeeld over stadsprovincie "psggA -mêëêl WÊËÊÊ Vliegeropleiding blijft voorlopig op Schiphol Randstad Eekhoorn dient als mascotte Vondelpai Vier jaar In cel voor verkrachting vrouw Sneltrams voorlopig niet veiliger gemaakt Fietsen parkeerprobleem WOENSDAG 21 MEI 1997 975 Vliegclub Schiphol, de vlieger opleiding op de luchthaven, mag tot maart 1999 op deze plek blijven. Dat blijkt uit een uitspraak van de Raad van Sta te. Met de uitspraak komt voorlopig een eind aan de langslepende strijd tussen de vliegclub en de directie van Schiphol. Bij de vliegclub oefenen toe komstige vliegers vooral met kleine toestellen. De opleiding past niet in het groeiplan voor de luchthaven. De kleinere luchtvaart moet zoveel moge lijk verhuizen naar vliegveld Lelystad, om zo ruimte te ma ken voor ander vliegverkeer. De vliegclub heeft zich met voorlopig succes tegen deze gedwongen verhuizing verzet. Het plan om die al dit jaar dwingend op te leggen, is nu van de baan. Eerder bood het ministerie van verkeer en wa terstaat al wel uitstel aan. Via de uitspraak door de Raad van State is nu uitstel vastgelegd tot maart 1999. De directie van Schiphol gaat nu opnieuw onderhande len over de kosten van de ver huizing naar vliegveld Lely stad. Volgens een woordvoer ster komt de luchthaven door de verlate verplaatsing van de vliegclub niet in de proble men. Het protest van vliegclub Schiphol maakt deel uit van de vele bezwaren die zijn inge diend over de uitbreiding van de luchthaven. Eerder hebben in totaal 34 organisaties be zwaren ingediend tegen de planologische kernbeslissing, de PKB Schiphol. Justitie kan claim Lakeman afkopen met onderzoek Bedrijvenonderzoeker P. Lake man biedt Justitie aan te helpen bij een door hem gewenst on derzoek naar mogelijke corrup tie bij de verkoop van Fokker aan Dasa. Dit aanbod is onder deel van een schadeclaim die Lakeman overweegt in te die nen tegen het Openbaar Minis terie. Justitie kan die vordering voor een deel (25.000 gulden) afkopen door de diensten van Lakeman in te huren. De schadeclaim vloeit voort uit de strafzaak die Justitie te gen Lakeman aanspande we gens smaad. Lakeman had in 1994 in een column gewag ge maakt van het gerucht dat de voormalige Fokker-bestuurs voorzitter E.J. Nederkoom smeergeld zou hebben gekre gen voor de verkoop van de vliegtuigfabriek aan Dasa. De rechtbank in Amsterdam verklaarde Justitie in de smaad- zaak eerder niet ontvankelijk omdat toen nog een door Dasa aangezwengelde civiele proce dure bij het hof liep. Deze zaak heeft Lakeman inmiddels ge wonnen. In het hoger beroep van de strafzaak heeft het Openbaar Ministerie nu vrij spraak gevraagd. Lakeman vindt dat Justitie de geruchten over Nederkoorn had moeten onderzoeken. Ook hadden de rompencontracten tussen Dasa en Fokker onder de loep moe ten worden genomen. „Schrempp en andere Dasa- mensen hebben op geraffineer de wijze en met behulp van Ne derkoorn de Staat der Neder landen geld lichter gemaakt, Fokker voor honderden miljoe nen leeggeschud en een door mij gevraagd onderzoek in de kiem gesmoord door met op niets gebaseerde schadeclaims en strafklachten de aandacht af te leiden", zei Lakeman gisteren tegenover het hof. Amsterdam Het is in de hoofdstad niet alleen bijna onmogelijk om voor je auto een plekje te zoeken, ook voor fietsen is er nauwelijks genoeg veilige 'parkeerplaats'. Bij station Sloterdijk hebben fietsers hun pro bleem opgelost door hun tweewielers aan het hek van de trap te verankeren. foto dijkstra PERSBUREAU CERBERUS Officier van justitie D. Kuipers eiste gisteren voor de Haagse rechtbank dat een 34-jarige cof feeshopeigenaar uit Alphen 10 maanden celstraf waarvan 5 maanden voorwaardelijk opge legd krijgt omdat hij tussen 1993 en 1995 leiding heeft gege ven aan een hasjkoeriersdienst in zijn woonplaats. Bovendien zou de eigenaar van een coffee shop aan de Castellumstraat in Alphen herhaaldelijk de criteria van het Openbaar Ministerie (OM) hebben geschonden wat betreft de omvang van de 'han delsvoorraad' en de hoeveelhe den hasj die aan een consu ment mogen worden verkocht. In de woning van de 34-jarige vond de politie in 1995 ruim 5 kilo hasj. De verdachte gaf toe weieens flinke hoeveelheden te hebben verkocht. Hij