Personeel MEOB naar Den Haag WASSTRAAT Binnenkort kunnen Rajka en haar echtgenoot samenwonen om schuurtje Wassenaar maakt burger leven zuur Wegwijzer heeft eigen homepage cihidr Begraafplaatsen in Zoeterwoude geprivatiseerd 2e Pinksterdag geopend van 11.00 - 17.00 uur Jongeren Het Spant naar honk De Keet Leiden Regio AUTO BOOT chef hans jacobs. 071-5356414, plv.-chef rudolf kleijn, 071 -5356436 ZATERDAG 17 MEI 1997 Nugteren 'monumentenvoorzitter' /wkFMADEWethouder W. Nugteren wordt voorzitter van de mo numentencommissie. Hij volgt W. Groen op die onlangs opstap te omdat hij het niet eens was met het besluit van de raad om het beeldende pandenbeleid af te schaffen. Nugteren neemt de opengevallen plaats in omdat hij monumentenzaken in zijn por tefeuille heeft. Circus Bavaria in de regio tofterwoude-dorp/rijpwetering Het Belgische circus Bavaria be zoekt dinsdag en woensdag Zoeterwoude-Dorp. De voorstellin gen duren twee uur en beginnen op dinsdag om kwart over vier en om zeven uur en op woensdag om drie uur. Ze worden ge houden in de Eendenkooi aan het Kooikerspad. Donderdag 22 mei zijn ze te vinden in het Hertogspark in Rijpwetering. Hier is om kwart over vier een voorstelling. Bonden wijzen verhuisplan af vakbonden Abvakabo, CFO, AC en CMHF nemen n genoegen met het verhuisplan dat Defensie voor het Marine Electronisch en Optisch Bedrijf (MEOB) heeft oegstgeestmaarten keulemans eh CFO) hebben ook de kleinere bonden het sociaal plan van [Die boodschap staat in een Defensie van tafel geveegd. 'brief die de bonden begin vol- De spandoeken blijven de ko- jgende week naar Den Haag stu- mende weken overigens nog in ,Misschien richten we de de kast: Op 27 mei praten de brief rechtstreeks aan de staats- bonden opnieuw met Defensie secretaris of aan de Vaste Ka- over het plan. Vink: „Op grond mercommissie", zegt perso- van de wettelijke regels moeten neelswoordvoerderA. Vink. we na een adempauze van een Het overleg tussen de bonden paar weken opnieuw vergade- en Defensie liep deze week vast ren, om te bepalen wat het con- loen de partijen het niet eens flict nu eigenlijk is. Doen we dat werden over reiskosten- en ver- niet, dan kan de rechter eventu- huisvergoedingen. Na de twee ele acties van het personeel ver vakcentrales (Abvakabo bieden." wassenaar dimitri walbeek Beschaafd gekijf en gevit om een schuurtje in Wassenaar. Met niets ontziende bewoordin gen proberen de gemeente en burger Jan Guurink elkaar gelei delijk af te maken. „De man is een schoolvoorbeeld van bur gerlijke ongehoorzaamheid", spuwt voorlichter Wim Is- sendonck de gemeentelijke gal. „De gemeente houdt burgers bewust jarenlang op. 2e heeft een bewust vaag en onduidelijk bestuur", weerkaatst Guurink even hard. Deze soap-serie heeft zich zo danig ontwikkeld dat alleen de rechter nog duidelijkheid kan scheppen. De twee partijen zijn zelfs niet meer on speaking terms, zoals men dat in deze groene oase van de randstad placht te zeggen. Wat is er aan de hand? Burger Guurink, huur der van een eengezinswoning aan de Bellesteijnlaan, besloot vorig jaar maart een schuurtje te bouwen in de zijtuin, 'de re gels zijn versoepeld', dacht Guurink, naar aanleiding van de 'deregulering van bouwverorde ningen'. En dus bouwde hij het schuurtje zonder melding ervan te maken. „Het skelet stond net een dag of maandagochtend vroeg stond al een