Gigantisch gat in Duitse begroting President Mobutu Sese Seko holde Zaïre volledig uit 'Brand in tunnel was aangestoken' Duitse deserteurs krijgen eerherstel Buitenland uro-socialisten kraken lezoek Chirac aan China Bonn vervolgt top Iran niet Varen in olie Weer nieuwe kieswet in Albanië Belgische media mogen homo's niet aanwijzen RUPAG 16 ME11997 £uid-Korea helpt hongerige noorden ctenl EQULi Zuid-Korea stuurt 50.000 ton maïs en 300 ton melkpoe- értër waarde van tien miljoen dollar extra naar Noord-Korea, mde daar heersende hongersnood te lenigen. De hulp wordt iade Verenigde Naties verstrekt. Eerder heeft het bewind in Se ar ul zes miljoen dollar ter beschikking gesteld aan het Wereld- oedselprogramma van de VN. New [ien doden bij scheepsramp Indonesië jKARTA» Voor de kust van Zuid-Sulawesi is gisteren een motor- ioot vergaan. Zeker tien mensen verdronken, zes anderen wor- jen nog vermist Van de overbeladen boot konden 35 opvaren - |en worden gered. Het ongeluk gebeurde bij slecht weer. De lassagiers kwamen van een bijeenkomst van de regerende Gol- ar-partij van president Suharto in het kader van de verkiezings- ampagne. kansas City toont foto's hoerenlopers nis as city» In de Amerikaanse stad Kansas City zijn gisteren op ^ntv-station foto's en namen uitgezonden van 44 mannen, die orige week zijn aangehouden nadat zij gebruik hadden ge- oné laakt van de diensten van prostituees. De gemeente wil door eze openbare vernedering de prostitutie bestrijden. Burger- rsor echtenactivisten protesteren tegen het feit dat de gemeente aspi ïensen belachelijk maakt die niet zijn veroordeeld, idt "Antieke munten ontdekt in bankkluis [hene In een kluis van de Griekse Ionische Bank is een verza- 'nc{! ieling antieke munten ontdekt, die daar veertig jaar heeft gele- R en zonder dat een eigenaar zich had gemeld. Een woordvoer- ervan de bank weigerde iets te zeggen over de waarde van de n S(l ollectie, maar de media stelden die op een miljard gulden. De |ank wil de munten tentoonstellen. "s eren gaan op 6 juni naar stembus iun De Ierse premier John Bruton heeft gisteren het parle- iaa ient ontbonden en voor 6 juni parlementsverkiezingen aange- ondigd. De uitslag van deze verkiezingen is waarschijnlijk van ivloed op het Noord-Ierse vredesproces. Brutons 29 maanden ,-jL lude regering wacht een lastige taak om de gunst van de kiezer •n enJ8te winnen. Volgens recente peilingen ligt de uit drie partij- eR n bestaande regeringscoalitie tien tot vijftien procent achter op e i eoppositie. 3 ïenentest is doodvonnis voor beertjes TOCKHQLMDe uitslag van een genetisch onderzoek betekent foor drie bruine beertjes in de dierentuin van Stockholm het loodvonnis. Uit de test bleek dat zij geen kinderen zijn van het lannetje Stabben, maar dat de bruine beer Luke de vader is. fatwas niet de bedoeling, want Luke draagt in zijn genen de igmentafwijking albinisme met zich mee en de dierentuin wil iaarniet mee verder fokken. Het de bedoeling dat de drie jonge leren te doden zodra er andere bruine beertjes worden geboren. Stasi-officieren bij Duitse politie RiN» In Oost-Duitsland werken mogelijk nog achthonderd oormalige Stasi-officieren in dienst van de politie. Dat bevestig- ehet ministerie van binnelandse zaken van de deelstaat Meck- inburg-Vorpommern gisteren, na berichten in het Duitse week- ilad Der Spiegel. De deelstaatregering ontving van een anonie- leafzender een lijst met achthonderd namen, voornamen en ersoonsgegevens van officieren van de voormalige Oost-Duitse sheime dienst. De achtergrond van die beambten wordt nu op- nv gecontroleerd. [Tionderd doden bij offensief Sri Lanka o» Ruim honderdTamil-rebellen zijn gedood tijdens ge rechten met Srilankaanse regeringstroepen in het noorden van letland. Aan de zijde van het regeringsleger vielen op de derde lag van het grootschalige offensief achttien doden en 31 gewon- len, zo heeft de Srilankaanse regering in de hoofdstad Colombo jisteren meegedeeld. Doel van het militaire offensief is de stad avuniya weer verbinding te geven met andere