Gemeenten pakken armoede aan Binnenland énsioenfondsen willen een bemoeienis De Grave Processierups prooi voor reuzenstofzuiger "Ik weet wat ik verdien, maar hoeveel kan ik lenen?" Bezit kinderporno nog niet strafbaar Veeartsen met gifspuit naar varkensstal D66 belt scholen af over studiehuis GPD Geassociei ginder herrie uit cafés Alkmaar alkmaar De gezamenlijke aanpak van geluidsoverlast in kroe- fcen door de gemeente, politie en horeca-ondernemers in Alk maar heeft succes: het aantal klachten is flink afgenomen. De partijen besloten in 1994 om de isolatie van cafés samen aan te pakken. In Alkmaar deden 38 van de 70 kroegen aan het project niee. Bedrijven die voor hoge kosten kwamen te staan, konden subsidie aanvragen. „Je praat al gauw over tienduizenden gul dens. Een enkeling moest voor een ton verspijkeren", zegt de /dkmaarse wethouder Van der Ham. Volgens hem is het project uniekin Nederland. „De verhouding tussen gemeenten en hore ca is meestal niet best, waardoor maatregelen dwangmatig wor den opgelegd." De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) heeft inmiddels belangstelling getoond voor het Alkmaar- se project. Peuter uit Dussen verdronken jussen Een tweejarig jongetje uit Dussen is gisteren in het Pas- eurziekenhuis in Oosterhout overleden, nadat hij dinsdag om streeks half zes in zijn woonplaats in een sloot was geraakt. Het je was bij het buiten spelen even aan de aandacht van zijn noëder ontsnapt en op zijn fietsje weggereden. Na een halfuur zoeken trof zijn moeder hem met zijn fietsje aan in een sloot. Het kind was toen al buiten bewustzijn. Zowel de moeder als omstanders en ambulancebroeders hebben geprobeerd hem te eanimeren. Arnhem wil 1.400 panden slopen acNHEM De gemeente Arnhem wil in de komende tien jaar j.400 panden in de wijk Malburgen slopen. Nieuwe duurdere koopwoningen moeten ervoor in de plaats komen. Dat staat in hetMasterplan Malburgen, dat de gemeente gisteren heeft ge presenteerd. Malburgen is kort na de oorlog vrijwel helemaal opnieuw opgebouwd. Bijna alle zevenduizend woningen zijn huurwoningen. Zowel de zelfstandige woningen als de flats zijn terk verouderd. Het gevolg is dat in Malburgen vooral mensen lit de laagste inkomensgroepen en allochtonen wonen. Arnhem vil Malburgen een complete gedaanteverandering laten onder- om een einde te maken aan de steeds groter wordende problemen in de wijk. Zo verplaatst onder meer de drugshandel zich in toenemende mate naar Malburgen, terwijl er ook veel jeugdcriminaliteit voorkomt. De opknapbeurt van Malburgen ;ostruim achthonderd miljoen gulden. 'NV-bond wil overnameheffing 'hdhoven Een bedrijf dat een andere onderneming overneemt, noet een kwart van de loonsom storten in een sociaal fonds. Als ia tien jaar blijkt dat de overname goed voor de werkgelegen- lid is geweest, kan het moederbedrijf het geld terug krijgen. Als n die jaren de werkgelegenheid afneemt, vloeit het geld naar de sociale fondsen. Dit besloot het congres van de Voedingsbond !NVgisteren tegen de zin van het hoofdbestuur. De indieners het voorstel willen met de sociale heffing voorkomen dat mdernemingen een bedrijf kopen, saneren met het sociale ze- :erheidsstelsel als vangnet en de winst in hun eigen zak steken, lij baseren zich op ervaringen bij Nederlandse voedingsmidde- enbedrijven. Het bestuur raadde het voorstel af. Het zou buiten- andse investeerders afschrikken om in Nederland activiteiten te ntplooien. pensioenfondsen vinden dat atssecretaris De Grave van ciale zaken zich niet met hun ;en moet bemoeien. De aan- Uende pensioenen zijn een ik van werkgevers en werkne- irs, stellen ze in een rapport ze hebben gestuurd naar de eede Kamer en de Sociaal lonomische Raad. In het systeem van het eind- inpensioen zelf willen de ndsen bovendien in principe ets veranderen. Volgens dat steem is het laatstverdiende laris bepalend voor de hoogte 1 het pensioen. De Grave ziet iver een middelloonpensioen, larbij het gemiddeld verdien- loon tijdens de hele carrière aatstaf wordt. Het kabinet erover zo'n systeem min meer af te dwingen door de rekbaarheid van de pen- enpremie voor de belasting beperken. 