Alkemade wil geen coffeeshop Watertoren van sloop gered Uniek schilderij Bavoparochie hangt in Utrecht Ubert Verweijstraat verdedigt parkeerplek Nieuw plan bouwterrein ivaterzuivering Koudekerk Rijn Veenstreek Advertentieblad gaat op in Witte Weekblad Rijnwoude brengt werk vrijwilligers in kaart VRIJDAG 16 ME11997 remade gerard let regionaal drugsbeleid laat offeeshops toe onder stringen- voorwaarden. Een van die irwaarden luidt, dat er maxi- ial 23 coffeeshops in de regio Midden mogen zijn. daarbij is, dat een fli. ilaats van 25.000 inwoners echt heeft op één coffeeshop. olgens die berekening komt lkemade maar net aan een ft, alve toe. „Maar wel een samen j- net Jacobswoude", vulde bur- i jemeester A. Meerburg aan. De 600 cannabisgebruikers, •fl lie Alkemade op grond van de erekeningen zou moeten heb- q jen, kunnen in omliggende ste len terecht. In Leiden bijvoor- leeld. Dat kost Alkemade niks. Vel Leiden. Voor die opvang IAZERSWOUDE-RIJNDIJK van der geest amen zijn we sterk, moeten de iivoners van de Albert Ver- eijstraat in Hazerswoude-Rijn- lijk hebben gedacht. Dus togen met z'n tienen naar het ge- aeentehuis om bij de commis- ibezwaar- en beroepschriften protesteren tegen een par averbod op de Albert Ver- lijstraat 1. „Het staat bij ons Itijd helemaal vol", zo rede- leerden de bewoners, „en we unnen echt geen plaats meer nissen." Het parkeerverbod is inge leid om A. van der Wal, bewo- ler van het Goeverneurplant- aen, het in- en uitrijden van ijn garage te vergemakkelijken. oprit van die garage komt amelijk uit op de Verweij- traat, die volgens Van der Wal ou niet bepaald de breedste iaat van het dorp is. Het lukt. der Wal zich wel indenken, im telkens maar ternauwer- lood om zijn auto uit de garage manoeuvreren, wat nog loeilijker is als er aan de over- lanteen auto geparkeerd staat. Van der Wal vroeg de ge- neente daarom, een parkeer- erbod op die plek in te stellen. 'want die hebben de nooit gebruikt'. De commissie bezwaar- en beroepschriften doet over twee weken uitspraak over de zaak, waarna de gemeenteraad beslist of het verbod al dan niet blijft gehandhaafd. oudekerk aan den rijn et bedrijf Kuiper Compagnons lat voor de plek van de oude aterzuivering in Koudekerk in den Rijn een nieuw bouw- an ontwerpen. Hiermee is het an van de woningbouwvere- iging 'Ons Wonen' aan de kant schoven. Die wilde op de lo- 'tie aan de Kerklaan 53 wonin- in neerzetten, voornamelijk tngezinswoningen. De ge- leente wil meer woningen ior een of twee personen. Alleen D66 ging gisteravond dens de gemeenteraadsverga- EO filmt voor looie Draad in Archeon when aan den run» )e Evangelische Omroep 1 komt filmen in thema- 'atk Archeon in Alphen aan 'en Rijn. Van dinsdag 21 mei it en met maandag 26 mei ln op 7 en 8 juli vormen het diddeleeuwse straatje en en- :ele huizen uit Gravendam lct decor voor de EO-serie peRooie Draad. iDoor de opnamen biedt op gezette tijden alternatief programma Bezoekers mogen, als ze 'P een redelijke afstand blij- !