Zaïres nieuwe leider dictator of democraa Belgen hebben Zaïre nooit goed begrepei Feiten &Meningen Tune-terreur Smoke Free Kids: Geld verdienen met niet-roken m Éi Ruim dertig jaar Mobutu <i06 ma ZCJMZ ZATERDAG 17 ME11997 Laatst was er een enquête waarbij Nederlanders naar hun ergernissen werd gevraagd. Het moordende verkeer en de hondenpoep scoorden 't hoogst. Dat verbaasde mij. Als fietser kun je je, dankzij de nieuwe wetgeving, al les veroorloven, dus hoe zou 't verkeer dan nog ergernis kunnen opleveren? En dankzij 't feit dat ik zelf een Schiedams jeneverhondje heb, kan ik een drolletje wel door de vingers zien. Om vervelende opmerkingen te voorkomen ga ik overigens altijd 's morgens vóór zeven uur - dan is er nog niemand op straat! - met mijn hondje joggen. Hij wil dan steevast - kun je nagaan hoe gewiekst zo'n beestje is! - een termijndepositootje deponeren in de border van de Rabo-bank. Op mijn toptien van ergernissen staat de tune, nog boven de tuinbroek, onbedreigd bovenaan. Haast alle vaste programma's op radio en televisie hebben tegen woordig een tune. De meeste tunes zijn gelukkig kort, maar toch word ik iedere keer weer wild van bijvoorbeeld de tune van het Journaal. Goddank kun je op de afstandsbediening het knopje mute indrukken, maar niettemin lukt 't mij zel den om die hele tune vanaf de eerste tot de laatste noot de nek om te draaien. Veel erger nog dan de Journaal-tune is het af grijselijke dissonerende gekrijs waarmee Studio Sport begint. Of zouden die satanische deci bellen bedoeld zijn als waar schuwing voor het troosteloze Nederlandse voetbal dat daar steevast op volgt? De tune van Twee Vandaag is een onnozel marsmuziekje dat maar doorzeurt, en dat, hoe knullig het ook is, desondanks in je hoofd blijft malen. Hetzelfde geldt voor dat huppeldeuntje dat 's avonds voorafgaat aan het Tien Uur Journaal. Veel erger dan de televisietune's die je met mute god dank allemaal de nek kunt omdraaien, zijn de radio-tu- ne's. Op Radio Vier, de klassieke muziekzender van Ne derland, is ronduit sprake van een ware tune-terreur. El ke omroep heeft, om te beginnen, zijn eigen tune. Van al die tune's is de TROS-tune het allerergst. Hij duurt maar liefst een volle minuut. Het is een slijmerig stukje slak- kenmuziek voor strijkkwartet. Zou je 't één keer per jaar horen, dan zou je 't misschien leuk vinden, maar nu hoor je het op dinsdag minstens een paar keer. Op Radio Vier hebben echter niet alleen alle omroe pen hun identiteitstune, maar zijn diverse programma's ook voorzien van hun eigen inleidende deuntje. Tegen woordig begint, wat ik als early riser hartelijk toejuich, Radio Vier al om zes uur. Het eerste programma heet el ke dag Vroeg op Vier en wordt, behalve op zondag, elke dag bij elke omroep, ingeleid met hetzelfde stukje mu ziek. Dat is echt, uitsluitend vanwege de herhaling, om horendol van te worden. Zodra 't begint stop ik tegen woordig twee wijsvingers in twee oren, en zing dan hardop vier regels van psalm 118 vers 5: 'Toen ik de heid'nen aan zag rukken, heb ik in 's Heren kracht ge- streen, ik hieuw z' in 's Heren naam aan stukken, de stukken vlogen overal heen.' Na die regels is de tune goddank voorbij en kan ik mijn vingers weer uit de oren halen. Wat zou ik niettemin dolgelukkig zijn als al die treitertune's radicaal zouden worden afgeschaft! Sommige ouders beloven hun kinderen gouden bergen als ze tot hun zestiende niet roken. Rijlessen, een brom mer of duizend gulden contant; geen prijs is te hoog om het roken tegen te gaan. Andere ouders kan het allemaal wat minder schelen. Hun kinderen moeten zelf maar be palen of ze aan de sigaretten gaan, dus aan belonen doen ze niet. „Dat verschil is niet eerlijk", vindt R. Hennis, woordvoer ster van stichting de Ombudsman. Zij zou graag zien dat in toekomst alle jongeren een beloning krijgen als ze niet gaan roken. Een begin is inmiddels gemaakt. De Ombudsman be heert sinds deze week een bedrijfsfonds, dat roken onder jongeren