VVD verklaart eigen wethouder oorlog Uil J 'Hangjongeren niet crimineel' m Klinkenberg, Klinekenberg of Clinekenberg? We zijn clubs al aan het (ietelen voor volgend Leiden Regio IS «XX 3 Bil nm vb Omwonenden Kamsteeg in Leiderdorp bezorgd ir is gee] Veel van onze klanten hebben aan een half woord voldoende Wij ook. Kruispunt Van Beethovenlaan/Mozartlaan wordt rotonde -fljpAG16MEM997 CHEF HANS JACOBS. 071-5356414. PLV -CHEF RUDOLF KLEUN. 071-5356436 Gebroken neus ichotenEen 17-jarige Voorschotenaar heeft gistermiddag ^gebroken netis, een beschadigde tand en een. bloedende on- derlip opgelopen. De jongeman kreeg nabij de Louise de Colig- iylaan klappen van een 16-jarige plaatsgenoot. De ruzie kwam aci fóortuit 'oud zeer'; de verdachte verklaarde dat het slachtoffer !n iem in het verleden heeft uitgescholden. De politie heeft pro- ej ^-verbaal opgemaakt. fierhonderd automobilisten bekeurd mtfboqrp Bij snelheidscontroles gisteren op de Persant Snoep- feg. de Vronkenlaan en het Engelendaal zijn gisteren in totaal t ^automobilisten bekeurd. Op deze wegen mag maximaal 50 Jometer per uur worden gereden. De hoogst gemeten snelheid ras 97 kilometer. tï informatieavond Volksuniversiteit De Leiderdorpse Volksuniversiteit houdt dinsdag 3 LUiieen informatievavond over het studieprogramma voor ko- 10 mend seizoen. De avond duurt van half acht tot negen uur en indt plaats in jongerencentrum Sjelter. 1 Opening nieuwe Willem de Zwijger [MfrdorpDe nieuwe behuizing van de basisschool Willem de hijger in Leiderdorp is klaar. De oudste school van het dorp is Ivanaf 12 mei open voor haar nieuwe leerlingen; op 18 juni v. rordtde school officieel geopend. Vanwege invoeren 30-kilometerzones in Voorschoten De WD-fractie in Voorschoten heeft haar eigen wethou der, J. van de Poel, de oorlog verklaard. Van de Poel, er kend voorstander van 30-kilometerzones, had een ver- keersnotitie op laten stellen. De conclusie daarvan luid de, dat er zo veel mogelijk 30-kilometerzones in het dorp moeten komen. Dit om zodoende de wijken te bescher men tegen sluipverkeer. Dit streek echter tegen de haren in van de rest van de WD-fractie. voorschoten dimitri walbeek te stellen vanwege het uitblijven van een eigen toekomstvisie De fractie heeft zich nu in een van B en W. Ze 'verschuilen' eigen verkeersnotitie gedistanti- zich achter een studie van een eerd van de studie van de ge- student, is de gedachte, meente. De WD vond het daar- ,,De gemeente wil alleen de naast nodig een eigen nota op huidige verkeersstromen in beeld brengen en 30-kilometer- gebieden aan de orde stellen. Wij blijven echter van mening dat daarnaast behoefte bestaat aan een verkeersstructuurvisie voor de toekomst, een visie waarop wij ons als raad kunnen baseren", schrijft raadslid A. Jonk in de WD-notitie. Jonk valt wethouder Van de Poel vervolgens aan: ,,Wij zijn niet tegen een 30-km-beleid, maar wij willen daar geen prio riteit aan geven in die zin dat invoering ervan de verkeers- structuur van het dorp zou moeten of kunnen dicteren. Dergelijke zones beschouwen wij voor Voorschoten als niet haalbaar." De WD weet de CDA-fractie op dezelfde lijn: 'Al leen 30-kilometerzones in nieu we wijken, nooit in bestaande wijken.' Ook de PvdA en het CDA heb ben intussen al een eigen ver keersnotitie opgesteld. Beide om dezelfde reden als de WD; het uitblijven van een officiële visie van de gemeente. De twee alternatieve nota's leverden nog een vermakelijke rel op. De PvdA-er W. Carabain verweet CDA-er W. Valkenburg, dat hij achterhaalde voorstellen deed. die ook nog eens 'niet van deze tijd zijn.' Volgens Valkenburg moest Carabain niet zeuren. Aanleiding voor al deze alter natieve nota's is een verkeers- studie die door een verkeersstu- dent