Leiden 5 'Het valt achteraf bezien allemaal nog mee' )orlogszuchtig handenarbeid met veel moeilijke woorden peze logger is mijn levenswerk' Leiden Regio CHEF HANS JACOBS. 071 -5356414. PLV -CHEF RUDOLF KI WIJKLADDÉR Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, gerangschikt naar stadsdeel. Vandaag een speciale editie van de Wijkladder. De gemeente Leiden schreef een prijsvraag uit voor Leidenaars, die het milieu in hun wijk willen verbeteren. Een deskundige jury, bestaande uit onder anderen voorzitter Rob van Lint van de Leidse Milieuraad, Peter Labruyère van de winkeliersvereniging Haarlemmerstraat, Leidsch Dagblad journaliste Monica Wesseling en twee schoolklassen, maakte de winnaars bekend. Timoteus Waarsenburg doet verslag. 'Word milieuactief in de wijk'. Dat was het motto van de prijsvraag waarmee bewoners werden uitgedaagd om een milieubewust plan te bedenken ter verbetering van hun buurt. De wethouders J. Laurier en A. Pechtold maakten gisteravond in de schooltuintjes van basisschool De Dolfijn aan de Oosterdwarsstraat de acht winnaars bekend uit de vier verschillende stadsdelen. Dit jaar was de prijsvraag een initiatief van de dienst milieu en beheer, sectoren wijkbeheer en milieu. Er kwamen 31 inzendingen binnen. In de twee voorgaande jaren organiseerde het bureau sociale vernieuwingen deze prijsvraag. Toen waren 'speelplekken' en 'veiligheid' de thema's. De locatie waar de prijsuitreiking plaatshad hield verband met een winnende inzending die door de kinderjury als beste werd beoordeeld. Op zeer verschillende manieren proberen de bedenkers van de plannen hun buurt op een milieubewuste wijze te verbeteren. De jury honoreerde aanvankelijk 9 initiatieven, waarvan er één afviel omdat het plan niet haalbaar bleek. In totaal heeft de gemeente een ton uitgetrokken voor de verwezelijking van de buurtplannen. Een deel van dit geld wordt bewaard voor buurten die bepaalde initiatieven, die nu gehonoreerd zijn, willen overnemen en een deel van het geld gaat naar de Lorentzschool die de kinderjury leverde. Bij de jurering werd gelet op de haalbaarheid van het plan, de betrokkenheid van de buurt en de kosten, maximaal 10.000 gulden kosten. De acht winnaars, die allemaal een certificaat, verrassingspakket en uiteraard de toezegging tot verwezenlijking van hun voorstel kregen, vertegenwoordigden vier stadswijken. MIDDEN Als eerste winnaar werd Inge Stallinga naar voren gehaald. Barry Kortekaas overhandigde haar namens de kinderjury het certificaat. Haar inzending had de hoogste ogen gegooid bij de kinderen van groep acht van de Lorentzschool. Het plan van Stallinga stelt de uitbreiding voor van de schooltuintjes in de Zeeheldenbuurt, waar de prijsuitreiking gehouden werd. Tevens wil zij nieuw tuingereedschap aanschaffen, een buitenren aanleggen en een vlindertuin maken om kinderen te leren omgaan met tuinieren en de buurt een leuker aanzicht te geven. De tweede winnende inzending uit stadsdeel Midden is afkomstig van de bewoners van de Zwartehandspoort. Deze groep stelt de invoering van zogeheten Ecostafettebonnen in plaatselijke winkels voor. Dit is een soort waardebonnensysteem ter promotie van milieuvriendelijke producten. De kanttekening die de jury bij dit plan maakte, is de uitvoering. De jury hoopt dan ook dat de winkeliers het buurtinitiatief overnemen. In elk geval wordt er wel geld voor beschikbaar gesteld, mits de winkeliers eveneens geld in het project willen stoppen. NOORD De bewoners van de Paramaribohof dienden een voorstel in voor de groenvoorziening rond de flat. Al geruime tijd verzorgen de bewoners, met toestemming van de wonigbouwvereniging, de planten in hun buurt. Met behulp van de subsidie willen zij dit beheer uitbreiden naar de trottoirs voor het flatgebouw. Ook willen ze de achtertuin met het beschikbaar