Meer bedrijven pasten technolease-regeling toe LAATSTE LOTEN! WBMU OftOIflW 1LUdïïM fjïïfflg571 Rotterdamse politiechef blijft zeer omstreden Binnenland ia t ommercie thuiszorg ot 2001 opgeschort Strandstoelen voor zieken Driemaal vrijspraak in Juliet-proces eleef't mee... •in de wereld van Privé Jos van Rey houdt technolease spannend Veel meer klachten over discriminatie 3 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten IUPAG 16 ME11997 lijf welpjes voor leeuwin in Blijdorp TTTfRpAMDe leeuwin Heieen in de Rotterdamse Diergaarde lijdorp heeft gisteren het leven geschonken aan vijf welpjes. \Vee van de kleintjes zijn zwak. Het is een grote worp van de vaalfjarige moeder, gewoonlijk krijgt een leeuwin tussen de vee en vier jongen na een dracht van 108 dagen. Moeder en felpjes verblijven in het kraamhok. Wanneer vader Frits, even twaalf jaar oud, zijn kinderen te zien krijgt, is nog niet be- 1 tev en^ VS vinden open balies te duur Hf «RECHT» NS zien vooralsnog af van de invoering van open balies eënaantal stations. De spoorwegen vinden het te duur. Over- .ïakelen op glasloze loketten op de beoogde 35 stations pakt jrtig miljoen gulden duurder uit dan NS hadden geraamd. Dat getiCpidt vandaag het weekblad De Koppeling van NS. De directie an NS Reizigers besloot juni vorig jaar tot open balies in het ka- er van klantvriendelijkheid. Tijdens een proef op het vorig jaar eopende nieuwe station Leiden klaagden lokettisten al snel ver tocht. Ook de Arbeidsinspectie uit kritiek op de klimaatbe- eersing. Onderzoek naar de extra kosten om die euvels weg te erken, heeft uitgewezen dat er 30 miljoen meer op tafel zou loeten komen. Alleen Amsterdam CS, Utrecht CS, Rotterdam Sen Den Haag CS kunnen open loketten tegemoet zien. Jronkcn schipper van tanker gehaald nimRECHTDe politie heeft gisteravond op de Dordtse Kil een ihipper van boord gehaald van het motortankschip Daniël. De nan had een behoorlijk slokje te veel op. De Daniël vervoerde ,300 ton benzine. Na een blaastest en bloedproef kreeg de chipper een proces-verbaal en een vaarverbod van acht uur. ijkswaterstaat ontwaarde het motortankschip vastgevaren ter loogte van de inloop van de Dordtse Kil. De schipper trachtte de ioot vervolgens al slingerend over de rivier te manoeuvreren, folgens de politie was er gezien de gekozen route langs Jordrecht en de lading van de Daniël kans op ernstige ongeluk- )pvolger TCR voor de rechter otterdam Het bedrijf WW moet volgende week voor de rech tkomen. Het wordt vervolgd voor onder meer lozingen van lilieubelastende stoffen. WW nam de boedel en afvalverwer- ingover van het failliete en wegens grootschalige milieu-over redingen veroordeelde TCR. WW is de afgelopen jaren meer- raals beboet voor overtredingen van milieuwetten. Voor de be- andeling door de economische politierechter zijn enkele pro essen-verbaal samengevoegd. Met name sinds de TCR-affaire lorden afvalverwerkingsbedrijven scherp in de gaten gehouden, lij het bedrijf was niemand bereikbaar voor commentaar. Ixtra geld voor tienermoeders otterdam De paar honderd tienermoeders in Rotterdam die an een bijstandsuitkering moeten rondkomen, krijgen er per 1 ili waarschijnlijk honderd gulden per maand bij. De toeslag is edoeld om de energiekosten te betalen. Dat staat in een advies an de raadscommissie voor werkgelegenheid, sociale en econo- ïische zaken in de Maasstad. De betrokken groep ontvangt inds de invoering van de nieuwe Algemene Bijstandswet 1.291 julden per maand. Voor die tijd was dat nog 1.724 gulden. Door leze achteruitgang zijn volgens de FNV en de Stichting Steady, en organisatie voor tienermoeders en