'Ineens had ik een busje boeren achter me aan' le denken zeker dat we sukkels zijn' Overeenkomsten 3»I tussen 'Dutroux en 'Oude Pekela' XAM ENS Leiden Regio ijfde Para Normaalbeurs in Pieterskerk Op'n mooie 2e Pinksterdag intiatuin Groene Marebrug even open voor inspectie CHEF HANS JACOBS. 071 -5356414. PIV -CHEF RUDOLF KLEUN, 071 -5356436 Vor ieerlingen van het Beroepencollege Het Gilde vonden het examen wiskunde op a-niveau een fluitje van een cent. Lezing Belgische hoogleraar in Leiden LEIDEN. TYCHOHOFF foto mark lamers nt^ Jgens mij denken ze dat we sukkels zijn i,wat een vragen!" Het vbo examen wis- op a-niveatr was een fluitje van een 01 i vinden de leerlingen van het Beroe- icollege Het Gilde in Leiden. „Alleen de U" iie waag al; 'schrijf vijfenzeventigdui- 'ndin cijfers'. Dan word je toch niet seri- ^genomen", zegt Wil verontwaardigd. ijn docente moet lachen om het com- itaar. „Ach, dit is inderdaad geen jeilijke vraag, maar het is a-niveau. Over e' !e weken moeten ze allemaal nog b-ni- doen." „Nou, da's net zo'n makkie", Wil. „Als jij dat vindt," kaatst zijn res terug, „waarom doe je het dan niet c-niveau?" Daar moet Wil haar in gelijk en. „Ik vind het zo eigenlijk wel best. kergezellig en makkelijk." lat vraag 1 toch niet voor iedereen te be- pen was, wordt iets later duidelijk als Se- het groepje komt versterken. „Juf, ;f irijf je vijfenzeventig en duizend nou aan elkaar of niet?" Zijn klasgenoten kijken hem verbijsterd aan. Even is het stil voordat ze in gieren uitbarsten. Sebas kijkt beteuterd maar ziet er al snel zelf ook de grap van in. De opgaven van het examen zijn allemaal op het dagelijks leven toegepast. Zo gaat er één over vakantiewerk en sparen voor een stereo-installatie. In een grafiek staat de in houd van de spaarpotten van Sara en Tobi as weergegeven. De lijn stijgt want ze heb ben een vakantiebaantje en ze stoppen al het geld wat ze daarmee verdienen in hun spaarpot. De leerlingen moeten hier onder andere uit afleiden wie als eerste de instal latie kan kopen. Niet echt moeilijk, is de mening van de leerlingen. De opgave waar wel wat bezwaar tegen is, is die over de Amsterdamse ArenA. De scholieren moeten uitrekenen hoeveel geld het stadion verdient als alle zitplaatsen ver kocht zijn. Boudewijn heeft moeite met de ze vraag. „Wie betaalt er nou om Ajax te zien spelen?" Het kan er bij de Feyenoor- der niet in. Een andere vraag die bij de opdracht hoort gaat over het dak; hoe lang het duurt voordat dat gesloten is. Boudewijn heeft 'uit principe' geantwoord dat het stadion helemaal geen dak heeft. De an dere leerlingen gillen, „da's de kift, je bent gewoon jaloers". Maar Boudewijn laat zich niet van stuk brengen. Hij krijgt bijval van Carola die de supporters er op wijst 'dat de zaak anders aardig lekt'. Een alternatief voor de Arena vraag heeft Boudewijn wel voorhanden. „Ze hadden het ook over De Kuip kunnen doen. En dan over onze grasmat, hoeveel sprietjes erin zitten ofzo. Ik had het dan stukken beter ge maakt." 'Massahysterie, satanisme of kindermishandeling'. Dat was de titel van het symposium dat het medisch dispuut 'Sir Alexander Fleming' gisteravond hield. Prof. Dr. Karei Pyck, hoogleraar Kinder- en Jeugd psychiatrie in Leuven, sprak in de collegezaal van het Acade misch Ziekenhuis met name over het 'backlash'-fenomeen. „De essentie van dat verschijn sel is dat de boodschapper van het slechte nieuws wordt afge straft, omdat anderen te bang zijn om het te onderkennen", aldus Pyck. Aan de hand van 'de affaire Oude Pekela' en 'de zaak Dutroux' schetste de Belg een beeld van de processen, die na constatering van kindermis bruik in gang worden gezet. Hij wisselde theoretische schema's af met voorbeelden uit de prak tijk, maar leek daarbij de nuan ce af en toe uit het oog te verlie zen. In 1987 werden in Oude Pe kela naar verluidt tientallen kin deren sexueel misbruikt door een in clownspakken gehulde bende. 