Exposities in Matthiaskerk aan vooravond van jubileum Duitse homo's gevraagd voor protestactie tegen de paus Christelijke academici richten netwerk op Kerk Samenleving Moeder Teresa ontmot paus Johannes Paulus Commissie van Deensi lutheranen zegt ja tegi kerkelijk homohuweli u tdeLeidsch Dagblad 'Voorspelt KNMI goed weer, pak paraplu" z I WOENSDAG 21 MEI 1997 warmond naast wordt aan de hand van archiefmateriaal de geschiede nis van rooms-katholiek War mond in kaart gebracht. In het najaar verschijnt tevens een ju bileumboek. Behalve de tentoonstellingen, kan ook het interieur van de kerk worden bekeken, met zijn brandgeschilderde ramen, bij zondere communiebank en kruiswegstaties. De tentoonstel lingen zijn tussen 12.00 tot 17.00 uur. Het jubileum zelf wordt in het weekeinden van 7 en 8 juni gevierd. Vooruitlopend op de festivitei ten rond het 200 jarig bestaan van 'de zelfstandige rooms-ka- tholieke gemeente Warmond' worden in de St. Matthiaskerk twee exposities gehouden. Ko mend weekeinde is er een lap- pententoonstelling waar onder meer misgewaden, kantwerk en processiebaldakijn te zien zijn. In het weekeinde van 31 mei en 1 juni worden onder andere de monstrans, kelken en re likwieën tentoongesteld. Daar- WARSCHAU KNA apeldoorn anp Linkse en anarchistische Poolse groeperingen willen tijdens het be zoek van paus Johannes Paulus II aan Polen eind deze maand te gen de Rooms-Katholieke Kerk demonstreren. Duitse homoseksue len zijn gevraagd het protest te ondersteunen en naar Breslau te komen. Dit meldt de Poolse krant Rzeczpospolita. De krant beroept zich op bronnen binnen de Poolse geheime dienst. Ook zouden tij dens het pausbezoek rechtse organisaties tegen de ex-communisti sche president Kwasniewski willen betogen. kennis en een gezamenlijke we tenschapsbeoefening' in het netwerk moet daarin volgens hem verandering brengen. Over de precieze plannen kan Kuiper nog geen mededelingen doen. Na de oprichtingsvergadering van 27 mei in Apeldoorn zal het netwerk met plannen naar bui ten treden. Ook moeten de twaalf organisaties en instellin gen nog apart besluiten over deelname aan de nieuwe ver eniging. Het gaat om het Gere formeerd Wetenschappelijk Ge nootschap, de Evangelische Ho geschool, het Christelijk Studie centrum, de Vereniging van Christen-Historici, de Stichting voor Reformatorische Wijsbe geerte, IFES-Nederland, het Lindeboom Instituut, het Insti tuut voor Cultuurethiek, de Christelijke Vereniging van Psy chiaters, Psychologen en Psy cho-therapeuten, de Vereniging voor Christen-Pedagogen en Beroepsopvoeders en de Theo logische Universiteit van de Christelijke Gereformeerde Ker ken in Apeldoorn. Twaalf behoudende christelijke organisaties die zich met we tenschap bezighouden, richten het Christelijk Academisch Net werk op. Dat heeft secretaris dr. R. Kuiper van de voorbereiden de werkgroep gezegd. Kuiper is directeur van de Marnix van Sint Aldegonde Stichting, het wetenschappelijk studiecen trum van de RPF. Het netwerk wil bestaande activiteiten van christelijke or ganisaties en instellingen bun delen en voorkomen dat 'din gen dubbel gebeuren', aldus Kuiper. Het platform komt vol gens hem voort uit een „onvre de over de overdracht van chris telijke wetenschap op komende generaties". Veel bijbelgetrouwe christen- wetenschappers hebben zich buiten de universiteit georgani seerd, maar de communicatie tussen de verschillende groepen verloopt niet altijd even effec tief, aldus Kuiper. Een 'onderlinge bevruchting van De functie van Henk de Bruijn van de Christengemeenschap in de Vestestraat te Leiden heeft geen naam. „Als gemeente- geestelijke ben ik niets meer of minder aan de andere gemeenteleden. Alleen wanneer ik cultisch bezig ben en de sacra le handelingen uitvoer, zou je mij priester kunnen noemen. Dan is er een zekere af stand tussen