door een oude schoolplaat Maas en Rijn Drietanden fietsreis tussen DE ROUTE N634 Fietsen De 'Drielanden-Fietsreis tussen Maas en Rijn' staat dit jaar voor het eerst op het programma van de Provinciale VW Limburg. Het door Ne derland, België en Duitsland lopende traject is bijna 320 kilometer lang en is opgedeeld in vier, in afstand bijna gelijke etappes. De eerste twee zijn redelijk vlak; de laatste twee heuvel achtig. Het vertrek in Heijenrath (Hotel Al berts), vijftien kilometer ten zuid-oosten van Maastricht, vindt plaats op zondag of maan- dag; laatste gelegenheid: 15 september. In juli en augustus worden koffers en dergelijke na gebracht - in mei, juni en september dient de bagage zelf te worden vervoerd. Omdat hier en daar over onverharde paden wordt gereden, zijn racefietsen voor deze rit ongeschikt. Wel moet het rijwiel beschikken over een aantal lichte versnellingen (waaron der bijvoorbeeld 39 x 26). De banden dienen een dikte te hebben van minimaal 1 3/8. Bij Hotel Alberts kunnen zogenoemde hybrides (met fietstassen, kaarthouder en wat eenvou dig gereedschap voor pech onderweg) worden gehuurd, die uitstekend tegen de tocht zijn opgewassen. Prijs voor vier dagen: 82,50 gul- Enige voorbereiding op de rit wordt aangera den, al is het alleen maar omdat per dag ge middeld tachtig kilometer moet worden afge legd. De hellingen zijn hier en daar pittig, maar de allerzwaarste - die bij Nideggen - kan worden ontlopen nu dit voorjaar langs de oe ver van de Stausee een nieuw fietspad is ge opend. Overigens mist men dan zowel het schitterende panorama boven op de berg, als het even verderop gelegen middeleeuwse Ni- deggen. Er wordt geslapen in goede hotels in Heijenra th, Maaseik (Aldeneik), Jülich en Monschau. In de prijs inbegrepen zijn vier overnachtin gen op basis van twee-persoonskamers, vier driegangen-diners, een kopje koffie met vlaai tijdens de ontvangst en een informatiepakket met een uiterst gedetailleerde en nauwkeurige routebeschrijving. In juli en augustus (als er een bagage-nabrengservice is, maximaal vijf tien kilo per persoon) kost het arrangement 540 gulden; in mei, juni en september 465 gul- Reserveringen en verdere informatie: Pro vinciale VW Limburg, Postbus 210, 6300 AE Valkenburg (L), telefoon 043 - 60 17 34 5. COLOFON AAN DEZE VAKANTIEBIJLAGE WERKTEN MEE SAMENSTELLING EN PRODUCTIE: ROB VAN DEN DOBBELSTEEN EINDREDACTIE: STELLA VAN ZANTEN BEELDREDACTIE: WIM DIJKMAN VORMGEVING: JAKELIEN PAULUS Het waren vooral de details die het traject zo aanvallig maakten. Niet het welbekende Thorn, maar het boven de golvende korenvel den uitpiepende kerktorentje van Berg en Ter- blijt. Niet de magistrale basiliek van Meerssen, maar de met grind aangestampte zandpaden bij Sint Odiliënberg. Niet het door drommen mensen overlopen Monschau, maar de glim mende keitjes van Limbourg. Niet het drukke Maastricht, maar dat adembenemend mooie fietspad, hoog boven de Rurtalsperre. Ruim 300 kilometer fietsen in vier dagen, dwars door het hart van Europa. Daar is enige geoefendheid voor nodig. Al is het maar om de stuitend steileJdim naar Nideggen te overwin nen. Of de helling van Schwammenauel. Maar gestaalde dijen zijn minder belangrijk dan een degelijk, met bergversnellingen uitgerust rij wiel. Zoals een Tour de France-conditie min der belangrijk is dan een uitgekiende tactiek. Goed ontbijten, vroeg weg, niet haasten, af- en-toe een terrasje pakken... Voordat je 't weet is zo'n etappe alweer achter de rug en je vindt het nog jammer ook. Begonnen in Heijenrath. Op de landkaart een muggenscheet tussen Epen en Slenaken. Blau we lucht met Magritte-wolkjes, gouden zon, weinig wind en een verrukkelijk lange afdaling die de bandjes vergenoegd deed zoemen. De route van de 'Drielanden-Fietsreis tussen Maas en Rijn' ziet er in grote lijnen als volgt uit: Eerste dag: Heyenrath - Gulpen - Plateau van Mar graten - langs de Geul naar Meerssen - Bunde - Itte- ren - langs de Maas naar Maastricht - Belgische grens - Rekem - Maaseik (Aldeneik). Tweede dag: Maaseik (Aldeneik) - Kessenich -.Ne derlandse grens - Thom - fietsbrug over de stuw bij Linne - St. Odiliënberg - Herkenbosch - Duitse grens - Rur Ufer Radweg (RUR) - Hilfahrt - Jülich. Derde dag: Jülich - Rur Ufer Radweg (RUR) - Düren - Obermaubach - Nideggen - Heimbach - Hemmer - Monschau. Vierde dag: Monschau - Mützenich - Belgische grens - fietspaden door De Hoge Venen - Haus Ter- nell - Eupener Stausee - Eupen - Goé - Limbourg - Dolhain - Henri Chapelle - langs de Gulp naar Teu- ven - Nederlandse grens - Heyenrath. Niets mooiers dan het rozige ritme van fietsen door berg en dal. Want op de inspanning van het klimmen volgt altijd weer de