Monster van Loch Ness in kasteel Oud-Poelgeest Leiden 97 Technoville in het LVC: twaalf uur zweten Cultuur&Kunst Triestheid met humor en mededogen bij Carver culturen Cultuur en markt Overlevingsdrang 1] Deep River Quarte Parktheater krijgt mooiere zaa VRIJDAG 16 MEI 1997 941 chef* JAN RIJSDAM.071.j Opstapweekenden in regio Het kunstproject 'Voor mijn moeder" heeft van 17 mei t/m 31 augustus plaats in de vol gende gemeenten: Alkemade, Voorschoten, Oegstgeest, Lei derdorp en Zoetenvoude. Ter gelegenheid van dit project zijn er in deze gemeenten zo genaamde opstapweekenden georganiseerd, waarbij men per bus naar de objecten en manifestaties wordt vervoerd. Het opstapweekend in Alke made is op 17 en 18 mei. Aan vang tussen 10.00 en 10.30 uur. Vertrek vanaf de Waterto ren in Roelofarendsveen. Het opstapweekend in Oegstgeest is op 31 mei en 1 juni. Aan vang 12.00 uur. Vertrek vanaf hoek Kempenaerstraat/Ter- weeweg. Het opstapweekend in Leiderdorp is op 21 en 22 juni. Aanvang 12.00 uur. Ver trek vanaf de Laan van Ouder zorg. Het opstapweekend in Zoeterwoude is op 28 en 29 ju ni. Aanvang 12.00 uur. Vertrek vanaf Gemeentehuis Zoeter woude. Een handig routeboek je met meer specifieke infor matie en omschrijvingen van de Voor mijn moeder-kunst werken en plattegronden is gratis verkrijgbaar bij het Pro jectbureau Leiden Cultuurstad '97, Hartesteeg 6. Leiden, tel. Q71-5143322. Kinderkoppies voor Leiden-zuid leiden pablo cabenda „Maak een portret van jezelf, zoals je denkt dat je er uitziet, als je denkt aan Leiden Stad van Culturen." „Kun je dat mis schien even herhalen?" vraagt een mevrouw. Kunstenaar Pa trick Perquin legt uit wat de be doeling is van de ontwerpen voor de 97 trottoirtegels, gevel stenen en buitenschilderijen die samen het project 'Kinderkop pies' vormen dat in de loop van dit jaar zijn beslag krijgt. Aan een lange tafel van het bureau Leiden Cultuurstad '97 zit een groepje bewoners uit Leiden-zuid die de eerste vijf tien objecten van het project gaan uitdenken. De genodigden hebben de eer hun eigen wijk op te fleuren met een kunst werk van eigen hand. Wethou der Laurier vindt het 'hartstikke leuk'. „Ik kom namelijk ook uit zuid en het is bijzonder leuk dat de bewoners op deze manier betrokken worden. En ook om dat nu de kinderen de kunste naars zijn." Het idee achter 'Kinderkop pies' is dat een groot deel van de ontwerpen en kunstwerken door kinderen uit de wijk wor den gemaakt. Op de bijeen komst zijn echter maar twee jo chies door hun moeder meege nomen. Perquin laat op grote flapovers de omtrekken van de betreffende stadswijk zien. Lei den-zuid heeft de contouren van een vlinder en het lijkt hem een leuk idee om binnen de vleugels van die vlinder de kunstwerken te verspreiden over veertien buurten. Zeker, is dat de eerste van de reeks kunstwerken bij het stadhuis komt „om de samenhang tus sen Leiden-zuid en het centrum te benadrukken. Er wordt een fietsroute uitgestippeld langs al le tegels, stenen en schilderijen dus je kunt ze altijd opzoeken." In de dorpskern van Oud Ade bevindt zich een eilandje met maar één boom. Niet Robinson Crusoë heeft kunstenares Elisa van Schie hier neerge zet, maar een Bambi in camouflagehuid. Hij houdt de wacht over de natuur. foto marklamers recensie wijnand zeilstra Voorstelling 'Fred' door theatergroep Carver Regie Helmert Woudenberg. Ge zien 15/3. LAKtheater, Leiden Aldaar nog te zien: vanavond en morgenavond. theaterde ander in jennen en princi pieel