is gemaakt in opdracht van de gemeente. Elij stelde ambi tieus voor om van alle wegen in het dorp, op de verkeersader dwars door het dorp na, een 30- kilometerzone te maken. Dit le verde, behalve van de wethou der, ook goedkeurende geluiden van de Groen Linksfractie op. Als alternatieve oplossingen voor de verkeersdrukte, vooral in de spits, in Voorschoten draagt de WD drie andere mo gelijkheden aan. Ondertunnel- ling van de 'stroomweg' (waar ook D66 een voorstander van is), een ringweg om het dorp heen of een 'secundair wegen net.' Dit betekent dat het ver keer 'van buiten' over meer dan een weg door het dorp geleid moet worden. De WD-fractie kiest duidelijk voor deze laatste optie. ,,De basis is er al en de methode van verbetering kun nen per locatie bereikt wor den", schrijft Jonk. De WD- fractie wil de verkeersproble men niet per wijk oplossen, maar een oplossing vinden voor het hele dorp. Bewoners tegen samenscholingsverbod KLINC ERGERPLAS Onderneemsters Voorschoten vormen netwerk voorschoten in Oegstgeest 'hangjon- ren' zijn staat vast. Dat zij iige overlast veroorzaken ik. Volgens Leefbaar Oegst- est echter is die overlast zo not, dat een samenscholings- rbod de enige afdoende laatregel is. Stichting Jeugd- Jongerenwerk Oegstgeest ||0), een door de gemeente subsidieerde instelling, heeft n adviesbureau onderzoek jen doen naar het probleem. e resultaten hiervan worden innenkort bekendgemaakt, ïde hangjongeren, afgelopen idag, komen vandaag de [bewoners aan het woord. ecstgeest afke van der toolen loed, ze zijn lawaaierig en ma- een hoop rotzooi. En ze en wel eens een rotje in een ievenbus, of eieren op een Ikon. Heel vervelend alle- al. Toch vinden ook Oegst- stenaren, die bij gemeente ipolitie over de hangjongeren iten geklaagd, een samen- lolingsverbod een te zwaar iddel. „Crimineel, dat zijn ze Et", zegt een bewoonster van •Frederik Hendriklaan. Het pittoreske driekantige eintje, gevormd door Frederik endriklaan, Koninginnelaan Willem de Zwijgerlaan, is ivan de favoriete hangplek- nvan de jongeren. Vorig jaar tdden omwonenden er zo veel it van, dat ze de burgemeester brief stuurden. Nu is het er «rekkelijk rustig. „Het steekt af en toe de kop zegt bewoonster A. Leijten. ji dan geeft het wel herrie, Een buurvrouw die liever oniem blijft - „Niet voor me zelf, maar voor mijn zoon; die hebben ze wel eens van de fiets getrokken" - ergert zich vooral aan de rotzooi die de jongeren maken. „Ik ruim het vaak zelf op." Ze heeft een keer een klacht bij de politie ingediend, en de brief naar de burgemees ter mede ondertekend. Maar een samenscholingsverbod? „Nee", zegt ze beslist. En me vrouw Leijten denkt er net zo over. Rond andere populaire hang plekken klinken vergelijkbare geluiden. Bij de Passage in de De Kempenaerstraat bijvoor beeld. De baby van Eva Lim, die er schuin boven slaapt, wordt in het begin van de avond vaak wakker van het lawaai dat de jongeren dan maken. „Als ik ze waag weg te gaan, dan doen ze dat. Maar de volgende avond zitten ze er weer", zegt Lim. Ook zij heeft wel eens geklaagd bij de politie, maar vindt een sa menscholingsverbod te ver gaan. „Ze mogen van mij best rondhangen; dat deed ik zelf ook toen ik zeventien was. Als ze het maar ergens doen waar niemand er last van heeft. Pal boven een druk door hangjongeren bezocht plein aan de Lijtweg woont J. Brouwer. Zij zoekt de oplossing voor de overlast - lawaai, gegooi met to maten, skaten op de galerij - in de opvoedkundige sfeer. „Hier ligt een taak voor de scholen. Want ik geloof niet dat die jongens echt kwaad willen. Ze hebben alleen niet door wat ze aanrichten. Ze moeten lejen inzien dat we ze niet in hun vrijheid willen beknotten, maar dat we met z'n allen naast el kaar