andere jongeren, veel pnge moeders in financiële nood gekomen. Groningen Strandstoelen en palmbomen zijn de ingrediënten van het zonnige terras in de hal van het nieuwe Academisch Ziekenhuis van Groningen. Bij de bouw is getracht de zie kenhuissfeer te vermijden. Het pand werd vandaag offcieel geopend door prinses Margriet en heeft een miljard gulden gekost. FOTO ANP MARCEL ANTONISSE Omstreden belastingconstructie niet alleen voor Fokker en Philips Niet alleen de bekende gevallen Philips en Fokker, maar zeker nog drie andere bedrijven hebben met toestem ming vooraf van de Belastingdienst gebruik gemaakt van de omstreden technolease-regeling. Dat zeggen nauw betrokkenen in Den Haag. Het PvdA-Kamerlid H. Vos be vestigde gisteren in een radioprogramma dat meer be drijven zich van de belasting-constructie hebben be diend. IHAAG GPD cl kabinet en de regeringsfrac- B PvdA, WD en D66 zijn het ns geworden over de toe- jmst van de thuiszorg. Met de arktwerking wordt voorlopig s op de plaats gemaakt. De mende vier jaar worden geen einve particuliere thuiszorg-' ireaus toegelaten. In 2001 irdt bekeken hoe de tot nu e ingevoerde concurrentie ssen commerciële en traditio- le instellingen heeft uitge- crkt. Na spoedoverleg gisteravond i het Catshuis in Den Haag ider leiding van premier Kok, nden minister Borst en aatssecretaris Terpstra van ilksgezondheid samen met de ictieleiders en de thuiszorg- ecialisten van de paarse par- j- jen een oplossing voor de l oog opgelopen politieke ver- celdheid. Het overleg in de officiële ge- nbtswoning van de premier igi is nodig omdat het kabinet nt I twee keer toe de langver- wachte toekomstvisie van Borst en Terpstra naar de prullenbak had verwezen. Twistpunten wa ren het toelaten van commer ciële thuiszorgorganisaties en de financiering van de kortdu rende thuiszorg na een zieken huisopname. Voor die proble men zijn nu tijdelijke oplossin gen gevonden. De kortdurende thuiszorg wordt alleen dit jaar via de ziek tekostenverzekeraars betaald. Omdat die nieuwe regeling zo veel problemen oplevert, zal het kabinet eerst de financiering evalueren voordat er tot perma nente wijzigingen wordt beslo ten. Zoals eerder toegezegd door Terpstra zal het kabinet ook vol gend jaar extra geld uittrekken voor problemen bij de thuis zorgorganisaties. Waarschijnlijk komt het kabinet tegemoet aan de wens van de sector voor zo'n 100 miljoen gulden extra. Voor dit jaar heeft het kabinet al zo'n 70 tot 75 miljoen gulden meer uitgetrokken om de problemen met wachtlijsten op te lossen. den haag gpd Welke drie bedrijven nog meer met de goedkeuring van de be lastingdienst de constructie mochten toepassen is niet be kend. Mogelijk werd de techno lease door nóg veel meer bedrij ven gebruikt. Zoals eerder be kend werd kreeg al in 1987 een onderneming permissie voor de constructie. Niet via het kabinet en de top van de Belasting dienst, maar gewoon van de be lastinginspecteur. Dat is wel licht vaker gebeurd. Bij een technolease verkoopt breda gpd Drie van de acht verdachten in het geruchtmakende juliet-pro ces hebben gisteren als vrij man de rechtszaal in Breda verlaten. De rechtbank accepteert de ver klaringen van de Britse kroon getuige van het openbaar mi nisterie niet, omdat die door rechters en verdediging niet kunnen worden getoetst. Ook voor de andere verdachten had dat gevolgen. Die werden tot veel lagere straffen veroordeeld dan door het OM was geëist. Het verweer van de verdedi ging dat het OM niet ontvanke lijk is vanwege de procedure die gevolgd is om de deal met de kroongetuige vast te leggen, wees de rechtbank af. Recht bankpresident F. van den Em- ster