Cultuur Kunst 'RMO begint aan nieuw bestaan' ïen saffie en een borrelnootje voor Apollo [immick: beetje irritant KunstRAI rijk gevulde grabbelton rollentocht arderwijk UirScHIfTfRS 3NDERDAG 15 MEI 1997 RECENSIE SUSANNE LAMMERS stelling Gimmick! naar Joost Zwa an door De Kwekenj. Regie: Joris van Ie Spel. Marcel Roelfsema. Mirjam ont. Dennis Coenen. Chnstiaan Mon- Ben Hans Maas Gezien: 14/5, LAK- theater, Leiden. JAN RIJSDAM, 071 -5356444 ing, wat een herrie, denk je je binnenkomt. Hoog opge- pelde geluidsboxen vormen achterwand van het décor, idj draait house. Het contrast de eenzame monoloog inn Walter van Raamsdonk volgens het begin van zijn tie met Sam uit de doeken is oorverdovend. Hoe hij destijds zijn liefde ver arde, horen we uit een piep- n recordertje en dat minie- apparaatje illustreert haast mooi de desolate toestand irin 'Raam' door zijn liefdes- Iriet verkeert. immick!: if you can't take it, it' gaat over het laatste ankje echte emotie in een ziekt kunstenaarsmilieu, ekkies, coke en peptalk, afge leid met echte vriendschap verdriet. De maker van de rstelling raakte geïntrigeerd jeïrriteerd door het gelijkna- e boek van Zwagerman en ivel je van allebei wel iets kunt merken, sloeg de schaal zo te zien door naar het laatste. Het boek is uitgekleed, de omgeving wordt schetsmatig neergezet en het verhaal is te ruggebracht tot een paar mono- en dialogen waarin Raams lief desverdriet aangestipt worden. Daar zitten overigens juweeltjes tussen. De fraaiste is Raams op somming van paren: lach be wonder, jij ik, Bonny Clyde, kommer kwel, dood ver derf: van goed naar slecht in een eindeloze reeks. Maar veel woorden gaan heen met het tel kens weer laten zien hoe voos en verbeest de kunstwereld toch geworden is, die haar idealen en gevoelens verloren heeft en ori ginaliteit kul vindt. Dat maakt Gimmick!: if you enz. weer een beetje irritant, want belerend. Die boodschap overheerst alles en maakt van de vier persona ges platte karikaturen. Gelukkig wordt het instam pen van de moraal wel weer verlicht door speelse en inven tieve vondsten, zoals de enorme rijdende leren fauteuil waarin de anti-kunst-goeroe orakelt, en de in de geluidsboxenwand ver borgen schrijn voor het witte poeder zit. Soms ziet een mora liserend betoog er toch als thea ter uit. mbrandt-etsen brengen vijf miljoen op veiling van de privé-collectie Rembrandt-etsen van de vorig jaar rieden verzamelaar Walter J. Johnson heeft bijna vijf miljoen len opgebracht. De verzameling kwam dinsdag onder de hamer het veilinghuis Christie's in New York. Slechts twee van de col- ie van 89 prenten van de Duits-Amerikaanse uitgever Johnson 18-1996) vonden geen koper. Hij was een verwoed verzamelaar de etsen van de 17de-eeuwse meester. Etsen van de kwaliteit de Johnson-collectie komen zelden op de markt. Vervolg van voorpagina De bedenker van het RMO- gebouw-nieuwe-stijl is de Amsterdamse architect M. van Goor. Magendans is zeer enthousiast over zijn plannen. ,,Dat waren we allemaal, de 72 medewer kers en alle andere betrok kenen, van meet af aan. Tekenend in dit verband is dat Van Goors eerste schet sen geheel terug te vinden zijn in het eindplaatje." LEIDEN «WIM KOEVOET 'RA' wordt in fasen uitgevoerd. „Als alles tegelijk zou worden aangepakt, moeten de deuren dicht voor het publiek en dat willen we niet", legt pr-functio- naris mevrouw drs. B. Walvis uit. De eerste fase behelst de verbouwing en herinrichting van de zuidelijke vleugel. Deze dient geheel te worden leegge ruimd, een operatie op zich. De binnenplaats, waarom heen dit deel van het gebou wencomplex ligt, wordt van een glazen kap voorzien die de inval van natuurlijk licht mogelijk maakt. ,,Ik wilde een architect die met natuurlijk licht werkt, met lichte materialen ook en