moeten kunnen leven." FOTO HIELCO KUIPERS Er bestaat flinke verwarring over de schrijfwijze van de plas die, zoals het bord aangeeft, volgens de gemeente blijkbaar Klinckenbergerplas heet. oegstgeest maarten keulemans Het 'Shell 100.000 Stratenboek' gaat het verst. Klinker- bergplas, staat er in keurige lettertjes in het stukje blauw op kaartje nummer 168 geschreven. Kaartenma ker Cito Plan hanteert de wat chiquer ogende naam Clinckenbergerplas En Falkplan gebruikt weer de mo dernere schrijfwijze: Klinkenbergerpias Hoe de afgra ving op de grens van Oegstgeest, Warmond en Sassen- heim nu eigenlijk heet? Het is een vraag, waar niemand een antwoord op heeft. Woordvoerders van Cito Plan Cartografie, Shell en Falkplan houden vol dat namen op plattegronden rechtstreeks van de gemeente komen. Oegstgeest han teert echter officieel de versie met twee k's: Klinkenber gerpias. Al duikt de vermaledijde 'ck' van Klinckenber gerplas voortdurend op in officiële stukken van het ge meentebestuur. Dat komt echter weer omdat de pro vincie Zuid-Holland de naam van de plas voortdurend met een 'c' schrijft, vertellen ambtenaren van Oegst geest. In Den Haag is men het echter evenmin eens over de naam van de plas. „Naar mijn beleving schrijf je Klinc kenbergerplas met 'ck'", denkt voorlichter J. Disco. Een andere woordvoerder is er echter van overtuigd dat de versie met de 'k' de enige juiste is. Al is dat weer niet de variant die op de provinciale borden bij de plas staat. Voorzitter P. Hellinga van de Vereniging Oud Oegst geest zou Klinkenbergerpias met twee k's schrijven. „De Klinkenbergerpolder staat op heel oude kaarten als Klinkenbergerpolder'vertelt Hellinga. „En aangezien de polder plas is geworden, moeten we het niet deftiger maken dan het is. Neem nou dat wijkje bij de plas, Clinckenburgh. Die naam is waarschijnlijk door de pro jectontwikkelaar verzonnen om het deftig te laten klin ken." „De verwarring is waarschijnlijk ontstaan omdat je behalve de Klinkenbergerpolder een soort kasteeltje had, Clinekenberg', vermoedt woordvoerder M. Mijn- lieff van de gemeente Oegstgeest. De naam Clincken- bergkomt voor in de inleiding van het polderarchief dat bij het Hoogheemraadschap Rijnland in de kluis ligt. Hellinga weet nog een andere reden voor de verschil lende schrijfwijzen. „In de zeventiende eeuw was de spelling vrij. Iedereen mocht namen gewoon schrijven zoals hij of zij dat wilde." Sommige partijen hebben inmiddels een heel eigen manier gevonden om met het probleem om te gaan. „We hebben die plas zonder naam op de plattegrond staan", bericht ambtenaar R. Blok van de gemeente Sassenheim na enig zoekwerk. Kaartenuitgever Falk plan omzeilt het spellingsprobleem op een andere ma nier. Voorhofpolder, staat er op sommige kaarten in het blauw van de plas geschreven. Er komt geen belangenvere niging voor \TOuweIijke on dernemers in Voorschoten. Deze week berichtte deze krant daar ten onrechte over. De drie aangehaalde vrouwe lijke ondernemers willen slechts een netwerk opzet ten. Op 29 mei komen de vrouwen voor het eerst bij een. Afhankelijk van de op komst wordt besloten wat de toekomst van deze samen werking is. Oegstgeest maakt publieke computer 'hufterproof oegstgeest maarten keulemans De publieke computer van Oegstgeest is amper een maand nadat hij werd ge plaatst weer weggehaald uit de hal van het Oegstgeester gemeentehuis. De reden: het apparaat raakte voortdurend ontregeld door mensen die op verkeerde knoppen drukten. Deskundigen nemen de computer nu grondig onder handen. Om het apparaat 'hufterproof te maken, zoals wethouder M. Poelmans het gisteravond in de gemeente raad uitdrukte. Wie straks achter de gemeentelijke pu- blieksterminal plaatsneemt, kan met geen