herinner de zich een Duitse cliënt aan wie hij een kilo weed wist te verkopen. Aanklager Kuipers vroeg zich af hoe de coffeeshop eigenaar de kwaliteit testte van het spul dat hij verkocht. De 34- jarige verklaarde daarop zelf al 'zo'n 20 jaar gebruiker te zijn en nooit enige klachten van de consumenten te hebben ont vangen. Kuipers wees de ver dachte fijntjes op het proces verbaal waarin gesproken wordt van twee medische klachten van consumenten die hun geestverruimende waren via de koeriersdienst geleverd kregen. De aanklager hield de verdachte voor dat e'e'n van de uitgangs punten van 'het coffeeshopbe- leid' nu juist is dat er controle ontstaat op de kwaliteit van de geleverde hasj. Als een cof feeshopeigenaar vervolgens een koeriersdienst op gaat zetten dan wordt die controle totaal onmogelijk. De raadsman van de 34-jari- ge, M. Groen, meent dat zijn cliënt slechts de leverancier is geweest van de koeriersdienst, maar dat de koeriers voor eigen rekening werkten. Zijn cliënt is hoogstens te beschouwen als een medeplichtige van de koe riers die eerder door de politie rechter tot werkstraffen en boe tes tot maximaal ƒ61.000,- zijn veroordeeld. Groen kan maar e'e'n reden verzinnen waarom het OM zijn cliënt twee jaar on gestoord hasj heeft laten leve ren aan de koeriersdienst waar van al meerdere bezorgers wa ren opgepakt. Pas de medische klachten van de twee consu menten van de koeriersdienst hebben justitie wakker geschud. Door zijn cliënt twee jaar lang zijn gang te laten gaan was ech ter bij de coffeeshopeigenaar het vertrouwen ontstaan dat hij niets illegaals ondernam. Groen vindt deze gang van zaken „in strijd met de goede procesorde" en verzocht de Haagse recht bank het OM niet-ontvankelijk te verklaren in zijn vervolging. Tijdens de huiszoeking bij de 34-jarige is de totale handels voorraad hasj van de coffeeshop in beslag genomen. Volgens ad vocaat Groen vertegenwoordig de de inbeslaggenomen hasj een waarde van zo'n 90.000 gul den. De raadsman meent dan ook dat zijn cliënt ook in finan cieel opzicht al voldoende heeft geboet. Indien de Haagse recht bank het verweer over de niet- ontvankelijkheid verwerpt, be pleit Groen een voorwaardelijk of alternatieve straf. De uitspraak van de Haagse rechtbank is over twee weken. AMSTERDAM ANP Een eekhoorn met joj pak en zonnenbril voortaan symbool staat het Amsterdamse Vt park. Althans, als het a Stichting Vondelpark B ligt, die de mascotte bit kort presenteert. De stichting is een v instanties die fondsen voor de ingrijpende re tie van het verzakkende De kosten daarvan bed circa twintig miljoen gi De sportieve eekhoor zonnenbril is in de toe waarschijnlijk bij voo te koop als knuffeldier. Behalve de mascotte senteert de stichting vi de week een verhalenb Die heet „Het Vond door de ogen van be Nederlanders". In hetl geven onder anderen Herzberg, Remco G en Jos Brink hun visie i levendige stuk groen stad. ROTTERDAM ANP Het standbeeld van Erasmus moet beter ge restaureerd worden en moet bovendien niet meer terug naar het Grote Kerkplein in Rotterdam. Burgemeester en wethouders van Rotterdam brengen het beeld in gevaar en op grond van de Monumentenwet moet staatssecretaris Nuis (Cultuur) ingrijpen. Dat vindt het Rotterdamse Stadspartij- raadslid M. Kneepkens die daarover een brief aan Nuis heeft geschreven. Volgens Kneepkens is het beeld een monument, al leen al omdat het ouder is dan vijftig jaar en volgens de wet is het 'verboden een be schermd monument te herstellen, te ge bruiken of te laten gebruiken op een wijze waardoor het wordt ontsierd of in gevaar wordt gebracht'. B. en W. van Rotterdam zijn daar volgens hem wel mee bezig. Ten eerste omdat het beeld niet goed wordt gerestaureerd en bo vendien omdat het beeld gewoon weer bui ten wordt gezet. En diverse deskundigen hebben inmiddels geadviseerd het ruim 350 jaar oude beeld in de toekomst binnen te zetten en op de sokkel aan het Grote Kerk plein een replica te plaatsen. B en W voelen daar niets voor: „Het be kijken van een replica doet veel van de ma gie verdwijnen en als je dat verzwijgt pleeg je bedrog." Zij hebben voorgesteld het beeld met enig feestelijk vertoon in juni weer op zijn oude plekje terug te zetten. Het beeld