,eiden Regio üloop Meelfabriek lecht voor milieu 'Van der Lubbe slachtoffer justitiële moord' 'Kelly lijdt veel pijn, ze huilt erg veel E"! De 'flexwerker' heeft de toekomst ;r Kademuur netjes afgewerkt Leiden wint dubbele prijs duurzaam bouwen Leiden niet geschrokken van nerveuze piramides Koninklijk A nest aan leidse singel ypAG 16 MEI 1997 hans jacobs. 071 -5356414, plv -chef rudolf kleun, 071 -5356436 T 071-5! ^iijachtoffer brand overleden den* De 50-jarige man die op 23 april gewond raakte bij de "icTin het sociaal pension aan de Leidse Haagweg, is vanmor- „aan zijn verwondingen overleden. De man stierfin het Rot- rdamse ziekenhuis waarheen hij na de brand wasgebracht. Bij i korte maar felle brand in het sociaal pension brandden twee ers volledig uit. Het slachoffer is overleden zonder dat hij de politie kon worden gehoord over het ontstaan van de ld. Aan de andere kant kon ook het onderzoek van de rech- ie recherche geen duidelijkheid verschaffen. De politie gaat van uit dat de oorzaak van de brand niet meer kan worden iteld. ivembad dankzij vierdaagse Het academisch centrum voor kinder- en jeugdpsychia- n Leiden krijgt binnenkort de beschikking over een eigen ..nbadje. De commissie Leidse Zwemvierdaagse biedt het Itrum een opvouwbaar badje aan. Het geld voor het zwem- je is bijeen gebracht door de deelnemers aan de zwemvier- jse. Het opvouwbare zwembad wordt op dinsdag 3 juni rhandigd aan het centrum. Oorlog A q De WD-fractie in I -/ Voorschoten heeft haar eigen wethouder, J. j van de Poel, de oorlog j verklaard. Schat De monumenten- 2 I commissie van Alkemade is een kerkschat van de Bavoparochie op j het spoor. Woordvoerder Külow van Partei des Demokratischen Sozialismus (PDS): leiden cees van hoore vervolg van voorpagina Het graf van Marinus van der Lubbe, die na een slepend proces op 10 janua ri 1934 stierf onder de valbijl, ligt op het Südfriedhof in Leipzig verborgen onder een later aangelegd urnenveld. De Partei des Demokratischen So zialismus (PDS) wil dat de resten van Van der Lubbe, die tijdens het proces een zeer afwezige indruk maakte, voordat zij opnieuw ter aarde worden besteld toxicologisch worden onder zocht, zodat alsnog kan worden vast gesteld of hij gedrogeerd is geweest. Külow, woordvoerder van de PDS, heeft over deze kwestie een vooraan staand medisch onderzoeker geraad pleegd. Marinus van der Lubbe werd op 10 januari 1934 om 7.28 uur in de morgen onthoofd door de beul Engelhardt uit Schmölla. Van der Lubbe gedroeg zich kalm op weg naar het schavot en legde geen verklaring af. Na de terechtstelling weigerden de Duitse instanties het lijk van Van der Lubbe mee te geven aan zijn familiele den. Ze droegen zijn stoffelijk over schot over aan een ziekenhuis, voor 'anatomisch onderzoek', zoals dat wordt gemeld in het protocol over de voltrekking van de doodstraf. Vijf da gen later pas werd Van der Lubbe op het Südfriedhof begraven. Moorden Volker Külow: „Tot op de dag van van daag wijst niets op het Südfriedhof er op dat hier een man begraven ligt die het slachtoffer werd van een van de eerste nationaal-socialistische justitië le moorden. De veroordeling van Ma rinus van der Lubbe volgde na het in stellen van de zogeheten wet over Op hanging en Voltrekking van de Doods- straf van 19 maart 1933, de 'Lex van der Lubbe', die door het Reichsgericht in zijn oordeel tijdens het Rijksdag brandproces met terugwerkende kracht werd