Brinkman belooft beterschap Schiphol wil rol bij exploitatie Zaventem Randstad Ambtenaren Zuid-Holland eisen deel meevaller op Herkomst botten onderzocht Stadswachten vieren feest in Den Haag 'Plan Museumplein duidelijker Rechter: geklungel bij restauratie van schilderij Panorama Mesdag Scheveningse afvalbakken ondergronds Kaagbaan bijna weer startklaar Weinig luchtbeddei terug naar Heineken ZATERDAG 17 MEI 1997 975 chef* hans jacobs, 071-5356414, plv.-chef* rudolf kleun,071-53! Caravancontrole brengt veel overtredingen aan het licht amsterdam anp Bij een controle van 115 caravans is gisteren rond Amsterdam een grote hoeveelheid overtredingen geconstateerd. De controle werd verricht door de politie Amsterdam-Amstelland en de poli tie Haarlemmermeer. Er zijn 109 overtredingen opgetekend, waarvan het merendeel ging om overbelading van de caravan. Ruim de helft van de ca ravans bleek rond te rijden met mankementen aan elektrische leidingen en gasslangen. Ook is een aantal afgekeurde gasflessen in beslag genomen. Een volgens de politie zeer lichte personenauto trok een boot trailer van 2400 kilo. Die mocht niet verder rijden, net als een ca ravan met een volledig verrot chassis. „Het scheelde niet veel of we waren door de vloer gezakt", aldus een politiewoordvoerder. den haag gpd De ambtenarenbonden hebben gisteren de provinciale staten van Zuid-Holland opgeroepen een deel van de onlangs bekend geworden meevaller van 27 mil joen gulden te besteden aan de financiering van de 36-urige werkweek van de ambtenaren op het Provinciehuis in Den Haag. De onderhandelingen hierover zitten in een impasse. Er moet 1,25 procent van de loonsom worden gereserveerd om de kortere werkweek mede te financieren. De provincie heeft een lijstje bezuinigingen op de arbeidsvoorwaarden in gediend bij de bonden. Die hebben ideeën als het opheffen heemstede anp In Noord-Holland heeft een meerderheid van de inwoners van de gemeenten Bloemendaal en Heemstede zich uitgespro ken tegen vorming van een nieuwe fusiegemeente met de naam Bloemenstede. Dat blijkt uit een telefonisch onderzoek van het bureau Intomart dat gisteren is gepresenteerd in het raadhuis van Heemstede. Bloemendaal, Heemstede en Bennebroek praten al geruime tijd over samengaan. Uit het onderzoek blijkt dat het voorstal alleen in Bennebroek op een, zij het kleine, meerderheid kan re- KLM heeft gistermiddag met de zeven bonden en verenigingen van KLM-personeel een onder handelingsresultaat bereikt over de CAO's voor het grond- en vliegend personeel van de luchtvaartmaatschappij. De CAO's voorzien in een Korpschef Rotterdam-Rijnmond gaat zich verdiepen in 'politiecultuur' De korpschef van de regiopolitie Rotterdam-Rijnmond, J. Brinkman, gaat zich 'nog nadrukkelijker in de politiecul tuur verdiepen'. Deze belofte doet Brinkman in de vrij dag-editie van de Korpskrant, het dagblad van de politie Rotterdam-Rijnmond. Broekhuis hebben gedaan om het conflict tussen hem en de ondernemingsraad op te lossen. Die raad zegde bijna drie weken geleden, gesteund door de poli- rotterdam anp Brinkman zegt dat hij zich kan vinden in de aanbevelingen die de bemiddelaars lansen en tievakbonden ACP, ANPV en NPB, het vertrouwen in hem op. In het donderdag bekendge maakte rapport stellen de be middelaars voor om de korps leiding te versterken. Ook vin den ze dat Brinkman meer moet doen aan draagvlakver- werving en teamvorming. Volgens Brinkman bieden de ze voorstellen aanknopingspun ten om de verhoudingen te nor maliseren. „Ik kan mij goed vin den in de adviezen. Ze onder steunen de uitgezette koers die moet leiden tot een verdere ontwikkeling van ons korps. Ik zelf zal doen wat binnen mijn vermogen ligt om hieraan bij te dragen, onder meer door me nog nadrukkelijker in de politie cultuur te verdiepen", aldus Brinkman. De korpschef verwacht ook van de bonden en de onderne mingsraad, die nog steeds vin den dat de voormalig generaal- majoor