tegensputteren. Wanneer een van hen voorstelt om een man die een kamer zoekt in huis te nemen, stijgt de span ning. Ze kiezen een strategie die voor de hand ligt. De een slaat aan het bemoederen, de ander probeert hem in bed te krijgen. De man in kwestie is op zijn zachtst gezegd contactgestoord. Het gevecht om aandacht esca leert in een nog grotere trooste loosheid. Uiteindelijk vertrekt de man en beweert ook een van de vrouwen op te stappen. Opvallend bij Carver is altijd weer de precisie in woord en gebaar, waarmee gewone men sen in een uitzichtloze situatie worden geobserveerd. De tragi komische kanten daarvan wor den met subtiele middelen opti maal belicht. Je zult toch maar iemand bij wijze van afleiding naar de videoband van Freds begrafenis laten kijken. Dat is triestheid ten top die steeds op nieuw met een laagje humor en mededogen wordt overdekt. De taartjes zijn al richting riool en de rozen laten hun blaadjes reeds gaan. Moederdag is weer voorbij. Maar niet getreurd, moeder komt wederom aan bod in een van de manifestaties van Leiden Cultuurstad '97. In het kader van deze manifestatie, die als een hoorn des overvloeds boven ons wordt omgekeerd, begint op 17 mei de ten toonstelling 'Voor mijn moeder', een kunstproject dat zich als een olievlek heeft uitgebreid over een aantal ge meenten in de regio Leiden, te weten: Roelofarendsveen, Alkemade, Leiderdorp, Voorschoten, Oegstgeest en Zoe terwoude. De linkerwand van de kamer is gesierd met een enorme uitver groting van een foeilelijk be- hangmotiefje. En dat is eigenlijk precies wat toneelgroep Carver altijd doet. Een alledaags tafe reel in een strikt realistische set ting wordt als het ware uitver groot om met analytische scherpte de tragikomische as pecten ervan bloot te leggen. In 'Fred' gaat het om twee vrouwen die op elkaar zijn aan gewezen. Fred, broer van Paula en echtgenoot van Mary, is overleden. De schoonzusters wonen bij elkaar in huis. Heel veel stiltes in hun huis-tuin-en- -keuken-conversatie typeren het vreugdeloze samenzijn. Hun onvrede uiten ze op ver schillende wijzen: de een in zeuren, zorgen en bemoeiallen, leiden cees van hoore De expositie duurt tot en met 31 augustus en omvat ook een aantal 'opstapweekenden', tij dens welke de kunstliefhebber met een bus naar grote en klei ne kunst wordt vervoerd. In de bovengenoemde ge meenten worden op een aantal mooie locaties in het landschap kunstwerken geplaatst die de schoonheid van de omgeving nog eens onderstrepen of juist van een ironisch commentaar voorzien. De organisatie van dit project is in handen van Peter Willems en Joyce de Gruiter, de twee drijvende krachten achter de Leidse Galerie Stelling. Zij hebben 16 gerenommeerde kunstenaars bereid gevonden aan dit project mee te werken. „Het leek ons een aardig idee om het landschap eens als uit gangspunt te nemen", zegt Joy ce de Gruiter, vanachter een bu reau dat bezaaid is met foto's en mappen. „Veel mensen van onze generatie zijn het land schap uit hun jeugd kwijtge raakt. De weidse verten en groe ne weilanden zijn veelal be bouwd, overal schieten beton nen kolossen uit de grond. Dat groene landschap, die zalige kindertijd, herinnert ons aan onze moeder, de vrouw aan wie wij in onze jeugd het meest hin gen. Met die gedachte in het achterhoofd hebben we een aantal kunstenaars in den lande aan het werk gezet. Ze hebben vblledige vrijheid gekregen om het thema in te vullen. De titel 'Voor mijn moeder' moetje dan ook veel meer