Altijd levend Tuinieren Tuinpakketten voor doe-het-zelvers ZATERDAG 17 MEI 1997 Je zult maar 'Altijd levend' als naam meekrijgen. Het lijkt bijna op een uitdaging. Dit geldt dan ook voor een plant die alleen kapot te krijgen is met een over daad aan water. Maar voor het overige neemt ze met alles ge noegen: veel zon en droogte, harde wind, stugge ondergrond, verwaarlozing, bittere kou. Al tijd levend is altijd levend en in het Latijn: Sempervivum. In het Nederlands ook wel donder kruid genoemd. Hoe komt die plant nu aan deze naam? Heel gewoon. De Sempervivum tectorum, ook wel huislook genoemd, gold als prima bliksemafleider in een tijd dat vrijwel alle daken be dekt waren met dakpannen en bliksemafleiders nog niet be stonden. Volgens overlevering was er geen schijn van blik seminslag als er maar voldoen de huislook op het dak groeide. Gewoon op de dakpannen. Trouwens, niet alleen de blik sem bleef op afstand met Sem- Vraag en antwoord Te veel muur in de tuin, dat is het probleem van J. Plas uit Haarlem. Muur duidt op goede grond, voedzaam en vochtig. Dus zullen eventuele grondbe- dekkers het zeker ook goed doen, dat zijn dus laagblijvende planten die we tussen hoge vas te planten en struiken zetten om de open grond te bedekken. Ook kan men mulchen, dat wil zeggen een vijf cm dikke laag van grasmaaisel, blad of iets van dien aard aanbrengen tussen de planten. Mulch vergaat op den duur en verbetert de grond, maar moet dus vervangen wor den. Grondbedekkers bezetten, al woekerend, de open ruimte. Het is dus een kwestie van kie zen voor een van beide moge lijkheden of blijven wieden. En nu de grondbedekkers: ervaring leert dat Duchesnea (lijkt op aardbei) heel laag blijft en heel mooi woekert zonder andere planten te veel te belasten. Dat geldt ook voor Waldsteinia. Groter is Pachysandra met don ker blad en witte bloem en nog groter Bergenia met zeer groot blad en roze bloem. Ben be nieuwd wat het wordt. De schimmel op de vetplant zal verdwijnen als men zorgt voor droge lucht en niet te natte pervivum op het dak, ook de heksen durfden het huis niet in, zeker als men nog een bloem in de schoorsteen hing. Het sap van de bladeren werd gebruikt in allerlei heksendranken en to- vermiddeltjes. Men kon er on der meer ook goed mee vissen. Gewoon de handen insmeren met een toverzalf waarin huis look, dan de handen in het wa ter en de vissen komen. Vertelt de overlevering. Niet ik. Tot slot, de rode bloem van huislook geldt en gold als uiterst geluk brengend. Allemaal goede dingen over een plant waarvoor ik reclame maak in een tijd waarin we twee tegenstrijdige hobby's met el kaar trachten te combineren en wel veel en vaak op vakantie en veel potten en bakken met planten in tuin, op balkon en terras. Die twee dingen leiden nogal eens tot mislukking van onze plantenweelde. Immers het verzorgen van pot- en kuip- planten is in feite een dagelijkse bezigheid. Waarom dan niet eens gepro beerd met een paar schalen of lage bakken met Sempervivum. Men zal er jaren plezier van hebben want ze overleven ook de winter, mits men ze onder een afdak zet tegen te veel re gen. En ze zijn 's zomers heel mooi als ze bloeien, al zijn de fraaie rozetten ook de moeite waard. Om te beginnen zoeken we liefst aardewerken schalen of bakken. Op de tekening is ge bruik gemaakt van een omge keerde grote deksel. Onderin bak of schaal een paar flinke af voergaten en deze afdekken met een stukje potscherf om verstopping te voorkomen. Bak of schaal altijd op een verho ging zodat overtollig vocht weg kan. Daarna gaat er een laag aarde, gemengd met flink