moet opstappen, dat ze water bij de wijn doen. „Ik hoop op een constructieve en oplos singsgerichte bouding van de bonden en de ondernemings raad", zegt Brinkman. van de fitnessruimte en het kor ten op vergoedingen faliekant van dé hand gewezen. De sta tenleden wordt gevraagd bij GS te bewerkstelligen dat de 36-uri- ge werkweek kostenneutraal voor het personeel wordt inge voerd. De bonden vinden dat ambtenaren al aantoonbaar achterlopen in salariëring ten opzichte van het bedrijfsleven. Bovendien hebben de ambte naren in financieel slechte tij den loyaal meegewerkt aan op lossingen, zo staat in de oproep aan het provinciebestuur. De bonden halen aan dat uit de voorjaarsnota blijkt dat er 5,8 miljoen gulden is verdiend op het personeelsbudget door een bewuste onderbezetting. Naam Bloemenstede verwelkt na telefonisch onderzoek kenen. In Bloemendaal voelen bijna zeven van de tien onder vraagden niets voor de nieuwe naam. In Heemstede verschillen de meningen niet veel: 40 te gen, 37 voor. Burgemeester Van den Broek- Laman Trip van Heemstede vindt de uitkomst van het on derzoek geen belemmering om de fusie door te zetten. Ook Bennebroek wil doorgaan. Bloe mendaal heeft zijn standpunt officieel nog niet bepaald. De animo bij de politiek voor de nieuwe gemeente Bloemenste de is tot dusverre niet groot. De bevolking deelt nu die tegenzin. Mannen opgepakt na brute autoroof abcoude anp De politie heeft drie mannen uit Leerdam aangehouden die op 22 maart een automobilist een pistool tegen de slaap drukten waarna zij er met zijn wagen vandoor gingen. Het slachtoffer, afkomstig uit Nieuwegein, werd gedwongen op zijn knieën in de berm langs de Parallelweg in Abcoude te gaan zitten. Dat heeft de politie gisteren bekendgemaakt. Twee mannen, 20 en 23 jaar oud, zijn inmiddels gehoord en in bewaring gesteld. Een 18-jarige Leerdammer wordt vandaag voor geleid bij de officier van justitie in Utrecht. De man uit Nieuwegein had de drie mannen ontmoet in een dis cotheek in Leerdam. Daar spraken zij af naar Amsterdam te gaan, samen met een aantal andere vrienden. Op de terugweg dwong het drietal de Nieuwegeiner tot stoppen waarna zijn auto hem onder bedreiging werd afgenomen. CAO-akkoord KLM en bonden amstelveen anp structurele loonsverbetering van 0,75 procent per 1 juli 1997 en van 1 procent per 1 januari 1998. Verder zal in oktober dit jaar een eenmalige uitkering van 0,75 procent worden toege kend. De CAO's hebben een looptijd van vijftien maanden en zijn van kracht tot 1 juli 1998. Amsterdam Bij werkzaamheden op de kop van het Amsterdamse Java-eiland zijn menselijke botten aan getroffen. De botten zijn volgens stadsarcheoloog afkomstig uit de St. Olafskapel aan de Zeedijk. De bot ten worden op dit moment onderzocht. Volgende week verwacht het laboratorium uitspraak over de her komst ervan te kunnen doen. foto gpd den haag gpd De Stationsbuurt in Den Haag is volgende week dinsdag even de veiligste wijk van Nederland. Tientallen stadswachten sur veilleren daar die dag onder lei ding van staatssecretaris Kohn- stamm' van binnenlandse za ken. De buurt is gewaarschuwd: elke fietser die over de stoep rijdt, zal door de bewindsman persoonlijk streng tot de orde worden geroepen. In totaal komen zo'n 300 stadswachten uit heel Neder land dinsdag samen in Den Haag om het eerste lustrum te vieren van de Stichting Stads wacht Nederland. De surveil lance in de Stationsbuurt zal hun werk illustreren. Stads wachten zijn er om het 'kleine ongenoegen' te bestrijden: graf fiti, hondenpoep, vuurwerk, ka pot geschopte vuilniszakken. „Ze oefenen sociale controle uit", zegt directeur W. Jansen van Stadswacht Nederland. Inmiddels zijn er ruim 3000 stadwachten werkzaam in 160 Nederlandse gemeenten. Vol gens directeur Jansen wordt het de hoogste tijd dat ze een lan delijk uniform krijgen. „Een blauw-wit gestreept overhemd, een marineblauwe broek en een keurig blauw jack. Zoiets als ze in