regio's en vooral net het schiereiland Jaffna. Stukje vliegtuig valt op straat St. Louis ■Louis» Tot verbijstering van voetgangers en andere ooggetui- ;n kwam er in het centrum van St. Louis zomaar een stuk alu- ninium uit de lucht vallen. Nader onderzoek wees uit dat het de maar liefst 54 kilo zware overkapping van het landingsgestel van overvliegend TVVA-vliegtuig was. Niemand werd ge- aakt. Hoe de overkapping heeft kunnen loslaten is nog niet dui- lelijk. KING.ANP-Rtr-AFP !n 'schandvlek' voor Europa egens de minachting voor de vestie van de mensenrechten China. Zo brandmerkten de cialisten in het Europees par- ment het bezoek van de Fran- president Chirac, die gisteren Peking aankwam. Volgens de uro-socialisten lapt de Franse esident alle veroordelingen 'n de Europese Unie over hendingen van mensenrech- n aan zijn laars ten bate van pelsbelangen. In Frankrijk zelf zitten de so fisten in de oppositie tegen bonn-berlijn De Duitse justitie ziet af van vervolging van de Iraanse. presi dent Rafsandjani en geestelijk leider Chamenei. Die waren door een rechtbank in Berlijn in april verantwoordelijk gesteld voor de moord op vier Iraans- Koerdische dissidenten in het Berlijnse restaurant Mykonos in september 1992. De justitie be sloot niet tot vervolging over te gaan vanwege 'hogere publieke belangen' en geen basis te zien voorverder onderzoek. De uitspraak van de Berlijnse rechter in april leidde tot een diplomatieke crisis tussen de Europese Unie en Iran. Het was voor het eerst dat een Europees hof Iran politiek verantwoorde lijk stelde voor een van de tien tallen aanslagen, die sinds de is lamitische revolutie in Iran in 1979 zijn uitgevoerd op opposi tieleden in het buitenland. De Duitse aanklager vaardig de wel arrestatiebevelen uit te gen drie leden van de Iraanse geheime dienst die worden ver dacht van betrokkenheid bij de aanslag. Hij handhaafde ook het eerder uitgevaardigde arresta tiebevel voor de Iraanse minis ter van Staatsveiligheid, Ali Fal- lahiyan. Belastinginkomsten vallen 18 miljard lager uit dan geraamd De belastinginkomsten van de Duitse overheden zullen dit jaar 18 miljard mark lager uitvallen dan geraamd. Daardoor dreigt het tekort op de federale begroting zon der maatregelen veel hoger te worden dan de beoogde 53,4 miljard mark en komt de kwalificatie van Duitsland voor de Economische en Monetaire Unie (EMU) in ge vaar. bonn-schwerin dpa-anp Het cijfer van 18 miljard werd gisteren bekend na driedaags beraad in Schwerin van een speciale werkgroep voor het schatten van de belastingin komsten. In de groep zitten deskundigen van de federale re gering, de deelstaten en institu ten voor economisch onder zoek. De vorige schatting da teert van november. Het inkomstenverlies komt door de zwaar tegenvallende ontwikkeling van de economie en de werkloosheid. Van de 18 miljard mark drukt 9,1 miljard op de federale begroting, die bepalend is voor de EMU. De deelstaten ontvangen 6,9 mil jard minder belasting en de ge meenten 1,8 miljard minder. Een begrotingstekort van 53,4 miljard zou overeenkomen met 2,9 procent van het'bruto bin nenlands product, net onder het maximum van drie procent voor landen die willen toetre den tot de EMU. Nu het veel meer dreigt te worden, moet de regering snel maatregelen ne men om de EMU-norm toch te halen. Daarover vindt druk overleg plaats binnen de rege ringscoalitie. Minister van financiën Waigel reageerde gisteren vrij laconiek. ,,Dit leidt niet tot een wezenlijk andere beoordeling ten aanzien van de EMU-criteria. De rege ring heeft bij het begrotingsbe leid al gereageerd op een ver wachte vermindering van de belastinginkomsten en behoudt zich verdere stappen voor." Het dichten van het begro tingsgat via belastingverhoging lijkt er niet in te zitten. De libe rale regeringspartij FDP is daar fel tegen. Volgens berichten in de Duitse pers wordt binnen de coalitie gedacht aan de verkoop van goud van de Bundesbank om aan extra inkomsten te ko men. Maar minister Waigel zei gisteren dat dat niet zal gebeu ren. Wel