,eiden Regio t Centrum noet dicht Uitsmijters discotheek In Casa voor rechter Waterramp maakt Leids gezin radeloos ilitie pakt elf illegalen op an strompelt kilometers ar Leids politiebureau Schoorstenen terug op Pesthuis 11 "Ir '1 Parkeerwachter bedreigd: werkstraf Oegstgeestenaar NSDAG 21 MEI 1997 1ans jacobs. 071-5356414. plv -chef rudolf kleijn, 071 -5356436 Hangplekken Pier /y -j Leiderdorpse jonge- Q Een grootse opzet I ren hebben gister- I -/ van de horecapier in avond felle kritiek geuit op het Alphense recreatiege- het beleid van wethouder bied Zegerplas blijkt niet CarlaKerner. haalbaar te zijn. :uw asfalt voor bruggen g. Twee bruggen aan de Vlietweg krijgen een opknapbeurt, isfalt aan beide kanten van beide bruggen is verzakt, htwagens die over de bruggen reden, veroorzaakten daar- geluidsoverlast en er ontstonden scheuren in muren van jgelegen huizen. Vrijdag van negen tot vier uur wordt het tbij de bruggen vernieuwd. Gedurende de werkzaamheden li deel van de Vlietweg vanaf de Europaweg voor autover niet bereikbaar. in doet greep in kassa g. Het personeel en een klant van een supermarkt aan de -e Mare hebben gistermorgen een man aangehouden, die jreep in de kassa had gedaan. De man, 32 jaar oud en zon- faste woon- of verblijfplaats, is overgebracht naar het poli- ireau. Daar bekende hij grif zijn zonde. icussieavond over onderwijsbeleid g. Verschillende Leidse gemeenteraadsleden, staatssecreta- in onderwijs Tineke Netelenbos en WD-Kamerlid Jan Rijp- discussiëren op maandag 26 mei over de mogelijkheden van al onderwijsbeleid. Aanleiding van de discussie zijn de jende verantwoordelijkheden die gemeenten krijgen voor inderwijs. Vooral bij de bestrijding van achterstanden krij- gemeenten een steeds grotere taak. Naast lezingen en fo- discussies krijgen de bezoekers de mogelijkheid om zelf in ie groepjes mee te praten over zaken als computers in de ol en onderwijs in allochtone levende talen. De discussie- id wordt gehouden in het Holtlandcollege aan de Ter Haar- i6a in Leiden en begint om 19.30 uur. emeente Leiden zal op korte termijn de deuren slui- an café 't Centrum aan de Nieuwe Beestenmarkt. De dent van de Haagse rechtbank wees gisteren het rsingsverzoek af waarmee de kroegbaas probeerde 'dwongen sluiting van zes maanden te voorkomen, ntrum moet de deuren sluiten omdat er in het café iddrugs werd gehandeld. iag/leiden ruud sep jmeente besloot al in fe- i van dit jaar dat het café moest. Dat gebeurde na- ij een inval op 15 februari Irugs werden aangetroffen. 8-jarige hulpje die in het lealde werd gearresteerd, imeente besloot in eerste ïtie tot een gedwongen ig van negen maanden. I de eigenaar daartegen sar had gemaakt, werd dat gebracht tot zes maanden, advocaat van de kroeg- roerde vorige week tijdens ling aan dat hij niet op de Ie was van de illegale acti on van zijn hulp. Voor de ente bleek dat echter niet fclang. Door de langdurige kg vvü zij voorkomen dat iikers van en handelaars in bugs in de toekomst weer hun intrek nemen in het café. De kroegbaas vreest dat de tijdelijke sluiting uiteindelijk het definitieve einde van zijn kroeg betekent. Volgens hem is de kans groot dat hij failliet zal gaan wanneer zijn café een half jaar dicht moet. De gemeentelijke jurist E. Bunt kon vanmorgen nog niet zeggen wanneer 't Centrum precies dichtgaat. Over de slui tingsdatum wordt op het stad huis nog overlegd. Wel staat voor hem vast dat het nu snel tot een sluiting komt. Na de af wijzing van het schorsingsver- zoek heeft de kroegbaas geen wettelijke mogelijkheden meer om