®n, ook getuige zijn van de fonopnames. De drukste da- zijn op 24 en 25 mei. fan zijn meer dan vijftig fi jnten aanwezig op de set. dering niet akkoord met het voorstel. Zij vindt de kosten voor de stedenbouwkundige vi sie van Kuipers, een ldeine 24.000 gulden, te hoog. De par tij is van mening dat de ge meente ook zonder dit soort ontwerpen een mooi bouwplan kan maken. De andere partijen vonden zo'n visie wel noodzakelijk maar drongen er bij het college op aan om daarna wel weer met woningbouwvereniging te over leggen. Die kan dan met een nieuw ontwerp komen dat bin nen het plan van Kuipers past. VERKEERSKENNIS - Maar liefst 850 leerlingen van de ba sisscholen in Alphen moeten hun verkeerskennis op de fiets bewijzen. Op 20 mei, 22 mei en 23 mei wordt de praktische ver- keersproef afgelegd. De fietsers leggen op die dag een parkoers in Ridderveld af. De school met de best presterende leerlingen krijgt een wisselbeker. r ien meerderheid van de commissie bestuurszaken in ?aïlkemade is geen voorstander om een coffeeshop te ope- nen. Met name het CDA en de WD toonden hun afkeer. ,fi )e oppositiepartijen PvdA en GroenLinks hebben min- J'.der moeite met zo'n drugsverkooppunt. PvdA-fractie- foorzitter F. Hoogenboom noemde gelijk al een eventue- locatie: de in het centrum gelegen parfumeriezaak van lomien Koek. zou CDA'er J. Uit den Boogaard de Sleutelstad eventueel finan cieel willen ondersteunen. Een coffeeshop in een landelijk ge bied als Alkemade zou 'te veel aversie oproepen', vreesde Uit den Boogaard. Zowel Hoogenboom als GroenLinkser F. Koek zei, dat het alcoholprobleem aanmerke lijk groter is, dan het softdrugs- probleem. WD'er H. van Duij- keren vond van niet. Met name de aantrekkingskracht van soft drugs op de jeugd achtte hij een groot gevaar. Volgens de politie is die vrees ongegrond. Ten eer ste mogen jongeren onder de achttien een coffeeshop niet binnen. Ten tweede staat het gemeentelijk jongerenwelzijns- werk borg voor voldoende te genwicht. Dat stuit echter op grote bezwa ren van de bewoners van de Al- bert Verweijstraat, die vinden dat zij meer belang hebben bij het behoud van de parkeer plaats dan Van der Wal met het verdwijnen ervan. Van der Wal is volgens hen door zijn garage immers altijd van een plaatsje verzekerd, terwijl de bewoners van de Verweijstraat hun heilige koe vaak een paar straten ver derop moeten stallen. Bovendien, zo argumenteren de bewoners, heeft Van der Wal tot op heden altijd zonder een enkel deukje of schrammetje zijn garage kunnen verlaten. Van der Wal geeft dat toe, maar 'vroeg of laat schiet ik met m'n voet van het koppelingspedaal en dan is de schade niet te over zien'. Dat de vorige bewoners van zijn huis nooit problemen met de uitrit hadden, kan Van De gemeente Alkemade koopt de watertoren voor 80.000 gulden van de WZHO. WZHO akkoord met verkoop aan Alkemade FOTO MARK LAMERS roelofarendsveen marieta kroft De watertoren in Roelofarends- veen blijft behouden. De ge meente Alkemade wordt bin nenkort de nieuwe eigenaar. De Watermaatschappij Zuid- Hölland-Oost (WZHO) is ak koord gegaan met het bod van 80.000 gulden dat de gemeente erop heeft uitgebracht. De no taris zorgt momenteel voor de laatste afwikkeling van de koopoverdracht. Een half jaar geleden leek de toekomst van de 'toren met de tulp' onzeker. De WZHO wilde ervan af omdat die niet meer nodig was. Pompen en kelders hebben de functie overgeno men. Als eerste bood de water maatschappij de toren de ge meente te koop aan. Die heeft een bod conform de taxatie waarde erop uitgebracht. Spontaan meldden zich de afgelopen maanden zeven par ticulieren die de kolos weer van de gemeente willen kopen. „Een belangstellende wil kan toren om de toren heen zetten, een ander wil er een tentoon stellingsruimte van maken", somt hoofd algemene zaken C. Wassenaar op. „Iemand heeft zich gemeld die er een pannen koekenhuis met galerie in de toren wil huisvesten. Er zijn er ook