eiden Regio erlies bij iering oktober Leidse juweliers boos op politie Laatste loodjes: waterballet in de Haarlemmerstraat Sprinkhaan neemt graag de auto 'Louche types haal ik er zelf wel uit' Univé, in de buurt voor alle zekerheid! H I ^kTERMEER Univé West-Nederland. Julianalaan 13, tel. (079) 316 99 62 ZOETERYVOUDF. Univé Midden-Holland b.a.. Dorpsstraat 16, tel. (071580 32 00 Daar plllkt de VPUChtett van! iTERDAG 17 MEI 1997 e viering van Leidens Ontzet rond 3 oktober in Leiden >eft de 3 October-Vereeniging in 1996 een verlies van '9.000 gulden opgeleverd. De hoofdoorzaak daarvan fas de tegenvallende kermisopbrengst van 602.000 gul- >n. Dat was 230.000 gulden minder dan begroot, bleek steravond tijdens de jaarvergadering van de vereniging. e kermis is de financiële kurk onze vereniging op drijft, dit is een onverwachte en iplezierige ontwikkeling", zei nningmeester W. Lam an dan tijdens de vergadering in liday Inn. De 'reserve voor toniteiten' die de 3 October- reeniging in 1995 had opge- uwd, moest daarom vorig ar al weer grotendeels uitge ven worden om-de verliezen dekken. „We moeten daarom jaar behoorlijk gaan snijden de uitgaven om zodoende eer een buffer op te bouwen", Igens Laman. Het vrije ver ogen van de vereniging is nu eslonken tot twee ton. Ook secretaris N. Cusell sprak in een 'serieuze bron van rg.' „We hebben meer kosten - maakt dan voorzien", zei hij. «t bestuur heeft, zo bleek uit vergadering, alle commissies igelegd te bezuinigen. Zo ordt de Feestwijzer, het pro- lammaboekje van de 3 okto- irfeesten, niet meer huis-aan- verspreid en gaat de oplage in 55.000 naar 15.000 exem- aren. Vijfduizend daarvan lan naar de leden, de rest ordt in winkels te koop aange boden. Tijdens de jaarvergade ring ontstond veel commotie over deze maatregel. Uit de vergadering bleek dat aan de negatieve spiraal van de kermisopbrengsten een eind lijkt te komen. „We halen dit jaar dezelfde opbrengst als vorig jaar, en misschien wat meer", was gisteravond te horen. Behalve de kermis was ook de traditionele optocht vorig jaar een grote kostenpost. Vooral door de grote inbreng van En gelse muziekkorpsen - het the ma vorig jaar was de steden band tussen Leiden en het En gelse Oxford - stegen de kosten tot 285.000 gulden. Volgens penningmeester La- man was ook de Hutspotmaal tijd te duur. „We moeten hier voor nog zoeken naar een bete re formule." De maaltijd kostte de vereniging 27.000 gulden. De Haring- en Wittcbroodmaaltijd kostte de vereniging 72.000 gul den. Gisteravond bleken er le den te zijn die vonden dat deze maaltijden alleen nog maar be schikbaar moeten zijn voor le den. Zodoende leveren de maaltijden de vereniging, via contributie, toch nog wat geld op. TIMOTEUS WAARSENBURG Tijdens de laatste dagen van de rioolwerkzaamheden aan de Haarlemmerstraat is er dan toch nog iets mis gegaan. Don derdagochtend trilde door het werk een waterleiding van het EWR los. Een groot waterballet was het resultaat. Hoewel op zichter Hans van Rij onmiddel lijk de boel liet afsluiten om de leiding te kunnen herstellen, kon hij niet voorkomen dat schoenenwinkel Van Haren flin ke schade opliep. „Het gebeurde om kwart over acht. Wij waren nog niet eens open. Maar de hele zaak stond blank en ook de kelder was on der gelopen, 's Middags om vier uur konden wij de deuren pas weer voor het publiek openen," aldus filiaalmanager Hans Oomens van de schoenenwin kel. Hoe groot de schade is, kan hij nog niet met zekerheid zeg gen. „Door de waterschade in de kelder is een groot aantal schoenen beschadigd. Op dit moment sijpelt er nog steeds water de kelder in. De schade aan schoenen bedraagt in elk geval zo'n 5000 gulden. Maar ook het tapijt in de winkel moet waarschijnlijk vervangen wor den. In de schadeclaim zullen we bovendien een bedrag ver werken voor misgelopen in komsten. Het was gisteren na