Europa eist akkoord in Albanië Chirac pronkt met pro-China beleid Buitenland (iets is te dol tijdens de ©-Days. Blair: Sinn Fein mag meepraten over vrede Rijkswacht eist extra onderzoek zaak-Dutroux Conflict binnen Duitse regering over begroting RDAG 17 MEI 1997 atste pound-briefjes voor Hong Kong r. kong The Bank of England heeft met het oog op de over at van de Britse kroonkolonie I long Kong aan China (1 juli) :iale biljetten van vijf Hong Kong-pound gedrukt. Er zijn 000 van deze souvenir-biljetten in omloop gebracht. De ge- celijke vijf pound-biljetten, zonder het HK97-kenmerk, zijn jaar onveranderd gebleven. foto afp [K-strijders ontglippen Turkse leger Strijders van de Koerdische Arbeiderspartij (PKK) in rd-Irak zijn grotendeels ontsnapt aan de inval door het ;se leger. Dat meldde de Iraakse oppositiebeweging Iraaks ionaal Congres (INC) gisteren in Londen. De PKK'ers hebben njk genomen naar Iran en door Bagdad beheerst gebied in zelf. De PKK vecht al 12 jaar voor een eigen Koerdische t. Rond 10.000 Turkse soldaten vielen woensdagochtend met cs, zware artillerie en gevechtsvliegtuigen Noord-Irak binnen ar bases aan te vallen. ;ld Peter de Grote moet blijven' u« Een vijftig meter hoog standbeeld van Peter de Grote •t centrum van Moskou mag niet worden afgebroken, ook al n veel Moskovieten het een gedrocht. Dat zegt een com- sie van kunstenaars die door burgemeester Joeri Loezjkov d ingesteld. De kunstwereld en de pers begonnen onlangs campagne om het beeld, dat vlak bij het Kremlin staat, te rijderen. Zelfs president Jeltsin sloot zich erbij aan. Het oor- van de commissie is niet bindend, het stadsbestuur moet beslissen. ertig procent prostituees India is kind M DtiHi» In de hoerenbuurten van de grote steden in India een steeds meer kinderen. Van het aantal prostituees is in- dels meer dan veertig procent minderjarig. Dat blijkt uit een lort dat gisteren in het Indiaase Hogerhuis is gepresenteerd. 3L r het rapport werd onderzoek gedaan in de steden Bombay, galore, Calcutta, Hyderabad, Madras en New Delhi. In totaal en er in die steden 70.000 tot 100.000 prostituees. Igië legaliseert gedoogde casino's Gokkers kunnen in België voortaan legaal naqt het casi- e regering-Dehaene heeft gisteren besloten de acht casi- in het land te legaliseren. Daarnaast is toestemming gege- om in Brussel een negende gokpaleis te openen. De vier mse en vier Waalse casino's waren illegaal maar werden ge el. De regering wil de wet nu wijzigen om belasting te kun- heffen over de winsten. De omzet is naar schatting 111 mil- gulden. sische onderminister aangeklaagd kou» De Russische militaire aanklager heeft gisteren één de onderministers van Defensie in staat van beschuldiging eld wegens corruptie. Het gaat om Konstantin Kobets (57). heeft volgens de aanklager steekpenningen in natura aange- nen, waaronder een huis van ruim een half miljoen gulden, lil daarvoor verleende hij gunsten aan het industrieel-finan- bedrijf Lukon. Sinds de pers beschuldigingen tegen Kobets iliceerde ligt de minister overspannen in het ziekenhuis. I udiër onthoofd voor verkrachting In Mekka is gisteren een Saudische man door een beul )fd, als straf voor verkrachting en handel in heroïne en an- iverdovende middelen. De openbare executie van Muzker Ali al-Otaiby was de 32ste van dit jaar in Saudi-Arabië. Vorig werden in het conservatieve koninkrijk 71 mensen terecht- 1 eld. Saudische islamitische rechtbanken leggen de doodstraf 1( 'oor moord, verkrachting en drugshandel. Westerse mensen lot itengroepen hebben kritiek op de doodstraffen omdat be- gden geen eerlijk proces zouden krijgen. evardnadze nodigt paus uit in Georgië caanstad» President Sjevardnadze van Georgië heeft gisteren is Johannes Paulus II uitgenodigd voor een bezoek aan zijn d. De paus wil gaarne op de uitnodiging ingaan, maar con té plannen voor een reis naar de Kaukasische republiek zijn tog niet. De meeste Georgiërs hangen de autonome Geor- ch-orthodoxe kerk aan. Er is een kleine rooms-katholieke ge enschap, maar de twee kerken leven - anders