Het gelijk van Sri Lanka Kwajongens trekken woning om Kerk Samenleving ZATERDAG 17 MEI 1997 979 Redactie Dick v; Martien van Asseldonk in pinksterreeks 'Mensen met een missie De (derde) wereld zit vol experts die precies weten hoe ze het moeten aanpakken. Ontwikkelingswerker Martien van Asseldonk gelooft meer in betrokkenheid tonen bij watje doet en de mensen voor wie je het doet. Hij is een mens met een missie. Niet alleen omdat hij op Sri Lanka ontwikkelingswerk doet, veel meer omdat hij een gedreven persoon is. Wat er om hem heen gebeurt, wil hij begrijpen en doorgronden. Van Asseldonk schrijft erover in 'De sidderende buffel'. Het is een boekje dat met Pinksteren uitkomt ter gelegenheid van de jaarlijkse Week voor de Nederlandse Missionaris. HM 'De sidderende buffel' biedt in dagboekachti ge fragmenten een beeld van het leven van alle dag op Sri Lanka. Het is het eiland zuid oostelijk van India dat regelmatig wordt be heerst door strijd tussen Tamil-tijgers, op standige marxistische jongeren en het leger. Er vloeit veel bloed. Sedert 1986 leeft de ont wikkelingswerker Van Asseldonk met zijn ge zin op Sri Lanka. 'Als een gast van ver die zich verwondert en vragen stelt'. Zoals hij vijf jaar daarvoor ontwikkelingswerk in Kenya verrichtte en zich toen in de pinksteruitgave 'Dansen in de regen' als schrijver manifes teerde. Voortdurend plaatst hij in zijn werk vraagte kens, neemt hij afstand en spiegelt zich aan de ander. „Mensen snappen hier vaak nau welijks waarom westerse hulporganisaties ons de helpende hand bieden en andersom weten die hulpverleners vaak te weinig van het gebeuren in Sri Lanka. Men beoordeelt elkaar, ieder vanuit zijn eigen wereld met zijn eigen normen, wat tot veel onbegrip leidt." Wijs geworden door de vele ideologische dis cussies in het Derde Wereld-circuit stelt Van Asseldonk: „Iedereen heeft altijd zijn éigen gelijk. Boeiender dan je eigen gelijk aan an déren op te dringen, vind ik het gelijk van an deren proberen te begrijpen." De westerse mens kenmerkt zich door ver standelijk denken en doelmatig handelen. Bij de Srilankanen ligt dat anders, is zijn erva ring. Een krachtig mens zal het volgens hem op dit eiland niet van meer nadenken moe ten hebben, wel van beter kijken en inspelen op de omgeving. Daar komen intuïtie en (aan)voelen om de hoek kijken, factoren die volgens hem in Nederlandse managements- cursussen volstrekt worden onderschat. Overlevingsstrategie In veel ontwikkelingslanden speelt het heb ben van relaties een belangrijke rol. Wat wes terlingen 'tijd verdoen met kletsen' noemen, is voor de Srilankanen investeren in netwer ken. Door zelf invloedrijke relaties te hebben, kan men anderen helpen en zo zelf weer op wederdiensten van anderen rekenen. Een kwestie van overlevingsstrategie, aldus Van Asseldonk. Hij beschouwt die netwerken als een groot goed voor de gemeenschap: men kan in tijden van nood altijd op elkaar reke nen en met misbruik valt het mee. „De ge wone man weet best wanneer de praktijk van dienst en wederdienst goed is en wanneer slecht, of er een harmonie is tussen het eigen belang en het algemene belang." Toch wil hij de nadelen niet verhelen. Het netwerksysteem maakt mensen huiverig om veranderingen door te voeren. Bijvoorbeeld om over te stappen op een andere politieke partij of van baan te veranderen. Dan komen prompt de relaties op de tocht te staan. Plan nen maken op Sri Lanka is veel ingewikkelder en onvoorspelbaarder dan volgens de wester se rechtlijnigheid. Kost ook meer energie. Van Asseldonk beschouwt het dan ook als een mythe dat het leven in de Derde Wereld meer ontspannen is dan in Nederland. Sri Lanka, het vroegere Ceylon, heeft door de eeuwen heen veel vreemde invloeden onder gaan, onder meer van Nederlandse, Portuge se en Engelse kolonialen. Er werken 300.000 Srilankanen in het Midden-Oosten, nog eens 450.000 ontvluchtten de oorlog op het