Acties dreigen bij gemeenten ieveheersbeestjes e koop tegen luizen Binnenland Clinton werpt schaduw vooruit Den Haag zoekt toenadering tot China 'Van Aartsen moet zelf de eerste big maar doodspuiten' Politiechef eist voor de rechter zijn baan terug Vader en vijf zoons misbruiken dochters Voorhoeve: Verklaringen Dutchbat niet opgepoetst mtm van tiP/l.'iW.UIh FOTO CPD TOM VAN DUKE Ongeveer 25 actievoerders van Milieudefensie heb- en gisteren actie gevoerd bij het hoofdkantoor van uitgeverij nau Wegener Arcade in Apeldoorn. Miliedefensie protesteerde tegen teftet gebruik van papier waarin bomen uit Finse oerbossen zijn jbruikt, waarmee ook dit concern werkt. Volgens Milieudefen- ie heeft Wegener tot nu toe geweigerd een intentieverklaring te ■kenen waarin het concern belooft geen papier meer af te ne- nen van papierleveranciers die oerbossen kappen. Volgens L. fisser van Milieudefensie wordt haar organisatie al twee jaar van iet kastje naar de muur gestuurd. Wegener Arcade toonde giste- en beterschap. Woordvoerder L.J. de Graauw van de raad van lestuur zei dat het concern zijn papierleveranciers heeft ge raagd geen grondstoffen uit oerbossen meer te gebruiken. Vragen over schimmelziekte bij haring guhaag WD-Kamerlid Vos is verontrust over berichten dat de chimmelziekte Ichtyophonus de laatste jaren het haringbe- itand op de Noordzee ernstig heeft aangetast, zoals bioloog El- link van het Rijks Instituut voor Visserij Onderzoek vorige week telde. Vos wil van minister Van Aartsen van landbouw en visse- weten of het klopt dat de afgelopen zeven jaar meer dan een luljoen ton haring aan de schimmelziekte is gestorven. Verder laagt hij Van Aartsen of de schimmelziekte gevaarlijk is en wat maatregelen zijn ter bestrijding van de schimmel. lanhoudingen na schietpartij -hhelder De politie van Den Helder heeft gisteren een 24-jari- fDordrechter en een 23-jarige Alkmaarder aangehouden die jrder op de dag betrokken zouden zijn geweest bij een schiet- artij in Den Helder. Een verdachte vuurde kogels af op enkele vat ïensen die op een balkon van een flatgebouw stonden. Won- erwel raakte niemand door de rondvliegende kogels gewond, la de schietpartij reed hij samen met een andere man weg in ilÉen au o. De politie wist in samenwerking met de Marechaussee vas iet tweetal op de Rijksweg N9, ter hoogte van 't Zand Ethn te luden. M titzen 'in spagaat' over OV-kaart en haag» Het kabinet heeft nog geen knoop doorgehakt over de }Q ieuwe OV-kaart voor studenten. Volgens premier Kok zal mi- ie' aster Ritzen van onderwijs er eerst nog een paar nachtjes over Is1 ipen voor hij met concrete voorstellen komt. Ritzen wil thuis- onende studenten een weekkaart geven en studenten op ka- nerseen weekeindekaart. Hij wil daarmee de kosten terugdrin- ;en tot 400 miljoen per jaar. WD, CDA en GroenLinks voelen chter niets voor wat de studenten als het uitkleden van de OV- 110 aart beschouwen. Volgens Kok zit Ritzen in een „spagaat". inerzijds moet hij een meerderheid van de Kamer achter zijn lannen zien te krijgen, anderzijds is hij nog in overleg met de ipenbaar-vervoerbedrijven over de Financiering. if #cholten nu Minister van Staat haag» Vice-president van de Raad van State Scholten is be- i loemd tot Minister van Staat. Het gaat om een eretitel voor het even, die hij deelt met andere oud-bewindslieden als Lubbers, lio ijlstra, Toxopeus en Van der StoeDScholten is sinds 1980 vice- nesident van de Raad van State, het hoogste adviesorgaan van ijeregering. Hij gaat per 1 juli met pensioen. Voor zijn periode •2; lij de Raad van State was Scholten onder meer lid van de Twee- jl Ie Kamer en van het Europees Parlement. Verder was hij staats- ;ti ecretaris van financiën in het kabinet-Biesheuvel en minister fa 'au defensie in het kabinet Van Agt-I. REN./ Miners van Buren kunnen bij gemeente lieveheersbeestjes stellen om luizen in de plan- I te lijf te gaan. Een zakje met izend kevers kost 16,50 gul- De gemeente heeft vorig bij het eigen groenbeheer ede ervaringen opgedaan met te manier van ongediertebe- Jding. Buren bestelt de beestjes bij ikwekerij in Californië (VS), diertjes maken de reis in lin- n zakjes, gevuld met houtwol, gemeente waarschuwt de bestellers als er een zending ar riveert, zodat de diertjes zo snel mogelijk kunnen worden losge laten. Het zakje met lieveheers beestjes moet tegen de stam van de boom gespijkerd wor den. Die boom dient nat te zijn omdat de lieveheersbeestjes eerst behoefte aan drinken heb ben. Als er geen vocht op de boom zit, vliegen ze weg. AJs de lieveheersbeestjes genoeg heb ben gedronken, willen ze zich voortplanten. Daarvoor moeten ze eerst voldoende eten, zodat ze op jacht gaan naar luizen. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diens Verschil tussen bonden en VNG 'onoverbrugbaar' Japanners graag naar Nederland duisburg gpd Vanaf juni gaan de gemeenteambtenaren vrijwel zeker actievoeren voor een nieuwe CAO, heeft bestuurder Den Uyl van de Abvakabo gisteren aangekondigd na het stuk lopen van het CAO-overleg. den haag anp De partijen zijn het vooral on eens over de lonen. De Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) biedt 4,25 procent structurele loonsverhoging in twee jaar plus een eenmalige uitkering van een half procent. Volgens de Abvakabo, de groot- Gemeenten laten gehandicapten en ouderen in de kou den haag gpd Gemeenten laten ouderen en gehandicapten in de kou staan. Ze krijgen nauwelijks financiële steun. Het ontbreek aan hulp in de huishouding of bij persoon lijke verzorging. Aangepaste woningen zijn er vaak niet en bij de plaatselijke vervoersvoor zieningen in het een chaos. Onderzoek van het Sociaal en cultureel planbureau in 31 ge meenten heeft dit uitgewezen. Er zijn in Nederland twee mil joen ouderen en enkele hon derdduizenden gehandicapten. De laatste jaren heeft het kabi net de verantwoordelijkheid voor hen grotendeels aan ge meenten overgedragen. Zeventig procent van de mensen die hulp in de huishou ding nodig htebben, of van hulp afhankelijk zijn voor hun per soonlijke verzorging, krijgt die niet, aldus het SCP. Van de mensen met een gebrek woont 60 procent in een voor hen on geschikte woning. Een goede registratie van aangepaste wo ningen bestaat maar in eender de van alle gemeenten. Het ver voer van gehandicapten is overal anders geregeld. Volgens het onderzoek wer ken gemeentebesturen, ambte naren en zorginstellingen vaak langs elkaar heen. De gemeen ten bepalen zelf hoeveel geld er voor ouderen en gehandicapten beschikbaar is. Meestal is er meer geld voor ouderen dan voor de gehandicapten. PvdA tikje voor op VVD in peiling den haag anp De PvdA ligt een neuslengte voor op de WD in'de jongste NIPO-peiling: 42 tegen 41 Ka merzetels. De PvdA zou daar mee vijf zetels meer halen dan de sociaal-democraten momen teel hebben in de Tweede Ka mer, maar de liberalen boeken ten opzichte van hun huidige zetelaantal (31) twee maal zo veel zetels winst. Ten opzichte van de vorige verkiezingsuitslag levert het CDA twee zetels in om uit te ko men op 32. D66 valt terug van 24 naar 14 zetels. Volgens het NIPO lijkt het CDA (nog) niet te profiteren van een De-Hoop- Scheffereffect. Veel kiezers ge ven aan dat onduidelijkheid over de koers reden is om geen CDA te stemmen. Het aandeel van de partij in mei (21 procent) is precies even groot als in april, toen De Hoop Scheffer het roer overnam van Heerma. Opmerkelijk is verder het te ruglopende aandeel van Groen Links. Deze partij stond lange tijd duidelijk op winst, maar zou als er nu verkiezingen gehou den zouden worden, er slechts één zetel (van vijf naar zes) op vooruitgaan. ste vakbond, is dat niet eens voldoende om de inflatie bij te houden. De VNG bestrijdt dat en spreekt van koopkrachtbehoud. Volgens deze werkgeversvereni ging zouden de gemeenten zelfs bereid zijn te praten over nog meer loonsverhoging, mits de bonden hun eisen bijstellen. Hoeveel méér de VNG wil ge ven, is niet bekend. De bonden eisen 3 procent verhoging per jaar plus een structurele verho ging van de eindejaarsuitkering met 1 procent, samen dus 4 procent. De vakbonden houden op 4 juni een manifestatie in Amster dam om het begin van de acties