eidsch Dagblad lobutu uit oofdstad ertrokken n*>SS 0 m 4 |iitse actie voor eerherstel idenaar Van der Lubbe Leids museum zit met 'zware jongens' Koele slok Politiebureau doelwit inbrekers Gevraagd: 100 auto mobilisten die de Carisma I jaar testen. Bollenstreek klaar voor titelstrijd Vakantie om de hoek o«j» TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. X lAG 16 MEI 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 Feiten en Meningen 'Zij heeft onze zoon en ik wil hem terug' Binnenland Kunst Sport Meer bedrijven gebruikten technolease Monster van Loch j r Ness in kasteel Oud- y J Poelgeest Gullit zet Engelsen met werkwijze aan het denken fident lijkt Zaïre te ontvluchten ai'rese president Mobutu heeft vanochtend zijn ka- in Kinshasa verlaten en is met een presidentiële naar het internationale vliegveld vertrokken. Het is P lidelijk welke bestemming hij heeft. Het ziet ernaar Xj it Mobutu zijn land ontvlucht. I A DPA-AFP-Rtr-GPD is CNN gaat Mobutu naar eboortestad Gbadolite in -Zaïre, waar hij een paleis fj dat onder meer wordt ver- d door huurlingen. Wes- diplomaten in Kinshasa al ernstig rekening met ilotseling vertrek van de lent. Mobutu's militairen I in volgens de Amerikaanse ^*ider CNN de president in meegedeeld Kinshasa iger te kunnen verdedi- Ze hebben hem ernstig iraden de stad onmiddel- jverlaten. Zaïrese rebellen bevinden nmiddels in de buurt van iegveld van Kinshasa, op 25 kilometer van het cen- zo melden ooggetuigen, ieleden van regeringssol- zouden met bagage naar entrum van de belegerde Jluchten. Het was niet dui- of het leger de stellingen het vliegveld heeft verla- lomaten zeiden gisteren eeds meer regeringssolda- ich terugtrekken, op de voor de rebellen die 2E PINKSTERDAG IN 10.00 TOT 17.00 UUR GEOPEND! cees van hoore ne 'artei des Demokratischen '6( lismus (PDS) in Leipzig wil lum eerherstel voor Mari- van der Lubbe, de Leidse elaar die in 1933 ter dood veroordeeld voor brand- ting in het gebouw van de e Rijksdag. Dat zegt histo- Volker Külow, woordvoer en de partij. PDS, de opvolger van de ;ere Oost-Duitse commu te 'the partij SED, dient - ïsdag een motie in waarin t verzocht om "een waardi- ustplaats als gedenkteken Van der Lubbe op het Süd- eof in Leipzig'. Külow: „Zo- Verhuizing gewichtige beelden stelt RMO voor problemen leiden wim koevoet Het Leidse Rijksmuseum van Oudheden (RMO) moet op eigen kracht nieuwe ver- plaatsingstechnieken ontwikkelen voor een aantal loodzware beelden uit de col lectie. Tachtig van deze 'zware jongens' zoals het museumpersoneel ze liefkozend noemt moeten in verband met de in grijpende verbouwingsplannen van het RMO van hun plek gehaald. Hoe de beelden van de afdeling Egypte waaronder de sarcofaag van Ahmose en het pyramide-vormige huisje van farao Amasis, beide circa acht ton zwaar ooit in het museum zijn terechtgekomen, weet niemand. De vraag hoe dit gewichtige probleem moet worden aangepakt is nog maar voor de helft beantwoord. Er bestaat overeen stemming over de route, maar de wijze van transport is nog een punt van bespre king. Een extra probleem vormt het ver schil in vloerniveau. RMO-woordvoerster Birre Walvis zegt dat de beelden 'niet zomaar' door het hele museum kunnen worden gesleept of ge rold. Ze zouden ongetwijfeld door de vloer zakken. De beste oplossing is 'gewoon door de muur', precies op een plek waar de Amsterdamse architect Martien van Goor toch al een nieuwe doorgang had ge dacht. De beelden staan nu nog in de te verbou wen zuidelijke vleugel van het gebouw. Ze moeten in de Taffeh-zaal komen te staan. Speciaal in verband met de verplaatsing van 'de zware jongens' is een onderdeel van het verbouwingsplan naar voren ge haald. De bouw van een nieuwe doorgang vanuit de Taffeh-zaal naar de kleine omloop, in juli, zal voorafgaan aan de verdere uitvoe ring van het bouwplan van ruim vijftien miljoen gulden. In oktober barst de rest van het bouwgeweld los. „En als de zuid vleugel eind 1998 is verbouwd", zegt Wal vis met een diepe zucht, „moeten ze alle maal weer terug naar hun oude plek." Kinshasa vanuit het oosten na deren. De rebellen meldden eerder gisteren* via hun radio zender dat ze uit 'politieke en strategische' overwegingen hadden besloten hun opmars voorlopig te staken. Westerse militaire waarnemers schatten toen dat de troepen van Kabila de hoofdstad tot op tachtig kilo meter waren genaderd. Kabila gaf Mobutu tot morgen de tijd om Kinshasa te verlaten, en een vreedzaam