eiland. Zij die achterblijven plaatsen vraagtekens bij de modernisering van hun samenleving. „Ze klampen zich vast aan een geïdealiseerd ver leden: kleine boeddhistische dorpjes en een grootse antieke beschaving. Geeft het heden aan hen te weinig houvast voor een eigen respectabelzelfbeeld?" Aan de andere kant ziet hij het gevaar van hulporganisaties die traditionele volken door het geven van geld tot modernisering dwin gen. Dat maakt die mensen in de Derde We reld onzeker. Daardoor kan er een voedings bodem voor fundamentalistische bewegin gen ontstaan, zo is zijn vrees. Hij heeft er op Sri Lanka mee te maken: fanatieke, op marxistische leest geschoeide jongeren die zich zonodig met fors geweld verzetten tegen de vrije marktmechanismen van het kapita lisme. Geldstromen Van Asseldonk werkt op projecten die vanuit de katholieke financieringsorganisatie CEBE- MO worden betaald. Veel hulporganisaties op Sri Lanka hebben toegang tot buitenlands geld omdat ze christelijk zijn. Boeddhistische instellingen komen niet zo makkelijk aan de bak, heeft hij gemerkt. Als dat wel gebeurt, grijpen lokale bisschoppen in. Hij heeft weet van een dwarsbomen van mogelijke geldstro men naar boeddhisten. Boeddhisme, hindoeïsme en christendom, het loopt in Sri Lanka door elkaar heen. Na afloop van een viering in een hindoetempel gaat Van Asseldonk mee naar het huis van een van de jongeren. Op een plank aan de muur in zijn hut staan een schilderij van Ma ria, twee boeddhabeeldjes, overheersend vijf affiches met hindoegoden, en rechts nog een Al jaren werkt Martien van As seldonk op Sri Lanka met en voor vissers in Negom- bo, een dorp ten noorden van Co lombo. foto gpd klein beeldje van de Heilige Antonius. „Vech ten zij niet, daar boven op de plank?", vraagt de Nederlander aan de hindoejongen. Glim lachend antwoordt die: „Zij vechten niet... God is zoveel..." Het boekje 'De sidderende buffel' leest als een roman. Van Asseldonk houdt van schrij ven. De ontwikkelingswerker loopt met het idee rond nog eens aan een fictie te begin nen. Over Japan dat aan Nederland ontwik kelingshulp gaat geven, zoals Nederland dat nu aan Sri Lanka doet. „Stel je voor, Japan ners die de Elfstedentocht en het Agrarisch Jongerenwerk in Noord-Brabant helpen or ganiseren, hier en daar zen-boeddhisme ver spreiden, die zich op grote schaal inkopen in bedrijven en tegen de werknemers zeggen: 'Geef je vrije tijd maar op, er moet meer ge werkt worden; kijk eens hoe de Japanse eco nomie daardoor floreert. 'De sidderende buffel' van Martien van As seldonk is voor 25 gulden te bestellen door overschrijving op girorekening 676, ten na me van de Week voor de Nederlandse Mis sionaris, Oegstgeest, Postbus 75,2340 AB Oegstgeest telefoon 071-515 91 59. KORTWEG] Moker Het radio-programma Moker - het media-a, van kerken in Rijnlandi Bollenstreek - beste©} weekeinde aandacht a; 'Afrikaanse lente mond'. De overdt van ds. E.J. de Wijer ui terwoude. Moker zeu« zaterdagmorgen 09.30 tot 10.00 uur fj zondagavond (eenfieri van 18.00 tot 18.30 uuri FM 105.7 en via de kai 88.1 Lentelezing De tweede lentelezing j Gereformeerde Kerk va; de Wetering heeft plaj woensdag 21 mei om uur. Dr. R. Kranenboij de Vrije Universiteit ui sterdam spreekt overni religieuze bewegingen tree: 5 gulden. De Ge meerde Kerk staat aj Kerkstraat 50. Pastorale cursus De evangelist en E0-a werker Aad van de San} gint in september wee een pastorale cursus io den. In een aa wordt ingegaan op 1 daagse pastorale onde pen. De cursus is inteiii lijk van opzet en vanwe praktische benadering schikt voor voi ambtsdragers en g leden die zich willen is men in de hulpverli Voor belangstellendent op 26 mei om 20.00 uit informatie-avond gehc in de Kooikapel van de tistengemeente aan dei straat 49a in Leiden.1 nische informatie! 