die net als ik niets moet hebben van pompeuze trappen en zo", zegt Magendans. Zij rekent op het effect waarbij de bezoeker naar andere verdiepingen wordt gelokt door het licht dat in de museumzalen binnendringt. Om daar te komen kan de be zoeker gebruik maken van de Perspectieftekening van het ontwerp van architect M. van Goor voor de verbouwing van de zuidelijke vleugel van het Leidse Rijksmuseum voor Oudheden. foto pr lift, die in een glazen koker wordt gesitueerd, of van de trap, die zich om de koker heen wen telt. Als het vernieuwde RMO een feit is, bestaat het uit twee vleugels rond een overdekte binnenplaats. De routing volgt het patroon van het cijfer acht. Het kruispunt op de begane grond moet de centrale entree vormen. „Daar wordt je kaartje afgescheurd", aldus Magen dans. Van de Taffeh-zaal, waar de wereldberoemde Egyptische tempel van de godin Isis staat (en blijft staan) wordt een me diterraan plein met een zuilen galerij gemaakt. Hier komen ook de nieuwe ruimten voor museumwinkel, garderobe en het restaurant. Met de herinrichting van de museumzalen is 7 miljoen gul den gemoeid. In de bouwperio de blijft het RMO geopend. Tot eind 1998 is een programma met vijf nieuwe tentoonstellin gen samengesteld. Een ervan is gewijd aan de opgravingen van het Romeinse fort Matilo in Roomburg, met onder meer het goudkleurige bronzen ruiter- masker dat kort nadat het was gevonden al snel de bijnaam 'Gordon'kreeg. De operatie 'Ra' is hard no dig, stelt directeur Magendans. Het museum zegt ze, bestaat uit een aantal min of meer toevallig aan elkaar gegroeide gebouwen. „Gewoon zwaan-kleef-aan", omschrijft Walvis de wijze waarop het huidige gebouwen complex is ontstaan. De routing is er niet op vooruitgegaan. „Niet helder", zegt Magendans. Bezwaarlijk aan het huidige RMO is volgens Magendans ook dat aan de buitenkant niet is te zien dat het een museum is. Daarom gaat in de toekomst de luxaflex omhoog en krijgt het exterieur de functie van 'etala ge'. De routing zal worden ont daan van 'blokkerende' dienst ruimtes. Werk- en opslagplaat sen en magazijn worden gecon centreerd aan de achterzijde. „Het werk achter de schermen moet ook echt achter de scher men worden gedaan", meent de directeur. Het is ook de be doeling om in deze 'facilitaire schil' een aparte entree voor schoolkinderen te maken. „Scholieren zijn heel belangrijk voor het RMO, ze maken voor eenderde deel van ons publiek uit. Maar ze maken ook lawaai en dat stoort andere publieks groepen. Door een aparte schoolopvang te creëren, waar de kinderen hun jas en tas kun nen ophangen en waar de do cent vertelt hoe ze zich moeten gedragen, kunnen we conflicten voorkomen." 'Ra' is ook van groot belang voor de klimaatbeheersing, die nu onvoldoende is. Meest in het oog springende ingreep is het aanbrengen van een extra wand aan de binnenzijde van de gevel op de begane grond en de eer ste verdieping. Op die wijze ontstaat een bufferzone waar mee collectie-bedreigende con- densvorming kan worden te gengegaan. Na de verbouwin gen voldoet deze weer aan alle voorwaarden die worden ge steld aan het in bruikleen ne men van collecties uit binnen- en buitenland. De basis voor de verbou wingsplannen is volgens Magendans al elf jaar geleden gelegd. Het RMO stond echter lange tijd niet in de hoogste re gionen van de prioriteitenlijst van de Rijksgebouwendienst. De verzelfstandiging van het RMO en de komst van de nieu we directeur brachten daar ta melijk onverwacht verandering in. Hoewel Magendans erop re kent dat het vernieuwde RMO de bezoekersaantallen zal doen stijgen, is 'RA' volgens haar niet in de eerste plaats bedoeld om nieuwe records te vestigen. „Het zullen er waarschijnlijk wel meer worden dan de huidi ge 100.000 per jaar. Ik weet niet waar het