aangenomen. Reeds enige dagen na de brand heeft Hiüer de op vatting verkondigd, dat het beter zou zijn als de dader meteen zou worden opgehangen." De beroering in Leipzig rondom de stoffelijke resten van de Leidse metse laar Marinus van der Lubbe ontstond vorige week in het kielzog van een po litieke discussie over een plein in Leip zig, dat is genoemd naar Georgi Dimi- troff, een felle communist die net als Van der Lubbe terecht stond voor brandstichting in de Rijksdag maar werd vrijgesproken. Nu de DDR verle den tijd is, wil men in Leipzig een an dere naam voor het plein. Volker Külow: „Tijdens de discussie dook de naam van Van der Lubbe weer op. Ik weet dat hij in Nederland is gerehabiliteerd en dat ze een straat naar hem hebben genoemd. Laat hij hier dan tenminste een behoorlijke grafsteen als gedenkteken krijgen. tderzoek universiteit Delft (ombouwen van meelfabriek De Sleutels tot apparte- 'Z nten- en bedrijvencomplex is veel beter voor het Üeu dan het bouwen van drie nieuwbouw-woontorens Z" het fabrieksterrein. Tot die conclusie komt de Techni- ie Universiteit in Delft in een onderzoek, dat vandaag de gemeente in de bus valt. De opdracht voor het on- zoek werd gegeven door de Stichting Industrieel Erf- id Leiden (Stiel). maarten keulemans de Meelfabriek te slopen is rm veel brandstof nodig: zo jHH :ten er zo'n vierduizend rit- Jnnet de vrachtwagen worden laakt om het sloopafval van abriek af te voeren en te ver- Ook het vervaardigen het bouwmateriaal dat no- isvoor nieuwbouw kost veel rgie. En wie energie ge it, draagt bij aan zure re- i, het broeikaseffect en Dgvorming, redeneert TU- lerzoeker T. Kowalczyk. Zijn Txsie: sloop en nieuwbouw laast drie keer schadelijker r het milieu dan hergebruik delen van de fabriek, h'erigens houdt Kowalczyk een flinke slag om de arm. 'treeg de TU-onderzoeker inzage in de nieuwbouw- wien die projectontwikke- Van der Wiel Bouw al landen in de kast heeft lig gen. Een ander probleem is dat de onderzoeker maar een ge deelte van de milieu-effecten op een rijtje heeft kunnen zetten. „Eerlijk is eerlijk: ik heb maar ongeveer twintig procent van de totale milieubelasting die te ver wachten valt in kaait gebracht. Een harde, wetenschappelijke conclusie durf ik eigenlijk niet te trekken." Hoe schadelijk een gebouw voor het milieu is, hangt im mers vooral af van de hoeveel heid brandstof die de bewoners nodig hebben om hun huis warm te houden. Hoe beter geï soleerd een gebouw, des te minder schade aan het milieu. „Dat neemt niet weg dat de Meelfabriek uitstekend is om te bouwen tot een uiterst milieu vriendelijk gebouw", denkt Ko walczyk. „De Meelfabriek heeft zulke dikke muren, dat het ei genlijk een soort thermosfles is als er isolatie wordt aange bracht. Als het binnen eenmaal warm is. koelt het heel lang zaam af." Kowalczyk wijst erop dat sloop van de kolos aan de Oos terkerkstraat ook andere pro blemen oplevert. Zo zal de buurt maandenlang last hebben van af- en aanrijdende vracht auto's en van het gebonk van sloopmachines. „Sloop is geen simpel karweitje. De fabriek staat middenin een woonwijk en is enorm massief. Je kan hem niet met wat springstof om laten vallen. Je moet hem stukje bij beetje uit elkaar halen met knijpers en sloopmachines. De wetenschapper verwacht dat het zo'n vijf tot zeven mil joen gulden kost om de fabriek af te breken. Een bedrag, dat nog eens twee keer zo hoog wordt als ook de fundering