einde van de crisis in Zaïre mogelijk te maken. De Zuid-Afrikaanse president Mandela legde gisteravond een vredesovereenkomst voor aan Kabila. De essentie daarvan was dat Mobutu binnen 24 uur zou aftreden en "er een tijdelijke overgangsregering komt, waarin alle politieke partijen vertegen woordigd zijn volgens een voor af afgesproken verdeling. De overeenkomst is woensdag ook aan Mobutu voorgelegd. Kabila moest zich garant stellen voor de veiligheid van Mobutu en zijn familie en een direct staakt - het-vuren afkondigen. Pagina 7: Mobutu holde Zaïre volledig uit Laat die hittegolf maar komen, want als u nu meubels koopt bij Baalbergen bent u er straks helemaal klaar voor! Voor elke 1.000,- die u besteedt krijgt u nu 100 punten. Deze punten kunt u weer inwisselen voor fantastische zomer- cadeaus: tuinmeubelen en vacantieartikelen. Kom daarom snel naar Baalbergen en profiteer t/m zaterdag 24 mei van deze schitterende dhaka Bouwvakkers in Dhaka, de hoofdstad van Bandladesh, geven enkele dorstige kinderen uit de omvangrijke sloppenwijken met een slang wat water te drinken. Het Aziatische land kampt al weken met extreem hoge temperaturen en een daardoor veroorzaakt groot tekort aan vers drinkwater. In Dhaka, waar negen miljoen mensen wonen, kunnen de gemeentelijke autoriteiten nog maar de helft van de bevolking van water voorzien. Voorlopig wordt er nog geen einde aan de hittegolf voorzien. foto reuters enamul huq BERGEN MEUBELEN. wel nationaal als internationaal gezien kunnen we zo in positie ve zin laten zien hoe Duitsland met zijn verleden omgaat." Burgemeester Goekoop van Leiden beschouwt het initiatief van de PDS als 'een interessante ontwikkeling'. „Ik vind dat Lei den hierbij betrokken moet worden", zei hij gisteren. „Ik kan me zelfs voorstellen dat Marinus van der Lubbe wordt herbegraven in Leiden. Een ge denkteken in Leipzig lijkt me een goede zaak. In Leiden zelf hebben we al zoiets: het Mari nus van der Lubbehofje." Pagina Leiden: 'Van der Lubbe slachtoffer justitiële moord' Maak een proefrit in de Carisma bij de Mitsubishi dealer en maak kans op 1 jaar gratis testrijden. Kijk vanavond naar de televisie. SBS6: 18.45, A Ned. 2: 18.55 en SBS6: 23.15 uur. Imp MMC Auto Nederland b i tel. (0252) 26 61 II. roelofarendsveen marieta kroft Twee inbrekers uit Wilnis waag den zich afgelopen nacht in het hol van de leeuw: ze zetten een kraak in het op dat moment verlaten politiebureau van Roelofarendsveen. Onopge merkt bleef dat niet. Gewaar schuwd door het stil alarm dat afging in de centrale meldka mer in Leiderdorp, wachtten agenten het tweetal buiten op. De melding kwam afgelopen nacht rond vier uur in Leider dorp binnen. Een eerste pa trouille trof op de plek des on- heils een ingeslagen ruit aan en toen de agenten binnen scho ten dachten te horen, vroegen ze versterking van andere korp sen. Het gebouwtje aan de Po pulierenstraat werd omsingeld, maar het binnenvallen van het bureau bleek niet nodig. Om kwart over vier kropen twee 19- jarige mannen uit het ingesla gen raam en vielen zonder pro blemen in de armen van de dienders. Op dat moment had den ze geen wapens bij zich. Het tweetal bleek in het bu reau een enorme ravage te heb ben aangericht. Postbakken wa ren leeggegooid, bureauladen doorzocht en een deur en kle dingkasten vernield. Over het motief van de in braak tastte politiewoordvoer der J. Oppelaar vanochtend nog in het duister. Dure spullen hadden de mannen laten lig gen. Op het moment dat de in brekers naar buiten kwamen, hadden ze uitsluitend een leeg holster bij zich. „Misschien als relikwie dat ze er waren ge weest", veronderstelt hij. Strontkar voor huldiging gereed in Lisse en Noordwijk leiden willem spierduk In Lisse en Noordwijk staat de strontkar klaar om de kampioen in de hoofdklasse A van het zaterdagvoetbal door het dorp te rijden. De teams uit de Bollenstreek zijn met Schevenin- gen verwikkeld in de titelstrijd, die dit jaar spannender is dan ooit. Lisse en Scheveningen staan op kop, terwijl Noordwijk op één punt volgt. Vooral in Lisse is de belangstelling voor de wedstrijd tegen Rijnsburgse Boys enorm. De verwachting is dat enkele duizenden Lissena- ren zich zaterdagmiddag naar sportpark Mid- delmors in Rijnsburg zullen begeven, waar om 15 uur wordt afgetrapt. Velen van hen zullen gebruik maken van de shuttle-busjes, die de supporters voor 2,50 gulden van Lisse naar Rijnsburg vervoeren. Gisteravond begon in Lisse de voorverkoop