sluiting te voorkomen. Via de nog lopende bodemproce dure kan hij op zijn hoogst van de gemeente een schadevergoe ding eisen. annetvan aarsen s controles bij diverse ho- drijven zijn elf illegale delingen aangetroffen. De delingendienst van de liep in een restaurant Breestraat en in een res it aan de Hoge Rijndijk te- jf Chinezen aan, die niet ite papieren konden laten wee andere horecabedrij- erden een Irakees, een ilaaf en een Marokkaan in ag gevat. Tegen de restau- luders is proces-verbaal laakt. Ze moeten zich ikort voor de rechter ver arden en lopen kans te worden met forse De aanhouding van illegale Polen bleek een iets ander verhaal. De politie trof de mannen in beschonken toestand aan, in een kapotte au to. Ze zijn inmiddels met wagen en al naar de grens vervoerd en het land uit gezet. De controles in de horecabe drijven maken deel uit van een strenger toezicht van de vreem delingenpolitie. Deze afdeling van het korps Hollands Midden sloot onlangs voor het eerst een 'contract' af met de Immigratie- en Naturalisatiedienst. Volgens de afspraak krijgen dit jaar mi- 1 nimaal tweehonderd bedrijven uit diverse bedrijfstakken in de regio Hollands Midden een be zoek van de vreemdelingen dienst. Ook de arbeidsinspectie doet mee aan de controle-ac ties. ingeveer twee kilometer ipelen vanaf de Burggra- an, waar hij door een au- s gegrepen, is een 20-ja- tidenaar vanochtend op olitiebureau aan de Lan- ingestort. De man is inwendig letsel opgeno- in het academisch zie- ïis. Leidenaar stapte van en om kwart over acht op irggravenlaan bij de halte nheimstraat uit de bus, de richting van de De laan kwam. Hij stak de n over en liep door de fnberm, om op de vol- rijbaan te worden aan- 'en door een antraciet- zwarte VW Golf GTI. Het slachtoffer werd door de linkerkant van de auto gegre pen, duikelde over de motor kap en kwam op straat terecht. De bestuurder van de auto reed meteen door. De Leide naar zag nog slechts de met folie ondoorzichtig gemaakte achterruit. Hij was zo duizelig, dat hij niet meer wist wat hij moest doen, vertelde hij later op het politiebureau. En dus begon hij de lange wandéling naar de Langegracht. „Het idee dat hij ook kon bellen -is kennelijk niet in hem opgekomen, door dat hij zo in de war was", zegt een politiewoordvoeder. Na dat de man zijn verklaring had afgelegd zakte hij in elkaar. leiden Het Pesthuis heeft weer schoorstenen. Weer?? Jazeker, heel vroeger (in de zeventiende eeuw) toen het Pesthuis nog zie kenboeg was en later gevange nis, stonden er acht schoorstenen op het dak. Die zijn in de loop der tijd verdwenen omdat het gebouw, dat nu dienst doet als Nationaal Natuurhistorisch Mu seum, geen grote open haarden meer heeft. Toch zijn er nu vier schoorste nen van de originele afmetingen teruggeplaatst op de vier hoeken van het Pesthuis. Gisteren zijn de laatste twee 'ingehesen'. Ze krij gen nog een functie ook; ze moe ten de ventilatielucht uitstoten. Verantwoordelijk voor de plaatsing van de vier schoorste nen is architect F.H. Robers uit Warmond, die de restauratie van het Pesthuis leidt. Hij vond in het Leidse gemeentearchief glasne gatieven waarop de schoorste nen nog duidelijk te zien waren. Vorm en afmetingen zijn afgeleid van die oude negatieven, maar voor de afwerking is lood ge bruikt. In elke schoorsteen zit zo'n dertig kilo. „Er is voor lood- bedekking gekozen om een rela tie te leggen met de nieuwbouw. De grote opslagtoren is ook be dekt met een metaal", aldus de architect. FOTO DICK HOGEWONING leiden ruud sep Hadden de uitsmijters van In Casa