mij en de rest van de ge meenschap. Maar als we na de dienst kwinkslagen met elkaar uitwisselen, ben ik weer gewoon Henk." De Christengemeenschap werd in 1922 opgericht met hulp van Rudolf Steiner, de grondlegger van de antroposofie. De Bruijn benadrukt dat de beweging geen poot is van de antroposofie, hoewel ze zich erdoor laat inspireren. „Steiner hielp een hedendaagse invulling te geven aan het christendom. Hij gaf nieuwe teksten voor sacramenten, die volgens hem zeker honderd jaar mee zouden kunnen. Veel dingen die wij in de cultus kennen, zijn helaas niet duidelijk onderbouwd. Dat Dienaren komt doordat de stichters Rudolf Steiner niet alles hebben kunnen vragen. Hij stierf drie jaar na de oprichting van de Christen gemeenschap. Zodoende zijn veel vragen voor ons onopgelost gebleven. Wij kennen overigens geen dogma's. Ieder gemeente lid geniet de vrijheid van de leer. De in zichten van een lid zijn net zo veel waard als die van mij of de aardbewindsdrager, de meest invloedrijke priester binnen de stroming. In de cultus zijn we met elkaar verbonden. Onze rituelen hebben veel weg van die van de Rooms-Katholieke kerk." De cultusruimte van de gemeenschap is van onder tot boven lila. Vroeger was het de werkplaats van een fabriek voor ver warmingsradiatoren. Toen het bedrijf uit zijn jasje groeide, werd de werkplaats de Koninkrijkszaal van Jehova-getuigen. „Ze ven jaar geleden werd het onze cultus ruimte", vertelt Henk de Bruijn. „Door de jaren heen hebben we stukje bij beetje verbouwd. Het is nog steeds niet af. We streven een organische bouwstijl na, vol gens de principes van Rudolf Steiner. Kort gezegd houdt dat in dat het gebouw zijn functie en de krachten die er werken moet weerspiegelen. Bij een pilaar, bijvoor beeld, zou de onderkant breder moeten zijn dan de bovenkant, omdat de onder7 kant meer gewicht draagt. Maar we willen het niet overdrijven. We gaan geen loze hoeken in het gebouw aanbrengen omdat het er dan organisch uitziet. Het moet wel echt zijn, het mag geen kitsch worden. Het belangrijkste is dat het gedeelte boven het altaar organisch is." heeft maandag de mede! van burgemeester Fr® Rutelli van Rome gevra haar voorstel dat de zusii haar congregatie gratis; mogen vliegen met It® luchtvaartmaatschappij Het bezoek van Moed; sa is de eerste buitenlani sinds haar zware operati 1996. vaticaanstad kna/rtr Moeder Teresa (86) is gisteren op bezoek geweest bij paus Jo hannes Paulus II. Ze had daarbij gezelschap van zuster Nirmala die haar in maart van dit jaar opvolgde als generaal-overste van de Missionarissen van Naastenliefde. Vrijdag kwam Moeder Teresa aan in Italië. Ze KOPENHAGEN «AFP Een bisschoppelijke commis sie van de Lutherse Kerk in Denemarken is voorstander van de kerkelijke inzegening van homoseksuele en lesbi sche relaties. Dat meldt de Deense krant Kristelig Dagbla- det. In een nog geheim rap port stelt de commissie drie of vier mogelijke rituelen voor om het kerkelijk homohuwe lijk vorm te geven. De door de bisschoppen ingestelde com missie heeft anderhalfjaar aan haar rapport over de contro versiële kwestie gewerkt. De twaalf lutherse bisschoppen, die over het onderwerp onder ling zeer verdeeld zijn, moeten op basis van de nota beslissen of homoseksuele en lesbische paren hun relatie inderdaad Denemarken erkend 1991 als eerste land ten het burgerlijk homohu Getrouwde ho moparen i ten voor de Deense weti de rechten als heterosei echtelieden, met uitzoni van het recht op ad kunstmatige bevruchtit het kerkelijk huwelijk. 1 homoparen hebben hm tie sindsdien in het i een kerkdienst laten ii nen. Eind 1994 leidde d ste openbare huwelijksii ning van twee lesbische wen door een lutherse j kant tot grote beroerinj schop Erik Norman Sve sprak zijn afkeuring oi plechtigheid uit. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERV.KERK Beroepen: te Hoogeveen: W.H. van Boeijen te Ferwerd; te Nieuw-Vennep: A. Bloemendal te Nietuweroord-Noord- sche schut; te Deurne en Helenaveen (SoW); D.J. Deunk, l.l. gereformeerd predikant te Schiermonnikoog(SoW), die dit beroep heeft aangenomen en hier reeds intrede heeft gedaan Aangenomen: naar Barneveld (ImmanuelkerkXpart-time): G. van der Stouw, predikant voor pastoraal op bouwwerk te Hemmen, wonende te Ben- nekom; naar IJsselmuiden-Grafhorst(De. HoeksteenXtpez.): M. Heij te Dedems- vaart; naar Zuidlaren(toez): R.J. ten Ha ve te Zelhem. GEREF.KERKEN Aangenomen; naarGiessent E.H. Egberts te Den HamlO CHR.GEREF.KERKEN Bedankt: voor Enschede-Otf Quant te 's-Gravenhage-Ri|= GEREF.GEMEENTEN Bedankt: voor Leerdam: G I De Valk-Wekerom; voor God J. Kareis te Oudemirdum ANNO 1897 Vrijdag 21 Mei LEIDENMen meldt ons het volgende: Gisteravond te kwart over zevenen kwamen twee dochtertjes van den heer H, alhier, 12 en 10 jaar oud, de oudste met een bouquet in de hand, langs de Oude Vest. Bij de Lijsbetsteeg kwamen uit genoemde steeg onverwacht 8 a 10 jongens te voorschijn, waarvan er één den arm en de hand vastgreep van het oudste meisje, waarin zij den bouquet vasthield. Het meisje, een zenuwlijderes en daardoor half doof, verschrik te hevig en kon den bouquet niet loslaten, wat een anderen jon gen een broodmes te voorschijn deed brengen, waarmede hij bedreigde haar de hand te zullen afsnijden, waarop twee ande ren haar het armpje bont en blauw sloegen. Hierdoor kwam de bouquet los, waarmee de jongens zich uit de voeten maakten. De vader, van 't feit verwittigd, ging met de meisjes eens even zien daar, waar de roof en mishandeling op klaarlichten dag had plaatsgehad, waarzonder iets te zeggen eenige jongelui met een der veelbelovende knapen kwam aanloopen, die heette te zijn Ferdinand D., diezeide, dat zijn broeder Koos er ook bij was geweest. De bewuste bouquet werd inmiddels te voorschijn gebracht door een man, die absoluut wilde, dat de meisjes de bloemen zouden meenemen. De bengels zullen zeker hunne straf niet ontgaan, daar de zaak in handen is gesteld van de politie. LEIDENDe Leidsche kegelclub Uitspanning door Inspan ning" zal meedoen aan den corpswedstrijd, welke tegen 23 en 30 dezer is uitgeschreven door de Rotterdamsche kegelclub "Onder ons", ter gelegenheid van haar driejarige bestaan. ANN01972 Zaterdag 20 Mei LEIDENDe eerste Wimpy-hamburgers zijn vanmiddag over de toonbank gegaan in Leiden. Wethouder Lijten (economische zaken) nuttigde als één der eersten een broodje hamburger. Kort daarvoor had hij de eerste plaatselijke Wimpy geopend- .Hetsnel-restaurant ligt in de Haarlemmerstraat. Er zijn 120 zitplaatsen. Klanten worden bediend. Als menu kunnen ze kiezen uit Wimpy's'in allerlei variëteiten, al dan niet met friet met daarnaast ijs, bier en frisdranken. LEIDENBewoners van de 5e Binnenvestgracht zijn vanmor gen begonnen de straatstenen los te breken uit protest tegen het feit dat de straat altijd vol geparkeerde auto's staat, waar door de kinderen niet veilig meer op straat kunnen spelen. De 5e Binnenvestgracht ligt juist buiten de blauwe zone en is daardoor een geliefde parkeerplaats voor veel automobilisten. LEIDENDe wisselbeker van het Leidsch Dagblad, om het be zit waarvan dé Leidse leden van de Nederlandse Bond van oud strijders en dragers van het Mobilisatiekruis in het afgelopen seizoen verwoed hebben gestreden, blijft dit jaar in familiebe zit. De beker, die vorig jaar werd gewonnen door de heer P. van Loon, kwam nu in handen van zijn broer, de heer J. van Loon. L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) WIM KOEVOET en HETTY VAN DER VEEN Een onderonsje over het weer doet het in Nederland altijd goed. Een zware storm, een stralend zonnetje of een mieze rig regentje; elk meteorologisch verschijnsel komt