die interesse hebben om erin te wonen of er een kiosk in willen beginnen." Verder zijn er mensen, aldus Wassenaar, die de toren willen slopen en over de vrijkomende grond willen beschikken. De kans op sloop is echter uitge sloten, aldus Wassenaar. „Dat was nu juist één van de argu menten van de gemeente om de toren aan te kopen. Hij is niet mooi, maar wel beeldbe palend met die tulp erop." Of de gemeente de waterto ren doorverkoopt of zelf houdt, is nog niet bekend. „We gaan nu alles eerst op een rij zetten." B en W leggen de aankoop van de toren in juni of direct na de zomervakantie voor aan de raad. CHEF* HANS JACOBS. 071-5356414. PIV -CHEF RUDOLF KLEUN. 071-5356436 alphen &an den rijn robbert minkhorst Het Nieuws- en Advertentieblad dat huis-aan-huis in Alphen aan den Rijn en in omliggende ge meenten wordt verspreid, ver dwijnt. Uitgeverij HHC, dochter van de Telegraaf Holding, neemt het weekblad over van Wegener Arcade. De Hollandse Huis-aan-huisbladen Combina tie (HHC) biedt het driekoppige personeel een nieuwe baan aan bij het Witte Weekblad, een uit gave van HHC dat ook in Al phen verschijnt. Het opdoeken van het Nieuws- en Advertentieblad maakt deel uit een een flinke 'ruilhandel' tussen de Telegraaf Holding en Wegener Arcade. De Apeldoornse uitgever bezat een aantal bladen in Noord-Holland en de Telegraaf in Gelderland en Utrecht. Vooral vanuit stra tegisch oogpunt hebben de twee onderling kranten geruild. Door de transactie versterkt de Telegraaf namelijk zijn positie in Noord- en Zuid-Holland, ter wijl Wegener zijn dominantie in Midden- en Oost-Nederland vergroot. Welke bedragen met de ruil handel zijn gemoeid, willen bei de partijen niet zeggen. Gezien de oplagecijfers van de bladen, ligt het voor de hand dat de Te legraaf heeft bijbetaald. De ge kochte bladen hebben een op lage van 305.000 exemplaren. Daar staan maar 230.000 kran ten tegenover. Het personeel en de ondernemingsraden zijn gis teren van het nieuws op de hoogte gebracht. De HHC krijgt op 1 juli ook de Zondagbladen van Haarlem. Haarlemmermeer, IJmuiden, Amstelland en Beverwijk in zijn bezit. Verder neemt de huis- aan-huisbladengroep ook De Proosdijlander over. Dat blad verschijnt in een oplage van 13.700 exemplaren in de ge meente De Ronde Venen. Vanaf september is Wegener Arcade de nieuwe eigenaar van Han delspost, Keistad en Uitgeverij Zeist. Directeur J. Smit van HHC zegt dat sinds enkele maanden geleden serieus is onderhandeld over de kranten. „Toen kwamen de onderhandelingen in een stroomversnelling. Daarvoor praatten we wel eens wat, zo met de voeten op tafel." In de afgelopen maanden zijn 'wel wat hobbels' gemomen, maar Smit is het met uiteindelijke re sultaat zeer tevreden. Omdat het Nieuws- en Ad vertentieblad opgaat in het Wit te Weekblad, is het bedoeling dat die krant dikker wordt. Smit hoopt dat straks een plus een twee wordt, met andere woor den, dat alle huidige adverteer ders van het Advertentieblad meegaan naar het Witte Week blad. „Of dat gebeurt, is afwach ten. We kunnen een adverteer der niet dicteren." Het Nieuws- en Advertentie blad zal samen met de zondags bladen van Haarlemmermeer en Beverwijk in Hoorn worden gedrukt. De andere kranten blij ven tot 1 januari 2000 bij de drukkerij van Wegener. Politie bekeurt automobilisten wou brugge» De politie heeft gisterochtend tijdens de ochtendspits opnieuw ge controleerd op het inrijverbod van de Vierambachtsweg in Wou- brugge. Er werden 24 