moet terugdringen. Jongeren die aan dit Smoke Free Kfrfc-initiatief meedoen, krijgen driehonderd gulden als zij van hun twaalfde tot hun zestiende niet roken. Het is de bedoeling dat jongeren groepsgewijs, op scho len en sportclubs, meedoen aan het project. Op twaalfja rige leeftijd tekenen zij een contract waarin ze beloven tot hun zestiende niet te zullen roken. Als zij zich aan deze afspraak houden, krijgen ze het geld en een oor konde. In de tussenliggende vier jaar worden de jonge ren via steekproeven gecontroleerd op hun niet-rookge- drag. R. Hennis: „Op onverwachte momenten komt er iemand langs op de sportclub of op school. Alle deelnemers moeten dan een ademtest doen, waaruit nauwkeurig valt vast te stellen of iemand heeft gerookt. Stiekeme ro kers vallen zo onmiddellijk door de mand. Maar de groepscontrole is misschien wel het belangrijkst. In een klas weet iedereen wel van elkaar wie er rookt. Als er controle komt, pikt de rest het waarschijnlijk niet als ie mand daarover liegt. Het, contract vermeldt overigens geen sancties voor jon geren die zich niet aan de afspraak houden. „Zij straffen zichzelf want zij moeten later ooit weer proberen te stoppen. En ik weet uit eigen ervaring wat voor ellende dat is", aldus Hennis. Volgens haar is het project in eerste instantie bedoeld voor jongeren die van huis uit geen beloning voor niet- roken krijgen. „Wij zullen niet te vinden zijn op 'kakscholen'. Niet dat leerlingen daar niet zouden roken, maar daar stellen de ouders juist vaak wel een beloning in het vooruitzicht. We zullen ons eerder richten op vbo/mavo-scholen, dan op een zelfstandig gymnasium." Het initiatief voor Smoke Free Kids komt van F. Hiet- brink, directeur van Volvotruck Finance Netherlands BV. Hij zag vorig jaar een uitzending over een groep scholie ren uit Bergen op Zoom die een vergelijkbaar contract had gesloten met de plaatselijke GG&GD. De uitvoering van dat contract liet nogal te wensen over. In plaats van de beloofde 250 gulden werden de leerlingen na vier jaar afgescheept met een T-shirt en een appelflap. Hietbrink (zelf goed voor drie pakjes sigaretten per dag maar vast van plan om binnenkort te stoppen) vond dit zo schandalig, dat hij besloot er met zijn eigen bedrijf wat aan te doen. Hij richtte een bedrijvenfonds op onder dè naam Smoke Free Kids, stortte een eerste bijdrage van 20.000 gulden. Hij gaf het fonds in beheer van stich ting de Ombudsman. Het fonds werd deze week officieel gelanceerd en de zeventien gedupeerde jongeren uit Bergen op Zoom kregen alsnog elk 250 gulden. De komende maanden zal stichting de Ombudsman proberen zoveel mogelijk bedrijven ertoe te bewegen een bijdrage in het fonds te storten. De eerste collectieve contracten onder 12-jarigen zullen in september worden afgesloten. WADDINXVEEN NATHAUESTRUKER Het was op 30 juni 1960 dat Zaïre onafhankelijk werd van België, dat het land onder de Belgen 'Belgisch Congo' geheten vanaf 1908 als kolo nie had bestuurd. Voor die tijd had België's ko ning Leopold II er al 23 jaar lang macht uitgeoe fend, nadat de Engels/Belgische ontdekkingsreizi ger Henry Morton Stanley als eerste Europeaan door de Congo was getrokken, en het gebied als 'economisch aantrekkelijk' bij de Belgische vorst had geïntroduceerd. Decennia lang bestuurden de Belgen hun kolonie op patriarchale wijze, waardoor ze zich in de loop der jaren zeer onge liefd maakten bij de bevolking. Pas in 1958 wer den politieke partijen toegestaan. Maar de leiders ervan werden een jaar later bijna allemaal opge pakt en gevangen gezet, omdat de Belgen zich be dreigd voelden. Begin 1959 kwam de geleidelijk aan opgeborrelde onvrede onder de bevolking tot een explosie en brak in de hoofdstad, toen nog Leopoldstad gehe ten, een opstand uit tegen de blanke overheer sers. Er vielen duizenden doden en gewonden; veel lijken werden in de rivier de Congo gegooid. Kerken, ziekenhuizen en scholen werden in brand gestoken. Toen bekend werd dat de Con- golezen de