melijk een erg drukke dag in de winkelstraat." Hoewel Oomens het betreurt dat uitgerekend voor zijn winkel iets mis ging, heeft hij weinig hinder van de werkzaamheden ondervonden. Het riool aan de kant van de Prinsessekade is inmiddels ge heel vernieuwd. Aan de kant waar de lekkage was, moet nog ongeveer dertig meter worden afgelegd. Trees Koenders, woordvoerdster van het projest Binnenste Beter van de ge meente Leiden, verwacht dat volgende week met het riool aan de Lange Mare wordt be gonnen. Koenders: „Maar dat Aan de kant van de lekkage moet nog 30 meter riool worden gelegd. gebeurt niet voordat de hele Haarlemmerstraat klaar is. Maar dat is een kwestie van da- FOTO LOEK ZUYDERDUIN gen. De voorbereidingen zijn in de Clarensteeg komt als eerste van de permanente sierbestra- de grond voldoende is ingeklon- elk geval al getroffen. Het stuk aan bod." Dinsdag beginnen ting in de staart van de Haar- ken, krijgt de hele winkelstraat tussen de Van der Werfstraat en stratenmakers met de aanleg lemmerstraat. Volgend jaar, als haar definitieve wegdek. Een in Nederland zeer zeldzaam dier de zadelsprinkhaan. Celstraf dreigt bij verzuim registratie op te sturen LEIDEN THOMAS ERDBRINK Allesverwoestende zwermen groen-bruine beesten èn een ontspannen borrel op een war me camping in Frankrijk. Dat is waar de meeste Nederlanders aan denken bij de woorden 'sprinkhaan' en 'krekel'. Voor een handjevol Nederlanders echter zijn deze insecten on derwerp van levenslange stu die. Van eindeloos in het veld speuren naar nieuwe soorten, tan onderzoek naar gedrag en geluid en van mateloze ver wondering en verrukking. laren van studie van de echte iprinkhaan- deskundigen (ken nersder orthoptera), bijgestaan door ïonderden vrijwilligers, ajn vervat in het boek 'De iprinkhanen en krekels van Nederland'. De eerste exempla ren zijn gistermiddag in het Nationaal Natuurhistorisch Museum in Leiden uitgereikt aan directeur terreinbeheer A. Bosman van Natuurmonu menten en H. Smit, hoofd In formatie en kenniscentrum Natuurbeheer. Het sprinkha- nenboek is de eerste van de boekenserie 'Nederlandse fau na' dat wordt uitgebracht door het NNM, de KNNV en de Eu ropean Invertebrate Survey Ne derland. De komende tijd ver schijnen delen over loopkevers, libellen, zoetwatermollusken en bijen /wespen. Hoewel het boek (ruim 400 pagina's) vooral bedoeld is voor biologen en andere 'nat- uurwerkers', is het zeker ook voor de gewone Nederlander voor wie natuur net iets meer is dan de omlijsting van een wan deling, zeer interessant. Erik van Nieukerken van het NNM: "Nederland telt miljarden sprinkhanen en krekels. Ieder een kent ze en heeft er een ge voel bij. Het zijn bovendien heel interessante insecten. Wist je bijvoorbeeld dat mannetjes sprinkhanen, net als vogels, vrouwtjes lokken met fraai ge- ^g? Dat is heel ongewoon in de insectenwereld. Gezang op papier weergege ven is alleen voor de echte ken ners begrijpelijk. De leek ziet in de zwarte strepen alleen een op hol geslagen cardiogram. Daar om is er een cd bij het boek verschenen waarop 45 in de Benelux voorkomende zingen de sprinkhanen, krekels en veenmollen krassen, tikken, zoemen en zingen dat het een lieve lust is. In tegenstelling tot het boek is de cd niet geschikt voor leken. Een 'gewone' luis- ternaar ontdekt in de geluiden niet de fijne nuances. Overigens behoren sprinkha nen en üekels in Nederland tot de bedreigde diersoorten. On der meer door vervuiling en vermesting zijn de afgelopen jaren vier soorten uitgestorven. Onderzoeker Nieukerken vreest dat de wrattenbijter (een sabelsprinkhaan) in het jaar 2000 ook niet meer in ons land te vinden is. Daar staat tegen over dat er geregeld nieuwe soorten bijkomen (vanuit het buitenland), maar de echt bij- zondere soorten hebben het moeilijk. Overigens maken sprinkhanen bij hun verhuizin- gen gebruik van