UIT Mary-Joe Fernandez met Groeneveld naar eindzege Haarhuis wijst Oranje de weg 'Het gaat nu beginnen' Sport GESPROKEN Spierblessure oor Sampras /liami Heat oot Knicks lit play-offs Krajicek plaats gezakt Hertzberger en Rothbarth nemen deel aan Maccabiade ER TUSSENIN Diego Maradona in De Tele graaf: „Ik kan voor mijn gevoel nog ze ker een jaar op topniveau mee. Ik hoef niet veel te lopen. Ik wacht en wanneer anderen mij de bal bezorgen, zal ik de goals scoren. Zo doet Rornario dat ook. Idem: „De enige die ik wat kan verwij ten ben ik. De eerste keer dat ik drugs gebruikte, ben ik er zelf naar op zoek gegaan. Ik weet niet waarom ik dat deed. Het is niet zo dat ik de roem niet aan kon. Idem: „Cocaïne is als Pacman. Het vreet je stukje bij beetje op. Eerst jezelf en dan volgt de rest: de fa milie en het voetbal. Als ik Clau dia niet had gehad, zou ik in de hel zijn beland. Dank zij haar kom ik weer aan voetballen toe Ilie Nastase in De Telegraaf: „Sommigen noemden me een clown, anderen een gek. Zelf hou ik het gewoon op Nastase. Als ik op de baan al een rol speelde, dan was het wel een heel na tuurlijke rol. Een Nastase zonder grappen en grollen bestaat sim- pelwegniet." Idem: „Onlangs ben ik weer in zaken gegaan, want ik ben voor 51 procent eigenaar van een Roe meens televisiestation geworden. Daarnaast heb ik plannen om een dagblad te kopen. Die media heb ik nodig als ik besluit om over drie jaar een nieuwe poging te doen om burgemeester van Boekarest te worden." Ruud Gullit in de Volkskrant: „Spelen vond ik prachtig, maar wat ik nu doe vind ik ook prach tig. Misschien speel ik wel hele maal nooit meer. Ik hoop het ei genlijk, want dat zou betekenen dat het team mij niet meer no dig heeft." Idem: „Het verrast me eigenlijk dat ik het zo leuk vind. Ik kijk elke dag weer uit naar de training en elk weekeinde naar de wedstrijd. Ik ben bezig met iets te creëren, je stopt er iets in en dan hoop je maar dat het eruit komt. Atletiektrainer Henk Kraaijen- hof in Nieuwe Revu: „Het feit dat Ben Johnson is ge pakt, is de grootste propaganda voor dopinggebruik geweest. De producenten van Stanazolol, het gebruikte middel, hebben nooit zo'n grote verkoop gehad als in de jaren daarna." Idem: „We weten niet wat we allemaal toegediend krijgen, zeggen wiel renners vaak. Maar natuurlijk weten ze dat wel. Natuurlijk! Het komt ze gewoon goed uit om zich er later op te beroepen. Lek ker makkelijk. Ik habe es nicht gewusst." Ex-wielerprof Johan van de Velde in het Algemeen Dag blad: „Aan het einde van mijn carriè re nam ik ze al. Ik ben niet aan gespoord door iemand, dat doe je altijd zelf. Die rotgevoelens van niet meer-willen fietsen ver dreef je ermee. Het lichaam hoeft dat spul niet te hebben. Je geest wel. Ik wil niet wijzen naar de wielersport. Dat zou heel makkelijk zijn. Als je er vatbaar voor bent, kun je gaan gebrui ken. Ik ben er ook zeker niet trots op." Idem over de periode dat hij negen maanden in de gevange nis zat: „Misschien is het wel goed ge weest dat ik zo veel tijd kreeg om na te denken. Want dat gebeurt pas op het moment dat je achter die deuren zit. Je hebt veel tijd en er is toch geen sleutel." Idem: „Ik doe geen gekke dingen meer. Ik was altijd op zoek naar span ning. Nu vind ik het heerlijk om een avondje op de bank te zitten of een stukje te fietsen met mijn kinderen. Ik heb voor mijn hele leven spanning genoeg gehad." Dennis de Nooijer over het feit dat hij wel eens onderwerp is in de roddelbladen in NRC Handelsblad: „Ik wist niet eens dat ik er in stond. Maar goed. tegenwoordig worden profvoetballers vergele ken met acteurs, dus gaan de bladen er ook achteraan. Wat met Kluivert gebeurde