dan in Oekraï- DfRusland - niet op gespannen voet. Een fantastisch idee: 1de superlage prijzenvierdaagse. Op 17 en 19 mei. jinksterdag eindigen de gekste meubeldagen van het jaar. in Stoutenbeek. Haal de mooiste kwaliteitsmeit- F weg voor de allerlaagste prijzen. Tafels, stoelen, banken, j niet hoe het kan. profiteer ervan voordat alles (ff normaal wordt. I twee dagen! stoutenbeek Wij komen graag bij u thuis. Stoutenbeek. Parallelweg 10. Beverwijk. Telefoon (0251)22 9033. Maandag 19 mei (2e pinksterdag) geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Stoutenbeek. Meubelplein 1. Leiderdorp Telefoon (071) 5899323. mdag 19 mei (2epinksterdag) geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Zonder politieke overeenstemming over verkiezingen wordt troepenmacht mogelijk teruggetrokken President Berisha en -de politieke partijen van Albanië worden zwaar onder druk gezet om een akkoord te berei ken over de verkiezingen van 29 juni. De Europese Unie, de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Euro pa (OVSE) en Italië, dat de internationale vredesmacht in Albanië leidt, dreigen hun hulp aan Albanië te staken als er geen akkoord komt. Gisteren schreef de president ver kiezingen uit op grond van een nieuwe kieswet. Die wet is reden voor de oppositie om de verkiezingen te boycot ten. op het ondertekenen van een nieuwe kieswet door president Berisha, gisteravond. Tegelijker tijd ontbond de president het parlement en schreef hij verkie zingen uit voor 29 juni. De oppositie dreigt met een boycot van die verkiezingen, omdat de nieuwe wet voorziet in een districtenstelsel dat vol gens oppositieleider Fino van TIRANA-ROME «AFP-DPA-Rtr-ANP De Italiaanse premier Prodi heeft de partijen in Albanië gis teravond twee dagen de tijd ge geven om overeenstemming te bereiken over de verkiezingen, anders wordt de taak van de in ternationale troepenmacht 'in heroverweging' genomen. Pro di's boodschap was een reactie de socialistische partij de De mocratische Partij (DP) van Be risha bevoordeeld. De andere partijen willen een evenredige vertegenwoordiging in de nieu we kieswet vastgelegd hebben. Berisha tekende zijn nieuwe kieswet nadat de oppositie te kennen had gegeven verkiezin gen volgens die wet te boycot ten. Het standpunt van de op positie wordt gedeeld door de Oostenrijker Vrantizky, die na mens de Organisatie voor Vei ligheid en Samenwerking in Eu ropa (OVSE) bemiddelt tussen de partijen in Albanië. De OVSE heeft gedreigd haar rol te her zien als Berisha en de opposi tiepartijen, waarmee hij in de regering van nationale eenheid zit, niet. tot overeenstemming komen over de verkiezingen. De Europese Unie heeft haar bezorgdheid kenbaar gemaakt over het uitblijven van overeen stemming tussen de partijen. Als de huidige politieke impasse binnen enkele dagen niet wordt doorbroken en als de verkiezin gen op 29 juni niet doorgaan, kan de EU gedwongen worden zijn inspanningen in Albanië te staken, aldus een verklaring van Nederland als voorzitter van de EU. De voorzitter van de socialis tische partij, Nano, had al eer der deze week aangekondigd dat zijn partij de verkiezingen zal boycotten als Berisha de kieswet zou ondertekenen. De verwachting is dat alle andere oppositiepartijen dat voorbeeld volgen. De verkiezingen hebben dan weinig betekenis meer. De kans op beëindiging van de anarchie in met name het zui- Turkse oppositie dient motie in tegen regering ANKARA DPA-Rtr De vier belangrijkste oppositie partijen in Turkije hebben giste ren de druk op de islamitisch- conservatieve regeringscoalitie versterkt door een motie van wantrouwen in te dienen. De klacht van de vier partijen is dat het kabinet al zes weken niet meer heeft vergaderd, het land niet meer wordt geregeerd, de samenleving zich aan de rand van een burgeroorlog be vindt en de grondbeginselen van de republiek, zoals de scheiding van kerk en staat, met voeten worden getreden. Oppositieleider Mesut Yilmaz verwacht dat de motie volgende week in het parlement aan de orde zal komen. Volgens waar nemers maakt zij