gemotoriseerd i verkeer: de zuidelijke boom- j sprinkhaan die sinds enkele ja- ren in Nederland voorkomt is met een auto meegelift. De j sprinkhaan kan niet vliegen. Hoewel Van Nieukerken hoopt dat ook een aantal 'gewone' natuurliefhebbers het boek koopt, mikt hij vooral op de natuurbeschermers. „Die houden nog te weinig rekening met krekels en sprinkhanen. Dit boek geeft aan hoe deze dieren ervoor staan en wat ze nodig hebben. Met meer ken nis over krekels en sprinkha nen kan een natuurbeschermer een insectvriendelijker beheer voeren. Bovendien beschrijft het boek de huidige versprei ding en aantallen van sprink hanen, krekels en veenmollen. En dat maakt het mogelijk om over een aantal jaren te kijken of het beter of slechter gaat." Het boek is geschreven door vijf auteurs, maar voor de tot- standkoming ervan zijn hon- j derden vrijwilligers het veld in- gegaan. Meter voor meter is bekeken welke krekels en sprinkhanen er voor kwamen. Het boek 'De sprinkhanen en krekels van Nederland' kost 82,50 (incl. cd) en is ver krijgbaar bij de boekhandel. Het boek is ook te bestellen door 82,50 plus 6,00 por tokosten over te maken op gi ronummer 13028 tnv KNNV Uitgeverij Utrecht onder ver meldingvan 'sprinkhanen'. Maximaal een half jaar cel, dat staat de Leidse juweliers te wachten als ze hun opkoopregi stratie niet op tijd naar de poli tie opsturen. Dat staat in een brief van de politie aan de juwe lierszaken. De juweliers zijn woedend. „Eerst veranderen ze het registratiesysteem zonder te overleggen. Daarna worden winkeliers die twee dagen te laat zijn met hun registratie be dreigd met een half jaar cel straf', zegt juwelier Van Dam, eigenaar van Mattheus Brinks. Bij fietsenhandelaren, platenza ken, boekwinkels en ook juwe liers worden soms gestolen goe deren aangeboden. Daarom moeten al deze zaken zich aan een registratieplicht houden: klanten die iets verkopen moe ten zich legitimeren en worden geregistreerd. De politie ge bruikt het registratiesysteem om heling tegen te gaan en eventuele daders op te pakken. „Wij houden ons keurig aan de registratieplicht", zegt Van Dam. In februari ontving hij een brief van de politie waarin stond dat de controle op de re gistratieplicht werd veranderd. Voortaan moesten de juweliers maandelijks een kopie van de registratie opsturen. De winke liers zouden het onregelmatige Bestuurslid Max du Prie van de 3 October-Vereeniging is gister avond benoemd tot erelid van de vereniging. Du Prie kondigde tijdens de jaarvergadering in Holiday Inn Leiden aan te stop pen met zijn bestuurswerk voor de vereniging. Du Prie was precies twintig jaar actief lid van de vereniging. De aannemer zei twee jaar gele den al dat het einde van zijn ac tiviteiten voor de club in zicht Ook enkele boekhandels zijn door de politie benaderd om voortaan hun registratie op te sturen. De eigenaar van een boekhandel aan de Jan Vos- sensteeg is tegen de registratie. Hij wijst erop dat op rommel markten helemaal geen con trole op heling is. Daarnaast vindt hij het privacy-aspect be langrijk. „Niemand hoeft te politiebezoek niet op prijs stel len. Daarnaast schrijft de politie in de brief dat de bezoeken voor hen onpraktisch waren. „Ik krijg het idee dat ze gewoon geen zin meer hadden in de bezoeken. Wij hadden er namelijk geen problemen mee", zegt Van Dam. Met het nieuwe systeem heeft hij, die zegt namens veel colle ga's te spreken, wel problemen. Net als de andere juweliers is hij vooral boos over de tweede brief. „In eerste instantie heb ik de registratie niet opgestuurd, omdat ik ontevreden was dat er niet met ons is overlegd. Ik was van plan er begin mei nog eens naar te kijken, mijn collega's was. „Ik het het verschrikkelijk druk. Ik zit nu 19 jaar bij de ver eniging. De 20 jaar wil ik nog wel volmaken. Maar 25 jaar, dat denk ik niet", zei hij in 1995, vlak voor de 3 