gewoon zo netjes mogelijk een agressieve man vastgehou den tot de politie arriveerde, of hadden zij de man compleet in elkaar geschopt, ook toen hij zich al lang niet meer verzette? Dat was gisteren de vraag tij dens de zitting van de Haagse politierechter. Drie portiers van de discotheek aan de Leidse Lammermarkt stonden daar voor de rechter op beschuldi ging van openlijke geweldple ging. De verdachten verklaar den dat zij gewoon hadden ge daan wat de politie hun advi seert te doen: een lastige klant net zo lang in bedwang houden tot de politie arriveert. Het incident waarvoor de uit smijters zich moesten verant woorden had plaats op 10 mei vorig jaar. Een man zonder col lege- of lidmaatschapskaart mocht niet naar binnen en bleef voor de deur vervelend doen. Hij probeerde verschillende malen binnen te komen. Na een klein half uur ging één van de portiers naar buiten om de man weg te duwen. Toen hij vervol gens een klap kreeg, begon een worsteling waar ook de twee an dere uitsmijters zich mee be moeiden. Over het verloop van de vechtpartij liepen de verklarin gen van de drie verdachten en het slachtoffer en twee getuigen sterk uiteen. De portiers meld den dat ze zo goed en zo kwaad als het ging de man tegen de grond hadden gewerkt. Hij sloeg daarbij wild om zich heen. Twee van de heren bleven op de man zitten, terwijl de derde naar binnen ging om de politie den haag/leiden Het was heel dom geweest wat hij had gedaan. Op het moment dat hij met zijn honkbalknuppel achter de parkeerwachter aan ging, besefte hij dat al. Maar hij was nogal gespannen en die man bleef zich er maar mee be moeien, terwijl hij toch gewoon met de vrouwelijke collega van die parkeerwachter in gesprek was. De 34-jarige Oegstgeeste naar die op 10 april in Leiden ruzie kreeg met twee parkeer wachters werd gisteren door de Haagse politierechter veroor deeld tot een werkstraf van zes tig uur. De man kreeg ruzie toen hij samen met een vriend even de stad in ging en bij terugkomst bij de auto's de twee parkeer wachters aantrof. Ze waren net bezig een bon uit te schrijven voor de Oegstgeestenaar en voor zijn vriend. Deze laatste wist de mannelijke parkeer wachter echter te bewegen af te 'Woningbouw laat ons gewoon stikken' leiden. aad rietveld Met' veel moeite duwt H. Maghrbi de deur naar het bal kon open, waar nat en kromge trokken zeil, kapotte apparaten en andere door vocht bedorven spullen de doorgang versperren. Het is maar een deel van de enorme schade die een lekken de stortbak in het toilet iets meer dan een week geleden veroorzaakte. Het grootste leed ligt op tafel, in de vorm van een brief. Een korte, zakelijke mede deling van het hoofd technisch beheer van de woningbouwver eniging Leiden, dat de WBL elke aansprakelijkheid voor de scha de van de hand wijst. „De wo ningbouw laat ons gewoon stik ken", zegt zijn vrouw Helma. Het gezin Maghrbi was niet thuis toen de ramp zich zon dagmiddag een week geleden voltrok. Rond twee uur 's mid dags liep in alle huizen recht onder het hunne in de flat aan dé Agaatlaan het water langs de muren. De politie brak de deur open, een medewerker van de WBL draaide de waterkraan dicht en nam de schade op. De vlotter was kapot en er ontbrak een klein plastic afsluitertje, zei hij. Het huis van de Maghrbi's stond blank en de overstroming had zo lang geduurd dat het water zelfs de ondergelegen kel derbox had bereikt. De schade moet in de duizen den guldens lopen. Tapijt, kurk en zeil zijn onherstelbaar be schadigd. En dat geldt ook voor fotoboeken die in een van de slaapkamers