Weer brand bij Duinrell Rijpwetering moet meebetalen aan restauratie van OLV Geboortekerk Leidenaars moeten eens n de achtertuin kijken' VVD Alphen wil liever bezuinigen Leiden Regio Manege in cowboysfeer Griezelbus 3 'is beste boek Spetterend Verbijsterend de Bijenkorf (2^ )|NSDAG 20 ME11997 Krantenbezorger blijkt vladief jtraar Een winkelier uit Ter Aar heeft een 14-jarige krantenbe- zorger zaterdagochtend vroeg op heterdaad betrapt. De onder nemer merkte al geruime tijd dat er pakken vla uit zijn winkel aan het Vosholplein verdwenen. Toen hij in de gaten kreeg dat dit telkens 's morgens vroeg gebeurde, nam de winkelier een strategische positie in en betrapte de jongen. De dader vluchtte, maar gaf zichzelf even later aan bij de politie. Hij is verwezen iar het bureau Halt. Man bedreigt politieagenten jiphen aan den rijn» Zonder enige aanleiding vuurde een 19-jari- geman uit Alphen aan den Rijn in de nacht van zaterdag op zondag een scheldkannonade af op twee agenten in de Juliana- straat. Toen het duo de man hierop aansprak, uitte hij allerlei verwensingen en begon de Alphenaar vervolgens de agenten met de dood te bedreigen. De man werd daarop, ondanks dat hij hevig verzet pleegde, aangehouden. Ontuchtpleger opgepakt wassenaar De politie van Wassenaar heeft dit weekeinde een 55-jarige ontuchtpleger opgepakt. De man is werkzaam in een recreatiecentrum en heeft daar volgens de politie ontucht ge- ;gd met twee minderjarigen. Een van de zaken is ondertus- verjaard. Lopende het onderzoek wil de politie geen nadere informatie verschaffen. Eend vliegt tegen motorhelm «oorschoten Een eend zonder richtingsgevoel vloog zondag avond op de Voorschoterweg in Voorschoten in volle vaart tegen de helm van een 38-jarige motorrijdster. De vrouw raakte on danks de helm licht gewond aan het gezicht, maar kon wel haar weg vervolgen. De eende overleefde de klap niet. Inbrekers slaan op de vlucht hen aan den rijn» Drie mannen van ongeveer 25 jaar hebben ïdagmiddag geprobeerd om in te breken in een portiekflat- ïvoning aan de Ambonstraat in Alphen aan den Rijn. Op het mo ment dat de bewoners rond vijf uur thuiskwamen, bemerkten zij dat er aan het slot van de toegangsdeur was geknoeid. Ook bleek dat zich in het portiek drie mannen ophielden, die vervolgens op de vlucht sloegen. Het drietal is niet meer achterhaald. Vandalen houden huis zoeterwoude-dorp/roelofarendsveen» Onbekenden hebben in de nacht van zaterdag op zondag diverse vernielingen in Zoeter- woude aangericht. Op de Dr. Bouwdijkstraat sneuvelde een ruit van een telefooncel en de antenne en een spiegel van een gepar keerde auto. Op de Ambachtsherenweg werden antennes van enkele auto's verbogen. De politie heeft een mogelijke dader in gerekend. Ook in Roelofarendsveen werden vernielingen ge pleegd. Aan De Lasso sneuvelde een aantal ruiten van daar ge parkeerde bussen. alphen aan den rijn De mechanische stier, met strak koeienhuidje, was gisteren een van de vele attracties in en rond de manege van Vogelpark Avifauna. Daar stonden de twee Pinksterdagen in het teken van het Wilde Westen. De hoofdact bestond uit een aantal optredens van de Future Guys met scènes uit beroemde cowboy-films en rodeo's. De Future Guys lieten te paard hun stuntwerk zien. Andere attracties waren optredens van line-dancers en de Nederlandse Kenny Rogers, Cornell Grant. FOTO HENK BOUWMAN chef* hans jacobs. 