laakte wel de gebrekkige wijze van verslaglegging over de deal tussen het OM en de kroongetuige. Ook zijn er ver schillende lezingen gegeven door de officier van justitie over de inhoud van de afspraak. De openbare aanklager mr. C. van Spierenburg kreeg van Van den Emster een tik op de vingers omdat de officier nagelaten heeft zekerheid te geven dat de kroongetuige, inmiddels tot vier jaar cel veroordeeld, ook in de rechtszaal zijn belastende ver klaringen tegen de andere ver dachten zou bevestigen. Door dat de verklaringen van de Brit niet gebruikt worden kan van de andere verdachten het lid maatschap van een criminele groepering niet bewezen wor den. Tegen de vrijgelaten verdachten was respectievelijk vier, acht en vijftien jaar cel geëist. De hoofd verdachte werd wegens twee ontvoeringen en geweldpleging tot acht jaar veroordeeld. een bedrijf zijn technische ken nis aan een bank en huurt die terug. Dat levert het bedrijf geld op, terwijl de bank de 'investe ring' af mag trekken van de be lasting. Tot nu was alleen be kend dat de technolease ge bruikt werd door Philips, Fokker en de onbekende onderneming uit 1987. Wel zijn drie gevallen bekend waar de constructie ge weigerd werd: Nedlloyd, Raet en DAF. Het ministerie van fi nanciën geeft geen commen taar, omdat het gaat om gege vens van individuele belasting plichtigen. De technolease is volgende week het onderwerp van een onderzoek van de Kamer. Voor malig staatssecretaris van finan ciën Van Amelsvoort, minister Andriessen (economische za ken), oud-premier Lubbers en premier Kok worden door een parlementaire werkgroep ge hoord over de vraag of Van Amelsvoort de Kamer destijds juist heeft ingelicht. De CDA- bewindsman zei in oktober 1993 dat de regeling met Philips en de Rabobank binnen de wet viel en dus voor elk bedrijf kon gelden. In juni '94 - toen Fokker had aangeklopt - schreef Van Amelsvoort in een persoonlijk briefje aan zijn collega's in het kabinet dat de technolease voor Philips ,,eens maar nooit weer" geweest was.« Minister Zalm wees er giste ren in een brief aan de Kamer opnieuw op dat Van Amelsvoort nooit formeel bezwaar heeft ge maakt tegen de technolease. Volgens Zalm bevestigde de oud-staatssecretaris in decem ber 1993 de Kamer nog eens dat andere belangstellende bedrij ven net zo behandeld zouden worden als Philips en de Rabo bank. Als Van Amelsvoort er an ders over dacht had hij de wet moeten wijzigen, schrijft Zalm ,,Maar een initiatief daartoe is door de staatssecretaris op geen enkele wijze genomen". Dat naast Philips niet alleen Fokker, maar nog eens drie be drijven mochten 'technoleasen' komt het kabinet overigens niet slecht uit. Zalm en zijn collega's moeten Eurocommissaris Van Miert (concurrentie) ervan overtuigen dat er geen sprake was van ongeoorloofde staats steun voor Philips. Doorslagge vend daarbij is de vraag of ook andere bedrijven de technolea se konden krijgen. utrecht» anp De commissie Gelijke Behande ling heeft vorig jaar ruim vier honderd klachten over discrimi natie binnengekregen. Dat is ruim twee maal zoveel als het jaar daarvoor. In 119 gevallen werd een oordeel geveld. In ruim de helft van deze zaken was sprake van discriminatie. Dat blijkt uit het jaarverslag van de commissie dat vandaag Justitie kampt met achterstand asielverzoeken DEN HAAG ANP De Immigratie- en Naturalista- tiedienst van het ministerie van justitie heeft in het eerste kwar taal van dit jaar opnieuw ach terstanden opgelopen in de be handeling van asielaanvragen. Dit blijkt uit een brief van staatssecretaris Schmitz van justitie aan de Tweede Kamer. Volgens Schmitz is dit onder andere te