in te luiden. Over eventuele sta kingen worden de leden nog ge raadpleegd. Bij de gemeenten werken 175.000 mensen. Binnenkort ontvangt de VNG een ultimatum, waarin acties worden aangekondigd. VNG- onderhandelaar Scherf vindt dat voorbarig: „De onderhande laars van de vakbonden hebben mij dat vanmiddag meegedeeld. Dat heeft mij verrast, want ze kondigen acties aan nog voor dat de leden zijn geraadpleegd." De VNG legt de schuld voor het stuklopen van de onderhan delingen bij de bonden. Die zouden niet willen ingaan op de openingen die de VNG heeft ge boden, zoals de extra loonsver- schiphol» De Amerikaanse president Clinton en zijn vrouw Hillary maken op 27 mei een spectaculaire entree in Nederland met een landing per helikopter op het Malieveld, gevolgd door een overnachting op het 'werkpaleis' Noordeinde. Een dag later woont hij de herdenking van het Marshall-plan bij. Om het be zoek voor te bereiden landde gisteren een Galaxy-transportvliegtuig op Schiphol met wat benodigdheden voor communicatie en beveiliging. Na de eerste vlucht met materieel volgen er nog vijf. FOTO ANP KOEN SUYK den haag anp Nederland is druk doende de relatie met China uit het slop te halen. Minister Van Mierlo van buitenlandse zaken is eind juni in Hongkong bij de overdracht van de Britse kroonkolonie aan China en zal die gelegenheid zeker aangrijpen voor een ge sprek met zijn Chinese collega Qian Qichen. Een woordvoerder van Buitenlandse Zaken wilde gisteren niet zeggen of met die ontmoeting alles weer in het reine komt. „We hebben de hoop dat we in de tussentijd ook al dingen kunnen doen." In aanloop naar eind juni mag minister Wijers van econo mische zaken enig voorberei dend werk verrichten. Hij treft volgende week vrijdag in Parijs de Chinese minister Ye Qing. Deze is te gast bij het Interna tionaal Energiebureau (IEA). Ye Qing is ondervoorzitter van de staatsplancommissie en rech terhand van vice-premier Zhu Rongji, de economische tsaar Vakbond varkenshouders laakt mediastilte ministerie: jhaag theo haerkens carelvan de velden •bisters staan graag vooraan er linten doorgeknipt moe- 1 worden of eerste stenen ge ld; Het zou het beste zijn als mister Van Aartsen dinsdag °rhet oog van de media per- Qnlijk de eerste big mdspuit.Woordvoerder Wei- nsvan de Nederlandse Vak- md Varkenshouders heeft er e|nig begrip voor dat het mi- brie van landbouw de ko- mde drie weken de pers ert bij het doden van 500.000 biggen. Vanaf dinsdag b dierenartsen in het zuiden Brabant op pad om de die- 1 tot drie weken oud dood te ben metT-61. gebeurt omdat in het pest- 'ed de stallen vol raken en de beesten er letterlijk uitgroei en. Daarbij komt dat de capaci teit voor het vernietigen van de kadavers van slachtrijpe dieren uit dit gebied te gering is. In middels heeft het pestgebied zich opnieuw verder uitgebreid. Gistermiddag werd een nieuw geval van varkenspest gemeld in Berkel-Enschot, in de buurt van Tilburg. Daarmee is het aantal besmette bedrijven tot boven de 180 opgelopen. De minister grijpt in de persvrij heid IN, luidt het oordeel van de Vakbond van Varkenshouders, de organisatie van de militante boerenleider Wien van den Brink die zich met hand en tand verzette tegen het doden van de biggen. De varkenshouders pleiten hartstochtelijk voor vac cinatie. Er bestaat een vaccin, maar het mag met het oog op de export niet worden gebruikt. Ook de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) verzet zich tegen de maatregel, die door het ministerie als 'niets nieuws' wordt gekenschetst. Vorig jaar werden buiten het zicht van de pers 64.000 uit En geland afkomstige kalveren af gemaakt en vernietigd om uit te sluiten dat zich in Nederland een geval van gekke-koeienziek- te zou voordoen.Ook bij het zo genoemde ruimen van met pest besmette varkensbedrijven mocht niemand aanwezig zijn op het moment dat een varken in een speciale cabine werd ge- elektrocuteerd. Het afvoeren van de varkens kon wel worden gefilmd. De beelden van grijpers aan lange armen die de kadavers ruw in containers kwakten, schokten veel mensen. Televisiekijkers