Nieuw kabinet heeft weinig te verdelen De stalker: een agressieve tepelbijter Binnenland Familie dwingt minderjarige asielzoekers vaak tot prostitutie Ook verse paddo's komen mogelijk onder Opiumwet Met handboeien om aan de haal met politieauto Strandpret Niets is te dol tijdens de (b-Days. DAG 16 ME11997 ANP Algemeen Nederlands Persbu Qntsnapte koe doodgeschoten Lrpcht» Een koe die gisteren van de veemarkt in Utrecht ont- toapteTheeft haar avontuur met de dood moeten bekopen. De Eolitie schoot het dier neer nadat het dolgeworden beest diverse juinen en een politieauto had vernield. Het beest nam rond half Les 's morgens de benen. Door de mist wist de koe enige tijd on bemerkt door de wijk Voordorp te struinen. Daarbij liep ze vlak jangs een spoorlijn zodat machinisten goed op hun tellen moes- /v) jen passen en treinen vertraging opliepen. De ontdekkingstocht boerde verder langs een aantal tuinen. Ook liep het beest een 1 +e|euk in het portier van een politieauto. Omdat de koe volgens ®^SI>JL woordvoerster door het dolle heen was en niet meer te be laderen viel, is het dier aan de Kögllaan in Voordorp doodge schoten. De eigenaar moet nog worden achterhaald. Vervolging Evenhuis voor oplichting boriNiNCENJustitie in Groningen heeft besloten oud-WD- toatssecretaris van economische zaken Evenhuis te vervolgen ictieLegens oplichting. Ook zijn zwager Meppelink en de oud-direc- ivenjgurvan de Groninger Kredietbank Ketelaar zullen zich voor de [echter moeten verantwoorden. Het drietal wordt verdacht van [plichting van de Groninger Kredietbank (GKB) voor 6,5 miljoen bulden. Evenhuis en Ketelaar worden ook verdacht van belas tingfraude. Het onderzoek naar de drie verdachten komt voort lit de geruchtmakende GKB-affaire in Groningen. In 1991 bleek lat directeur Ketelaar van de Kredietbank voor meer dan hon- ?rd miljoen gulden aan dubieuze hypotheken en leningen had •rstrekt. Daarbij liep de gemeente Groningen uiteindelijk een trop op van 58 miljoen gulden. p Celstraf voor zeker 200 inbraken miwARDENWegens het plegen van zeker tweehonderd inbra- en heeft de rechtbank in Leeuwarden een 41-jarige illegaal in lederland verblijvende Roemeen veroordeeld tot zes jaar. De uitverkocht de man op de Zwarte Markt in Beverwijk. De poli- e slaagde er lange tijd niet in de enorme reeks inbraken in S'esland op te lossen. Begin dit jaar bekende de man deze, na- thij toevalliger was aangehouden in verband met een ver- eersdelict. De Roemeen wilde schoon schip maken. Op de zit- ing liet hij weten naar Moldavië te willen om daar in het kloos- II er te gaan, maar dat verzoek wilde de rechtbank niet inwilligen. ji Hogelijk zelfmoord na afpersing ikerk Een 64-jarige man uit Nijkerk is vermoedelijk zo onder llfiruk gezet door één of meer afpersers dat hij in maart van dit II aar voor de trein is gesprongen. De politie is op zoek naar meer II lachtoffers van afpersing in Nijkerk en omgeving. Na de zelf- noord is de politie met het onderzoek begonnen. Daaruit bleek at de man in de maanden voor zijn dood enkele duizenden üldens aan afpersers heeft betaald. Of hij bij zijn dood een ver- laring over die chantage bij zich had, wil een woordvoerder van Ie politie niet zeggen. De politie heeft het vermoeden dat meer nensen het slachtoffer zijn geworden van dezelfde afperser. \0V en Unie 55+ willen Leerkes •n haag De besturen van de ouderenpartijen AOV en Unie 55+ illen dat Bertus Leerkes de gezamenlijke lijst van de twee par- 1B0 tijen bij de Kamerverkiezingen van 1998 gaat aanvoeren. De 75- Kl arige Leerkes vormt nu in zijn eentje de fractie«van de Unie 55+ n de Tweede Kamer. Unie 55+ en AOV hebben momenteel drie tetels in de Kamer. Enige tijd geleden besloten de partijen de i volgende verkiezingen in te gaan met een gezamenlijke lijst. Hoewel de peilingen voor alle ouderenpartijen slechts één zetel voorzien na de verkiezingen van volgend