Den Haag al hebben". De overheid houdt de invoering van zo'n nationaal uniform nog altijd tegen omdat alle stads wachten in dienst van de ge meenten zijn. „Maar het zou de herkenbaarheid zeer ten goede komen", meent Jansen. Hennepbendi verdacht van XTC-export den haag anp De bende die in april doori Haagse politie is Opgerold, verdenking van omvangnj hennepteelt, wordt inmj dels ook verdacht van exp< van XTC naar Engeland, D heeft de Haagse persofficj van justitie, mr. S. Horstir gisteren gezegd. De bende werd op 21 ap opgerold. De politie hieldn gen Haagse verdachten tot 52 jaar) aan van wie openbaar ministerie moedde dat ze hennepl® kerijen hebben ingericht i loodsen en huizen. Vijf me sen zitten in dat verband vast. Inmiddels is een nieui verdachte (een 43-jarige H genaar) aangehouden verdenking van de expc van XTC naar Engeland, 1 zou een 'aantal' transport zijn geweest. Nadere detai zijn niet bekendgemaai Door deze nieuwe arrestaf worden de leden van de ha nepbende niet alleen van j feit verdacht, maar ook vj de export van de XTC in g organiseerd verband. Bij de invallen op 21 api zijn ongeveer 4500 plante inbeslaggenomen en vijftig kilo verpakt eindproduct, T: tale waarde: zeven ton, Qj vond de politie een vuurwt pen. Justitie wil de eventUfi winst van de hoofdverdacli proberen terug te vordert en sluit meerdere aanho; dingen niet uit. den haag anp Stadsdeel Amsterdam-Zuid moet de gevolgen van de wijziging van het bestemmingsplan voor het Museumplein beter aankondigen. Dat stelde rechter J. de Vries van de Raad van State gisteren in Den Haag. Volgens de staatsraad is het gebrui kelijk dat in dergelijke aankondigingen de be langrijkste onderdelen genoemd worden. De pro vincie Noord-Holland moet hier volgens hem op toezien. Als bij het bekendmaken van het bestem mingsplan de gevolgen achterwege worden gela ten, werkt dat verwarring in de hand. De Vries: „In het algemeen wordt bij die aankondiging meer aangegeven dan alleen de naam. Enkele inwoners van Amsterdam was hèt vorig jaar ontgaan dat het nieuwe bestemminsp: Museumplein ook de sloop van het PTT-gt' aan de Hobbemakade inhield. Door de vi ring kwamen ze te laat met bezwaren teg sloop. Zowel het stadsdeel als de provin Noord-Holland wees om die reden de prote; af. Het PTT-gebouw is inmiddels gesloopt. Opi plaats verrijst nu De Grand Palais, een comp van 130 appartementen en hotelkamers. Defe van State onderzoekt nu of de provincie Nro Holland de protesten terecht heeft afgewezen.! uitspraak volgt op 30 mei. Het protest tegen de sloop heeft geen g voor de andere plannen rond het Museuniple Daar wordt, qnder meer gewerkt aan een park garage en winkelruimte. schiphol. anp De luchthaven Schiphol is geïnteresseerd in een rol bij de exploitatie van de Brusselse luchthaven Zaventem. Samen met het Ierse bedrijf Aer Rian- ta, dat onder andere de luchthaven van Dublin exploiteert, heeft Schiphol aan de Belgische rege ring laten weten geïnteresseerd te zijn in Za ventem. Volgens een woordvoerder van Schiphol is de stand van zaken op dit moment nog niet verder dan dat Air Rianta en de Nederlandse luchthaven van hun belangstelling hebben laten blijken. Na dere contacten zijn er nog niet geweest. Schiphol en Aer Rianta hebben zich gemeld toen bleek dat de Belgische regering van plan is om een derde partij te betrekken bij de exploitatie van Za ventem. Momenteel exploiteert het Belgische bedrijf BATC de terminal van Zaventem. De rest van de Brusselse luchthaven staat onder leiding van Regie der Luchtwegen, de Belgische Rijksluct vaartdienst. De Belgische regering wil een d( partij bij de exploitatie van Zaventem be treil om de luchthaven nieuwe impulsen te geven De zegsman van Schiphol ontkent ten stellij dat de interesse van Schiphol in Zaventem t band houdt met de capaciteitsproblemen Schiphol. Hij trekt een vergelijking met Keiffi Airport bij New York, waar Schiphol onlangst een consortium de