Oormerk ook voor vossen Natuur Milieu Optimisme over lepelaar Wees-dasjes in opvangcentrum WOENSDAG 21 ME11997 160 DOOR JAN VISSER Het weerbeeld heeft deze maand een sterk wisselvallig ka rakter en dat komt redelijk overeen met de kansberekenin gen die de afgelopen maanden door de Berlijnse voorspel ler Wolfgang Roder zijn uitgevoerd. Hij en zijn collega Rai- ner Dettmann verwachten dat in deze situatie met juni op de kalender weinig verandering komt. Later in de maand, waarschijnlijk zo rond de zonnewende (21 juni), gaat er als het tweetal gelijk krijgt wel het een en ander veranderen. De luchtdruk boven de Britse eilanden, de Noorse Zee en Scandinavië loopt op en in juli gebeurt hetzelfde boven het midden van Europa. Deze ontwikkeling heeft tot gevolg dat het gaat zomeren. Kortom, als de Ber lijnse heren gelijk krijgen wordt het opnieuw een zomer van zon, zee en zaligheid. Voorlopig is het echter koel weer. Noordelijke winden voe ren lucht aan waarin de temperaturen 's middags geen ho gere waarden weten te bereiken dan ongeveer 14 graden. De atmosfeer wordt wel droger. Morgen kan er nog wat re gen vallen maar daarna (vrijdag tot maandag) is het over wegend droog met nu en dan zon. Deze gunstige ontwikke- ling wordt veroorzaakt doordat een uitloper van een ten westen van Schotland gelegen luchtdrukmaximum zich tot boven het Noordzeegebied versterkt. Morgen is er eerst nog Vrij veel bewolking waaruit wat regen of motregen kan vallen. In de loop van de middag neemt de bewolking af en bereiken de temperaturen hun hoogste waarden: zo'n 15 graden. De wind is meest zwak tot matig en waait uit noordelijke richtingen. Na enkele uren zonne schijn en aangename temperaturen, Schiphol 20,7 graad, zijn er in de loop van dinsdagmiddag heftige regen- en on weersbuien tot ontwikkeling gekomen. De buien gingen plaatselijk vergezeld van hagel en onweer, maar mij zijn vanuit onze regio geen imponerende neerslaghoeveelheden ter ore gekomen. In Bloemendaal viel nauwelijks 1 mm en in Stompwijk 10 mm (maandsom nu 67). TOMPOES Tom Poes en de Tijwisselaar wierp een zoekende blik in het rond. „Wat zie je", hernam zijn leermees ter. „Zand", zei de leerling. „En rotsen en wat planten. Gewoon, net als giste ren." „Dat is een jammerlijk antwoord!" riep de grijsaard op scherpe toon. „Wat ik zie is schrompel en verslap ping! Ik zie een verbleking in de grond en een verb ruining in het ge was. En ik ruik stofdwarrels! Het is, kort gezegd, te droog. Het wordt tijd om te schieten; er moet regen ko men!" „Natuurlijk", prevelde Kodde, „er moet regen komen. Ach, ik zal het nooit leren..." Hij slofte moedeloos achter de oude aan - en zo verdwenen beiden in het struikgewas. Intussen naderde achter de horizon een oud stoomschip het eiland Raap. Het was de "Albatros" die met enige passagiers en een la ding sokken op weg was naar kaap Hozebek. Op de brug wierp de gezagvoerder een blik op de lucht en snoof eens. „De wind krimpt", sprak hij. „Er kon wel eens regen komen." BERT DE JONG» Vogelbescherming Nederland wil het aan tal broedkolonies voor lepelaars in ons land uitbreiden tot 15 20. Streefaantal is duizend broedparen lepelaars in 2015. Dan zal de populatie groot genoeg zijn om mal heur in de een of andere kolonie op te van gen. Met het bovenstaande houdt Vogelbe scherming onverkort vast aan de inhoud van het in 1994 vastgestelde 'soortbescher- mingsplan lepelaar' In Lelystad maakten deskundigen een tus senbalans van het beschermingsplan op, tijdens het symposium 'Lepelaars in de La ge Landen'. Volgens onderzoeker Otto Overdijk, van de landelijke Werkgroep Le pelaar, stemt die tussenbalans tot tevre denheid. Op diverse plaatsen, met name op de Waddeneilanden, is sinds 1990 spra ke van spectaculaire ontwikkelingen. Lepelaars stellen specifieke eisen aan de broedplaatsen, zoals rust en veiligheid. Daarnaast dienen de fourageergebieden - vroeger veelal oude polders rond de broed plaats- aan bepaalde