jaar, is Leerkes vol ver- ffi bouwen. Hij zegt zich 'met alles wat er in me is' te zullen inzet- ieuw vaccin baarmoederhalskanker leiden» Onderzoekers van het Academisch Ziekenhuis Leiden ^J(AZL) hebben een vaccin ontwikkeld dat baarmoederhalskanker ^kan stoppen. Eén van de onderzoekers, Melief, presenteert mor- |en tijdens een internationaal kankercongres in Denver de re- iultaten van het onderzoek onder vijftien vrouwen die met het vaccin zijn behandeld. De onderzoekers verwachten dat het nieuwe middel over drie jaar klaar is. Daarna zou het nog jaren [ainnen duren voordat het op grote schaal beschikbaar komt. Politiepost op Dordts woonwagenkamp x)rdrecht Het woonwagenkamp aan de Wieldrechtsezeedijk in Dordrecht krijgt vanaf 22jnei een politiepost die 24 uur per dag wordt bezet door twee agenten. De politie wil daarmee het doen en laten van de ruim tweehonderd bewoners permanent 1 :ontroleren. Aanleiding tot de maatregel is de situatie in het woonwagencentrum. Het is er volgens de politie sinds de groot- 1 scheepse inval in juli van vorig jaar niet meer rustig. ledrijf wil ezonde varkens ïblikken onservenproducent Meatpoint lit Almelo wil geslachte varkens lit het pestgebied in Brabant an de overheid opkopen en in tikken. Het gaat daarbij om ge- If bnde beesten in overvolle stal- (i in op varkenshouderijen die et besmet zijn, maar wel in it gebied liggen waarvoor een i irvoersverbod geldt. HVolgens een woordvoerster gpn het bedrijf is het doodzonde f t at gezond varkensvlees vernie- gd wordt. Daarnaast houdt de erwerking van varkens de me- ewerkers aan de slag. „Zij blij - en op de kwaliteit van het vlees j. itten, zodat zij later aan de |ogste keuringseisen kunnen ijven voldoen. Nu behandelen* de varkens slechts voor de- ructie", aldus de woordvoer en Het ingeblikte vlees moet vol ts Europese regels buiten de uropese Unie worden ver- t acht, omdat er anders markt- erstoring kan optreden. Op de 'tikken komt te staan uit welk ind het vlees afkomstig is. Meatpoint draait nu op halve racht en vult de uitkering van medewerkers aan tot 100 rocent. Door de inblikregeling 'u het bedrijf op volle kracht '"men gaan draaien. Daar- "tst krijgt de overheid geld in laatje door de verkoop van e dieren. Het ministerie van landbouw 'ageert terughoudend. „Er is elemaal geen sprake van dat arkensvlees uit het pestgebied angeboden wordt voor con-, Umptie", meldt een woord- °erster. „Al het vlees moet aarde destructor." Alleenstaande minderjarige asielzoekers worden vaak door hun familie gedwongen tot prostitutie. Het geld dat zij verdienen is bestemd voor het on derhoud van de familieleden in het land van her komst. Met deze 'trieste feiten' werd staatssecretaris Schmitz van justitie gisteren geconfronteerd tij dens een werkbezoek in Antwerpen op uitnodi ging van de Antwerpse wethouder mevrouw Sö- rensen. In de marge van een bijeenkomst in de Tweede Kamer vertelde de bewindsvrouw dat veel alleenstaande minderjarige asielzoekers met een opdracht Nederland binnenkomen. „Zij mel den zich hier aan als minderjarige asielzoeker en vertrekken vervolgens naar België of Duitsland, waar zij zich als meerderjarig proberen te regi streren." Wat vaak blijkt is dat de familie hen de dwingende opdracht heeft meegegeven via de prostitutie voor inkomsten te zorgen. Het bezoek van Schmitz had te maken met de problemen rond verdwenen minderjarige asiel zoekers. Nog onlangs verdween een groep van dertig minderjarigen uit Nigeria met onbekende bestemming. Naar aanleiding van de verdwijnin gen is op aandrang van de Tweede Kamer meer samenwerking in gang gezet tussen de politie in Nederland, België en Duitsland. Volgens Schmitz werkt die samenwerking momenteel voortreffe lijk. Er zijn op dit moment echter geen aanwijzin gen dat steeds meer alleenstaande minderjarige asielzoekers verdwijnen. In België wordt volgens haar hard gewerkt