zien als een titel om te prikkelen dan als een be naming die volledig de lading dekt." „We hebben veel medewer king gehad. Vooral van de 'ge wone mensen'. Boeren hebben hun stallen beschikbaar gesteld en verenigingen hebben zich voor een appel en een ei inge zet. Als je dat vergelijkt met de papierwinkel aan vergunningen die je bij de gemeenten moest zien los te krijgen, is dat echt ontroerend. Maar de meeste ambtenaren hebben ook goed meegewerkt. Alleen met Leider dorp hadden we moeilijkhe den." Knotsgek „Een kunstwerk dat met recht sensationeel mag worden ge noemd is dat van Erik van Wes- selo uit Arnhem. In de Waterto ren in Roelofarendsveen laat hij op een videoband zien hoe hij zich aan een wiek van een draaiende molen heeft vastge ketend. Je ziet de angst op zijn gezicht. Daarmee wordt de strijd tegen de wind, de natuur dus, verbeeld. Vooral het mo ment waarop hij ineens onder steboven komt te hangen, is spannend." Sl iul vuil „Er is ook nog een luchtsculp- tuur, die de bezoekers zelf tot stand kunnen brengen door op de knop van luchtpompjes te gaan staan. Heel leuk en verras send is ook de Hondeninstalla tie in het Frans Halsplantsoen in Voorschoten. Daar, achter een hekje dat deel uitmaakt van het kunstwerk, staan een aantal betonnen honden en wat tek sten zoals 'Zit!' en 'Blijfl', zeer komisch natuurlijk, als je be denkt dat ze niet weg kunnen." Een groots project is dat van Moritz Ebinger. Door het toren tje van het kasteel Oud-Poel geest te gebruiken als kroon en nog wat andere elementen toe te voegen aan het water rondom dat kasteel, laat hij het Monster van Loch Ness ineens opduiken. Fleel knap is hoe hij een bruggetje als een soort hals band heeft gebruikt. Zoals gezegd, tal van Leide- naars en streekgenoten hebben hun medewerking gegeven aan deze kunstmanifestatie, die ver gezeld gaat van een program maboekje waarin de deelne mende kunstenaars jeugdherin neringen ophalen en op kaartjes is aangegeven waar hun kunst werk zich bevindt. Zelfs hotels hebben meegedaan. Zo zijn er in 'Het Wapen van Voorscho ten' kerstliedjes te horen, die op een Indiase citer worden ge speeld. „Knotsgek toch", zegt Peter Willems. Chris Barber op Leids festival Op het nieuwe jazzfestival 'Jazz Gala Leiden' treedt de Engelse trombonist Chris Barber op met zijn jazz blues band. In de vertrouwde achtmansbezetting speelt het orkest op zaterdag 14 juni in de Holiday Inn aan de Haagse Schouwweg. Van 17.00 tot 01.00 uur spelen diverse jazzbands nonstop. Andere acts die de eerste editie van het jazz- gala gestalte geven zijn de zan ger Wim Koopmans, Igor Bour- co Uralsky Jazz Men en de U.S.A. Jazz All Stars. bestrijdt), moet de cultuuA maar niet veel energie bejj Beter is het om voor niet-j3 ken samen te werken mei sen die wel in die taken cialiseerd zijn. In maart 1996 startte kunsthistorici Monique Jfe en Bij zijn afscheid van de porte feuille cultuur blikte wethouder Pex J. Langenberg terug op zijn drie jaren in de kunstensector. Zijn eerlijkheid in het interview met het Leidsch Dagblad is ont wapenend. Hij erkent dat hij onvoldoende erin geslaagd is om cultuurproduc ties te stimule ren en de parti cipatie van bur gers aan cul tuur te bevorde ren. „Ik was te veel bouwheer op cultuur, zegt Pex hier bij doelend op nieuwbouw en renovaties van 'Leidse cultuur tempels'. In het interview geeft hij vervolgens zelf aan dat de bouwactivitei ten eigenlijk het werk van wet houder Tjeeirl van Rij waren. Wel voor be