'Naar verluidt', want een jaar later werd het onderzoek afgebroken bij gebrek aan be wijs. Ouders, hulpverleners en onderzoekers zagen destijds met lede ogen aan hoe hun noodkreet als 'verzinsels' onder het tapijt werden geschoven. Andere deskundigen spraken echter op hun beurt over 'mas sahysterie'. Na de publiciteit omtrent de eerste slachtoffers dienden zich in hoog tempo nieuwe gevallen aan. en daarmee werd de ge loofwaardigheid van de kinde ren in twijfel getrokken. Een ty pisch geval van 'polarisatie' of 'backlash', volgens Pyck. Want hoewel de zedenzaak uiteinde lijk met een sisser is afgelopen, is de Leuvense hoogleraar ervan overtuigd dat het seksueel mis bruik wel degelijk heeft plaats gevonden. Uit eigen onderzoek, gebaseerd op gegevens van po litie en justitie, bleek immers dat 48 van de ongeveer honderd 'aangemelde' kinderen een waarheidsgetrouwe verklaring hadden afgegeven. „En wie ben ik om te twijfelen aan het on derzoek van politie en justitie?", vroeg Pyck zich af. Een enigszins ongelukkige uitspraak, met de 'zaak- Dutroux' nog vers in het geheu gen. Zijn bespreking van de Bel gische affaire beperkte zich voornamelijk tot een lesje ge schiedenis. Van een 'backlash' lijkt hier geen sprake, omdat de bewijzen van het vergrijp over weldigend zijn. Toch ziet Pyck overeenkomsten met 'Oude-Pe- kela', en niet alleen in de afgele gen ligging van beide delicts oorden. Onderzoeksrechter Connerotte werd structureel te gengewerkt door de Belgische magistraten, die zich bedreigd voelden door de vorderingen van zijn studie. Pyck ziet hier overeenkomsten met zijn Ne derlandse collega-hoogleraar Mik, die in Oude Pekela aan de bel van het 'establishment' trok. Uiteindelijk bezweek hij onder de druk van andere 'backlash'- symptomen, zoals hoongelach van collega's en een sociaal iso lement. „Als gevolg van de daaropvolgende stress is hij aan een hartaanval overleden", stel de Pyck. Zo kon de media niet veel goeds doen, kreeg de Maast richtse hoogleraar Crombach als representant van de weten schappelijke 'oppositie' een sneer, en ontbrak een juridische beschouwing van het 'spaghet- ti-arrest'. orde vijfde keer wordt in Lei- i de Para Normaalbeurs ge- iden, op zondag 18 en ndag 19 mei. Dit keer telt evenement ongeveer 120 elnemers op het gebied van en alternatieve ge neeswijze: van klankhealing, reiki, tarot en astrologie tot handlijnkunde, aurafotografie en massagetechnieken. De beurs heeft plaats in de Pieters kerk in Leiden, beide dagen van 12.00 tot 19.00 uur. De landelijk bekende hypno- therapeut/paragnost Jan van der Heide geeft zondag een le zing en verzorgt maandag een workshop over hypnose, para normale verschijnselen en reïn carnatie. Ook paragnost Gerard Heu- tink geeft op beide dagen een lezing en een zaaldemonstratie. HET GROENE WARENHUIS VOORSCHOTEN Leidseweg 518, tel. 071-5322203. Inspecteur Carlo Schotmeijer van de Dierenbeschenning krijgt te maken met meer agressie HERMAN JOUSTRA/ANNET VAN AARSEN Een piepklein stukje uit het jaar verslag van de Dierenbescherming, afdeling Leiden, over 1996. Piep klein, maar wel een stukje dat de wenkbrauwen doet