na zijn auto-ongeluk was schandalig. De bladen schrijven vaak on waarheden, mensen lezen het en denken dat het waar is. het pri- véleven van voetballers gaat nie mand wat aan. Maar volgens mij zijn er ook sporters die in de bladen willen staan. Dat is net zo triest. Zelf zal ik nooit mee werken, zelfs niet als er veel geld tegenover staat." Rentree Hingis en Boogert op Roland Garros PARUS AFP/ANP Martina Hingis is voldoende hersteld van een knieblessu- om deel te nemen aan land Garros. De nummer één van de wereld viel vier weken geleden van een Ze kwam sindsdien niet meer in actie. Volgens dagbladen in haar geboorte land Zwitserland heeft ze geen last meer van de kwets- ur. Ook Kristie Boogert maakt Parijs haar rentree in het |ienniscircuit. De speelster uit Zuid-Beyerland werd begin niaart geveld door de ziekte van Pfeiffer. Tien dagen gele den kreeg ze van NOCNSF- arts Peter Vergouwen het groene licht de training te lervatten. lij Boogert, 52ste van de wereld, werd in Indian Wells de ziekte van Pfeiffer gecon stateerd. Amerikaanse artsen meenden dat er sprake was van een superlichte vorm en roorspelden dat ze binnen vier weken weer op de baan zou staan. Vergouwen zag het anders en kreeg gelijk. ?rt bleef acht weken de kant. Pas tien dagen geleden was haar bloed weer jinorde. Afgelopen zaterdag speel de Boogert haar eerste wed strijdje weer. Op gravel in Duitsland in de Bundesliga. Het werd een driesetter. Boogert stapte uitgewoond van de baan. Conditioneel was ze nergens. Op Roland Garros keert ze terug in het K^te tennis- Het toernooi in Straatsburg, dat gisteren be- i, liet ze nog lopen om te schaven aan haar fysieke ge steldheid. ?wc' ete Sampras heeft gisteren in lusseldorf een blessure opgelo- in. De nummer een van de nniswereld verrekte in het du- tegen de Australiër Mark Phi- ipoussis een spier in de lies. p 1-0 in de derde set staakte ij de strijd. Sampras kwam uit voor de merikaanse ploeg in de strijd m de World Team Cup. Een eek voor de Grand Slam in Pa- weigerde hij enig risico te jjj einen. Zijn deelname aan Rol- ii id Garros lijkt niet in gevaar. MlRTR J* iami Heat heeft zich zondag 35 n koste van de New York licks geplaatst voor de finale in de Eastern Conference in t play-offs voor de Noord- -nerikaanse basketbalcompeti- 2r NBA. In eigen hal won de i at de zevende en laatste edstrijdmet 101-90. Miami leek na vier duels nog ids nsloos voor plaatsing. De oeg stond toen met 3-1 ach- t. De volgende drie wedstrij- n werden echter gewonnen, it is de zesde keer in de histo- van de play-offs dat een i na een dergelijke achter and alsnog winnaar werd. In finale van de Eastern Confe- nce wacht titelverdediger Chi- go Bulls op de Heat. De eerste tdstrijd is vandaag. zege van de thuisclub ram geen moment in gevaar. Knicks moesten het in de ,i atste twee wedstrijden doen 'ader een aantal geschorste i,: «Iers als gevolg van een ie', chtpartij in het vijfde duel. [li Hardaway was topscorer jde Heat met 38 punten, een rsoonlijk record. Alonzo a ourning droeg 22 punten bij |jv in de score. Bij de Knicks iw ond Patrick Ewing met 37 mten en 17 rebounds prak- ch alleen. toodenburg-jeugd edegradeerd unnen bolwerken. Tegen rcekgenoot FC Lisse verloor if Leidse ploeg met 2-0. Pas ijfminuten voor tijd besliste e blauwgele equipe het tref- n- Arjan Vergunst en Den- s Duivenvoorde zorgden ivoor dat de Leidenaars af- alen aar de hoofdklasse. Monfils en Raymond folk misten voor Rooden- Urg enkele goede kansen. Richard Krajicek heeft een plaats moeten inleveren op de wereldranglijst tennis. De Hage naar zakte van de vijfde naar de zesde positie. Hij verloor de al gelopen week een groot aantal punten door