plafond hier zit. Dat plafond moet je ook in de gaten houden. Een te hoog bezoekers aantal, zoals in het British Mu seum, kan namelijk ook een groot probleem zijn." Ra, zegt ze, is vooral bedoeld om de kwaliteit van het gebode- ne te verhogen. „In zijn nieuwe bestaan zal het RMO meer aan dacht voor de bezoekers en hun wensen dan voor de collecties hebben." {positie van beeldhouwwerk in Oranjerie Hortus CEES VAN HOORE den hebben in deze re- achtige lentedagen veel voor ons, mensen van vlees en ed. De meeste beelden mo- binnenblijven, in de zieken- switte beschutting van gale- of museum. In de Oranjerie ide Hortus Botanicus in Lei- ïis dat ook zo, al staan er en- torsen in de tuin, gegeseld een bepaald niet mals iregentje. Deze beelden ar ook de vele beelden bin- maken deel uit van de ex- itie 'Beeldwerk', waarin tot met 23 mei werk wordt ge ïnd van Esther Cridazzi, Ma- van Dooren, Yoka van Eek, van Giezen-Geerlings, Jo- Haarsma, Bea van Laatum, len. Veel traditioneel werk in deze expositie, waarin de invloed van Henry Moore en Giacometti sterk naar voren komt. Dat neemt niet weg dat Beeldwerk toch een leuke tentoonstelling is. Vooral Marijke van Dooren, Anneke de Visser en Yoka van Eek springen eruit. Van Anneke de Visser is een beeld te zien dat de naam 'Eter- nita' draagt. We worden gecon fronteerd met een klein gras perkje dat wordt omzoomd door bakstenen. In dat gras perkje liggen twee hoofdkus sens waarop twee koppen lig gen te slapen, een van een man en een van een vrouw. Ze heb ben dezelfde rode kleur als de bakstenen en zien eruit als do den die zich dood schamen. Hun trekken doen denken aan die van Wim Kan en Corry Vonk, maar dat kan geheel toe vallig zijn. Dit beeld heeft een aura van poëzie om zich heen. Die twee hoofden op dat kus sen, dat gras - het is zo'n vredig tafereel dat je er bijna naast zou gaan liggen. Koren op de anti-monarchis tische molen zijn de 'beelden 'Wuivende oranje' en 'Beatrix', eveneens van Anneke de Visser. Het eerste beeld bestaat uit een wat gore, oranje afwashand- schoen die rechtop is gezet. Het tweede laat een petieterig con- structietje zien, dat treffend de monstreert hoe ijl en kitscherig een fenomeen als de monarchie is in deze tijd. Aardig is ook het beeld 'Vrucht der beschaving' van Marijke van Dooren. Het laat een kleine terp zien, die is uit gevoerd in paradisosteen. Het is net alsof die steen van boven open gaat, een beetje wijkt en zo een klein, bakstenen muurtje laat zien. Het gezellige, tijdelij ke, lijkt veilig opgesloten te lig gen in het eeuwige en on genaakbare. Een hoopvol beeld. Het is een van Van Doorens werken die 'het geheim' vast houden. Ook van Yoka van Eek is er interessant werk te zien op deze expositie. De twee verfomfaaide paraplu's die zij de titel 'Para chute' en 'Chute' heeft meege geven, ogen niet bijster origi neel. Wel aardig is een kop van Apollo, die op een glazen schaaltje staat waarin vakjes zijn aangebracht voor borrel nootjes of andere snacks. Van Eek heeft er een pakje Marlboro Light naast gelegd en in het hoofd van Apollo een peuk ge stoken. Het is zo'n Apollokop die je bij Blokker kunt kopen, zo'n kunstwerkje dat het in een Ikea-interieur altijd goed doet. Met dit concept levert Van Eek commentaar op de wegwerp cultuur. Maar tegelijkertijd weet zij met die sigaret de Griekse oudheid te 'ontheiligen'. Van Eek liet zich in haar beeldhouwwerk soms inspire ren door de Hortus Botanicus zelf. Daarvan getuigt het was- model 'Boommensen in de Hortus'. In de loop der tijd heb ben tal van kunstenaars in bo men menselijke vormen gezien. Takken die zich als wanhopige armen ten hemel heffen, knot wilgen die dreigen als gebalde vuisten. Ook in Van Ecks beeld is weer sprake van die afgesleten sym boliek. Maar de