hele Europese wijk van de hoofdstad in de as wilden leggen, sloegen veel blanken op de vlucht. Het werd al snel duidelijk wat de kern van de frustraties van de Congolezen was: een totaal ge brek aan communicatie tussen de Belgen en de Afrikanen. Diverse boeken die kort daarna ver schenen, zoals 'Africa in Awakening van Basil Davidson, leverden allemaal felle kritiek op de houding van Brussel, die uiteindelijk op 30 juni 1960 Congo zonder veel tegenstribbelen haar on afhankelijkheid gaf. Tijdens de machtsoverdracht sprak de nieuwe president Joseph Kasavubu bittere woorden over Zaire's koloniale verleden. „Wij werden beledigd en geslagen, alleen omdat wij negers waren. Ons bezit aan grond werd ons ontnomen. Voor blan ken en negers waren er verschillende wetten. De blanken hadden prachtige huizen en de negers smerige krotten. Wie zal de galgen vergeten en de schietpartijen, die zoveel van onze broeders heb ben gedood? Nu is er gelukkig een eind gekomen aan het lijden, dat het koloniale systeem ons heeft aangedaan. Samen zullen we nu gaan strijden voor vrede, welvaart en grootheid." Helaas voor de nieuwe republiek heeft het nooit zo mooi mogen zijn. De eigen leiders die na de onafhankelijkheid aantraden, hebben het land nimmer welvaart of grootsheid gebracht. En ook vrede is een illussie gebleken. Het begon al een maand later, toen de provincie Katanga (Shaba) zich afscheidde, gevolgd door Zuid-Kasai. De af scheidingen duurden maar een paar jaar, maar werden gevolgd door vele andere opstanden, oor logen en etnische spanningen. Diverse keren wer den Belgische troepen te hulp geroepen om de opstanden neer te slaan, terwijl ook een VN-vre- desmacht werd ingezet om orde op zaken te stel len. Daarnaast zijn Belgische en Franse huurlin gen Congo verschillende malen te hulp gekomen. De eerste republiek kwam ten einde in 1965, toen generaal Mobutu de macht greep. In 1971 schrap te hij de naam Congo en vanaf dat moment heet het land Zaïre (wat 'schone rivier' betekent). In het kader van de Afrikanisering ('Zaïrisatie') droeg hij ook iedereen op zijn naam te verande ren. Zelf gaf hij het voorbeeld door zijn voorna men Joseph Desirée te veranderen in Sese Seko Nkuku Ngbengdu wa za Banga, wat staat voor 'de eeuwige krijger die geen nederlagen kent en overal verwoesting achterlaat' en voor 'een haan die alle kippen dekt'. Mobutu verbood voorts het dragen van Westerse kleding en kwam met een nieuw nationaal uniform op de proppen, dat veel weghad van een Mao-kostuum. Op 30 november 1973 werden alle bedrijven ge nationaliseerd die nog in buitenlandse (vooral Belgische) handen waren. Officieel heette het dat hierdoor het land economisch onafhankelijker zou kunnen worden, maar uiteindelijk ging het om een politieke manoeuvre. Alle bezittingen werden cadeau gegeven aan Mobutu's vriendjes, om zo zijn aanhang te vergroten en te verstevi gen. De gevolgen waren echter desastreus en later werd een aantal maatregelen teruggedraaid sommige ondernemingen werden aan de recht matige eigenaars teruggegeven en konden bui tenlandse investeerders toch weer met hun geld terecht in het land. In 1990 stemde Mobutu onder druk van zijn be langrijkste Westerse donoren Frankrijk, België en de Verenigde Staten in met de democrati sche hervormingen. Er kwam een nationale con ferentie om de nieuwe beleidslijn uit te stippelen, maar het leidde allemaal tot niets. Mobutu ver traagde, speelde oppositieleiders tegen elkaar uit en verschoof telkens de datum voor vrije presi dents- en parlementsverkiezingen. De oppositie keek machteloos toe en slaagde er alleen in af en toe het leven in de hoofdstad Kins hasa lam te leggen. De paar keer dat heti leger aan het moorden en plunderen sloe vreesd werd voor de val van het Mobutu, greep de presidentiële garde in en werde de machtsstructuren weer hersteld. In de loop van september 1996 werdenet ontwikkelingen in gang gezet, die het de& einde van Mobutu's dictatoriale bewindj den. De in Oost-Zaïre