weg moet. „Die fundering bestaat uit 21 meter lange palen en een enorme, massieve betonplaat van ongeveer een meter dik." Kowalczyk: „Als ik het vanuit milieu-technisch oogpunt be kijk, pleit ik er in ieder geval voor om het allemaal nog eens goed te laten onderzoeken. Ik schat in dat hergebruik van de Meelfabriek stukken gunstiger is dan er nieuwe gebouwen neerzetten." rouw slaat ramen woning Bronkhorststraat in 32-jarige Leidse vrouw is gistermiddag aan len nadat zij bij een huis aan de Bronk- ziekenhuis. horststraat de ruiten had ingeslagen. De vrouw bleek nogal in de war te zijn. Zij is na onderzoek door de Riagg opgenomen in een psychiatrisch leiden Het vernieuwen van de kademuren aan de Haven zit in de laatste fase. Metselaars leggen mo menteel de bakstenen op elkaar om de muur mooi af te werken. Het werk heeft enkele maanden in beslag genomen. Vanaf de Grote Havenburg tot aan garage Jonk moest de oude muur worden ver vangen. Ook is er nieuwe riolering aangelegd om dat een deel van de huizen aan de Haven nog op het open water loosde. FOTO HIELCO KUIPERS den haag/leiden Soedjono legt uit dat het bij duurzaam bouwen vooral om besparing gaat. Zo hebben in het nieuwe gebouw van Peuter- palet de bergruimtes een glazen dak, zodat men minder kunst licht hoeft te gebruiken. Ook zijn er zogeheten slimme lich ten die vanzelf uitgaan als er geen beweging meer is in de ruimte waar ze hangen. Een mooie vondst vindt Soedjono het hergebruik van re genwater. „Al het regenwater wordt opgeslagen in een reser voir onder de zandbak. Uit die opslag halen we dan het spoe lingswater voor de toiletten. De wethouder is trots dat Lei den twee prijzen heeft gekre gen. Wat hem vooral is opgeval len is dat Leiden op Utrecht na de enige Randstadgemeente is die een prijs heeft gekregen. „Leiden loopt weer voorop", zegt hij. Waarschijnlijk wordt de sub sidie gebruikt om de projecten nog duurzamer te maken. thomas erdbrink De gemeente Leiden heeft gis teren in Den Haag een dubbele prijs voor duurzaam bouwen in ontvangst mogen nemen. Wet houder A. Pechthold vindt de prijs een eer. Uit de ruim twee honderd ingezonden projecten zijn tien winnaars gekozen. In Leiden gaat het om de nieuw bouw van het Hoogheemraad schap van Rijnland en van peu terspeelzaal Peuterpalet. Beide winnende projecten, die nog moeten worden gebouwd, ont vangen een bedrag van 130.000 gulden subsidie. „We hadden het totaal niet verwacht. Toen onze inzendin gen werden genomineerd, wa ren we al blij. Een dubbele prijs is natuurlijk te mooi om waar te zijn", zegt de wethouder. Hij vindt dat alle eer ten goede moet komen aan architect A. Soedjono. ,„Ze heeft de beide gebouwen duurzaam ontwor pen zonder meerkosten." problemen. Direct op de eerste dag gingen de beweegbare ge vaarten omhoog terwijl net een gewenste auto passeerde. De piramides werden onmiddellijk op non-actief gesteld en vervol gens is er twee maanden ge sleuteld. Deze week werden ze weer in gebruik genomen en het ging precies anderhalf uur leiden annet van aarsen Voortdurende ongelukken met de piramides die sluipverkeer rond Vianen onmogelijk moe ten maken, zullen niet tot ge volg hebben dat de Leidse Bree- straat piramide-vrij blijft. Het gemeentebestuur gaat er nog steeds vanuit dat de 'verkeers- weerders' voor het eind van het jaar de toegang van de Bree- straat voor ongewenst autover keer zullen afsluiten. En het moet volgens de beleidsmede