begeleidende tekst zorgt toch voor enige nieuwe elementen. Overigens, is het al die kunstenaars nooit opgevallen dat de Y-achtige vormen in bomen, bijvoorbeeld op de plek waar twee dikke tak ken samenkomen, veel meer lij ken op fors geschapen vrou wendijen dan op armen? VLIEGWERK AMSTERDAM GPD Veluws Museum in Harder en het Milieucentrum Har- ivijk openen zaterdag 17 mei expositie over poep. Bezoe- kunnen de tentoonstelling de titel 'Poepgoed' in twee 'n bezichtigen. vel in het Veluws Museum in het Milieucentrum wor- allerlei aspecten rond poep andeld. Het Veluws Muse een beeld van het naar wc gaan door de eeuwen n. gezondheid, hygiëne, 'Jenpoep en bouwen met Het Milieucentrum neemt 'ezoekers mee op een drol-' ocht door het dierenrijk. De Jsitie is uitgevoerd in het lerlands en Duits en duurt l november. chael Jackson ischuldigd >n plagiaat Amerikaanse megaster Mi- el Jackson is in Italië be- digd van plagiaat. Hij zou een nummer op zijn al- 'Dangerous' de tekst en de z'ek van een lied van een ulaire Italiaanse zanger 'en gebruikt. De Italiaanse >er Al Bano beweert dat s°n zijn nummer 'De zwa- van Balaka' heeft gekopi- Gisteren gaf een rechter in ne Al Bano gelijk, na mu- deskundigen gehoord te ben. Al Bano kan nu een ci- fechterlijke zaak beginnen to Jackson. NAAM: Rixt Hielkema LEEFTIJD: 23 jaar BEROEP: Barvrouw WOONPLAATS: Leiden GEZIEN: Trianon bioscoop TEKST: PABLO CABENDA; FOTO: HIELCO KUIPERS Ik ben geen deskundige hoor. Het is gewoon heer- f lijk. Omdat ik toch al 3 d 4 keer per week in het Trianontheater kwam, besloot ik maar om als vrij- ^^B williger daar achter de bioscoopbar te werken. Alles wat los en vast zit ga ik bekijken. Hoewel, ik pro beer science fiction wel zo veel mogelijk te vermij den. Ken je 'Basquiat'? Heb ik als laatste gezien, he le mooie film. Dat gaat een beetje over de tragiek van de kunste naar die zich staande probeert te houden maar toch ten onder gaat aan drugs. Hij draaide ook op het Rotterdam Filmfestival, maar ik ben toen niet geweest, kon geen vrij krijgen. In Italië waar ik opgegroeid ben, is de bioscoop bijna elke dag vol. In Nederland is dat alleen bij populaire films en dan nog al leen in het weekend. Geen idee hoe dat komt. Misschien dat mensen denken: 'Hij komt toch op video'. Dat is wel jammer, ja. En dan heb je tegenwoordig die megabioscopen in Scheveningen, weet je wel. Van die Amerikaanse toestanden. Dat hangt hele maal niet samen met het idee achter film zoals ik dat heb. Chips en al die andere knisperdingen, dat zouden ze moeten verbieden. En dan die Amerikaanse 'popcorn mythe'. Als je ziet wat ze alle maal in die Pathé bioscopen te eten aanbieden, da's gewoon een supersnackbar. Wat dat betreft ben ik misschien wel een beetje nostalgische ro manticus. Er hangt een hele rustige sfeer in het Trianon, die me wel aanspreekt. Ik ga niet graag naar het Lido. Dat is daar één grote commercie. Je koopt er je kaartje, gaat snel naar binnen en ze kijken je bij de aftiteling zo snel mogelijk weer weg. Dan krijg ik niet het gevoel dat ik echt naar de film ben geweest. Ik ga vaak ook in m'n eentje. Niet omdat het niet leuk zou zijn met iemand erbij. Maar zo doordeweeks als ik plotseling even weg wil dan kan ik dat zomaar doen. Later kan ik er dan nog uren over door denken. Sommige films blijven nog dagen door je heenmalen. Breaking the Waves bijvoorbeeld. Die films kan je vaker bezoe ken en je gaat steeds op andere dingen letten. De fotografie, de tekst, noem maar op. Misschien kun je je soms ook afvragen hoe goed mensen soms opletten. We hadden een keer per ongeluk de tweede en derde filmrol van 'Carring- ton' verwisseld èn het geluid was compleet weg. ^BB Niemand die kwam klagen, niemand die het merkte. Ze dachten waarschijnlijk dat het artistiek