071-5356414, plv -chef rudolf kleun, 071-5356436 Schade aan Splash zeker één miljoen Het blijft spoken op het terrein van attractiepark en cam ping Duinrell in Wassenaar. Zaterdagmorgen vloog de at tractie Splash in het pretpark wederom in brand. De schade bedraagt zeker één miljoen gulden. Voor de zo veelste keer dit jaar is de oorzaak van de brand niet te achterhalen. ,,Wij gaan in dit geval wel weer uit van brandstichting", zegt een politiewoordvoerder. wassenaar dimitri walbeek Duinrell bleef met de Pinkster dagen gewoon open, alleen het stationsgebouw van de Splash bleef buiten gebruik. Splash is een attractie waarbij in een boot zo'n twintig mensen de hoogte in worden geslingerd om met een plons ('Splash') in het water terecht te komen. Zo kort voor Pinksteren was het wegvallen van een van de grote re attracties een groot verlies voor Duinrell. De directie heeft daarom onmiddellijk besloten dat bezoekers op vertoon van hun toegangskaartje voor de halve prijs Duinrell nog eens mogen bezoeken. Deze brand is in een jaar tijd de vierde in successie in het at tractiepark. In de zomer van vo rig jaar gingen de uitkijkplat- forms van zowel de Splash als de Waterspin in vlammen op. En bij die twee onopgeloste branden bleef het niet. In no vember legde een brand twee horecagelegenheden en een su permarkt op de camping van het park grotendeels in de as. De schade bedroeg drie miljoen gulden. Als klap op de vuurpijl vlogen de afgelopen jaren ook nog eens diverse caravans op de camping in brand. Onderzoek van de politie wees uit dat de meeste waren aangestoken. De branden van vorig jaar zijn nog niet opgehelderd. Een verband tussen de branden kan daarom niet worden uitgeslo ten. „Alleen die in de kantine heeft niks met de andere te ma ken. Dat was gewoon een onge lukje", aldus een politiewoord voerder. De technische recherche heeft de brand van afgelopen zaterdag in onderzoek. Vorig jaar stelde de politie een onder zoeksteam in dat alle beschik bare tijd stak in het oplossen van dit mysterie. Het team ar resteerde uiteindelijk een man, maar moest hem wegens ge brek aan bewijs weer vrijlaten. Hij bleef hoofdverdachte in de ze zaak. De politie heeft vorig jaar toegegeven dat het vermoe den is gerezen dat er een pyro maan actief is op Duinrell. ,,/V- les wordt weer bij het onder zoek betrokken. Dus ook die verdachte", zegt de voorlichter. Duinrell heeft afgelopen jaar tienduizend gulden uitgeloofd voor de gouden tip. Ook dat le verde niets op. De beloning is uitgeloofd om de vaste stand plaatshouders gerust te stellen. Vorig jaar bleek onder deze vas te gasten het vermoeden te le ven dat Duinrell zelf de branden aanstak. De vaste standplaats- houders krijgen van Duinrell geen nieuwe vergunningen meer. De camping maakt er geen geheim van dat ze op ter mijn van de caravans afwil. In plaats daarvan moeten er meer 'Duingalows' verrijzen. ei jeugdboek Griezelbus 3 van ie aul van Loon is in Alphen aan Rijn uitgeroepen tot het i kinderboek. Een kleine ierhonderd kinderen van 7 tot el n met 12 jaar lazen en beoor- le teelden vanaf 5 februari dit jaar nieuw verschenen boeken, liëla Loupatty is ere-Kinderju- (lid geworden. Zij slaagde erin "boeken te lezen. Illustratice ié lamila Fialkowski van Griezel- 3 komt op 7 juni de Alphen- ikioontjespen ophalen. Mishandeling hwuk» ier jongens en twee meisjes uit itwijk, in leeftijd variërend van en tot vijftien jaar, zijn door de aangehouden nadat zij week een dertienjarige sngen uit hun woonplaats had- ?n mishandeld. De jongen erd door hen geschopt en ge- agen nadat hij een andere jon- tn, die hem had gepest, had fschopt. sjic - v* IT Trii*. m ïrfif r- koudekerk De populaire Nederlandse jongensgroep BED! zweepte afgelopen zaterdag het publiek op bij het Radio 916 Voetbaltoernooi aan de Gruttoweg in Koudekerk. Het mooie weer en natuurlijk het Neder landstalige trio, bekend van liedjes als 'Voor jou', 'Welles verliefd geweest' en '1000 jaar' zorgden daar voor een spetterende middag. FOTO MARK LAMERS rijpwetering marieta kroft Inwoners van Rijpwetering moeten meebetalen aan de res tauratie van de in zeer slechte staat verkerende Onze Lieve Vrouwe Geboortekerk. Doen zij dat niet, dan komt het