wat rivierzand en wat steengruis in, plus een mespunt kalk. Behalve voor de S. arachnoideum, die houdt van iets zure grond. Dan gaan we op zoek naar de juiste planten. Eén soort per bak, niet te veel tegelijk want ze vermenivuldigen zich toch wel. Er zijn soorten met gele bloe men zoals de S. hirtum die, om het moeilijk te maken, ook Jovi- bara hirtum genoemd wordt, Eveneens lichtgeel is de J. areni- um. Maar de meeste Sempervi- vumsoorten hebben rozerode of lila bloemen op een hoog op groeiende bebladerde steel. Sommige bloeien maar heel zel den, maar vormen een prachti ge bedekking van heldergroene rozetten. Dat is de J. sobolife- rum. De allersterkste en met de meeste sagen omgeven is de S. tectorum met rozerode of rode bloemen en rozetten die vaak ook sterk rood getint zijn. Dat is namelijk de grootste charme van deze soorten: de rozetten zijn zo mooi en vormen zo'n mooie afdekking van de grond, dat het geheel ook zonder bloem boeiend is om te zien. Maar juist die veelvormigheid van de rozetten vereist: één soort per bak of schaal. Dan blijft het mooi. Hebben we alles beplant dan gaat er nog een laagje grind of lavakorrels op en zorgen we verder voor een zonnig droge plaats. Éénmaal per jaar iets or ganische mest en alleen in een abnormaal droge periode iets water. Vocht is uit den boze, kou kan geen kwaad bij planten die naar de naam steenbreek luisteren en in het hooggeberg te koude en droogte op en tus sen rotsspleten weten te trotse ren. Een moeilijk probleem vormen de stokrozen van G. Walter uit Leiden. Ze hebben roest, een schimmelaantasting die de laatste jaren hand over hand toeneemt. De meest radicale methode: aangetaste planten weg (niet op de compost) en vervangen door roestbestendige exemplaren. Minder radicaal: alle aangetaste blad verbran den, geregeld stuiven met zwa vel of Sulphon (een milieuvrien delijk anti-schimmel-prepa raat). Van de herfst de planten (die kennelijk meerjarig zijn ge worden zoals vele 2-jarige stok rozen) op een andere plaats, in goede grond zetten en iets zwa vel in de grond spitten. Dat heb ik met redelijk succes gedaan. Ik weet dus niet of het altijd helpt, maar het valt te proberen als men de dierbare planten wil be houden. De schimmel op de vetplanten zal ongetwijfeld ver dwijnen als er gezorgd wordt voor droge lucht en - naar ik aanneem- iets minder vocht in de potgrond. Desnoods een keer spuiten met het reeds ge noemde Sulphon en aangetaste blaadjes verwijderen. GREET BUCHNER geeft antwoord op al uw tuinvragen Brieven naar: POSTBUS 507 2003 PA HAARLEM Rotstuin, boerentuin, watertuin of een Japanse tuin. „Alles kan", zegt directeur D. Houtman van het bedrijf BuitenGewoon. Sinds dit voor jaar heeft hij zijn bedrijf uitgebreid met tuin pakketten onder de naam TuinActief. Deze pakketten omvatten onder meer een tuinont werp, een materiaaladvieslijst en een motivatie van het plan. Ze zijn bedoeld voor echte doe-het-zelvers. „Ik ben er van overtuigd dat het een gat in de markt is. Je hebt nu twee aanbieders, de tuin centra en de hoveniers. Lk ben twee in één." Het idee van Houtman is niet nieuw. Toen hij in 1979 zijn eigen hoveniersbedrijf had, speelde hij al met de gedachte. „Maar toen was het een elitaire aangelegenheid. Nu is de tuin voor iedereen het verlengde van het huis. Heel veel mensen, zo'n zeventig procent, hebben een tuin en willen er iets leuks mee doen. Een hoveniersbedrijf is qua geld vaak een drempel. Mensen gaan dan zelf aan de slag." Volgens de directeur prutsen mensen te veel en gaat het ze op de lange termijn veel geld kosten. „Een terras gaat