ambtenaar op de stoep. Wat zijn we aan het doen, vroeg die. Ik leg u een bouwstop op, kreeg ik te horen. Ik vond het zo vreemd dat-ie toen al gelijk aan stond te bel len", zegt Guurink. Issendonck heeft het antwoord snel klaar: „De man heeft een geschiede- a m Nauwelijks zichtbaar maar wel onderwerp van een maandenlange twist; het schuurtje van Jan Guurink in Wassenaar. foto loekzuyderduin nis op dit gebied. In 1990 is hij week nadat het schuurtje af van deze' bouw. En ik heb ge- zeer gezochte argumenten, al berispt voor een illegale afras- was, ontving Guurink een brief meld dat het schuurtje niemand „Eerst klopte het bestemmings- tering." van de gemeente. „Het mocht in de weg stond. Ik verwachtte plan niet, dan stond het schuur- Guurink stopte de bouw voor niet, maar ik kreeg wel de mo- dat daarmee de kous af was. tje weer niet op de erfgrens, of twee maanden. „Maar ik zag gelijkheid om mijn verhaal te Maar nee hoor, ze bleven me paste het niet in een planolo- het hout krom worden en doen op het gemeentekantoor, dwarsbomen." gisch beeld. Maar als ik daar dacht: Nu moet ik echt verder Daar heb ik mijn excuses aan- Volgens Guurink bleef de ge- dan naar vroeg, bleek dat beeld gaan bouwen." Binnen een geboden voor het niet melden meente bewust schermen met niet op papier te staan. Ze toet- i van de hoogste groepen van De Wegwijzer in Oude Wetering kunnen al lezen en schrijven op foto loek zuyderduin Proefpersonen gezocht— Het CHDR is het geneesmiddelonderzoekcentrum van het Academisch Ziekenhuis en de Rijksuniversiteit Leiden. Voor een vergelijkend onderzoek naar de werkzaamheden van genees middelen tegen 'BRANDEND MAAGZUUR' (zuurbranden) zoeken wij proefpersonen tussen 18 en 70 jaar die minstens 2x per maand last hebben van zuurbranden en bereid zijn met behulp van een elektronisch patiëntendagboék thuis tijdens één periode van brandend maagzuur mee te willen werken aan dit onderzoek. .'fijauiden robbert minkhorst De Leimuidense jongeren die rondom sporthal Het Spant ver- loeven en daar volgens bewo ners en politie geregeld overlast veroorzaken, krijgen waar schijnlijk toch een eigen plek. Ze kunnen voortaan iedere woensdagavond in jeugdhonk I De Keet terecht, zo is de bedoe- I ling. Politie, gemeente en de jongeren zelf zijn dat deze week overeengekomen. Het Spant is al jaren een po- pulaire hangplek voor de jeugd iri Leimuiden. Sinds vorig jaar zoekt een nieuwe groep elkaar J daar vaak op. Deze 'brommer- jeugd', zoals de politie de groep omschrijft, was toen al een dis- 1 cussiepunt. Omwonenden Haagden over de herrie die de 0 jongeren maakten en de troep die ze er achterlieten. Aanvankelijk werd gezocht naar een eigen hangplek. Dat ging niet door toen de gemeen- Ie daar onvoldoende politieke j[ steun voor kreeg. De voorgeno men plek, achter de sportvelden langs de Beukenlaan, stuitte op bezwaren van verenigingen en I bewoners. WD-fractievoorzitter I. van Dam is voorzitter van voetbalclub Kickers '69. Dit voorjaar trokken bewo ners rondom de sporthal op nieuw aan de bel. Burgemeester W. van Beek kreeg een petitie aangeboden, waarin de omwo nenden om maatregelen vroe gen. Jongeren gebruikten met bun scooters het parkeerterrein als racebaan, bleven soms tot diep in de nacht rondhangen en maakten bovendien rommel. Contactmedewerker F. Vink van het politiedistrict Rijn en Braassem