onder het bed la gen, een spelcomputer, een vi deorecorder, meubels, kleren die onderin een kast lagen. En het ergst van al: het gezin heeft wel een aansprakelijkheidsver zekering, maar is zelf niet verze kerd voor waterschade. Geen nood, dachten de on fortuinlijke bewoners van de Agaatlaan, de WBL is aanspra kelijk. Die had immers een on deugdelijke stortkap laten mon teren? En hij was nog wel gloed nieuw, in februari van dit jaar was het ding pas opgehangen. Bij de familie Maghrbi aan de Aggaatlaan ligt het balkon vol met stille getuigen van 'een gevalletje water schade'. FOTO HIELCO KUIPERS te bellen. Het slachtoffer, de vriend waarmee hij op stap was en een vrouw die langs fietsten, had den echter een ander verhaal. Eén van de uitsmijters zou het slachtoffer bij zijn haren heb ben gepakt en met het gezicht tegen de straat geduwd. De man zou tegen zijn hoofd zijn geschopt en geslagen toen er ei genlijk al niets meer aan de hand was. De advocaat vEm het drietal zag eigenlijk maar één oplos sing: laat het slachtoffer en de getuigen nog eens persoonlijk hun verhaal doen voor de recht bank. De officier van justitie vond dat geen slecht idee, zodat politierechter P. Wagenmakers weinig anders kon dan in te stemmen met het verzoek. De zaak komt op 7 augustus op nieuw voor de rechter. zien van een bekeuring. De Oegtgeestenaar probeerde het zelfde voor elkaar te krijgen bij de vrouw, maar zonder succes. De mannelijke parkeerwach ter beleefde ondertussen in de ogen van de verdachte iets te veel plezier aan bon. De verzoe ken om zich er niet mee te be moeien, werden daarom al snel verwensingen, vervolgens be dreigingen, en uiteindelijk een achtervolging met de honkbal knuppel. De officier van justitie tilde zwaar aan het gedrag van de verdachte. „Het is bij de wilde spinnen af wat deze meneer heeft gedaan", stelde zij. Zij eis te een celstraf van vier weken. De rechter maakte daar een werkstraf van, zeer tot opluch ting van de verdachte. „Ongelo felijk bedankt, ik ben hier heel erg blij mee", verzuchtte hij, om de rechtbank bij het verlaten van de zaal nogmaals toe te voegen: „En een hele prettige dag verder. Dank u wel." Die hoorde gewoon goed te werken, dachten de Maghrbi's. En dus schreven zij de WBL een briefje, waarin zij bij de vereni ging de schade claimden. Maar de reactie van de WBL En daar waren de bewoners zelf was een bittere teleurstelling, verantwoordelijk voor. „Onzin, Vuil in het reservoir, 'mogelijk dat kan al sowieso niet", zegt kalkaanslag', zou de oorzaak Helma Maghrbi. „Dat ding hing zijn geweest van de narigheid, er nog maar een paar maanden en de deksel is er nooit afge weest. Ik heb helemaal geen verstand van die dingen, maar mijn vader zei dat 'ie gewoon te strak tegen de muur is ge schroefd en daardoor is gaan wringen." Ze vermoedt dat de inspec teur van de WBL, die de schade kwam opnamen, gewoon haar man niet goed heeft begrepen. Die komt uit Tunesië en spreekt niet zo goed Nederlands. „Op een gegeven moment heeft die inspecteur gezegd: daar zit vuil in. Mijn man dacht dat hij de toiletpot bedoelde, waar we na die lekkage de waterstofzuiger in geleegd hadden. Dus hij zei: ja, daar zit vuil in. Maar dat ging niet over de stortbak." Het echtpaar en de drie kin deren zitten inmiddels in de el lende. In het hui^ hangt een niet te verdrijven muffe lucht. „Straks worden de kinderen nog ziek van al dat vocht." Op de hobbelige betonnen vloer in de hal zitten hier en daar nog stuk ken gelijmd kurk. „Ik moet alles gaan weghalen en dat wordt een vreselijk karwei", zegt