Kabila naar Mandela 'Turkije stuurt troepen om land te veroveren' Blair wil fouten Conservatieven goedmaken Buitenland Italiaanse leerkrachten massaal met pensioen Datum verkiezingen Albanië nog ongewis Partij Arbeid aanvaardt recht op Palestijnse staat DONDERDAG 15 MEI 1997 VN: geen kannibalen in Noord-Korea Er Berichten over kannibalisme in de Noord-Koreaanse provincie Jilin als gevolg van ernstige voedseltekorten in het land, zijn volgens het VN-Kinderfonds Unicef absoluut onjuist. De berichten over het kannibalisme kwamen afgelopen weken uit de grensstreek tussen Noord-Korea en China. Noord-Ko- reaanse boeren zouden overleden familieleden in huis laten staan, uit angst dat bij begraving de lichamen door hongerige landgenoten worden opgegraven. Vuurpeloton voor drugsbende in Hanoi hanoi» Een rechtbank in Hanoi heeft gisteren in een geruchtma- Êënddrugproces zes verdachten veroordeeld tot de dood door een vuurpeloton. Acht anderen kregen levenslang en de overige zes verdachten één tot twintig jaar. De rechtbank achtte bewe zen dat de 22 verdachten, onder leiding van een voormalig poli- ;-inspecteur, honderden kilo's heroïne Vietnam binnen had den laten komen vanuit het buurland Laos. Zuid-Azië wil kinderarbeid uitbannen malei Leiders van zeven Zuid-Aziatische landen hebben gezwo ren, dat zij tegen het jaar 2010 kinderarbeid uitbannen in een i waar kinderen niet zelden kostwinner zijn. De belofte is vervat in het slotdocument van een driedaagse conferentie van het Zuid-Aziatische Verbond voor Regionale Samenwerking. De regeringen van de vertegenwoordigde landen, waaronder die van India, Nepal, Pakistan, Bangladesh en Sri Lanka, roepen eerst een onderzoekscommissie in het leven. Deense in cel omdat ze baby liet staan new york Een Deense vrouw en haar vriend zagen er geen kwaad in hun veertien maanden oude baby even buiten in de buggy te laten staan, terwijl ze in een New Yorks restaurant gin gen eten. In Denemarken kijkt niemand ervan op als ouders hun kinderen een tijdje alleen laten op straat. Maar de Denen moes ten het in New York met twee dagen cel bekopen, omdat ze had den geweigerd hun tafel te verlaten en hun dochter naar binnen te brengen. Kanaaltunnel weer volledig in gebruik De Kanaaltunnel, die vorig jaar november zwaar bescha digd raakte door brand, wordt vandaag weer volledig in gebruik genomen. De exploitant van de tunnel, de maatschappij Euro tunnel, heeft dit gisteren aangekondigd. De herstelwerkzaamhe den aan de onderzeese doorgang tussen de Franse en de Engelse kust, hebben de verzekeringsmaatschappij 350 miljoen franc (een kleine 120 miljoen gulden) gekost. Negen doden bij brand bejaardenhuis harveys lake Een uitslaande brand in een bejaardenhuis in het Amerikaanse stadje Harveys Lake heeft negen bewoners het le ven gekost. Zeven anderen zijn gewond geraakt, van wie vijf ern- De brand in het twee verdiepingen hoge, houten gebouw brak dinsdagavond uit. Er werden 21 personen verpleegd, onder wie een aantal zwakzinnige en demente mensen. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Verdachte diefstal krijgt smartengeld Seattle Een Amerikaanse supermarkt moet een vrouw die ten onrechte van winkeldiefstal werd beschuldigd, 750.000 dollar ruim 1,4 miljoen gulden) smartengeld betalen. Een rechtbank inde Amerikaanse stad Seattle heeft dat bepaald. De bewaker die de vrouw voor de ogen van andere klanten in de boeien sloeg, moet 2500 dollar betalen. Doden door overstroming Afghanistan kabul» Overstromingen in het noorden van Afghanistan hebben ten minste 24 mensen het leven gekost en duizenden anderen dakloos gemaakt. De wateroverlast wordt veroorzaakt door het buiten de oevers treden van de Balkh Ahub-rivier en zijrivieren. De VN, het Internationale Rode Kruis en andere hulporganisa ties proberen voedsel en andere hulpvoorraden naar het ramp gebied over te brengen. Geen goudwinning meer met cyanide ahkara Een Turks hof van beroep heeft een goudmijnbedrijf gisteren verboden om het gif cyanide nog te gebruiken bij de be werking van goud. De bewoners van het dorp Ovacik aan de Egeïsche Zee, waar de mijn ligt, waren samen met milieugroe pen naar de rechter gestapt om een verbod te eisen. De dorps bewoners vreesden dat hun drinkwater, hun landerijen en hun oogsten gevaar zouden lopen door het cyanidegebruik en waren >ang voor een negatieve uitwerking op het toerisme. Protesten tegen hereniging Ruslanden ainsk Zo'n vierduizend aanhangers van het oppositionele Volksfront hebben gisteren gedemonstreerd tegen het streven ran de Wit-Russische president Loekasjenko naar hereniging net Rusland. 