zo hoorde. Op de KunstRAI zijn ze na een scheiding van twee jaar weer broederlijk bijeen: de 'dissiden te' avantgarde-galeries en de galeries die kunst van andere pluimage brengen. De terug keer van de Art Amsterdam deelnemers heeft de kwaliteit van de galeriebeurs verhoogd en voor een rijk gevulde grab belton gezorgd. Van een be roemdheid als Karei Appel tot minder bekenden als de beeld houwer Jan Dietvorst, er is voor elk wat wils aan hoogtepunten. Dat een aantal van de 160 deelnemers ook dit keer voor droevig stemmende of slaapver wekkende bijdragen zorgt is op de jaarlijkse KunstRAI inmid dels traditie. Dankzij de terug keer van de avantgarde-galeries is dat echter minder storend dan de afgelopen jaren. Maar als de KunstRAI ooit de vergelijking met de Europese topbeurzen in Bazel en Frank furt wol doorstaan, het ideaal van directeur Erik Hermida, moet in elk geval 'De Por- tretwinkel' uit Haarlem onmid dellijk worden verwijderd. Want daar kwamen ze op het idee om onder de titel 'Vriendschap doen' het duo Adelheid Roosen en Leoni Jansen door elf kun stenaars te laten vereeuwigen. Die deden heus braaf hun best, maar deze bijdrage verdient toch met vlag en wimpel de poedelprijs voor kunstzinnige onbenulligheid. Voor een deels nogal platte inzending zorgde Galerie Lieve Hemel. De Venetiaanse kunste naar Livio de Marchi maakt sculpturen van hout en bereikt daarmee een grote mate van le vensechtheid. Er staat bij Lieve Hemel bijvoorbeeld een specta culaire uit Italiaans grenen ge beeldhouwde Mercedes (model 1955) en ook zijn houten jassen en stropdassen mogen er zijn. Maar met slipjes en bh's die eerder thuis horen aan de wan den van Yab Yum doet hij het respect voor zijn vakamanschap weer meteen teniet. De hoogste prijzen op de KunstRAI worden traditiege trouw gevraagd door deelne mers als Delaive, Jaski en Frans Jacobs. Bij Delaive is bijvoor beeld een Karei Appel te koop voor 110.000 gulden en moeten de werken van Kees Verkade rond de 12.000 gulden opbren gen. In het deel van de KunstRAI dat voor de voormalige Art Am sterdam-deelnemers is gereser veerd brengt galerie Metis on der meer bronzen beeldjes van Jan Dietvorst die een klassieke allure uitstralen. Met prijzen van onder de 2000 gulden zijn ze ook voor de minder kapitaal krachtige verzamelaars bereik baar. Voor een van de speciale pre sentaties zorgt dit jaar het Fonds voor Beeldende Kunsten, Vormgeving en Bouwkunst dat werk toont van 129 kunstenaars die in 1995 en 1996 een startsti- péndium kregen. Dat allegaartje aan kunstuitingen van de jong ste generatie zorgt voor zoveel frisse kwaliteit dat het onrecht vaardig is daar een voorkeur uit te destilleren. De KunstRAI (Parkhal RAI Congres centrum) duurt tot en met Tweede Pinksterdag. De openingstijden zijn vandaag tot 22.00 uur en van 16 tot en met 19 mei van 11.00 tot 19.00 concertgebouw Concertgebouwplein 2-6. Telefoon 671 83 45 vr 30 mei Serie Meeeterplanlsten 1996-1997 20.15 uur Michael Kleran Harvey, piano (Winnaar ie i gr. zaal Concours) Messlaen: Vingt regards sur l'enlan I 1e rang f 40,-, CJP/PAS-65/Countdown 125,- 2e rang f 30.-; CJP/PAS-65/Countdown 120.- cristofori Prinsengracht 583 Telefoon 626 84 95 JI20 mol Hans Woudenberg, c het muziektheater Amstel 3. Telefoon 625 54 55. Agendalijn 551 81 00 >g Het Muziektheater stadsschouwburg Leidseplein 26. Telefoon 624 23 11 t/m 16 mei Het Nationale Toneel speelt TitUS AndroniCUS 20.15 uur van William Shakespeare, regie: Johan Doesburg, met Anne-V Blankers. Rik van UHelen. Han Kerckholts, Johan Ooms e.a. 'Een van de meest memorabele Shakespeare-opvoeringen van de laatste jaren', (vk) Zo'n kunstwerkje dat het in een Ikea-interieur altijd goed doet. foto dick hocewoninc

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9