een matige presta tie in Rome. Vorig jaar stond Krajicek in de Italiaanse hoofd stad in de finale, deze editie werd hij al in de tweede ronde uitgeschakeld. Thomas Muster verspeelde zijn derde plaats, achter de Amerikanen Pete Sampras en Michael Chang, aan de Rus Jev- geni Kafelnikov. Muster werd in Rome, waar hij vorig jaar won, eveneens snel uitgeschakeld. Hij is nu vijfde op de wereld ranglijst, nog achter de Kroaat Goran Ivanisevic, die van zes naar vier steeg. Alex Corretja, de Spaanse winnaar van Rome, drong de top tien binnen (acht ste). Hij staat één plaats achter de Chileen Marcelo Rios, verlie zend finalist in Italië. Ajci&ied Robert-Jan Ravensbergen blij met tweejarig contract Robert-Jan Ravensbergen is cool Hij is pas in het bezit van een tweejarig contract bij het wereldberoemde Ajax. Dat is niet voor elke voetballer weggelegd, dus is er alle reden voor uitbundigheid. Maar Ra vensbergen blijft nuchter, hij verblikt of verbloost niet. In het veld is de 18-jarige Kat- wijker één brok rust en zelfver trouwen. Ravensbergen speelt op drie, vier en twee. Voor de niet-kenners: dat zijn de posi ties van voorstopper, laatste man of rechtsback. De wijze waarop hij dat doet is eigenlijk niet 'des Ajax'. Van Ravensber gen zijn geen sprankelende soli te zien, de Katwijker is een koele, kopsterke en bovendien harde verdediger met opbou wende kwaliteiten. ,,Ik heb ei genlijk van alles wat", typeert hij zichzelf. Het zijn kwaliteiten die ge waardeerd worden in Zeist, want Robert-Jan Ravensbergen speelde al 30 interlands. De enthousiaste familie hield het aantal caps altijd keurig bij, maar men is inmiddels de tel kwijtgeraakt. Het verhaal van Robert-Jan Ra vensbergen begint bij Quick Boys. Bij de grootste amateur club van Nederland maakte hij al snel furore. Hij moest al snel meedoen met oudere spelers in de hoogste selectie-elftallen. Als dertienjarige belandde hij in Oranje-onder-14. Vanaf dat moment ging het balletje rol len en was niet meer te stop pen. „Wanneer ik besefte dat ik profvoetballer wilde worden? Al heel snel, toen ik bij Quick Boys tegen ploegen als Feye- noord en Sparta speelde. Toen dacht ik al: ik ben niks minder dan die gasten." Ajax en Feyenoord dongen naar de gunst van Ravensber gen. Hij koos als eerstejaars B- junior (15 jaar) voor de Rotter damse club. „Omdat Feye noord het vervoer had geregeld en Ajax niet. Er is in Katwijk geen station en dan is het moeilijk om ergens te komen." Maar na één seizoen maakte Ravensbergen de opmerkelijke overstap naar Ajax. Over het waarom wenst de Katwijker niet te spreken. „Hou het er maar op dat er afspraken niet zijn nagekomen." Een tele foontje naar Ajax was genoeg. Peter Kromhout (nu Quick Boys) en Richard Knopper (nu Ajax-2) volgden Ravensbergen in het kielzog. „Daar stond ik van te kijken. We hebben onaf hankelijk van elkaar naar Ajax gebeld." In Amsterdam ging de ster van Ravensbergen nog nadrukkelij ker stralen. Hij zag links en rechts om hem heen spelers afvallen, maar Ravensbergen hoefde niet weg. In het dinsdag met een 6-1 ze ge op Heerenveen afgesloten seizoen moest het dan gebeu ren. Het was het laatste jaar als junior en dan moet het con tract verdiend worden. De start was desastreus. „Ik liep een spierscheuring op. Nou, dan hoor je er ineens niet meer bij. Je ligt meer op tafel bij de fy siotherapeut dan je op het veld loopt. Toen hebben ze bij Ajax wel even aan mij getwijfeld. Dan is het een hard bestaan hoor." Ravensbergen overwon de te genslag en speelde zich weer in het hoogste juniorenelftal van Ajax en het Nederlands elftal. De Amsterdammers werden twee weken geleden kampioen van Nederland. Ravensbergen vindt die