aan de opvang van meisjes die graag terugwillen. Pro bleem daarbij is echter de familie die heeft geïn vesteerd in de komst van deze vluchtelingetjes. Astrid Tillema uit Hoogeveen is niet te be nijden. Zij is al tien jaar slachtoffer van een aanbidder die haar voortdurend ach tervolgt en lastig valt via de telefoon, brie ven, cadeaus, familie en vrienden. De man bracht zelfs een bezoek aan haar moeder om zich alvast te introduceren als haar nieuwe vriend. Tillema probeerde van al les om de belager van zich af te schudden. Maarstraat- en contactverboden, gijze ling, dwangsommen en begeleiding door motoragenten en surveillancewagens bo den geen soelaas. Even gloorde er hoop. De man reed op haar in - gelukkig voor haar zonder ernsti ge gevolgen. De rechtbank veroordeelde hem tot voorwaardelijke gevangenisstraf plus dienstverlening. Dat bleek bij lange na niet voldoende om de man tot rede te brengen. Met behulp van advocaat Friedberg span de ze daarop een kort geding aan. Gevolg: de belager belandde meerdere malen in de gevangenis. Maar zelfs van daaruit ver volgde hij zijn telefoonterreur. Een tweede kort geding leidde tot gedwongen opname in een psychiatrische inrichting. Ook dat was niet toereikend. Daarop besloot Friedberg tot een bodemprocedure. Het vonnis van de rechtbank: een straat- en contactverbod voor tien jaar, de mogelijk heid tot gijzeling plus gedwongen behan deling door de RIAGG. Tillema is een duidelijk slachtoffer van stalking. Een voor veel Nederlanders nog onbekend fenomeen dat zich het best laat vertalen met belagen. Voor stalking be staan inmiddels talrijke definities. De meest gebruikte: het opzettelijk, kwaad willig en herhaaldelijk volgen en treiteren van een ander, zodat dit die persoon scha de en emotioneel leed toebrengt. Hoewel het verschijnsel nog relatief jong is, bestaat er inmiddels een redelijk beeld van de daders. „Het gaat om onvolgroeide plakkerige mensen. Van het type agressie ve tepelbijter. Ze zijn vaak dwangmatig op zoek naar een medemens die inhoud en structuur aan hun leven moet geven, maar niet in staat om een echte relatie aan te gaan", meent psychiater De Boer. Hij is dertien jaar werkzaam geweest op het Pie- ter Baan Centrum en gespecialiseerd in partnerdoding. Hij was gisteren in Zwolle een van de sprekers op het eerste Neder landse Stalking Symposium, een initiatief van de vorig jaar opgerichte Stichting Anti Stalking (SAS). SAS telt inmiddels enkele' honderden leden, van wie de meesten vrouw. Niet zo vreemd: daders zijn met name afgewezen mannen. Een minder omvangrijke categorie slacht offers betreft beroemdheden, zoals gitarist Harry Sacksioni en zanger André Rieu, die beiden langdurig door obsessieve fans worden achtervolgd. Het begrip stalking komt oorspronkelijk uit de Verenigde Staten. Eind jaren tachtig kregen in Hollywood tal van film- en tele visiesterren te maken met personen die zich aan hen opdrongen. De gewelddadi ge dood van de actrice Rebecca Shaver bracht de staat California in 1989 tot het aannemen van de eerste anti-stalkingwet. Nederland is nog niet zover. De meeste slachtoffers in ons land volgen dezelfde procedure als Astrid Tillema. Een lange, kostbare, civielrechtelijkee lijdensweg die vaak tot niets leidt. Tweede-Kamerlid Boris Dittrich (D66) was ooit zelf slachtoffer. Hij verzocht minister Sorgdrager van justitie vorig jaar stalking strafbaar te stellen. De minister zag daar weinig heil in. Daarom werkt hij nu aan een initiatiefwetsvoorstel. Dittrich wil stal king voor de wet definiëren als misdrijf met een maximale gevangenisstraf van drie jaar. Ook pleit hij voor de mogelijk heid van voorlopige hechtenis. Op zijn snelst kan de nieuwe wet eind 1998 in werking treden. Zo lang kan en wil Astrid Tillema niet wachten. Haar advocaat heeft tegen de uitspraak van de rechter inmiddels hoger beroep aangetekend. Toch is er hoop. Haar