greep de ophef aan om opnieuw te vragen om een eigen hangplek of een jongeren ontmoetingsplaats (JOP) voor de Leimuidenaren. Van Beek wilde daar toen niet afin. Hij riep op om toch ook vooral tole rant te zijn, 'want het zijn onze eigen kinderen'. Twee weken terug onderna men de jongeren actie: in een A brief aan de gemeente vroegen zij zelf om een eigen plek. Afge lopen woensdag volgde een ge sprek. Ook wijkagent Vink was daarbij. Uit dat gesprek is naar voren gekomen dat een plek voor de jongeren in de jeugdso- ciëteit van de Outsiders, De Keet, 'serieus wordt overwo gen'. Burgemeester Van Beek: „De sociëteit kampt met een te ruglopend ledenaantal en heeft gezegd nieuwe groepen met open armen te ontvangen." Eén van de bewoonsters die dit voorjaar Van Beek de petitie aanbood, M. Zijlstra, zegt blij te zijn met die oplossing. „Hartstikke goed zelfs. Zowel voor de jeugd als voor ons." Zijlstra was bang dat de proble men verder zouden esclaren. „Ik heb gedacht, nog effe en ze gaan met elkaar op de vuist." Zijlstra hoopt dat nu ook snel een oplossing wordt gevonden voor de oudere groep jongeren. Die veel oudere jeugd hangt ,al langer rond bij Het Spant. Be woners ergeren zich ook aan de herrie die zij soms veroorzaken. oude wetering frank buurman Martine, bijna 12 jaar, heeft vier hartsvriendinnen en is 'hartstik ke fan' van de Spice Girls. Mar- tijn, 11 jaar, is meer op de Party Animals en Mental Theo want daar kan je lekker op 'hakkuh'. Het staat allemaal te lezen op de 'thuispagina' van PC basis school De Wegwijzer aan de Watergang in Oude Wetering. Alle leerlingen van de groe pen 7 en 8 hebben een persoon lijke noot op Internet gezet. Waar een klein dorp groot in kan zijn, want er zijn nog niet veel basisscholen die een echte 'site' hebben op het wereldwij de Internet. Directeur J. Dingemanse van de Wegwijzer is de gangmaker achter het Internet-project. „We zitten sinds een paar weken op Internet. Het is nu nog experi menteel, maar we vatten het heel serieus op. We willen onze homepage steeds verder gaan uitbouwen." Op de elektronische pagina's van De Wegwijzer is ook een korte geschiedschrijving van de uit 1863 daterende school terug te vinden. Verder een beknopte presentatie en vanzelfsprekend aandacht voor de ingrijpende 'interzuilaire' besturenfusie van de zeven basisscholen in Alke made. Die zal na vijf jaar onder handelen op 1 augustus zijn be slag krijgen. Dingemanse sluit niet uit dat Internet een belangrijke rol kan gaan spelen bij de samenwer king tussen de scholen. Al was het alleen maar vanwege de Weversbaan 12 Leiderdorp Tel. 071 - 58 98 900 snelle uitwisseling van gegevens via elektronische post. Internet is de toekomst en die toekomst is natuurlijk vooral aan de jeugd. „De kinderen hebben er erg veel plezier in om een middagje te Internetten. Dat kan natuurlijk nog niet massaal, want we hebben maar één Internet-apparaat, maar de kinderen van de hoogste groe pen kunnen geregeld aan de slag", vertelt Dingemanse. Musical Sommige kinderen hebben ach ter hun korte beschrijving zelfs al een complete eigen pagina zitten, met illustraties. Marloes (12) van groep 8 heeft haar pa gina met een Cupidootje en een vliegende heks opgevrolijkt. „We hebben binnenkort een musical die Mirakel heet waar ik hartstikke zin in heb. Mijn hobby's zijn computeren (ik ben namelijk een grote