kondigde hij een her waardering aan van de goudre serve van de centrale bank. De waardering van het goud ligt nu ver onder de marktprijs. De in greep, die een wetswijziging vereist, vergroot de winstaf dracht van de Bundesbank aan de staat. LONDEN» HANSGELEIJNSE CORRESPONDENT Volgens het Britse commerciële tv-nieuws ITN is de brand in de Kanaaltunnel vorig jaar novem ber aangestoken. Dit is volgens ITN vastgesteld bij een onder zoek door de Franse justitie. Een Frans rapport over de brand, die ruim 600 miljoen gulden schade veroorzaakte, wordt begin volgende week ver wacht. De Londense Tiines meldde vorig jaar november al meteen dat brandstichting de meest waarschijnlijke oorzaak van de ramp was. Dit bericht werd zo wel door de Britse als Franse autoriteiten ontkend. Veilig heidsbeambten vertelden des tijds aan de krant dat een van de wagons al in brand stond, voordat de shuttle-trein de tun nel inreed. Op de dag van de brand ein digde een wilde staking van Eu rotunnel-medewerkers in Ca lais. Zij protesteerden tegen ge dwongen afvloeiing van 650 werknemers. De theorie was dat een van hen, vermoedelijk met een fakkel, de brand heeft aan gestoken. Dit werd enige tijd later ook «Sm ft» maracaibo» Venezolaanse vissers protesteerden gisteren op het Maracaibomeer onder de naam 'Zwarte donderdag'. De vissers zijn woedend, omdat in de afgelopen vier maanden maar liefst vier olietankers vastliepen. Daarbij lekten 25.000 vaten olie weg in het meer. foto reuters carlos Hernandez in het Lagerhuis gezegd door het Conservatieve parlements lid David Shaw. Maar de Britse regering wilde niet reageren op speculatie en gewacht diende te worden op het onderzoek naar de oorzaak van de ramp, dat wordt geleid door een Franse rechter. Eurotunnel werd door de brand gedwongen het transport van vrachtwagens en containers op open wagons tijdelijk te sta ken. Voor de passagiersdienst van le Shuttle werd een beperkt dienstschema ingesteld. Begin deze week werd Eurotunnel, dat de shuttle-treinen exploiteert, zwaar bekritiseerd door de vei ligheidsdienst van de tunnel wegens gebrekkige naleving van de veiligheidsvoorschriften. Eurotunnel ontkent dat en meldde woensdag dat de ruim honderd miljoen kostende re paratie van de beschadigde tun nelbuis is voltooid. De hoop dat het vrachtvervoer weer zou kunnen worden hervat werd echter de bodem ingeslagen doordat de Brits-Franse Inter- goevermentele Commissie IGC de hoogste toezichthouder van de Kanaaltunnel het groene licht niet gaf. TIRANA Rtf-DPA-AFP Het Albanese parlement heeft de afgelopen nacht voor de tweede keer binnen drie dagen een nieuwe kieswet aangeno men. De bedoeling is de weg vrij te maken voor vervroegde verkiezingen op 29 juni. De speciale gezant van de Or ganisatie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa (OVSE) voor Albanië, de Oostenrijkse oud-bondskanselier Vranitzky, was er gisteren in geslaagd de politieke partijen in het Balkan- land tot een compromis over de omstreden kieswet te bewegen. De kleinere partijen waren voorstander van het stelsel van evenredige vertegenwoordiging, de Democratische Partij (DP) van president Berisha wilde een districtenstelsel. De DP, die nu nog over een grote meerderheid in het parlement beschikt, druk te dinsdag een kieswet door het parlement die volgens de ande re acht partijen in de Regering van Nationale Eenheid de DP bevoordeelt. De tegenstanders van Berisha waren bovendien laaiend dat de wet door de DP werd ingediend en niet door de huidige Regering van Nationale Eenheid. Vranitzky zei op een perscon ferentie dat hij de partijen ervan had overtuigd dat de kieswet moest worden aangepast. De oppositiepartijen dreigden de verkiezingen te boycotten als dat niet zou gebeuren. de gaullistisch-liberale rege ringscoalitie van Chirac. De pre sident sleept in China vlak voor de Franse verkiezingen miljar denorders binnen, vooral voor de Franse luchtvaartindustrie. De Nederlandse socialiste Hedy d'Ancona (PvdA) hekelde het feit dat de regering van een van de grootste landen in de