competitie 'zwakjes'. „PSV, Feyenoord, Vitesse en AZ hebben niveau, de rest stelt niet veel voor. Straks gaan we met Ajax naar het buitenland voor toernooien. Dat is veel leuker, dan speel je tegen ploe gen van gelijke kracht." Vier ploeggenoten (onder wie Lei- denaar Tim de Cler) spelen in Oranje-onder-18. Uiteindelijk kwam na een kou de start dus alles weer op zijn pootjes terecht. „Omdat ik er simpelweg in ben blijven gelo ven. Als je het negatieve omzet in het positieve komt alles goed." Ravensbergen sleepte een contract van twee seizoe nen uit het vuur. Dat gebeurde na diverse gesprekken met Co Adriaanse, de vertrekkende di recteur opleidingen bij Ajax. „Die verliepen eigenlijk alle maal zeer positief." Dat Tim de Cler voor vijfjaar werd vastgelegd, deert hem al lerminst. „Tim is een linkspoot en daarvan lopen er bij Ajax niet zoveel rond. Voor mijn po sitie is er veel meer concurren tie. Maar ik ben niks minder of beter dan Tim de Cler." Het contract ervaart hij als een blijk van waardering. „Maar ei genlijk gaat het nu beginnen. Ik moet het straks allemaal zelf doen. Of ik blij moet zijn dat Danny Blind eventueel stopt? Daar kijk ik niet naar, daar denk ik ook helemaal niet over na. Ik kijk alleen maar naar mezelf." Volgend seizoen heeft Robert- Jan Ravensbergen Jan Wouters als trainer. „Die man brengt een schat aan ervaring mee. Daar kan ik nog veel van leren. Want in de top zijn het de de tails waar het om draait." Het toekomstbeeld is duidelijk. Ravensbergen wil naar de top. Hij heeft er alles voor over. De verleiding om avondjes te gaan stappen kan hij weerstaan. „Ik heb een sterk karakter. Je moet keihard zijn voor jezelf. Soms is dat heel vervelend." Maar het is niet alleen voetbal waar het bij hem om draait. Nadat hij vorig slaagde voor zijn HAVO, volgt Ravensbergen nu de MEAO. „Ik krijg alle me dewerking als ik met Ajax naar het buitenland moet. School vind ik belangrijk, je weet maar nooit of je dat papiertje nodig hebt. In het voetbal kun je niks van te voren plannen. Een flin ke schop en je carrière is over." ROB ONDERWATER Robert-Jan Ravensbergen: „Wanneer ik besefte dat ik profvoetballer wilde worden? Al heel snel, toen ik bij Quick Boys tegen ploegen als Feyenoord en Sparta speelde. Toen dacht ik al: ik ben niks minder dan die gasten." foto kees van hoogdaleaa Alex Corretja boekte in de finale van het Super Nine-toernooi in Rome een overwinning in straight sets op Marcello Rios. De Spanjaard werd daar om gebombardeerd tot een van de favorieten voor het winnen van de titel op Roland Garros, dat volgende week begint. foto reuters Sven Groeneveld debuteerde in Berlijn als coach van Mary-Joe Fernandez. Prompt behaalde de 25-jarige Ame rikaanse haar eerste toernooizege sedert maart 1995 in Indian Wells. In de finale van Berlijn versloeg Fernandez de Frangaise Mary Pierce in twee sets, 6-4 6-2. Pierce werd tot februari van dit jaar gecoacht door Groeneveld. Na de Australian Open, waarin Pierce in de finale verloor van Martina Hingis, gingen de twee uiteen. Groeneveld tekende kortgeleden ook een verbintenis met de Zwitserse bond als man- nencoach. Door haar overwinning steeg Fernandez van veertien naar twaalf op de wereldranglijst. Ze verdiende 150.000 dollar. „Dit is de grootste zege in mijn loop baan", glunderde ze over haar zevende toernooizege. „Maar op Roland Garros ben ik een outsider." Pierce werd tiende op de we reldranglijst. Ze won vorige week Rome en oogde vermoeid in de hitte, 40 graden op het centre court, van Berlijn. „Sla pen", meldde ze monter op de vraag hoe haar voorbereiding op de Franse grand slam er uit ziet in de komende week. „Ik ben moe, heb veel gespeeld." Ook