5803017/5893591. Marekerk Bijzonder hoogleraar i theologische faculteit w Rijksuniversiteit Utrecls O.H. de Vries, is kom woensdag (21 mei) g ker tijdens de gei avond van de hero; Marewijkgemeente. houdt een inleiding o\? contact tussen mensa wel en mensen die n christelijk geloof bei hoe geeft een christen j genis van haar of zijn gt De bijeenkomst wons houden in de MareM de Lange Mare 48 in 1 en begint om 19.30 uw, u tdeLeidsch Dagblad ANNO 1897 Maandag 17 Mei ADVERTENTIËN HEBT GIJ KINDEREN? Ja zeker. Welnu, dit is een reden te meer, om zich een volmaakt zuivere en zachte Zeep aan te schaffen voor het wasschen van Zuigelingen en Kinderen, want scherp geloogde Zeepen zijn in één woord vergift voor de teere huid der Kinderen. Koopt daarom, wanneer ge werkelijk goede waar wilt koopen, de voortreffelijke, onlangs nog door toevoe ging van kostelijke stoffen belangrijk verbeterde en volmaakte BOERING'S ZEEP met den UIL. Deze Zeep veroorzaakt geen brandend gevoel, geen spanning der huid na het wasschen; zij is een Kinderzeep par excellence en kost slechts 25 Cents per stuk. ORTHOPEDISCHE RECHTHOUDER, door HH. Doctoren aanbevolen, voorkomt het voorover loopen en ronde ruggen bij Kinderen en Volwassenen, versterkt de longen en verruimt de borst. WORDT GEVRAAGD: een nog in goeden staatzijnde STOOMKOOKKETEL van niet te groote afmetingen en voorzien van veiligheidsklep voor het afstoomen van blikken geconden seerde melk. Brieven met opgave van prijs en afmetingen aan het Bureel van dit Blad. De Ondergetekende maakt bekend, dat hij zijn Woonplaats en Stalhouderij heeft verplaatst naar de Haven 26. Telephoon- nummer 93. P. van Vliet. ANNO 1972 Woensdag 17 Mei LEIDENIn de Leidse binnenstadsnota staat, dat het Stad huisplein in tegenstelling met zijn huidige functie als parkeer plaats een gemeenschapsbestemming moet krijgen. Over "hoe en wat" wordt niet gesproken. Drie jonge Leidse ontwerpers hebben dit vraagteken ingevuld. Letterlijk een nieuw Stadhuis plein ingetekend. Dat zijn Henk de Vroom, Koos van de Water en Willem Mulder, die samen "Springteam" vormen, een bu reau voor grafische en ruimtelijke vormgeving, dat op de Boter markt is gevestigd. Zij zijn er een maand mee aan het stoeien geweest. Dat levert hen geen cent op - ze hebben het op pro deo basrs gedaan - maar wel de voldoening een plan te hebben geleverd, dat na de uitvoering sterk kan bijdragen tot de leefbaarheid van de bin nenstad. LEIDEN—Op de secundaire weg van de Willem de Zwijgerlaan, de Ventweg, heeft een 8-jarig jongetje gistermid dag een hersenschudding opgelopen, toen hij met zijn fiets werd aangereden door een 17-jarige bromfietser uit Rijpwete- ring. Het jongetje week tijdens een inhaalmanoeuvre van de brom fietser plotseling uit naar links. De bromfietser kon hem niet meer ontwijken. De fietser liep derhalve een hersenschudding ook een aantal hechtwonden aan het gezicht op. De bromfietser moest de aanrijding bekopen met schavingen aan gezicht, knieën en handen. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma.t/m/vr.18.00-19.30uuren Zaterdag 10.00-12.00 uur 071 -5128 030 Redactie: Oi Hoofdredactie: Oi ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30toll1 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (ad/und) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, W. Bank (ad/unda.i.) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M.Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch;? van het abonnementsgeld, ontva» korting per betaling. VERZENDING PER POS! per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSEH Voor mensen die moeilijk lezen,sfe ogen hebben of blind zijn Cof eens leeshandicap hebben), is een het regionale nieuws uit het Leidschk geluidscassette beschikbaar. Vooririh1 0886-482345 (Centrum vooi Leduur, Grave). Z I E K E N H U I Z ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00en woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (DiaconesseiM dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 u Kraam- en zwangerenafdeling; buiten de gewone bezoektijden, voor partner bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 uure' overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende v Jongerenafdeling. 