wijten aan de komst van meer asielzoekers naar Ne derland dan verwacht. In de eerste vier maanden vroegen in totaal 6400 mensen om asiel. Dat waren er weliswaar minder dan het in het laatste kwartaal van 1996, maar meer dan in de zelfde periode van het vorig jaar. Een groot deel van de nieuwe asielverzoeken kon niet tijdig in behandeling worden genomen omdat er bij de IND nog sprake is van een voorraad van ruim tweeduizend aanvragen die eer der zijn gedaan en waarover nog een beslissing in eerste aanleg moet worden genomen. Ook de behandeling van be zwaarschriften bleef achter bij de planning. Vorig jaar lukte het justitie om de grote voorraad aan asiel aanvragen met bijna 36.000 za ken te verminderen. Schmitz ontkende vrijdag berichten als zouden de cijfers die toen aan de Tweede Kamer zijn verstrekt „opgepoetst" waren. „Absolute onzin", aldus haar woordvoer der. is gepresenteerd. Het aantal oordelen groeide met bijna 70 procent ten opzichte van 1995. Ruim de helft (57 procent) had betrekking op het onder scheid maken op grond van ge slacht. Discriminatie op grond van ras en nationaliteit vormt de tweede groep. De derde groep bestond uit klachten over discriminatie in verband met godsdienst. ml I Koop dus snel uw Staatslot rriet Jackpot. Trekking 20 mei. Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij.-3 Tegengestelde conclusies uit rapport rotterdam gpd/anp De politiebonden en de burgemeesters in de re gio Rotterdam verschillen ernstig van mening over de positie van de Rotterdamse politiechef J.W. Brinkman. Van de bonden moet de oud-mili tair weg. De burgemeesters onderschrijven het advies van hun collega's Jansen van Krimpen aan den IJssel en Broekhuis van Spijkenisse, dat Brinkman de regiopolitie Rotterdam-Rijnmond mag blijven leiden. Volgens dat advies moet hij wel belangrijke delen van zijn functie overdragen aan twee nieuwe conjmissarissen. De grote politiebonden van de regiopolitie Rot terdam-Rijnmond zien in het rapport van de be middelaars Jansen en Broekhuis geen reden hun mening over de positie van korpschef Brinkman te heroverwegen. „We zien in deze rapportage juist extra redenen waarom Brinkman weg moet," stelt voorzitter R. Tournier van de politie bond ANPV. „Dit rapport zou voor Peper ook re den moeten zijn Brinkman voor een andere korpschef in te ruilen." Volgens het rapport moet Brinkman zijn stijl van leidinggeven veranderen^ Hij wil zaken te snel regelen en doet te weinig aan teamvorming. Meer overleg is nodig en meer draagvlak voor het beleid. De vakorganisaties geloven echter niet, dat de voormalige generaal-majoor in staat is zijn aanpak overeenkomstig de aanbevelingen van het rapport te veranderen. Zij vinden dat burge meester Peper van Rotterdam, Brinkman de wacht moet aanzeggen óf dat korpschef de eer aan zichzelf moet houden. „We kunnen ons geen korpschef permitteren die nog van alles moet le ren." De bonden ACP, NPB en ANPV zegden twee wekene geleden hun vertrouwen in Brinkman op. Ze voelen zich door het rapport in hun kritiek ge sterkt. Toch vrezen ze dat burgemeester Peper zijn „gestutte" korpschef niet laat vallen. „Dit is een politiek verhaal. Als Brinkman weg moet, heeft dat ook gevolgen voor Peper", aldus Van der Zee. De benoeming van Brinkman is destijds, tegen de zin van de bonden door Peper 'doorge drukt'. den haag wilco dekker Jos van Rey moet een tevre den mens zijn. Dankzij de vasthoudendheid van het Limburgse WD-Kamerlid wordt de technolease-con- structie tot op het bot uitge spit. En hoe. Premier Kok, zijn CDA-voorganger Lubbers en diens partijgenoten, de oud bewindslieden Andriessen en Van Amelsvoort, moeten