compu terfreak), lezen, harp spelen en het bewonderen van Peter An- dré. Ook is het zeer leuk om met je vriendinnen heel hard te lachen totdat je niet meer weet waarom je lachte", vertelt de energieke Marloes aan alle In ternetters op de wereld. De homepage van De Weg wijzer is te vinden op het adres home.pi.net/wegwijs/Homepa geWegwijzer.htm. zoeterwoude marieta kroft De kerkelijke en de gemeentelij ke algemene begraafplaats in Zoeterwoude-Rijndijk worden per 1 januari 1998 geprivati seerd. Ze komen onder één stichting te vallen. Burgemees ter en wethouders van Zoeter woude leggen hun voorstel voor 'Begraafplaats Meerburg' vol gende week donderdag voor aan de commissie grondgebied. Door te fuseren tot één stich ting kan er efficiënter en dus goedkoper met de beschikbare ruimte worden omgegaan. Op dit moment is de gemeentelijke begraafplaats vol. De eerste vijf jaar kunnen er geen graven meer bijkomen. Op de ernaast gelegen kerkelijke begraafplaats daarentegen, is voorlopig vol doende plek. De ruimtenood op de ge meentelijke begraafplaats wordt nu nog opgelost door op het kerkelijke deel te begraven. Ech ter zodra de kerk die ruimte zelf sen aan een plan dat niet be staat. Het werd snel duidelijk: Ik had een ambtenaar tegen het hoofd gestoten en sindsdien willen ze me tegenhouden. Er staat wel meer illegaal ge bouwd, maar mij moeten ze hebben", volgens Guurink. „De man heeft oogkleppen op", reageert Issendonck. „en hij bagatelliseert. Dat plan ligt gewoon ter inzage. Hij luistert domweg niet. We hebben juist alles geprobeerd om hem tege moet te komen, maar het schuurtje valt niet te legaliseren. We hopen nu dat de man wijs genoeg is om het af te breken. Anders moeten we hem dwin gen en dat kost hem alleen maar geld." Maar Guurink peinst er niet over. En deze klucht van welbe spraakte mannen wordt alleen maar absurder. „Ik ben bena derd door het NCRV-program- ma 'De Rijdende Rechter'. Zij wil dit probleem dolgraag in haar programma. Maar de ge meente weigerde mee te wer ken", zegt een woedende Guur ink. Issendonck, volgens eigen zeggen de enige die contacten met de pers onderhoud, weet echter niets van het tv-pro- gramma. „Van die interesse is mij niets bekend." En zo drijven de twee partijen, een jaar na da to, steeds verder van elkaar af. Het einde van dit vermakelijke gekrakeel lijkt nog lang niet in zicht, zoals het een goede serie betaamt. De rechter kan zijn borst nat maken voor de vol gende aflevering. nodig heeft, zal Zoeterwoude zijn eigen terrein moeten uit breiden. Dat kost anderhalve ton. Door nu samen te werken, is uitbreiding definitief van de baan. Hoewel er wordt geprivati seerd, wil de gemeente invloed blijven uitoefenen op het begra ven in de gemeente. B en W stellen daarom voor om een vierkoppig bestuur te vormen. Daarin moeten twee afgevaar digden van de gemeente en twee van de parochie plaatsne men. Indien de raad in juni instemt en ook de provincie groen licht geeft, wordt het stichtingsbe stuur medio september geïn stalleerd. Voor die tijd wordt een aantal werkzaamheden uit gevoerd zoals het aanbrengen van halfverharding op het ker kelijk deel, het plaatsen van be schoeiing rondom de gehele be graafplaats en het rooien van twee zieke monumentale bo men op het kerkelijke deel. BURGEMEESTER VAN LEIDEN 1894-1903 Maandag 8.15 - 17.45 uur, dinsdag 10.00 - 17.45 