fronsen: ,,/n het afgelopen jaar is de inspec teur op meer agressie gestuit dan in andere jaren. Een reden te meer om niet langer meer alleen op klachten af te gaan." Dat is nogal wat. Moeten de die renbeschermers nu zelf worden beschermd? Zo erg is het nog niet, zegt de inspecteur uit het jaarver slag, Carla Schotmeijer. „Maar ik voel me niet altijd even prettig meer. Als ik een kijkje neem na een tip over eventuele mishandeling of verwaarlozing, word ik steeds va ker lastiggevallen. Zo kom ik een keer in een huis waar een hond aan de centrale verwarming vast lag. Met een lijntje van maar vijftig centimeter lang. Ik dus uitleggen dat zo'n lijn toch beter een meter of twee lang kan zijn. Ja, toen werd ik gesommeerd weg te gaan. Op zich niet zo'n probleem. Ik hoor dat wel vaker en dan ga ik ook. Al leen werd ik dit keer vastgepakt en eruitgegooid." „Een ander voorbeeld. Ik doe con troles op schapen, koeien, geiten. Dan sta ik vaak minuten te kijken. Wat ze precies doen in het wei land, hoe ze lopen...Dat deed ik een keer vorig jaar, had ik ineens een busje vol boeren achter me aan." „Kijk, ik snap dat niet iedereen het leuk vindt als ik voor hun neus sta. Maar ik sta daar echt niet met een bestraffend vinger tje. Ik geef advies. En ik vertel de men sen ook altijd dat ze bij me terecht kun nen als ze proble men hebben met hun dieren." Geluk kig valt het nogal mee met het aantal verwaarlozingen en mishandelingen, zegt ze. Van de 64 klachten die vorig jaar binnenkwamen, bleken er 47 gegrond. Iets minder dan één per week. En de frequentie waarmee zij wordt lastiggevallen ligt nog een stuk lager. „Al zou ik niet echt we ten hoe vaak dat is gebeurd. In elk geval heeft de politie geadviseerd niet meer alleen te gaan kijken, maar samen met een agent. Dat doe ik dan ook maar. Probleem is: de verschijning van een agent op zich roept al vaak agressie op. Zo werkt dat. Bovendien: de afhande ling van klachten duurt dan langer. Het is niet altijd mogelijk meteen een agent mee te krijgen. Maar wat dan wel een oplossing zou zijn? Ik zou het niet weten. Maar als ik denk dat ik echt ergens snel naar toe moet, dan ga ik desnoods al leen." t Gelukkig is het met blaffende eige naren vaak net zo als met blaffen de honden: ze bijten niet. Anti-Euro De écht hongerigen zal het waar schijnlijk niet direct opvallen. Die bestuderen vooral de gerechten op de kaart bij De Wijze Kater. Die zién dat kleine anti-Euro-vignetje rechts bovenaan het menu makke lijk over het hoofd. Chris en Willem, de uitbaters van het eetcafé aan de Oude Vest in Leiden, voeren sinds kort strijd te gen het verenigd Europa. Heel be scheiden, de klanten moeten niet het idee krijgen dat de twee hun standpunten willen opdringen. „Maar we wilden toch iets doen", zegt Willem. Chris: „We zijn fel an ti-Europees gezind. Met een verenigd Europa wordt het er in Nederland beslist niet ge zelliger op. Dat zien de twee heren als een vaststaand feit. Wat gaat er straks gebeuren als de niet zo har de Euro-munt wordt ingevoerd, vragen Chris en Willem zich af. „Meer rente voor bijvoorbeeld per soonlijke leningen?" Filosofeert Willem. „En hoe gaat het straks met ons sociale stelsel? Al is het voor mensen met een uitkering geen vetpot, we hebben toch een goed sociaal stelsel bedacht in Ne derland. Beter dan in de meeste landen. In een verenigd Europa kan dat alleen maar slechter wor den." Dat straks achter de gerechten op de menukaart de prijs in Euro's komt te staan (acht, negen Euro voor een menu) vinden Chris en