Europese Unie 'opzettelijk' een andere houding aanneemt dan zijn partners. De kwestie van de mensen rechten in China leidde vorige maand tot onenigheid tussen de Europese lidstaten. bonn «dpa-anp Ruim vijftig jaar na het einde van de Tweede Wereldoorlog heeft het Duitse parlement gisteren deserteurs uit de legers van Hitier en dienstweigeraars uit de nazi- tijd in ere hersteld. Zij krijgen een schade vergoeding van 7500 mark. Er zijn nog en kele honderden deserteurs in leven. De uitslag van de stemming kwam niet onverwacht. Vorige maand bereikte de commissie voor justitie van de Bondsdag overeenstemming over rehabilitatie van deserteurs en dienstweigeraars. De leden van de Bondsdag spraken uit dat de von nissen wegens desertie, dienstweigering en ondermijning van de weerbaarheid ten tijde van nazi-Duitsland in strijd waren met de beginselen van de rechtsstaaat. Maar zij onderstreepten dat de rehabilita tie geen veroordeling betekent van de Duitse soldaten tijdens de Tweede We reldoorlog. ,,De meeste soldaten wilden de plicht doen, die zij naar hun mening hun vaderland verschuldigd waren of zagen geen kans zich aan de dienstplicht te ont trekken", aldus de Bondsdag-leden. De Duitse parlementariërs hebben lang geruzied over het eerherstel voor de deser teurs. De regeringspartijen CDU/CSU en FDP wilden lange tijd geen rehabilitatie voor personen die ook volgens de huidige maatstaven strafbaar zouden zijn geweest. De SPD en de Groenen beschouwden alle nazi-vonnissen wegens dienstweigering, desertie en ondermijning van de weer baarheid als onrechtvaardig. De regerings partijen kregen uiteindelijk hun zin. Volgens de Duitse Bondsvereniging voor Slachtoffers van de Militaire rechtspraak is onder Hiüer tegen 30.000 soldaten de doodstraf uitgesproken. Bij 20.000 militai ren is het vonnis voltrokken. Honderdui zend soldaten kregen een gevangenisstraf opgelegd. De Duitse president Roman Herzog gaat bij de regering-Kohl het probleem aankaarten van pensioenbetalingen aan voormalige SS'ers en het uitblijven van herstelbetalingen aan Oost-Europese overlevenden van de Holocaust. Het staatshoofd heeft dat gisteren in New York verzekerd aan Edgar Bronfman, de presi dent van het Joods Wereldcongres. BRUSSEL» ANP leden van Get Ready homo seksueel zijn. Volgens het blad is dit gegeven een 'publiek ge heim'. De publiciteit ging verge zeld van de campagne 'Get Ready, Get Out. zing niet te gauw, ik houd van een vrouw'. Met de gedwongen outing wilde het tijdschrift homoseksu aliteit in het katholieke België beter bespreekbaar maken. Er kenningvan hun homoseksuali teit door bekende Belgen of pu bliciteit daaromtrent, zou het jonge homo's eenvoudiger ma ken over hun geaardheid naar buiten te treden. Belgische media mogen niet langer over bekende landgeno ten melden dat ze homoseksu eel zijn, terwijl ze daar zelf alle publiciteit over mijden. Een rechtbank heeft gisteren be paald dat geaardheid een zaak is die 'strikt in de priv'e-sfeer ligt'. Met zijn uitspraak stelt de Belgische rechter de populaire Vlaamse jongensgroep Get Ready in het gelijk. Twee weken geleden, rond de jaarlijkse Roze Zaterdag in Brus sel, meldde het Vlaamse homo- tijdschrift ZiZo dat alle vier de ijhaag clemens ingwersen de vraag waarom de Zaïrese president Mobutu se Seko zo weinig geld besteedde aan zijn bevol- 'g. antwoordde hij eens: „Zij kunnen mij niet te- 'betalen". Het was een antwoord van een bankier ondernemer, niet van de 'Papa Président' die Mo- 'u meende te zijn: het wijze stamhoofd en de 'odige krijger die het algemeen belang van zijn ^diende. president, die eind 1965 de macht greep, heeft n tegenstanders meer dan dertig jaar uit elkaar we- n'e spelen, maar tegen de Tutsi-rebellen die met on van Rwanda en Uganda een steeds groter deel Zaïre veroverden, blijkt hij niet meer opgewas- De aan prostaatkanker lijdende president is van een gevlucht, waarschijnlijk naar zijn geboorte- [inhet noorden van Zaïre. °butu beschouwde Zaïre als zijn eigen creatie. Hij khtte' het land vijf jaar nadat België het