automobilisten bekeurd. Eerder deze week werden op deze weg ook al bekeuringen uitgedeeld. Monumentencommissie nieuwe kerkschat op het spoor alkemade marieta kroft De monumentencommissie van Alkemade is opnieuw een bij zondere kerkschat op het spoor. Het gaat om een schilderij uit 1663 van Pieter de Grebber. De eigenaar is de Sint Bavoparo chie uit Oud Ade die het in per manente bruikleen heeft gege ven aan het museum het Catha- rijneconvent in Utrecht. De mo numentencommissie bezoekt daarom op 29 mei het museum. Dit in de hoop ook dit kunststuk rond de kerstdagen tijdelijk naar Alkemade te krijgen voor de tentoonstelling Alkemadese kunstschatten. Het schilderij is in 1663 ge maakt door Pieter de Grebber en stelt een kerstvoorstelling voor. Het is een paneel van twee bij twee meter op houten planken. Na 1660 zijn dit soort panelen niet meer gemaakt. De Oud-Adese parochie heeft het schilderij in bruikleen gege ven aan het Catharijneconvent onder die voorwaarde dat dit museum het zou restaureren. Dat is gebeurd. De totale kosten bedroegen 40.000 gulden. Volgens conservator P. Dirkse van het Catharijneconvent is het uitgesloten dat het schilderij tijdelijk naar Alkemade kan ver huizen. „Dat is onverantwoord. Het gaat om een buitengewoon kwetsbaar paneel dat voor hoge kosten is gerestaureerd. De pa rochie in Oud Ade heeft het zelf aan ons gegeven omdat ze zelf niet in staat is om het te bewa ren. Dan gaan we het toch niet weer uitlenen?" Volgens de con servator is vooral het hout heel slecht. Het blijft reageren op in vloeden uit de omgeving. Commissielid J. Kret was zich er al van bewust dat het moei lijk zou worden om het schilde rij naar Alkemade te krijgen. „Maar we willen het toch zien. En dan kunnen we toch een fo to maken?" Behalve het Catharijnecon vent, bezoekt de commissie ook de Stichting Kerkelijk Kunstbe zit in Utrecht. Deze stichting heeft uitgebreide inventarisatie- Een bijzondere Alkemadese 'kerkschat'; Het schilderij 'De aanbidding van de herders' van Pieter de Grebber. lijsten van roerende kerkschat ten. De monumentencommissie ging in februari ook al op excur sie. De inmiddels voormalig voorzitter Wim Groen en zijn gevolg bezochten toen de ten toonstelling Kerkschatten in het Schielandhuis in Rotterdam. Daar troffen ze onder meer twee unieke eikenhouten Veen- se engelen en een monstrans aan die van oorsprong uit de Petrus Bandenkerk uit Roelo- farendsveen komen. De monu- FOTO RUBEN DE HEER mentencommissie onderhan delt momenteel met het Schie landhuis over de tijdelijke ver huizing naar het Historisch Mu seum in Oude Wetering. Van Waning spreekt over natuurgeneeskunde De Stichting Aktieve Gezond heidszorg Plassengebied, afde ling Alkemade verzorgt op woensdag 21 mei een bijeen komst over natuurgeneeskunde. Plaats van handeling is het dorpshuis De Alkeburcht. Gast spreker is dr. Van Waning, na- tuurarts te Leiden. Aanvang acht uur. De toegang is gratis. rijnwoude marijn kramp De vrijwilligers van Rijnwoude kunnen de komende maanden een enquête verwachten waarin vragen worden gesteld over het werk dat zij verrichten. De ge meenteraad hoopt hiermee een goed beeld te krijgen van het vrijwilligerswerk in de gemeen te. Ook wordt de vrijwilligers ge vraagd wat zij van een aantal nieuwe voorstellen vinden dat het college voor hen heeft gefor muleerd. Een van die voorstellen is om het maximum aantal van tien vrijwilligers per vereniging dat recht heeft op een jaarlijks pre sentje ter