woonachtige Tutsi den aangevallen en vermoord door hetZ ger, met behulp van Hutu-extremistenus Rwanda. Toen de gouverneur van de pro Zuid-Kivu de Tutsi's een ultimatum stei land te verlaten, sloeg de vlam in de pain ken met name de Tutsi's plots over eenfi strijdmacht te beschikken, die zonderal problemen het Zaïrese leger kon verslaan was de eerste belangrijke stad die werdg gevolgd door Bukavu en Goma. Daaraan even rustig aan het front en iedereendai rebellen, onder leiding van Laurent-Desii la, niet verder zouden komen dan de gres in het Oosten. Maar toen Kabila en zijn manschappen!) opnieuw de aanval inzetten, bleek er nau een soldaat bereid en in staat het land te gen. Het land in zeer korte tijd ten prooi! len aan de eerste de beste goed georganii guerrillabeweging. KINSHASA FRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT Laurent-Desirée Kabila. mil FOTO REUTERS 30 juni 1960: Belgisch Kongo wordt uitgeroepen tot onafhanke lijke Republiek Kongo. Joseph Kasavubu wordt president. 5 juli 1960: Het leger slaat aan het muiten; Joseph-Desire Mobutu, oud-journalist en onderofficier, wordt tot kolonel gepromoveerd. 14 september 1960: Mobutu kon digt opschorting van alle politieke instellingen af en neemt de macht in het land over. 1961: Mobutu sluit een akkoord met Kasavubu, die daarop als pre sident terugkeert, juli 1964: Opstandelingen verove ren deel van Oost-Zaïre; onder hen is de 23-jarige Laurent-Desire Kabila. 1965: Belgische militairen en Eu ropese huurlingen onderdrukken een opstand die aan tienduizen den mensen het leven kost. 24 november 1965: Mobutu zet Kasavubu af en neemt de macht over. 1966: Mobutu verbiedt politieke partijen en legt alle macht bij de president. 1968-'70: Mobutu wint de presi dentsverkiezing waarin hij de eni ge kandidaat is. oktober 1971: Naam van het land wordt gewijzigd in Republiek Zaï re. november 1984: Kabila begint een opstand en verovert de stad Moba. Het leger slaat de opstand neer. 1990: Mobutu ziet de steun voor zijn bewind dalen en belooft pre sidents- en parlementsverkiezin gen. Geen van beide worden ge houden. augustus 1991: Onder internatio nale druk wordt een meerpartijen- verkiezingen aangekondigd. De oppositie wordt belaagd, waarna rellen en plunderingen uitbreken. Franse en Belgische para's worden aangevoerd om de orde te herstel len. 6 april 1994: Hutu-president Ju venal Habyarimana van Rwanda, een oude bondgenoot van Mo butu, komt om bij een vliegtuig ongeluk. Zijn regering zet een vol kerenmoord in gang op een half miljoen Rwandese Tutsi's. Na een machtsovername door Tutsi-re- bellen vlucht een miljoen Hutu's naar Zaïre, waar Mobutu hen in kampen laat wonen, september 1996: Tutsi's in Oost- Zaïre komen in opstand na pogin gen hen het land uit te zetten. Ka bila stelt zich aan het hoofd van de 'opstand en het rebellenleger valt de vluchtelingenkampen aan om voormalige Hutu-militairen weg te jagen. 1997: rebellen trekken in west- waartse richting door Zaïre. 4 mei: vredesoverleg Mobutu-Ka bila mislukt. 16 mei: Mobutu doet afstand van de macht. Kabila verstoot Mobutu na strijd van dertig jaar De nieuwe voorlopige? leider van Zaïre heet Laurent-Desirée Kabila (58). Hij leidde de afgelopen zeven maanden de rebellie tegen Mobutu, na meer dan dertig jaar een constante maar niet erg succesvolle strijd tegen de nu ver trokken dictator te hebben gevoerd. Kabila pre senteert zichzelf graag als een democraat, die voorgoed een einde zal maken aan de corruptie in Zaïre, het land een goed georganiseerd en gedisciplineerd leger zal geven en binnen twaalf maanden vrije verkiezingen zal uitschrijven. Maar komt dat beeld wel overeen met de wer kelijkheid? „We kennen hem als een ver zetsstrijder, niet als de leider van een natie. Of hij die laatste verantwoordelijkheid aankan, moet blijken. We geven hem het voordeel van de twijfel. Want op dit moment is Kabila ongetwij feld de beste man voor Zaïre." De mening van een universi teitsprofessor in een Zaïrese