ontspanning van het dalen; een wetenschap die opspelende vermoeidheid subiet de kop indrukt en die - lijkt het wel - zelfs de steilste helling afvlakt. Bovendien is daar op elke top de voldoening van de prestatie ofte wel dat 'onbehouwen ge voel van welbehagen' (Tim Krabbé in 'De Ren ner') dat tintelend door je lichaam trekt. LOTTOBALLETJES Waar was de route het mooist, die eerste dag? De bij de middagthee geraadpleegde aanteke ningen gaven geen uitsluitsel. Snel opgekrab belde kwalificaties als prachtig, schitterend, magnifiek en mooi buitelden als lottoballetjes over elkaar heen. Dat smalle fietspad over het in de ochtendzon gloeiende plateau van Mar graten (met de wieken van de Van Tienhoven- molen als decor)? Het traject Itteren-Borgha- ren met in de diepte de Maas waarop kano's als torretjes stroomafwaarts krabbelden? Die verrassende doorsteek - want nooit van ge hoord - door het bij tijd en wijle bar woeste natuurpark 'Hochter Bampd' in België? 's Avonds, aan de dis in het hotel in Maaseik, leefde warempel de gedachte dat die eerste etappe onmogelijk door de volgende drie kon worden overtroffen. Hetgeen apert onjuist bleek. Niet rpooier, maar anders. Zoals die prachtige vergezichten over de met recreatie water gevulde grindgaten bij het sluizencom- plex van Linne. Of het voorname, tussen het fluwelen groen oplichtende wit van kasteel Ra- vensburg, even daar voorbij. Of de als een stoere burcht in het stille Roerdal oprijzende Hammerhof-hoeve niet ver van Herkenbosch. Of de aangenaam stille, 125 kilometer lange Rur Ufer Radweg (RUR), een grotendeels uit fietspad bestaande rijwielroute die zich zó le nig langs en over de Rur wentelt, dat het lijkt of er in dit gedeelte van Duitsland bijna nie mand woont. Jawel, toeristentrekkers zijn niet voor niets toeristentrekkers. Je mag mopperen op de bloemetjesjurken-drukte in Thorn en je mag sneren naar het extreem hoge Efteling-gehalte van Monschau; 't zijn en blijven mooie stad jes. Maar was op de eerste dag - in België - het onder de lindebomen dromende dorpsplein van Leut niet net zo charmant? Of het stokou de Rekem, waar de middeleeuwse steegjes nog namen dragen als 'Oude God'. Of - op de der de etappe door Duitsland - de dorpjes Nideg gen, Abenden en Heimbach. Of - vooral niet te vergeten - het poppedeinerige Limbourg (Ar dennen) dat op de vierde en laatste dag met een van verbazing openvallende mond werd gepasseerd? OPGEDIRKT Een tocht door een wereld die eruitzag als een door Cornelis Jetses getekende schoolplaat. De lome stilte van een vooroorlogse achterna middag in augustus. In het veld werd het hooi snel en behendig op schelven geprikt en vanaf de met bloedrode geraniums opgedirkte ven sterbanken, lagen luie poezen knipogend naar de voorbijkomende fietsers te kijken. Lunchen werd vanaf een handdoek gedaan, soezen ge beurde in het zachte mos en boven de mur melende beek dansten altijd libelles. Nooit moe geworden? Nee, nooit moe gewor den. Wel een paar keer uit het zadel gespron gen omdat de weg zich al te steil omhoog speerde. Zoals onder Nideggen. Maar wat is er tegen een korte wandeling door het ruisende woud? Fiets aan de hand; ogen op scherp. Want plotseling zweefde daar een ree met gro te sprongen geluidloos het pad over en stoven fel gekleurde fazanten verontwaardigd kake lend het kreupelhout in. Tussen de bomen schitterde het cellofaan van een stuwmeer. Niet de eenvoudigste route. Maar wie weet juist daarom zo aantrekkelijk. Dat slingerpad van Hammer naar Monschau, dwars door het bos; die in het verstilde Roerdal aangelegde rijwielguirlande tussen Sint Odiliënberg en Vlodrop: die wind die om je oren suist als je na Berg over de Vogelzangweg onvervaard - maar met een knijpklare hand bij de rem - het Geuldal induikt; die lange, lange, lange afda ling (verboden voor gemotoriseerd verkeer) vanaf het bovenop de Hoge Venen gelegen Haus Ternell naar de Eupener Stausee. En dan gaat het alleen nog maar over fietsen. Maar al eens de Sint Katharinakerk van Maas eik binnengewandeld? Of die merkwaardige 'vistrap' bij Linne gezien? Of de citadel van Jü lich bezocht? De 'Drielanden-Fietsreis tussen Maas en Rijn'. Hij had in plaats van vier, best tien dagen mo gen duren. De 'Drielanden-route' voert onder meer langs het terras van het onder de lindebomen dromende dorpsplein van Leut (België). De lenig langs en over de rivier slingerende Rur Ufer Radweg (RUR) is 125 kilometer lang en ein digt in Monschau. Over het in de ochtendzon gloeiende plateau van Margraten slingert zich een smal fietspad. khet in toeristentrekker Thom ook kan zijn, het is en blijft een mooi stadje.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 49