2 pensioenfondserT vinden de eindloonregelingen in aantal bedrijfstakken een schikt instrument zijn om de irknemers aan te sporen pro- aüe te maken. Alle salarisver gingen werken immers direct het pensioen door. De pen- lenfondsen zien dat als 'een lie kracht' van het eindloon- iteem, maar de staatssecreta- ziet het als een 'sluipend ge- Het automatisme van het orvverken van promotie, iakt volgens De Grave het idloon-systeem duur en de sten dreigen onbeheersbaar ivorden. azendsnel oodmet T-61 De staatssecretaris wil dat het geld dat vrijkomt door over te stappen naar het soberder mid delloonsysteem gebruikt wordt om het pensioenstelsel bij de tijd te houden. De pensioen fondsen gaan in hun regelingen veelal nog altijd uit van de situ atie van een kostwinner. De aanvullende pensioenen gaan doorgaahs uit van een AOW- uitkering van honderd procent, ofwel van de situatie van de kostwinner. Het toenemende aantal alleenstaanden (die ze ventig procent AOW krijgen) of tweeverdieners (vijftig procent AOW) wordt dan tekort gedaan. Een lagere franchise (het deel dat de AOW wordt geacht te dekken) zou voor hen uitkomst bieden. Uit berekeningen van de Ver zekeringskamer en het Centraal Planbureau blijkt dat het Over stappen op een middelloonsys teem de loonkosten met één tot twee procent zal drukken. De pensioenfondsen denken dat dit niet zal leiden tot loonmati ging, omdat de werknemers dan een hoger loon gaan eisen in plaats van een beter pensioen. Ze denken bovendien dat het effect van promoties op de kos ten van de eindloon-regelingen flink worden overschot. De be langrijkste promoties doen zich niet voor aan het einde van een loopbaan, maar aan het begin. Bovendien leent het eindloon systeem zich beter voor flexibel- pensioen, het alternatief van de vut-regelingen die onbetaalbaar zijn geworden. Versoepeling van Bijstandswet leidt in steeds meer plaatsen tot serieus eigen beleid Steeds meer middelgrote en kleine gemeenten in Neder land maken serieus werk van hun armoedebeleid. De versoepeling van de Algemene Bijstandswet die minister Melkert (Sociale Zaken) heeft doorgevoerd om minima doelgerichter tegemoet te komen, wordt in toenemende mate benut. „Bijna alle gemeenten zijn bezig hun eigen plannen uit te werken", zegt een woordvoerder van de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG). den haag anpmoede niet voorhanden is, ach ten beleidsmakers de term van Vooral de vier grote gemeenten toepassing op vier tot vijf pro- in Nederland hebben jaren ge- cent van de Nederlandse bevol- pleit voor een eigen minimabe- king. Wordt daarvoor het soci- leid, gezien het grote aantal aal minimum gehanteerd, dan mensen zonder baan. Hoewel leeft zelfs zeven tot negen pro een adequate definitie van ar- cent van de Nederlanders op de armoedegrens. Dat cijfer komt volgens het ministerie van soci ale zaken neer op 657.000 tot 915.000 huishoudens, verdeeld over studenten, AOW'ers, ver slaafden, alleenstaanden met een klein pensioen, bijstands moeders, gehandicapten en langdurig werklozen. Eén op de drie heeft een schuld van ge middeld 5.000 gulden, van de eenoudergezinnen worstelt zelfs 44 procent met zo'n schuld. Een greep uit de maatregelen laat zien dat de armoedeproble matiek in Nederland divers wordt aangepakt. Zo biedt Ede allereerst de mogelijkheid op een extra uitkering. In Arnhem, Gouda, Moordrecht en Gronin gen bestaat sinds kort een spe ciale verzekering voor minima. In Heerlen en Weert komen de lagere inkomensgroepen in aanmerking voor een tv, koel kast of gasfornuis. In Amster dam mogen armlastigen hun poes gratis laten steriliseren, in Nederweert kunnen 50-plussers in genoemde doelgroep met hun huisbeest gratis naar de dierenarts. Veel gemeenten volgen het voorbeeld van Rotterdam. Als eerste grote gemeente besloot de stad minima niet langer al leen via bestaande, landelijke maatregelen tegemoet te ko men. Eigengereid geeft de Maasstad vanaf 1995 een nieu we invulling aan de bijzondere bijstand, die wordt toegevoegd aan gangbare regelingen als het kwijtschelden van gemeentelij ke heffingen en de onroerende zaakbelasting. Minister Melkert heeft deze handelwijze inmid dels omarmd. Een recente pri meur uit de Maasstad is dat de