Pierce verscheen in Berlijn met een nieuwe coach: Craig Kardon, de ex van Martina Na- vratilova. In Rome werd Alex Corretja de derde Spaanse toemooiwin- naar na Orantes in 1972 en Emilio Sanchez in 1991. De 23- jarige baseliner uit Barcelona versloeg Marcelo Rios in de eindstrijd met 7-5 7-5 6-3 in 2 uur en 20 minuten. Hij werd di rect gebombardeerd tot favoriet voor Roland Garros. „Logisch", vond Rios. „Alex heeft dit seizoen de beste resul taten op gravel." Voor Corretja betekende Rome zijn vierde fi nale op gravel in dit jaar. Hij won Estoril, verloor in Monte Carlo (Rios) en München (Phi- lippoussis) en sloeg toe in de Super 9 van Rome. Door zijn zege steeg hij zeven plaatsen op de wereldranglijst, van vijftien naar acht. Hij ver diende 325.000 dollar en betrok coach Javier Duarte uitvoerig in zijn overwinnings-speech. Duarte was zijn coach sinds zijn kinderjaren, maar de twee gin gen vier jaar geleden uit elkaar. Sinds januari is hij weer terug en Corretja speelt beter dan ooit. Hoewel Jan Siemerink in de midlifecrisis van zijn tenniscar rière is aanbeland, heeft het team waarvan hij aanvoerder is gisteren de strijd om het we reldkampioenschap voor teams in Düsseldorf geopend met een 2-1 zege op Duitsland. Tegen over de kansloze 3-6 2-6 van Siemerink tegen de afbouwende Michael Stich stelde Haarhuis twee overwinningen (single en dubbel met Jacco Eltingh). Jan Siemerink is 'geestelijk geblesseerd'. Het vergaat hem momenteel op gravel zo slecht dat hij eerlijk gezegd niet weet wat hij volgende week op Rol and Garros in Parijs moet zoe ken. Hij is met zijn gedachten al bij het gras van Wimbledon en speelt daar ook naar: service/volley zonder dat het enig effect sorteert. „Momenteel weet ik niet hoe de deksel op het potje past. Het is heel frusterend", aldus Sie merink. Om zijn hoofd 'schoon' te krijgen trok hij verleden week in zijn eentje naar Rome. Maar ook dat was de oplossing niet. Ook Michiel Schapers kon geen steun bieden. Op verzoek van Siemerink en Haarhuis zit de nieuwe Davis Cup-captain in Düsseldorf op de stoel. „We vonden het een goed idee hem te vragen zodat we aan elkaar kunnen wennen", aldus Haar huis. „Michiel heeft zeker één voordeel. Bij de training is hij echt de vierde man. Dat kon Stanley Franker natuurlijk niet meer." Haarhuis werkte zich met succes in het zweet. Het was waarschijnlijk beter geweest als hij de eerste single had ge speeld. Na een onzeker begin kreeg Haarhuis gaandeweg de overtuiging dat hij in de slagen wisselingen beter was dan Pri- nosil. Hij zette een achterstand van 3-5 om in setwinst van 7-5 en brak vervolgens nog twee keer de opslag van de Duitser. Stich zag het met stijgende onrust aan. De stand van 1-1 liet hem geen andere keus dan zijn geblesseerde schouders on der het karwei van de dubbel te zetten. Het ging hem slecht af, ook al omdat zijn maat Sinner geen enkele hulp bood. Donderdag pas gaat het avontuur voor Nederland ver der met de wedstrijd tegen de verliezer van Zweden-Spanje. LEIDEN. PETER KLEIN het tennistoernooi uit in het mannenenkelspel. Daarnaast staat hij, als zeer verdienstelijk tafeltennisser, als reserve geno teerd voor die sportdiscipline. Leidse Rothbarth, die bij Fores- cate in het eerste team speelt, neemt deel aan het tennistoer nooi bij de meisjes. De Neder landse ploeg reist 7 juli af naar Israël. Arthur Hertzberger en Hanneke Rothbarth zijn opgenomen in de Nederlandse ploeg, die van 12 tot en met 24 juli deelneemt K aan de Maccabiade, de eens in de vier jaar gehouden Joodse Olympische Spelen. Alphenaar Hertzberger, die in Amsterdam competitie speelt, komt uit in

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 25