gestelde geld renoveren. Eveneens voor stadsdeel Noord werd mevrouw Bekker verblijd met een goede beoordeling. Haar plan is gericht op het wegwijs maken van kinderen in haar buurt met verschillende milieuthema's die ze in hun eigen wijk dagelijks meemaken: een videoproject over gescheiden afvalinzameling, zwerfvuil en water- en energiegebruik. Het resultaat kan als educatief materiaal gebruikt worden. Door dit project worden volgens Bekkers zowel ouders als kinderen gemotiveerd om aandacht te besteden aan het milieu in de directe omgeving. WEST Bewonersoverleg Morsweg III sleepte voor dit stadsdeel maar liefst twee prijzen in de wacht. Zij stuurden twee plannen in die beiden werden gehonoreerd. Het eerste initiatief voorziet in de plaatsing van een aantal fietshuisjes en stallingsmogelijkheden in de straat. Dit voorstel werd ingediend omdat veel bewoners van de Morsweg niet beschikken over een tuin met 'parkeergelegenheid' voor de fiets. De plaatsing van afsluitbare fietsenstallingen zal enerzijds vandalisme en fietsendiefstallen beperken en anderzijds wordt hierdoor het gebruik van de fiets gestimuleerd. Het beheer van de stallingen willen de bewoners van de Morsweg zelf op zich nemen. Het tweede plan dat afkomstig is van dit bewonersoverleg, is de aanleg van een 'slootuitkijk' in de sloot langs de Morsweg, die ingesloten ligt tussen het spoor en een weids begroeide berm. Hierdoor en vanwege de vele dieren die in deze berm leven, is de sloot niet bereikbaar. Daarom wil het bewonersoverleg een soort halve brug over de sloot aanleggen. Deze slootuitkijk maakt het het stukje natuur in de eigen omgeving toegankelijk voor de bewoners. Beiden plannen werden door de 'volwassen' jury aangemerkt als beste inzendingen, waarvoor het maximale bedrag, 10.000 gulden, wordt uitgetrokken. Een derde winnend ontwerp uit dit stadsdeel is ingestuurd door mevrouw Stam. Zij stelt voor om de elektriciteits- en stadsverwarmingshuisjes te laten begroeien. Enerzijds ter voorkoming van graffiti en anderzijds ter bevordering van de groenaanwas in de woonomgeving. De bewoners willen in samenwerking met milieu en beheer/wijkbeheer het groen onderhouden. Contact mèt de EWR, eigenaar van de huisjes, heeft al plaatsgevonden. Op voorwaarde dat aan bepaalde door hen gestelde randvoorwaarden wordt voldaan in verband met de veiligheidseisen, heeft de EWR toestemming gegeven voor het initiatief. ZUID De laatste winnaar is de bewonerscommissie Temminckstraat en omstreken. Zij dienden een verzoek in tot het plaatsen van een bord met tijdsvermelding voor het gebruik van de glasbak op de hoek van de Franchimontlaan/Beyerincklaan. Tevens willen zij met de subsidie de buurtbewoners activeren voor een schoonmaakactie in de wijk. Tijdens een gezellige buurtmiddag wil de commissie de straten en het struikgewas vrij maken van zwerfvuil. Een van de prijswinnaars van de wedstrijd 'Word milieuactief in de wijk' krijgt tijdens de prijsuitreiking kennelijk welkome ondersteuning van wethouder Jan Laurier. foto dick hogewoning b ormalige KW 143 mogelijk 'varende museumboot' Uniek boekje over heftig conflict flats Vijf Meilaan IT1! K. MARINA VAN DEN BERG lens het examen had eentje finger opgestoken: „Juf, wat argumenten?" Dat is echt jg, als je argumenten moet •n. maar niet weet wat dat De moeilijke woorden le ien nog het meeste proble- 5 op bij het theorie-examen nen, handenarbeid en tex- werkvormen op VBO-C ni- i, Waarom verwijzen een r buizerdveren tussen twee ken naar de 'vergankelijk- l'van het leven? „Omdat ie i was, hè", zegt Maureen de fr stellig, de armen over el- geklemd. Ze is als één van ■erste klaar en ze vond het 9 erg moeilijk. Alleen die rden! „Wat is in hemels- m een 'vervaarlijk' dier?" meiden van de VBO-afde- 'Verzorging' van het Da kollege hadden er vrese- tegen opgekeken, maar