'Loekasjenko naar de gevangenis' was een van de euzen die de betogers in het centrum van Minsk aanhieven. De tussische president Boris Jeltsin kondigde aan dat de banden ussen beide landen in de nabije toekomst nog nauwer worden Turkse troepen doorkruisen het grensdorpje Cizre op weg naar Noord-lrak. SILOPI» JESSICA LUTZ CORRESPONDENT Alsof er niets aan de hand is, staan twee soldaten in de Turkse stad Silopi, op de grens met Irak, bij de groenteboer in twijfel: zullen we één of twee kilo toma ten kopen. Slechts een kwartier tevoren trokken nog tanks, kanonnen, ambulan ces en veldhospitaals door de straten, die afgesloten waren voor burgerverkeer. De militaire konvooien bewogen zich richting Iraakse grens sinds maandag nacht tot drie uur gistermiddag. Het mi nisterie van buitenlandse zaken beves tigde gisterochtend dat de grootste mili taire operatie op buitenlands grondge bied officieel begonnen is. Het doelwit is de Koerdische afschei dingsbeweging PKK, die in Turkije voor een onafhankelijke staat vecht en vanuit Noord-lrak Turkse militaire posities aan valt. Volgens officiële cijfers zijn in totaal 50.000 troepen op verschillende plaatsen de grens overgetrokken. De mensen in Silopi menen echter dat het er veel meer zijn. ,,Het waren genoeg soldaten om een heel land te veroveren", zegt een man die 's ochtends vroeg niet naar zijn win kel kon. Tot negen uur heerste er een uitgaansverbod in de stad. Hij vertelt dat voorafgaand aan de militaire troepenver- foto reuters plaatsing maandag honderden dorps wachters de grens overtrokken. Dorpswachters zijn burgers die bewa pend en ingezet worden in de strijd te gen de PKK. Voor deze gelegenheid wa ren ze in militair uniform gestoken. Het feit dat het leger altijd beweerd heeft dat er zich slechts vierduizend PKK-strijders in Noord-lrak bevinden, doet vermoe den dat dit machtsvertoon niet alleen de PKK geldt. Commissieleden ondervragen F.W. de Klerk JOHANNESBURG AP Leden van de Waarheidscom missie hebben gisteren tijdens een hoorzitting uiting gegeven aan ongeloof dat ex-president F.W. de Klerk, wiens Nationale Partij Zuid-Afrika vier decennia lang aan een apartheidsregime onderwierp, niets zou hebben geweten van de politieke moor den en schendingen van de mensenrechten die onder zijn bewind zijn gepleegd. De Klerk herhaalde eerdere verklaringen, dat de politiefunc tionarissen die de misdrijven -bedreven, het regeringsbeleid verkeerd moeten hebben geïn terpreteerd. Zijn woorden ontlokten de voornaamste onderzoeker van de commissie Glenn Goosen de opmerking: ,,Maar hoe is het mogelijk dat zulke hoge politie functionarissen het regerings beleid zo onjuist zouden beoor delen?" De commissie bekritiseerde De Klerk, omdat die heeft na gelaten een amnestieverzoek in te dienen. De Klerk op zijn beurt oefende kritiek uit op het amnestieproces en voerde aan dat mensen die misdrijven en wreedheden hebben begaan, gewoon volgens de wet dienen te worden vervolgd. Maar hij bood ook zijn ver ontschuldigingen aan: „De Na tionale Partij en ik accepteren volledige verantwoordelijkheid voor ons gehele beleid, alle be sluiten en handelingen." Eerder deze week erkende het Afrikaans Nationaal Congres schuld aan moorden, bomaan slagen en mensenrechten schendingen zoals marteling tij dens het apartheidsregime. Opmars rebellen op Zaïrese hoofdstad gaat 'onverbiddelijk' door Angst voor Europese hervormingen De Zaïrese rebellenleider Kabila heeft toegezegd vandaag naar Zuid-Afrika