in aanmer king voor een uitgebreide ana lyse, meestal eindigend in een negatieve beoordeling. De weermannen en -vrouwen in ons land kunnen zich door gaans dan ook verheugen in een grote mate van belangstelling. Of ze 'goed' of 'slecht' weer aankondigen, maakt in principe niet uit want voor Nederlanders geldt: 'alle weer is slecht weer'. Als de weersvoorspellingen ech ter niet stroken met de werke lijkheid, dan is de kritiek niet van de lucht. Ook de afgelopen dagen zat het KNMI er met haar voorspellingen behoorlijk naast. Werd zon beloofd, dan kwam er regen en adviseerde het de re genjas, dan bleek de zwem broek uiteindelijk een passen der tenue. Vooral op feestdagen, als dagjesmensen en toeristen hun daginvulling op het weer afstemmen, blijft een 'foute' weersvoorspelling doorgaans niet zonder gevolgen. Ook in Leiden en de nabij gelegen bad plaatsen kregen de fouten van het KNMI tijdens de pinksterda gen een staartje. Directeur Hans Broekmeulen van de Noordwijkse VW: „Ik kom zelf uit Limburg en ik weet dat ze daar voor het weerbericht al naar 'de Belg' luisteren. Het KNMI zit er zo vaak vreselijk naast. Wij zeggen hier tegen el kaar dat als het KNMI goed weer voorspelt, de paraplu's te voorschijn moeten worden ge haald. En die voorspelling komt vaker uit dan die van die jon gens en meisjes in de Bilt. Met Pasen zaten ze er ook helemaal naast. De' bezetting van de ho tels en andere overnachtingsge legenheden in Noordwijk was toen goed, maar had top kun nen zijn als de voorspellingen hadden geklopt. Eigenlijk be grijp ik er niets van. Ze hebben zoveel apparatuur. Soms denk ik: staar je niet blind op die computers, maar ga gewoon op je ervaring af." Monique Klein, receptioniste van Prominent Inn Hotel aan de Koningin Wilhelmina Bou levard in Noordwijk zegt wei nig last te hebben gehad van de 'foute' weersvoorspellingen: „Wij waren tijdens de pinkster dagen volgeboekt. Dat de weer berichten niet klopten, heeft niet tot annuleringen geleid. Ook niet tot klagende gasten. Zondag wilde men naar het strand, maar ging men vanwege het slechte weer naar het res taurant. Daar hebben wij uiter aard niets op tegen. Maandag dachten de gasten weer in het restaurant te moeten doorbren gen, maar was het prima strandweer. We hebben echter geen enkele klacht binnen ge- laegen." Ruud Ivens, voorlichter bij het KNMI erkent dat de weersvoor- spellingen de laatste dagen zel den bewaarheid werden. „We mogen niet tevreden zijn en dat is zacht uitgedrukt. Er is geen meteoroloog die zich dit soort kritiek niet aantrekt. Het enige dat we kunnen doen is onze re kenmodellen verbeteren. Maar zelfs als die optimaal zouden zijn, dan kunnen we nog niets garanderen. Het is een al heel oude ervaring dat het doen van weersvoorspelllingen extra ha chelijk is als er sprake is van zuidelijke stromingen in de bo venlucht. Van dat type stromin gen hebben we de hele week al last. Dinsdag en woensdag voorspelden we dat zaterdag en eerste pinksterdag zonnige da gen met temperaturen ver bo ven de twintig graden Celsius zouden worden. Maandag zou er een omslag komen: regen buien en lagere temperaturen. Als mensen plannen maken voor het weekeinde, dan gaan ze uit van weersvoorspellingen van halverwege de week. Later in de week konden we de voor spellingen bijstellen maar toen was het eigenlijk al te laat. En eerlijk gezegd klopten de bijstel lingen ook niet." Wim van Beelen, medewerker bij de VW Katwijk pleit voor een apart weerbericht voor de Nederlandse kuststreek. „In Duitsland wordt natuurlijk al leen een heel algemeen weerbe richt voor Nederland gegeven. Als het in het binnenland echter gaat regenen, dan kan het aan de kust nog best mooi weer worden. Duitse toeristen die, vanwege het slechte weer in Nederland, thuis blijven, kun nen op die manier een paar zonnige dagen in ons land mislopen." Ook Henk Pronk, badman bij KANTOOR Rooseveltstraat82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, W. Bank (adjuncta.i.) PUBLIC RELATIONS W, H.C. M.Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R. D. Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30- 11.30 uur of per post. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M.Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie; Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tol ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: •per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigt verstrekken tot het automatisch! van het abonnementsgeld, ontva korting per betaling. VERZENDING PER P0SI per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSEI Voor mensen die moeilijk lezen,i ogen hebben of blind zijn (of ets ieeshandicap hebben), is een same» het regionale nieuws uit het Leidsch! geluidscassette beschikbaar Voorn 0886-482345 (Centrum vo Lectuur, Grave). Wim van Beelen, medewerker bij de VVV Katwijk, pleit voor een apart weerbericht voor de Nederlandse kust streek. FOTO DICK HOGEWONING het Noordwijkse strandpavil joen De Zeester, heeft tijdens de pinksterdagen gemerkt dat de weersvoorspellers van ons land er behoorlijk naast zaten. „Eerste pinksterdag was het weer, in tegenstelling tot de voorspellingen, slecht. Het was die dag ontzettend druk, maar we hebben toch erg slecht ge draaid. Tweede pinksterdag was het ondanks het goede weer veel rustiger: iedereen ver wachtte, dankzij het KNMI, slecht weer. Toch hebben we die dag goede zaken kunnen doen." P. Kantebeen, bedrijfsleider bij zwembad De Vliet in Leiden, stelt dat het dit jaar, dankzij het KNMI, 'andere' pinksterdagen waren. „Normaal komen de mensen al vroeg in de ochtend naar het zwembad. Nu liepen de badgasten de hele dag drup pelsgewijs naar binnen. Waar schijnlijk had men enige tijd nodig om te beseffen dat de meteorologen er met.het slech te weer totaal naast zaten." Vragen we ons af wat het weer ons werkelijk brengt, dan lijkt zanger, dichter en componist Bob Dylan de enige met het juiste antwoord: „The answer my friend is blowin' in the wind." N H U I ONGEVALLEN DIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en va woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessen* dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178)-. dagelijks 14 30-15 .15 uur en 19.00-19.45 u Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, v bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 -15.30 uur en 19.00-19.30 ui overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verplee] I Jongerenafdeling: 14 30-15.15 uur en 19.00-19.45 u RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19 30 uur, klass? daarnaast ook 11.15—12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21. Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking(CCL/)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uur en 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dagen nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur daarnaast ook 11 15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14 15-15.00 uurf 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19 00-20 00 ui Partners/echtgenoten met kinderen.) Voorzwangeren. zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur (uitsluiten: partners/echtgenoten en eigen kinderen Kinderafdelingen: voorouders van opgenomenkinderen is er een ruime b mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden, keel-, neus- en oorhei neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde e 14.15-15.00 uuren 18.30-19.00 uur Kinderkllniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15—17 OC babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. I n 18 30-19.30 u klaSSf

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14