stad, die door menige landge noot en buitenlander wordt ge deeld. Er zijn wel twijfels over zijn democratische intenties en activiteiten op het gebied van essentiële mensenrechten. Maar het gros van de Zaïrese bevolking ziet Kabila als een held, als een bevrijder die hen eindelijk van de gehate dictator Mobutu heeft afgeholpen. Voordat Kabila die positie als verzetsheld bereikte, heeft hij een lange weg moeten afleggen. Hij begon al in de jaren zestig met zijn strijd tegen de toen net aangetreden Mobutu. Na in Frankrijk filosofie te hebben ge studeerd en zich het Marxisme eigen te hebben gemaakt, sloot hij zich bij terugkeer in Zaïre aan bij nationalistische leiders als Patrice Lumumba, Pierre Mulele en Gaston Soumialot. Hij spiegelde zich bovendien aan de Zuid-Amerikaanse revo lutionair Che Guevara, die in 1965 naar Uvira in Oost-Zaïre kwam om Kabila's guerrilla-ac tiviteiten met eigen ogen te aanschouwen. De strijders van Kabila zag Guevara absoluut niet zitten; hij omschreef ze als ongedisciplineerde knoeiers met een zeer lage moraal. Kabi la vond hij echter een goed or ganisator. In oktober 1976 richtte Kabila de Revolutionaire Volks Partij (PRP) op en vestigde zich aan hetTanganyikameer. Jarenlang werd echter niks van hen ge hoord, totdat de groepering in 1974 vier Amerikaanse studen ten kidnapte. Enkele jaren later zetten Kabila en zijn PRP een socialistische mini-staat op, die zichzelf economisch in stand hield via land- en mijnbouw (vooral goud). In de jaren tach tig bracht Kabila veel tijd door in Dar es Salaam en Kampala, waar hij contacten legde met Julius Nyerere en Youweri Mus eveni. Volgens de geruchten hield hij er in die tijd een luxu euze levensstijl op na, met veel dure hotels, auto's, drank en vrouwen. Toen hij in oktober vorig jaar weer opdook in Uvira en zich als de leider van de net begon nen rebellie presenteerde, nam nauwelijks iemand hem serieus. Temeer daar deze vriendelijke, vaderlijke figuur al meteen over de verovering van Kinshasa be gon te praten, een doel dat ie dereen lachend afdeed als on realistisch. Maar de buitenwacht heeft op alle fronten ongelijk gekregen. Kabila ontpopte zich als een sterke en onbetwiste leider, ver overde met zijn troepen in een paar maanden het grootste deel van Zaïre en slaagde er uitein delijk in Kinshasa te nemen. Die opmerkelijke successen hangen nauw samen met de morele en militaire steun van de buurlan den Uganda en Rwanda, de weigering van het Zaïrese leger om het land te verdedigen en het enorme enthousiasme waarmee de rebellen door de bevolking werden ontvangen. Tienduizenden jongeren heb ben zich de afgelopen maanden bij de rebellenalliantie aange sloten en de val van de nationa le strijdkrachten en daarmee het Mobutu-regime versneld. De haat voor Mobutu was zo groot, dat het voor Kabila niet zo heel erg moeilijk was als een held te worden! Het zal snel genoeg blip hij als nieuwe leider van land ook een held is, oli dictator, een nieuwe Mi zoals menige buitenlarn waarnemer de laatste p. ken heeft gewaarschuwi zegt Kabila een democii zijn, die het marasmei heeft afgezworen. Hij ui zijn land een echteden maken en de corruptie goed uitroeien, maarhj die tegelijkertijd in de li door zijn ambtenaren^ betalen. Lang niet iedereen is on van zijn góede bedoelic bila heeft de afgelopeni den overal in het lande i grootscheepse campag zet om het volk 'opnieu voeden'. Hij doetvanw groene boekje waarini en staan opgetekend, aan de voormalige Chic der Mao. Ook zijn verbod op poli! partijen, zijn onvoorwat eis dat alle macht van II direct naar hem moest i wijze waarop hier en dsv bestuurders zijn neerge; (populistische verkiezir; door de menigte moest; steeds een andere indit ken), roepen vele vraag op. En in het Westen he veel krediet verspeeldd onverschillige en soms! houding ten opzichte v? tienduizenden Rwande vluchtelingen in Oost-2 LUBUMBASHI FRANS VAN DB CORRESPONDENT TOM JANSSEN

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2