Helma. „Het balkon moet ook weer leeg, want dat gaat de wo ningbouw over een poosje op knappen. We hadden het nét helemaal leeg gemaakt en nou ligt het weer vol met rotzooi. Ik zie er als een huis tegenop." De WBL laat bij monde van woordvoerster A. Poelstra we ten, het verhaal van de Maghr bi's 'discutabel' te vinden. „Wij vertrouwen op onze verzekeraar en die zegt dat ons geen ernsti ge schuld of grove nalatigheid valt te verwijten." Helma Maghrbi noemt dat 'pure desin teresse en laksheid'. Geld om de inboedel te ver nieuwen heeft zij niet. „Schul den heb ik al genoeg. We waren hier drie jaar geleden net op nieuw begonnen en nou wordt alles weer onder onze poten vandaan geslagen. Als de wo ningbouw niet op zijn stand punt terugkomt is mijn laatste hoop straks nog dat ik in het tv- programma Make my day te rechtkom." Werkstraf voor aansteken auto den haag/leiden ruud sep „Ik was dronken en een beetje kwaad. Toen heb ik mijn auto in de fik gesto ken." De 49-jarige Leidenaar die zich gisteren voor zijn onbezonnen daad voor de Haagse politierechter moest verantwoorden, zei het op een toontje alsof het de ge- j woonste zaak van de wereld was. Dacht hij er echt zo licht over, wilde politierechter P. Wagenmakers weten. „Nee, het is niet normaal, dat weet ik ook wel", reageerde de man voorzichtig. Dat vond de edelachtbare ook. Hij ver- J oordeelde de Leidenaar tot tachtig uur dienstverlening. Aan het in brand steken I van de auto ging een fikse echtelijke ruzie vooraf. Man en vrouw waren op dat mo ment al gescheiden, maar woonden nog samen. Door de auto aan te steken, wilde de Leidenaar voorkomen dat i zijn vrouw ermee zou gaan I rijden. De auto zou haar ei gendom zijn geweest. Voor dat de man met zijn aanste ker de wagen in lichterlaaie zette, waarschuwde hij zijn buurman nog even dat deze beter zijn auto even verderop kon zetten. Hierdoor bleef de schade beperkt tot één auto. j De vrouw was na de vlam mende ruzie met medene ming van haar kinderen hals overkop het huis uit gegaan. Maar inmiddels ging alles weer goed tussen de twee echtelieden. En de drankpro blemen waren ook verleden tijd. „Nee, ik drink niet meer. Ik ben er veel te veel van ge schrokken", verklaarde de Leidenaar. Maar waarom stond hij nu eigenlijk voor de rechter? De verdachte begreep het alle maal niet. „Er is een schik king gevraagd en.er zijn alle maal papieren opgestuurd." Het bleek dat de vrouw had geprobeerd haar aangif te weer in te trekken. De offi cier van justitie legde uit dat dat niet zomaar ging. „Want we hebben niet alleen te ma ken met het belang van de eigenaar van de auto, maar ook met het maatschappelijk belang. Wanneer de benzine tank van de auto was ont ploft, was de ravage niet te overzien geweest. De rechter was het zonder meer met de officier,eens. Hij veroordeelde de man ge heel conform de eis tot tach tig uur dienstverlening. Nachtelijke wandeltocht De nacht van Juigalpa, een nachtelijke wandeltocht door de duinen en de polders tussen Den Haag en Leiden. Op 23 mei is het weer zover. Voor de ne gende keer wordt dan deze tocht gehouden, om de aan dacht te trekken voor de bewo ners van juigalpa, een zuster stad in Nicaragua van Leiden. De stedenband Leiden-Juigalpa steunt deze stad met projecten op het gebied van milieu en on derwijs. Het thema van de tocht is dit keer: 'Multiculturele mu- zieksafari in de duinen.'Muziek groepen van verschillende cul turele achtergrond staan langs de route om de wandelaars steun te geven op hun wande- ling.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13