criteria te voldoen. Zoals voldoende voedsel -kleine visjes- in polderslootjes, en een bepaalde water(on- jdiepte. Natuurorganisaties 'willen nauwer samen werken met waterschappen die fourageer gebieden rond broedplaatsen van lepelaars beheren en/of inrichten. Zonder al te veel extra kosten of moeite kunnen via zogehe ten 'integraal waterbeheer'.maatregelen getroffen worden waarvan onder andere lepelaars profiteren. Zo betekent aanleg van paaiplaatsen voor vissen al direct ver betering van de voedselsituatie voor aller lei visetende vogels. In het peilbeheer kan eveneens met de vogelwensen rekening worden gehouden. Vogelbescherming heeft een lijst opgesteld van natuurgebieden die in de toekomst broedende lepelaars kunnen verwachten. Zoals de Aide Feanen en Makkumer Noordwaard in Friesland, vooroeverpro- jecten langs de Noord-Hollandse IJssel- meerkust, vogeleiland Zwarte Meer, alsme de diverse plekken in de Zeeuwse delta, zoals het eiland Tiengemeten en eilanden in het Volkerak-Zoommeer en het Markie- zaat. Voorlopig leggen de lepelaars een sterke voorkeur aan de dag voor het waddenge bied. De afgelopen jaren is in het wadden gebied het aantal lepelaars sterk gegroeid. Alle grote waddeneilanden herbergen nu één of meer broedkolonies. Oude nestple- ken, zoals het Naardermeer en de Oost- vaardersplassen, zijn niet (meer) of nauwe lijks nog in beeld. Onder meer het gevolg van predatie door vossen. Daarom blijft het de vraag of lepelaars zich in nieuwe ko lonies op het vasteland willen vestigen. De natuurbeheerder wikt, de lepelaar be schikt. Onderzoeker Jaap Graveland verdedigde tijdens het symposium de zeer opmerkelij ke stelling dat de door menigeen verguisde vos juist een goede invloed heeft (gehad) op de lepelaar. Reintje rekende af met het behoudende beheer van moerassen, en sti muleerde de milieudynamiek. De lepelaars hebben erop gereageerd door zelf te kiezen voor broedplaatsen op de Waddeneilan den. Flexibel en slim. Daar zijn geen vos sen. En in de Waddenzee vinden ze dicht bij huis voldoende voedsel, in de vorm van garnalen. Nee, voor de lepelaar is de toe name van de vos tot nu toe geen slechte ontwikkeling geweest. OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De let ters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Ver ticaal vormen de letters in de, eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel woord? Horizontaal: 1. vorm van motorsport; 2. loop baan; 3. helderwit; 4. gezag; 5. bloem; 6. muziekinstrument; 7. landverhuizer; 8. hinderlijk kind. WOORDZOEKER Overgebleven woord: KAPSTER Oene Horletoet wierp een laatste blik op de zee en knikte. „De eb komt door", mompelde hij tevreden. „We hebben ons werk gedaan. Kom Kob be." Zo sprekende wendde hij zich om en spoedde zich landinwaarts, gevolgd door zijnjeerling. „Wat nu?", vroeg deze. „Gaan we nu een beetje rusten? Ik heb trek in kof fie, Oene!" „Koffie!" zei de ander af keurend. „Rust! Je moet leren dat er voor een tijwisselaar nooit rust is. Kijk om je heen." Kobbe Kobbema gehoorzaamde en HEINZ Denemarken: Bewolkten buiig. Middag- temperatuur rond 14 gra- Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Onbestendig met bewol- en van tijd tot tijd buiige regen. Morgen iets beter. Frisser met maxima rond 10 gra den in Schotland en plaatselijk 18 in het zuiden van Engeland. België en Luxemburg: Vandaag erg nat en bewolkt, morgen »er en misschien wat zon. Eerst kans inweer. Maxima ongeveer 16 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Morgen van het zuiden uit opklaringen. Middagtempera- tuur ongeveer 17 graden, in het zuidoos ten eerst nog iets boven de 20 graden. Portugal: Flinke zonnige perioden en meest droog. Middagtemperatuur ongeveer 22 gra- Madeira: Zonnige perioden, ook enkele wolken velden. Waarschijnlijk droog. Middag- temperatuur ongeveer 21 graden. Spanje: Flink wat zon en droog. In het noorden eerst nog wel bewolking en een enkele bui, misschien met onweer. Maxima van 16 graden in het noordwesten tot rond 25 in het zuiden. In Andalusië tegen de 30 graden. Canarische Eilanden: Zonnige perioden en droog. Middagtem peratuur ongeveer 25 graden. Marokko: Westkust: zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur ongeveer 25 gra den, in het zuiden 30 graden. Tunesië: Vandaag wisselend bewolkt en enkele regen- en onweersbuien. Morgen de zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag nog grote kans op een regen- of onweersbui, vooral in de noordelijke re gionen. Morgen afnemend buiig en flink zon. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden, vandaag in het westen enke le graden lager. In het zuidoosten moge lijk de Mistralwind. Mallorca en Ibiza: Flinke zonnige perioden en vooral van- j een enkele bui. Middagtempera tuur ongeveer 24 graden. Italië: Vandaag half tot zwaar bewolkt en een paar stevige regen- en onweersbuien. Morgen opklarend en wegtrekkende bui- Middagtemperatuur ongeveer 27 graden, bij buien lokaal veel minder Corsica en Sardinië: Vandaag enkele stevige regen- of on weersbuien, morgen droger en geregeld zon. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden. Malta: Vrij zonnig en warm. Morgennacht kans een stevige regen- of onweersbui. Middagtemperatuur tegen de 30 gra- Griekenland en Kreta: Zonnig, in het noorden mogelijk een lo kale onweersbui. Maxima aan zee tus- 24 en 28 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig, maar in het binnenland van Tur kije kans op een onweersbui. Middag temperatuur tussen 25 en 30 graden. Duitsland: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd buien, ook met onweer en in het noor- veel neerslag. Minder warm met op morgen maxima van ongeveer 15 gra- Zwitserland: Van tijd tot tijd regen- en onweersbuien, ook af en toe wat zon. Morgen afnemend buiig. Middagtemperatuur ongeveer 21 weersbuien. Middagtemperatuur o veer 23 graden, morgen wat lager. Polen: Half tot zwaar bewolkt en enkele rei of onweersbuien. Middagtemperï van 15 in het noorden tot ongeveê graden in het zuiden. Tsjechië en Slowakije: Toenemende bewolking en enkelei regen- en onweersbuien. Mi ratuurongeveer 24graden, morgem Hongarije: Toenemend bewolkt en een enkele, gelijk zware, regen- of onweersbui dagtemperatuur ongeveer 25 gr? morgen iets lager. DONDERDAG 22 ME11997 Zon- en maanstanden Zon op 05.36 Zon onder Maan op 21.34 Maan onder! Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.31 16.49 04.04 Laag 00.24 12.35 00.05 Weerrapporten 21 mei 08 uur: Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona Bordeaux Brussel Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen regen Las Palmas Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Split Stockholm Warschau Wenen half bew. half bew. zwaar bew. regenbui licht bew. Johannesburg onbew. Los Angeles zwaar bew. New Orleans onbew. New York onbew. TelAviv licht bew. Tokyo half bew. Tunis onbew. Vancouver licht bew. BERT DE JONG» Bij het opvangcentrum van de stich ting Das Boom in Beek-Ubbergen zijn de eerste jonge wees-dasjes van dit jaar binnengebracht. Elk jaar sneuvelen er ongeveer vierhonderd volwassen dassen in het verkeer. In het voorjaar worden er tientallen zo gende vrouwtjesdassen doodgereden. In de burchten blijven de jongen ach ter, niet in staat om voor zichzelf te zorgen. Zonder hulp zijn ze ten dode opgeschreven. Das Boom tracht zoveel mogelijk wees-dasjes te red den. Woordvoerder Jaap Dirkmaat: „Meestal kunnen we nagaan uit wel ke burcht een doodgereden zogend vrouwtje afkomstig is. Van vrijwel el ke dassenburcht in ons land is be kend of ze bewoond zijn, en door hoeveel dassen. Sommige burchten, vaak gekoppeld aan diverse bij- burchten, zijn eeuwenoud." Mede werkers van Das Boom observeren de woonplek van een verkeersslacht offer. Als de jongen, gedreven door honger, zich buiten de burcht wagen, proberen de medewerkers ze te van gen in kooien. Uitgraven is er niet bij. Dat zou te veel