verzakken, planten groeien niet en dat hoeft allemaal niet als ze een goede basis hebben." Wie interesse heeft hoeft hem maar te bellen en krijgt een aantal papieren thuisgestuurd. „Daar vullen ze hun wensen op in. Bijvoorbeeld wat voor soort tuin ze willen hebben. En dan doe ik de rest." Zijn ideeën haalt hij uit stapels tuinbladen, maar hij verzint ook eigen creaties. De directeur vindt de tuin iets meer dan al leen buiten zijn. „Er moet rust zijn en harmo nie." Eigenlijk wil hij dat mensen op vakantie gaan in hun eigen tuin en de reizen laten voor wat ze zijn. „Ik probeer ook niet een tuin te bombarderen met potten, pannen en andere attributen. Ik maak iets bijzonders, iets crea tiefs en gebruik afwijkende materialen." In juni wil hij tuintrips gaan organiseren. „Tweedaagse arrangementen en korte reisjes naar bijzondere tuinen." Daarnaast heeft Houtman plannen voor workshops en cursus sen. De Tuinpakketten kunnen geleverd worden vanaf 97,50 gulden. Uitgebreide pakketten, met zowel materiaalaanlevering als de aanleg van de tuin zijn duurder, tot ongeveer 650 gulden. Informatie: D. Houtman, 010 - 28 47 70 6. Sierhekwerk S p ij lenhekwerk Schuifhekken Plantsoe nhekken Gaasafrastermg Sportveldafrastering Tennisbaanafrastering Schoorsteenkappen Oudhollandseverlichting 1 G D R E A N A T 2 A D T O O R U N 3 S U P R A H A K 4 E D O N E O R F 5 S T T H A A E F 6 S C T H G O P E 7 w T I O R O A S 8 K N R O L O IJ T 9 K S B P IJ A R H 10 C E A T N O V N 11 E V R I O K O L 12 K E W E A A D R 13 P R D 1 O E R E 14 K I A N P O D T OPGAVE OPLOSSING CITAAT Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar be neden en van links naar rechts een citaat. Horizontaal: 1. visbeen; 2. stekel; 3. wiel-- staaf; 4. bloedgever; 5. lang stuk metaal; 6. trap; 7. sleepnet; 8. rode biet; 9. naaldboom; 10. ket tingzang; 11. muziekinstrument; 12. boos; 13. kloostervoogd; 14. stuk. KRUISWOORDRAADSEL HEINZ K2/£ PAT UB/J B£Z'&H£- C£A/ **£££T //V&BVCLD U/AT A/iD/yOTCATPP£C/ES O AT A/OU&T /N DAT J£ 7A/££ZAfTJ£ ££fV PAAP *r££R POMP - ZP/AA/7" OM H£T //V P££P WJ£ POPJ£ T£ £AT£A/ AAA/£>£A/. TOMPOES Heer Bommel en de Pikkin Ring De commissaris staarde enige tijd spra keloos naar de sieraden die heer Bommel hem om de hals gehangen had. Hij vin gerde er verlegen aan, zodat de opschik zacht tinkelde en vreemde lichtstralen door het vertrek wierp. „Dat is mooi van je, Bommel", prevelde hij ten slotte. „Er wordt in stilte veel gebrek geleden onder ons ambtenafen. Hm, ik zal zien of ik die verbaaltjes regelen kan." „Dat is fijn", zei heer Ollie. ,,U had nog wel meer kunnen krijgen, maar de rest van deze kist heb ik nodig om de markies een nieuw gazon te geven. Dat loopt op tegenwoordig." Op dat moment werd de mooie atmosfeer in het vertrek verbroken doordat Tom Poes met de verslagen dwerg binnentrad. I-Iet ventje was geheel stil gevallen nadat Tom Poes hem alles had uitgelegd over belas tingaanslagen en het karakter van de ambtenaar Dorknoper. „Dit had ik moe ten weten", mompelde hij voortdurend. „Zo'n greep op andersmans rechten is in de onderwereld onbekend. Daar kan geen Pikkin-ring tegenop. Ik ben versla gen." „Excuseer", zei de bediende Joost in de deuropening. „De maaltijd is opge diend, met uw welnemen. Ik zie dat u niet langer die ring draagt, heer Olivier. Mag ik daaruit afleiden, dat u mijn per soon voortaan niet meer met de uwe zult verwisselen, als ik mij zo mag uitdruk ken?" „Dat mag je, Joost", zei heer Bom mel gul. Hij ging zijn gasten voor aan ta fel en hield daar een korte rede. „Zelfs ik", zo sprak hij,, „heb de Pikkin-ring