werker van wethouder Pex Lan- genberg al gek lopen als de Leidse piramides voor net zo veel perikelen zullen zorgen als de roadblocks rond Vianen. De piramides tegen het sluip verkeer bij Vianen zorgen al sinds ze zo'n twee maanden ge leden werden geplaatst voor „Gelukkig zijn er meerdere piramidesystemen en meerdere leveranciers", zegt de Leidse be leidsmedewerker. „Wij zijn nu bezig uit te zoeken welk materi aal het beste voldoet. We kijken naar ervaringen die her en der in het land zijn opgedaan. In Den Bosch staan ook piramides, net als in Nijmegen. En we ho ren van slechte ervaringen maar ook van goede." haag/leiden annet van aarsen ;e en Dennis Molenaar hebben eindelijk dat er schot in hun zaak zit. De Haagse iank doet vermoedelijk begin juli uitspraak de vraag of de afdeling verloskunde van het imisch Ziekenhuis Leiden fouten heeft ge- bij de laatste zwangerschap van Marieke, een maandenlange juridische briefwisseling Ken de advocaat van de familie Molenaar en raadsman van de verzekeringsmaatschappij het ziekenhuis, stond het Leidse echtpaar eren voor het eerst oog in oog met de rechter, e 'zaak Molenaar' ligt uiterst gevoelig en ge- ïpliceerd. Het draait allemaal om Kelly, de in- driejarige dochter van de familie. Het isje is als gevolg van een chromosoomafwij- meervoudig gehandicapt. Volgens Marieke Dennis zal ze nooit een menswaardig leven kunnen leiden. Als de familie had geweten van de erfelijke afwijking was Kelly misschien nooit ge boren, hadden Marieke en Dennis overwogen om de zwangerschap af te breken. Over die keuze - die ze nooit hebben gehad - gaat de strijd bij de rechtbank. De raadsman van de familie, mr F.B. Kloppenburg, schetste giste ren voor de Haagse rechtbank hoe Marieke haar verloskundige tot twee maal toe om een vrucht waterpunctie had gevraagd. Na twee miskramen en met in haar achterhoofd de wetenschap dat in de familie van Dennis een ernstige erfelijke aan doening was geconstateerd, maakte Marieke zich namelijk zorgen over de gezondheid van haar on geboren kind. De verloskundige zou die bezorgdheid van Ma rieke echter weg hebben gewuifd: een een vruchtwaterpunctie was niet nodig. De gevolgen van die actie zijn volgens Marieke en Dennis de sastreus geweest voor de familie. Voor moeder Marieke kwam de klap zo hard aan dat ze hulp moest zoeken bij de psychiater. En erger: de fa milie moet dag-in-dag-uit zien hoe dochter Kelly lijdt. „Kelly is ernstig belemmerd in haar mogelijk heden om te communiceren. Ze hoort slecht, heeft geen gehoorgangen en een beperkt ge zichtsvermogen. Ze lijdt veel pijn, ze huilt veel. Ze zal slechts beperkt zelfstandig kunnen worden. Ze loopt na drieënhalf jaar nog niet en zal afhan kelijk blijven van het medische circuit. Binnen kort wordt ze geopereerd aan haar hakken, haar geopereerde hart is nog niet in orde. Ze heeft be perkte ontplooüngsmogelijkheden, zij is verstan delijk gehandicapt en autistisch", vatte Kloppen burg gisteren samen. De advocaat stelt: „De ouders zouden voor zichzelf de keuze hebben gemaakt hun kind een smartelijk bestaan als dat van Kelly te besparen. Nu Kelly eenmaal geboren is, zeggen zij namens haar het volgende: Mede ten gevolge van een me dische fout heb ik het leven gekregen, maar moet ik ook veel lijden. Omdat ook dit lijden mede het gevolg is van een medische fout, vind ik dat de veroorzaker van die fout mee moet helpen om dit lijden te verzachten en mijn