verstoring geven. Als de jongen niet naar buiten komen, houdt de reddingspoging van Das Boom op. Dan sterven ze diep onder de grond. Wees-dasjes zijn vaak erg verzwakt en behoeven in het begin intensieve verzorging. „De eerste periode zetten we ze vaak op astronautenvoedsel", aldus Dirkmaat. Bijna allemaal over leven ze de opvang. In overleg met overheidsinstanties en natuurorgani saties worden de grootgebrachte jon gen ver van hun geboorteburcht los gelaten op plekken waar geen of nau welijks meer dassen aanwezig zijn. Dirkmaat: „Ze kunnen niet terug naar hun geboortegrond. De dassen- familie waar ze deel van uitmaakten accepteert ze niet meer. Maar er zijn nog genoeg geschikte gebieden in ons land waar voorheen wél dassen leefden, maar nu niet meer, of bijna niet meer. Door ze daar los te laten proberen we de situatie van vroeger enigszins te herstellen. In totaal worden jaarlijks 20 25 wees-dasjes bij Das Boom opge vangen. Voldoende voor twee her-in- troductieprojecten. In de afgelopen jaren zijn jonge dassen uitgezet in de omgeving van Ommen en Midden- Friesland. In beide gebieden zijn nu weer bewoonde dassenburchten aan getroffen. Dit jaar zullen de bij Das Verzwakte wees-dasjes overleven met vloeibaar astronautenvoedsel. foto rianne den balvert Boom opgevangen dassen waar schijnlijk losgelaten worden in de na tuur rond Winterswijk en in Twente. Twee gebieden waar voorheen das- senfamilies leefden, maar door jagers werden uitgeroeid. Er ligt ook een plan om een flink aantal jonge dassen los te laten in het Gooi, in Noord-Hol land, op de grens met de provincie Utrecht. In dat gebied zijn in de ach terliggende jaren voorzieningen ge troffen, zoals dassentunnels, om het aantal verkeersslachtoffers te beper ken. Ook wordt er voorlichting gege ven aan onder andere boeren, om draagvlak te scheppen voor dassén- bescherming. Want ondanks hun zeldzaamheid en leefproblemen wor den her en der dassen nog altijd ver volgd. Vosje met opvallende (gele) oormerken. foto martijn de jonge Koeien met oormerken, schapen idem dito, en nu ook vossen. In het Haagse duingebied Meijendel worden momenteel zoveel moge lijk jonge vossen opgespoord, gevangen en ge-oormerkt ten behoeve van een 3-jarig onderzoek. Bioloog Jaap Mulder hoopt dit jaar zo'n honderd jonge vosjes te kunnen oormerken. Een aantal volwassen vossen wordt bovendien uitgerust met een zender. De beheerder van Meijendel, het Duinwa terbedrijf Zuid-Holland (DZH), wil aan de weet komen hoe het de duinvossen vergaat. Hoeveel leven er, hoeveel jongen krijgen ze, wat zijn de overlevingskansen, vinden ze al lemaal een eigen plekje in de duinen of trek ken ze weg, wat eten ze en hoeveel, welk ef fect heeft bejaging van vossen op de totale populatie, enzovoorts. Omdat in de DZH-duinen vossen onge moeid worden gelaten, worden ze geregeld overdag door wandelaars of DZH-personeel gezien. Via de oormerken hoopt Jaap Mul der een hoop gegevens over de roofdieren te verzamelen. Ook jagers die buiten de dui nen vossen met oormerken schieten hebben toegezegd hun informatie in te brengen. Door in het duin een aantal volwassen vos sen te zenderen hoopt Mulder meer aan de weet te komen over het gedrag van deze die ren binnen vaste territoria. Aangenomen wordt dat dergelijke vossen het druk hebben met het verdedigen van hun territorium, en dat niet of nauwelijks zullen verlaten. Opge staan is immers plaatsje vergaan? Mulder is een ervaren vossen-onderzoeker. Eerder verrichte hij een studie naar het le ven van deze dieren in het Noordhollands Duinreservaat, beheerd door het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noord-Holland (PWN). Daar wordt momenteel ook een nieuw vos- sen-onderzoek uitgevoerd, onder leiding van bioloog Arie Swaan. De vraagstelling van beide studies vertoont veel overeen komsten. En volgens Mulder zullen de on derzoeksresultaten op elkaar worden afge stemd.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10