De ijsbeer krijgt het warm Wereldnatuurfonds slaat alarm over opwarming aarde Kunnen ijsberen en rendieren nog overleven als het een paar graadjes warmer wordt op aarde? Het ijs van de Noordpool smelt en de diep bevroren toendra's ontdooien. Ook het traditionele eskimoleven dreigt door het broeikasejfect teloor te gaan. Een reportage uit het (nu nog) ijskoude poolgebied in het uiterste noorden van Canada. De leden van de Nederlandse Noordpoolexpeditie merken weinig van de opwarming van de aarde. Het is bitter en bitter koud op het poolijs. De temperaturen die 's winters ge makkelijk dalen tot min zestig, bewegen zich nu in de buurt van de dertig graden onder nul. De ziedende wind jaagt de gevoelstem peratuur nog verder naar beneden. Wie niet goed eet en niet constant in beweging blijft, koelt rap af. Vingers, tenen en de onbedekte delen van het gezicht kunnen gemakkelijk bevriezen. Toch komt de opwarming van de aarde gek genoeg juist in het poolgebied het hardst aan, zo constateert het Wereldnatuurfonds (WNF). De organisatie grijpt de Nederlandse expeditie, die deze week op de Noordpool is gearriveerd, aan om de aandacht te vestigen op het fatale broeikaseffect. Terwijl hij zijn dikke muts over de oren trekt om zich tegen de bijtende kou te be schermen, legt bioloog prof. J. Malcolm van de universiteit van Toronto uit waarom hij zich zo'n zorgen maakt. .Juist hier in het Noordpoolgebied zijn de gevolgen van de opwarming van de aarde het eerst merk baar." De zone van extreme kou wordt klei ner, zo verklaart hij. In het noorden van het Amerikaanse continent is het poolijs inmid dels al zo'n vijf procent geslonken en ook het gebied met permanent bevroren toendra's wordt kleiner. Opmerkelijk genoeg is dat op de Noordpool zelf moeilijk te meten omdat de temperatuur er te sterk schommelt. ijsregen Er valt dit voorjaar in het poolgebied minder sneeuw dan gebruikelijk. In plaats daarvan zijn er ijsregens, vertelt Adam Markham ter wijl zijn oog dwaalt over de bevroren bran ding voor de kust van Resolute in noord-Ca nada. Markham leidt wereldwijd de WNF- campagne om klimaatverandering tegen te gaan. Het gevolg van de ijsregens is dat de kariboes - rendieren - niet meer aan voldoen de voedsel kunnen komen. De beesten zijn gewend de sneeuw opzij te krabben om zo hun kostje bij elkaar te scharrelen, maar een keiharde ijslaag is zelfs hen te veel, zodat ze honger lijden. De jachtopziener in Resolute, doet er tamelijk luchtig over: ,,Dat is in de ja ren dertig en zeventig ook al eens gebeurd, maar na vijftien jaar had de kariboe-stand zich hersteld." Burgemeester George Eckalook van Reso lute Bay, het dorp van de Inuït-eskimo's waar de Nederlandse noordpoolexpeditie zijn ba siskamp heeft, weet echter zeker dat het vroeger anders was. „Het regent in de zomer, dat hebben we nooit eerder gehad." Vriende lijk lacht hij de vier tanden bloot die zijn ach tergebleven in zijn mond: ,,'t Is nu veel war mer dan veertig jaar geleden", zegt hij met stelligheid. Dat geldt voor de hele wereld. De gemid delde temperatuur steeg in de afgelopen eeuw met 1,5 graad Celsius, als gevolg van de verbranding van kolen en oÜe. Het aandeel van koolstofdioxide of C02 in de atmosfeer is verdubbeld, waardoor de warmte van de zonnestralen minder goed weg kan uit de at mosfeer. De wetenschap is het hierover wel eens, al wordt deze theorie de laatste tijd aangevoch ten door een groep Deense onderzoekers. Zij menen dat niet het menselijk handelen, maar veranderingen op de zon de belangrijkste oorzaak zijn van het broeikaseffect. De De nen signaleren een verband tussen de aan wezigheid van zogenaamde