strijding vat baar is zijn stel ling dat de 'cul tuursector de markt op moet'. Zo zou het stedelijk museum De La kenhal gebruikt moeten worden voor recepties en bruiloften. Der gelijke geluiden om culturele in stellingen oneigenlijke taken te laten uitvoeren, hoor je wel va ker. Meestal zijn her geluiden van politici die voor de overheid zelf vinden dat die zich moet concentreren op haar kerntaken. De bijklussende instellingen mo gen de inkomsten zogenaamd houden, maar hun reguliere budget wordt wel gekort of niet aan prijsontwikkelingen aange past. Er is niets op tegen dat, net zoals nu, De Lakenhal aan Leid se culturele verenigingen gast vrijheid verleent. De aanwezig heid van prominenten kan De Lakenhal positief in de publici teit brengen. Niet lang geleden hield onze minister-president Wim Kok er een toespraak. De toenmalige president van Frankrijk, Georges Pompidou mocht bij een diner in De La kenhal zelfs het museale Leids tafelzilver gebruiken. Zo star is De Lakenhal niet. Anders dan Pex J. Langenberg begrijp ik wel Leiden buitengewoon n waarom De Lakenhal wat sant dat jonge onderriem huiverig is om structureel brui loften en partijen te moeten houden. Ook in de cultuursector geldt: Schoenmaker, hou je bij je leest. Aan wat de Kamer van Koophandel bij sportverenigin gen 'para-commerciële activitei ten' noemt (en als vormen van oneerlijke concurrentie fervent ook gramma's op maat, zoal stadswandeling als neelsuitje of ter verpozitij buitenlandse gasten. Of et turele activiteit in verban een jubileum, al dan m combineerd met lunch oj Leiden mist de banale en dente genoegens van een klede' wedstrijd betaald of een protserig Holland G Leiden heeft daarentegen, één van de heel weinige in ons land een particulu reau dat voor bescliaafdet turele alternatieven kan In de toekomst kan Steedi er voor de gemeente een bo noot zijn bij het stim alert cultuurproducties en het deren van participatiei m gers aan cultuur. Een paar keer per jaa de Stichting Werkgele# Leiden haar Krant uit. eerste nummer van dit jas geert SteedsMooier van Mc Roscher en Sandra Spijh als voorbeeld van een sta onderneming die in haat jaar succesvol was. Het zonder subsidie in de cultn, tor blijken te kunnen rt Leiden heeft immers zon ambitie om nieuwe ban scheppen, als om een ton gevende cultuurstad te i\[i cultuursector moet markt op, maar de markt zich op de cultuursector rit recensie maxim p. bezembinder Concert 'As time goes by' door het Deep River Quartet Gezien 14/5, Stadsge hoorzaal, Leiden. lijkt de tijd wel te hebbel staan. Zo passeert bijna dt beat-mis uit het begin jaren zeventig de revue, mor die men af en toe trad te voegen heeft zijn uiterv koopdatum al ruimst overschreden. Vocaal is er weinig o; kwartet aan te merken, o komen de hoge noten nie: even trefzeker uit de verf. I rangementen blinken m van vernieuwingsdrang. De uitstraling van het Deep Ri ver Quartet is net zo grijs als de pakken die men draagt. Een ideaal koortje voor op een chi que borrel, zou je van het kwar tet kunnen zeggen. Drie heren van middelbare leeftijd, tijdelijk aangevuld met een jongere heer 00 die de zieke gitarist en bariton tepuntje is de imitatie van het kwartet vervangt. Bege- Andrew Sisters. Chris Mc leid door een kundig spelend die in zeer korte tijd de trio, in de vaste samenstelling van piano, bas en drums, belo ven ze een dwarsdoorsnede van het 'American Songbook', de bekendste Amerikaanse num mers van een paar decennia te rug, ten