bestaan zo dragelijk mogelijk moet maken." Dennis en Marieke hopen dat de rechter beslist dat de afdeling verloskunde van het ziekenhuis een fout heeft gemaakt en bepaalt welke schade posten er zijn. Over geldbedragen of over de hoogte van een eventuele schadevergoeding wordt momenteel nog niet gepraat. Mocht de uit spraak van de rechter in het voordeel van de Leidse familie uitvallen, dan volgt een zogeheten schadestaatprocedure. Uit en thuis voor 2,- Het is bijna te mooi om waar te zijn, maar u kunt elke zaterdag (tot 19.00 uur) voor ƒ2,- met de bus overal naar toe binnen de gemeentegrenzen van Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten. Vraag ernaar bij de chauffeur!! Leiden lerdorp, iü; In mei leggen alle vo- een....Ook de koningin in de singels houdt zich keu- li netjes aan deze natuurwet, ^twanenkuikens ploeteren middels al dartel achter hun töge mama aan. Niet te ditbij komen, want een "aan met jongen kan venijnig «de hoek komen. FOTO DICK HOGEWONINC Uitzendbureau Start in nieuw onderkomen leiden hans versluis Het zag even blauw van de ballonnen en de champagne op de Breestraat. Startblauw om precies te zijn, want uitzendbureau Start opende daar gisteren zijn nieuwe kan toor. Start was op de oude locatie in het ar beidsbureau in de Oosterkerkstraat uit zijn jasje gegroeid. „Na 14 jaar eindelijk een ves tiging in de binnenstad", prees de Start- disctrictsmanager T. van Putten zichzelf ge lukkig. „Nu kunnen we echt ons gezicht la ten zien." De uitzendbranche heeft zich de laatste jaren sterk ontwikkeld. Dat komt doordat de oprukkende 24-uurs economie om een flexibele arbeidsmarkt vraagt. „De tijden dat iemand 40 jaar voor hetzelfde bedrijf werkt, zijn voorbij", constateerde S. Attema, algemeen directeur van Start Holding. Werknemers blijken in de praktijk bereid tijdelijk werk aan te nemen, steeds vaker verkiest men het zelfs boven een vaste aan stelling. De uitzendbureaus zijn bij uitstek geschikt om de vraag naar en het aanbod van flexibel werk, oftewel flexwerk, op el kaar af te stemmen. Attema was een van de sprekers op het seminar 'flexibele arbeid', dat Start voor de gelegenheid in de Stadsgehoorzaal had ge organiseerd. Hij schetste voor een gehoor van een dertigtal Leidse ondernemers de verandering die de uitzendmarkt de laatste 20 jaar heeft doorgemaakt. Vroeger was nie mand bijster enthousiast over uitzendwerk. Heden ten dage is het heel normaal om uit zendwerk te doen. Een belangrijke ontwik keling, die fors heeft bijgedragen aan de be strijding van de werkloosheid. „Niet in de laatste plaats heeft Start aan deze verande ring deel gehad", stelde Attema niet zonder trots. Ook voormalig wethouder A. van Bocho- ve, die door zijn recentelijke en onverwach te ontslag nu werd aangekondigd als 'Lei- den-deskundige', had een pluim voor Start. „Door zijn bijzondere band met het ar beidsbureau heeft Start wat de gemeente betreft een plusje." Van Bochove, als politi cus in Leiden de flexwerker bij uitstek, be nadrukte de overvloed aan kansen die er voor ondernemers nog liggen in Leiden. Daarbij zouden uitzendbureaus een be langrijke rol kunnen vervullen. Terwijl de ballonnen, door een draaiwind gevangen, de Breestraat maar niet wilden verlaten, hieven de Start-medewerkers en hun klanten na het seminar in het nieuwe kantoor hun glas op de toekomst. Een flexi bele toekomst.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15