waarde van vijftig gul den, los te laten. Het college wil dat liever laten afhangen van het aantal vrijwilligers dat actief is binnen de vereniging en van het werk dat zij verrichten. Ook wil de raad weten of er onder vrijwilligers behoefte is aan een collectieve verzekering en externe ondersteuning. De uitkomst van de enquête wordt meegenomen in de definitieve beleidsnotitie over het vrijwilli gerswerk in Rijnwoude. Alkemade wil gerichtere aanpak vernielzucht °Pendas streekmuziekschooi JL alphen aan den rijn ziekschool op de open dag ook alkemade gerard van der geest Het CDA en de WD hebben gisteren in de Alkemadese commissie bestuurszaken voor een gerichter surveille ren van de politie gepleit. Zo, denken beide partijen, kan de vernielzucht in het dorp worden in gedamd. De commissie behandelde gisteravond het beleids plan voor het volgend jaar van de politie Rijn en Braasem. Hierin kwam aan de orde, dat het afgelopen 'weekeinde weer vier lantarenpalen aan het Joop Zoete melkpad werden vernield. Een gerichte aanpak zou ook de subjectieve gevoe lens van onveiligheid kunnen wegnemen. Die gevoe lens worden almaar sterker. In dat verband pleitte de WD'er Van Duijkeren ook voor het openhouden van de politiepost in Roelofarendsvjeen. Tenslotte wenste hij een directere, snellere aanpak van vandalen in het algemeen. „Signaal? Hup! Boem! Meteen reageren." Troost, districtschef Rijn en Braassem, bood zowel de WD als het CDA weinig troost. De politie werkt met een budget. Een plaatselijke wens kan wel gehonoreerd worden. Maar dan moet er wel op een andere politie taak bezuinigd worden. „Wat heeft u daarvoor over", kaatste Troost de bal terug naar Van Duijkeren. Die wist dat niet zo gauw. Het door de WD'er gewenste lik-op- stuk-beleid zag Troost liever ingeruild voor een preven tief beleid. En om drie nachten lang gedurende een groot aantal weekenden tien agenten op de Ripselaan te posteren, dat was ook zo wat. Daarvoor is het aantal keren, dat er wat wordt vernield net iets te laag. Overigens bestreed Troost met klem, dat de subjectieve gevoelens van vei ligheid toenemen. Een recent gehouden enquête be wijst volgens Troost het tegendeel. De term 'subjectieve onveiligheid' wordt dan ook 'te pas en te onpas' gebruikt, meende hij. Meer oren had de dictrictschef naar Van Duijkerens wens de politie meer gastlessen te laten verzorgen op scholen. Troost had één maar: als het onderwerp niet op de eerste plaats het 'pakkie-an' is van de politie, moet een andere instantie - bijvoorbeeld de gemeente of de milieubewe ging - de les maar geven. De Streekmuziekschooi in Al phen houdt zaterdag 24 mei open huis. In het hoofgebouw aan het Burgemeester Visser park worden optredens 'gege ven, wordt informatie gegeven over de lessen en andere activi teiten die de muziekschool het komende seizoen organiseert. Tussen half twee en half drie worden in alle lokalen 'probeer- lessen' gegeven. Voor wrie nog niet eerder actief iets aan mu ziek heeft gedaan, biedt de mu ziekschool op de open dag ook allerlei cursussen aan. Een jaar geleden werd op de open dag in een workshop 'Zin gen in een popkoor' de belang stelling gepeild voor een zang koor dat popmuziek zingt. Dat koor telt inmiddels dertig leden. Om half twee gaat dirigent lbo van Ingen met belangstellenden aan de vereiste zangtechnieken werken. Vanaf drie uur verzorgt het Mammoetorkest de afsluiting van de open dag.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21