enige kans doordat rond twintig leden van de conservatieve regeringspartij Partij van het Rechte Pad (DYP) bereid zou zijn met de oppositie mee te stemmen. Dat zijn te genstanders van DYP-vice-pre- mier en minister van buiten landse zaken (giller. Excuses Clinton voor experiment met syfilislijders WASHINGTON Rtr-ANP De Amerikaanse president Clin ton heeft gsiteren publiekelijk zijn verontschuldigingen aange boden voor een experiment waarbij bepaalde zwarte man nen een behandelin'g tegen syfi lis werd geweigerd. „Wat de VS deden was schandalig, het spijt mij", zei de president in een ce remonie in het Witte Huis in aanwezigheid van een aantal nog levende slachtoffers, die in middels ook al financieel zijn gecompenseerd. Het overheidsexperiment be gon in de jaren dertig en duurde ruim veertig jaar, tot lang nadat de effectieve werking van peni- ciline voor syfilispatiënten be kend was. Een kleine vierhon derd arme, onopgeleide zwar ten in Alabama waren het slachtoffer. De overheid wilde op deze manier het verloop van de ziekte in kaart brengen. Het is de tweede keer dat Clinton zich verontschuldigt voor wandaden uit het verle den. Eerder bood hij excuses aan aan Amerikanen die zonder het te weten dienden als proef konijn voor de effecten van ra dio-actieve straling op de mens. Jeruzalem Twee Israëlische soldaten zoeken troost bij elkaar tijdens de begrafenis van hun kameraad ser geant Zeev Zommerfeld. Deze 20-jarige militair was één van de drie Israëlische slachtoffers van een Hez- bollah-aanval, donderdag in het zuiden van Libanon. Zeven anderen raakten gewond. Israël heeft als ver gelding gisterochtend zeker twintig raketten afgevuurd op bases van de Hezbollah. Of daarbij slachtoffers zijn gevallen is niet bekend. Een bemiddelingspoging van de Amerikaanse onderhandelaar Dennis Ross is gisteren mislukt. Het ziet er niet naar uit dat de vredesbesprekingen tussen Israël en de Palestijnen op kor te termijn worden hervat. President Weizman van Israël heeft volgens de krant YediothAchronoth het contact met premier Netanyahu, bijgenaamd Bibi, verbroken wegens diens houding in de crisis in het vre desproces met de Palestijnen. „Bibi is niet bereid te luisteren", aldus Weizman. Netanyahu's woordvoer der ontkende het bericht. foto david Silverman reuters Airbus profiteert van goede betrekkingen met order van anderhalf miljard dollar peking yvonne van der heuden correspondent Een maand nadat Frankrijk heeft voorko men dat China veroordeeld zou worden voor het schenden van de mensenrechten, heeft de Franse president Jacques Chirac gisteren in Peking schaamteloos het gelijk van zijn land verdedigd. „Frankrijk werd in zijn opvatting gesteund door de meerder heid van de landen in de Europese Unie. Daaronder waren Italië, Duitsland en Span je", verklaarde het Franse staatshoofd dat een vierdaags staatsbezoek aan China brengt, op een persbijeenkomst in Peking. Hij gaf aan dat slechts Denemarken en Ne derland „en misschien nog een paar lan den, dat weet ik niet zo precies" China had den willen bekritiseren. Frankrijk weigerde vorige maand in Genève tijdens de vergade ring van de Mensenrechtencommissie van de Verenigde Naties, de jaarlijkse motie van de Europese Unie (EU) te steunen die Chi na bekritiseert voor zijn schamele mensen- rechtenbeleid. Vier EU-landen volgden het Franse voorbeeld waarop Denemarken met steun van onder meer EU-voorzitter Neder land de anti-China motie toch indiende. Peking nam wraak op de kleine Europese landen door bezoeken van ministers af te zeggen. Onder meer minister Wijers van economische zaken die begin juni met een zware Nederlandse ondernemersdelegatie naar China afgereisd zou zijn, kreeg te ho ren dat hij nu niet welkom is. Frankrijk daarentegen is uitgebreid bejubeld en ge prezen door de Chinese politieke leiders. Chirac die in Peking zou hebben gepleit voor de vrijlating van de Chinese dissiden ten Wei Jingsheng en Wang Dan, gaf aan dat China vooruitgang boekt op het gebied van de mensenrechten door bereid te zijn overeenkomsten binnen de Verenigde