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545) dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klassek daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uuren 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 27.ÖÖ Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uur en 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur daarnaast ook 1115-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111) alle patiënten (behalvekinderen) 14.15-15.00 uuren 18.30-19 30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18 15-19 00 uur, 19.00-20.00 uu0 Partners/echtgenoten met kinderen.) Voor z wangeren: zaterdagen zondag van 10.00 tot 11.00 uur (uitsluitend* partners/echtgenoten en eigen kinderen.) Kinderafdelingen: voorouders van opgenomen kinderen is e mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neL. neurologie: 14.15-15.00 uuren 18.30—19 30 uur; oogheelkunde en heeM 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-17.00uv babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. n 18.30-19.30 uur, klasself n ruime be# n oorheeW 'Leiden is als stad, architecto nisch en histo risch, voor wie zien en voelen kan, een schatkist vol verrassingen. In iedere wen ding van ieder klein straatje loopt U de kans een ontdekking te doen die een vreugde des har ten kan zijn.' Een gevoel van trots vervulde de Leidsch Dagblad redacteur toen hij in 1962 deze re gels tegenkwam in het fotoboekje 'Leiden' van niet- Leidenaar mr. E. Elias. Toen de jour nalist op een fe- bmari-morgen in 1962 vervolgens een zwerftocht door Leiden maakte, deed hij in de Weverstraat een verras sende omtdekking, die niet be paald een vreugde des harten was. De weg werd versperd door een gigantische hoop puin, balken en latten. Een be jaarde buurtbewoner vertelde hem dat dit het werk was van kwajongens, die een onbe woonbaar verklaarde woning met behulp van enkele touwen en kabels hadden omgetrokken. „We vragen ons af wat mr. Elias zou schrijven, wanneer hij dit zag", aldus de redacteur in zijn foto-bijschrift. Het bleef niet bij deze puin- Wat nog rest van het verleden is de Wevershof. De huizen bieden heel wat meer comfort dan die in 1835 werden gebouwd. foto mark lamers andere straten. Al herinneren het Looiersplein en Wevershof nog wel aan het verleden. De wijk was destijds een nij verheids- en arbeidersbuurt en werd in de volksmond de Leidse Jordaan genoemd. In de diverse straten huisden onder andere leerlooierijen, wolfabrieken, wasserijen, spinnerijen en een bierbrouwerij. Ook de Grofsme derij was in dit gebied geves tigd. De woningen voor de ar beiders werden rond 1835 ge bouwd in opdracht van de Leidsche Maatschappij van Weldadigheid. In de Looier- hoop alleen. Bij de stadsver-* straat werden toen voor een be nieuwing in de jaren zestig en zeventig ging het gebied Waard- gracht en omgeving rigoureus op de schop. De gemeente kocht in de loop der jaren de huisjes die vrijkwamen voor en kele honderden guldens per stuk. De voor die wijk karakte ristieke arbeidershuisjes werden vervolgens met de grond gelijk gemaakt. Zowel de Weverstraat als de Looierstraat losten in het niets op en maakten plaats voor drag van 21.900 gulden 33 wo ningen gebouwd. Na de kaalslag kwam er ruim te vrij voor nieuwe woningen. Na de bouw in de tachtiger ja ren bleken die huizen nogal wat problemen te hebben, zoals vocht in de huizen, stankover last en andere narigheid. Ook hadden de huizen nogal wat bouwfouten. Pas na veel vijven en zessen werden die proble men opgelost. De puinhoop die door het omtrekken van de onbewoonbaar verklaarde woning ontstond. fotoarchief jan holvast

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12