mogelijkheid meer storing veroorzaken door op verkeerde knoppen te drukken. De computer in de hal van het gemeentehuis werd vorige maand plechtig opengesteld voor het publiek. Bezoekers van het gemeentehuis kunnen via de computer een bezoek brengen aan Oegstgeest Digi taal, de electronische versie van Oegstgeest, en aan Inter- (acht van Leiderdorp mix van sport en cultuur 5van kuilenburg lortieve nachtbrakers gezocht, at is in de nacht van vrijdag 23 •zaterdag 24 mei het motto in tóerdorp. Dan wordt de acht van Leiderdorp' weer ge- Niet onder de vlag van Leiderdorpse Reddings pgade, zoals dat vele jaren ge- niïkelijk was. Voor het eerst is t organisatie in handen van de achting Sportpromotie Leider- :„Dit is ook het eerste project wij organiseren. Voor de was het evene- Pt te groot en niet meer te happen. Bij de voorbereiding Indesportverkiezing werd ge- dat een aparte stichting 'op zich zou moeten nemen, dit is nu het gevolg", aldus Kleiss van de stichting. Sa- en met Bert van 't Veer, Cees jn Duivenbode. Jan Vos en Roest heeft hij het evene ent op poten gezet. De vijf zijn er in geslaagd het pnement behoorlijk op te Waren er in het verle den maar twee sporten bij de nacht betrokken, nu is dat aan tal opgevoerd naar tien. „We streven er op den duur naar om alle Leiderdorpse sportvereni gingen mee te laten,doen. Dat is een hele opgave, want dan gaat het toch om zo'n stuk of 28 clubs", zegt Cees van Duiven- bode. „Al zijn we bij de clubs die ontbreken nu al aan het kie telen voor volgend jaar", meldt Piet Kleiss. De sporten die gedurende de 'Nacht van Leiderdorp' - die vrijdagavond om acht uur be gint en de volgende morgen om dezelfde tijd afloopt - acte de 'présence geven zijn: zwemmen, voetbal, volleybal, badminton, basketbal, darts, aerobics, ten nis, hardlopen en klaverjassen. Daarnaast zijn er demonstraties met een golfafslag-apparaat en kunnen bezoekers een 'tochtje' maken op een hometrainer. „Het is dus niet alleen maar passief aanwezig zijn. Bezoekers kunnen ook zelf hun steentje bijdragen", vertelt Bert van 't Veer. Behalve de sportclubs zijn ook Amnesty International en Foster Parents Plan aanwezig. Opvallend onderdeel van de Nacht van Leiderdorp is het cul turele programma. Muziek, dansen en andere culturele ui tingen zijn gedurende de avond en ook de nacht te horen en te zien. „Het is onze bedoeling", merkt Van Duivenbode op,.be volkingsgroepen met elkaar in contact brengen. Als dat lukt via een mix van sport en cultuur is dat toch schitterend." Kleiss schat dat er gedurende die twaalf uur zo'n 700 tot 800 sporters en ruim 100 medewer kers in touw zijn. „Dat is voor zo'n eerste keer een prima aan tal, maar we hebben er wel aan moeten trekken. Vanuit de ver enigingen was er veel animo om mee te doen, maar vervolgens gingen ze zitten wachten tot le den zich aanmeldden. En dat gebeurde te weinig. Ook voor de meeste verenigingsmensen is dit toch nieuw. Volgend jaar zal dat een stuk beter verlopen." De Leidse sportorganisator Joop Riethoven opent de Nacht. „Het enige wat we daarover kwijt willen is dat het feest op Zwemmen is het traditionele onderdeel van de Nacht van Leiderdorp. Daar i: een spectaculaire wijze wordt geopend. Leiderdorp zal mer ken dat er in en om het zwem bad en de sporthal wat aan de hand is", aldus Kleiss. De Stichting Sportpromotie Leiderdorp is daarnaast ook al volop bezig met de organisatie van het sportcafé. dat waar schijnlijk in oktober de deuren opent. Cees van Duivenbode: „Met als opzet de sport, het be drijfsleven en politiek bij elkaar te brengen. Op die manier pro beren wij toch wat meer leven in de brouwerij te krijgen. Lei derdorp is meer dan alleen maar een slaapgemeente." wonenden het liefst woningen zien