gehore te brengen. Inmiddels al vijfentwintig jaar niet in. Het Deep River Qi zingt dit kwartet zich zo een weet weinig anders aan h weg door jazz, blues en negro- nre toe te voegen dan eei spirituals. En als je de ogen sluit merkelijke overlevingsdraf van de zieke Walter Byket moeten overnemen, vb een compliment. Juist met dit repertoiif men er in moeten slagen 'een swingende theateravr' zorgen. Helaas slaagt men Gert den Heijer, alias Red. foto hielco kuipers Speedy J alphen aan den rijn leiden pablo cabenda Als je anno 1997 denkt een jongerenzaaltje vol te krij gen met onbekend maar enthousiast talent dat verou derd 'gereedschap' als een gitaar, bas en drum han teert, kun je het wel schudden. De vaste dansavonden van middelgrote en kleine poppodia leveren tegen woordig de meeste winst op. De 'kids' willen dansen want rock 'n' roll is tegenwoordig net zo'n zeikerd als je vader. Rock 'n' roll heeft een buikje gekregen. Hoe al die genres ook mogen heten, techno, jungle, triphop, hip hop, r b, drum and bass, dansmuziek is gestroomlijnder, hipper en jonger dan ooit. Als je er niet op wil dansen dan wil je het zeker wel draaien. Want volgens LVC-medewerker Johan Andrée lopen er misschien nu al meer dj's dan werklozen rond. Een groot gedeelte daarvan-komt tijdelijk aan de bak tijdens Technoville. Het dansfestival in het LVC dat morgen avond begint en dat, na een korte pauze, op zondag middag drie uur wederom losbarst om nog eens twaalf uur voort te denderen. Meer dan twintig dj's en acts zullen proberen de hongerige meute twaalf uur lang in een volledig geblindeerde ruimte aan het dansen te houden. Zondag draaien nationale goden zoals Remy, Michiel de Hey en Angelo de plaatjes. Speedy de in zichzelf gekeerde elektronicafreak met een voorliefde voor zoemende transistors, is één van de techno-acts. Maar ook minder bekende 'sterren' komen aan bod, want volgens Andrée loopt er in Leiden genoeg talent rond. „Ik kreeg twintig demo's opgestuurd en het heeft me echt moeite gekost om daar afvallers uit te selecte ren. Voor de wat minder bekende dj's is het een buiten kans om zich aan een groter publiek te presenteren. Er is 'geflyerd' in Amsterdam, Rotterdam en Utrecht. Ik verwacht dat veel trendgevoelig publiek uit de Rand stad op de grote namen van zondag zal afkomen." „Op de 'Leidse' zaterdag wordt het misschien wat rustiger maar die avond mag best een intiem sfeertje hebben. Je moet het zien als 'appetizer' voor de mara thon op zondag. Zulke enorme danceparty's zijn na tuurlijk wel vaker georganiseerd, maar wij hebben meer acts en interessantere dj's dan de meeste festivals. We proberen zoveel mogelijk de verplatting uit de weg te gaan. Daarom dus geen Dimitri, Marcello of 100% Isis. Wel Remy. Die is door verschillende bladen en deskun digen uitgeroepen tot de beste van de wereld." Angelo en Quazar zijn de persoonlijke favorieten van Gert den Heijer, alias Red, die op zaterdag als een van de Leidse talenten de draaitafels bedient. Doordeweeks verkoopt hij platen bij het Leidse Cyberrecords en in het weekend draait hij ze zelf. Cyber heeft een eigen platenlabel waarvoor Gert ook wat gedaan heeft. Hij voelt zich geenszins beperkt door het Leidse circuit. „Ik heb gedraaid in de Waakzaam heid, in Nighttown Rotterdam en in de Amsterdamse Escape. Af en toe ook in het buitenland, Zürich en Za- ragozza. Da's wel wat anders dan Leiden. Er zijn hier maar twee danstenten, In Casa en Jazzmatazz. En met zo weinig