godshuis onder de slopershamer. Het kerkbestuur wil dat de bevol king en andere gulle gevers in totaal een miljoen gulden bij dragen. „Als dat bedrag bij lange na niet wordt gehaald, dan wordt de restauratie niet breed gedra gen", meent kerkbestuurslid Gerard Castelijn. „We gebrui ken de kerk dan nog zolang het bouwkundig verantwoord is. Daarna gaat de deur dicht." „Het klinkt hard, maar het is de realiteit", beaamt pastoor P. Snoeks. Volgende week wordt huis-aan-huis in Rijpwetering een brandbrief verspreid. Daar in moeten de parochianen en andere inwoners van Rijpwete ring aangeven of en zo ja hoe veel geld ze willen schenken. Het bestuur heeft voorgerekend dat het streefbedrag van een miljoen wordt gehaald als ieder een in Rijpwetering boven de 18 jaar 1500 gulden toezegt. De totale restauratiekosten bedragen vier miljoen gulden. De kerk heeft zelf een kwart miljoen gulden gespaard. De overige 2.8 miljoen hoopt de parochie van Rijksmonumen tenzorg te krijgen. Na de afwij zing van vorig jaar vraagt het kerkbestuur dit jaar opnieuw subsidie aan. Castelijn schat de kans dat staatssecretaris Nu is nu wel geld beschikbaar stelt voor de kerk op vijftig procent. „Groot genoeg om nu een actie onder de bevolking te beginnen. We moeten onze eigen inbreng namelijk bij de subsidie-aan vraag onderbouwen. In september wordt bekend of de Ripse kerk de subsidie van Monumentenzorg krijgt. Als dat het geval is, moet de restauratie voor 1 oktober beginnen en zul len de door de plaatselijke be volking toegezegde bedragen worden geïnd. Als de subsidie niet loskomt, probeert het kerk bestuur het volgend jaar op nieuw en wordt de aanvang van de restauratie een jaar uitge steld. oeterwoudse 'polderdagtrekt ongeveer 650 belangstellenden gerwoude heino van benthum anzen, meerkoeten en futen 1 het nest. Kerkenpaden, mo- ns en een schijnbaar onaan- =laste natuur. En ruimte, heel sl ruimte. Als het aan de öchting Grote Polder Zoeter- «ude ligt, blijft dat idyllische sld van het landschap mid- in het Groene Hart behou- ste wandelaars gaan al om half zes in de ochtend op pad met de 'luilakwandeling'. Over belangstelling uit Den Haag heeft de polderlobby niet te klagen. De Kamerleden M. Sterk (PvdA), J. Hoekema, H. Fermina (beiden D66) en W. Pastoors (WD) komen de pol derbewoners een hart onder de riem steken. 'Over mijn lijk', zegt Fermina, wanneer de aan tasting van de streek ter sprake komt. „Als Leiden zo graag wil bouwen, dan moeten we maar kijken of dat niet beter op vlieg veld Schiphol kan", aldus het Kamerlid, dat kennelijk moeite heeft de vliegvelden Valkenburg en Schiphol uit elkaar te hou den. Pastoors Iaat nog ruimte voor stedelijke uitbreiding. „We moeten bekijken wat de reële schade voor natuur en land schap is. De kem van het gebied moeten we afschermen. Alleen aan de randen valt voor stads uitbreiding nog wat te doen", meent de Leidschendammer. De polder biedt naast rust en natuur nog veel meer, vindt M. Ate, Zoeterwouds raadslid (CDA) en één van de initiatief neemsters van de polderdag. De fiets- en wandelroutes voeren de deelnemers langs agrarische bedrijven. D. de Jong is blij met die belangstelling. Ze helpt haar zoon om de kaasmakerij enigszins rendabel te maken. De Jong betreurt het huidige beeld van de intensieve veehou derij. „Altijd maar groter en meer. Het wordt zo onnatuur lijk. Misschien daarom ook al die narigheid nu met die gekke koeien en de varkenspest", ver klaart ze. T. van Leeuwen, even eens kaasboer, legt zich 'vanuit een belangrijk stuk idealisme' toe op het 'natuurlijk boeren'. Zo worden met behulp van de vrijwillige Vogelwacht nesten op zijn weilanden beschermd te gen agrarisch 'geweld'. Eerlijk gezegd. Echt vervelend leven is het niet in de weidse polders van Zoeterwoude. Het spijt het organiserende comité dat de na'tuurminnende Leide- naar slechts oog heeft voor dui nen en zee. „Als ze nu maar eens beseffen wat er allemaal in hun eigen achtertuin wordt be dreigd door asfalt en beton", verzuchten de Zoeterwoudena- ren. „Misschien kan dan de honger van het Leidse 'stads- monster' wat worden gestild." Maar voor hoe lang? Want wie wil er niet wonen in de Zoeter- woudse polders? Polo 100% katoen, in 15 uni kleuren met fraai geborduurd Woodville logo. S t/m XXL. Nu 2 voor 50." Bermuda 100% katoen, in 7 kleuren. S t/m'XXL. Van 59.95 Voor 39.