verrijzen op de markante plek bij het kruispunt. Het bestemmingsplan, dat dateert uit de jaren zestig toen er nog geen woningen in de buurt van de garage stonden, laat dat echter niet toe. Wet houder A. van Dijk (ruimtelijke ordening/BBL) is ook niet van plan dat bestemmingsplan te wijzigen. „We gaan dat niet zo maar veranderen als een onder nemer er rechten heeft." Van Dijk erkent dat er een woning behoefte is. „Maar we zijn ook niet vies van bedrijven. We wil len de werkgelegenheid in Lei derdorp niet nodeloos aantas ten", aldus de wethouder, die de geruchten over het reparatie bedrijf niet kent. Intussen voert Kamsteeg be sprekingen met belangstellen den voor het gebouw. Wethou der Van Dijk heeft echter nog geen verzoek van een nieuwe ondernemer ontvangen. Als het neerzetten van woningen echt niet tot de mogelijkheden be hoort, leggen de bewoners zich neer bij een personenautogara ge. „Eigenlijk ook liever niet, maar ik heb nu eenmaal geko zen voor een garage naast mijn deur", realiseert F. Hengsdijk zich maar al te goed. leiderdorp jaap van sanduk Omwonenden van het garage bedrijf Kamsteeg aan de Leider dorpse Van der Valk Bouman- weg maken zich zorgen over de opvolging van het vertrekkende automobielbedrijf. „Wij maken ons ongerust over een mogelijk geheel nieuwe activiteit in dit pand, welke een milieuoverlast voor de directe omgeving zou kunnen betekenen", schrijven de bewoners in een brief aan het gemeentebestuur. „Er gaan geruchten over mo gelijk toekomstige activiteiten waar wij niet op staan te wach ten". voegen zij daar aan toe. De brief is ondertekend door bewoners van de Van der Valk Boumanweg, Godestein en Zui- lestein. Volgens een van de on dertekenaars van de brief zou een reparatiebedrijf voor vrachtwagens belangstelling hebben voor het pand. Buurtbewoner J. Straatman heeft echter van garage-eige naar Kamsteeg iets heel anders gehoord. „Kamsteeg vertelde mij dat er weer een personen autodealer in zou komen. Van een gerenommeerd merk, werd er bij gezegd." Uit een door de bewoners zelf opgezet wijkon- derzoek blijkt dat bijna alle om- Miele-Keukens F kenmerken zich door de vele prachtige designs! kleuren en materiaalgebruik alsmede de vaak exclusieve details. voorschoten willem sprenkeler Er moet zo snel mogelijk een rotonde ko men op het kruispunt Van Beethovenlaan- /Mozartlaan. Die conclusie trok de com missie Openbare Werken gisteravond op basis van een onderzoek dat de gemeente had laten uitvoeren. „Het onderzoek beves tigt wat we al een hele lange tijd wisten; dat een rotonde op het kruispunt Mozartlaan- /Van Beethovenlaan tot lagere snelheden leidt en daarmee de verkeersveiligheid ten goede komt", merkte W. Valkenburg (CDA) op. In de periode 1991-1995 zijn daar maar liefst 17 ongevallen geregistreerd. Valken burg hoopt dan ook dat de rotonde nog dit jaar gerealiseerd kan worden. Verschil van mening was er over de vraag of fietsers op de rotonde voorrang moeten krijgen. A. Jonk (WD) vroeg zich af of voor rang niet juist tot schijnveiligheid voor de fietsers zou leiden. Ze sprak daarom haar voorkeur uit voor een variant waarbij de fietsers geen voorrang zouden krijgen. Om de veiligheid van de Fietsers te vergroten kunnen volgens het rapport drempels wor den aangelegd bij de fietsovergangen. Dit ging de meeste fracties - inclusief de WD - echter te ver. Nederland is overigens één van de laatste Europese landen waar de voorrang voor fietsers nog niet bij wet geregeld is. Wet houder J. van de Poel (WD) stelde dan ook voor rekening te houden met een toekom stige wijziging van het Nederlandse beleid. De totale kosten van de aanleg van de rotonde zullen ongeveer 600.000 gulden be dragen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19