uur, woensdag 8.15 - 17.45 uur, donderdag en vrijdag 8.15- 20.00 uur* zaterdag 08.15 - 17.45 uur geopend ÖÏD Het Motorhuis Autowasstraat Vondellaan 80, Leiden Tel. 071 - 535 18 00. Rijnwoudse stichting helpt Bulgaars bejaardenhuis Corruptie en geldgebrek legden de nieuw bouw van het bejaardenhuis in het Bul gaarse Samokov in 1993 stil. De nieuwe bedden die de Rijnwoudse stichting Hu manitaire Hulp Bulgarije dat jaar aflever de, moesten worden opgeslagen. De stich- tlng ging hierop aan de slag om het geld dat nodig was om de nieuwbouw te vol tooien bij elkaar te brengen. De actie slaagde en begin dit jaar gingen de bouw vakkers weer aan het werk. Freelance jownaliste Hellen Kooijman nam voor het Leidsch Dagblad een kijkje in het bejaar denhuis. Inde zitkamer hangt een twaalftal mannen en vrouwen lusteloos op een houten bank 'egen de muur. De bank, een tafel en een nudtv-toestel zijn de enige meubels. Onder een hoog vuil raam ligt een knokige man te slapen. Verpleegster Tsjoejpetlovska maant nem rechtop te gaan zitten. 'We hebben pen gast', zegt ze zacht. Tsjoejpetlovska is al jaren werkzaam in dit bejaardentehuis van Samokov, een klein stadje in het zuid-wes ten van Bulgarije. Zeventig bejaarden wo nen hier in mensonterende omstandighe den. Bijna alles is er kapot, de verf bladdert van de muren, het dak lekt, de stenen trap pen brokkelen af. Er wonen zes of zeven be jaarden in één kamer. De vrouwen en man nen leven gescheiden in twee vleugels. Elke vleugel heeft slechts één badkamer en één toilet. Het stinkt er naar urine en zweet. De gemeenschappelijke zitkamer is de eni ge plaats waar de bejaarden een beetje ver tier kunnen vinden. Maar ook daar hangt een deprimerende atmosfeer. Een kleine man met een gebreid mutsje is de enige in het zaaltje die wat doet. In zijn handen houdt hij twee breipennen waartussen een geel-bruin gestreepte sok hangt. Zijn wollen mutsje en vestje zijn in dezelfde kleuren ge breid. „Ik brei om de tijd door te komen", zegt hij. Een trieste glimlach speelt om zijn mond. Tsjoejpetlovska schudt haar hoofd als ze zacht de deur van de zitruimte achter haar sluit. „De mensen hier zijn totaal afhanke lijk van ons", zegt ze. „Sommigen hebben wel kinderen, maar die hebben niet de mo gelijkheid hen te onderhouden. Anderen hebben helemaal niemand meer." Door de zware economische crisis waarin Bulgarije verkeert, is er in het tehuis een tekort aan alles: goed voedsel, meubels, medicijnen. Er werken vijf verpleegsters in het tehuis. Voor 'urgente' gevallen moet er naar de dokter in Samokov worden gebeld. Tsjoejpetlovska toont met schaamte een kleine, benauwde kamer waar vijf oude mannen onder smoezelige dekens liggen. Ze bewegen nauwelijks. „Je kunt ze beter geen vragen stellen, want ze zijn niet in staat te antwoorden", zegt ze zacht. Hier, op de begane grond bevinden zich de ka mers voor de bejaarden die niet meer goed ter been zijn. Er is geen geld voor rolstoelen en de mannen en vrouwen liggen daarom noodgedwongen de hele dag in bed. Toch houdt het personeel de moed erin. Tsjoejpedovska wil dan ook graag wat vro lijks laten zien. Ze gaat voor naai- één van de vrouwenkamers. Vier vrouwen staan bij het openen van de deur op hun bed. „Het gaat nu veel beter", zegt Rajka (63), een kleine vrouw met kort grijs haar. „Eindelijk begint het lente te worden. Het was hier erg koud