belager heeft inmiddels uitgebreid gesproken met Friedberg en belooft dat hij, als hij opnieuw de drang voelt opko men met haar in contact te treden, eerst de advocaat inschakelt. Tot op heden heeft Friedberg van de stalker en zijn cliënt niets meer vernomen. deze geestverruimende plant niet strafbaar, ofschoon er stof fen in voorkomen die op de harddrugslijst staan. Een woordvoerder van het ministerie van justitie zegt dat het 'onomstreden' is dat be werkte en verwerkte hallucino- gene paddestoelen onder de Opiumwet vallen. Maar over de strafbaarheid van verse halluci- nogene paddestoelen wordt niet eensluidend gedacht. Daar om heeft het OM het oordeel van de rechtbank in Den Bosch gevraagd inzake bedrijfsmatige productie van verse paddestoe- Het College van procureurs-ge neraal overweegt de minister van justitie te adviseren ook verse gecultiveerde paddestoe len met een geestverruimende werking onder de Opiumwet te brengen. Dat zei hoofdoffcier van justitie Hulsenbek van het parket in Zwolle gisteren tijdens een studiedag in Utrecht over ecodrugs. Hulsenbek kondigde aan dat het openbaar ministerie voorlo pig niet van plan is op te treden tegen de zogenoemde smartshops, die natuurpoduc- ten verkopen die de geest beïn vloeden. „Er is grote schade aan te richten wanneer de beslissing om een zaak voor de verkoop van verse paddo's te vervolgen, achteraf niet juist is", zei hij. Over het algemeen verkope smartshophouders legale pro- dukten. De paddovariant die in de vrije natuur voorkomt, blijft in het advies van het college bui ten schot. Daarmee lijken de procureurs-generaal het quat- arrest te volgen. Dat stelt het kauwen van verse bladeren van ïen. De ministeries van volksge zondheid en justitie laten mo menteel de schadelijkeid van ecodrugs bestuderen. Bij het Trimbosinstituut loopt verder een onderzoek naar het gebruik van smartdrugs onder scholie ren. Het kabinet zal over enkele maanden beslissen of bijzonde re maatregelen nodig zijn. De productie van geestverrui mende paddestoelen nam in 1993 een vlucht. Inmiddels telt Nederland ongeveer zestig smartshops, waar zo'n 150 pro ducten te koop zijn. Aclitenvlging in gestolen auto Bezuinigingen nodig voor alle wensen Het volgende kabinet zal hier en daar de broekriem moe ten aantrekken om alle nieuwe plannen te realiseren. Volgens berekeningen van het Centraal Planbureau (CPB) is in de komende kabinetsperiode per saldo zes miljard gulden extra te verdelen bij een economische groei van twee procent per jaar. Dat bedrag is te laag om alle wensen voor nieuw beleid te kunnen betalen, vinden de coalitiepartners. D66 meent dat een extra bezui niging van vier tot acht miljard op bestaand beleid nodig zal blijken. De PvdA noemt dat voorbarig. Ook de WD wil zich nog niet vastleggen op een be drag. Het CPB is bij zijn berekenin gen uitgegaan van een 'behoed zaam' scenario met een gemid delde economische groei van twee procent per jaar, een kwart procent meer dan het Planbu reau hanteerde voor de huidige regeerperiode. De regerings fracties vinden dat ook het vol gende kabinet beter een voor zichtig scenario kan hanteren. Meevallers zijn immers plezieri ger dan tegenvallers. PvdA'er Van Zijl is iets genu anceerder. „Ik ben voor een be hoedzaam scenario, maar of dat precies twee procent moet zijn, daar moeten we nog eens goed naar kijken. Als je uitgaat van een groei van 2,25 procent scheelt dat meteen een hoop geld." WD en D66 willen in de vol gende kabinetsperiode extra geld voor onder meer de zorg, het onderwijs en de infrastruc tuur. Daarnaast willen ze het fi nancieringstekort verder verla gen en geld vrijmaken voor las tenverlichting. Dat laatste is mede nodig voor de herziening van het belastingstelsel waaraan staatssecretaris Vermeend van financiën werkt, stellen zij. D66'er Ybema gaat er overi gens vanuit dat het huidige ka binet in zijn begroting voor