Na ties over sociale en politieke rechten te zul len ondertekènen. President Chirac kreeg deze week ook in commerciële zin de beloning voor de Fran se pro-China opstelling. Vliegtuigbouwer Airbus Industrie mag dertig toestellen leve ren voor in totaal 1,5 miljard dollar. Dat is meer dan het dubbele dan de order die Boeing in maart in de wacht sleepte toen de Amerikaanse vice-president Al Gore in Pe king was. den van het land is dan voorlo pig verkeken. De aanwezigheid van zesdui zend buitenlandse militairen heeft het oplaaien van het ge weld de afgelopen weken voor komen, maar de afgelopen da gen zijn botsingen met gewa pende bendes toegenomen. Mocht daarbij een Albanees om het leven komen, kan de vlam in de pan slaan. Indien de bui tenlandse troepen zouden ver trekken, dan komen tot de tan den bewapende bendes tegen over elkaar te staan. De kans op een burgeroorlog in Albanië is niet groot. Het is. anders dan in veel andere lan den, niet zo dat de vertegen woordigers van verschillende politieke stromingen zich zoda nig hebben bewapend dat ze bij het uitblijven van een politiek akkoord elkaar te lijf gaan. Weliswaar heeft de oppositie veel aanhang onder de autono me burgercomité's die het zui den besturen, maar de aanhang van Berisha is vooral in het noorden te vinden. Tirana en omstreken, in het midden van het land, is wat dat betreft een politiek niemandsland. Dat neemt niet weg dat de verkiezingen uitermate belang rijk zijn om anarchie in grote delen van het te voorkomen. Als de verkiezingen niet doorgaan of door bijvoorbeeld de opposi tie worden geboycot, komt het land zonder regering of met een niet door iedereen erkende re gering te zitten. In dat geval zul len de talloze gewapende ben des zich met geweld een territo rium veroveren waarbinnen de overheid niets te vertellen heeft. Premier eist staakt-het-vuren van IRA BELFAST AFP-RI Sinn Fein, de politieke tak van het verboden Ierse Republikein se leger IRA, kan meedoen aan de vredesgesprekken op 3 juni, als de IRA een ondubbelzinnig staakt-het-vuren uitroept. Dit heeft de Britse premier Tony Blair gisteren verklaard tijdens zijn eerste bezoek als premier aan Noord-Ierland. Blair gaf ook toestemming voor een officiële ontmoeting tussen regeringsfunctionarissen en leden van Sinn Fein op voor waarde dat de IRA geen verdere gewelddadige activiteiten ont plooit. De premier zette daar mee de deur op een kier. „Ik ben bereid toestemming te ge ven voor een officiële ontmoe ting met Sinn Fein mits de ge beurtenissen hier en elders dat niet onmogelijk maken. Overi gens staat hereniging van Ier land niet op mijn agenda. Noord-Ierland blijft Brits zolang de meerderheid dat wil", aldus Blair in Ulster. De leider van de pro-Britse protestantse Unionisten in Noord-Ierland, David Trimble, juichte dit toe. „Als je ervan uit gaat dat alleen via een referen dum tot hereniging kan worden besloten, dan bestaat voor de te voorziene toekomst ook niet de geringste kans dat Ierland wordt herenigd." Sinn Feins nummer twee Martin McGuinness verklaarde na Blairs voorstel voor ontmoe tingen dat zijn organisatie 'elke gelegenheid zal aangrijpen' om de centrale vraagstukken van het vredesproces in Ulster met Londen of Dublin te bespreken. Dit ondanks het feit dat „vele nationalisten teleurgesteld zul len zijn door de pro-Unionis tische nadruk in de rede van Blair". De Britse en Ierse regering verboden contacten met Sinn Fein toen de IRA in februari vo rig jaar een einde maakte aan een wapenstilstand van zeven tien maanden. brussel» anp De Belgische rijkswacht eist aanvullend onderzoek naar de fouten van officieren in de zaak- Dutroux. Op grond van de con clusies van de Kamercommis- sie-Dutroux kan de leiding nu geen oordeel vellen over even tuele straffen voor officieren en agenten. De commissie-Dutroux heeft zo'n tien rijkswachters uit Char leroi en Luik individueel verant woordelijk gesteld voor fouten bij de opsporing van de vermis te meisjes Julie en Mélissa. Korpsleider luitenant-generaal Deridder zegt dat het commis sierapport