niet kunnen overwinnen. Dat kon alleen een ambtenaar eerste klasse, want een Bom mel is er te bescheiden voor. En wat, zo vraag ik u, is de les, die dit alles ons ge leerd heeft? Dit: een heer mag niet jaloers zijn op andermans eigendom. En daarom ben ik er niet zeker van, dat de ring thans in goede handen is, als u begrijpt wat ik bedoel..." SLOT H w Hongarije: Flink wat zon. Zondag kans op gen-of onweersbui. MiddagtemfS? rond 28 graden. DOOR JAN VISSER Vorig jaar viel er met Pinksteren veelvuldig regen en op tweede pinksterdag was het ronduit koud. Toen ging in de achterkamer van een depressie de wind uit het noorden waaien. Die drukte het kwik later op de dag tot beneden de 10 graden. Dit jaar geen thermische sof maar de paraplu kan niet wor den gemist want de atmosfeer is labiel. Rond een depressie ten noordwesten van Spanje circuleren vochtige en onsta biele luchtmassa's waarin gemakkelijk regen en onweers buien kunnen ontstaan. Vandaag is dat mogelijk vanoch tend al het geval onder invloed van een trogvormige storing. De grootste buienactiviteit wordt echter vanmiddag ver wacht. Toch laat ook de zon zich dikwijls zien. De tempera turen lopen op tot 24-25 graden. De wind verlaat de oost hoek en wordt over het algemeen veranderlijk van richting. In buien kunnen flinke rukwinden voorkomen. De komende nacht neemt de buienactiviteit af en kan plaatselijk dichte mist ontstaan. Morgen vooral later op de dag is een regen of onweersbui mogelijk, 's Ochtends ver wachten we nog vrij veel zonneschijn en temperaturen oplo pend tot 22-23 graden. De wind is opnieuw zwak en veran derlijk maar in de kustgebieden kan later een zeewind bin nenvallen en enige afkoeling veroorzaken. Op maandag wordt het minder warm (20 graden) maar doordat Nederland zich tussen twee storingsgebieden be vindt zou het overdag nog best aardig weer zijn met kans op zonneschijn. Na het pinksterweekeinde zijn er tamelijk grote neerslag kansen onder invloed van storingen die naar het oosten trekken en koude luchtmassa's die over Scandinavië naar onze streken opdringen. Gisteren was het een fraaie dag met een weliswaar wazig schijnende zon maar prima temperaturen. Om 16 uur (tus senstanden) bedroeg de temperatuur op Valkenburg bij Lei den 22,2 graden en op Schiphol 22,5. In het binnenland was het zomers warm met maxima tot 26-27 graden. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Wolkenvelden, ook af en toe zon en een enkele bui. In het zuiden mogelijk met onweer. Middagtempera- tuur van 8 in het noorden tot ongeveer 20 graden in de buurt van Oslo. Zweden: Perioden met zon en voor al op zondag een pittige bui. Middagtemperatuur van 10 in het noorden tot tegen de 20 in het zuiden. Denemarken: Flink wat zon en vooral zondag kans op een (on- weers)bui. Middagtempe ratuur ongeveer 23 gra den, zondag lager. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Geregeld zon, maar ook een enkele stevige regen- of onweersbui. Middagtemperatuur van 17 graden bij Aberdeen tot bijna 25 gra den in Zuidoost-Engeland. België en Luxemburg: Flink wat zon, ook een lokale maar forse regen- of onweersbui. Zomers warm met temperaturen rond de 25 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Af en toe zon en op steeds meer plaat sen een pittige (onweers)bui. Middag temperatuur ongeveer 26 graden, zon dag tussen de 20 in het westen en 25 in het oosten. Portugal: Af en toe zon en enkele buien, mogelijk met onweer. Zondag eerst nog droog en flink wat zon. Middagtemperatuur van 17 graden langs de noordwestkust tot iets boven de 20 in het zuiden. Madeira: Zon afgewisseld met wolkenvelden en van tijd tot tijd een bui. Middagtempera tuur ongeveer 21 graden. Spanje: Wisselvallig weer met af en toe zon en enkele regen- of onweersbuien. Zondag droger en vrij zonnig. Maxima oplopend naar ongeveer 24 graden, in het noord westen frisser. Canarische Eilanden: Flink wat zon, in het noorden ook wol kenvelden en kleine kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 24 ,gra- Marokko: Westkust: Af en toe zon, maar ook enke le buien, mogelijk met onweer. Zondag iets beter. Middagtemperatuur oplopend naar ongeveer 25 graden op zondag. Tunesië: Geregeld zon en vooral in het noorden kans op een (onweers)bui. Middagtem- peraturen vlak aan zee tussen de 25 en 30 graden. Zuid-Frankrijk: Geregeld zon maar ook enkele pittige re gen- of onweersbuien, vooral op zondag. Middagtemperatuur ongeveer 25 gra den, zondag minder warm. Mallorca en Ibiza: Veel wolken en een stevige regen- of on weersbui. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden. Italië: Flinke perioden met zon. Wel kans op een lokale (onweers)bui. Middagtempe ratuur rond 27 graden. Corsica en Sardinië: Zonnige perioden, maar zondag meer wolken en toenemende kans op een re gen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Malta: Tamelijk zonnig en kleine kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 27 graden. Griekenland en Kreta: Flink zonnig en overwegend droog. Maxima ongeveer 25 graden, in het bin nenland enkele graden hoger. Turkije en Cyprus: Zonnig en droog. Middagtemperatuur meest tussen de 25 en 30 graden. Duitsland: Aanhoudend zomers met veel zon. Za terdag in het westen misschien een lo kale regen- of onweersbui. Middagtem peratuur rond 27 graden. Zwitserland: Perioden met zon. Vooral in de westel11- ke kantons kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur van 24 graden op de Zwitserse Hoogvlakte tot 29 aan de zuidkant van de Alpen. Oostenrijk: Vrij zonnig en vrijwel overal droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 28 graden. Polen: In het noorden overwegend zonnig. In het midden en zuiden ook wolken en vooral zaterdag kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur van 21 graden in het uiterste noorden tot tegen de 30 in het zuiden. Tsjechië en Slowakije: Vrij zonnig en overwegend droog. Maxi ma op de meeste plaatsen tegen de 30 graden. ZONDAG 18 MEI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 05.42 Zon onder 1 Maan op 17.07 Maan ondeiü Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.06 14.19 01.39.1 Laag 1 09.21 22.15 09.02 «i MAANDAG 19 MEI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 05.40 Zon onder T' Maan op 18.13 Maanondeif^ Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.45 15.05 02.18 Laag 10.15 23.05 2 3.56. DINSDAG 20 MEI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 05.39 Zon onder Maan op 19.20 MaanondeiiP Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.21 15.40 02.54» Laag 11.10 23,44 10.51» Weerrapporten 16 mei 17 u station weer wind Amsterdam halt bew. no 3 De Bilt licht bew. o3 Deelen. licht bew. ono4 Eindhoven Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Bé elona Boedapest Bordeaux Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta licht bew. half bew. half bew. halt bew. half bew. licht bew. licht bew licht bew. Split c Stockholm f Warschau c Wenen c Zürich I Bangkok f Buenos Aires f Casablanca I Johannesburg c Los Angeles z New Orleans c New York z licht bew. half bew. licht bew hall bew half bew. licht bew. licht bew.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 6