ze L en na een uur al klaar. Han- irbeid werd op het VBO het eerst als eindexamen ven en de juf had er flink 1 lehamerd dat ze het boek sten leren. Dat was dus npen gisteravond, want een kvan tevoren, nee, dan ont- c i je toch niks. De dames den ook, want er werden maal geen vragen uit het Kunstwerken, geproduceerd tijdens het praktijkexamen handenarbeid, staan bij het Da Vinei College in vitri nes geëxposeerd. foto dick hogewoning boek gesteld. En nu wisten ze Dada ook. Ze hadden er alleen van het lerarenkamertje hangt alles van neo-classicisme, en niks aan gehad. Aan de muur een reproductie van Mondri aan. Ze herkennen het moeite loos. „Met die kleuren, primaire ja, rood en zo." Volgens lerares handenarbeid J. Oudeman onderschatten ze het belang van het boek. „Zon der dat is het nooit te doen." Zij vindt het gebruik van moeilijke woorden geen punt. „Bij han denarbeid heb je veel vakter men en die moeten ze ook we ten." Het theorie gedeelte van han denarbeid veron derstelt algemene ontwikkeling en kennis van kunst met een grote K. „En dan moet een woord als dyna misch toch bekend zijn." Het examen vond ze 'gemiddeld', niet overdreven moeilijk, maar er zaten ook geen echte wegge vertjes bij. Ze had haar leerlin gen yoor dit eindexamen goed voorbereid. „Vooral dat ze niet zomaar wat antwoorden, en het goed onderbouwen. Het algemene gedeelte van het examen had een oorlogs zuchtig karakter: Picasso's visie op de bombardementen op het Spaanse dorpje Guernica en het schilderij 'De oorlog' van Henri Rousseau. Hoe al die vernieti ging werd uitgebeeld? De lijken lagen in stapels op de grond, dus die vraag was niet al te moeilijk. Bij het onderdeel voor Handenarbeid werd het er niet vredelievender op. 'Adelaar die op het punt staat een steenbok te verscheuren', heette het beeld, alsof het niet voor zich sprak: het bloed droop nog net niet van het brons. Een vervaar lijk dier, inderdaad. De toets vervolgde met de buizerd waar alleen wat veren van restten, vastgespij kerd op een plank je. De dames van Ver zorging waren door dit vak toch anders tegen kunst gaan aankij ken. Maureen: „Ik denk wel even door als ik alleen een paar krassen zie." Ze vinden het een niet te onderschatten vak. „Op de basisschool knutselde je zo een popje in elkaar, hier zaten we meteen in de Egyptische kunst." Maureen haalt huiverend her inneringen op aan het praktijk gedeelte. „Moest je zo'n drie delig ding maken, je weet wel stapelbaar, dat uit drie delen bestond." Een klasgenoot helpt fluisterend: 'drie-dimensionaal'. Die woorden, hè. H UK/ENKHUIZEN 0 SCHA SMIT 5 ligt de Katwijkse haring- n aan een steiger in Enk en. De ruim twintig meter masten glanzen. Het sta- lek is geboend. Het schip zo het IJsselmeer op kun- varen, ware het niet dat er issen dekbekovertrekken en ui en aan de touwen hangen. e' laag is het namelijk wasdag e Tecla, de voormalige KW Maar vanavond zijn de 20 in; len weer opgemaakt, is het (0 schip schoon en kan het vertrekken. Waarheen, dat zelfs de schipper niet. iraadscommissie welzijn in ijk brak vorige week dins- een lans om de logger KW 31 oor het dorp te behouden, o-' igenaars, Jaap Vreeken (44) inny Pierik (49) uit Zwart- willen de boot over een ifvijf verkopen. Om jaarna rvan hun pensioen te ge- n. Na bijna dertig jaar va- ip schepen, met betalende m aan boord, houden de het dan voor gezien, inneer ze echter geen ko- kunnen vinden in Neder- 0' wordt de boot waarschijn- een particulier in het buitenland verkocht, en dat wil de Katwijkse welzijnscommissie voorkomen. W. van Duijn (SGP/GPV) vroeg zich dan ook af of er geen stichting opgericht kan worden, die de boot gaat exploiteren. De gemeente zou dan een startsubsidie kunnen geven aan die stichting. Vreeken en Pierik vinden dat in ieder geval een heel goed idee. „Verenigingen en stichtin gen