sociale dienst er actief de boer op gaat met schuldsanering. De extra inspanning van veel gemeenten is onder meer nood zakelijk, omdat het landelijk be- someren De eikenprocessierups is voortaan in Zuid-Ne derland wellicht geen plaag meer, maar een beheersbaar probleem, aldus een opgetogen woordvoerder Stigter van de Plantenziektekundige Dienst in Wageningen gisteren na een geslaagde proef met het vroegtijdig opzuigen van larven van de rups in Someren. Stigter maakte gebruik van een rijdende zuiger die de gemeente Someren inzet om hondenpoep te verwijderen uit plantsoenen. Ook zet te hij een industriële stofzuiger in en een groot huishou delijk model. In alle gevallen lukte het de larven weg te halen. De processierups veroorzaakte de afgelopen jaren in de zomer veel overlast. Elk beestje produceert 700.000 brandhaartjes. Die kunnen irritaties veroorzaken aan de huid, de ogen en de luchtwegen. Ernstige aandoeningen zijn niet uitgesloten. Vorig jaar hebben in Zuid-Nederland vermoedelijk meer dan 100.000 mensen er last van ge had. Volgens Stigter is de bestrijding in een vroegtijdig sta dium heel goed mogelijk, vooral in kleinere bomen. De larven zijn met het blote oog al waarneembaar. Omdat ze nog geen brandharen hebben, hoeven de bestrijders zich niet te hullen in beschermende pakken. Bovendien zijn de beestjes nu nog klein, zodat er veel in een 'stofzak' kun nen. FOTO ANP MARC BOLSIUS Rabobank Een belletje en u weet het. Want de Rabobank Leenlijn vertelt u snel welk bedrag u maximaal kunt lenen. 24 uur per dag! U ziet het: met de telefoon kunt u ALTIJD de Rabobank in! De Rabobank Leenlijn: 0900-9275 1 (20ct/min). <l) den haag anp PvdA-fractievoorzitter Wallage is terug in het hok. Met zijn opmerking begin dit jaar, dat je het kale bezit van kinderporno strafbaar moet stellen als dat nodig is voor het achterhalen van strafzaken, 'heeft hij even buiten zijn hok gesnuffeld. Dat mag, zolang hij de kudde uiteindelijk maar blijft volgen. Er is geen sprake van loslopen'. Met deze beeldspraak, uitgelokt door de WD, maakte PvdA-woordvoerster Swildens in de Tweede Kamer duidelijk dat de gehele fractie in clusief de voorzitter er vooralsnog geen behoefte aan heeft het bezit van kinderporno strafbaar te stellen. De discussie over het bezit van kinderporno werd gisteren tijdens een algemeen overleg met de minister nieuw leven ingeblazen door CDA- woordvoerdster Soutendijk. Zij stelde vorig jaar door Sorgdrager op het verkeerde been te zijn ge zet doordat de minister de indruk had gewekt dat het kale bezit wel degelijk strafbaar kort worden gesteld. In de nieuwe wet is dat echter niet gere geld en de richtlijn van het openbaai- ministerie voor het vervolgen van mensen die in het bezit zijn van kinderporno richt zich vooral op het be zit voor handelsdoeleinden. Volgens Sorgdrager kan bijvoorbeeld een videoband met kinderporno alleen in beslag worden genomen. Als verder geen sprake is van strafbare feiten blijft de bezit ter buiten schot. Soutendijk pleitte ervoor de evaluatie niet af te wachten en ook het pure bezit te bestraffen. Het opsporingsonderzoek naar de producenten van kinderporno is vaak een 'lege huls', omdat de ma kers meestal onvindbaar zijn. Voor het maken van zo'n video is een kind misbruikt. Iemand die een band voor zijn vermaak aanschaft moet daar voor worden gestraft, meent zij. Het pleidooi van Soutendijk vond bij de overige grote fracties evenwel weinig weerklank. Pas als uit de evaluatie blijkt dat het niet strafbaar stellen van het kale bezit de vervolging belemmert, is de PvdA bereid de zaak opnieuw ter discussie te stel len. Door tijdgebrek kwam de minister niet aan het woord. Zij zal op een nog nader te bepalen datum ingaan op de vragen van de Kamer. drag voor de bijzondere bij stand jarenlang onderbesteed bleef. Mensen die er recht op hadden, maakten er onvoldoen de gebruik van. Eind 1994 bleek dat twintig procent van de bij zondere bijstand niet werd be nut. Eind 1996 was dat percen tage gedaald tot tien, bleek uit een onderzoek van de FNV. In middels dreigen gemeenten geld tekort te komen, maar Melkert heeft een aanvulling toegezegd, als zou blijken dat dit tekort een gevolg is van het armoedebeleid dat hij voor staat. Junglegeluiden mogen alleen in Pearle-reclame amsterdam anp Opticienketen Pearle heeft een slag gewonnen van de branche organisatie stichting Beter Zien. De reclamecampagne van Beter Zien leek te veel op die van Pearle: in beide campagnes ko men junglegeluiden voor en is de slagzin vrijwel gelijk. De rechtbank in Amsterdam oordeelde gisteren dat de stich ting op straffe van 25.000 gul den per overtreding moet stop pen met een reclamecampagne voor oogmetingen bij onafhan kelijke opticiens. 