te reizen voor een ontmoeting met pre sident Mandela. De radiozender van de rebellen kondig de ondertussen afgelopen nacht aan dat de opmars naar de hoofdstad Kinshasa 'onverbiddelijk' doorgaat. POINTE NOIRE-KINSHASA Rtr-AFP Een geplande topontmoeting van Kabila en Mandela met de Zaïrese president Mobutu, gis teren in Congo, ging op het laatste moment niet door. Een Zuid-Afrikaanse woordvoerder verklaarde: „Kabila heeft aange geven dat hij zich verbindt aan een voortzetting van de ge sprekken." Mandela is naar Zuid-Afrika teruggekeerd om Kabila daar te spreken, terwijl de Zuid-Afrikaanse vice-presi dent Mbeki in Congo blijft om contact te houden met Mobutu. Die is ook bereid het zoeken naar een vreedzame oplossing voor de burgeroorlog voort te zetten. „Wij denken niet dat de dialoog is ingestort", zei een re geringswoordvoerder gister avond. De regering blijft streven naar 'nationale pacificatie en verzoening en gelooft niet in een militaire oplossing'. De diplomatieke inspannin gen om een bloedige veldslag om Kinshasa af te wenden, lie pen gisteren dood op de onwil vari rebellenleider Kabila. VN- afgezant Sahnoun blies gister- avond de geplande ontmoeting tussen Kabila en Mobutu af, na dat de rebellenleider de presi dent tevergeefs een halve dag had laten wachten aan boord van een Zuid-Afrikaans schip in Congo. Kabila zei voor zijn veiligheid te vrezen, indien de ontmoeting zou plaatsvinden in Point Noi re, een havenstad in Congo. Hij eiste dat het schip alsnog naar internationale wateren zou va ren. Mobutu en Mandela, die de ontmoeting had georganiseerd en er de leiding over had, gaven vervolgens aan daarover niet te peinzen. Het onderhandelingsteam van Mandela gaf onomwonden Kabila de schuld van het mis lukken van de bijeenkomst. De Amerikaanse regering zei 'zeer teleurgesteld' te zijn. Alle be middelende partijen Zuid- Afrika, de VS, de Organisatie van Afrikaanse Eenheid en de Verenigde Naties hadden zich tevoren uitgesproken voor een staakt-het-vuren en een overgangsregering. ROME Rtr-AFP Het is nog onduidelijk wanneer de parle mentsverkiezingen in Albanië worden ge houden. President Berisha deelde gisteren aanvankelijk mee vast te willen houden aan de geplande datum van 29 juni. 's Avonds echter besloot hij de benodigde papieren daarvoor nog niet te onderteke nen. De Albanese oppositiepartijen had den eerder verklaard de verkiezingen te boycotten wegens het meerderheids-kies systeem dat de regeringspartij, Berisha's Democratische Partij, dinsdag in het par lement heeft doorgedrukt. In verband met de dreigende boycot kondigde Italië gisteren aan op 18 juni in Rome een internationale conferentie over Albanië te houden. Voorafgaand daaraan moet er op 26 mei een voorbereidende bij eenkomst plaatsvinden. De speciale afgezant van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Euro pa (OVSE), de voormalige bondskanselier van Oostenrijk Vranitzky, reist vandaag opnieuw naar Albanië om te bemiddelen. Vranitzky zal onder meer spreken met Be risha en premier Fino. De oppositie zegt bereid te zijn naar compromissen te zoeken, maar anders ze ker niet aan de verkiezingen te zullen meedoen. Als alleen de DP aan de verkie zingen meedoet zullen die uitlopen op een farce en is de kans groot dat de chaos en anarchie terugkeren. De grootste opposi tiepartij, de Socialisten, deden ook niet mee aan de verkiezingen van 1996. Inter nationale waarnemers bevestigden dat die niet zuiver waren verlopen. 