- De Bijenkorf Amsterdam en Rotterdam zijn elke zondag geopend van 12.00 tot 17.00 u 'Elk jaar uitstel is één te veel' rupwetering Elk jaar uitstel van de restaura tie van de Ripse kerk is een jaar te veel. Dat zegt architect Marcel Barendregt van het ar chitectenbureau Van der Ster- re Peetoom uit Hoogmade. De uit 1860 daterende kerk- een ontwerp van Th. Molken- boer - verkeert in slechte staat en gaat zienderogen achteruit. „Wat een jaar geleden nog haarscheurtjes waren, zijn nu grote scheuren", aldus Ba rendregt. De slechte toestand van de kerk bleek nog tijdens de kerstnacht van 1994 toen een vallende steen op het nip pertje een koorlid miste. Het restatiratieplan, waar mee de architect twee jaar ge leden begon, is inmiddels be- stekklaar. Aanvankelijk richtte Barendregt zich alleen op de toren waarin het houtwerk flink aan het rotten was. Tij dens het onderzoek viel hem echter op dat ook het zoge noemde schip (de kerk zelf) scheuren vertoonde. Uit kwartaalmetingen bleek vervolgens dat het schip en de toren van elkaar aan het wij ken waren. Aan de zuidkant was de kerk aan het verzakken. Dat leidde weer tot scheuren en kan lekkages tot gevolg hebben. Het kerkbestuur be sloot toen dat de kerk in zijn geheel moest worden geres taureerd. Architect Barendregt ver wacht dat de restauratie twee jaar in beslag neemt. In plaats van lastenverhoging alphen aan den run» robbert minkhorst De WD-fractie in Alphen aan den Rijn heeft liever dat het col lege de komende jaren bezui nigt, in plaats van dat het de lasten voor de burgers verhoogt. Dat schrijft de grootste partij in haar algemene beschouwingen. De WD heeft uit de concept- Kadernota van de gemeente, waarin het voorgenomen beleid voor het komende jaar staat omschreven, begrepen dat het college 'mogelijkheden zoekt om met enige rechtvaardiging te komen tot voorstellen om ge meentelijke belastingen en hef fingen te verhogen'. WD-wet houder S. Lyczak van financiën zei bij de presentatie van de concept-Kadernota al dat hij vreesde dat Alphen aan den Rijn na 1999 in geldnood komt. De liberalen hebben die uit spraak aangegrepen om dan te gaan bezuinigen. Bijvoorbeeld op subsidies. „Organisaties en instellingen moeten zichzelf maar meer en beter kunnen be druipen", stelt de WD. In haar beschouwingen schrijft de partij dat de tijd rijp is om het profijt beginsel meer toe te passen. „Nog te veel organisaties maken gebruik van gemeenschapsgel den die zonder al te veel moeite ook zelf opgebracht zouden kunnen worden." Belastingen mogen niet om hoog, en een verhoging is alleen bespreekbaar in 'noodgevallen', meent de WD. „Dat de ge meente de laagste OZB-op- brengst heeft, siert haar en zou niet moeten leiden tot de con clusie dat die opbrengst dan ho ger zou moeten uitvallen." Het college wordt ook ge vraagd om goed naar andere gemeenten te kijken. Naar Bor ne bijvoorbeeld. „Die heeft wel licht de trend gezet door bijna alle vrijwilligersorganisaties de subsidie volledig te ontnemen. Zover hoeft het niet te komen, al verdient dit onderwerp nade re aandacht. Wij onderschrijven al jaren de stelling dat deelna me aan activiteiten in eerste in stantie door de deelnemers zelf bekostigd dient te worden."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11