meldden zich massaal bij het ministerie om daarover hun be klag te doen. GroenLinks heeft minister Van Aartsen gisteren (vrijdag) vra gen gesteld over de 'piëteitsoverwegingen' die leid den tot het besluit om geen journalisten toe te laten bij de massaslachting en de relatie met de persvrijheid. Boerenorganisatie LTO-Neder- land, die zich eveneens verzette tegen het massaal doden'van de biggen, kijkt anders aan tegen de maatregel van het departe ment. „We hebben er begrip voor", formuleert woordvoerder Luiten, „het gaat hier om een ethische aangelegenheid." Hij wijst erop dat dierenartsen en boeren allerminst gelukkig zijn met de taak die hen wordt opgelegd. Zij moeten deze nare klus kunnen doen zonder dat de media hen op de vingers kijken. Het ministerie van landbouw voegt er aan toe dat de aanwe zigheid van buitenstaanders leidt tot zeer grote onrust in de varkensstallen. „Binnen de hele sector is aver sie ontstaan tegen de media die alle gruwelijke details van het ruimen keer op keer in beeld brachten. De omroepen boden bijna tegen elkaar op om beel den te kunnen tonen van de ka davers in de grijpers," aldus Luiten. Hij ontkent niet dat de weerzin bij het pijbliek nog meer wordt aangewakkerd nu het niet gaat om groezelige volwassen of halfvolwassen dieren. In dit ge val zijn de slachtoffers schattige roze biggetjes met snoezige hoging. Zij ?ijn volgens de VNG ook degenen die het overleg hebben afgebroken. De bonden noemen de kloof 'onoverbrugbaar'.De Abvakabo wijst erop dat naast het in vak bondsogen magere loonbod de gemeenten ook nog verslechte ringen in petto hebben: ze wil len korten op een seniorenrege ling (korter werken voor 56- plussers), op het betaalde ou derschapsverlof en op de toesla gen voor onregelmatige dien sten. Japanse bedrijven vestigen zich liever in Nederland dan in de Duitse deelstaat Nordr- hein-Westfalen, zo blijkt uit onderzoek van de universi teit van Duisburg. Nederlan ders spreken volgens de Ja panners hun talen beter, ter wijl in Duitsland lonen, be lastingen en energie duurder zijn. Ook vinden Japanse be drijven het lastig dat er vanuit Düssèldorf geen rechtstreekse vliegverbinding met Japan is. Vanuit Amster dam kunnen ze wel recht streeks naar hun vaderland vliegen. groningen »anp Districtschef Koolwijk van de politie in Groningen heeft giste ren voor de rechter geëist weer aan het werk te mogen. Volgens zijn advocaat Tiebout is het be sluit van burgemeester en korpsbeheerder Ouwerkerk om hem per 1 mei met buitenge woon verlof te sturen, onrecht matig. De Winschoter politiechef ligt al drie jaar met zijn werkgever overhoop. Koolwijk is in 1994 op non-actief gezet na een ruzie met de korpsleiding. De leiding heeft geprobeerd een andere baan voor hem te vinden, maar dat is niet gelukt. Inmiddels loopt er een ontslagprocedure tegen Koolwijk. Hij heeft een goede wachtgeldregeling aange boden gekregen maar hij wil weer aan het werk. In april oor deelde rechtbankpresidente Houtman dat Koolwijk voorlo pig weer aan het werk mocht. Ouwerkerk reageerde daarop door hem per 1 mei met buiten gewoon verlof te sturen. Hij was daartoe verzocht door de burge meesters in Oost-Groningen die een terugkeer van Koolwijk ui terst schadelijk vinden voor het politiekorps. Raadsman Tiebout vindt echter dat Ouwerkerk dit besluit op onrechtmatige gron den heeft genomen. Uitspraak 20 mei. hoevelaken anp Een 68-jarige vader uit Hoevela ken en zijn vijf zonen hebben de vier meisjes in het gezin ja renlang seksueel misbruikt. De zes mannen zijn deze week aangehouden en hebben het misbruik bekend. De 63-jarige moeder wist van de ontucht, maar heeft daar niets aan ge daan. Zij is niet aangehouden. De zussen, nu tussen de 23 tot 37 jaar, deden kortgeleden aangifte. Zij ontdekten pas na dat zij allemaal zelfstandig wa ren gaan wonen, dat elk van hen jarenlang was gedwongen tot ontuchtige handelingen en gemeenschap met hun vader en broers. De broers zijn in de leeftijd van 25 tot 41 jaar. De oudste broer en de vader misbruikten de oudste zus vanaf het eind van de jaren zeventig. De zaak van