Willem rtog het minst onheilspel lend van de eenwording. Chris: „Ik maak me vooral zorgen over socia le achteruitgang. En ik maak me er zorgen over dat veel landen bin nen dat verenigd Europa minder tolerant zijn. Ik ben homoseksueel en ik ben joods. In sommige aspi rant-lidstaten heerst antisemitis me. Dat opkomend antisemitisme en het feit dat de politieke veront waardiging daarover minder wordt, dat raakt me. En over ho moseksualiteit: als we zo in elkaar zouden steken, konden Willem en ik hier zonder problemen hand-in- hand over straat lopen. Er zijn Eu ropese landen waar dat niet zo ge woon is. Ik vraag me af of het zo verstandig is om in het buitenland tegen een journalist te zeggen dat je homoseksueel bent." „We hebben in Nederland geleerd om zélf na te denken. Dat vind ik een grote verworvenheid", zegt Willem. Maai' honderden kilome ters naar het zuiden heersen de - ismen, zijn het de instituten die voor de mensen beslissen. Hoe zit het straks als we in Nederland niet zelf meer de regels maken, als alles in Europees verband wordt gere geld? We hebben er dan totaal geen controle meer op." „Goed", zegt hij. „Dit soort gëkan- ker hoorde je bij ons in huis heel vaak, als we onder elkaar of met vrienden waren. Maar we wilden ook in de zaak heel voorzichtig ons standpunt duidelijk maken. Men sen hebben vaak de indruk dat middenstanders er alleen maar zijn om poen te verdienen. Maar wij willen ook nadenken en wij maken ons zorgen." WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54,2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921e- mail: leidschdagblad@hdc.nl. STEVENSHOF Wijkvereniging Stevenshofjespolder hoopte dat de nieuwe stadsplattegronden in mei in de wijk zouden hangen. Maar dat zal niet lukken. Bij het maken van de kaarten, dat in Frankrijk gebeurt, is vertraging opgelopen. De gemeente verwacht nu dat de nieuwe plattegronden in augustus in de hele stad hangen. Stevens hof zal het dus nog enkele maanden met de huidige plattegronden moeten doen waarop niet alle straten in de wijk staan aangegeven. MORS De bomen in de Hoge Mors hebben met hun wortels stoep tegels beschadigd. Volgende week herstellen stratenmakers de schade. MORS De Depodog rukt op in stadsdeel West. Na de Muiderkring heeft ook het park Kweeklust een hondendrollenbak met een zak jesautomaat gekregen. Met de zakjes kunnen hondenbezitters de uitwerpselen van hun hond oprapen en in de Depodog gooien. De speelplekken in het park blijven zo schoon. Volgende week worden nog twee Depodogs in het park geplaatst bij de toegangen aan de Constantijn Huygenslaan en de Jacob Catslaan. Het asfaltweggetje in park Kweeklust krijgt begin volgende week een nieuwe asfaltlaag. Eerder is de bestrating van de overige paden hersteld en het groen opgeknapt. PROFESSORENWUK De Hartmanstraat en de Roomburgerlaan krij gen tussen de Kanaalstraat en de De Goeijestraat een nieuwe riole ring. In de Hartmanstraat duurt het werk ongeveer twee weken en in deze periode is in de straat geen doorgaand autoverkeer moge lijk. In de Roomburgerlaan moet het nieuwe riool begin volgende week klaar zijn. BINNENSTAD Het Levendaal krijgt vanaf 16 juni een nieuw wegdek. Daardoor is gedurende vijf dagen de straat tussen de Sint Jorissteeg en de Zijlsingel afgesloten. Bussen worden omgeleid via de Hooi gracht, Oosterkerkstraat en de Zijlsingel. Auto's kunnen de borden volgen voor een alternatieve route. Daarnaast wordt tijdelijk het eenrichtingsverkeer in het Plantsoen omgedraaid. Verkeer voor de bevoorrading