'rankrijk wint toelendans van iuroparlement plKOOPMAN CORRESPONDENT is niet alleen de Europese lastingbetaler, maar ook de rlementariërs zelf al jarenlang jni doorn in het oog: de maan- lijkse verplichte verhuizing de 626 afgevaardigden en n klein leger tolken en ambte- jren naar Straatsburg. Na jarenlang getouwtrek lijkt ankrijk er echter in geslaagd strijd rond dit geld- en tijd ritueel in zijn voordeel beslechten. Het Europarle- zal tot in lengte van jaren maal per jaar voltallig in moeten vergaderen, riveg van de 'macht' die het Detcontroleren in Brussel. Nederlandse Europarle- Piet Dankert maakte bekend dat de Franse lering alle vijftien lidstaten ater een voorstel van die ekking heeft weten te krijgen. en vorig jaar werd er hevig protesteerd door de Fransen het Europarlement niet maar slechts elf keer in bijeenkomt. Zelfs Europese Hof van Justitie 'd ingeschakeld, maar dat dat het parlement zelf bepalen waar wordt verga De Fransen hebben nu via •lieg alsnog hun twaalf ver- leringen binnen te halen. LONDEN» HANS GELEIJNSE CORRESPONDENT Met de traditionele pracht en praal introduceerde de nieuwe Britse premier Tony Blair giste ren een nieuwe regeerstijl. Na achttien jaar regeren hadden de Conservatieven het contact met het volk geheel verloren, zo'hield hij het parlement voor, nadat koningin Elizabeth voor het eerst in 22 jaar een Labour- troonrede had voorgedragen. Blair wil het Britse volk weer vertrouwen in de politiek te ruggeven. „We zullen de poli tiek zuiveren. En een van de verschillen met de vorige rege ring is, dat deze zich aan zijn beloftes zal houden." De nieu we regeerstijl is er een van openheid en zakelijkheid, zo legde hij uit. Als demonstratie van dat laatste werden in de troonrede liefst 26 nieuwe wetten aange kondigd. Oud-premier Major, die de oppositie nog mag aan voeren tot de Conservatieven een nieuwe leider hebben ge kozen, was niet echt onder de indruk. „De weg naar de hel is geplaveid met goede voorne mens. In de troonrede wemelt het van goede voornemens", zei hij. Een aantal Tory-Lagerhuisle- den wilde meteen uitvaren over het besluit om het Euro pees Sociaal Handvest te on dertekenen en het Britse veto in de Europese besluitvorming te verminderen. Een van de Eurosceptici vond dat Blair meteen af moest treden als de regering op de komende Eu ropese topconferentie in Am sterdam nationale bevoegdhe den overdraagt aan 'de rege ring in Brussel'. Onder luid ge lach dankte Blair hem hartelijk voor het aandeel dat de Euros ceptici hadden geleverd aan de enorme verkiezingsoverwin ning van Labour. Een van de aandachttrekkers in de beleidsvoornemens van de nieuwe regering is een to taal verbod op tabaksreclame. Een ander is dat de Europese Conventie van de rechten van de Mens ingepast wordt in Britse wetgeving, zodat Britse burgers niet langer naar het Europese Hof in Straatsburg hoeven om hun recht te halen. Grote nadruk is er eveneens voor verbetering van onderwijs criminaliteitsbestrijding. Voorts komen er referenda voor zelfbestuur (met eigen parlementen) voor Schotland en Wales en voor een centraal stadsbestuur met een gekozen burgemeester in Londen. De Engelse hoofdstad is, sinds Margareth Thatcher in de jaren tachtig pardoes het linkse stadsbestuur afschafte, de eni ge in Europa zonder burge meester. Blair beloofde de politiek van zijn voorganger in Noord-Ier- land voort te zetten. Er is voor Sinn Fein geen plaats bij het vredesoverleg zolang de IRA de wapens niet neerlegt. De Sinn Fein-kopstukken Adams en McGuinness, die beiden een Lagerhuiszetel veroverden, kre gen gisteren te horen dat zij geen parlementaire passen en werkruimtes in het Lagerhuis krijgen. Als reden werd aangevoerd dat beiden niet de eed van trouw aan de koningin willen afleggen. Parlementsvoorzit- ster Betty Boothroyd moest voor dit besluit echter eerst het reglement van orde aanpassen. ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT De Italiaanse onderwijzers en leraren is de schrik om het hart geslagen. De aanhoudende ge ruchten over een hervorming van het dure en inefficiënte staatspensioenstelsel heeft mas saal geleid tot verzoeken voor vervroegde uittreding. Het kabi- net-Prodi wil met een omstre den decreet de uittocht blokke ren om niet alleen het volgende schooljaar te redden, maar ook 's lands begroting. Tot nu hebben 72.000 leer krachten vervroegd pensioen aangevraagd. Dit aantal is ge noeg om het Italiaanse school systeem te ontwrichten. Maar als de voorspelling klopt van de lerarenbond Snals dat binnen enkele jaren nog eens 300.000 leraren zullen vluchten, kunnen de Italiaanse publieke scholen