kunnen veel makkelijker sponsors en subsidies*aantrek ken dan een p<uticulier, zoals ik", legt Vreeken uit in de nieuw ingerichte maar antiek ogende kajuit. „Dat maakt de restaura tie van een historisch schip zoals dit veel betaalbaarder." Voor Vreeken is het heel be langrijk dat het schip goed on derhouden wordt. Zijn grootste angst is dat de Tecla door de volgende eigenaar verwaarloosd zal worden. „Deze Katwijkse haringlogger is toch mijn le venswerk", legt hij uit. Hij hoopt dan ook dat de Tecla in de toekomst een soort varende museumboot zal worden. „Dit schip heeft tenslotte zo'n rijke geschiedenis", benadrukt hij. Hij kan er met verve over ver tellen. Over dat de boot in 1914 is gebouwd en toen de Graaf van Limburg Stirum heette. En elf jaar deel uitmaakte van de vloot van de Katwijker Nicolaas Parlevliet. Om vervolgens tien jaar werkloos aan een kade te liggen. „Zeilboten waren im mers uit, stoomboten en motor boten in." En over de tijd daarna. Dat het schip naar Denemarken verdween, om dienst te doen als vrachtschip. Dat het dek anders werd ingedeeld, het laadruim groter werd gemaakt en de boot een motorblok kreeg, en na veel omzwervingen uiteindelijk weer in Nederland terechtkwam. Waar hij en zijn vrouw de boot in 1986 kochten en begonnen met een grondige restauratie. Een restauratie die ruim twee jaar duurde. In 1988 was de boot echter zover dat hij weer kon varen. Met onder meer een nieuw dek en nieuwe masten, maar authentiek ogend. Want dat stond voor Vreeken en Pie rik voorop, al die tijd dat ze met hulp van anderen keihard aan de Tecla werkten: de boot moest in zijn oude luister wor den hersteld. En dat is hun goed gelukt. De boot ziet er bijna net zo uit als in 1914. Van binnen niet, daar zijn nu ruime cabines, met bed den, kastruimte, een toilet en douche. Voorzien van alle ge makken dus, voor de gasten. Maar van buiten is het schip nog zoveel mogelijk zoals het vroeger was. Lieren zijn er bij voorbeeld niet aan boord: wan neer de zeilen gehesen moeten worden is dat dus nog echt handwerk, legt Vreeken uit. Trots wijst de eigenaar op an dere, opvallende details. De bol- dertjes uit 1914, de fok, de klui verboom. Urenlang kan hij ver tellen over het schip. Over het onderhoud, de reparaties die hij samen met scheepsmaat Harrie Schoenmakers (24) uitvoert en over de kick van het zeilen met zo'n schip. En over wat hij er nog mee wil. „Ik droom sinds ik dit schip heb al over een houten dek, in plaats van een stalen. Maar dat is gewoonweg niet te doen voor een particulier." En terwijl hij als een kritische legermajoor het schip inspec teert op eventuele onvolkomen heden ('die zie je altijd wel'), kijkt hij voorzichtig even in de toekomst. „Een stichting of een vereniging zou dat natuurlijk wel voor elkaar kunnen krijgen, een houten dek." En dan la chend: „Met een beetje hulp van Katwijk helemaal." Schipper Jaap Vreeken (links) en scheepsmaat Harry Schoenmakers op de Katwijkse haringlogger. foto marcel rob De leukste anekdote over de Vijf Meilaan staat summier vermeld in 'Nieuwe Ruimte, verslag van een veelbesproken bouwproject in Leiden Zuid-West': het liefdesverhaal van mevrouw Van der Veer uit de Mozart - straat en meneer Leupe uit de Valerius- straat. Zij vonden elkaar destijds in de bit tere strijd van de buurtbewoners tegen de bouw van de vier blokken flats die sinds vo rig jaar de Vijf Meilaan'sieren'. Zij waren allebei woedend op de gemeente Leiden die in htm ogen het bouwplan ten koste van alles doordrukte. Wethouder Van Rij van volkshuisvesting was de kwaaie pier. In een kwaaie bui verspreidde Leupe eens duizenden folders huis-aan-huis waarin hij de wethouder voor alles wat fout en slecht is uitmaakte. Samen schilderden ze kruizen op en hingen rouwlinten om de bomen die moesten wijken. Maar in het heetst van de strijd bloeide de liefde op tussen de twee overburen en doofde de haat tegen Van Rij. Kort na de onvermijdelijke beslissing van de rechter dat woningbouw aan de Vijf Meilaan was toegestaan, trouwden de bondgenoten Leupe en Van der Veer. En wethouder Vein Rij... hij zegende het huwelijk in. Maar voor de rest is het boekje van de hand van de Leidse journalist Gerrit Visser vrij wel volledig. 