zonnevlekken en de stijging van de temperatuur op aarde. Zonnevlekken duiden op een verhoogde acti viteit aan de oppervlakte van de zon. Het ge volg zou zijn dat zich op aarde minder wol ken vormen, waardoor de temperatuur stijgt. Woestijnen Adam Markham van het WNF, een goedlach se Brit, is niet onder de indruk van deze theo rie. Hij erkent dat er nog vragen zijn over het broeikaseffect. „Maar het is voor 95 procent zeker dat het wordt veroorzaakt door het ver stoken van olie en kolen." Het WNF vergelijkt het optreden van de mens met dat van de to venaarsleerling die een proces in gang zet dat hij niet meer weet te stuiten. De aarde wordt warmer en warmer. In de komende tientallen jaren zou de gemiddelde temperatuur nog 1,5 tot 4,5 graden kunnen stijgen. Zelfs als de uitstoot van koolstofdioxide vanaf vandaag gelijk blijft, stijgt de temperatuur nog verder. De maan reflecteert op de ijskristallen die hoog in de lucht boven de bevroren zee rond Resolute zweven. Hier wordt het in déze tijd van het jaar 's nachts niet meer echt donker. Opgewaaide sneeuwduinen bedekken de ra men. Binnen schetsen Malcolm en Markham een sombere toekomst. Een paar graden extra zijn genoeg om de randen van de woestijn te laten verdrogen en gletsjers te doen smelten. De sneeuwgrens in het Andesgebergte ligt al 600 meter hoger dan pakweg een halve eeuw geleden en de Alpensneeuw smelt sneller dan ooit. Dat lot wacht ook het pooüjs als de negatieve voor spellingen uitkomen. Vijf procent is al weg. Malcolm: „Het poolgebied is extra kwets baar omdat het geen kant op kan. Als de tro pen zich uitbreiden, kunnen de gematigde zones zich ook een beetje verplaatsen. Het poolgebied wordt daardoor almaar kleiner." Als de ijsmassa's aan de polen verder smel ten, stijgt de zeespiegel in de komende eeu wen minstens een meter. De gevolgen daar van voor landen als Bangladesh en tal van ei landen in de Stille Oceaan zullen dramatisch zijn. Ook Nederland moet de dijken extra verhogen om het droog te houden. Bioloog Malcolm, die veel onderzoek doet voor het WNF, voorziet dat veel planten en dieren zullen verdwijnen. De zeehond en de ijsbeer hebben snel last van de warmte. Zee hondenbaby's hebben nog geen speklaag die hen beschermt tegen de extreme kou en le ven daardoor de eerste maanden in holen in de sneeuw. Maar als er te weinig sneeuw valt, sterven ze. Ijsberen, die vooral van zeehonden leven, komen daardoor in de problemen. Boven dien moeten ze nu al langer wachten tot er genoeg ijs is om de vaste wal te verlaten om aan hun maandenlange trektochten over het poolijs te beginnen. Als de ijsbeer en de zee hond worden bedreigd, betekent dit dat er een eind komt aan de laatste resten van de traditionele leefwijze van de Inuït (eskimo's), die nu al zwaar onder druk staat. Het broeikaseffect dreigt het klimaat op aarde binnen honderden jaren ingrijpend te veranderen. Vooral dat tempo baart het WNF grote zorgen. Eerdere veranderingen in het klimaat voltrokken zich in de loop van dui zenden jaren. Daardoor hadden planten en dieren de tijd zich aan te passen. Volgens Malcolm kunnen flora en fauna de verande ringen die nu dreigen niet bijbenen. „De evo lutie doet zijn werk, natuurlijk, daardoor pas sen allerlei levensvormen zich aan de meest extreme omstandigheden aan. Maar dat kan alleen als dat niet te snel gaat, want dat houdt de evolutie niet bij." Malcolm is een man van de praktijk. Hij deed jarenlang onderzoek in de snikhete en benauwde jungle van Zuid-Amerika, maar is ook vertrouwd met het poolgebied in het ui terste noorden van Canada. Hij ziet er geen been in om bij 48 graden onder nul even te stoeien