deze vrouw is daardoor ver jaard maar zij heeft ter onder steuning van haar zussen toch aangifte gedaan. Het misbruik en de ontucht breidde zich uit naar alle meisjes in het gezin. De jongste is tot in de jaren ne gentig misbruikt. Het grote gezin woonde op een afgelegen plek in het bui tengebied van Hoevelaken. Fa milieleden noch onderwijzers hebben ooit iets van het mis bruik gemerkt. De meisjes ver toonden geen afwijkend gedrag en haalden goede cijfers op school. Zij hebben in alle jaren dat zij misbruikt werden nooit iets aan een ander verteld, aldus de zegsman van de politie. Angst en onwetendheid zouden daarvoor de oorzaak zijn. De vier zussen lieten hun ou ders en de broers enige tijd ge leden weten dat ze naar de poli tie zouden stappen. Daarop be dreigden twee broers een zusje. Deze twee broers worden ook hiervoor aangeklaagd. 'Luitenant ging akkoord met rapport' den haag gpd van China. Zhu annuleerde vo rige maand nog een bezoek aan Nederland. Met het afblazen van een zware handelsmissie - onder leiding van Wijers - aan China reageerde Peking vorige maand op de kritiek van Van Mierlo op het mensenrechtenbeleid in China. Hij probeerde China voor de VN-mensenrechten- commissie in Genève veroor deeld te krijgen, maar deze po ging liep stuk op verzet van met name Frankrijk. Er is niet gesjoemeld met de verklaring van Dutchbat-luite- nant Van Duijn over de val van Srebrenica in juli '95, antwoordt minister Voorhoeve van defen sie op Kamervragen van PvdA en D66. Van Duijns verhaal over de dreigende executies van vluchtelingen zou niet terug te vinden zijn in het officiële de- briefingsrapport dat de Tweede Kamer kreeg. „Het ministerie ■van defensie had geen enkele reden om verklaringen over aanwijzingen van oorlogsmis daden weg te poetsen", schrijft de bewindsman. Van Duijn zei onlangs tegen de tv-rubriek Nova dat hij na af loop van de val van Srebrenica aan Defensie verteld had dat hij zeer bezorgd was over het lot van de moslim-mannen die wa ren afgezonderd. Ze moesten hun persoonlijke bezittingen af geven. Toen Van Duijn een Ser vische officier erop wees dat ze toch tenminste hun paspoorten bij zich moesten houden, lachte deze volgens hem en zei dat ze die niet meer nodig zouden hebben. Van Dijn belde daarop om een jeep, die de bussen kon begeleiden die .de mannen af voerden. Hij kreeg als antwoord dat het verzoek begrepen was, maar de jeep kwam niet opda gen. Dat verhaal staat niet in het rapport dat de Kamer kreeg. Volgens Voorhoeve is daar een simpele reden voor. Van Duijn heeft bij het nalezen van de schriftelijke weergave van zijn 'debriefingsgesprek' met Defensie niet opgemerkt dat hij zijn mededelingen in het ge spreksverslag miste. Waarom de jeep niet op kwam dagen blijft ook nu nog onduidelijk. Van Duijn weet namelijk niet meer met wie hij heeft gesproken. Wel wijst Voorhoeve er op dat het Dutchbat sowieso feitelijk onmogelijk werd gemaakt het afvoeren van de moslim-man nen te begeleiden. snuitjes die je nog wel eventjes zou willen aaien. „Dat speelt op de achtergrond misschien nog wel een beetje mee", geeft hij toe. „Maar het ministerie houdt vast aan de lijn dat het doden van dieren niet in beeld hoeft te worden gebracht." Het ministerie heeft een zware sanctie bedacht om de boeren te dwingen mee te doen aan het ruimen van de biggen. Wie zich niet aanmeldt, moet later op ei gen kosten grotere varkens la ten afvoeren als er geen ruimte meer voor ze is. De boer die de pers toelaat bij het doden van biggen, kan erop rekenen dat de werkzaamheden worden stop gezet. Ook in dat geval moet de boer later zelf maar zien hoe hij van zijn overtollige krulstaarten afkomt. Hum» RELAXED COMFORT BIJ VAN TIL Superieure kwaliteit van het Zwitserse huis deSede, voor de man of vrouw die na gedane arbeid van welverdiende rust wil genieten. Traploos verstelbare relax special DS-55 met opgenaaide zitrugkussens voor extra comfort, In diverse kleuren Club leder als speciale aanbieding: fauteuil NU van 7820,- voor 3695,- CS? de Sede DESIGNCENTRUM

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3