voor het duel met Rijnsburg. Er werden al 500 kaarten verkocht. De laatste training van FC Lisse werd door ruim 100 supporters gevolgd. De Rijnsburgse politie houdt rekening met grote verkeersdrukte. Er worden extra mensen ingezet om het verkeer in goede banen te lei den. Achter het terrein van Rijnsburgse Boys is een extra parkeerterrein ingericht om de massa auto's te verwerken. De verwachting is dat ze ker 4.000 toeschouwers de wedstrijd zullen bij wonen. Op medewerking van Rijnsburgse Boys hoeft FC Lisse niet te rekenen. „Noordwijk v kampioen maken, dat is de gedachte die in 1 Rijnsburg leeft", aldus Erwin Hermes, die twee seizoenen geleden voor FC Lisse speelde. Noordwijk kan slechts hopen op foutjes van de concurrentie. „Voor de zekerheid hebben we de strontkar opgepoetst", vertelt bestuurslid E. Bosma. De club speelt ook om 15 uur thuis te gen ARC uit Alphen aan den Rijn. De regerend amateurkampioen Scheveningen speelt uit te gen Achilles Veen. Ook in Scheveningen zijn de voorbereidingen voor een kampioensfeest in volle gang. Als FC Lisse en Scheveningen beide winnen, is een beslissingswedstrijd noodzakelijk. Zowel Katwijk, Quick Boys als Rijnsburgse Boys heb ben al pogingen in het werk gesteld dit duel, waarbij om en nabij de 8.000 toeschouwers worden verwacht, binnen de poorten te halen. De voorkeur van beide clubs lijkt echter naar Quick Boys uit te gaan. De Lissese burgemees ter Van der Kroft keert eerder terug van zijn va kantie in Frankrijk voor het eventuele beslis singsduel. Pagina 25: 'De ontknoping', zeventien menin gen over het kampioenschap in de hoofdklas se A Een paar dagen erop uit. Het is de populairste ma nier van vakantievieren in Nederland. Ruim 17,1 mil joen vakanties werden vorig jaar in eigen land doorge bracht en daarvan duurde slechts 17 procent langer dan acht dagen. 'Kort' had 52 procent van de markt, middellang (5 tot en met 8 dagen) 32 procent. Vooral in die laatste sëc- tor was de groei de laatste tijd fors: van 4,3 miljoen va kanties in 1992 naar 5,4 miljoen vorig jaar. 'Kort' (van 7,8 miljoen naar 8,8 miljoen) deed daar overi gens niet veel voor onder. In de vakantiebijlage morgen bij deze krant daarom veel aandacht voor korte tripjes naar bijvoor beeld Oost-Groningen, dat in 'De Slag bij HeUigerlee' een kostelijk museum heeft. Verder een fietstocht door de heuvels van Zuid-Lim burg, de smartelijke teloor gang van het zo geliefde restaurant 'De Posbank' bij Arnhem en een verhaal over het door Nederlanders drukbezochte Brussel. Ritzen houdt crisisberaad over OV-kaart den haag gpd Minister Ritzen van onderwijs en de drie paarse onderwijs- woordvoerders uit de Tweede Kamer vergaderen dit pinkster weekend over de 'versoberde' OV-studentenkaart. Het crisis beraad is bij Ritzen thuis, in Delft. De minister stuurde gisteren persoonlijk een uitnodigingsfax voor de bijeenkomst aan de Ka merleden Rehwinkel (PvdA), De Vries (WD) en Jorritsma (D66). Op het hoogst ongebruikelijke tijdstip eri de zeker niet-gebrui- kelijke plaats zullen de vier zich buigen over de beste manier om de studenten tevreden te stemmen met een goede OV- kaart, zonder (veel) extra geld kwijt te zijn. De paarse onderwijsspecialis- ten hebben het voorstel van Rit zen (een weekkaart voor thuis wonende studenten en een weekendkaart voor studenten op kamers) bekritiseerd als 'ma ger'. Blijkbaar wil de geplaagde PvdA-minister, die de kosten voor de kaart tot 400 miljoen gulden wil beperken, nu van de Kamerleden horen wat ze dan wél willen. Publiekelijk laten de volksvertegenwoordigers zich daar niet over uit. LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 2,25 HET WOORD IS AAN Oud Noors spreekwoord In het spel is niemand de broeder van een ander. zomerse r warmte r-"-> w j .5* 13725° 11719° 8719° 30% 70% 60% 60% 20% 30% I VANDAAG 26 PAGINA'S I Binnenland 3,5 Buitenland 7 Cultuur 20 Economie 6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving16 Randstad18 Regio15,17,19,21 RTV/programma's13 Sport23,24,25 Strips12 Uitgaan22 2° pinksterdag geopend fcgwhuir dat zit wel goed! Adres Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Na de eerste twe I Per maand I automatisch (f. 31.95) weken betaal ik mijn abonnen Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatieka Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. :en envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-5128030 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1