met een passerende poolhond, ook al heeft hij dan toevallig zijn dikke gewatteerde jas nog niet aan. Timing De gevaren die de dieren in het gebied be dreigen, zijn niet alleen een kwestie van tem peratuur, maar ook van timing. De rendieren op de toendra's weten precies wanneer ze op zoek moeten naar sappige weiden. Trekvo gels die de halve wereld overvliegen om in het poolgebied te broeden, arriveren precies als er voedsel üi overvloed is. Het broeikaseffect verstoort de onderlinge afstemming van deze processen, die zich vol trekken met de nauwkeurigheid van een Zwitsers horloge. In 1990 arriveerden de kud des rendieren op de toendra's toen het mos dat ze eten door de vroege warmte allang was uitgebloeid. De voedingswaarde van het res tant was een stuk lager, waardoor tal van jon ge dieren sneuvelden. Zo vergaat het ook tal van watervogels die in mei vanuit het Caraï- bisch gebied naar het uiterste noorden van Canada trekken om daar jongen groot te brengen. Halverwege stoppen de dieren aan de Atlantische kust om op krachten te ko men. Ze eten er massa's krabeieren die pre cies in die periode worden gelegd. Als het waterpeil in zee stijgt, is de kans dat de die ren vervangend voedsel vinden zeer gering, meent het WNF. De vogels die in de Wad denzee fourageren, is hetzelfde lot beschoren als het waterpeil stijgt. Er zijn voorbeelden te over en sommige daarvan lijken zelfs tegenstrijdig. Het broei kaseffect betekent namelijk niet dat het overal in de wereld warmer wordt. Integen deel. Onder invloed van stromingen in de oceanen zijn er ook gebieden waar het kou der wordt dan nu, zoals aan de oostkust van de Verenigde Staten en Canada, in Groen land en in Noordwest-Europa. Zo kan het ge beuren dat trekganzen die in de lente vanuit de Cariben in het noorden van de VS aanko men de dupe worden van een 'te laat' voor jaar. De dieren treffen er niet het mos aan waar ze normaal gesproken van leven, maar slechts de wortels die nog moeten uitschie ten. Noodgedwongen eten ze die dan maar, waardoor er het volgende jaar zeker onvol doende voedsel is. Ingrepen Om al die veranderingsprocessen te stoppen wil het WNF drastische ingrepen. De uitstoot van het broeikasgas kooldioxide moet we reldwijd worden gehalveerd. Om dat doel halverwege de volgende eeuw te bereiken, moeten vooral de rijke landen in de wereld het roer omgooien en tachtig procent minder oÜe en kolen verstoken dan in 1990. Over ze ven jaar moet al een reductie met een vijfde verwezenlijkt zijn. De Nederlandse overheid denkt er ook zo over. Milieuminister De Boer mikt op een re ductie van ongeveer twee procent per jaar. Op haar ministerie is men niet onder de in druk van de inzichten van de Deense onder zoekers die menen dat het broeikaseffect niet het gevolg is van menselijk handelëh. „We volgen het met belangsteüing, maar we hou den vast aan ons uitgangspunt dat de uit stoot van C02 moet worden teruggebracht", aldus de woordvoerster. „Wij gaan uit van het zogeheten 'no regret-beleid'. We probe ren het zo te doen dat we er later in elk geval geen spijt van krijgen." Ook de experts van het WNF redeneren zo. Adam Markham kan eenvoudig niet geloven dat het anders is. „Maar wat moet er gebeu ren als de Denen tóch gelijk hebben met hun zonnevlektheorie?" Even blijft het stil: „Ze hébben gewoon geen gelijk." Het traditionele eskimoleven wordt bedreigd. Een iglo bouwen is leuk voor het weekeinde, maar wonen doe je in een huis. foto cpd Bioloog Jay Malcolm: „Hier in het Noordpoolgebied zijn de ge volgen van de opwarming van de aarde het eerst merkbaar." foto cpd

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 38