onafhan kelijkheid had verleend. Zijn regime vertoonde meer overeenkomsten met een koloniale onderneming dan met een politieke dictatuur. Na de onafhankelijkheid van het vroegere Belgisch Congo in 1960 benoemde premier Patrice Lumumba kolonel Joseph-Désiré Mobutu tot opperbevelhebber van het leger. Nauwelijks een jaar later zette de leger leider de linkse premier buiten spel en liet hem 'per abuis' vermoorden. Mobutu bleef Lumumba echter een nationale held en martelaar van de onafhanke lijkheid noemen. De onafhankelijkheid bracht Congo oorlog en chaos. Het zuiden scheidde zich af. Mobutu greep als leger leider in en redde zijns inziens de eenheid van de uit eenvallende ex-kolonie. Hij ontdeed zich, tot groot genoegen van de Amerikaanse geheime dienst, van bevlogen revolutionairen als Lumumba. In 1972 gaf hij het land de naam Zaïre en bestempel de het 'authentiek' Afrikaans. Een jaar later nationali seerde hij de buitenlandse ondernemingen en gaf ze aan Zaïrezen. De mensen aan de top van deze maat schappij en hun verwanten dankten hun positie aan het stamhoofd Mobutu Sese Seko Nkuku Ngbengdu wa za Banga, de krijger die geen nederlagen kent, of in de volksmond: de haan die geen kip ongedekt laat. Mobutu was de staat. Hij vestigde een uitzonderlijke, nu eens flexibele, dan weer wrede dictatuur zonder enige politieke ideologie en eenzijdig gericht op de exploitatie van delfstoffen. Zaïre werd een succesvolle onderneming, die de elite in de hoofdstad Kinshasa enorme winsten heeft ge bracht. Die konden onbelast naar het buitenland worden overgeheveld. De staat werd een privé-on- derneming en werd als symbool voor gemeenschap pelijke belangen volledig uitgehold. Alles wat niet strikt nodig was voor Mobutu's onder neming bestaat niet meer. Openbare scholen, zie kenhuizen en wegen waren niet nodig, want de elite liet zich opleiden en verplegen in Europa en reisde per vliegtuig. De landbouw is volslagen verwaar loosd. Zelfs het leger moest het zelf maar zien te rooi- De plundering van het land leidde vanzelfsprekend tot protesten, die bloedig werden onderdrukt. Mo butu bestreed het verzet ook door etnische tegenstel lingen uit te spelen en gunsten te verlenen. Politici die het onder Mobutu lang uithielden, waren meestal via financiële belangen 'aandeelhouders' van Mobu tu's onderneming. En geen aandeelhouder mocht in- voed krijgen op het reilen en zeilen van de president directeur van de zeer besloten vennootschap Zaïre. De Zaïrese politiek was daardoor niets anders dan een marathon stoelendans op onvoorspelbare mu ziek van Mobutu. Niemand zat lang genoeg op een bestuurdersstoel om die functie inhoud te geven of om een machtsbasis op te bouwen. Deze stoelen dans heeft de opposanten opgebroken. Toen ze be gin jaren negentig een kans hadden om het tegen Mobutu op te nemen, bleken ze niet te kunnen sa menwerken. Bovendien misten ze een achterban. Ze waren al zolang aandeelhouders, dat de bevolking hen wantrouwde. Mobutu en zijn westerse bondgenoten, voornamelijk België. Frankrijk en de Verenigde Staten, hebben el kaar decennia lang wijsgemaakt dat het Mobutu of de chaos was. De bondgenoten dienden daarmee hun strategische belangen in de Koude Oorlog, die onder meer in Angola woedde. Voorts werden de economische belangen in het delfstofrijke hart van Afrika veiliggesteld. De destijds afgeschreven Mobutu overleefde het ein de van de Koude Oorlog tot ieders verbazing. Maar de laatste publiciteitsstunt, in 1994, liep uit de hand. Hij bood Frankrijk een basis voor ingrijpen in het door etnische moordpartijen verscheurde Rwanda en nam honderdduizenden gevluchte Hutu's op. Deze gastvrijheid en de bewapening van een deel van de gevluchte Hutu's brachten hem in conflict met twee jonge militaire regimes aan zijn oostgrens, die mede dankzij de Verenigde Staten over een uit stekend geoliede oorlogsmachine beschikten: Rwanda en Uganda. Zij zaten achter de Tutsi-rebellie die Mobutu's ruim 31 jaar oude onderneming Zaïre wegvaagde.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7