'Nieuwe Ruimte' is het verhaal over de 120 flatwoningen aan de Vijf Meil aan. 'Zelden werd een straat in Leiden zo ingrijpend veranderd als de Vijf Meilaan. En zelden kwamen bewoners zo fel in ver zet tegen plannen vein hun gemeentebe stuur', staat in de inleiding. Het boekje geeft allereerst een feitelijk overzicht van de gebeurtenissen tussen 1987 en 1996, de lange periode waarin het omstreden bouwplan gestalte kreeg. De crisis binnen woningbouwvereniging De Sleu tels, verhuurder van de flats, komt onder meer aan de orde, de talrijke inspraakavonden (Van Rij: „Vreemde gewaarwording dat hiervoor de kerken wel uit puilden"), de gang naar de rech ter en uiteraard de acties in de wijk. Daarnaast komen de betrokke nen aan het woord: de huurder, de koper, de wethouder, de ar chitect, de tegenstander en.... De nieuw bouw aan de Vijf Meilaan. het flatblok was inzet van een hooglo pend conflict tussen ge meente en buurtbewo ners. foto dick hogewoning mevrouw N.C. de Graaf uit de Valerius- straat, die zo graag wandelde door het es- senbos en vurig hoopte dat de flats er nooit zouden komen: 'Ach dat bos. Zonde. Als ik 's avonds de hond uitliet en we liepen over het paadje tussen de bomen dan hoorde je de egeltjes voor je uit ritselen. En als je je was goed buiten had gehangen, rook het naar de bomen. Weetje, ik had me voorgenomen: als die flats er eenmaal staan, hang ik vitra ge voor de ramen. Ik wil ze niet zien. Maar de vitrage is er nooit gekomen. En nu laat ik het maar zo.. ..Ik weet dat het tegenstrijdig klinkt, maar het valt achteraf bezien alle maal nog mee'. Die woorden zijn wethouder Van Rij uit het hart gegrepen. Ze geven namelijk precies aan waarom dit voor Leiden unieke boekje is verschenen. „Ik erken dat de gemeente fouten heeft gemaakt bij dit project. Wij hebben de buurt destijds overvallen met het bouwplan. Het boekje is geschreven opdat de gemeente leert van die fouten. Maar het is ook geschreven om mensen te laten zien dat een omstreden bouwplan uiteindelijk kon rekenen op volle tevreden heid van iedereen." De wethouder gaat in 'Nieuwe Ruimte' uit gebreid in op het conflict. Hij zegt onder meer over de inspraak: „Bestuurders wek ken de indruk dat we bij de bewoners langs komen om vanuit een blanco positie te overleggen. Vervolgens denken de bewoners dat zij het voor het zeggen hebben. Dat mis verstand geeft vaak aanleiding tot veel frus tratie en boosheid. Inspraak is meedenken, inspraak is niet beslissen. Dat moet vooraf duidelijk zijn. Van Rij is ervan overtuigd dat de nieuw bouw zijn partij, de PvdA, veel stemmen heeft gekost bij de verkiezingen in 1994: „Bij de stembureaus in Leiden Zuid-West bleek de PvdA drastisch te zijn gedaald. Het heeft de PvA zeker een zetel gekost. En mis schien wel twee. De wethouder zegt niettemin blij te zijn is dat hij heeft doorgezet. Hij heeft per slot van rekening 120 woningzoekende Leide naars aan een huis geholpen, dat nota bene op een steenworp van winkelcentrum Lui- felbaan ligt en waar de bus voor de deur stopt. In de kantine van de Mondriaan- school werd om die reden gistermiddag een klein feestje gevierd. Staatssecretaris Tommei van volkshuisvesting was speciaal naar Leiden gekomen om een exemplaar van het boekje in ontvangst te nemen. Op hetzelfde moment gleden de andere exem plaren in de brievenbus van alle bewoners en omwonenden van de Vijf Meilaan.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15