van de winkels aan het Levendaal moet met kleinere wagens gebruik maken van de Hogewoerd. BINNENSTAD Planten zijn er niet alleen voor de sier. Mensen heb ben planten door de eeuwen heen ook als voedsel, medicijnen of vezels gebruikt. Femke Frietema besteedt tijdens een wandeling door de Hortus Botanicus aandacht aan hoe wilde planten zijn 'ge temd' om ze geschikt te maken voor gebruik. De wandeling in de Hortus, Rapenburg 73, is op zondag 25 mei om 11.00 uur en deel name kost tweeënhalve gulden. NOORDERKWARTIER Twee wegen in de wijk krijgen een nieuwe bestrating. Op dinsdag 20 mei begint de herbestrating van de Ma- rijkestraat. De werkzaamheden duren vijf weken. Het gat in de Marnixstraat, door brandjes in de oudejaarsnacht ontstaan, wordt op donderdag 22 mei gerepareerd. Daardoor rijden de bussen tus sen half tien en twee uur een andere route, namelijk via de Kooil- aan. De haltes aan de Bernhardkade en de Anna van Saksenstraat vervallen tijdens deze periode. DE KOOI Het sportcomplex van voetbalvereniging Roodenburg ziet er weer prima uit. De afgelopen weken is onder andere de tribune gerepareerd en geschilderd en kregen de kleedkamers een opknap beurt. Behalve de voetbalvereniging zelf, droegen de buurtontwik kelingsmaatschappij, De Zijl Bedrijven, de gemeentelijke diensten Bouwen Wonen, Milieu Beheer en Sport Recreatie en de wijkgroep sociale vernieuwing een steentje bij. Zondag 25 mei wordt de renovatie gevierd. Op de velden aan de Pieter Bothstraat vindt dan het sporttoernooi van 'Leiden, stad van vluchtelingen' plaats. Behalve voetbal is er een veldvolleybaltoernooi, een demon stratie American football en een klimmuur. NOORD Grote voorjaarsschoonmaak in stadsdeel Noord. Overal wordt geveegd en geschoffeld. Daarnaast krijgen de speeltuintjes een goede beurt. De speeltoestellen worden gecontroleerd en even tueel gerepareerd of geverfd. DE KOOI Rouwcentrum Van der Luit opent zijn deuren voor het publiek. Dat kan kijken naar het resultaat van een maandenlange verbouwing en uitbreiding. Naast de ontvangstruimte, aula's en koffiekamer zijn de kantoor- en vergaderruimten en de garage met het wagenpark te bezichtigen. Het rouwcentrum, Willem de Zwij gerlaan 179, houdt de open dag op zaterdagmiddag 31 mei van twee tot zes uur. Kerkbrug en de Huigbrug over de Maresingel zijn de drie Leid se ophaalbruggen die het minst vaak open staan. Een woord voerder van Waterbeheer: „De ze bruggen gaan eigenlijk alleen nog maar open ter controle, niet meer om boten door te la- LEIDEN ANDRÉ VANHAELEN „Waar is die driemaster?" Toe gesnelde voorbijgangers die gis termiddag de zware groene Marebrug over de Oude Vest wijd open zagen staan, keken vragend van de vijf 'brugwach ters' bij het hok voor de brugbe- diening naar het water in de gracht. Maar er verscheen niets. Waterbeheer is met de jaar lijkse inspectieronde bezig. Di verse bruggen zijn al behan deld. Bijvoorbeeld de Kerkbrug over de Oude Rijn, die met de hand naar boven moest worden getrokken. De Marebrug, de Volgens Jan Tolido - teamlei der Waterbeheer - gaat over tweeëneenhalve week ook de Huigbrug bij het Huigpark open. Met de hand, wel te ver staan: „Er moet aan gehangen worden". Over de Marebrug zei Tolido nog dat deze 'prima in orde' is. De Depodog, afvalbak voor hondendrollen in Park Kweeklust. foto mark lamers De inspecteur van de Dierenbescherming wordt niet elke keer lastiggevallen. Net zo min als elk dier wordt mishan deld en verwaarloosd. foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17