stond op het Grote Ke waar het in de nacht van 21 op 221 ber vorig jaar van zijn voetstuk „I dan niet geholpen door vandalen ofi dieven. De brief was op het ministerie n binnen. Volgens een woordvoerster Rijksdienst Monumentenzorg is hl de waag of Nuis kan ingrijpen. D moet het op de Monumenten Inve tielijst staan en of dat zo is kon gistel worden achterhaald worden. Morgen bespreekt de raadscot Kunstzaken het voorstel Erasmus* rug te zetten op zijn voetstuk voor' renskerk. DEN HAAG» ANP De partijen in de Tweede Ka mer zijn even verdeeld over de vorming van stadsprovincies als de besturen van de provincies en gemeenten die het betreft. Geen van de voorstellen van het kabinet bleek gisteren bij de be handeling van een nota te kun nen rekenen op een meerder heid. Voor minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken aanleiding om een onverwachte zet te doen om de politieke patstelling te doorbreken. Hij nodigde de Tweede Ka mer uit zelf met moties te ko men om de regering duidelijk te maken wat nog wel haalbaar is. Na een korte schorsing besloten de Kamerleden dat daartoe zo snel mogelijk een plenair debat dient te volgen, mogelijk al don derdag. De coalitiepartijen pro beren ondertussen op één lijn te komen. Dat zal niet meevallen. Het kabinet wil in de regio's Rotter dam, Den Haag en Amsterdam komen tot stadsprovincies en in vier andere regio's de „grootste delijke problematiek" op door gemeentelijke herind Met name PvdA en WD lijnrecht tegenover elkaar, woordvoerder Remkes h( inzet dat er zo weinig mi stadsprovincies moeten PvdA-woordvoerder De vindt daarentegen Zuidoost-Brabant een sta vincie moet worden, kwam de WD hierover aanvaring met de rest coalitie. Het kabinpt daarop tot gemeentelijke deling rond Eindhoven ei Helmond. D66 lijkt van di ringspartijen het verst te gaan door ook voor een provincie Twente te pleite Behalve over het tot brengen van de stadspra en nieuwe gemeenten 1 ook nog de nodige dis over taken en be^ van de stadsprovincies. V andere stadsprovincies z die niet zo ver hoeven tt als die van Rotterdam, gaande bevoegdheden over de haven en o\ telijke bestemmingsplann Misleidende advertentie over bodvpamten Wegens verkrachting van vier vrouwen heeft de Haarlemse rechtbank gisteren een 45-jarige man uit Edam veroordeeld tot vier jaar cel. Tegen de man was vijf jaar cel geëist. De advocaat van de man gaat in hoger be roep. De Edammer plaatste in de afgelopen jaren advertenties in het blad Via-Via, waarin hij jon ge vrouwen opriep model te staan voor artistieke lichaams foto's en bodypainting. Vier vrouwen in de leeftijd van 18 tot 23 jaar deden vorig jaar aangifte van verkrachting. Volgens de vier waren ze zo overdonderd door het gedrag van de man, dat ze niet anders konden dan meewerken aan uiteenlopende seksuele activi teiten. De vrouwen verklaarden zich ernstig misbruikt te voelen door de man die zich in de ad vertenties als kunstenaar pre senteerde. De verdachte heeft schuld altijd ontkend. hem heeft hij bij geen i vrouwen iets gedaan wal dat moment niet wilde Edammer zegt dat de v derhand toch aangifte b gedaan om htm gedrag over hun vriend te rechtvaardigen. De man liet de vrouv afloop ontlastende verkli tekenen en nam gesprek! hij met hen in de auto op geluidsband op. Tijde rechtszaak verklaarde c' dit te hebben gedaan om wast dat wat hij deed 'i randje was'. De man kwam eerder jaren c negentig in het doordat hij onder het p niem Mohammed Raso voor moslims beledigen schreef. Verder verzorg door heel Nederland opi onder zijn artiestennaam Tarzan. KLM heeft in het boekjaar '96/'97 aanzienlijk minder winst geboekt dan een jaar eerder. Tegenover 547 mil joen gulden in 1995/96 kwam het nettoresultaat nu uit op 236 miljoen. De luchtvaartmaatschappij spreekt zelf van een teleurstellend resultaat. AMSTELVEEN AD HEESBEEN VERVOLG VOORPAGINA De winstdaling van ƒ311 mil joen is voor een belangrijk deel te wijten aan een eenmalige re- organisatielast, KLM trok 290 miljoen uit voor het ombui gingsprogramma Focus 2000. Zonder deze voorziening was het resultaat uitgekomen op 425 miljoen. Dat bedrag komt over een met de prognose van de KLM-directie. Het bedrijfsresultaat kwam exclusief de voorziening uit op 