'Zien is overle ven' heet de campagne waarin Veilig Verkeer Nederland (WN) een gratis ogentest bij Pearle promoot. 'Zien om te overleven' is de slagzin waarmee de stich ting een ogentest bij 1.800 an dere opticiens onder de aan dacht brengt. Pearle benadrukt met jungle- en verkeersgeluiden dat mens en dier in hun 'jung les' goede ogen nodig hebben om te overleven. De stichting wijst ook met junglegeluiden op het belang van goed zien voor mens en dier. De opticienwereld was woe dend dat WN alleen maar met Pearle in zee was gegaan en niet met de hele branche. De recla meboodschap van de Stichting sloot af met de mededeling dat je voor een ogentest niet alleen bij 'piep' hoefde te zijn. Volgens Pearle was 'piep' een duidelijke verwijzing naar de keten. Eigen Huis wil wet tegen te hoge hypotheken amersfoort anp De vereniging Eigen Huis gaat bij het ministerie van economi sche zaken aandringen op wet telijke regels voor het verstrek- ken van hypotheken. Eigen Huis vindt dat banken hun klanten moeten voorlichten over de algemeen erkende nor men voor de hoogte van de woonlasten. Op die wijze wor den klanten zich ervan bewust als zij veel te hoge woonlasten op hun schouders nemen. De geldverstrekkers, georga niseerd in het Contactorgaan Hypothecair Financiers, weige ren in te gaan op het verzoek van Eigen Huis om bij het af sluiten van een hypotheek de klanten inzage te geven in die normen. De, vereniging heeft eind vorig jaar ook al zijn be zorgdheid geuit over de vaak to renhoge hypotheken die ban ken aan hun klanten willen ver strekken. Omdat de financiers niet bereid zijn op vrijwillige basis een gedragscode over voorlichting af te sluiten, is de vereniging Eigen Huis van me ning dat dat gedrag dan maar wettelijk moet worden opge- naaggpd |or het doden van jonge big- p dat volgende week begint, Pruiken de dierenartsen in het gif T-61. Dit middel rkt razendsnel en pijnloos, het ministerie van is het zo sterk dat de varkens al anderhalve se- pde na de injectie de geest jen. fet middel wordt ook in de piere dierenartsenpraktijk Nikt om kleine huisdieren katten en cavia's te De dood treedt nage- pijnloos in. „Het is de diervriendelijke methode biggen te doden", aldus h woordvoerster van het mi- (terie. pet middel is ook de afgelo- P maanden steeds gebruikt f biggen te doden op bedrij- met de varkenspest wa- besmet. Volwassen dieren geëlektrocu teerd Omstreden operatie begint in centrum pestgebied den haag theo haerkens Met het dodelijke gif T-61 in hun tas zwer men volgende week dinsdag de dierenart sen uit over Zuidoost-Brabant om er in drie weken tijd 500.000 pasgeboren biggen dood te spuiten. De Tweede Kamer stem de gisteren alsnog in met deze operatie die bedoeld is om te voorkomen dat de varkens letterlijk de stal uitgroeien in het gebied waar varkenspest heerst. De beslissing over het doden van de piep jonge biggen was een dag uitgesteld, om dat het Productschap voor Vee en Vlees meende dat alsnog een andere oplossing mogelijk was. Het schap wilde oudere var kens in Duitsland laten vernietigen en stelde dat daarvoor voldoende capaciteit beschikbaar was. Voor de jongere biggen zou dan ruimte genoeg blijven in de Ne derlandse stallen. Het afmaken van de jonge biggen begint in de regio rond Best en Venhorst, die geldt als het centrum van de varkenspest. Het ministerie verwacht dat de regeling twee weken later ook van kracht wordt voor de gebieden bij Ammerzoden, Ne derweert. Soerendonk en Baarle-Nassau. De varkenshouders krijgen een brief waar na ze zich kunnen aanmelden om van de regeling gebruik te maken. Omdat de big gen met gif worden gedood, gelden