oktoberviering toen. Du Prie werkte de afgelopen jaren als commissielid van de 'kermis.' „Voor mij is de charme van 3 oktober dat het hele feest eigenlijk draait om de inkom sten van de kermis. Ik weet het, dat is zakelijk gedacht, maar zo is het wel", zei hij daarover. Gis teravond zei Du Prie in zijn dankwoord dat de vereniging niet anders kan dan de kermis te verplaatsen naar het Sta tionsplein. „We moeten heel erg oppassen en initiatieven nemen anders vergaat het ons net als Alkmaar en Groningen, waar de viering wel heel erg sober is ge worden", zei hij. Voorzitter P. van Sterkenburg werd gister avond herkozen. Net als twee andere bestuursleden. weten wie hier boeken ver koopt. Louche types haal ik er zelf wel uit." Andere boekhandels zoals De Slechte en Kooyker hebben niets vernomen van de politie. ,Aan ons registratiesysteem is niets veranderd. Af en toe komt de politie de boeken in kijken", zegt J. van der Linden, medewerker van De Slegte. dachten daar net zo over." Op twee mei viel echter een volgende brief in de bus met daarin een waarschuwing dat het niet insturen van de regi stratie kan leiden tot een half jaar celstraf. „Ik was woedend. Ten eerste kwam de waarschu wing wel heel snel. Als de regi stratie op één mei bij de politie had moeten zijn, dan had ik op Koninginnedag het formulier moeten invullen. Normaal krijg je twee weken tijd om zoiets in te sturen." Daarnaast is de drei ging met celstraf hem in het verkeerde keelgat geschoten. „Zij veranderen het systeem en dan gaan ze ons dreigen met celstraf." In de persoon van R.P.M. Visser heeft de Leidse universiteit weer een bijzonder hoogleraar ge schiedenis van de natuurweten schap. Gisteren aanvaardde Vis ser (54) met het uitspreken van zijn oratie de door de Teylers Stichting ingestelde leerop dracht. De komende vijf jaar is de hoogleraar een dag per week werkzaam in Leiden, de rest van de week is hij te vinden aan de universiteit van Utrecht. Vissers studie richt zich op het begin van de negentiende eeuw en de tijd die daar op volgt. „In die periode werden de grondslagen van de huidige wetenschap ont wikkeld. Leiden heeft hierin met Lorentz en Kamerlingh Onnes een zeer belangrijke rol ge speeld." Sinds de jaren vijftig heeft Leiden geen hoogleraar op dit vakgebied gehad. De platen- en fietsenbranche heeft ook niets gehoord van een nieuwe vorm van registra tiecontrole. Pieter van IJlden, eigenaar van een tweedehands platenzaak in de Burgtsteeg, werkt nog gewoon met het ou de systeem. Ook fietsenhande laar Van Polanen heeft wel eens agenten in de zaak die de registratie komen contoleren. Jurist R. Fuyk van de Neder landse Goud en Zilver Federatie is ontstemd over de nieuwe ma nier waarop de juweliers wor den gecontroleerd. Volgens hem is Leiden de enige stad in Nederland die op deze manier aan registratiecontrole doet. De waarschuwing voor celstraf vindt hij aan de zware kant. „Ik betwijfel of celstraf juridisch mogelijk is." De twee verantwoordelijke agenten R. Paling en C. Staats zijn op vakantie. Hun chef H. Schouwenaar vindt de brief van zijn medewerkers vreemd. Ver der wil hij niets kwijt omdat hij niet genoeg van de zaak afweet. I 2TT HAZERSWOUDE-DORP O.V.M. Hazerswoude-Koudekerk, Raadhuisplein 4. tel. (0172) 58 73 45 NIEUWKOOP Univé "Nieuwkoope.o.". Dorpsstraat 77. lel (0172) 57 34 02 T TNTVF (kV/ \Vj_Uh X ROELOFARENDSVEEN Univé Roelofarcndsveen. Noordeinde 162b. tel. (071)331 91 29 v^Jverzeicerincen 1—J Méér weten over Univé? Kom eens langs. Of bel met Univé Direct, telefoon (0592) 37 22 22. Du Prie erelid 3 October-Vereeniging Leiden heeft weer hoogleraar geschiedenis natuurwetenschap Pinksterdag geopend jXheinl^ uchrispijnm Grenen e»' Rotan Design '2e Pinksterdag geopend van 11.00 t/m 17.00 uur HOGE RIJNDIJK 260 LEIDEN TEL 071-5812345

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11