draaigelegenheid is er toch een behoorlijke dj-scene." Gerts werkzaamheden voor Cyber maken het gemak kelijker om contacten te leggen. Maar het blijft moeilijk voor een beginnende dj om door te stoten. „Party-orga nisators nemen liever geen risico's. Al die feesten kos ten klauwen vol geld. En om te garanderen dat ze dat weer terugverdienen contracteren ze altijd weer die overbekende namen. Met het risico dat je als dj vast komt te zitten aan wat men van je verwacht. Dimitri probeerde jungle een beetje te hypen in de Roxy, maar dat trok het publiek daar helemaal niet. Het is natuur lijk ook een totaal ander genre dat je niet door techno trance of clubhouse kan mixen." Morgen is in het LVC een speciale 'jungle roof inge richt waar, twee Leidse dj's draaien. Gevestigd Neder lands dj-talent wil zijn vingers blijkbaar niet branden aan de nieuwe dansstroming. Volgens Andrée is het misschien de taak van de nieuwe generatie top-dj's, waarvan er enkelen hun opwachting maken op Tech noville, om de jungle op te pikken. erna straatsma Met in totaal 88 voorstellingen en diverse verbeteringen in de zaal gaat het Alphense Parkthe ater het nieuwe seizoen in. Het stoelenplan verandert en licht en geluidsvoorzieningen wor den uitgebreid. Er wordt nog overlegd gevoerd over de instal latie van een ringleiding voor slechthorenden. De kassatijden overdag worden flink beperkt, in ruil voor een ruimere kaart verkoop in de avonduren. De verbeteringen in de zaal zijn mogelijk door bijdragen van diverse sponsors. Over de hoogte en herkomst van deze bedragen wilde directeur Guido Creuwels gisteren, bij de pre sentatie van het nieuwe sei zoensprogramma, nog geen na dere mededelingen doen. „Met de sponsors is afgesproken dat we daar in september mee naar buitenkomen." De kassatijden zijn volgens Creuwels gewijzigd op verzoek van het publiek. In het vervolg kunnen niet meer elke dag, maar alleen op dinsdag- en donderdagochtend kaarten worden gehaald, tussen 10.30 en 12.00 uur. 's Avonds wordt het daarentegen makkelijker om kaarten te halen: de kassa is anderhalf uur voor elke voor stelling geopend. Cabaret vormt de grootste 'hap' van het programma voor het seizoen 1997/1998. Tussen de 30 voorstellingen in dit genre zitten veel bekende namen, zoals Adèle Bloemendaal ('Adè- le's Comeback nr. 1', 16 sep tember), Lebbis Jansen ('Oudejaars 1997', 11 decem ber), Seth Gaaikema ('Uitver koop van de eeuw!, 6 decem ber), Jules Deelder ('Deelder Zingt', 10 januari) en Jenny Arean (met Lucretia van der Vloot, 24 september). Het aandeel 'muziek' en 'to neel' beslaat samen 32 voorstel lingen. Muzikale programma's zijn er onder anderen van Astrid Seriese ('Into temptation', 6 maart), Fay Lovsky ('Tadaa', 20 november), Thé Lau ('Lau Late Night', 4 april) Jasperin Jong ('...zingt Kurt Wei! april) en The Sultans of! (Louis van Dijk/Cor BaklJ januari). Toneelvoorstel zijn er onder meer van Metsers III ('Slippers', 8 no ber), De Korre ('Prinsenht januari) en Olga Zuide ('Ontkoppelde hitte', 14 en het duo Wil Kralingen/Edwin de Vries nes uit een huwelijk', 18 a| Voor de jeugd zijn er meer voorstellingen te zie Theater Terra ('Matti Zwarte Pad', 21 septefl Wellus Nietus ('Platvoeq november) en Opus One B. Bommel Tom Poes', mei). In totaal zijn er 15j familievoorstellingen. De rest van het progn bestaat uit kleine series voorstellingen en folkcond Abonnementen moeten M zomervakantie aangek 4 juli'

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 20