de poorten definitief sluiten. De ironie is dat de leraren, maar ook tienduizenden poli tieagenten, brandweermannen en andere ambtenaren, massaal gebruik willen maken van een pensioenregeling die juist op de helling zou moeten vanwege de enorm hoge kosten. De tijd dat Italiaanse leraren met vijftien dienstjaren en op hun 35ste met pensioen konden, is voor bij. Maar met een gemiddelde leeftijd van 50 jaar zijn de huidi ge aanvragers nog erg jong en dus erg duur voor het al zo kra kende systeem. Volgens de eer ste berekeningen zal de uittocht een gat van 4,5 miljard gulden in de begroting veroorzaken. Een dusdanige tegenvaller op een moment dat nieuwe in spanningen moeten worden ge vraagd in naam van Europa, valt niet te accepteren voor de centrumlinkse regering. Sinds gisteren circuleert het bedrag van dertig miljard gulden dat Italië zou moeten bezuinigen om toch nog te kunnen slagen voor het EMU-examen. 'Brus sel' heeft Italië deze week de duimschroeven aangedraaid en juist ook laten weten dat de be zuinigingen met name moeten plaatsvinden in de pensioensec tor. De zeer langzame afbouw van de genoemde pensioenre geling (die pas in 2008 zal zijn verdwenen) en de relatief lage pensioengerechtigde leeftijd zijn voor de Europese partners moeilijk te begrijpen. Hetzelfde geldt voor het feit dat het Italiaanse pensioen is gebaseerd op het aantal dienst jaren en het laatstverdiende sa laris, en niet op basis van de werkelijk afgedragen premies. Italië geeft zestien procent van het bruto binnenlands product uit aan pensioenen en daarmee is het land koploper in Europa. Men voorspelt dat het systeem, ook door de snel vergrijzende bevolking en het vrijwel ontbre ken van particuliere pensioen fondsen, zal ontsporen. Premier Prodi staat echter met de rug tegen de muur. De vakbonden zijn tegen hervor mingen en zijn minderheidsre gering krijgt onvoldoende steun voor aanpassingen. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL dent' te geven op de lange baan heeft geschoven. Oud-minister van openbare veiligheid Shachal, een politieke vriend van Peres, omschreef gisteravond de introductie van de Palestijnse staat in het partij programma als een aanpassing aan de werkelijkheid. Hij zei niet bang te zijn dat het grote publiek de partij Arbeid bij eerstvolgende verkiezingen te pro-Palestijns zal vinden. „We hebben een probleem met ons aanzien, maar niet met de inhoud van onze politiek. Meer dan zestig procent van het publiek steunt de idee van een Palestijnse staat. Niet zozeer omdat het die wil, maar omdat het ervan overtuigd is dat zo'n staat er uiteindelijk toch zal ko men." De Likud van premier Neta nyahu meent dat de partij Ar beid met haar gisteren geno men besluit de Palestijnen laat weten dat ze bereid is vrijwel al les op te geven. De partij Arbeid is haar eigen principes ontrouw geworden en toont zich niet be stand tegen Arabische druk, al dus de reactie van de regerings partij. CORRESPONDENT De Israëlische partij Arbeid er kent nu officieel het recht van de Palestijnen op zelfbeschik king. Ze maakt niet langer be zwaar tegen de stichting van een Palestijnse staat metbe perkte soevereiniteit. Het partijcongres in Tel Aviv heeft dat gisteren officieel opge nomen in haar programma. De toekomstige Palestijnse staat mag volgens de partij Arbeid geen leger op de been brengen en geen militaire bondgenoot schappen sluiten, en ze moet haar luchtruim openstellen voor de Israëlische luchtmacht. Oud-stafchef Barak, die waar schijnlijk volgende maand de nieuwe partijvoorzitter wordt, was aanvankelijk tegen het op nemen van een Palestijnse staat in het partijprogramma. Maar hij heeft zich er bij neergelegd, kennelijk als een verzoenend gebaar aan het kamp van Peres. Daar is de stemming nog steeds bedrukt, omdat het congres op verzoek van Barak een besluit om Peres de speciaal ontwor pen functie van partij-presi- Blair en Major lopen gebroederlijk naast eikaar op weg naar de House of Lords, foto epa johnnyeogiu

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7