exploitatie van het Intemr nal Arrivals Building in de wacht sleepte. Schiphol gaat ervan uit dat de Belgische iff ring over een paar weken duidelijk zal ma) welke kant het uit gaat met Zaventem. De Bi selse luchthaven is een stuk kleiner dan Schipb Zaventem verwerkte vorig jaar 13,5 miljoen p sagiers, tegen Schiphol ruim 27 miljoen. Schipl verwerkte vorig jaar 1,1 miljoen ton vracht, iff Zaventem 450.000 ton. den haag anp Het driemanschap dat de verdoeking van Pano rama Mesdag heeft geleid heeft geklungeld met de veiligheidseisen. Tot die voorlopige slotsom kwam politierechter R. Dekkers gisteren op de eerste zittingsdag, waarin de vennootschap die de nalatenschap van het levenswerk van schilder Mesdag beheert terechtstaat. Niet alleen heeft tenminste één medewerker, speciaal voor de klus aangetrokken, zonder mas ker, handschoenen of dampdichte overall lijm met tolueen opgewarmd eil daar vervolgens een oplosmiddel met het even gevaarlijke, vluchtige xyleen aan toegevoegd. Ook werd het zeer brand bare middel opgewarmd op een gascomfoortje. Pas na een berisping van de leider van de restau ratie, oud-directeur Van der Donk, werd dat een elektrisch opwarmplaatje. Ontkennen zou niet hebben geholpen. De offi cier van Justitie liet gisteren in een marathonzit ting van een kleine zes uur fragmenten zien uit een promotiefilmpje van Panorama Mesdag, dat ook nog haarfijn aantoonde dat er zelfs geen brandblusapparaat aanwezig was. Op het filmpje herkende de afgeladen publieke tribune de hoofdrolspeler, de adviseur, architect en beeldend kunstenaar G. van Lier. Bij hem ging geen rood lampje branden toen hij op de blikken doodshoofdjes zag tussen de voor hem onleesba re Italiaanse tekst. Iets wat er bij de rechter niet in wilde. De vaste restaurator De Herder, die evenals de nadere getuigen staande de zitting werden ge maand te getuigen wist wel dat er gevaar voor milieu en gezondheid dreigde. Maar hij liet het bij een waarschuwing toen het door hem aange schafte beschermingsmateriaal niet werd ge bruikt. Het driemanschap schuift de verantwoordelijk heid naar de Haagse schildersfirma Klein Breteler en de leverancier van het oplosmiddel, de firma Wilbrink. Die waren met experts bij het opspui ten van de lijm aanwezig, maar zouden niet aan de bel hebben getrokken. Op woensdag 11 juni houdt de officier van Jus titie haar requisitoir. Daarop aansluitend begint een strafrechtzitting tegen adviseur Van Lier, die vrijdag al als getuige werd gehoord in de zaak te gen Panorama Mesdag zelf. scheveningen anp zwerfvuil en de meeuwen die daarmee aan de haal gaan. Volgens een gemeentewoordvoerder is het de eerste badplaats in Nederland waar dergelijke bakken geplaatst zijn. Ze kunnen vijf keer zoveel vuil bevatten als afvalbakken die nu te vinden zijn bij toeristische trekpleisters. Op het strand van Scheveningen staan dit strand- seizoen geen 'gewone' vuilnisbakken, maar 'hele mooie'. Bovendien houden ze niet op op badla kenniveau, maar gaan ze dieper de grond in. Het betreft een proef van onder meer de Haagse dienst stadsbeheer in de strijd tegen het vele schiphol» De belettering van het nieuwe dek van de Kaagbaan op Schiphol is op een oor na gevild. De baan is 3500 meter lang en voor de markeringen werd 24.000 kilo verf gebruikt. Vanaf woensdag kun nen vliegtuigen weer vanaf de Kaagbaan opstijgen. foto anp zoeterwoude anp Bierdrinkend Nederland ik nauwelijks gereageerd op i oproep van Heineken om lud bedden met cadmium terne sturen. De brouwer hs slechts 569 van de circa 101 luchtbedden teruggekregen luchtbedden waren verkrijgt' bij een kratje blikbier, totdat: milieuinspectie een teveel v het giftige cadmium ontdekte „Het gaat inderdaad langzamer dan gedacht", S een woordvoerder van Heb ken Nederland. „Wij hebh ons best gedaan, maar we ten natLiurlijk niet waar t luchtbedden nu zitten. W mensen zijn al op vakantie."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14