89 miljoen. Veel winstgeven der was de post deelnemingen, die 517 miljoen aan de winst bijdroeg. Vooral de verkoop van een pakket aandelen in North west Airlines stuwde dit resul taat omhoog. De KLM verwacht voor '97/'98 op grond van sig nalen van het vierde kwartaal een duidelijke verbetering van het bedrijfsresultaat. Het teleurstellende bedrijfsre sultaat over het boekjaar '96/'97 onderstreept volgens KLM de noodzaak van het ombuigings programma Focus 2000. De luchtvaartmaatschappij wil met dat veranderingsproces op jaar basis circa 1 miljard gulden op de kosten besparen. Daarnaast moet nog eens 500 miljoen ex tra worden verdiend. KLM streeft naar een rende ment op eigen vermogen van veertien procent. Het afgelopen boekjaar kwam dit belangrijke cijfer uit op zes procent. Vorig jaar meldde KLM een rende mentvan 14,3 procent. Voor het huidige boekjaar 1997/98 verwacht de KLM-di- rectie een belangrijke verbete ring van het bedrijfsresultaat. De onderneming denkt te kun nen profiteren van de eerste ef fecten van de reorganisaties. Ook het blijvend gunstige eco nomische klimaat en de waar schijnlijk lagere brandstofprijs dragen positief bij aan de winst. Daartegenover staat een voort durende druk op de marges, die onder druk staan door de scher pe concurrentie in de lucht vaart. KLM heeft in het afgelopen boekjaar, dat op 31 maart is af gesloten, meer passagiers en vracht vervoerd. In het passa giersvervoer steeg de productie met elf procent. Gemiddeld was 75,9 procent van de KLM-vlieg- tuigen bezet, een stijging van anderhalf procent. In het vrachtvervoer groeide de pro ductie met twee procent. In de ze sector werd de beschikbare capaciteit minder goed ge bruikt. De benuttingsgraad daalde met 0,4 procent tot 66,3 procent. Na ongeval met jongetje Het anderhalf jaar oude jonge tje dat vorige week vrijdag tien tallen meters werd meegesleurd door een sneltram in Utrecht, ligt nog steeds in kritieke toe stand in hef ziekenhuis. Het kind liep hersenletsel, een schë- delbasisfractuur en een leverbe schadiging op toen het onder de ogen van zijn moeder in een buggy tussen de deuren van een wegrijdende sneltram kwam te zitten. Vervoermaatschappij Midnet is al lang op de hoogte van moeilijkheden die kunnen ontstaan bij het sluiten van de deuren van de sneltram. De technische systemen van de sneltram zijn ontoereikend voor veiliger afstelling. Volgens rayonmanager Van der Wal van Midnet reageert het veiligheidssysteem van de snel tram niet op voorwerpen die dunner zijn dan zes tot zeven centimeter. „We kunnen de deuren wel gevoeliger afstem men, maar dan wordt de afstel ling zó kritisch dat we grote ver tragingen oplopen. Van der Wal 'kan geen nee zeggen' op de constatering dat een dramatisch ongeval zoals vrijdagmiddag, zich vandaag of morgen zou kunnen herhalen. Ook vorig jaar vond een onge luk met vergelijkbare ingrediën ten plaats in IJsselstein. Toen werd een 15-jarige jongen mee gesleurd die met zijn pols tus sen de deur zat. Het ongeluk vrijdagmiddag gebeurde in het achterste van twee aaneengekoppelde tram stellen, zodat de chauffeur geen notie kon hebben van eventueel rumoer in het treinstel. In de spiegel waarmee hij het in- en uitstappen dient te controleren, heeft de chauffeur wel de moe der van het jongetje zien staan, maar heeft - aldus de rayon manager - geen indicatie gekre gen dat ze bezig was in te stap pen. „Vaak staan mensen daar ook om iemand uit te zwaaien." De spiegels worden, als de tram -zich in beweging zet, automa tisch ingeklapt in verband met de baanbreedte van de tram. „Daardoor kan de chauffeur ook niet hebben gezien wat zich achter hem afspeelde", aldus Van der Wal, die eraan toevoegt dat het perron ook ligt gekromd is aangelegd. De precieze toedracht van het drama wordt nog onderzocht door de politie. Van der Wal er kent dat de techniek op de snel tram aan vervanging toe is. Een geluidssignaal bij het sluiten van de deuren kan al veel ver beteren. Elektronische fijnaf stemming ook. De aanstaande totale modernisering van de sneltram moet daarbij soelaas bieden, zegt hij. De winstdaling van KLM is voor een deel te wijten aan eenmalige reorganisatielasten.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16