vol gende week dinsdag en de maandag daarna opdraven in de Tweede Kamer om tekst en uitleg te geven over de steunoperaties voor Philips en Fokker. Hiermee is een spektakel gegarandeerd, maar of het nieuwe inzichten ople vert staat zeer te bezien. Even het geheugen opfris sen. Nadat een kritisch rap port van de Rekenkamer is verschenen, duiken er begin dit jaar berichten op dat de technolease de schatkist maar liefst 1,8 miljard gulden ge kost heeft. Met deze construc tie kocht de Rabobank in 1993 en 1994 de technologie van respectievelijk Philips en Fokker om die vervolgens te rug te verhuren. Dat leverde de noodlijdende bedrijven veel geld op en de Rabobank mocht de aanschafkosten ja renlang aftrekken bij de fis cus. De berichten dat het daarbij om vele honderden miljoenen belastinggeld zou gaan zijn voor de Kamer het sein om de zaak nog eens on der de loep te nemen. Een paar maanden, enkele werkgroepen, honderden schriftelijke vragen en een vertrouwelijk overleg van de Kamer met het kabinet later heeft het gros van de Kamer leden de zaak min of meer op een rijtje. Volgens minister Zalm (financiën) is de schat kist niets kwijt aan de techno lease. Tegenover de inmid dels ook gealarmeerde staats steun-speurhonden van de EU in Brussel laat de minister bovendien weten dat de con structie gewoon binnen de fiscale wet viel. In principe kon elk bedrijf met geldnood en technologische kennis er gebruik van maken; de tech nolease was dus geen verkap te staatssteunoperatie om Philips te redden. De Kamer is tevreden met de uitleg, behalve GroenLinks en vooral Jos van Rey. Hoe kan het dat toenmalig CDA- staatssecretaris Van Amels voort (financiën) in de Kamer in oktober '93 in een vertrou welijk overleg vertelde dat de technolease voor Philips bin nen de wet viel en dus voor alle bedrijven gold? Terwijl hij in juni 1994 - toen Fokker aanklopte voor hetzelfde re cept - in een persoonlijk briefje aan zijn collega-be windslieden schreef dat het met Philips „eens maar nooit weer" was geweest? Ofwel: in formeerde Van Amelsvoort de Kamer foutief - een Haagse doodzonde - en was de tech nolease wel degelijk speciaal voor Philips bedacht? Zalm antwoordt zijn partij genoot dat deze persoonlijke, zogeheten 'blauwe briefjes' van bewindspersoon aan be windspersoon staatsrechtelijk niets voorstellen. Het gaat om wat het kabinetsbeleid is. „U moest eens weten wat ik mijn collega Melkert allemaal voor briefjes schrijf. Dat is ook geen kabinetsbeleid", grapt de minister. Bovendien wijst Zalm er nog eens op dat naast Philips ook andere bedrijven gebruik mochten maken van de technolease. Niet alleen het bekende geval Fokker, maar nog minstens drie an dere ondernemingen. Maar zo makkelijk laat Van Rey zich niet buitenspel zet ten. Waarbij ongetwijfeld meespeelt dat geen enkele WD'er, maar wel drie CDA'ers en de huidige PvdA- premier Kok bij de zaak be trokken zijn. Van Rey wil een nader onderzoek van de Ka mer naar de rol van Van Amelsvoort. Hij beschuldigt zijn collega's - „Doofpot 66" - ervan hun Kamerwerk niet serieus te nemen als ze niet met hem meedoen. Die sug gestie lieten zijn collega's zich niet aanleunen en daarom gunde een meerderheid in de Kamercommissie voor econo mische zaken Van Rey zijn kameronderzoek. De arme Van Amelsvoort speelt daarin de hoofdrol. Hij was destijds tegen de techno lease, maar verloor de politie ke strijd van Andriessen en Lubbers. En nu moet diezelf de Van Amelsvoort, die zelfs even overwoog af te treden, de werkgroep duidelijk ma ken dat hij de Kamer destijds niet voor het lapje heeft ge houden.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3