niet gedetailleerd ge noeg aangeeft waar de rijks wachters in de fout zijn gegaan. Deridder wil daarom een aan vullend onderzoek. De commis sie heeft nog niet gereageerd op dit verzoek. Vorig jaar kondigde minister van binnenlandse za ken Van de Lanotte, verant woordelijk voor de rijkswacht, ook al een onderzoek en even tuele straffen aan. Van dat on derzoek is echter niets meer vernomen. Van de Lanotte en zijn collega op justitie De Clerck hebben ook nauwelijks concrete aanbe velingen gedaan voor straffen van rijkswachters, onderzoeks rechters of officieren van justi tie. De Clerck heeft alleen de Brusselse hoofdofficier van Jus titie Dejemeppe, die van de commissie zware kritiek kreeg te verduren, een andere functie aangeboden. Na een gesprek daarover gin gen Brusselse justitiewerkne- mers in staking. Zij vinden dat de commissie eenzijdig Franstaligen aanwijst als ver antwoordelijken. Ook willen zij meer personeel om de jarenlan ge achterstand weg te werken. Dit personeel slaagt vaak echter niet voor het examen Neder lands. Leden van de commissie heb ben deze week met grote stellig heid ontkend dat onder druk van de Vlaamse christen-demo craten de namen van drie leden van de gerechtelijke politie niet in het rapport zijn vermeld. Dit drietal zou grove fouten hebben gemaakt in het onderzoek naar de door Dutroux ontvoerde meisjes An en Eefje. I Chirac zei gisteravond dat het Airbus-con- tract in Frankrijk, dat een grote werkloos heid kent, drie jaar lang vierduizend men sen aan het werk zal kunnen houden. „Ik zou graag willen dat al mijn landgenoten mijn overtuiging zouden delen dat ondanks de geografische afstand tussen ons, China één van onze belangrijkste partners moet zijn", aldus Chirac. Het bezoek van president Chirac is het eer ste van een Frans staatshoofd aan China sinds 1983 en vormt het hoogtepunt van bijna vijf jaar diplomatiek manoeuvreren om de handelsrelaties met de Volksrepu bliek te verbeteren. Parijs raakte in 1992 bij Peking uit de gunst nadat het met Taiwan - door Peking gezien als een opstandige provincie - was overeen gekomen gevechtsvliegtuigen te leveren. De betrekkingen tussen China en Frankrijk werden stap voor stap hartelijker nadat de Fransen in 1994 beloofden geen wapens meer aan Taiwan te zullen verkopen. Overi gens heeft Frankrijk begin deze maand de eerste van de zestig in 1992 verkochte Mira- ge-2000's op Taiwan afgeleverd. bonn peter van nuusenburg Tekort van dertig miljard mark De kans dat Duitsland niet volledig kan voldoen aan van het Verdrag van Maastricht, dat onder andere een begrotingste kort van hooguit drie procent eist om tot de Europese Mone taire Unie (EMU) toe te kunnen treden, is daardoor opnieuw ge stegen. Op zoek naar extra-inkom sten opperde minister van fi nanciën Waigel onder meer de goudvoorraad van de Duitse Bank op te waarderen tot de geldende marktwaarde en de resterende staatsaandelen van de Duitse Telekom, zeventig procent, te verkopen. Tegen beide voorstellen bestaan gfote bezwaren. De herwaardering van de 2960 ton goud, dat voor 13,7 miljard in de boeken staat en 57 miljard waard is, heeft pas volgend jaar effect op de begro ting. Het op de beurs brengen van de Telekom-aandelen is volgens afspraak pas in 2000 mogelijk. correspondent Binnen de Duitse regering is een conflict uitgebroken over de manier waarop het gat in de be groting moet worden gedekt. Terwijl de CDU/CSU belasting verhogingen op voorhand niet willen uitsluiten om het gat van in totaal dertig miljard mark (ruim 33 miljard gulden) te dek ken, wijst de kleinste partij in de coalitie van bondskanselier Kohl dit resoluut van de hand. De liberale FDP ziet in lenen door de staat 'het kleinste kwaad'. De discussie over het finan- cieel-economisch beleid van de regering laaide donderdag in al le hevigheid op, toen deskundi gen berekenden dat de belas tinginkomsten dit jaar achttien miljard mark zouden tegenval len. In de komende drie jaar kan de belastingtegenvaller zelfs oplopen tot 118 miljard.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5