vol gend jaar nog met aanvullende maatregelen komt, zodat de fi nanciële ruimte in de komende kabinetsperiode wat hoger uit valt dan zes miljard. „Dat zou ik in elk geval heel verstandig vin den." PvdA'er Van Zijl spreekt liever niet van bezuinigen, maar van het inruilen van oud voor nieuw beleid. Zijn prioriteiten zijn daarbij: meer geld voor de zorg, het onderwijs en het veilig stel len van de AOW. Daarnaast wil hij extra geld vrijmaken voor ar moedebestrijding en het verla gen van de lasten op arbeid. Verdere verlaging van het finan cieringstekort komt bij hem pas op de derde plaats. En een alge mene lastenverlichting staat he lemaal onder aan zijn lijstje. hoevelaken rien polderman Twee autodieven in een politie auto met zwaailicht, achter volgd door politiemensen in een gestolen auto: het was de omgekeerde wereld, gisteren op de snelweg Al tussen Hoevela ken en Barneveld. Bijzonder heid van de autodieven in de vluchtende politie-auto was nog, dat zij in de handboeien waren geslagen. Het tweetal, een 26-jarige en een 33-jarige Amsterdammer, werd uiteinde lijk na een wilde klopjacht ter hoogte van Den Dolder aange houden. De Amsterdammers waren eerder, bij een verkeerscontrole op de Al door de politie naar de kant gedirigeerd. Omdat de au to waarin ze reden te boek stond als gestolen, werden zij gearresteerd. De politiemensen deden de Amsterdammers handboeien aan en lieten hen plaatsnemen op de achterbank van de politiewagen. Vervolgens gingen de beide agenten de ge stolen auto nader onderzoeken. In verband met de mist had den de politiemensen het blau we zwaailicht van hun auto la ten draaien, maar omdat dat zwaailicht veel stroom verbruikt lieten ze tevens de motor statio nair draaien. Zo wilden ze voor komen dat de accu leeg zou ra ken. Voor de autodieven op de achterbank was de draaiende motor echter een buitenkansje. Met een acrobatische behen digheid zag een van de twee kans om over de rugleuning van de voorstoelen te duikelen, ach ter het stuur te kruipen en met handboeien en al weg te rijden. De beteuterde agenten had den het nakijken en wisten niet beter te doen dan met de gesto len wagen de achtervolging in te zetten. Ze sloegen vervolgens alarm, waarna een groot aantal politiewagens een klopjacht be gon. Ten slotte kwam het Am sterdamse koppel met hand boeien en zwaailicht toch niet ver. Ze werden opgesloten in het politiebureau van Baarn, nadat ze in Den Dolder waren staande gehouden. 15. 16. 17 en 19 mei zijn de gekste meubeldagen van het jaar. De I-Days van Stoutenbeek. Haal de mooiste kwaliteitsmeubels weg voor de aller laagste prijzen. Tafels, stoelen, banken, kasten. Vraag niet hoe het kan. profiteer ervan voor/Lit alles weer normaal wordt. Nog drie dagen! stoutenbeek Wij komen graag bij u thuis. Stoutenbeek Parallelweg 10, Beverwijk. Telefoon <0251) 22 90 33. Stoutenbeek. Meubelplein l. Leiderdorp. Telefoon (071) 589 93 23. egmond aan zee Terwijl een aantal 'badgasten' met de jassen aan op een terrasje uit de wind zat te genieten van de gisteren nog zo spaarzame zon, werd luttele meters verderop hard gewerkt om voor voldoende zongelegenheid tezorgen als de zomer echt losbreekt. Bij Egmond is op sommige plaatsen het strand zo smal geworden, dat het nodige zand moet worden aangesleept om het weer op zomerpeil te brengen. foto hans van weel Kamers voor een persoon in verpleeghuizen In nieuwe verpleeghuizen ko men uitsluitend eenpersoons kamers, met sanitair bij elke ka mer. Het College voor Zieken huisvoorzieningen heeft de her ziene bouwmaatstaven voor verpleeghuizen uitgebracht, waaruit blijkt dat bewoners een leefomgeving met meer privacy krijgen. Het college heeft de bouwmaatstaven aangepast in opdracht van staatssecretaris Terpstra van volksgezondheid en welzijn. Een fantastisch idee: de super lage prijzenvierdaagse. JL

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5