de ka davers als chemisch afval. Verpakt in plas tic vaten worden ze door de Afvalverwer king Rijnmond op de boerderij afgehaald en vernietigd. Deelname aan de regeling is in principe vrijwillig, maar doordat de geldende op koopregeling wordt afgeschaft, hebben de boeren weinig keus. „Bij ongeoorloofde welzijnsproblemen worden de betreffende dieren in beslag genomen en op kosten van de varkenshouder geruimd", aldus het ministerie van landbouw. De fel omstreden operatie heeft als conse quentie dat de dure opkoopregeling voor de oudere varkens geleidelijk verdwijnt. Voor biggen vanaf acht kilo eindigt de re geling drie weken nadat de eerste zeer jonge biggen in het betreffende gebied zijn opgekocht. De regeling voor biggen vanaf 25 kilo wordt tien weken later afge schaft en die voor jonge varkens vanaf 120 kilo na 29 weken. Het doodspuiten gebeurt door de regulie re veearts. De dierenartsen verwachten niet dat ze door deze omvangrijke extra werkzaamheden in de problemen komen. De boeren ontvangen per big een vergoe ding van iets meer dan tachtig gulden, een bedrag dat voor zeventig procent door de EU wordt betaald. De boerenorganisaties, die zich met hand en tand verzetten tegen de regeling, vinden dat veel te weinig en stellen dat de werkelijke waarde veel ho ger is. 'Verder voeren de boéren aan dat ze emo tionele en psychische problemen hebben met het vernietigen van dit prille leven. Ook de zeugen zouden lijden onder het vroegtijdig wegnemen van hun nakome lingen. Het zou de hormonale cycli versto ren, waardoor de dieren later minder vruchtbaar zouden zijn. In dit verband is al gesproken van een verkapt fokverbod. Democraten geloven staatssecretaris niet den haag gpd D66-Kamerlid Lambrechts ver trouwt de mooie woorden van staatssecretaris Netelenbos van onderwijs voor geen cent. Met behulp van haar partijgenoten in de fractie wil de Democrate achterhalen of de scholen van havo en vwo inderdaad klaar zijn voor de vernieuwing van de examenklassen, zoals de be windsvrouwe tegen alle gelui den in blijft beweren. Lambrechts heeft haar 23 fractiegenoten ingeschakeld om in hun eigen regio minstens twee middelbare scholen op te bellen met de vraag of de groot scheepse verbouwing van de hoogste havo- en vwo-klassen op schema ligt. De staatssecre taris wil per se op 1 augustus beginnen met hét zogeheten studiehuis, een manier van les geven waarbij zelfwerkzaam heid voorop staat. Leerlingen kunnen dan nog maar uit vier 'profielen' kiezen waarop ze af studeren. De aansluiting op het vervolgonderwijs moet hierdoor verbeteren. Veel scholen zijn nog lang niet klaar met de verbouw van de school en het bij- en nascho len van de leraren moet nog be ginnen. Het lesmateriaal is pas enkele maanden voor de invoe ring klaar. Na het Kamerdebat van afgelopen maandag hangt de tijdige invoering daarom aan een zijden draad. De PvdA en de aarzelende WD willen vol gend jaar al beginnen, maar het CDA, Groen Links en de kleine christelijke partijen beslist niet. D66 eigenlijk ook niet, maai' dat zit in een lastig parket. Lam brechts heeft een voorstel inge diend voor een jaar uitstel, maar houdt die na stevige druk uit de coalitie voorlopig nog in beraad. Lambrechts wil daarom via de steekproef achter de waarheid komen: is de meer derheid van de tachtig procent scholen die al voorzichtig be gonnen zijn aan de vernieu wingsoperatie op tijd, zoals Ne telenbos stelt? En behoren de overige 'achterblijvers' tot de klagers? Het wordt geen chaos, verze kerde Netelenbos. De Kamer, Lambrechts voorop, gelooft dat echter niet. Onder de klagers zitten juist scholen die al be gonnen zijn en nu de proble men op zich af zien komen. D66 gaat controleren of dat op gro tere schaal zo is. „Het gaat erom te achterhalen hoeveel scholen het niet zien zitten om volgend jaar augustus al te beginnen. Argwaan over Netelenbos? Meer dan dat", aldus Lambrechts. De D66-Kamerleden moeten eind deze week hun 'huiswerk' afhebben. Dan beslist de fractie of ze de oppositie steunt en de PvdA-staatssecretaris derhalve de eer niet schenkt onder haar bewind het studiehuis van start te laten gaan.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5