in de winter." In Bulgarije kan het kwik in de wintermaanden tot minus vijf tien graden zakken. Afgelopen winter brandde alleen in de zitkamer een oude potkachel. Vanwege de hyperinflatie zijn de energieprijzen het afgelopen jaar exhorbi- tant hoog geworden. Veel Bulgaren draai den hun verwarming daarom in meer ka mers uit. Ook in het bejaardentehuis was het deze winter bitter koud. Rajka is niet afleen verheugd over de intre dende lente. „Ik ben in juli vorig jaar ge trouwd met een man uit het tehuis", lacht ze trots. Helaas zet de weinige privacy die het tehuis biedt een domper op haar geluk. Zij en haar man hebben geen enkele moge lijkheid om met zijn tweeën te zijn. Gelukkig gaat dit allemaal veranderen. Naast het oude bejaardenhuis wordt druk gebouwd aan een nieuw tehuis. Eigenlijk had het nieuwe deel al lang af moeten zijn. In 1993 stelde de Bulgaarse regering geld beschikbaar voor de bouw van de nieuwe en de renovatie van het oude huis. Maar ka binetswisselingen, corruptie en bovenal de zware economische crisis waarin Bulgarije zich bevindt, legden de bouw stil. Het was de Stichting Humanitaire Hulp Bulgarije in Rijnwoude die uitkomst bood. De stichting bestaat al zeven jaar. Aanvankelijk ging het enkel om puur humanitaire hulp: het zen den van kleding en medicijnen naar wees- en ziekenhuizen. Totdat de voorzitter Piet Meijer en secretaris Jacques de Groot een bezoek brachten aan het bejaardenhuis in Samokov. Ze waren zo ontsteld over wat ze daar aantroffen dat ze in 1993 een lading nieuwe bedden en lakens naar het Bulgaar se stadje lieten brengen. Maar toen bleek dat de nieuwbouw vanwege geldgebrek stil stond. Meijer: „De aannemer, die belast was met de bouw, raamde het bedrag voor het afbouwen van het nieuwe pand op 170.000 gulden." Na een artikel over het tehuis in de Tele graaf, vorig jaar december, is de bal gaan rollen. Na een paar maanden stond er al 45.000 gulden op rekening van de stichting. Meijer en de Groot waren zeer dankbaar voor deze giften, maai' het was helaas nog lang niet genoeg. Meijer: „Toen belde een anonieme gever, die zei dat hij de sluitpost wilde zijn. Ik viel bijna van mijn stoel. De man gaf meer dan 100.000 gulden." Eind juli moet het gebouw af zijn. „Dan kunnen de spullen die we er in 1993 heen brachten eindelijk een onderkomen vin den", zegt Meijer. Toch kan de stichting haar missie dan nog niet afsluiten. Er is méér nodig om de bejaarden een mens waardig bestaan te geven. „Denk bijvoor beeld aan gordijnen, koelkasten, borden", somt Meijer op. Directeur van het bejaardentehuis Popov is erg blij met de hulp. Trots loopt hij door het nieuwe pand. Bouwvakkers lopen in en uit met emmers cement. Het gebouw heeft al een dak en de ramen zitten op hun plaats. „Als het nieuwe pand af is, kunnen er in het hele tehuis zo'n 140 mensen wonen", zegt Popov. De nieuwe ruimtes zullen aanzien lijk meer luxe gebieden. Elke kamer krijgt een eigen waskamer en sanitair. Boven ie der bed is een aansluiting voor een alarm bel gemaakt. Ook is er dan eindelijk wat privacy voor de bewoners. In elke kamer komen maximaal vier bedden. „Maar er zal ook een aantal kamers met één of twee bedden zijn." Mo gen Rajka en haar kersverse echtgenoot dan samen een kamer bewonen? „Maar natuur lijk", lacht Popov. mellen kooijman*

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15